EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R0558

Uredba (EU) 2020/558 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. aprila 2020 o spremembi uredb (EU) št. 1301/2013 in (EU) št. 1303/2013 glede posebnih ukrepov za zagotovitev izredne prožnosti pri uporabi evropskih strukturnih in investicijskih skladov v odziv na izbruh COVID-19

PE/7/2020/REV/1

OJ L 130, 24.4.2020, p. 1–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2020/558/oj

24.4.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

L 130/1


UREDBA (EU) 2020/558 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

z dne 23. aprila 2020

o spremembi uredb (EU) št. 1301/2013 in (EU) št. 1303/2013 glede posebnih ukrepov za zagotovitev izredne prožnosti pri uporabi evropskih strukturnih in investicijskih skladov v odziv na izbruh COVID-19

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije ter zlasti členov 177, 178 in točke (a) člena 322(1) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

ob upoštevanju mnenja Računskega sodišča (1),

po posvetovanju z Evropskim ekonomsko-socialnim odborom,

po posvetovanju z Odborom regij,

v skladu z rednim zakonodajnim postopkom (2),

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Posledice izbruha COVID-19 so države članice prizadele na način brez primere. Trenutna javnozdravstvena kriza ovira rast v državah članicah, kar še poslabšuje resne težave s pomanjkanjem likvidnosti zaradi nenadnega velikega povečanja javnih naložb, ki so potrebne v njihovih zdravstvenih sistemih in drugih sektorjih njihovih gospodarstev. Zaradi tega so nastale izredne razmere, ki jih je treba reševati s posebnimi ukrepi.

(2)

V odziv na vpliv javnozdravstvene krize sta bili uredbi (EU) št. 1301/2013 (3) in (EU) št. 1303/2013 (4) Evropskega parlamenta in Sveta že spremenjeni z Uredbo (EU) 2020/460 Evropskega parlamenta in Sveta (5), da se je omogočila večja prožnost pri izvajanju programov, ki se podpirajo iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR), Evropskega socialnega sklada (ESS) in Kohezijskega sklada (v nadaljnjem besedilu skupaj: skladi) ter Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo (ESPR). Da bi prispevali k učinkovitemu odzivu na sedanjo javnozdravstveno krizo, je bil obseg podpore iz ESRR precej razširjen.

(3)

Vendar pa postajajo resni negativni učinki na gospodarstva in družbe Unije vedno hujši. Zato je treba državam članicam zagotoviti izredno dodatno prožnost, da se bodo lahko odzvale na to javnozdravstveno krizo brez primere, in sicer z razširitvijo možnosti uporabe celotne neporabljene podpore iz skladov.

(4)

Da bi zmanjšali breme za javne proračune v odziv na javnozdravstveno krizo, bi bilo treba državam članicam izjemoma omogočiti, da za programe kohezijske politike zaprosijo za 100‐odstotno stopnjo sofinanciranja za obračunsko leto 2020–2021, in sicer v skladu s proračunskimi odobritvami in glede na razpoložljiva sredstva. Na podlagi ocene uporabe te izredne stopnje sofinanciranja bi Komisija lahko predlagala razširitev tega ukrepa.

(5)

Da bi državam članicam zagotovili dodatno prožnost pri prerazporeditvi sredstev za zagotovitev prilagojenih odzivov na javnozdravstveno krizo, bi bilo treba v okviru cilja „naložbe za rast in delovna mesta“ uvesti ali okrepiti možnosti prenosov finančnih sredstev med ESRR, ESS in Kohezijskim skladom. Poleg tega bi bilo treba zaradi splošno razširjenega vpliva javnozdravstvene krize za države članice izjemoma povečati tudi možnosti prenosa sredstev med kategorijami regij, ob tem pa upoštevati cilje Pogodbe na področju kohezijske politike. Taki prenosi ne bi smeli vplivati na sredstva v okviru cilja „evropsko teritorialno sodelovanje“, dodatne dodelitve za najbolj oddaljene regije ali podporo pobudi za zaposlovanje mladih in Sklad za evropsko pomoč najbolj ogroženim.

