Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2007/143/07

    Razpis za zbiranje predlogov – GD EAC št. 26/07 – Pilotni projekti za sodelovanje med evropskimi tehnološkimi inštituti

    UL C 143, 28.6.2007, p. 9–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    28.6.2007   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 143/9


    RAZPIS ZA ZBIRANJE PREDLOGOV – GD EAC št. 26/07

    Pilotni projekti za sodelovanje med evropskimi tehnološkimi inštituti

    (2007/C 143/07)

    1.   Uvod/Ozadje

    V Evropi obstaja veliko oblik sodelovanja med akterji, dejavnimi v trikotniku znanja, ki ga sestavljajo izobraževanje, raziskave in inovacije. Običajno je takšno sodelovanje v obliki mreže, znotraj katere si partnerji enakopravno izmenjujejo informacije in usklajujejo svoje dejavnosti. Čeprav so te pobude pomagale ustvariti podlago, na kateri evropske organizacije in tehnološki inštituti (kot so univerze, raziskovalna središča, podjetja in javni organi, ki se ukvarjajo z inovacijami) lahko laže sodelujejo, Evropi še vedno ne uspeva izkoristiti rezultatov raziskav in razvoja in jih spremeniti v poslovne priložnosti. Zaradi tega vedno bolj narašča potreba po tem, da se te oblike sodelovanja dodatno razvijejo, na primer z oblikovanjem skupnih upravljalnih struktur ali z učinkovitejšim deljenjem virov. Poleg tega se od teh partnerstev vedno pogosteje zahteva, naj pozornost usmerijo na dejavnosti za prenos znanja in tehnologije, da bi povečale svoj družbeni in gospodarski vpliv ter svojo zmogljivost za inovacije. Evropski parlament je na tej podlagi ustvaril proračunsko vrstico (člen 15 02 29) za pilotni projekt za „sodelovanje med evropskimi tehnološkimi inštituti“ (1). Namen tega razpisa za zbiranje predlogov je tako odgovoriti na potrebo po povečanju zmogljivosti za prenos tehnologije s tesnejšo povezanostjo trikotnika znanja.

    To bo doseženo zlasti z vzpostavitvijo pilotnih mrež, ki bodo oblikovale, izvajale in preskušale nove modele povezanih partnerstev med akterji, dejavnimi na področju tehnoloških inovacij in prenosa tehnologije (kot so univerze, raziskovalne organizacije, mala, srednja in velika podjetja, središča za inovacije itd.). Znanje in izkušnje, pridobljena za ta namen, ne bi smela samo podpirati teh mrež pri dodatnem povezovanju, ampak bi morala tudi zagotoviti dobre prakse in podporo obstoječim mrežam, dejavnim v trikotniku znanja, pa tudi oblikovalcem politik, ki ustvarjajo nove instrumente in pobude za boljše povezovanje.

    2.   Cilji in opis

    Strateški cilj teh pilotnih projektov je oblikovati, izvajati in preskušati nove modele sodelovanja v trikotniku znanja, ki so zasnovani z namenom, da bi postali modeli povezanih partnerstev. Končni cilj je olajšati izmenjavo znanja in prenos tehnologije s povečanjem zmogljivosti evropskih mrež na strateških meddisciplinskih področjih, da bi lahko njihovo sodelovanje dobilo obliko novega, bolj povezanega partnerstva. Končni izdelki bi vključevali načrte za nove modele upravljanja za povezana partnerstva, zasnovane za premagovanje ovir pri tesnejšem sodelovanju med glavnimi akterji iz trikotnika znanja, uporabo in preskušanje nekaterih komponent, ki so se izkazale za kritične, ter niz nasvetov in dobrih praks za širjenje in nadaljnjo uporabo rezultatov projektov. Vsako predlagano partnerstvo bi moralo upoštevati zgoraj navedene cilje s posebno pozornostjo, posvečeno enemu strateškemu meddisciplinskemu področju, ki bo uporabljeno za študijo primera pri preskušanju uporabnosti rezultatov. Predlogi morajo vsebovati razloge za izbiro strateškega področja, za katerega so se odločili vložniki, v smislu njegovega gospodarskega in družbenega vpliva.

