Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Olajšanje izdajanja vizumov

Olajšanje izdajanja vizumov

 

POVZETEK:

Sporazum in Sklep 2014/242/EU med EU in Azerbajdžansko republiko o poenostavitvi izdajanja vizumov

Sporazum in Sklep 2013/628/EU med EU in Republiko Armenijo o poenostavitvi izdajanja vizumov

Sporazum in Sklep 2013/521/EU med EU in Republiko Zelenortski otoki o poenostavitvi izdajanja vizumov za kratkoročno bivanje

Sporazum in Sklep 2007/340/ES med Evropsko skupnostjo in Rusko federacijo o poenostavitvi izdajanja vizumov

KAJ JE NAMEN TEH SPORAZUMOV IN SKLEPOV?

  • Sporazumi uvajajo skrajšane postopke, da bi bilo izdajanje vizumov za kratkoročno bivanje (največ 90 dni v obdobju 180 dni) enostavnejši postopek za države zunaj EU in njihove državljane in v nekaterih vzajemno za državljane Evropske unije (EU). Njihov namen je olajšati medosebne stike, kar je pomemben pogoj za stabilen razvoj gospodarskih, humanitarnih, kulturnih, znanstvenih in drugih vezi.
  • S sklepi se sklenejo posamezni sporazumi v imenu EU.

KLJUČNE TOČKE

Države članice EU, vključene v te sporazume

  • Sporazumi se uporabljajo samo za potovanja za kratkoročno bivanje v države schengenskega območja. 22 od 27 držav članic uporablja schengenski pravni okvir (pravni red). Bolgarija, Hrvaška, Ciper in Romunija schengenskega pravnega reda še ne uporabljajo v celoti, medtem ko Irska ohranja izvzetje. Islandija, Lihtenštajn, Norveška in Švica niso članice EU, vendar so del schengenskega območja.
  • Danska in Irska ohranjata izvzetji na področjih svobode, varnosti in pravosodja ter nista pogodbenici teh sporazumov.

Vizumska obveznost za osebe, ki niso državljani EU

Uredba (EU) 2018/1806 razveljavlja in kodificira Uredbo (ES) št. 539/2001. Uredba navaja države zunaj EU, katerih državljani so izvzeti iz vizumske obveznosti (Priloga II), in tiste države zunaj EU, katerih državljani morajo za potovanje na schengensko območje pridobiti vizum.

Vzajemne ureditve za državljane EU

Ureditve za državljane Azerbajdžana, Zelenortskih otokov in Rusije se vzajemno uporabljajo za državljane EU.

Dokumentarna dokazila o namenu potovanja

Potrebna so ustrezna dokumentarna dokazila za potrditev namena potovanja za različne kategorije prosilcev za vizum, ki lahko glede na državo vključujejo:

  • bližnje sorodnike oseb z zakonitim prebivališčem: zakonce, otroke (tudi posvojene), starše (vključno s skrbniki), stare starše in vnuke;
  • člane uradnih delegacij;
  • poslovneže in predstavnike poslovnih organizacij;
  • voznike, ki opravljajo storitve mednarodnega prevoza blaga in oseb;
  • učence, študente in spremljajoče učitelje, ki potujejo zaradi študija;
  • udeležence znanstvenih, akademskih, kulturnih ali umetniških dejavnosti;
  • novinarje in osebje tehnične ekipe, ki jih spremlja;
  • udeležence mednarodnih športnih prireditev in strokovne pomočnike;
  • udeležence uradnih programov izmenjav med pobratenimi mesti;
  • osebe, ki potujejo zaradi zdravljenja, in osebe, ki jih morajo spremljati;
  • strokovnjake, ki sodelujejo na mednarodnih sejmih, konferencah, simpozijih, seminarjih ali podobnih prireditvah;
  • predstavnike organizacij civilne družbe, ko potujejo zaradi strokovnega izobraževanja, seminarjev, konferenc in v okviru programov izmenjav;
  • sorodnike, ki so na obisku zaradi pogrebnih slovesnosti;
  • obiskovalce vojaških in civilnih pokopališč;
  • osebe, ki potujejo iz turističnih razlogov.

