EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011TA1215(26)

Poročilo o letnih računovodskih izkazih Evropske fundacije za usposabljanje za proračunsko leto 2010 z odgovori Fundacije

OJ C 366, 15.12.2011, p. 145–149 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

C 366/145


POROČILO

o letnih računovodskih izkazih Evropske fundacije za usposabljanje za proračunsko leto 2010 z odgovori Fundacije

2011/C 366/26

UVOD

1.

Evropska fundacija za usposabljanje (v nadaljnjem besedilu: Fundacija) s sedežem v Torinu je bila ustanovljena z Uredbo Sveta (EGS) št. 1360/90 (1). Namen Fundacije je podpiranje reforme poklicnega usposabljanja v partnerskih državah Evropske unije. V okviru tega pomaga Komisiji pri izvajanju različnih programov (PHARE, TACIS, CARDS in MEDA) (2).

2.

Proračun Fundacije za leto 2010 je znašal 19,3 milijona EUR, za prejšnje leto pa 20,2 milijona EUR. Ob koncu leta je bilo v Fundaciji zaposlenih 128 uslužbencev, v prejšnjem letu pa 124.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

3.

Sodišče je v skladu z določbami drugega pododstavka člena 287(1) Pogodbe o delovanju Evropske unije revidiralo letne računovodske izkaze (3) Fundacije, ki jih sestavljajo „računovodski izkazi“ (4) in „poročila o izvrševanju proračuna“ (5) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2010, ter zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

4.

Ta izjava o zanesljivosti je naslovljena na Evropski parlament in Svet v skladu s členom 185(2) Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (6).

Odgovornost direktorja

5.

Direktor je kot odredbodajalec odgovoren za izvrševanje prihodkov in odhodkov proračuna v skladu s finančnimi pravili Fundacije in v mejah odobrenih proračunskih sredstev (7). Odgovoren je za vzpostavitev (8) organizacijske strukture, notranjih upravljavskih in kontrolnih sistemov ter postopkov za pripravo končnih računovodskih izkazov (9), v katerih ni pomembnih napačnih navedb, ne glede na to, ali so te posledica goljufije ali napake, ter za zagotovitev zakonitosti in pravilnosti transakcij, povezanih s temi izkazi.

Odgovornost Sodišča

6.

Sodišče je odgovorno na podlagi svoje revizije zagotoviti izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov Fundacije ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij.

7.

Sodišče je revizijo izvedlo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnima kodeksoma MZRS in ISSAI (10). Ti standardi določajo, da mora Sodišče ravnati v skladu z etičnimi zahtevami ter revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da v računovodskih izkazih ni pomembnih napačnih navedb in da so z njimi povezane transakcije zakonite in pravilne.

8.

Revizijsko delo Sodišča zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Izbrani postopki so odvisni od njegove revizijske presoje, vključno z oceno tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih ali nezakonitih ali nepravilnih transakcij, ne glede na to, ali so te posledica goljufije ali napake. Pri pripravi teh ocen tveganja se upoštevajo notranje kontrole, ki jih revidiranec izvaja pri pripravi in predstavitvi računovodskih izkazov, da se lahko oblikujejo okoliščinam primerni revizijski postopki. Sodišče med svojo revizijo tudi ovrednoti primernost uporabljenih računovodskih usmeritev, razumnost računovodskih ocen, ki jih je pripravilo vodstvo, in skupno predstavitev računovodskih izkazov.

9.

Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostni in ustrezni, da zagotavljajo osnovo za spodaj podani mnenji.

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

10.

Po mnenju Sodišča letni računovodski izkazi Fundacije (11) v vseh pomembnih vidikih pošteno predstavljajo njeno finančno stanje na dan 31. decembra 2010 ter rezultate njenega poslovanja in denarne tokove za leto, ki se je takrat končalo, v skladu z določbami njene finančne uredbe.

Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

11.

Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi Fundacije za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2010, v vseh pomembnih vidikih zakonite in pravilne.

To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi g. Igors LUDBORŽS, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na svojem zasedanju 6. septembra 2011.

