DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT DELEGOVANÉHO AKTU

Touto delegovanou smernicou Komisie sa na účely prispôsobenia technickému a vedeckému pokroku mení príloha III k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2011/65/EÚ o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach (prepracované znenie) 1 (ďalej len „smernica RoHS“). Zmena sa týka výnimky pre špecifikované použitia, pri ktorých je ortuť prítomná v jednopäticových (kompaktných) žiarivkách na všeobecné účely osvetlenia s výkonom < 30 W a so životnosťou najmenej 20 000 h.

Smernicou RoHS sa obmedzuje používanie určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach, ako sa stanovuje v článku 4. V súčasnosti je obmedzené používanie desiatich látok, ktoré sú uvedené v prílohe II k smernici: olovo, ortuť, kadmium, šesťmocný chróm, polybrómované bifenyly (PBB), polybrómované difenylétery (PBDE), bis(2-etylhexyl)-ftalát (DEHP), benzyl-butyl-ftalát (BBP), dibutyl-ftalát (DBP) a diizobutyl-ftalát (DIBP). V prílohách III a IV sa uvádzajú materiály a komponenty EEZ na špecifické používanie, na ktoré sa obmedzenia týkajúce sa látok stanovené v článku 4 ods. 1 nevzťahujú.

V článku 5 smernice sa stanovuje, že prílohy III a IV sa prispôsobujú vedeckému a technickému pokroku, pričom súčasťou tohto prispôsobenia môže byť udeľovanie, predlžovanie alebo odnímanie výnimiek. Podľa článku 5 ods. 1 písm. a) sa výnimky zaradia do príloh III a IV len vtedy, ak sa tým neoslabí ochrana životného prostredia a zdravia stanovená v nariadení (ES) č. 1907/2006 (ďalej len „nariadenie REACH“) 2 a pokiaľ je splnená ktorákoľvek z týchto podmienok: i) odstránenie alebo nahradenie látky zmenami dizajnu alebo materiálmi a komponentmi, ktoré si nevyžadujú žiadne materiály ani látky uvedené v prílohe II, je z vedeckého alebo technického hľadiska neuskutočniteľné; ii) nie je zabezpečená spoľahlivosť náhrad; iii) celkové negatívne vplyvy na životné prostredie, zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov spôsobené nahradením látky pravdepodobne prevážia nad celkovými prínosmi nahradenia pre životné prostredie, zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov.

Rozhodnutia o výnimkách a trvaní ich platnosti okrem toho musia zohľadňovať dostupnosť náhrad a sociálno-ekonomický vplyv nahradenia. V rozhodnutiach o trvaní platnosti výnimiek sa musí prihliadať na ich prípadný vplyv na inovácie. Ak je to vhodné, celkový vplyv výnimky sa musí posudzovať na báze životného cyklu.

V článku 5 ods. 1 sa takisto stanovuje, že na zaradenie materiálov a komponentov EEZ na špecifické používanie do zoznamov v prílohách III a IV alebo na ich prípadné vypustenie z týchto zoznamov musí Komisia prijať jednotlivé delegované akty. V článku 5 ods. 3 a prílohe V sa opisuje postup predkladania žiadostí týkajúcich sa výnimiek.

2.KONZULTÁCIE PRED PRIJATÍM AKTU

Komisia dostáva 3 od hospodárskych subjektov žiadosti o udelenie alebo predĺženie platnosti výnimiek podľa článku 5 ods. 3 a prílohy V k smernici RoHS.

Súčasná výnimka 1 g) v prílohe III umožňuje používanie ortuti v jednopäticových (kompaktných) žiarivkách, pri ktorých nie sú presiahnuté tieto hodnoty (na výbojový zdroj):

1 g) na všeobecné účely osvetlenia s výkonom < 30 W a so životnosťou najmenej 20 000 h: 3,5 mg.

Komisii bola 28. júna 2016 doručená jedna žiadosť o predĺženie platnosti tejto výnimky a ten istý žiadateľ obnovil túto žiadosť 17. januára 2020, pričom poskytol dodatočné informácie. Žiadateľ v podstate tvrdil, že náhrady bez obsahu ortuti nie sú dostupné 4 . V súlade s požiadavkami smernice RoHS (článok 5 ods. 5 druhý pododsek) zostáva výnimka v platnosti, až kým Komisia neprijme rozhodnutie týkajúce sa žiadosti o predĺženie jej platnosti.