Vizumi za večkratni vstop

Za različne kategorije prosilcev za vizum se uporabljajo različne zahteve, izdajajo pa se vizumi z veljavnostjo do pet let. Na splošno so glede na državo družinski člani in uradni obiskovalci upravičeni do vizumov za obdobje petih let, druge kategorije pa so upravičene do vizumov z veljavnostjo od enega do pet let.

Pristojbine

Sporazumi določajo znižanje pristojbin za osebe, ki niso državljani EU, če zaprosijo za schengenski vizum. Razen Sporazuma z Zelenortskimi otoki vsi drugi ustrezni sporazumi določajo takso za vizum v višini 35 EUR (na prošnjo). Poleg tega so številne kategorije državljanov oproščene plačila takse glede na njihov namen potovanja.

Odhod v primeru izgubljenih ali ukradenih dokumentov

Državljani, ki so izgubili svoje dokumente ali so jim bili ti dokumenti ukradeni, lahko zapustijo državo z veljavnimi osebnimi dokumenti za prehod meje, ki jih izdajo diplomatska ali konzularna predstavništva, in sicer brez vsakršnega vizuma ali drugega dovoljenja.

Podaljšanje veljavnosti vizuma v izrednih okoliščinah

Državljanom, ki ne morejo zapustiti države do datuma, navedenega v vizumu (višja sila), se lahko rok veljavnosti vizuma podaljša brezplačno v skladu z zakonodajo udeleženih držav.

Diplomatski potni listi

Imetniki veljavnih diplomatskih potnih listov lahko brez vizumov vstopijo na ozemlja, ki jih zajemajo ti sporazumi, jih zapustijo in so v tranzitu preko njih. Sporazum z Zelenortskimi otoki določa enako izvzetje za imetnike službenih potnih listov (potni listi, ki se izdajo vladnim uslužbencem).

Te kategorije imetnikov potnih listov lahko ostanejo na schengenskem območju 90 dni v obdobju 180 dni.

Skupni odbori

Skupni odbori strokovnjakov, ki ga sestavljajo predstavniki EU in države zunaj EU, spremljajo izvajanje sporazumov.

Vračanje in ponovni sprejem

Ti sporazumi so povezani s sporazumi o ponovnem sprejemu in skupnimi pravili o upravljanju vračanja nezakonitih priseljencev.

Začasna ustavitev poenostavitve vizumskih postopkov med EU in Rusijo

Po poslabšanju razmer, ki jih je sprožila vojaška agresija Rusije proti Ukrajini, ki je privedla do številnih omejevalnih ukrepov (glej povzetek) in upravičila ukrepe za zaščito bistvenih varnostnih interesov EU in njenih držav članic, se uporaba sporazuma o poenostavitvi izdajanja vizumov začasno povsem ustavi za vse državljane Rusije od 12. septembra 2022 (glej Sklep Sveta (EU) 2022/1500).

Komisija je posodobila smernice o izdajanju vizumov v zvezi z ruskimi prosilci in nadzira ruske državljane na zunanjih mejah, vključno z ruskimi državljani, ki bežijo pred vojaško mobilizacijo. Smernice pozivajo konzulate držav članic in mejne organe, naj izvajajo povečane varnostne kontrole in nadzor za izdajo vizumov ter povečane mejne kontrole, obenem pa spoštujejo azilno politiko EU za tiste, ki resnično potrebujejo mednarodno zaščito (glej smernice in sporočilo o zagotavljanju smernic o izdaji vizumov v zvezi z ruskimi prosilci).

DATUM ZAČETKA VELJAVNOSTI

Država

Datum začetka veljavnosti sporazuma

Sklep se uporablja od

Azerbajdžan

1. september 2014

14. aprila 2014

Armenija

1. januar 2014

22. oktobra 2013

Zelenortski otoki

1. december 2014

7. oktobra 2013

Rusija

1. junij 2007

19. aprila 2007

OZADJE

Sporazumi o olajšanju izdajanja vizumov, ki jih je EU sklenila z naslednjimi državami zunaj EU, se ne uporabljajo več za imetnike biometričnih potnih listov iz tistih držav, ki so bile nato oproščene vizumske obveznosti: Albanija, Bosna in Hercegovina, Gruzija, Moldavija, Črna gora, Severna Makedonija, Srbija in Ukrajina.

Več informacij je na voljo na straneh:

GLAVNI DOKUMENTI

Sporazum med Evropsko unijo in Azerbajdžansko republiko o poenostavitvi izdajanja vizumov (UL L 128, 30.4.2014, str. 49–60).