Za Računsko sodišče

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsednik


(1)  UL L 131, 23.5.1990, str. 1.

(2)  V Prilogi, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti Fundacije.

(3)  Tem računovodskim izkazom je priloženo poročilo o upravljanju proračuna in finančnem poslovodenju med letom, ki med drugim vsebuje podatke o stopnji izvrševanja odobrenih proračunskih sredstev in povzetek informacij o prenosih odobrenih proračunskih sredstev med različnimi proračunskimi postavkami.

(4)  Računovodski izkazi zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz gibanja kapitala in prilogo k računovodskim izkazom, v kateri so opisane glavne računovodske usmeritve in podana druga pojasnila.

(5)  Poročila o izvrševanju proračuna vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

(6)  UL L 248, 16.9.2002, str. 1.

(7)  Člen 33 Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2343/2002 (UL L 357, 31.12.2002, str. 72).

(8)  Člen 38 Uredbe (ES, Euratom) št. 2343/2002.

(9)  Pravila, ki veljajo za agencije v zvezi s predstavitvijo računovodskih izkazov in računovodstvom, so določena v poglavju 1 naslova VII Uredbe (ES, Euratom) št. 2343/2002, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES, Euratom) št. 652/2008 (UL L 181, 10.7.2008, str. 23), in so sestavni del finančne uredbe Fundacije.

(10)  Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov (MZRS) in Mednarodni standardi za vrhovne revizijske institucije (ISSAI).

(11)  Končni letni računovodski izkazi so bili pripravljeni 15. junija 2011, Sodišče pa jih je prejelo 16. junija 2011. Končni letni računovodski izkazi so na voljo na spletnih straneh http://eca.europa.eu ali http://www.etf.europa.eu/Archive.


PRILOGA

Evropska fundacija za usposabljanje (Torino)

Pristojnosti in dejavnosti

Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

(člen 166(3) Pogodbe o delovanju Evropske unije)

Unija in države članice podpirajo sodelovanje s tretjimi državami in pristojnimi mednarodnimi organizacijami na področju poklicnega usposabljanja.

Pristojnosti Fundacije

(Uredba Sveta (EGS) št. 1360/90)

Cilji

V okviru politike zunanjih odnosov EU prispevati k izboljšanju razvoja človeškega kapitala v naslednjih državah: državah, upravičenih do podpore v skladu z Uredbo (ES) št. 1805/2006 in Uredbo (ES) št. 1638/2006 ter nadaljnjimi povezanimi pravnimi akti; drugih državah, ki jih na podlagi predloga, ki sta ga podprli dve tretjini njegovih članov, in mnenja Komisije določi upravni odbor in ki so zajete v instrumentu Unije ali mednarodnem sporazumu, ki vključuje element razvoja človeškega kapitala, ter v okviru razpoložljivih sredstev.

V tej uredbi je „razvoj človeškega kapitala“ opredeljen kot delo, ki prispeva k vseživljenjskemu razvoju veščin in spretnosti vsakega posameznika z izboljšanjem sistemov poklicnega izobraževanja in usposabljanja.

Naloge

Za doseganje cilja ima Fundacija v mejah pristojnosti, podeljenih upravnemu odboru, in ob upoštevanju splošnih smernic, sprejetih na ravni Unije, naslednje funkcije:

zagotavlja informacije, analizo politike in svetovanje glede vprašanj razvoja človeškega kapitala v partnerskih državah,

spodbuja znanje in analizo potreb po veščinah na nacionalnih in lokalnih trgih dela,

podpira zainteresirane strani v partnerskih državah pri povečevanju zmogljivosti na področju razvoja človeškega kapitala,

lajša izmenjavo informacij in izkušenj med donatorji, ki sodelujejo pri reformi razvoja človeškega kapitala v partnerskih državah,

podpira zagotavljanje pomoči Unije partnerskim državam na področju razvoja človeškega kapitala,

širi informacije in spodbuja mrežno povezovanje ter izmenjavo izkušenj in dobre prakse v zvezi z vprašanji razvoja človeškega kapitala med EU in partnerskimi državami ter med partnerskimi državami samimi,

na zahtevo Komisije prispeva k analizi skupne učinkovitosti pomoči pri usposabljanju partnerskim državam,

izvaja druge naloge, za katere se lahko v splošnem okviru te uredbe dogovorita upravni odbor in Komisija.

