Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pravice potnikov v železniškem prometu EU

Pravice potnikov v železniškem prometu EU

 

POVZETEK:

Uredba (EU) št. 2021/782 o pravicah in obveznostih potnikov v železniškem prometu

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

  • Namen uredbe je zagotoviti znatno izboljšano zaščito potnikov v železniškem prometu v primeru prekinitev potovanja.
  • Njen namen je tudi boljši odziv na potrebe invalidnih oseb in oseb z omejeno mobilnostjo.

KLJUČNE TOČKE

Uredba se uporablja za mednarodni ali notranji železniški promet v Evropski uniji (EU), ki ga zagotavlja en ali več prevoznikov v železniškem prometu. Vključuje več novih in pomembnih predpisov.

  • Vozovnice, ki veljajo za vse proge. Nova obveznost za prevoznike, ki so „en sam prevoznik v železniškem prometu“*, da storitve v železniškem prometu na dolge razdalje (mednarodne in notranje) in regionalne storitve v železniškem prometu zagotavljajo z vozovnico, ki velja za vse proge.
  • Potovalne informacije v realnem času. Upravljavci infrastrukture prevoznikom v železniškem prometu, prodajalcem vozovnic, organizatorjem potovanj in upravljavcem postaj posredujejo prometne podatke v realnem času. Prevozniki v železniškem prometu morajo drugim prevoznikom v železniškem prometu, ki prodajajo njihove vozovnice, ter prodajalcem vozovnic in organizatorjem potovanj zagotoviti dinamične potovalne informacije v realnem času.
  • Pravica do samostojnega načrtovanja nadomestnega prevoza. Če se potnikom v primeru prekinitve potovanja ne zagotovi pravočasna rešitev (v 100 minutah), lahko sami organizirajo nadomestni železniški ali avtobusni prevoz, prevoznik pa jim povrne „potrebne, ustrezne in razumne“ stroške dodatne vozovnice.
  • Prevoz koles. Na novih vlakih in vlakih z večjo nadgradnjo je treba zagotoviti namenska mesta za kolesa (ne samo zložljiva).
  • Invalidne osebe ali osebe z omejeno mobilnostjo. Skrajša se obdobje, potrebno za predhodno obvestilo o zahtevku za pomoč, na 24 ur, zajeti pa so še številni drugi ukrepi.
  • Uveljavljanje pravic potnikov. Uvaja izboljšan okvir za izvrševanje, ki vključuje:
    • spremenjen mehanizem reševanja pritožb;
    • okrepljeno obveznost sodelovanja med nacionalnimi izvršilnimi organi;
    • standardiziran obrazec za vso EU, ki potnikom omogoča zahtevati povračilo ali nadomestilo.
  • Klavzula o višji sili. Prevoznikom v železniškem prometu ni treba plačati nadomestila za zamude ali odpoved v primeru izrednih okoliščin, kot so pandemija ali skrajne vremenske razmere.
  • Enaka obravnava. Prepovedana je diskriminacija na podlagi državljanstva potnika ali na podlagi sedeža prevoznika v EU ali prodajalca vozovnic ali organizatorja potovanj.
  • Večje prekinitve. Prevozniki v železniškem prometu bi morali v sodelovanju z upravljavci infrastrukture in upravljavci postaj pripraviti načrte dela v izrednih razmerah (vključno s sistemi opozarjanja in informacijskimi sistemi), da bi se pripravili na možnost večjih prekinitev storitev in daljše zamude, zaradi katerih bi veliko število potnikov obtičalo na postaji.
  • Izjeme. Predhodno obstoječe izjeme se omejijo in nobena storitev v železniškem prometu sama po sebi ni izvzeta. Določene izjeme lahko še vedno odobrijo države članice EU, na primer za mestne, primestne in regionalne storitve železniškega prevoza potnikov, zanje pa bi se nato še naprej uporabljalo večje število obveznih določb.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uredba je začela veljati 6. junija 2021 in se uporablja od 7. junija 2023.

OZADJE

KLJUČNI POJMI

En sam prevoznik: „en sam prevoznik v železniškem prometu“ lahko vključuje različne prevoznike v železniškem prometu, ki so tesno medsebojno povezani na podlagi merila 100-odstotnega lastništva (člen 12(1)).

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) št. 2021/782 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. aprila 2021 o pravicah in obveznostih potnikov v železniškem prometu (prenovitev) (UL L 172, 17.5.2021, str. 1–52).

POVEZANI DOKUMENTI

Direktiva (EU) 2019/882 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. aprila 2019 o zahtevah glede dostopnosti za proizvode in storitve (UL L 151, 7.6.2019, str. 70–115).

Uredba Komisije (EU) št. 1300/2014 z dne 18. novembra 2014 o tehničnih specifikacijah za interoperabilnost v zvezi z dostopnostjo železniškega sistema Unije za invalide in funkcionalno ovirane osebe (UL L 356, 12.12.2014, str. 110–178).

Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) št. 1300/2014 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Direktiva 2012/34/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. novembra 2012 o vzpostavitvi enotnega evropskega železniškega območja (UL L 343, 14.12.2012, str. 32–77).

Glej prečiščeno različico.

Uredba (ES) št. 1371/2007 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. oktobra 2007 o pravicah in obveznostih potnikov v železniškem prometu (UL L 315, 3.12.2007, str. 14–41).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 19.07.2021

Top