Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0049

    Predlog SKLEP SVETA o stališču, ki se zastopa v imenu Evropske unije v Partnerskem svetu, ustanovljenem s Sporazumom o trgovini in sodelovanju med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo na eni strani ter Združenim kraljestvom Velika Britanija in Severna Irska na drugi strani, glede sprejetja smernic za vodenje foruma civilne družbe

    COM/2022/49 final

    Bruselj, 15.2.2022

    COM(2022) 49 final

    2022/0034(NLE)

    Predlog

    SKLEP SVETA

    o stališču, ki se zastopa v imenu Evropske unije v Partnerskem svetu, ustanovljenem s Sporazumom o trgovini in sodelovanju med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo na eni strani ter Združenim kraljestvom Velika Britanija in Severna Irska na drugi strani, glede sprejetja smernic za vodenje foruma civilne družbe


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    1.Predmet urejanja predloga

    Komisija predlaga, naj Svet določi stališče, ki se zastopa v imenu Unije v Partnerskem svetu, ustanovljenem s Sporazumom o trgovini in sodelovanju med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo na eni strani ter Združenim kraljestvom Velika Britanija in Severna Irska na drugi strani (v nadaljnjem besedilu: Sporazum o trgovini in sodelovanju) 1 , v zvezi s predvidenim sprejetjem smernic za vodenje foruma civilne družbe na podlagi navedenega sporazuma.

    2.Ozadje predloga

    2.1.Sporazum o trgovini in sodelovanju

    Sporazum o trgovini in sodelovanju vzpostavlja podlago za obsežne odnose med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom. Veljati je začel 1. maja 2021, začasno pa se je uporabljal od 1. januarja 2021.

    Sporazum o trgovini in sodelovanju vzpostavlja institucionalni okvir, vključno z mehanizmi, prek katerih se pogodbenici posvetujeta s civilno družbo o izvajanju Sporazuma in morebitnih dopolnilnih sporazumov, zlasti v sodelovanju z notranjimi svetovalnimi skupinami in forumom civilne družbe iz členov 13 in 14.

    Člen 14 Sporazuma o trgovini in sodelovanju določa, da pogodbenici pomagata pri organizaciji foruma civilne družbe za dialog o izvajanju drugega dela navedenega sporazuma. Partnerski svet sprejme operativne smernice za vodenje foruma.

    Forum civilne družbe sestavljajo predstavniki civilne družbe Evropske unije in Združenega kraljestva, sestaja pa se vsaj enkrat letno, razen če se pogodbenici dogovorita drugače.

    2.2.Predvideni sklep Partnerskega sveta

    Namen predvidenega akta Partnerskega sveta je določiti glavne smernice za organizacijo foruma civilne družbe. Te operativne smernice bi moral Partnerski svet sprejeti pred prvim sestankom foruma civilne družbe.

    3.Stališče, ki se zastopa v imenu Unije

    Namen predlaganega sklepa Sveta je določiti stališče, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Partnerskem svetu, ustanovljenem s Sporazumom o trgovini in sodelovanju, glede predvidenega sprejetja smernic za vodenje foruma civilne družbe.

    Predlaga se vzpostavitev foruma civilne družbe, ki bi ga sestavljali predstavniki civilne družbe EU in Združenega kraljestva in na katerem bi se zbralo omejeno število fizičnih udeležencev na obeh straneh, hkrati pa bi se zagotovila širša udeležba prek elektronskih sredstev. Organiziran bo vsako leto ob istem času kot Odbor za trgovinsko partnerstvo, omogočal pa bo tako fizično kot digitalno udeležbo. Za organizacijo, ki se bo izmenjevala vsako leto, bo odgovorna pogodbenica, ki bo organizirala sestanek. Dnevni red bosta v dogovoru določili pogodbenici, zajemal pa bo vprašanja, povezana z izvajanjem drugega dela Sporazuma o trgovini in sodelovanju (trgovina, letalstvo, cestni promet, koordinacija sistemov socialne varnosti in vizumi za kratkotrajne obiske, ribištvo in druge določbe). Pogodbenici si bosta prizadevali, da se pred dogovorom o dnevnem redu o možnih točkah dnevnega reda posvetujeta s svojimi notranjimi svetovalnimi skupinami iz člena 13 Sporazuma o trgovini in sodelovanju.

    4.Pravna podlaga

    4.1.Postopkovna pravna podlaga

    4.1.1.Načela

    Člen 218(9) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) ureja sklepe o določitvi „stališč, ki naj se v imenu Unije zastopajo v organu, ustanovljenem s sporazumom, kadar ta organ sprejema akte s pravnim učinkom, razen aktov o spremembah ali dopolnitvah institucionalnega okvira sporazuma“.

    Pojem „akti s pravnim učinkom“ vključuje akte, ki imajo pravni učinek po pravilih mednarodnega prava, ki veljajo za zadevni organ. Vključuje tudi instrumente, ki nimajo zavezujočega učinka po mednarodnem pravu, vendar lahko „odločilno vpliva[jo] na vsebino ureditve, ki jo [sprejme] zakonodajalec EU“ 2 .

