Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012PC0646

    Predlog SKLEP SVETA o sprejetju stališča Evropske unije v Generalnem svetu Svetovne trgovinske organizacije o pristopu Republike Tadžikistan k Svetovni trgovinski organizaciji

    /* COM/2012/0646 final - 2012/0308 (NLE) */

    52012PC0646

    Predlog SKLEP SVETA o sprejetju stališča Evropske unije v Generalnem svetu Svetovne trgovinske organizacije o pristopu Republike Tadžikistan k Svetovni trgovinski organizaciji /* COM/2012/0646 final - 2012/0308 (NLE) */


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    I. UVOD

    Članice Svetovne trgovinske organizacije (STO) in Republika Tadžikistan so dosegle sklepno fazo sporazuma o pogojih za pristop Republike Tadžikistan k organizaciji. Pogajanja so se začela pred 11 leti, ko je Republika Tadžikistan leta 2001 vložila prošnjo za članstvo v STO.

    Da bi EU uradno podprla članstvo Tadžikistana, je zdaj potreben sklep Sveta, ki potrjuje pogoje za pristop Republike Tadžikistan.

    Povzetek pristopnih pogojev je naveden v nadaljevanju.

    II. Povzetek pogojev za pristop Republike Tadžikistan k STO po PODROČJIh

    Seznam zavez

    Povprečna končna usklajena carinska stopnja na seznamu za pristop Tadžikistana je 7,5 %.

    Povprečna končna usklajena carinska stopnja za kmetijske proizvode (8,6 %) je nekoliko višja od stopnje, ki je bila ugotovljena za industrijske izdelke (7 %).

    Tadžikistan bo povprečne končne usklajene carinske stopnje izvedel v petih letih od datuma pristopa.

    Te povprečne tarifne stopnje so dokaj razumne glede na majhnost in celinski značaj gospodarstva Tadžikistana. Pretekla praksa EU je bila, da se take tarifne stopnje sprejmejo kot sprejemljive za gospodarstva primerljive velikosti.

    Industrijski izdelki

    – povprečna končna usklajena carinska stopnja za nekmetijske proizvode je 7 %;

    – najvišja končna usklajena carinska stopnja je bila ugotovljena za obutev, in sicer v višini povprečno 20 % do največ 30 %, ter za tekstil v višini povprečno 10 % do največ 30 %;

    – Tadžikistan se pridružuje Sporazumu o informacijski tehnologiji (ITA) in zato bo v naslednjih petih letih postopoma ukinil svoje tarife ITA.

    Kmetijski proizvodi

    – povprečna končna usklajena carinska stopnja za kmetijske proizvode je 8,6 %;

    – najvišje tarifne stopnje v kmetijstvu so dokaj razumne: za sveži paradižnik 23 %, za nekatere druge vrste različne sveže zelenjave, sir in tobak pa 15 % ali malo več.

    Storitve

    Seznam Tadžikistana v zvezi s posebnimi zavezami za storitve je zelo ugoden glede na velikost gospodarstva te države. Tadžikistan bo izpolnil zaveze glede obsežnega dostopa do trga ter nacionalne obravnave na širšem področju storitev, vključno s strokovnimi in računalniškimi storitvami, storitvami na področju raziskav in razvoja, storitvami najema in zakupa ter drugimi poslovnimi storitvami, komunikacijskimi storitvami (dostavne storitve in telekomunikacije), storitvami na področju gradbeništva, distribucije, zasebnega izobraževanja, okolja, financ (zavarovanje in bančništvo), zdravstva, turizma, prostega časa in prevoza.

    Zaveze v okviru protokola o pristopu

    V zadnji večstranski fazi pridružitvenega procesa so si članice STO skupaj prizadevale zagotoviti temeljno skladnost trgovinskih zakonov in ustanov Tadžikistana s predpisi in sporazumi STO ter jih navedle v protokolu o pristopu in poročilu delovne skupine. Za EU so najpomembnejša naslednja področja:

    Subjekti v državni lasti, privatizacija in državna trgovinska podjetja

    Od datuma pristopa bodo državna trgovinska podjetja (vključno s podjetji v državni lasti in podjetji pod nadzorom države, podjetji s posebnimi ali izključnimi pravicami ter enotnimi podjetji) v Tadžikistanu opravljala ves nakup ali prodajo, ki ni bila namenjena za lastno uporabo ali potrošnjo vlade, izključno v skladu s komercialnimi zahtevami. Tadžikistan je še potrdil, da bodo v skladu z običajno poslovno prakso ta državna trgovinska podjetja podjetjem drugim članic omogočila ustrezne priložnosti, da konkurirajo za udeležbo pri nakupu ali prodaji v državnih podjetjih Tadžikistana. Kakršne koli omejitve izvoza materialov za zagotovitev osnovnih količin takšnih materialov za domačo predelovalno industrijo ne bo vplivala na povečanje izvoza ali zaščite take domače industrije.