S cieľom zhodnotiť žiadosť o predĺženie platnosti tejto výnimky začala Komisia v júni 2017 štúdiu 5 , ktorá bola dokončená v roku 2018 a v rámci ktorej sa malo vykonať požadované technické a vedecké posúdenie, pričom jej súčasťou boli osemtýždňové online konzultácie so zainteresovanými stranami. Počas konzultácií bol doručený jeden príspevok, po ktorom nasledovala komunikácia zachytená v správe o štúdii. Štúdia obsahovala rozsiahle informácie o dostupnosti náhrad vrátane odhadov na rok 2020.

Počas stretnutia expertov 29. októbra 2018 Komisia konzultovala s expertnou skupinou členských štátov pre delegované akty podľa smernice RoHS a získala ich názory na navrhovaný postup. Vykonala všetky potrebné procesné kroky týkajúce sa výnimiek z obmedzenia používania látok podľa článku 5 ods. 3 až 7 6 . Všetky činnosti boli oznámené Rade aj Európskemu parlamentu.

V podpornej štúdii sa poukázalo na tieto skutočnosti:

·pre kategórie svetelných zdrojov, na ktoré sa vzťahuje táto výnimka, sú ako spoľahlivé bezortuťové alternatívy k dispozícii svetelné emisné diódy (LED),

·z údajov vyplýva, že pokiaľ ide o vplyv na životné prostredie, zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov, nahradením by sa zabránilo tomu, aby sa na trh uvádzala ortuť prítomná pri predmetných použitiach, a zároveň by sa znížila spotreba energie na osvetlenie,

·pokiaľ ide o sociálno-ekonomické vplyvy nahradenia, očakáva sa, že odhadované náklady budú iba predsunuté oproti nákladom očakávaným v dôsledku už prebiehajúceho prirodzeného postupného vyraďovania, a teda že nebudú vnímané ako dodatočné náklady spôsobené núteným vyradením.

Vedecké a technické posúdenia vrátane konzultácií so zainteresovanými stranami teda podrobne ukázali, že nie je splnené žiadne z kritérií na udelenie výnimky v súvislosti s výnimkou 1 g).

V súlade s usmerneniami pre lepšiu právnu reguláciu bol návrh delegovanej smernice uverejnený na portáli pre lepšiu právnu reguláciu počas obdobia štyroch týždňov, ktoré slúžilo na získanie spätnej väzby verejnosti. Počas konzultácií o návrhu aktu bolo doručených 13 príspevkov od občanov. Vznesené otázky sa posúdili a zmena návrhu sa nepovažovala za potrebnú.

3.PRÁVNE PRVKY DELEGOVANÉHO AKTU

Delegovanou smernicou sa odníma výnimka 1 g) uvedená v prílohe III k smernici 2011/65/EÚ v súvislosti s používaním ortuti na špecifické účely.

Komisia vo svojom posúdení žiadosti o výnimku na základe podporných štúdií a konzultácií dospela k záveru, že žiadosť o výnimku nespĺňa žiadne z kritérií stanovených v článku 5 ods. 1 písm. a), ktoré odôvodňujú ďalšie predĺženie platnosti výnimky. Nahradenie ortuti v kategóriách svetelných zdrojov, na ktoré sa vzťahuje táto výnimka, spoľahlivými náhradami je vedecky a technicky uskutočniteľné a sú dôkazy o tom, že celkový vplyv nahradenia z hľadiska životného prostredia, zdravia a bezpečnosti spotrebiteľov vo veľkej miere prevažuje nad akýmikoľvek negatívnymi vplyvmi.

Podmienky na udelenie výnimky už teda nie sú splnené a výnimku 1 g) treba v súlade s článkom 5 ods. 1 písm. b) vypustiť.

Dátum uplynutia platnosti tejto výnimky sa stanoví v súlade s článkom 5 ods. 6 smernice RoHS, podľa ktorého v prípade odňatia výnimky jej platnosť uplynie najskôr 12 mesiacov a najneskôr 18 mesiacov po dátume prijatia príslušného rozhodnutia.

