DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT DELEGOVANÉHO AKTU

Touto delegovanou smernicou Komisie sa na účely prispôsobenia technickému pokroku mení príloha III k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2011/65/EÚ o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach (prepracované znenie) 1 (ďalej len „smernica RoHS 2“), pokiaľ ide o výnimku pre špecifické použitia olova.

Podľa článku 4 smernice RoHS 2 sa obmedzuje používanie určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach. Smernica nadobudla účinnosť 21. júla 2011.

Látky, ktorých používanie sa obmedzuje, sú uvedené v prílohe II k smernici RoHS 2. Kým obmedzenie používania olova, ortuti, kadmia, šesťmocného chrómu, polybrómovaných bifenylov a polybrómovaných difenyléterov už platí k dnešnému dňu, obmedzenie používania bis(2-etylhexyl)-ftalátu (DEHP), benzyl-butyl-ftalátu (BBP), dibutyl-ftalátu (DBP) a diizobutyl-ftalátu (DIBP) začne platiť od 22. júla 2019 alebo neskôr. V prílohách III a IV k smernici RoHS 2 sa nachádza zoznam materiálov a komponentov elektrických a elektronických zariadení (ďalej len „EEZ“) na špecifické použitia, ktoré sú vyňaté z obmedzovania látok podľa článku 4 ods. 1 smernice RoHS 2.

Článok 5 obsahuje ustanovenia o prispôsobení príloh III a IV vedeckému a technickému pokroku (zaradenie, predĺženie platnosti, zmena a odňatie výnimiek). Podľa článku 5 ods. 1 písm. a) sa výnimky zaradia do príloh III a IV len vtedy, ak sa tým neoslabí ochrana životného prostredia a zdravia stanovená v nariadení (ES) č. 1907/2006 2 a pokiaľ je splnená ktorákoľvek z týchto podmienok: ich odstránenie alebo nahradenie zmenami dizajnu alebo materiálmi a komponentmi, ktoré si nevyžadujú žiadne materiály ani látky uvedené v prílohe II, je z vedeckého alebo technického hľadiska neuskutočniteľné, nie je zabezpečená spoľahlivosť náhrad alebo celkové negatívne vplyvy na životné prostredie, zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov spôsobené nahradením pravdepodobne prevážia nad celkovými výhodami z nahradenia pre životné prostredie, zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov.

V článku 5 ods. 1 sa okrem toho stanovuje, že Európska komisia (ďalej len „Komisia“) zaradí do zoznamov v prílohách III a IV materiály a komponenty EEZ na špecifické použitia prostredníctvom jednotlivých delegovaných aktov v súlade s článkom 20. V článku 5 ods. 3 a prílohe V je stanovený postup predkladania žiadostí o udelenie, predĺženie alebo odňatie výnimky.

2.KONZULTÁCIE PRED PRIJATÍM AKTU

Od uverejnenia smernice RoHS 2 Komisia v súlade s ustanoveniami článku 5 ods. 3 a prílohy V dostala viacero 3 žiadostí od hospodárskych subjektov o udelenie nových výnimiek i predĺženie platnosti tých existujúcich.

Podľa súčasnej výnimky 34 v prílohe III je povolené používať olovo v prvkoch cermetového dolaďovacieho potenciometra. V januári 2015 bola Komisii doručená jedna žiadosť o predĺženie platnosti tejto výnimky. Hoci výnimka 34 mala v prípade kategórií 1 až 7 a 10 4  vypršať 21. júla 2016, v súlade s požiadavkami smernice RoHS (článok 5 ods. 5 druhý pododsek) sa uplatňuje naďalej, až kým Komisia neprijme rozhodnutie o žiadosti o predĺženie platnosti.

V záujme vyhodnotenia žiadosti o výnimku Komisia začala štúdiu na účely vykonania potrebného technického a vedeckého posúdenia, ktorej súčasťou bola aj otvorená internetová konzultácia so zainteresovanými stranami 5 v trvaní ôsmich týždňov. V rámci konzultácie so zainteresovanými stranami sa získali dve reakcie.

Záverečná správa obsahujúca posúdenie žiadosti bola uverejnená 6 a zainteresované strany o nej boli upovedomené.

