European flag

Úradný vestník
Európskej únie

SK

Séria L


2024/1974

18.7.2024

VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE (EÚ, Euratom) 2024/1974

z 12. júla 2024,

ktorým sa stanovuje rámec pre alokáciu nákladov súvisiacich s operáciami vypožičiavania si prostriedkov a riadenia dlhu v rámci diverzifikovanej stratégie financovania

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2018/1046 z 18. júla 2018 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie, o zmene nariadení (EÚ) č. 1296/2013, (EÚ) č. 1301/2013, (EÚ) č. 1303/2013, (EÚ) č. 1304/2013, (EÚ) č. 1309/2013, (EÚ) č. 1316/2013, (EÚ) č. 223/2014, (EÚ) č. 283/2014 a rozhodnutia č. 541/2014/EÚ a o zrušení nariadenia (EÚ, Euratom) č. 966/2012 (1), a najmä na jeho článok 220a ods. 2,

keďže:

(1)

Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2022/2434 (2) sa do nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046 zaviedla diverzifikovaná stratégia financovania ako jednotná metóda financovania používaná pri operáciách vypožičiavania si prostriedkov a riadenia dlhu vykonávaných Komisiou. Diverzifikovaná stratégia financovania sa s výnimkou riadne odôvodnených prípadov uplatňuje na programy finančnej pomoci, ktorých základné akty nadobudli účinnosť 9. novembra 2022 alebo neskôr.

(2)

Na vykonávanie diverzifikovanej stratégie financovania by mala Komisia stanoviť potrebné dojednania. Uplatňovanie diverzifikovanej stratégie financovania si vyžaduje prijatie súboru pravidiel upravujúcich alokáciu príslušných nákladov do príslušných programov finančnej pomoci, čím by sa malo zabezpečiť, aby sa všetky náklady, ktoré Únii vzniknú v súvislosti s finančnou pomocou, účtovali prijímateľovi výnosov z vypožičaných prostriedkov.

(3)

Metodika alokácie nákladov súvisiacich s vykonávaním diverzifikovanej stratégie financovania v rámci nástroja NextGenerationEU (NGEU) bola [prvýkrát] stanovená vykonávacím rozhodnutím Komisie (EÚ) 2021/1095 (3). Vykonávacím rozhodnutím Komisie (EÚ, Euratom) 2022/2545 (4) sa na základe cielených úprav metodiky alokácie nákladov rozšírilo uplatňovanie týchto dojednaní na všetky operácie vypožičiavania si prostriedkov a riadenia dlhu vykonávané v rámci diverzifikovanej stratégie financovania podľa článku 220a nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046.

(4)

Povinnosť pokryť náklady súvisiace s finančnou pomocou by v súlade s článkom 220 ods. 5 písm. e) nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046 a v súlade s rozpočtovými zásadami správneho finančného riadenia a vyrovnanosti rozpočtu mali mať i naďalej prijímatelia finančnej pomoci. Všetky náklady by sa mali účtovať prijímateľom na základe jednotnej metodiky alokácie nákladov, ktorou sa zabezpečí transparentná a proporcionálna alokácia nákladov.

(5)

Vďaka metodike alokácie nákladov by sa malo zaistiť, aby nedochádzalo ku krížovému subvencovaniu nákladov jednej kategórie prijímateľa inou kategóriou. Náklady na úvery by mali byť v plnej miere pripísané prijímateľom týchto úverov, zatiaľ čo prípadné náklady na nenávratnú podporu by mali byť pripísané do všeobecného rozpočtu Únie na základe skutočných nákladov vynaložených na získanie a vyplatenie príslušného podielu výnosov jednotlivým prijímateľom. Metodika by mala pokrývať všetky náklady, ktoré Únii vzniknú v súvislosti s operáciami vypožičiavania si prostriedkov a riadenia dlhu vrátane všetkých administratívnych nákladov, a mala by zabezpečiť, aby sa pre každé vyplatenie prostriedkov vypočítali rôzne kategórie nákladov.