Pri stanovení dátumu uplynutia platnosti je potrebné vziať do úvahy, že určitá malá časť typov svetelných zdrojov 7 , na ktoré sa vzťahuje táto výnimka, podlieha kritériám stanoveným v prílohe II k nariadeniu Komisie (EÚ) 2019/2020, ktorým sa stanovujú požiadavky na ekodizajn svetelných zdrojov a samostatných ovládacích zariadení, ktoré sa uplatňujú od 1. septembra 2021. Keďže príslušné svetelné zdroje budú musieť tieto požiadavky splniť, nebudú sa po uvedenom dátume uvádzať na trh. To je v súlade aj s posúdením Komisie podľa smernice RoHS, a to vrátane sociálno-ekonomickej analýzy, v ktorom sa dospelo k záveru, že už sú široko dostupné dostatočne spoľahlivé bezortuťové náhrady typov svetelných zdrojov, na ktoré sa vzťahuje výnimka, a že nahradenie ortuti v týchto svetelných zdrojoch je vedecky a technicky uskutočniteľné. Pokiaľ však ide o celú položku v smernici RoHS týkajúcu sa predmetnej výnimky, treba vziať do úvahy, že na prevažnú väčšinu svetelných zdrojov, na ktoré sa táto výnimka vzťahuje, konkrétne na kompaktné žiarivky bez integrovaného ovládacieho zariadenia, sa kritériá podľa uvedeného nariadenia o ekodizajne nevzťahujú. Vzhľadom na osobitnú situáciu, v ktorej sa nachádza táto prevažujúca časť svetelných zdrojov, na ktoré sa vzťahuje predmetná výnimka, teda treba stanoviť maximálne možné obdobie platnosti 18 mesiacov na ukončenie po prijatí rozhodnutia, keďže sa musia zohľadniť okolnosti týkajúce sa týchto svetelných zdrojov a treba predísť tomu, aby účastníkom trhu v súvislosti s nahradením nevznikli zbytočne vysoké sociálno-ekonomické náklady, najmä v prípade svetelných zdrojov, ktoré si vyžadujú zložitejšiu náhradu.

Právnym nástrojom je delegovaná smernica, čo je v súlade so splnomocňujúcim právnym aktom, teda smernicou 2011/65/EÚ, najmä s delegovaním právomoci stanoveným v jej článku 5 ods. 1 a článku 20.

Cieľom delegovanej smernice je prispieť k ochrane ľudského zdravia a životného prostredia a zosúladiť ustanovenia na účely fungovania vnútorného trhu v oblasti elektrických a elektronických zariadení tým, že sa v súlade s ustanoveniami a podmienkami smernice RoHS a v nej stanoveným postupom na prispôsobenie príloh III a IV vedeckému a technickému pokroku odníme výnimka udelená na špecifické použitia látok, ktorých používanie je inak zakázané.

Delegovaná smernica nemá žiadny vplyv na rozpočet EÚ.

DELEGOVANÁ SMERNICA KOMISIE (EÚ) …/…

z 13. 12. 2021

ktorou sa na účely prispôsobenia technickému a vedeckému pokroku mení príloha III k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2011/65/EÚ, pokiaľ ide o výnimku na používanie ortuti v jednopäticových (kompaktných) žiarivkách na všeobecné účely osvetlenia s výkonom < 30 W a so životnosťou najmenej 20 000 h

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2011/65/EÚ z 8. júna 2011 o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach 8 , a najmä na jej článok 5 ods. 1 písm. b),

keďže:

(1)Podľa smernice 2011/65/EÚ sú členské štáty povinné zabezpečiť, aby elektrické a elektronické zariadenia uvádzané na trh neobsahovali nebezpečné látky vymenované v prílohe II k uvedenej smernici. Toto obmedzenie sa nevzťahuje na určité vyňaté použitia vymenované v prílohe III k smernici.

(2)Kategórie elektrických a elektronických zariadení, na ktoré sa smernica 2011/65/EÚ vzťahuje, sú vymenované v prílohe I k uvedenej smernici.

(3)Ortuť je obmedzovanou látkou uvedenou v prílohe II k smernici 2011/65/EÚ.

