Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC0202(05)

    Objava vloge v skladu s členom 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

    UL C 29, 2.2.2012, p. 19–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2.2.2012   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 29/19


    Objava vloge v skladu s členom 6(2) Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila

    2012/C 29/12

    V skladu s členom 7 Uredbe Sveta (ES) št. 510/2006 (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper vlogo. Izjave o ugovoru mora Komisija prejeti v šestih mesecih od dneva te objave.

    ENOTNI DOKUMENT

    UREDBA SVETA (ES) št. 510/2006

    „SPALT SPALTER“

    ES št.: DE-PDO-0005-0843-10.01.2011

    ZGO ( ) ZOP ( X )

    1.   Ime:

    „Spalt Spalter“

    2.   Država članica ali tretja država:

    Nemčija

    3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila:

    3.1   Vrsta proizvoda:

    Skupina 1.8

    Ostali proizvodi iz Priloge I (začimbe itd.)

    3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz 1. točke:

    Hmelj spada v družino konopljevk (Cannabinaceae) in v rod koprivovk (Urticeae). Je dvodomna rastlina, kar pomeni, da ista rastlina nima hkrati moških in ženskih cvetov. Tako imenovani hmeljevi storžki (Lupuli strobulus) poganjajo samo na ženskih rastlinah, ki jih navadno imenujemo tudi hmeljevi kobulji. Hmelj se obira od konca avgusta do sredine septembra. Po obiranju se hmelj (hmeljevi storžki) posuši, stisne in ohladi za predelavo.

    Zaščita v skladu z Uredbo (ES) št. 510/2006, ki se zahteva za označbo „Spalt Spalter“, se uporablja samo za posušene hmeljeve storžke (Lupuli strobulus) in proizvode, ki se pridobijo z njihovo predelavo (hmeljevi peleti in hmeljevi izvlečki).

    V predelanih proizvodih, hmeljevih peletih ali hmeljevih izvlečkih se ohranijo sestavine surovega hmelja med skladiščenjem ter izboljša postopek samodejnega doziranja hmelja v pivovarni.

    Pri proizvodnji hmeljevih peletov se hmeljevi storžki zmeljejo in nežno stisnejo ter tako ohrani prvotna kakovost naravnega proizvoda.

    Peleti, ki so na trgu znani kot peleti tipa 90, so imeli dobili po tem, da je na 100 kg predelanega surovega hmelja donos približno 90 kg.

    Hmeljevi peleti, obogateni z lupulinom, znani tudi kot peleti tipa 45, se proizvajajo z mehanskim bogatenjem lupulinskih žlez v zmrznjenem hmelju (– 35 °C). Pri tem postopku se del listja in pecljev s presejanjem odstrani iz prahu. Pri proizvodnji hmeljevih peletov se dodatki ne uporabljajo. Spremenijo se samo fizično-tehnične lastnosti surovega hmelja.

    Pri proizvodnji hmeljevih izvlečkov je tako kot pri peletih posebna pozornost namenjena ohranitvi prvotnih lastnosti naravnega proizvoda. Industrijska proizvodnja hmeljevih izvlečkov se je začela v zgodnjih 70. letih 20. stoletja. Polarne smole in olja se pazljivo ekstrahirajo iz hmeljevih storžkov, pri čemer se uporablja tekoči ali nadkritični CO2 ali etanol.

    Sestavine hmelja, pomembne za postopek varjenja

    Na vrednost hmelja pri varjenju piva vplivajo značilne sestavine, kot so grenke snovi in eterična olja. Vsebnost tanina je manj pomembna. Grenke snovi in eterična olja vsebujejo lupulinske žleze hmeljevih storžkov. Tanine je mogoče najti najpogosteje v krovnih listih, pecljih in vretencih storžka.