(6)

V snahe zaistiť spravodlivé a rovnaké zaobchádzanie s prijímateľmi by sa mala pre náklady zaviesť spoločná a jednotná metodika, ktorá by sa uplatňovala na všetky druhy vyplácaných prostriedkov, teda na prostriedky splácané zo všeobecného rozpočtu Únie a prostriedky splácané prijímateľmi. Náklady by mali byť prijímateľom pripísané na základe podielu na získaných výnosoch.

(7)

V tejto metodike alokácie nákladov by sa malo rozlišovať medzi troma kategóriami nákladov: nákladmi na financovanie, nákladmi na riadenie likvidity a administratívnymi nákladmi. Náklady na financovanie vyplývajú z úrokovej sadzby a iných poplatkov, ktoré má Komisia uhradiť za jednotlivé nástroje emitované na financovanie príslušného vyplatenia prostriedkov. Náklady na riadenie likvidity sú náklady, ktoré vznikli v dôsledku súm, ktoré boli emitované a dočasne držané na likvidných účtoch ako rezerva na krytie budúcich platieb. Tieto stále režijné náklady sú základným prvkom diverzifikovanej stratégie financovania a mali by byť spravodlivo rozdelené medzi všetkých prijímateľov. Treťou kategóriou nákladov sú administratívne náklady na udržanie technickej a operačnej kapacity na vykonávanie diverzifikovanej stratégie financovania, ktoré vznikajú priamo v dôsledku vykonávania diverzifikovanej stratégie financovania.

(8)

Ak majú programy finančnej pomoci financované prostredníctvom diverzifikovanej stratégie financovania odlišné trvanie a štruktúru ako NGEU a úvery podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2463 (5), je vhodné, aby sa zmenou metodiky alokácie nákladov umožnila ďalšia flexibilita. Vo vykonávacom rozhodnutí (EÚ, Euratom) 2022/2545 sa uvádza, že v prípade prijatia nových programov finančnej pomoci s odlišným trvaním a štruktúrou sa má vhodnosť metodiky výpočtu nákladov NGEU preskúmať.

(9)

V snahe zaistiť želanú flexibilitu by sa metodika alokácie nákladov mala opierať o koncepciu programových komponentov slúžiacich na organizovanie a monitorovanie alokácie vyplatených prostriedkov a súvisiacich nástrojov financovania do jednotlivých programov. To by umožnilo priradiť nástroje financovania k špecifickým finančným charakteristikám daného programu a zabezpečiť na mieru šité riadenie pasív prostredníctvom vhodne zvolenej splatnosti. Zavedením programových komponentov by sa zabránilo krížovému subvencovaniu nákladov z jedného programu do druhého.

(10)

Malo byť to byť zároveň v súlade s rámcom systému riadenia zriadeným vykonávacím rozhodnutím Komisie (EÚ, Euratom) 2023/2825 (6), podľa ktorého sa má priraďovanie nástrojov financovania medzi programy určiť s prihliadnutím na príslušnú cieľovú splatnosť a špecifické obmedzenia jednotlivých programov.

(11)

Cieľová priemerná splatnosť a predbežné sumy operácií financovania by mali byť pre každý program uvedené v rozhodnutiach o pláne financovania prijatých podľa článku 4 vykonávacieho rozhodnutia (EÚ, Euratom) 2023/2825. Ciele za každý program stanovené v rámci celkových limitov uvedených v ročnom rozhodnutí o vypožičaní si prostriedkov predstavujú nezáväznú orientačnú líniu, pokiaľ ide o úrovne, ktoré sa majú na konci obdobia financovania dosiahnuť za predpokladu, že potreby financovania zostanú nezmenené. Počas obdobia, v ktorom je vytvorený programový alebo časový komponent, sa vážená priemerná splatnosť nástrojov financovania jednotlivých programov môže líšiť od cieľa na konci obdobia. V priebehu príslušného polroka by Komisia mala nástroje financovania alokovať do rozličných komponentov s prihliadnutím na zostávajúce transakcie vypožičiavania si prostriedkov, ktoré sú naplánované na zvyšok obdobia financovania. Komisia by mala pritom podľa svojich možností zaistiť, aby sa počas celého obdobia financovania rovnomerne dosahovali jednotlivé cieľové priemerné splatnosti stanovené pre každý program finančnej pomoci v rozsahu pôsobnosti článku 220a nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046 a nenávratnej podpory podľa článku 5 ods. 1 rozhodnutia Rady (EÚ, Euratom) 2020/2053 (7). Pri vykonávaní operácií vypožičiavania si prostriedkov by prioritou Komisie malo byť dosiahnutie najvýhodnejších podmienok, pričom za druhotný cieľ by mala považovať rovnomerné dosiahnutie príslušných cieľových priemerných splatností naprieč programovými komponentmi na úrovni alokácie. Komisia by mala dosahovanie takýchto cieľov pravidelne aktualizovať a monitorovať.