(4)Delegovanou smernicou 2014/14/EÚ 9 Komisia udelila výnimku na používanie ortuti v maximálnom množstve 3,5 mg na jednu žiarivku v jednopäticových (kompaktných) žiarivkách na všeobecné účely osvetlenia s výkonom < 30 W a so životnosťou najmenej 20 000 h (ďalej len „výnimka“), ktorá je v súčasnosti v prílohe III k smernici 2011/65/EÚ uvedená ako výnimka 1 g). Platnosť výnimky mala v súlade s prílohou III k smernici 2014/14/EÚ uplynúť 31. decembra 2017.

(5)Ortuť sa v jednopäticových (kompaktných) žiarivkách používa na vytváranie ultrafialového svetla, ktoré sa potom vo fluorescenčnom povlaku na banke žiarivky premieňa na viditeľné svetlo.

(6)Komisii bola 28. júna 2016, teda v rámci lehoty stanovenej v článku 5 ods. 5 smernice 2011/65/EÚ, doručená žiadosť o predĺženie platnosti výnimky (ďalej len „žiadosť o predĺženie platnosti“), ktorá bola aktualizovaná obnovenou žiadosťou 17. januára 2020. V súlade s článkom 5 ods. 5 smernice 2011/65/EÚ výnimka platí až do prijatia rozhodnutia týkajúceho sa žiadosti o predĺženie jej platnosti.

(7)V hodnotení žiadosti o predĺženie platnosti výnimky, v ktorom sa zohľadnili dostupnosť náhrad a sociálno-ekonomický vplyv nahradenia, sa dospelo k záveru, že sú dostupné dostatočne spoľahlivé bezortuťové náhrady typov svetelných zdrojov, na ktoré sa vzťahuje výnimka, a že nahradenie je vedecky a technicky uskutočniteľné. Okrem toho sa v uvedenom hodnotení dospelo k záveru, že prínosy nahradenia jasne prevážia nad akýmkoľvek negatívnym vplyvom. Súčasťou hodnotenia boli v súlade s článkom 5 ods. 7 smernice 2011/65/EÚ konzultácie so zainteresovanými stranami. Pripomienky doručené počas týchto konzultácií boli sprístupnené verejnosti na osobitnej webovej stránke.

(8)Keďže podmienky stanovené v článku 5 ods. 1 písm. a) smernice 2011/65/EÚ už nie sú splnené, výnimka by sa mala odňať.

(9)Dátum uplynutia platnosti tejto výnimky by sa mal stanoviť v súlade s článkom 5 ods. 6 smernice 2011/65/EÚ. Na malú časť typov svetelných zdrojov 10 , ktoré sú predmetom tejto výnimky, sa síce vzťahujú kritériá ekodizajnu stanovené v prílohe II k nariadeniu Komisie (EÚ) 2019/2020 11 , ktoré sa uplatňujú od 1. septembra 2021, a preto sa už nebudú uvádzať na trh, no prevažná väčšina svetelných zdrojov, na ktoré sa vzťahuje súčasná výnimka, nie je ovplyvnená kritériami podľa uvedeného nariadenia o ekodizajne. Preto by sa mal vzhľadom na celú položku týkajúcu sa výnimky stanoviť najneskorší možný dátum uplynutia platnosti 18 mesiacov po prijatí rozhodnutia, aby účastníkom trhu nevznikli zbytočne vysoké sociálno-ekonomické náklady priamo súvisiace s nahradením tejto kategórie.

(10)Smernica 2011/65/EÚ by sa preto mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

 

PRIJALA TÚTO SMERNICU:

Článok 1

Príloha III k smernici 2011/65/EÚ sa mení v súlade s prílohou k tejto smernici.

Článok 2

1.Členské štáty najneskôr do [posledného dňa šiesteho mesiaca odo dňa nadobudnutia účinnosti tejto smernice] prijmú a uverejnia zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou. Komisii bezodkladne oznámia znenie uvedených ustanovení.

Tieto ustanovenia musia uplatňovať od [posledného dňa šiesteho mesiaca odo dňa nadobudnutia účinnosti tejto smernice + 1 deň].