(6)

Da bi se državam članicam omogočila hitra uporaba razpoložljivih sredstev za odziv na izbruh COVID-19 in ob upoštevanju, da je izvajanje programov za obdobje 2014–2020 v pozni fazi in da lahko prenos zadeva le sredstva, ki so na voljo za načrtovanje programov za leto 2020, je upravičeno, da se države članice za preostanek programskega obdobja izjemoma izvzamejo iz obveznosti izpolnjevanja zahtev glede tematske osredotočenosti.

(7)

Da se državam članicam omogoči, da se osredotočijo na potreben odziv na izbruh COVID-19 in zmanjšajo upravna bremena, bi bilo treba poenostaviti nekatere postopkovne zahteve, povezane z izvajanjem programov in revizijami. Zlasti sporazumi o partnerstvu se za preostanek programskega obdobja ne bi smeli več spreminjati niti zaradi upoštevanja predhodnih sprememb operativnih programov niti zaradi uvajanja kakršnih koli drugih sprememb. Treba bi bilo odložiti roke za predložitev letnih poročil o izvajanju za leto 2019 in predložitev zbirnega poročila Komisije na podlagi teh letnih poročil o izvajanju. V zvezi s skladi in ESPR bi morala biti za obračunsko leto 2019–2020 izrecno določena tudi razširjena možnost za revizijske organe, da uporabijo nestatistično metodo vzorčenja.

(8)

Primerno je določiti, da bi se za zaključene ali v celoti izvedene operacije, ki spodbujajo zmogljivosti za odzivanje na krize v okviru izbruha COVID-19, izjemoma dovolila upravičenost izdatkov. Moralo bi biti možno, da se take operacije izberejo, še preden Komisija odobri potrebne spremembe programa. Določiti bi bilo treba posebne ureditve za sklicevanje na izbruh COVID-19 kot na višjo silo v okviru prenehanja obveznosti.

(9)

Za zmanjšanje upravnih bremen in zamud pri izvajanju, kadar so potrebne spremembe finančnih instrumentov za zagotovitev učinkovitega odziva na javnozdravstveno krizo, za preostanek programskega obdobja ne bi smela biti več potrebna revizija in posodabljanje predhodnih ocen in posodobljenih poslovnih načrtov ali enakovrednih dokumentov kot spremnih dokumentov, ki dokazujejo, da je bila zagotovljena podpora uporabljena za predvideni namen. Razširiti bi bilo treba možnosti za podporo za obratni kapital prek finančnih instrumentov v okviru Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP).

(10)

Za zagotovitev, da lahko države članice v celoti izkoristijo podporo iz skladov in ESPR, bi bilo treba zagotoviti dodatno prožnost za izračun končnega plačila ob koncu programskega obdobja.

(11)

Za olajšanje prenosov, odobrenih na podlagi te uredbe, se pogoj iz točke (f) člena 30(1) Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta (6) v zvezi z uporabo odobritev za isti cilj ne bi smel uporabljati za prenose, predlagane na podlagi te uredbe.

(12)

Za zagotovitev skladnosti med pristopom na podlagi začasnega okvira za ukrepe državne pomoči v podporo gospodarstvu med trenutnim izbruhom COVID-19 in pomočjo de minimis na eni strani ter pogoji za zagotavljanje podpore podjetjem v težavah v okviru ESRR na drugi strani, bi bilo treba Uredbo (EU) št. 1301/2013 spremeniti, da se omogoči dodeljevanje podpore takim podjetjem v teh posebnih okoliščinah.