Sklep Sveta 2014/242/EU z dne 14. aprila 2014 o sklenitvi Sporazuma med Evropsko unijo in Azerbajdžansko republiko o poenostavitvi izdajanja vizumov (UL L 128, 30.4.2014, str. 47–48).

Sporazum med Evropsko unijo in Republiko Armenijo o poenostavitvi izdajanja vizumov (UL L 289, 31.10.2013, str. 2–11).

Sklep Sveta 2013/628/EU z dne 22. oktobra 2013 o sklenitvi Sporazuma med Evropsko unijo in Republiko Armenijo o poenostavitvi izdajanja vizumov (UL L 289, 31.10.2013, str. 1).

Sporazum med Evropsko unijo in Republiko Zelenortski otoki o poenostavitvi izdajanja vizumov za kratkoročno bivanje državljanom Republike Zelenortski otoki in Evropske unije (UL L 282, 24.10.2013, str. 3–12).

Nadaljnje spremembe sporazuma so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Sklep Sveta 2013/521/EU z dne 7. oktobra 2013 o sklenitvi Sporazuma med Evropsko unijo in Republiko Zelenortski otoki o poenostavitvi izdajanja vizumov za kratkoročno bivanje državljanom Republike Zelenortski otoki in Evropske unije (UL L 282, 24.10.2013, str. 1–2).

Sporazum med Evropsko skupnostjo in Rusko federacijo o poenostavitvi izdajanja vizumov državljanom Evropske unije in Ruske federacije (UL L 129, 17.5.2007, str. 27–34).

Sklep Sveta 2007/340/ES z dne 19. aprila 2007 o sklenitvi Sporazuma med Evropsko skupnostjo in Rusko federacijo o poenostavitvi izdajanja vizumov za kratkoročno bivanje (UL L 129, 17.5.2007, str. 25–26).

POVEZANI DOKUMENTI

Sklep Sveta (EU) 2022/1500 z dne 9. septembra 2022 o prenehanju uporabe celotnega Sporazuma med Evropsko skupnostjo in Rusko federacijo o poenostavitvi izdajanja vizumov državljanom Evropske unije in Ruske federacije (UL L 234 I, 9.9.2022, str. 1–3).

Uredba (EU) 2019/592 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 10. aprila 2019 o spremembi Uredbe (EU) 2018/1806 o seznamu tretjih držav, katerih državljani morajo pri prehodu zunanjih meja imeti vizume, in držav, katerih državljani so izvzeti iz te obveznosti, glede izstopa Združenega kraljestva iz Unije (UL L 103 I, 12.4.2019, str. 1–4).

Uredba (EU) 2018/1806 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. novembra 2018 o seznamu tretjih držav, katerih državljani morajo pri prehodu zunanjih meja imeti vizume, in držav, katerih državljani so izvzeti iz te obveznosti (kodificirano besedilo) (UL L 303, 28.11.2018, str. 39–58).

Glej prečiščeno različico.

Direktiva 2008/115/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2008 o skupnih standardih in postopkih v državah članicah za vračanje nezakonito prebivajočih državljanov tretjih držav (UL L 348, 24.12.2008, str. 98–107).

Obvestilo o začetku veljavnosti Sporazuma med Evropsko unijo in Azerbajdžansko Republiko o poenostavitvi izdajanja vizumov (UL L 215, 21.7.2014, str. 1).

Obvestilo o začetku veljavnosti Sporazuma med Evropsko unijo in Republiko Armenijo o poenostavitvi izdajanja vizumov (UL L 334, 13.12.2013, str. 1).

Obvestilo o začetku veljavnosti Sporazuma med Evropsko unijo in Republiko Zelenortski otoki o poenostavitvi izdajanja vizumov za kratkoročno bivanje državljanom Republike Zelenortski otoki in Evropske unije (UL L 321, 7.11.2014, str. 1).

Obvestilo v zvezi z začetkom veljavnosti Sporazuma med Evropsko skupnostjo in Rusko federacijo o poenostavitvi izdajanja vizumov državljanom Evropske Unije in Ruske federacije (UL L 173, 3.7.2007, str. 34).

Zadnja posodobitev 14.09.2022

Top