    3.   Merila upravičenosti

    Podrobneje bodo pregledane vloge, ki izpolnjujejo naslednja merila.

    3.1.   Ustanove/organizacije/organizacijske oblike upravičencev, ki lahko sodelujejo

    Vloge mora predložiti koordinator partnerstva, sestavljenega iz vsaj šestih neodvisnih pravnih subjektov (vključno s koordinatorjem), od katerih ima vsak sedež v državi članici in od katerih ne smeta imeti dva sedeža v isti državi članici.

    Upravičene organizacije so univerze, raziskovalna središča, uradi za prenos znanja in izobraževalna središča, ki zagotavljajo strokovna znanja in izkušnje glede prenosa tehnologije ali upravljanja inovacij, inkubatorski centri, znanstveni parki ipd., velika in mala podjetja ter druge zainteresirane strani, ki se ukvarjajo s prenosom znanja in tehnologije, vključno z agencijami za regionalni razvoj ipd.

    Organizacija mora za upravičenost do donacije izpolnjevati naslednje zahteve:

    vsi vložniki morajo biti javne ali zasebne neodvisne organizacije, ki imajo pravni status in so pravni subjekti;

    fizične osebe, torej posamezniki, ne morejo predložiti vlog;

    vložniki morajo ob predložitvi vloge obstajati po zakonu že vsaj dve leti;

    vložniki morajo imeti svoj statutarni sedež v eni izmed 27 držav članic.

    Partnerstva morajo:

    vključevati uravnoteženo kombinacijo organizacij ter strokovnega znanja in izkušenj, tako iz javnega kot zasebnega sektorja, za raziskave, izobraževanje in inovacije na zadevnem meddisciplinskem področju;

    imeti izkušnje in temelje za sodelovanje na meddisciplinskem področju, ki imajo družbeni in gospodarski vpliv;

    pokazati, da predlagano meddisciplinsko področje vsebuje možnosti za tesno medsebojno povezovanje med različnimi komponentami trikotnika znanja;

    imeti dosežke na področju povezovalnih dejavnosti, ki so bile del evropskih mrež, kot so mreže odličnosti in evropske tehnološke platforme ter drugi programi sodelovanja, ki jih financira EU. V tem smislu mora ali je morala biti vsaj polovica organizacij, ki tvorijo partnerstvo, vključena v evropske mreže, ki se ukvarjajo z raziskavami, izobraževanjem in inovacijami, partnerji pa morajo biti iz vsaj šestih držav članic. Te mreže, četudi začasne, bodo morale biti ali so uradno ustanovljene (npr. s pogodbo ali konzorcijskim sporazumom) in bi morale predvideti izvajanje skupnih dejavnosti;

    biti usposobljene za medsektorsko povezovanje na področjih, kot so upravljanje inovacij, podjetništvo, regionalni ali virtualni grozdi in upravljanje znanja, ter za vertikalno povezovanje pri uporabi ugotovitev na posebnem meddisciplinskem področju;

    predlagati strukturo upravljanja, ki bo zmožna usklajevati in povezovati dejavnosti, ki jih bodo izvajali partnerji;

    predlagati sklop dejavnosti za proučitev novih modelov za povezovanje partnerstva in preskušanje uporabnosti teh ugotovitev skupaj z zmožnostjo za čim obširnejše posredovanje rezultatov drugim mrežam;

    imeti dokaze, da so bila doslej pri svoji udeležbi v lokalnih/regionalnih dejavnostih za razvoj inovacij sposobna povezovati evropsko dimenzijo z lokalnimi in regionalnimi vplivi;

    vključevati vsaj eno javno organizacijo, ki se ukvarja z dejavnostmi za prenos inovacij in znanja.

