Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31995D0462

95/462/EC: Council Decision of 30 October 1995 appointing a member and two alternate members of the Committee of the Regions

OJ L 267, 9.11.1995, p. 40–40 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

No longer in force, Date of end of validity: 25/01/1998

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1995/462/oj

31995D0462

95/462/EC: Council Decision of 30 October 1995 appointing a member and two alternate members of the Committee of the Regions

Official Journal L 267 , 09/11/1995 P. 0040 - 0040


COUNCIL DECISION of 30 October 1995 appointing a member and two alternate members of the Committee of the Regions (95/462/EC)

THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION,

Having regard to the Treaty establishing the European Community, and in particular Article 198a thereof,

Having regard to the Council Decision of 26 January 1994 appointing members and alternate members of the Committee of the Regions for the period 26 January 1994 to 25 January 1998 (1),

Whereas a seat as a member of the Committee has become vacant following the resignation of Mr Juan Hormaechea Cazón, notified to the Council on 10 October 1995;

Whereas two seats as alternate members of the Committee have become vacant following the resignation of Mr José Ramón Ruíz Martínez and Mr Ramón Ropero Mancera, notified to the Council on 10 October 1998,

Having regard to the proposal from the Spanish Government,

HAS DECIDED AS FOLLOWS:

Sole Article

Mr Joaquín Martínez Sieso is hereby appointed a member of the Committee of the Regions in place of Mr Juan Hormaechea Cazón for the remainder of the latter's term of office, which runs until 25 January 1996.

Mr Emilio Del Valle Rodríguez is hereby appointed an alternate member of the Committee of the Regions in place of Mr José Ramón Ruíz Martínez for the remainder of the latter's term of office, which runs until 25 January 1998.

Mr Ignacio Sánchez Amor is hereby appointed an alternate member of the Committee of the Regions in place of Mr Ramón Ropero Mancera for the remainder of the latter's term of office, which runs until 25 January 1998.

Done at Luxembourg, 30 October 1995.

For the Council The President J. SAAVEDRA ACEVEDO

Top