    Kakovost

    „Spalt Spalter“ izpolnjuje minimalne zahteve glede kakovosti za trženje hmeljevih storžkov in hmeljevih izvlečkov v Skupnosti iz Uredbe Komisije (EGS) št. 890/78. V skladu z Uredbo (EGS) št. 1696/71 in spremembami uredbe se pivovarni predložijo vsi certifikati glede kakovosti in porekla hmelja.

    Sorte in sestavine

    Ime „Spalt Spalter“ je mogoče pojasniti s tem, da je pred poimenovanjem sorte vedno navedeno ime zadevnega območja pridelave, pri čemer dobesedno pomeni „hmelj spalter iz regije Spalt“.

    Če bi se sorta hmelja spalter pridelovala na drugih območjih (kar zdaj ne drži), bi bilo glede na poimenovanje mogoče jasno razlikovati med sorto hmelja, ki je navedena v označbi in se prideluje zunaj regije Spalt, in isto sorto hmelja, ki se prideluje v regiji Spalt. Zato bi bilo treba hmelj sorte spalter, ki bi se prideloval na primer v regiji Hallertau, imenovati „Hallertau Spalter“. Tako označbe „Spalt Spalter“, za katero se zahteva zaščita, ni mogoče zamenjati s sorto. Sestavine so podrobneje opisane v oddelku 5.

    3.3   Surovine (samo za predelane proizvode):

    3.4   Krma (samo za proizvode živalskega izvora):

    3.5   Posebni proizvodni postopki, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju:

    Celotni postopek proizvodnje hmelja, preden pridelovalci hmelja hmeljevih storžkov ne zapakirajo, poteka na opredeljenem geografskem območju. Pri razmnoževanju hmelja „Spalt Spalter“ se smejo uporabljati samo matične rastline s tega območja.

    3.6   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn.:

    3.7   Posebna pravila za označevanje:

    4.   Kratka opredelitev geografskega območja:

    Opredeljeno geografsko območje je regija gojenja hmelja Spalt. To območje je določeno v členu 3 Bavarske uredbe za izvajanje Zakona o hmelju (Bayerische Verordnung zur Durchführung des Hopfengesetzes (BayHopfDV) (vir 4a). V skladu z Uredbo regija gojenja hmelja Spalt vključuje certificirani območji (Siegelbezirke) Spalt in Kinding.

    Certificiranem območju Spalt tvorijo naslednje občine:

    Abenberg, Büchenbach, Georgensgmünd, Heideck, Röttenbach, Roth, Spalt, Absberg, Ellingen, Haundorf, Höttingen, Pfofeld, Pleinfeld, Mitteleschenbach, Neuendettelsau in Windsbach.

    Certificirano območje Kinding tvorijo naslednje občine: Altmannstein (samo Pondorf in Schamhaupten), Beilngries, Denkendorf, Kinding, Kipfenberg, Titting, Greding in Berching.

    5.   Povezanost z geografskim območjem:

    5.1   Posebnosti geografskega območja:

    V srednjem veku je vinogradništvo v regiji Spalt nadomestila pridelava hmelja. Na območjih regije Spalt, kot je Großweingarten, se hmelj goji tam, kjer so nekoč bili vinogradi. Regija Spalt je zaradi blagega podnebja idealna za pridelavo hmelja, saj je letna količina padavin 650 mm, hkrati pa ima veliko število ur sončnega obsevanja (1 700 ur na leto). Globoke rahle do srednje težke prsti, ki se hitro segrejejo, zagotavljajo najboljše pogoje za gojenje hmelja.

    S hidrogeološkega vidika sta za regijo gojenja hmelja Spalt značilna zlasti peščenjak iz kevpra in Frankovska Jura, torej kraško-razpoklinski vodonosniki. Glede na teksturo je prst predvsem peščeno ilovnata do ilovnata in načeloma slabo zadržuje vodo. Na hribovitem območju se nasadi hmelja nahajajo običajno v dolinah, kjer je dovolj vodnih virov tudi v trajnem obdobju suše. Regija gojenja hmelja Spalt leži blizu številnih izvirov malih in srednje velikih vodotokov. Velikih vodotokov je v bližini malo.