    4.1.2.Uporaba v obravnavanem primeru

    Partnerski svet je organ, ustanovljen s sporazumom, in sicer s Sporazumom o trgovini in sodelovanju.

    Akt, ki naj bi ga sprejel Partnerski svet, je akt s pravnim učinkom. Predvideni akt bo zavezujoč na podlagi mednarodnega prava v skladu s členom 14 Sporazuma o trgovini in sodelovanju.

    Predvideni akt ne dopolnjuje ali spreminja institucionalnega okvira Sporazuma o trgovini in sodelovanju.

    Postopkovna pravna podlaga za predlagani sklep je zato člen 218(9) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU).

    4.2.Materialna pravna podlaga

    4.2.1.Načela

    Materialna pravna podlaga za sklep po členu 218(9) PDEU je odvisna predvsem od cilja in vsebine predvidenega akta, glede katerega naj bi se v imenu Unije zastopalo stališče. Če ima predvideni akt dva cilja ali elementa in je eden od teh ciljev ali elementov glavni, drugi pa postranski, mora sklep po členu 218(9) PDEU temeljiti na samo eni materialni pravni podlagi, in sicer na tisti, ki se zahteva za glavni ali prevladujoči cilj ali element.

    4.2.2.Uporaba v obravnavanem primeru

    Cilj in vsebina predvidenega akta se nanašata na skupno trgovinsko politiko, ribištvo in promet. Materialna pravna podlaga za predlagani sklep so zato člen 207, člena 91 in 100 ter člen 43 PDEU.

    4.3.Zaključek

    Pravna podlaga za predlagani sklep bi morali biti člen 207, člena 91 in 100 ter člen 43 PDEU v povezavi s členom 218(9) PDEU.

    2022/0034 (NLE)

    Predlog

    SKLEP SVETA

    o stališču, ki se zastopa v imenu Evropske unije v Partnerskem svetu, ustanovljenem s Sporazumom o trgovini in sodelovanju med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo na eni strani ter Združenim kraljestvom Velika Britanija in Severna Irska na drugi strani, glede sprejetja smernic za vodenje foruma civilne družbe

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti členov 43, 91, 100 in 207 PDEU, v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)Unija je s Sklepom Sveta (EU) 2021/689 3 z dne 29. aprila 2021 sklenila Sporazum o trgovini in sodelovanju med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo na eni strani ter Združenim kraljestvom Velika Britanija in Severna Irska na drugi strani (v nadaljnjem besedilu: Sporazum o trgovini in sodelovanju), ki je začel veljati 1. maja 2021, potem ko se je začasno uporabljal od 1. januarja 2021.

    (2)Člen 14 Sporazuma o trgovini in sodelovanju zahteva, da Partnerski svet sprejme smernice za vodenje foruma civilne družbe, ki se sestaja vsaj enkrat letno, razen če se pogodbenici dogovorita drugače.

    (3)Partnerski svet mora sprejeti operativne smernice za vodenje foruma civilne družbe.

    (4)Zato je primerno je določiti stališče, ki naj se v imenu Unije zastopa v Partnerskem svetu.

    (5)Da se omogoči pravočasno sprejetje smernic za forum civilne družbe, bi moral ta sklep začeti veljati na dan sprejetja –

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Stališče, ki se v imenu Unije zastopa v Partnerskem svetu, ustanovljenem s Sporazumom o trgovini in sodelovanju, glede sklepa, ki naj se sprejme v skladu s členom 14 Sporazuma, temelji na osnutku smernic za vodenje foruma civilne družbe, ki je priložen temu sklepu.

    Člen 2

    Ta sklep je naslovljen na Komisijo.

    V Bruslju,

       Za Svet

       predsednik

    (1)    UL L 149, 30.4.2021, str. 10.
    (2)    Sodba Sodišča z dne 7. oktobra 2014, Nemčija/Svet, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, točke 61 do 64.
    (3)    UL L 149, 30.4.2021, str. 2.
    Top

    Bruselj, 15.2.2022

    COM(2022) 49 final

    PRILOGA

    k

    Predlogu sklepa Sveta

    o stališču, ki se zastopa v imenu Evropske unije v Partnerskem svetu, ustanovljenem s Sporazumom o trgovini in sodelovanju med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo na eni strani ter Združenim kraljestvom Velika Britanija in Severna Irska na drugi strani, glede sprejetja smernic za vodenje foruma civilne družbe


    PRILOGA

    SMERNICE ZA FORUM CIVILNE DRUŽBE

    na podlagi Sporazuma o trgovini in sodelovanju

    Člen 14(1) in člen 14(2) Sporazuma o trgovini in sodelovanju med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo na eni strani ter Združenim kraljestvom Velika Britanija in Severna Irska na drugi strani (v nadaljnjem besedilu: Sporazum o trgovini in sodelovanju) določata, da pogodbenici pomagata pri organizaciji foruma civilne družbe, ki ga sestavljajo predstavniki civilne družbe Evropske unije in Združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska (v nadaljnjem besedilu: Združeno kraljestvo), ki se sestaja najmanj enkrat letno, razen če se pogodbenici dogovorita drugače. Poleg tega Sporazum o trgovini in sodelovanju določa, da Partnerski svet sprejme operativne smernice za vodenje foruma.