(12)

Po nadobudnutí účinnosti každého nového programu finančnej pomoci, ktorý má byť financovaný na základe transakcií vykonávaných v rámci diverzifikovanej stratégie financovania, by mal byť vytvorený programový komponent. Programové komponenty by mali byť určené buď pre jedného prijímateľa alebo pre viacerých prijímateľov v závislosti od toho, či základný akt programu umožňuje poskytnúť finančnú pomoc len jednému prijímateľovi alebo viacerým prijímateľom.

(13)

Pri programoch, ktoré umožňujú poskytnúť finančnú pomoc viac ako jednému prijímateľovi, by malo byť vyplácanie prostriedkov a súvisiace nástroje financovania v rámci vyhradeného programového komponentu ďalej rozčlenené do časových komponentov, aby sa zabezpečilo, že náklady na financovanie účtované pri vyplatení prostriedkov tomuto prijímateľovi sú úzko naviazané na sadzby, ktoré prevládajú na trhu v čase vyplácania prostriedkov. Náklady na financovanie sa stabilizujú pri uzatvorení časového komponentu.

(14)

Programový komponent súvisiaci s programom finančnej pomoci, ktorý je určený pre jediného prijímateľa, nie je potrebné rozdeliť na časové komponenty, keďže všetky náklady vzniknú tomu istému prijímateľovi.

(15)

Doplnenie programových komponentov podľa tohto rozhodnutia by nemalo mať vplyv na existujúcu alokáciu nákladov pri žiadnom z programov, na ktoré sa už uplatňuje existujúca metodika alokácie nákladov. Na tento účel by vyplácanie prostriedkov uskutočnené pred nadobudnutím účinnosti tohto rozhodnutia v rámci NGEU, nariadenia (EÚ) 2022/2463 a v rámci akéhokoľvek iného programu CAM platného pred nadobudnutím účinnosti tohto rozhodnutia, ako aj nástroje financovania, ktoré už boli alokované do existujúcich časových komponentov podľa vykonávacieho rozhodnutia (EÚ, Euratom) 2022/2545, mali byť združené v rámci osobitného zdedeného programového komponentu, ktorý pozostáva z časových komponentov. Do takéhoto zdedeného programového komponentu by mali byť zahrnuté všetky časové komponenty, ktoré už boli na financovanie týchto programov vytvorené, ako aj akékoľvek budúce vyplácanie prostriedkov a súvisiace nástroje financovania súvisiace s týmito programami. Tým sa zabezpečí, že týmto novým prístupom nebude dotknuté priraďovanie nákladov, ktoré vznikli Komisii na základe existujúcej metodiky alokácie.

(16)

Výpočet nákladov na financovanie, ktoré vyplývajú z transakcií vypožičiavania si prostriedkov, by mal vychádzať z nákladov, ktoré vznikli zo všetkých operácií vypožičiavania si prostriedkov v rámci programového komponentu, a v prípade programu pre viacerých prijímateľov v rámci príslušného časového komponentu. Prijímatelia úverov, resp. v prípade vonkajších pripísaných príjmov podľa článku 3 ods. 1 nariadenia Rady (EÚ) 2020/2094 (8) všeobecný rozpočet Únie by mali byť zaťažené rovnako, pokiaľ sú náklady alokované prijímateľom v rámci rovnakého komponentu. Táto metóda, keď sú náklady určované počas celého trvania programového alebo časového komponentu, zabráni arbitrárnosti, ktorá je charakteristická pre tradičnú metódu back-to-back, podľa ktorej náklady pre každého konkrétneho prijímateľa vyplývali z podmienok, ktoré bolo možné získať v konkrétny deň, keď došlo k vypožičaniu si prostriedkov.