(13)

Ker cilja te uredbe, in sicer odziva na vpliv javnozdravstvene krize z uvedbo ukrepov za prožnost pri dodeljevanju podpore iz evropskih strukturnih in investicijskih skladov, države članice same ne morejo zadovoljivo doseči, temveč se zaradi obsega in učinkov predlaganega ukrepa lažje doseže na ravni Unije, lahko Unija sprejme ukrepe v skladu z načelom subsidiarnosti iz člena 5 Pogodbe o Evropski uniji (PEU). V skladu z načelom sorazmernosti iz navedenega člena ta uredba ne presega tistega, kar je potrebno za doseganje navedenega cilja.

(14)

Glede na nujnost razmer v povezavi z izbruhom COVID-19 bi morala ta uredba začeti veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.

(15)

Zaradi izbruha COVID-19 in nujne potrebe po obravnavi s tem povezane javnozdravstvene krize ter njenih družbenih in gospodarskih posledic je bilo primerno določiti izjemo od roka osmih tednov iz člena 4 Protokola št. 1 o vlogi nacionalnih parlamentov v Evropski uniji, ki je priložen PEU, Pogodbi o delovanju Evropske unije in Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti za atomsko energijo.

(16)

Uredbi (EU) št. 1301/2013 in (EU) št. 1303/2013 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Sprememba Uredbe (EU) št. 1301/2013

V členu 3(3) Uredbe (EU) št. 1301/2013 se točka (d) nadomesti z naslednjim:

„(d)

podjetij v težavah, kot je določeno v pravilih Unije o državnih pomočeh; podjetja, ki prejemajo podporo v skladu z začasnim okvirom za ukrepe državne pomoči (*1) ali uredbami Komisije (EU) št. 1407/2013 (*2), (EU) št. 1408/2013 (*3) in (EU) št. 717/2014 (*4), se za namene te točke ne obravnavajo kot podjetja v težavah;

Člen 2

Spremembe Uredbe (EU) št. 1303/2013

Uredba (EU) št. 1303/2013 se spremeni:

(1)

v naslovu II drugega dela se doda naslednje poglavje:

Poglavje V

Izredni ukrepi za uporabo evropskih strukturnih in investicijskih skladov v odziv na izbruh COVID-19

Člen 25a

Izredni ukrepi za uporabo evropskih strukturnih in investicijskih skladov v odziv na izbruh COVID-19

1.   Z odstopanjem od člena 60(1) ter prvega in četrtega pododstavka člena 120(3) se lahko na zahtevo države članice uporabi 100‐odstotna stopnja sofinanciranja za izdatke, prijavljene v zahtevkih za plačilo v obračunskem letu, ki se začne 1. julija 2020 in konča 30. junija 2021, za eno ali več prednostnih osi v programu, ki ga podpira ESRR, ESS ali Kohezijski sklad.

Zahtevki za spremembo stopnje sofinanciranja se predložijo v skladu s postopkom za spremembo programov iz člena 30, priloži pa se jim tudi spremenjeni program ali programi. 100‐odstotna stopnja sofinanciranja se uporablja le, če Komisija odobri ustrezno spremembo operativnega programa pred predložitvijo končnega zahtevka za vmesno plačilo v skladu s členom 135(2).

Pred predložitvijo prvega zahtevka za plačilo za obračunsko leto, ki se začne 1. julija 2021, države članice posredujejo preglednico iz točke (d)(ii) člena 96(2) in potrdijo stopnjo sofinanciranja, ki se je v obračunskem letu, ki se je končalo 30. junija 2020, uporabljala za zadevne prednostne naloge, in sicer z začasnim povečanjem na 100 %.

2.   V odziv na izbruh COVID-19 se lahko viri, ki so na voljo za načrtovanje programov za leto 2020 za cilj ‚naložbe za rast in delovna mesta‘, na zahtevo države članice prenesejo med ESRR, ESS in Kohezijskim skladom ne glede na odstotke iz točk (a) do (d) člena 92(1).

Za namen teh prenosov se zahteve iz člena 92(4) ne uporabljajo.

