EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zaščita biotske raznovrstnosti pred invazivnimi tujerodnimi vrstami

 

POVZETEK:

Uredba (EU) št. 1143/2014 o preprečevanju in obvladovanju vnosa in širjenja invazivnih tujerodnih vrst

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

Uredba določa pravila za preprečevanje, čim večje zmanjšanje in ublažitev škodljivih vplivov vnosa in širjenja invazivnih tujerodnih vrst* na biotsko raznovrstnost in povezane ekosistemske storitve v Evropski uniji (EU). Invazivne tujerodne vrste imajo lahko tudi izredno škodljive vplive na človekovo zdravje in gospodarstvo.

KLJUČNE TOČKE

Seznam invazivnih tujerodnih vrst

  • Evropska komisija je 13. julija 2016 sprejela prvi „seznam invazivnih tujerodnih vrst, ki zadevajo Unijo“. Veljati je začel 3. avgusta 2016. Tri posodobitve seznama so začele veljati 2. avgusta 2017, 15. avgusta 2019 oziroma 2. avgusta 2022. Seznam, ki se pripravi na podlagi znanstvene ocene tveganja, se redno posodablja in pregleda vsaj vsakih šest let. Najnovejši seznam je iz leta 2022.
  • Vrst s tega seznama se ne sme namerno vnesti na ozemlje EU. Prav tako jih ni dovoljeno posedovati, gojiti, prevažati v EU, iz EU ali po EU ali prodajati ali izpustiti v okolje.

Dovoljenja

  • Države članice EU lahko izdajajo dovoljenja za raziskave, ohranjanje ex-situ in uporabo vrst na seznamu invazivnih tujerodnih vrst v zdravstvene namene. Države članice EU morajo za izdajo dovoljenj za kakršno koli drugo uporabo najprej pridobiti pooblastilo Komisije.
  • Zadevne invazivne tujerodne vrste morajo biti zaprte v zaprtem sistemu, prevoz pa se mora opraviti pod pogoji, ki onemogočajo njihov pobeg.

Nacionalni akcijski načrti

Države članice morajo v treh letih od uvrstitve vrste na seznam pripraviti in izvajati akcijske načrte za obravnavanje glavnih poti širjenja invazivnih tujerodnih vrst na njihovem ozemlju. S tem se na njihovem ozemlju preprečita nenamerni vnos in širjenje invazivnih tujerodnih vrst s seznama.

Invazivne tujerodne vrste, ki zadevajo regijo, in domorodne invazivne tujerodne vrste

Invazivne tujerodne vrste lahko izvirajo iz ene regije EU in povzročajo težave v drugi regiji EU. Komisija lahko na zahtevo udeleženih držav članic pomaga zagotoviti sodelovanje udeleženih držav članic pri obravnavanju problema.

Sistemi nadzora

Države članice morajo v 18 mesecih od sprejetja seznama invazivnih tujerodnih vrst vzpostaviti sisteme nadzora, ki zbirajo in evidentirajo podatke o pojavu invazivnih tujerodnih vrst v okolju.

Uradni nadzor

Države članice morajo do 2. januarja 2016 vzpostaviti popolnoma delujoče strukture za izvajanje uradnega nadzora, ki je potreben za preprečevanje namernega vnosa invazivnih tujerodnih vrst s seznama v EU. Uradni nadzor se uporablja za kategorije blaga z oznakami kombinirane nomenklature, na katere je zabeležen sklic na seznamu Unije.

Zgodnje odkrivanje in hitra odstranitev novo naseljenih invazivnih tujerodnih vrst

Po vsakem novem pojavu (prvi pojav ali prvi pojav po odstranitvi) invazivnih tujerodnih vrst s seznama v državi članici ali na delu njenega ozemlja je treba te hitro odstraniti. Odstranitev se lahko doseže s smrtonosnimi ali nesmrtonosnimi ukrepi.

Obvladovanje močno razširjenih invazivnih tujerodnih vrst

  • Države članice morajo v 18 mesecih po uvrstitvi invazivne tujerodne vrste na seznam uvesti ukrepe za obvladovanje tistih invazivnih tujerodnih vrst, ki so se že močno razširile na njihovem ozemlju, da bi čim bolj zmanjšale njihove negativne vplive.
  • Ti ukrepi so lahko smrtonosni ali nesmrtonosni in morajo biti sorazmerni z vplivi na okolje in primerni glede na posebne razmere v državi članici.