Komisia následne počas stretnutia expertov 15. decembra 2016 uskutočnila so skupinou expertov z členských štátov pre delegované akty podľa smernice RoHS 2 konzultácie, ktorých súčasťou boli aj prezentácie žiadateľov a najviac dotknutých zainteresovaných strán. Experti súhlasili s návrhom, ktorý predložila Komisia, pričom veľká väčšina členov bola neprítomná alebo sa zdržala hlasovania. V súlade s usmerneniami pre lepšiu právnu reguláciu bol návrh delegovanej smernice uverejnený na portáli pre lepšiu právnu reguláciu počas obdobia štyroch týždňov, aby sa získala spätná väzba verejnosti. Boli doručené dve pripomienky, obidve v prospech návrhu aktu. Boli vykonané všetky potrebné opatrenia týkajúce sa výnimiek z obmedzenia používania látok podľa článku 5 ods. 3 až 7. Vzhľadom na veľký objem súbežne podaných žiadostí o výnimku a súvisiacich administratívnych požiadaviek sa postup rozhodovania Komisie riadil alternatívnymi lehotami podľa článku 5 ods. 5. Všetky činnosti boli oznámené Rade aj Európskemu parlamentu.

V záverečnej správe sa poukázalo najmä na tieto technické informácie a posúdenie:

Dolaďovacie potenciometre sú premenné rezistory. Spolu s jazdcom upravujú odpor obvodu. Používajú sa v širokej škále výrobkov, napr. v audiovizuálnych zariadeniach, komunikačných zariadeniach, hračkách a meracích prístrojoch, ako aj v elektrických domácich spotrebičoch. Vo vodivom atramente obsahujú olovo vo forme oxidu olovnatého, ktoré pôsobí ako spojivo.

V súčasnosti nie sú dostupné žiadne spoľahlivé bezolovnaté alternatívy, takže náhrada olova zatiaľ nie je vedecky ani technicky uskutočniteľná.

Z výsledkov hodnotenia pre kategórie 1 až 7 a 10 vyplýva, že v prípade žiadosti o výnimku týkajúcej sa záznamu 34 v prílohe III je splnené aspoň jedno z relevantných kritérií uvedených v článku 5 ods. 1 písm. a). Keďže v prípade predmetných použití v súčasnosti neexistujú dostatočne spoľahlivé alternatívy, ani nie je pravdepodobné, že sa takéto alternatívy v blízkej budúcnosti objavia na trhu, je odôvodnené obdobie platnosti do 21. júla 2021. Spoľahlivé náhrady zatiaľ nie sú k dispozícii, a preto sa za toto obdobie nepredpokladajú žiadne negatívne sociálno-ekonomické vplyvy nahradzovania. Udelené obdobie platnosti by takisto nemalo mať negatívny vplyv na inovácie. Pre kategórie iné ako kategórie 1 až 7 a 10 sa platnosť existujúcej výnimky stanovená v článku 5 ods. 2 nemení. Touto osobitnou výnimkou sa v súlade s článkom 5 smernice 2011/65/EÚ neoslabuje ochrana životného prostredia a zdravia stanovená v nariadení (ES) č. 1907/2006 (REACH).

3.PRÁVNE PRVKY DELEGOVANÉHO AKTU

V delegovanej smernici sa udeľuje výnimka z obmedzení podľa článku 4 ods. 1 pre používanie olova na špecifické použitia, ktorá sa má uviesť v prílohe III k smernici 2011/65/EÚ.

Nástrojom je podľa smernice 2011/65/EÚ delegovaná smernica, ktorá spĺňa najmä príslušné požiadavky článku 5 ods. 1 písm. a) uvedenej smernice.

Cieľom delegovanej smernice je prispieť k ochrane ľudského zdravia a životného prostredia a aproximovať ustanovenia na účely fungovania vnútorného trhu v oblasti elektrických a elektronických zariadení tým, že sa v súlade s ustanoveniami a podmienkami smernice RoHS 2 a v nej stanoveným postupom na prispôsobenie príloh III a IV vedeckému a technickému pokroku umožnia špecifické použitia látok, ktorých používanie je inak zakázané.

V súlade so zásadou proporcionality toto opatrenie neprekračuje rámec toho, čo je nevyhnutné na dosiahnutie jeho cieľa.

Návrh nemá žiadny vplyv na rozpočet EÚ.

DELEGOVANÁ SMERNICA KOMISIE (EÚ) …/…

z 27. 2. 2018,

ktorou sa na účely prispôsobenia vedeckému a technickému pokroku mení príloha III k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2011/65/EÚ, pokiaľ ide o výnimku pre používanie olova v prvkoch cermetového dolaďovacieho potenciometra

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2011/65/EÚ z 8. júna 2011 o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach 7 , a najmä na jej článok 5 ods. 1 písm. a),

keďže:

(1)    Podľa smernice 2011/65/EÚ sú členské štáty povinné zabezpečiť, aby elektrické a elektronické zariadenia uvádzané na trh neobsahovali olovo.