Prenosi ne vplivajo na vire, ki so dodeljeni pobudi za zaposlovanje mladih v skladu s členom 92(5) ali pomoči za najbolj ogrožene v okviru cilja ‚naložbe za rast in delovna mesta‘ v skladu s členom 92(7).

Viri, ki se v skladu s tem odstavkom prenesejo med ESRR, ESS in Kohezijskim skladom, se izvršujejo v skladu s pravili sklada, v katerega se viri prerazporedijo.

3.   Z odstopanjem od člena 93(1) in poleg možnosti iz člena 93(2) se lahko viri, ki so na voljo za načrtovanje programov za leto 2020, na zahtevo države članice prenesejo med kategorijami regij v odziv na izbruh COVID-19.

4.   Zahtevki za prenose iz odstavkov 2 in 3 tega člena se predložijo v skladu s postopkom za spremembo programov iz člena 30 ter so ustrezno utemeljeni, priloži pa se jim tudi spremenjeni program ali programi, v katerih so opredeljeni preneseni zneski po skladih in kategorijah regij, kadar je to primerno.

5.   Z odstopanjem od člena 18 te uredbe in uredb za posamezne sklade se za finančna sredstva, določena v predloženih zahtevkih za spremembe programov, ali prenose, sporočene v skladu s členom 30(5) te uredbe, na 24. april 2020 ali po tem datumu, ne uporabljajo zahteve glede tematske osredotočenosti iz te uredbe ali uredb za posamezne sklade.

6.   Z odstopanjem od člena 16 se od 24. aprila 2020 sporazumi o partnerstvu ne spreminjajo, spremembe programov pa ne pomenijo sprememb sporazumov o partnerstvu.

Z odstopanjem od členov 26(1), 27(1), 30(1) in 30(2) se od 24. aprila 2020 skladnost programov in njihovega izvajanja s sporazumom o partnerstvu ne preverja.

7.   Za operacije, ki spodbujajo zmogljivosti za odzivanje na krize v okviru izbruha COVID-19, iz drugega pododstavka člena 65(10), se člen 65(6) ne uporablja.

Z odstopanjem od točke (b) člena 125(3) se lahko take operacije izberejo za podporo iz ESRR ali ESS pred odobritvijo spremenjenega programa.

8.   Kadar se izbruh COVID-19 navaja kot višja sila, se za namene točke (b) člena 87(1) informacije o zneskih, za katere ni bilo mogoče vložiti zahtevka za plačilo, zagotovijo na skupni ravni po prednostnih nalogah za operacije, katerih skupni upravičeni stroški so nižji od 1 000 000 EUR.

9.   Letno poročilo o izvajanju programa iz člena 50(1) za leto 2019 se za vse evropske strukturne in investicijske sklade predloži do 30. septembra 2020, z odstopanjem od rokov, določenih v uredbah za posamezne sklade. Predložitev zbirnega poročila, ki ga leta 2020 pripravi Komisija v skladu s členom 53(1), se lahko v skladu s tem odloži.

10.   Z odstopanjem od točke (g) člena 37(2) se pregled ali posodobitev predhodnih ocen ne zahteva, kadar so spremembe finančnih instrumentov nujne za zagotovitev učinkovitega odziva na izbruh COVID-19.

11.   Kadar finančni instrumenti zagotavljajo podporo MSP v obliki obratnega kapitala v skladu z drugim pododstavkom člena 37(4) te uredbe, se kot spremni dokumenti ne zahtevajo novi ali posodobljeni poslovni načrti ali enakovredni dokumenti, in dokazi, s katerimi bi se preverjalo, ali je bila podpora, zagotovljena prek finančnih instrumentov, uporabljena za predvideni namen.

Z odstopanjem od Uredbe (EU) št. 1305/2013 se lahko taka podpora zagotovi tudi iz EKSRP v okviru ukrepov iz Uredbe (EU) št. 1305/2013, ki so relevantni za izvajanje finančnih instrumentov. Taki upravičeni izdatki ne presegajo 200 000 EUR.