(17)

Programový komponent by mal byť aktívny počas celého obdobia, v ktorom dochádza k vyplácaniu prostriedkov v rámci osobitného programu. V rámci programového komponentu pre viacerých prijímateľov by mal v každom okamihu existovať len jeden aktívny časový komponent. Časové komponenty, ak sú vytvorené, by mali spravidla trvať jeden polrok, ktorý začína 1. januára alebo 1. júla. V prípade zdedeného programového komponentu by mal prvý časový komponent pokrývať obdobie od 1. júna 2021 do 31. decembra 2021, ktoré odráža časový plán pre začiatok operácií financovania v rámci NGEU. Vo všeobecnosti platí, že prvý časový komponent daného programu by mal byť vytvorený v období, v ktorom sa uskutočňuje prvé vyplatenie prostriedkov. Každý časový alebo programový komponent by mal zostať aktívny dovtedy, kým suma dlhodobého financovania, ktoré do neho bolo alokované, nie je zhodná so sumou vyplatených prostriedkov. V prípade ich nesúladu na konci daného polroka by však mal časový komponent zostať aktívny, až kým suma vyplatených prostriedkov nebude zodpovedať sume dlhodobého financovania. V uvedenom prípade by malo byť možné dočasne pokračovať v alokovaní vyplácania prostriedkov do aktívneho časového komponentu a zároveň priradiť nástroje financovania do nasledujúceho časového komponentu.

(18)

Hoci počas obdobia, v ktorom je programový komponent alebo prípadný časový komponent aktívny, sa môžu náklady na financovanie líšiť z dôvodu rozdielov v podmienkach financovania, ktoré Komisia nedokáže ovplyvniť, Komisia by mala operácie vypožičiavania si prostriedkov a riadenia dlhu riadiť tak, aby pri každom programovom komponente a prípadnom časovom komponente zaistila dosiahnutie príslušnej cieľovej splatnosti v porovnateľnej miere, pričom by mala vždy uprednostniť dosiahnutie najvýhodnejších podmienok v rámci programov.

(19)

Stratégia financovania, ktorú uplatňuje Komisia, umožňuje lepšie riadiť úrokové riziko a iné finančné riziká. Hoci sa očakáva, že úrokové sadzby účtované prijímateľom úverov budú stabilné, v prípade, že splatné nástroje dlhodobého financovania bude treba nahradiť, mohol by byť potrebný pravidelný a marginálny prepočet sadzieb. V opodstatnených prípadoch bude Komisia rozvíjať svoje možnosti využitia derivátov, ako sú swapy, na riadenie akéhokoľvek zostávajúceho úrokového rizika a ponúkne prijímateľom možnosť úverov s pevnou úrokovou sadzbou. Náklady na tento nástroj s pevnou úrokovou sadzbou by mal v plnej miere znášať výlučne prijímateľ, ktorý túto možnosť využíva.

(20)

Sumy vyplácaných prostriedkov v rámci programového komponentu alebo prípadného časového komponentu by sa mali rovnať sume nástrojov dlhodobého financovania priradených do daného programového alebo časového komponentu. Pri väčšine programových komponentov pre viacerých prijímateľov by sa vyplatenie výnosov malo uskutočniť v tom istom časovom komponente ako emisia nástrojov dlhodobého financovania použitých na získanie týchto výnosov, a do toho istého časového komponentu by malo byť aj priradené. Neočakávané oneskorenie pri vyplácaní však môže viesť k situáciám, keď výnosy z dlhodobého financovania síce boli získané, ale nemôžu byť vyplatené podľa pôvodného plánu. Takáto možnosť by sa mala vziať do úvahy pri alokácií vyplatených prostriedkov do jednotlivých časových komponentov.