Vodenje

1 –   Upravni odbor

Po en predstavnik vsake države članice.

Trije predstavniki Komisije.

Trije strokovnjaki brez glasovalne pravice, ki jih imenuje Evropski parlament.

Sestankov upravnega odbora se lahko kot opazovalci udeležijo tudi trije predstavniki partnerskih držav.

2 –   Direktor

Imenuje ga upravni odbor na predlog Komisije.

3 –   Zunanja revizija

Evropsko računsko sodišče.

Viri, ki so bili Fundaciji na voljo v letu 2010 (2009)

Proračun

19,3 milijona EUR (20,2 milijona EUR).

Število zaposlenih 31. decembra 2010

96 (96) začasnih mest v načrtu delovnih mest, od tega 92 (86) zasedenih,

36 (38) drugih uslužbencev (lokalni uslužbenci, pogodbeni uslužbenci, napoteni nacionalni strokovnjaki).

Skupno število zaposlenih: 128 (124), ki opravljajo naslednje naloge:

operativne naloge: 70 (64),

upravne naloge: 31 (40),

naloge v zvezi s korporacijskim usklajevanjem in komuniciranjem: 27 (20).

Proizvodi in storitve, zagotovljeni v proračunskem letu 2010 (2009)

Fundacija v okviru politike zunanjih odnosov EU prispeva k izboljšanju razvoja človeškega kapitala v 29 partnerskih državah, ki jih določata njena uredba in upravni odbor. Glavne dejavnosti so podpora politik in projektov EU, zagotavljanje analize politik, razširjanje in izmenjava informacij in izkušenj ter podpora krepitvi zmogljivosti partnerskih držav.

Dodana vrednost Fundacije izhaja iz njene nevtralne, nekomercialne in edinstvene zbirke znanja, ki je sestavljena iz strokovnega znanja na področju razvoja človeškega kapitala, in njene povezave z zaposlovanjem. To zajema tudi strokovno znanje na področju prilagajanja pristopov k razvoju človeškega kapitala v EU in njenih državah članicah razmeram v partnerskih državah.

Fundacija je v letu 2010 uspešno zaključila prvo leto torinskega procesa (ocena politike poklicnega izobraževanja in usposabljanja v 24 partnerskih državah), s čimer je prispevala k razvoju strateških politik, spodbujala razvoj najboljših praks, lajšala koordinacijo in usklajevanje ter prispevala k zunanji razsežnosti notranjih politik Evropske unije.

Fundacija je opravljala tudi svoje osrednje naloge, in sicer:

podporo politik Unije in projektni cikel instrumentov zunanjih odnosov za partnerske države: 30 (30) storitev,

krepitev zmogljivosti partnerskih držav: 30 (67) storitev,

analizo politik: 29 (23) storitev,

razširjanje in mrežno povezovanje: 30 (22) storitev.

Storitve merijo rezultate, ki so jih dosegli projekti, in povezujejo proračun s funkcijami Fundacije.

Fundacija je poleg tega opravljala tudi naloge iz svojega delovnega programa in celo leto izpolnjevala neposredne zahteve Evropske komisije. V letu 2010 je imela 105 (101) nerešenih zahtev Komisije, od katerih jih je bilo 62 % (56 %) povezanih z IPA, 30 % (40 %) z ENPI in 7 % (4 %) z DCI. Ena tehnična zahteva ni bila povezana z nobenim od treh instrumentov.

IPA

:

Instrument za predpristopno pomoč

ENPI

:

Evropski sosedski in partnerski instrument

DCI

:

Instrument za razvojno sodelovanje

Vir: Podatki, ki jih je zagotovila Fundacija.


ODGOVORI FUNDACIJE

1.

Fundacija jemlje na znanje poročilo Sodišča.


Top