Členské štáty uvedú priamo v prijatých opatreniach alebo pri ich úradnom uverejnení odkaz na túto smernicu. Podrobnosti o odkaze upravia členské štáty.

2.Členské štáty oznámia Komisii znenie hlavných ustanovení vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré prijmú v oblasti pôsobnosti tejto smernice.

Článok 3

Táto smernica nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jej uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Článok 4

Táto smernica je určená členským štátom.

V Bruseli 13. 12. 2021

   Za Komisiu

   predsedníčka
   Ursula VON DER LEYEN

(1)    Ú. v. EÚ L 174, 1.7.2011, s. 88.
(2)    Ú. v. EÚ L 396, 30.12.2006, s. 1.
(3)    Zoznam: https://ec.europa.eu/environment/waste/rohs_eee/adaptation_en.htm .
(4)    K dispozícii na: http://rohs.exemptions.oeko.info/fileadmin/user_upload/RoHS_pack_13/Annex_1g/1g LE_RoHS_Exemption_Req_Final.pdf .
(5)    Záverečná správa o štúdii: https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/4ae54b9e-e070-11e8-b690-01aa75ed71a1/language-en/format-PDF/source-84895526 .
(6)    Zoznam požadovaných administratívnych krokov sa nachádza na webovej stránke Komisie . Aktuálny procedurálny stav jednotlivých návrhov delegovaných aktov možno zistiť v Medziinštitucionálnom registri delegovaných aktov na stránke https://webgate.ec.europa.eu/regdel/#/home .
(7)    Výrobky v rozsahu pôsobnosti upravuje aj nariadenie Komisie (EÚ) 2019/2020 z 1. októbra 2019, ktorým sa stanovujú požiadavky na ekodizajn svetelných zdrojov a samostatných ovládacích zariadení, ktoré sa uplatňuje od 1. septembra 2021. Na rozdiel od smernice 2011/65/EÚ právne predpisy o ekodizajne neobmedzujú používanie látok vo výrobkoch, ale stanovujú požiadavky na energetickú účinnosť, ktoré musia výrobky dodržať, aby sa mohli uviesť na trh. Kompaktné žiarivky s integrovaným ovládacím zariadením sa z dôvodu nesúladu s týmito požiadavkami na energetickú účinnosť od 1. septembra 2021 de facto nebudú uvádzať na trh. V nariadení Komisie (EÚ) 2019/2020 sa obsah ortuti síce uvádza ako významný environmentálny aspekt v životnom cykle svetelného zdroja, no uznáva sa, že používanie nebezpečných látok vrátane ortuti v svetelných zdrojoch sa riadi smernicou 2011/65/EÚ.
(8)    Ú. v. EÚ L 174, 1.7.2011, s. 88.
(9)    Delegovaná smernica Komisie 2014/14/EÚ z 18. októbra 2013, ktorou sa na účely prispôsobenia technickému pokroku mení príloha III k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2011/65/EÚ, pokiaľ ide o výnimku pre ortuť v množstve 3,5 mg na jednu žiarivku v jednopäticových kompaktných žiarivkách na všeobecné účely osvetlenia s výkonom < 30 W a so životnosťou najmenej 20 000 h (Ú. v. EÚ L 4, 9.1.2014, s. 71).
(10)    Na kompaktné žiarivky s integrovaným ovládacím zariadením sa od 1. septembra 2021 vzťahuje položka Iné svetelné zdroje v rozsahu pôsobnosti neuvedené vyššie v tabuľke 1 prílohy II k nariadeniu Komisie (EÚ) 2019/2020.
(11)    Ako sa uvádza v odôvodneniach 9 a 10 nariadenia Komisie (EÚ) 2019/2020, v uvedenom nariadení sa nestanovujú žiadne špecifické požiadavky na ekodizajn týkajúce sa obsahu ortuti.

PRÍLOHA

V prílohe III k smernici 2011/65/EÚ sa položka 1 g) nahrádza takto:

Vyňatie

Rozsah a obdobie platnosti

„1 g)

na všeobecné účely osvetlenia s výkonom < 30 W a so životnosťou najmenej 20 000 h: 3,5 mg

Platí do [Úrad pre publikácie: 18 mesiacov po uverejnení delegovanej smernice v Úradnom vestníku]“