(21)

Zároveň je vhodné stanoviť možnosť predvídať v rámci predchádzajúceho časového komponentu potreby vyplácania prostriedkov, ktoré vzniknú v ranej fáze nasledujúceho časového komponentu. S cieľom zohľadniť takéto situácie a zároveň zabezpečiť financovanie za výhodných podmienok by mala existovať možnosť priradiť nástroje dlhodobého financovania do nasledujúceho časového komponentu.

(22)

Schopnosť riadiť likviditu operácií financovania prístupom ku krátkodobým výpožičkám a držaním hotovosti na prudenciálne účely je ústrednou a charakteristickou črtou diverzifikovanej stratégie financovania. Toto riadenie likvidity by malo Komisii umožniť uspokojiť všetky platobné potreby a prispôsobiť emisie trhovým podmienkam. Je vhodné stanoviť metódy výpočtu nákladov súvisiacich s riadením likvidity uvedeným v článkoch 6 a 8 vykonávacieho rozhodnutia (EÚ, Euratom) 2023/2825. Mali by zahŕňať náklady, ktoré vyplývajú z emisie nástrojov krátkodobého financovania, z dočasného držania niektorých výnosov na likvidnom účte s cieľom garantovať schopnosť uskutočniť všetky platby na požiadanie, ako aj z riadenia úrokového rizika a iných finančných rizík. Náklady, ktoré vzniknú v súvislosti so spätným odkúpením a/alebo držaním vlastných dlhopisov na účely riadenia likvidity, by sa tiež mali považovať za náklady na riadenie likvidity. Týmto rozhodnutím by sa mal stanoviť základ pre výpočet týchto nákladov na likviditu a pre ich spravodlivé a rovnomerné účtovanie všetkým relevantným prijímateľom výnosov v priebehu daného roka.

(23)

Operácie riadenia likvidity by mali pomôcť minimalizovať náklady na riadenie likvidity, ktoré môžu vzniknúť pri držaní hotovosti na prudenciálne účely. Návratnosť investovania držanej likvidity vyplývajúca zo zabezpečených alebo nezabezpečených transakcií na peňažnom trhu by mala byť udávaná denným úrokom vo vzťahu ku každej transakcii a potenciálnym poplatkom za obchodovanie alebo ážiom/disážiom. Návratnosť investovania pri týchto operáciách by mala byť súčtom nákladov na emisiu a držanie takejto likvidity a každá návratnosť takéhoto investovania by sa mala štvrťročne priradiť do neuhradených vyplatených prostriedkov na pomernom základe.

(24)

Vyšší objem vyplácaných prostriedkov ako je suma nástrojov dlhodobého financovania alokovaných do príslušného programového komponentu, resp. prípadného časového komponentu, alebo vyššie platby úrokov by mohli viesť k deficitu likvidity v danom komponente. Nižší objem vyplácaných prostriedkov ako je suma nástrojov dlhodobého financovania alokovaných do príslušného programového komponentu, resp. prípadného časového komponentu, alebo nižšie umorovacie splátky by mohli viesť k prebytku likvidity. Kompenzácia týchto prebytkov alebo deficitov likvidity je nevyhnutným predpokladom vykonávania diverzifikovanej stratégie financovania. Tieto náklady by nemali znášať príslušné komponenty, ale mali by byť izolované a riadené ako súčasť osobitných režijných nákladov na riadenie likvidity. V tomto rozhodnutí by sa mal stanoviť mechanizmus na oddelenie nákladov vyplývajúcich z deficitov alebo prebytkov likvidity, aby mohli byť absorbované širším programom financovania vo forme nákladov na riadenie likvidity. Komisia by mala komponent riadenia likvidity využívať na to, aby prípadné kladné alebo záporné hotovostné zostatky v programových komponentoch pre jediného prijímateľa, resp. v časových komponentoch pre viacerých prijímateľov zladila s celkovou sumou vyplatených prostriedkov.