    Pridelovalci oziroma gojitelji hmelja „Spalt Spalter“ pridelujejo izjemen hmelj za pivovarsko industrijo. Regija gojenja hmelja Spalt je eno najmanjših, toda najboljših območij gojenja hmelja z najdaljšo tradicijo. Hmelj se na tem območju goji že več kot 1 000 let. Hmelj iz mesta Spalt se ponaša z najstarejšim znakom kakovosti za hmelj na svetu. Znak, ki ga je mestu leta 1538 podelil knezoškof Eichstätta Philipp von Pappenheim, priča o tem, da so bili visoki standardi kakovosti za pridelovalce hmelja v regiji Spalt zelo pomembni. „Spalt Spalter“ je bil že v srednjem veku iskan. Sorte z nežno aromo, ki se gojijo v regiji Spalt, so zlasti primerne za proizvodnjo najboljšega piva (Barth, H. J., Klinke, C., in Schmidt, C., Der Grosse Hopfenatlas, Carl, Nürnberg, 1994, str. 115).

    Na tem območju ima gojenje izjemno aromatičnega hmelja „Spalter“ posebno tradicijo. Ta sorta je regionalna domača sorta iz „Saazer Formenkreis“ (skupina sort Saazer – Spalter, Tettnanger, Saazer), ki se že več stoletij gojijo v okolici mesta Spalt ter se še danes pridelujejo skoraj izključno v regiji Spalt. Podnebje in geološki pogoji so prispevali k razvoju regionalne domače sorte. Kakovost, enotnost in aroma so se s klonsko selekcijo neprenehoma izboljševale. S pomočjo strokovnega znanja, ki se je zbiralo več stoletij, in ugodnih podnebnih razmer v regiji Spalt se je razvila sorta hmelja, ki je edinstvena v svetu, ima odličen mednarodni sloves in jo zaradi značilnega okusa, ki ga daje pivu, vodilne pivovarne uporabljajo za proizvodnjo nekaterih najboljših vrst piva.

    5.2   Posebnosti proizvoda:

    Edinstveni pogoji za rast – lastnosti prsti in podnebne razmere – prispevajo k posebni kakovosti hmelja „Spalt Spalter“. Če bi se „Spalt Spalter“ gojil drugje, ne bi dosegal enako visokega standarda ali kakovosti, donos pa bi bil manjši. Prst in podnebje odločilno vplivata zlasti na rast hmelja in raven aktivnih snovi, ki jih vsebuje. Za hmelj „Spalt Spalter“ so značilne izjemne aromatične sestavine. Hmelj vsebuje približno 20 do 35 % mircena in običajno zelo visoke ravni farnezena (10 do 20 %), ki so v aromatičnih vrstah hmelja z drugih območij precej nižje. Zaradi visoke vsebnosti farnezena ter razmeroma nizke ravni alfa kislin (2,5 do 5,5 %) in beta kislin (3,0 do 5,0 %) ima „Spalt Spalter“ edinstven splošen značaj, ki opredeljuje njegovo aromo in zaradi katere je ta tako izjemen. Prav zaradi neposrednega razmerja med rastnimi pogoji in tipičnimi značilnostmi hmelja, ki so posledica teh pogojev, sorta „Spalt Spalter“ izpolnjuje pogoje za podelitev zaščitene označbe porekla.

    „Spalt Spalter“ se od večine sort hmelja in regij gojenja razlikuje delno zaradi geoloških pogojev v regiji gojenja ter edinstvenega podnebja s povprečno 1 700 urami sonca letno in povprečno letno količino padavin le 650 mm, delno pa tudi zaradi svoje neobičajno visoke vsebnosti farnezena. Poleg tega je za „Spalt Spalter“ na splošno značilna izjemno močna ter prefinjena aroma hmelja, ki se pri degustacijah opisuje kot „cvetlična“, „sadna“ in „pikantna“. Ta daje splošni vtis piva z dobro uravnoteženo, polno in blago „cvetico“ (glej portfelj sorte, ki ga je pripravil CMA (Centrale Marketing-Gesellschaft der deutschen Agrarwirtschaft m.b.H) s podelitvami ocen in pivovarsko analizo).