12.   Za namene drugega pododstavka člena 127(1) je izbruh COVID-19 ustrezno utemeljen razlog, na katerega se lahko na podlagi strokovne presoje sklicujejo revizijski organi pri uporabi nestatistične metode vzorčenja za obračunsko leto, ki se začne 1. julija 2019 in konča 30. junija 2020.

13.   Za namene uporabe točke (f) člena 30(1) Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta (*5) se za prenose iz odstavkov 2 in 3 tega člena ne uporablja pogoj glede uporabe odobritev za isti cilj.

(*5)  Uredba (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. julija 2018 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, spremembi uredb (EU) št. 1296/2013, (EU) št. 1301/2013, (EU) št. 1303/2013, (EU) št. 1304/2013, (EU) št. 1309/2013, (EU) št. 1316/2013, (EU) št. 223/2014, (EU) št. 283/2014 in Sklepa št. 541/2014/EU ter razveljavitvi Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 (UL L 193, 30.7.2018, str. 1).“;"

(2)

v členu 130 se doda naslednji odstavek:

„3.   Z odstopanjem od odstavka 2 prispevek iz skladov ali ESPR prek končnih plačil za vsako prednostno nalogo za sklad in kategorijo regij v končnem obračunskem letu ne presega za več kot 10 % prispevka iz skladov ali ESPR za vsako prednostno nalogo za sklad in kategorijo regij, kot je določen v sklepu Komisije o odobritvi operativnega programa.

Prispevek iz skladov ali ESPR prek končnih plačil v končnem obračunskem letu ne presega upravičenih prijavljenih javnih izdatkov ali prispevka iz vsakega sklada in kategorije regij za vsak operativni program, kakor je določeno v sklepu Komisije o odobritvi operativnega programa, karkoli je nižje.“

Člen 3

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 23. aprila 2020

Za Evropski parlament

Predsednik

D.M. SASSOLI

Za Svet

Predsednik

G. GRLIĆ RADMAN


(1)  Mnenje z dne 14. aprila 2020 (še ni objavljeno v Uradnem listu).

(2)  Stališče Evropskega parlamenta z dne 17. aprila 2020 (še ni objavljeno v Uradnem listu) in odločitev Sveta z dne 22. aprila 2020.

(3)  Uredba (EU) št. 1301/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o Evropskem skladu za regionalni razvoj in o posebnih določbah glede cilja „naložbe za rast in delovna mesta“ ter o razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1080/2006 (UL L 347, 20.12.2013, str. 289).

(4)  Uredba (EU) št. 1303/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o skupnih določbah o Evropskem skladu za regionalni razvoj, Evropskem socialnem skladu, Kohezijskem skladu, Evropskem kmetijskem skladu za razvoj podeželja in Evropskem skladu za pomorstvo in ribištvo, o splošnih določbah o Evropskem skladu za regionalni razvoj, Evropskem socialnem skladu, Kohezijskem skladu in Evropskem skladu za pomorstvo in ribištvo ter o razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 1083/2006 (UL L 347, 20.12.2013, str. 320).

(5)  Uredba (EU) 2020/460 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. marca 2020 o spremembi uredb (EU) št. 1301/2013, (EU) št. 1303/2013 in (EU) št. 508/2014 glede posebnih ukrepov za mobilizacijo naložb v zdravstvenih sistemih držav članic in v drugih sektorjih njihovih gospodarstev v odziv na izbruh COVID-19 (Naložbena pobuda v odziv na koronavirus) (UL L 99, 31.3.2020, str. 5).

(6)  Uredba (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. julija 2018 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, spremembi uredb (EU) št. 1296/2013, (EU) št. 1301/2013, (EU) št. 1303/2013, (EU) št. 1304/2013, (EU) št. 1309/2013, (EU) št. 1316/2013, (EU) št. 223/2014, (EU) št. 283/2014 in Sklepa št. 541/2014/EU ter razveljavitvi Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 (UL L 193, 30.7.2018, str. 1).


Top