(25)

Vykonávanie diverzifikovanej stratégie financovania si vyžaduje nadobudnutie nových kapacít, ktoré sú potrebné na získanie čo najvýhodnejšieho prístupu na kapitálové trhy a na zabezpečenie nepretržitého a účinného udržiavania takejto infraštruktúry. To zahŕňa náklady potrebné na vedenie likvidných účtov, na získanie kapacity na organizovanie aukcií poukážok a dlhopisov EÚ a na zavedenie nových interných kapacít na spracovanie údajov. Takéto náklady, ktoré vyplývajú priamo z vykonávania operácií vypožičiavania si a vyplácania prostriedkov, by sa mali považovať za režijné náklady, v rámci ktorých sa rozlišuje medzi nákladmi súvisiacimi so zriadením a nákladmi súvisiacimi s údržbou infraštruktúry na vypožičiavania si prostriedkov a realizáciu platieb. Tieto náklady by mali byť obsiahnuté v nákladoch na službu v rámci administratívnej réžie.

(26)

V nákladoch na službu v rámci administratívnej réžie sú spojené všetky administratívne náklady, ktoré vznikli priamo pri vykonávaní diverzifikovanej stratégie financovania. Tieto náklady vznikajú buď ako zriaďovacie náklady, ktoré súvisia s jednorazovými nákladmi na vybudovanie určitých prevádzkových kapacít, alebo ako nevyhnutné opakované náklady, ktoré možno priamo priradiť operáciám vypožičiavania si prostriedkov a riadenia dlhu v rámci diverzifikovanej stratégie financovania a ktoré vznikajú v priebehu času. Zatiaľ čo opakované náklady predstavujú pravidelné ročné náklady, ktoré sú účtované pri vyplácaní prostriedkov uskutočnenom v danom roku, zriaďovacie náklady by sa mali účtovať ako jednorazové náklady.

(27)

Náklady súvisiace so zriadením a budovaním kapacít pre tieto operácie vznikali od roku 2021 a boli už pripísané prijímateľom programov finančnej podpory v rámci NGEU prostredníctvom osobitných režijných zriaďovacích nákladov. Preto by prijímatelia iných programov finančnej pomoci v rozsahu pôsobnosti článku 220a nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046 nemali znášať náklady súvisiace s týmto predchádzajúcim budovaním kapacít, ale len budúce výdavky súvisiace s údržbou tejto infraštruktúry alebo s jej ďalším rozvojom. Podiel administratívnych nákladov na programy finančnej pomoci v rozsahu pôsobnosti článku 220a nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046, iné ako NGEU, by sa mal určiť na základe podielu programu na výnosoch získaných prostredníctvom diverzifikovanej stratégie financovania počas roka, v ktorom príslušné administratívne náklady vznikli.

(28)

Administratívne náklady zahrnuté do nákladov na službu v rámci administratívnej réžie by sa mali obmedziť na uzavretý zoznam oprávnených nákladov, ktoré priamo súvisia s diverzifikovanou stratégiou financovania. Súčasťou zoznamu oprávnených administratívnych výdavkov sú na základe dohôd dosiahnutých v súvislosti s ročným rozpočtom na rok 2023 aj zmluvné poplatky za nábor externých konzultantov. Rozšírenie zoznamu oprávnených administratívnych výdavkov bolo oznámené orgánom členských štátov pred prijatím tohto rozhodnutia. Súhrnné náklady na službu v rámci administratívnej réžie predstavujú veľmi obmedzenú časť súhrnných nákladov na operácie diverzifikovanej stratégie financovania.

(29)

Proces fakturácie ex post je navrhnutý tak, aby sa zabezpečilo, že náklady budú uhrádzané v nasledujúcom roku a až do okamihu, keď operácie vypožičiavania si prostriedkov, riadenia dlhu a platieb v rámci diverzifikovanej stratégie financovania už nebudú generovať žiadne náklady.