    „Spalt Spalter“ je bil vedno visoko ocenjen na različnih trgovskih sejmih in razstavah. Kar zadeva najpomembnejše kakovostne značilnosti nemških vrst hmelja, je „Spalt Spalter“ ena najboljših aromatičnih sort. „Spalt Spalter“ je na številnih degustacijah hmelja prejel najvišje nagrade za aromo in splošno kakovost.

    5.3   Vzročna povezanost geografskega območja s kakovostjo ali značilnostmi proizvoda (pri ZOP) oziroma z določeno kakovostjo, slovesom ali drugimi značilnostmi proizvoda (pri ZGO):

    Zaradi prsti in zmernega podnebja na območju gojenja Spalt ter več stoletij starega strokovnega znanja lokalnih pridelovalcev hmelja je nastala sorta hmelja s edinstveno prepoznavno kakovostjo na svetu. Še danes se ta hmelj dejansko goji le na območju gojenja Spalt, zaradi značilnega okusa, ki ga daje pivu, pa uživa odličen mednarodni sloves.

    Podnebje v regiji Spalt, ki je bila nekoč vinorodno območje, z letnim povprečjem 1 700 ur sonca in povprečno letno količino padavin le 650 mm močno vpliva na hmelj, ki raste v rahli, peščeni prsti, v katero lahko korenine z lahkoto prodrejo. K edinstveni kakovosti hmelja „Spalt Spalter“ prispevajo neobičajni naravni pogoji v regiji gojenja Spalt (glej oddelek 5.2 Posebnosti proizvoda).

    Združene edinstvene okoljske značilnosti regije gojenja Spalt (povprečne padavine, temperatura, talni profil, nadmorska višina, ure sončnega obsevanja in oskrba z vodo iz manjših vodotokov) zagotavljajo, da ima tukaj pridelani hmelj „Spalt Spalter“ edinstven standard ter kakovost. Pri drugih regijah gojenja hmelja vedno manjka vsaj eden od osnovnih pogojev za rast (na primer drugačne lokalne kamninske tvorbe/sestava prsti, manjše število ur sončnega obsevanja ali površine brez dolin v primeru hribovitega območja).

    Dokazilo o poreklu

    Hmeljarska industrija je sprejela skupna merila za organizacijo in izvajanje nadzora kakovosti, ki so določena v smernicah delovne skupine za nevtralno ocenjevanje kakovosti (Arbeitsgruppe neutrale Qualitätsfeststellung). Rezultate priznavajo vsi trgovinski partnerji. Sistem za nevtralno ocenjevanje kakovosti in dokumentacija (glede porekla in sledljivosti hmelja) ter tradicionalno zapečatenje hmelja zagotavljajo jasno prepoznavnost njegovega porekla. Pridelovalec pod uradnim nadzorom stehta, označi in (z uradnim svinčenim pečatom) zapečati vreče proizvedenega hmelja. Napiše uradno izjavo, v kateri navedene količino, težo in poreklo hmelja.

    Proizvedeni hmelj „Spalt Spalter“ v centru za certificiranje (center za hlajenje hmelja) ali na plantaži hmelja zapečati in certificira uradna oseba v skladu s potrjenimi načeli, nato pa izda certifikat, v katerem navede poreklo in regijo gojenja. Brez tega certifikata hmelja ni mogoče predelati ali dati na trg.

    Sklic na objavo specifikacije:

    (člen 5(7) Uredbe (ES) št. 510/2006)

    Markenblatt, 1. zvezek, z dne 7. januarja 2011, del 7c, str. 490

    (http://www.register.dpma.de/dpmaregister/geo/detail.pdfdownload/17400)


    (1)  UL L 93, 31.3.2006, str. 12.


    Top