Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005XC0427(02)

Mnenje Komisije z dne 25. aprila 2004 o načrtu za odlaganje radioaktivnih odpadkov zaradi razgradnje jedrske elektrarne Dungeness A, Kent, Združeno kraljestvo, v skladu s členom 37 Pogodbe Euratom

UL C 101, 27.4.2005, p. 16–16 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

27.4.2005   

SL

Uradni list Evropske unije

C 101/16


Mnenje Komisije z dne 25. aprila 2004 o načrtu za odlaganje radioaktivnih odpadkov zaradi razgradnje jedrske elektrarne Dungeness A, Kent, Združeno kraljestvo, v skladu s členom 37 Pogodbe Euratom

(2005/C 101/03)

(Besedilo v angleškem jeziku je edino verodostojno)

Dne 24. septembra 2004 je Evropska komisija v skladu s členom 37 Pogodbe Euratom od vlade Združenega kraljestva prejela splošne podatke v zvezi z načrtom za odlaganje radioaktivnih odpadkov, nastalih zaradi razgradnje jedrske elektrarne Dungeness A.

Na podlagi splošnih podatkov in dodatnih informacij ter po posvetovanju s skupino izvedencev je Komisija oblikovala naslednje mnenje:

(a)

Razdalja med elektrarno in najbližjo točko v drugi državi članici, v tem primeru v Franciji, je približno 50 km, Belgija oddaljena 110 km, Nizozemska pa 160 km.

(b)

Med običajnim postopkom razgradnje, odvajanje tekočih in plinastih izpustov ne bo povzročilo izpostavljenosti prebivalstva v drugi državi članici, ki bi bila pomembna z zdravstvenega vidika.

(c)

Trdni radioaktivni odpadki, nastali ob obdelavi odpadkov, bodo shranjeni v objektu zunaj elektrarne. Trdni neradioaktivni odpadki in snovi, ki ustrezajo ravni opustitve nadzora, bodo izvzeti iz regulativnega nadzora in odstranjeni kot običajni odpadki ali reciklirani ali ponovno uporabljeni. To bo opravljeno v skladu z merili, določenimi v temeljnih varnostnih standardih (Direktiva 96/29/Euratom).

(d)

V primeru nenačrtovanih izpustov radioaktivnih odpadkov, ki bi lahko sledili nesreči, vrste in razsežnosti, predvidenih v splošnih podatkih, doze, ki bi jim lahko bilo izpostavljeno prebivalstvo druge države članice, ne bi dosegle ravni, ki bi bile pomembne z zdravstvenega vidika.

Komisija zato meni, da izvajanje načrta za odlaganje radioaktivnih odpadkov v kateri koli obliki, nastalih zaradi razgradnje jedrske elektrarne Dungeness A v Združenem kraljestvu, tako med običajnim obratovanjem kot tudi v primeru nesreče, ki bi bila take vrste in razsežnosti, kakor so predvidene v splošnih podatkih, ne bo povzročilo radioaktivne kontaminacije vode, zemlje ali ozračja druge države članice, ki bi bila pomembna z zdravstvenega vidika.


Top