    3.2.   Države upravičenke

    Do predložitve vlog so upravičeni samo pravni subjekti s sedežem v eni od držav članic EU.

    4.   Merila za dodelitev donacije

    Upravičene(-i) vloge/projekti bodo ocenjeni na podlagi naslednjih meril (odstotki v oklepaju izražajo težo, ki je pripisana vsakemu merilu):

    Vsebina (30 %)

    Kakovost predloga v smislu ciljev, pomembnosti, dejavnosti in rezultatov.

    Partnerstvo (30 %)

    Kakovost usposobljenosti partnerjev v sektorjih znanosti, izobraževanja in inovacij na predlaganem meddisciplinskem področju in na področju upravljanja inovacij.

    Kakovost in obseg izkušenj udeležencev glede povezovanja.

    Kakovost partnerstva v smislu vpliva na evropski ravni, zmožnosti prenosa tehnologije in znanja ter obvezanosti k močnemu, trajnostnemu in dolgotrajnemu povezovanju.

    Upravljanje (20 %)

    Ustreznost strukture upravljanja.

    Ustreznost virov za uspešno izvajanje predlaganih dejavnosti.

    Zmožnost, da pritegne in aktivira dodatna sredstva, zlasti s strani zasebnega sektorja, kot dodatek k finančnim sredstvom Skupnosti, tako na začetku kot med izvajanjem projekta.

    Vpliv (20 %)

    Vpliv rezultatov na evropski ravni in dejavnosti širjenja informacij.

    Usposobljenost za uporabo rezultatov prek drugih pobud in ustreznost strategije izstopa.

    5.   Proračun

    Skupni proračun za sofinanciranje projektov je 5 milijon EUR. Finančna pomoč Komisije ne sme presegati 75 % skupnih upravičenih stroškov. Vsaka donacija bo znašala med 0,5 in 1,5 milijona EUR. Največji znesek finančne pomoči bo znašal 1,5 milijona EUR.

    Ocenjuje se, da bi 5 milijonov EUR proračunskih sredstev omogočalo financiranje treh do petih partnerstev.

    6.   Časovni razpored

    Komisija mora vloge prejeti najpozneje do 15. avgusta 2007.

    Dejavnosti se morajo začeti pred 30. decembrom 2007 in končati pred 31. decembrom 2009. Projekti lahko trajajo največ 24 mesecev. Vloge za projekte s časovnim obdobjem, daljšim od določenega, ne bodo sprejete v tem razpisu za zbiranje predlogov. Odobreno ne bo nobeno podaljšanje obdobja upravičenosti, ki bi presegalo maksimalno trajanje projekta. Vložniki bodo o rezultatih izbirnega postopka predvidoma obveščeni najkasneje do oktobra 2007.

    Upravičenci bodo prejeli sporazume v podpis predvidoma novembra 2007. Obdobje upravičenosti stroškov se začne z dnem, ko zadnja stranka podpiše pogodbo. Če upravičenec lahko dokaže potrebo po začetku izvajanja ukrepov pred podpisom sporazuma, se lahko prizna tudi izdatke iz obdobja pred podpisom. Obdobje upravičenosti se v nobenem primeru ne more začeti pred datumom oddaje vloge za donacijo.

    7.   Drugi podatki

    Polno besedilo razpisa za zbiranje predlogov in obrazci za vlogo so na voljo na spletni strani:

    http://ec.europa.eu/dgs/education_culture/calls/grants_en.html

    Vloge morajo biti izpolnjene v skladu z zahtevami v celotnem besedilu in predložene na predvidenem obrazcu.


    (1)  Pilotni projekt, kakor je opredeljen v členu 49(2) Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 z dne 25. junija 2002 o finančni uredbi, ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti (UL L 248, 16.9.2002, str. 1).


    Top