Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Premostitvene klavzule

Premostitvene klavzule

Da bi bilo sprejemanje odločitev v Evropski uniji (EU) pod določenimi posebnimi pogoji prožnejše, člen 48 (7) Pogodbe o Evropski uniji (PEU) uvaja možnost dveh vrst splošnih premostitvenih klavzul (ali premostitvenih klavzul), ki omogočajo spremembo prvotno predvidenega zakonodajnega postopka.

Uporaba premostitvene klavzule pomeni, da ni treba uradno spremeniti pogodb EU in torej ni treba, da jo države članice EU ratificirajo.

Splošne premostitvene klavzule

  • Prva vrsta splošne premostitvene klavzule se nanaša na spremembo načina odločanja v Svetu Evropske unije s soglasja na glasovanje s kvalificirano večino. Uporablja se v primeru zakonodajnih predlogov, za katere Pogodba o delovanju Evropske unije (PDEU) ali naslov V PEU (ki se nanaša na zunanje delovanje EU ter skupno zunanjo in varnostno politiko) določa, da mora Svet o njih odločati soglasno. Opozoriti je treba, da so izključeni sklepi z vojaškimi posledicami in na obrambnem področju.
  • Drugi primer splošne premostitvene klavzule je v primeru, ko mora PDEU sprejeti zakonodajne akte po posebnem zakonodajnem postopku, pri čemer je Svet edini zakonodajalec, z Evropskim parlamentom pa se bodisi posvetuje ali ga zaprosi za soglasje. V tem primeru bi premostitvena klavzula povzročila prehod s posebnega zakonodajnega postopka na redni zakonodajni postopek (prej znan kot soodločanje).

Področja pristojnosti EU se v nobenem od teh primerov ne spremenijo. Po prejemu obvestila Evropskega sveta, da se predlaga uporaba splošne premostitvene klavzule, imajo nacionalni parlamenti na voljo šest mesecev, da prijavijo svoj veto. Poleg tega mora večina poslancev Parlamenta podati soglasje k uporabi premostitvene klavzule. Šele potem lahko Evropski svet soglasno odobri katero koli vrsto premostitvene klavzule.

Posebne premostitvene klavzule

Pogodbe EU predvidevajo tudi premostitvene klavzule, ki se uporabljajo za šest posebnih področij politike. Teh šest posebnih premostitvenih klavzul se uporablja na naslednjih področjih:

  • 1.

    skupna zunanja in varnostna politika (člen 31(3) PEU),

  • 2.

    družinsko pravo s čezmejnimi posledicami (člen 81(3) PDEU),

  • 3.

    socialna politika (člen 153(2) PDEU),

  • 4.

    okoljska politika (člen 192(2) PDEU),

  • 5.

    večletni finančni okvir (člen 312(2) PDEU) in

  • 6.

    okrepljeno sodelovanje (člen 333 PDEU).

Pogoji za sprejetje zakonodaje na teh področjih zahtevajo manj zapleten postopek, če se institucije odločijo za uporabo premostitvene klavzule. V prvih štirih primerih o premostitvenih klavzulah odloča Svet, v zadnjih dveh pa Evropski svet.

GLEJ TUDI:

Top