Obnova poškodovanih ekosistemov

Države članice bi morale izvesti ukrepe, s katerimi pripomorejo k obnovi ekosistema, ki ga je degradirala, poškodovala ali uničila invazivna tujerodna vrsta s seznama.

Prehodni ukrepi

  • Posamezniki lahko posedujejo svoje hišne živali („hišne živali“, ki so invazivne tujerodne vrste) pod pogojem, da:
    • so jih pridobili pred pripravo seznama;
    • so uvedeni vsi primerni ukrepi za zagotovitev, da razmnoževanje ali pobeg nista mogoča.
  • Podjetje ali komercialna družba lahko v prvem letu po uvrstitvi vrste na seznam izkoristi svojo zalogo te vrste. V drugem letu po uvrstitvi vrste na seznam se lahko vrsto prodaja ali prevaža samo v ustanove, ki imajo dovoljenje, ali humano izloči. Te transakcije so dovoljene pod pogojem, da se sprejmejo vsi ustrezni ukrepi za zagotovitev, da vrsta ne more pobegniti ali se razmnoževati.

Izvedbeni in delegirani akti

Z Uredbo (EU) št. 1143/2014 se na Komisijo prenese pooblastilo za sprejemanje izvedbenih in delegiranih aktov.

  • Delegirana uredba (EU) 2018/968 dopolnjuje Uredbo (EU) št. 1143/2014 glede ocen tveganja v zvezi z invazivnimi tujerodnimi vrstami. Podrobno opisuje metodologijo, ki se uporabi pri oceni tveganja, pri kateri se upoštevajo ustrezni nacionalni in mednarodni standardi ter potreba po prednostni razvrstitvi ukrepov proti invazivnim tujerodnim vrstam, ki so povezane z znatnimi škodljivimi vplivi na biotsko raznovrstnost ali povezane ekosistemske storitve ali bi lahko imele take škodljive vplive ter imajo ali bi lahko imele take škodljive vplive na človekovo zdravje ali gospodarstvo, kar šteje za dodaten dejavnik pri prednostnem razvrščanju.
  • Komisija je poleg izvedbenih aktov o posodobitvi seznamov invazivnih tujerodnih vrst sprejela še dva druga izvedbena akta:
    • Izvedbeno uredbo (EU) 2016/145 o obliki dokumenta, ki predstavlja dokazilo za dovoljenje, izdano s strani držav članic, ki ustanovam dovoljuje izvajanje nekaterih dejavnosti v zvezi z invazivnimi tujerodnimi vrstami s seznama;
    • Izvedbeno uredbo (EU) 2017/1454 o določitvi tehničnih oblik poročanja držav članic.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 1. januarja 2015.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Invazivne tujerodne vrste. Rastline ali živali, ki jih ljudje prevažajo zunaj njihovega naravnega ekološkega območja (namerno ali nenamerno) v novo okolje. Medtem ko mnoge od teh vrst ne preživijo, nekaterim to uspe in zaradi svoje invazivnosti povzročijo znatno ekološko in gospodarsko škodo.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2014 o preprečevanju in obvladovanju vnosa in širjenja invazivnih tujerodnih vrst (UL L 317, 4.11.2014, str. 35–55).

Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 1143/2014 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Delegirana uredba Komisije (EU) 2018/968 z dne 30. aprila 2018 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta glede ocen tveganja v zvezi z invazivnimi tujerodnimi vrstami (UL L 174, 10.7.2018, str. 5–11).

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2017/1454 z dne 10. avgusta 2017 o določitvi tehničnih oblik poročanja držav članic v skladu z Uredbo (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 208, 11.8.2017, str. 15–27).

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2016/1141 z dne 13. julija 2016 o sprejetju seznama invazivnih tujerodnih vrst, ki zadevajo Unijo, v skladu z Uredbo (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 189, 14.7.2016, str. 4–8).

Glej prečiščeno različico.

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2016/145 z dne 4. februarja 2016 o določitvi oblike dokumenta, ki predstavlja dokazilo za dovoljenje, izdano s strani pristojnih organov držav članic, ki ustanovam dovoljuje izvajanje nekaterih dejavnosti v zvezi z invazivnimi tujerodnimi vrstami, ki zadevajo Unijo, v skladu z Uredbo (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 30, 5.2.2016, str. 1–6).

Zadnja posodobitev 03.08.2022

Top