Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007AE0429

    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o uporabi konkurenčnih pravil za železniški in cestni promet ter promet po celinskih plovnih poteh COM(2006) 722 konč. – 2006/0241 (COD)

    UL C 161, 13.7.2007, p. 100–100 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
    UL C 161, 13.7.2007, p. 32–32 (MT)

    13.7.2007   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 161/100


    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o uporabi konkurenčnih pravil za železniški in cestni promet ter promet po celinskih plovnih poteh

    COM(2006) 722 konč. – 2006/0241 (COD)

    (2007/C 161/25)

    Svet je 12. decembra 2006 sklenil, da v skladu s členom 171 Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti Evropski ekonomsko-socialni odbor zaprosi za mnenje o zgoraj omenjenem dokumentu.

    Strokovna skupina za promet, energijo, infrastrukturo in informacijsko družbo, zadolžena za pripravo dela Odbora na tem področju, je mnenje sprejela 21. februarja 2007. Poročevalec je bil g. SIMONS.

    Evropski ekonomsko-socialni odbor je na 434. plenarnem zasedanju 14. in 15. marca 2007 (seja z dne 15. marca) z 81. glasovi za in 1 vzdržanim glasom sprejel naslednje mnenje.

    1.   Uvod

    1.1

    V okviru Evrope državljanov je treba poenostaviti in pojasniti evropsko pravo, da bi postalo bolj jasno in dosegljivo navadnemu državljanu, ki bi tako dobil nove priložnosti in možnost uresničiti posebne pravice, ki mu jih to pravo podeljuje. Tega cilja ne bo mogoče doseči, dokler bodo številni predpisi, ki so bili večkrat spremenjeni – pogosto gre za velike spremembe – ostali tako razpršeni, da jih je treba iskati delno v izvirnem aktu in delno v kasnejših aktih, ki ga spreminjajo. Da bi našli veljavne določbe, je treba veliko raziskovati in primerjati veliko dokumentov. Zato je kodifikacija predpisov, ki so bili pogosto spremenjeni, nujna za jasnost in preglednost evropskega prava.

    1.2

    Namen tega predloga je začeti s kodifikacijo Uredbe Sveta (EGS) št. 1017/68 z dne 19. julija 1968 o uporabi konkurenčnih pravil za železniški in cestni promet ter promet po celinskih plovnih poteh. Nova uredba bo nadomestila različne akte, ki bodo vanjo vključeni. Predlog v celoti ohranja vsebino aktov, ki se kodificirajo, in jih torej samo združuje z izključno tistimi oblikovnimi spremembami, ki so potrebne za samo izvedbo kodifikacije.

    2.   Ugotovitve

    2.1

    Kljub temu, da predlog upošteva to, kar je navedeno pod točko 2, Odbor meni, da je nujno treba ugotoviti, ali člen 5(2) v sedanji obliki ni že zastaral. Obdobje „v šestih mesecih po pristopu“, ki je navedeno za določene države (Avstrijo, Finsko, Švedsko in 10 držav, ki so se skupaj pridružile kasneje), je namreč že zdavnaj minilo. Člen 5(2) bi bil smiseln le v primeru, da bi v zvezi s sporazumi, odločitvami in prakso na tem področju še vedno potekale razprave in preverjanja v eni od evropskih institucij, kar bi bilo treba najprej preveriti.

    2.2

    Citirati bi bilo treba tudi člen 81(1) Pogodbe. Člen 81(1) velja namreč samo za sporazume „med podjetji“ in ne za vse sporazume, ravno tako samo za sklepe „podjetniških združenj“, ne za vse sklepe.

    2.3

    Odbor želi izkoristiti priložnost in ponovno opozoriti evropske institucije, da bi lahko vključitev pomorskega prometa in prometa po celinskih vodah pod naslov „vodni promet“ – kakor v vmesnem pregledu Bele knjige o evropski prometni politiki, v zakonodajnem in delovnem programu Evropske komisije za leto 2007, v programu nemškega predsedstva Sveta, vključno z večletnim programom nemškega, portugalskega in slovenskega predsedstva, ter v razpravah, ki trenutno potekajo v Evropskem parlamentu v zvezi s predlogom Komisije o odgovornosti v primeru nesreč med prevozom potnikov po vodnih poteh – povzročil velike nesporazume na politični ravni. Pravni okvir za celinske plovne poti in rečne ladje se povsem razlikuje od pravnega okvira za pomorski promet na kratkih in dolgih razdaljah. Ta predlog se nanaša na primeren politični okvir, ki se je v preteklosti izkazal za učinkovitega, in sicer gre za celinski promet: železniški in cestni promet ter promet po celinskih plovnih poteh ter kombinacijo teh načinov.

    V Bruslju, 15. marca 2007

    Predsednik

    Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

    Dimitris DIMITRIADIS


    Top