EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31999D0373

1999/373/EC: Council Decision of 31 May 1999 appointing a member of the Committee of the Regions

OJ L 144, 9.6.1999, p. 20–20 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

No longer in force, Date of end of validity: 25/01/2002

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1999/373/oj

31999D0373

1999/373/EC: Council Decision of 31 May 1999 appointing a member of the Committee of the Regions

Official Journal L 144 , 09/06/1999 P. 0020 - 0020


COUNCIL DECISION

of 31 May 1999

appointing a member of the Committee of the Regions

(1999/373/EC)

THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION,

Having regard to the Treaty establishing the European Community, and in particular Article 263 thereof,

Having regard to Council Decision 98/110/EC of 26 January 1998(1) appointing members and alternate members of the Committee of the Regions,

Whereas a seat as a member of the committee has become vacant following the resignation of Mr Christof Zernatto, of which the Council was notified on 19 April 1999;

Having regard to the proposal from the Austrian Government,

HAS DECIDED AS FOLLOWS:

Sole Article

Mr Jörg Haider is hereby appointed a member of the Committee of the Regions in place of Mr Christof Zernatto for the remainder of his term of office, which expires on 25 January 2002.

Done at Brussels, 31 May 1999.

For the Council

The President

J. FISCHER

(1) OJ L 28, 4.2.1998, p. 19.

Top