    1.Udeleženci

    V skladu s členom 14(3) Sporazuma o trgovini in sodelovanju 1 se bodo v forumu civilne družbe zbrali predstavniki civilne družbe Evropske unije in Združenega kraljestva, in sicer predstavniki poslovnih organizacij in organizacij delodajalcev (vendar ne posameznih zasebnih podjetij), sindikatov, akademskih krogov in nevladnih organizacij iz različnih sfer družbe, pomembnih za področja, zajeta v drugem delu Sporazuma o trgovini in sodelovanju. Pogodbenici bosta uporabljali svoja pravila in prakse o registraciji predstavnikov civilne družbe, da bi spodbujali uravnoteženo zastopanost organizacij civilne družbe.

    Iz praktičnih razlogov bo število fizičnih udeležencev foruma civilne družbe omejeno na 60 predstavnikov civilne družbe na vsaki strani, razen če se pogodbenici dogovorita drugače. Ti predstavniki se bodo lahko udeležili sestankov foruma civilne družbe osebno ali prek elektronskih sredstev. Pogodbenici se lahko v skladu s členom 14(2) Sporazuma o trgovini in sodelovanju dogovorita, da bo sestanek v celoti potekal virtualno. Forum civilne družbe bo odprt za opazovanje drugim vnaprej registriranim članom organizacij civilne družbe.

    2.Področje uporabe

    Razprave foruma civilne družbe bodo zajemale področja iz drugega dela Sporazuma o trgovini in sodelovanju: trgovina, letalstvo, cestni promet, koordinacija sistemov socialne varnosti in vizumi za kratkotrajne obiske, ribištvo in druge določbe.

    3.Časovni razpored, organizacija in dnevni redi

    Sporazum o trgovini in sodelovanju določa, da se forum civilne družbe sestaja najmanj enkrat na leto, razen če se pogodbenici dogovorita drugače. Forum civilne družbe se bo sestajal ob istem času kot bodo seje Odbora za trgovinsko partnerstvo, razen če se pogodbenici dogovorita drugače. Na forumu bodo lahko sodelovali sopredsedujoči Odboru za trgovinsko partnerstvo in specializiranim trgovinskim odborom ter sopredsedujoči specializiranim odborom za energijo, zračni prevoz, varnost v letalstvu, cestni prevoz, koordinacijo sistemov socialne varnosti ter ribištvo, kadar se bodo v njegovem okviru obravnavane zadeve v njihovi pristojnosti.

    Forum civilne družbe organizira pogodbenica, ki je odgovorna za organizacijo seje Odbora za trgovinsko partnerstvo, kar pomeni, da se lokacija foruma izmenjuje med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom, razen če se pogodbenici dogovorita drugače. Pogodbenica, ki gosti forum, zagotovi prostor in pomaga pri sestanku (npr. zagotovi povezave za registracijo in virtualno udeležbo).

    Pogodbenici si bosta prizadevali, da se pred dogovorom o dnevnem redu o možnih točkah dnevnega reda posvetujeta s svojimi notranjimi svetovalnimi skupinami. Pogodbenici si bosta prizadevali za objavo osnutkov dnevnih redov 15 dni pred datumom sestanka foruma civilne družbe.

    Pogodbenica gostiteljica pripravi osnutek rezultatov in sklepov foruma civilne družbe v dogovoru z drugo pogodbenico v 30 dneh po sestanku. Rezultati in sklepi vsakega sestanka se posredujejo Partnerskemu svetu, Odboru za trgovinsko partnerstvo in specializiranim odborom za energijo, zračni prevoz, varnost v letalstvu, cestni prevoz, koordinacijo sistemov socialne varnosti ter ribištvo in bodo javno dostopni.

    Partnerski svet lahko spremeni te smernice, tudi za obravnavanje vprašanj, ki se pojavijo med njihovim izvajanjem.

    (1)    Forum civilne družbe je odprt za sodelovanje neodvisnih organizacij civilne družbe s sedežem na ozemljih pogodbenic, vključno s člani notranjih svetovalnih skupin iz člena 13 Sporazuma o trgovini in sodelovanju. Vsaka pogodbenica spodbuja uravnoteženo zastopanost, vključno z nevladnimi organizacijami, poslovnimi organizacijami in organizacijami delodajalcev ter sindikati, dejavnimi na področju gospodarstva, trajnostnega razvoja, socialnih zadev, človekovih pravic, okolja in drugih zadev.
    Top