Help Print this page 

Document 31999D0387

Title and reference
1999/387/EC: Council Decision of 7 June 1999 appointing a member of the Committee of the Regions
  • No longer in force, Date of end of validity: 25/01/2002
OJ L 147, 12.6.1999, p. 24–24 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1999/387/oj
Languages, formats and link to OJ
BG ES CS DA DE ET EL EN FR GA HR IT LV LT HU MT NL PL PT RO SK SL FI SV
HTML html ES html DA html DE html EL html EN html FR html IT html NL html PT html FI html SV
PDF pdf ES pdf DA pdf DE pdf EL pdf EN pdf FR pdf IT pdf NL pdf PT pdf FI pdf SV
Official Journal Display Official Journal Display Official Journal Display Official Journal Display Official Journal Display Official Journal Display Official Journal Display Official Journal Display Official Journal Display Official Journal Display Official Journal Display Official Journal
Multilingual display
Dates
  • Date of document: 07/06/1999
  • Date of effect: 07/06/1999; začetek veljavnosti datum dokumenta
  • Date of end of validity: 25/01/2002; konec mandata glej edini člen
Miscellaneous information
  • Author: Svet Evropske unije
  • Form: Sklep
Text

31999D0387

1999/387/EC: Council Decision of 7 June 1999 appointing a member of the Committee of the Regions

Official Journal L 147 , 12/06/1999 P. 0024 - 0024


COUNCIL DECISION

of 7 June 1999

appointing a member of the Committee of the Regions

(1999/387/EC)

THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION,

Having regard to the Treaty establishing the European Community, and in particular Article 263 thereof,

Having regard to Council Decision 98/110/EC of 26 January 1998(1), appointing members and alternate members of the Committee of the Regions,

Whereas a seat as a member of the Committee has become vacant following the resignation of Mr Philip Houben, of which the Council was notified on 1 September 1998;

Having regard to the proposal from the Netherlands Government,

HAS DECIDED AS FOLLOWS:

Sole Article

Mr A. G. J. M. Rombouts is hereby appointed a member of the Committee of the Regions in place of Mr Philip Houben for the remainder of his term of office, which expires on 25 January 2002.

Done at Luxembourg, 7 June 1999.

For the Council

The President

E. BULMAHN

(1) OJ L 28, 4.2.1998, p. 19.

Top