(2)    V bode 34 prílohy III k smernici 2011/65/EÚ bola udelená výnimka pre používanie olova v prvkoch cermetového dolaďovacieho potenciometra do 21. júla 2016. Komisia dostala v súlade s článkom 5 ods. 5 smernice 2011/65/EÚ žiadosť o predĺženie platnosti tejto výnimky v súvislosti s kategóriami 1 až 7 a 10 pred 21. januárom 2015.

(3)    Dolaďovacie potenciometre sú premenné rezistory. Spolu s jazdcom upravujú odpor obvodu. Používajú sa v širokej škále výrobkov, napr. v audiovizuálnych zariadeniach, komunikačných zariadeniach, hračkách a meracích prístrojoch, ako aj v elektrických domácich spotrebičoch. Vo vodivom atramente obsahujú olovo vo forme oxidu olovnatého, ktoré pôsobí ako spojivo.

(4)    V súčasnosti nie sú dostupné žiadne spoľahlivé bezolovnaté alternatívy, takže náhrada olova zatiaľ nie je vedecky ani technicky uskutočniteľná.

(5)    Keďže v prípade predmetných použití v kategóriách 1 až 7 a 10 nie sú na trhu dostupné dostatočne spoľahlivé alternatívy, ani nie je pravdepodobné, že takéto alternatívy v blízkej budúcnosti na trhu dostupné budú, je odôvodnené obdobie platnosti do 21. júla 2021. Pre kategórie iné ako kategórie 1 až 7 a 10 je existujúca výnimka platná počas období stanovených v článku 5 ods. 2 druhom pododseku smernice 2011/65/EÚ.

(6)    Smernica 2011/65/EÚ by sa preto mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

PRIJALA TÚTO SMERNICU:

Článok 1

Príloha III k smernici 2011/65/EÚ sa mení v súlade s prílohou k tejto smernici.

Článok 2

1.Členské štáty prijmú a uverejnia najneskôr do [posledného dňa 12. mesiaca od dátumu nadobudnutia účinnosti tejto smernice] zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou. Členské štáty bezodkladne oznámia Komisii znenie týchto ustanovení.

Tieto ustanovenia uplatňujú od [posledného dňa 12. mesiaca od dátumu nadobudnutia účinnosti tejto smernice + 1 deň].

Členské štáty uvedú priamo v prijatých opatreniach alebo pri ich úradnom uverejnení odkaz na túto smernicu. Podrobnosti o odkaze upravia členské štáty.

2.Členské štáty oznámia Komisii znenie hlavných ustanovení vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré prijmú v oblasti pôsobnosti tejto smernice.

Článok 3

Táto smernica nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jej uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Článok 4

Táto smernica je určená členským štátom.

V Bruseli 27. 2. 2018

   Za Komisiu

   predseda
   Jean-Claude JUNCKER

(1)    Ú. v. EÚ L 174, 1.7.2011, s. 88.
(2)    Ú. v. EÚ L 396, 30.12.2006, s. 1.
(3)    Zoznam sa nachádza tu: http://ec.europa.eu/environment/waste/rohs_eee/adaptation_en.htm .
(4)    Ide konkrétne o tieto kategórie: 1. veľké domáce spotrebiče; 2. malé domáce spotrebiče; 3. IT a telekomunikačné zariadenia; 4. spotrebná elektronika; 5. osvetľovacie zariadenia; 6. elektrické a elektronické náradie; 7. hračky, zariadenia určené na športové a rekreačné účely; 10. predajné automaty. Zoznam kategórií EEZ je uvedený v prílohe I k smernici RoHS.
(5)     Konzultačné obdobie : od 21. 8. 2015 do 16. 10. 2015.
(6)

    https://bookshop.europa.eu/en/assistance-to-the-commission-on-technological-socio-economic-and-cost-benefit-assessment-related-to-exemptions-from-the-substance-restrictions-in-electrical-and-electronic-equipment-pbKH0416554/  

(7)    Ú. v. EÚ L 174, 1.7.2011, s. 88.

PRÍLOHA

V prílohe III k smernici 2011/65/EÚ sa záznam 34 nahrádza takto:

„34

Olovo v prvkoch cermetového dolaďovacieho potenciometra

Týka sa všetkých kategórií; platí do:

21. júla 2021 v prípade kategórií 1 až 7 a 10,

21. júla 2021 v prípade kategórií 8 a 9, iné ako diagnostické zdravotnícke pomôcky in vitro a priemyselné monitorovacie a kontrolné prístroje,

21. júla 2023 v prípade kategórie 8, diagnostické zdravotnícke pomôcky in vitro,

21. júla 2024 v prípade kategórie 9, priemyselné monitorovacie a kontrolné prístroje, a v prípade kategórie 11.“