    Pravice do trgovanja

    Od datuma pristopa bo Tadžikistan vsaki fizični ali pravni osebi, ne glede na fizično prisotnost ali naložbe v Tadžikistanu, podelil pravico do statusa uvoznika vseh izdelkov, ki se jih lahko uvaža v Tadžikistan, na kateri koli ravni distribucije. Od datuma pristopa bodo nediskriminatorno in nediskrecijsko dodeljene neomejene pravice do uvoza in izvoza, vsi zahtevki za komercialno registracijo ali pravico do uvoza ali izvoza pa bodo za carinske in davčne namene in ne bodo zahtevali naložb v Tadžikistanu niti ne bodo dodeljevali pravice do distribucije v tej državi ter ne bodo ovirali trgovine.

    Sporazum o informacijski tehnologiji (ITA)

    V skladu s postopki ITA je Republika Tadžikistan svoj seznam ITA predložila Odboru ITA za preverjanje, da se ji, ko postane članica STO, omogoči pridružitev k ITA.

    Carinsko vrednotenje

    Od datuma pristopa bo Tadžikistan uporabljal svojo zakonodajo, predpise in prakso v zvezi s carinskim vrednotenjem, vključno s preprečevanjem podcenitve blaga, v skladu s Sporazumom STO, vključno s členom I Sporazuma GATT 1994 in Sporazumom STO o izvajanju člena VII GATT 1994 in Prilogo I (pojasnjevalne opombe).

    Izvozne dajatve

    Tadžikistan je sprejel obsežne zaveze, ki omejujejo izvozne dajatve.

    Sporazum o vladnih naročilih

    Tadžikistan je potrdil pripravljenost, da pristopi k Sporazumu STO o vladnih naročilih. Tadžikistan bo ob pristopu dobil status opazovalca v postopku pristopa k Sporazumu in v enem letu od pristopa predložil vlogo za članstvo v STO skupaj s predlogom glede obsega področja uporabe.

    Trgovina na področju civilnega letalstva

    Tadžikistan bo Sporazum STO o trgovini na področju civilnega letalstva podpisal po pristopu.

    III. PRIPOROČILO

    Ob predložitvi pogojev za pristop Republike Tadžikistan k STO v odobritev Svetu Komisija meni, da so ti pogoji uravnotežen in podjeten sveženj zavez za odpiranje trga, ki bodo Tadžikistanu in tudi njegovim trgovinskim partnericam v STO prinesle znatne koristi.

    2012/0308 (NLE)

    Predlog

    SKLEP SVETA

    o sprejetju stališča Evropske unije v Generalnem svetu Svetovne trgovinske organizacije o pristopu Republike Tadžikistan k Svetovni trgovinski organizaciji

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije, zlasti člena 91, člena 100(2) in člena 207(4) v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)       Vlada Republike Tadžikistan je 29. maja 2001 zaprosila za pristop k Marakeškemu sporazumu o ustanovitvi Svetovne trgovinske organizacije (STO) v skladu s členom XII navedenega sporazuma.

    (2)       Delovna skupina za pristop Republike Tadžikistan je bila ustanovljena 18. julija 2001, da se dogovori o pristopnih pogojih, sprejemljivih za Republiko Tadžikistan in vse članice STO.

    (3)       Komisija je v imenu Unije s pogajanji določila celovit sklop zavez Republike Tadžikistan za odpiranje trga, ki izpolnjuje zahteve Unije.

    (4)       Te zaveze so zdaj zajete v Protokolu o pristopu Republike Tadžikistan k STO.

    (5)       Pristop k STO naj bi po pričakovanjih pozitivno in trajno prispeval h gospodarskim reformam in trajnostnemu razvoju v Republiki Tadžikistan.

    (6)       Protokol o pristopu bi bilo zato treba odobriti.

    (7)       Člen XII Sporazuma o ustanovitvi STO določa, da se morata o pristopnih pogojih strinjati članica pristopnica in STO ter da pristopne pogoje na strani STO potrdi ministrska konferenca STO. Člen IV.2 Sporazuma o ustanovitvi STO določa, da v obdobjih med zasedanji ministrske konference njene naloge izvaja Generalni svet.

    (8)       Zato je treba sprejeti stališče, ki ga bo Unija zagovarjala v okviru Generalnega sveta STO glede pristopa Tadžikistana k STO –

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Evropska unija bo v okviru Generalnega sveta Svetovne trgovinske organizacije glede pristopa Republike Tadžikistan k STO zagovarjala stališče, da se ta pristop odobri.

    Člen 2

    Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

    V Bruslju,

                                                                           Za Svet

                                                                           Predsednik

    Top