(30)

Únia môže vo výnimočných prípadoch znášať náklady na úroky a administratívne náklady súvisiace s vypožičiavaním si prostriedkov a poskytovaním úverov, napríklad v prípade úverov v rámci finančnej pomoci poskytnutých Ukrajine podľa nariadenia (EÚ) 2022/2463 a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/792 (9). Podľa nariadenia (EÚ) 2022/2463 majú byť potrebné zdroje poskytnuté z príspevkov členských štátov v súlade s článkom 5 ods. 1 uvedeného nariadenia, pokiaľ uvedené náklady nie sú pokryté inými prostriedkami. V takom prípade by fakturácia nákladov mala byť zosúladená s fakturáciou nákladov súvisiacich s vyplácaním prostriedkov vo forme vonkajších pripísaných príjmov podľa článku 3 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2020/2094 a mala by byť zoskupená za štvrťrok.

(31)

Komisia by mala vydať potvrdenie o každom vyplatení prostriedkov vrátane nenávratnej podpory v zmysle článku 2 ods. 2 písm. a) a c) nariadenia (EÚ) 2020/2094, návratnej podpory členským štátom v zmysle článku 2 ods. 2 písm. b) nariadenia (EÚ) 2020/2094 a úverov členskému štátu alebo tretej krajine v rámci programov finančnej pomoci v rozsahu pôsobnosti článku 220a nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046.

(32)

Úvery v rámci diverzifikovanej stratégie financovania by mali byť realizované za harmonizovaných finančných podmienok (splatnosť a profil splácania) pri každom vyplatení prostriedkov v rámci rovnakého programu pomoci pod podmienkou ich zlučiteľnosti s diverzifikovanou stratégiou financovania. V prípade nenávratnej podpory by potvrdenie malo byť hlavným podkladom, ktorý určuje tieto finančné podmienky pre všeobecný rozpočet Únie. Potvrdením sa má stanoviť nárok na úhradu nákladov na základe finančných podmienok, ktoré sú v ňom stanovené. Tieto podmienky by mali zahŕňať dátum vyplatenia prostriedkov, výšku finančnej podpory, dátum úhrady nákladov na financovanie a dátum splatnosti. Potvrdenie je nevyhnutným základom pre rozpočtové plánovanie EÚ, finančné toky a účtovanie nenávratnej podpory.

(33)

V zmluvách o úvere by mal byť uvedený odkaz na toto rozhodnutie ako na metódu výpočtu a účtovania nákladov na úvery.

(34)

Toto rozhodnutie by sa malo uplatňovať na všetky transakcie vypožičiavania si prostriedkov a na vyplácanie prostriedkov v rámci programu NGEU vrátane tých, ktoré sa uskutočnili pred nadobudnutím jeho účinnosti.

(35)

Vzhľadom na to, že okrem iných politických priorít existuje naliehavá potreba poskytnúť Ukrajine v júli 2024 v rámci Nástroja pre Ukrajinu finančnú pomoc čo najprimeranejším a najvýhodnejším spôsobom, toto rozhodnutie by malo nadobudnúť účinnosť čo najskôr,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

KAPITOLA 1

Predmet úpravy, vymedzenie pojmov a všeobecné pravidlá

Článok 1

Predmet úpravy, rozsah pôsobnosti a hlavná zásada

1.   Týmto rozhodnutím sa stanovuje jediná a jednotná metodika alokácie nákladov, ktoré vznikajú v dôsledku operácií vypožičiavania si prostriedkov a riadenia dlhu vykonávaných v rámci programov finančnej pomoci v rozsahu pôsobnosti článku 220a nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046 a nenávratnej podpory podľa článku 5 ods. 1 rozhodnutia (EÚ, Euratom) 2020/2053 (ďalej len „programy CAM“).

2.   Uplatňovanie metodiky alokácie nákladov sa riadi zásadami spravodlivosti a rovnakého zaobchádzania, čím sa zabezpečuje, aby sa náklady rozdelili na základe relatívneho podielu prijatej podpory.

Článok 2

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto rozhodnutia sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

1.

„prijímateľ“ je členský štát alebo tretia krajina, ktoré sú zmluvnou stranou zmluvy o úvere v rámci programu CAM, alebo v prípade nenávratnej podpory podľa článku 5 ods. 1 rozhodnutia (EÚ, Euratom) 2020/2053 všeobecný rozpočet Únie;

2.

„vyplatenie prostriedkov“ je prevod výnosov získaných prostredníctvom operácií vypožičiavania si prostriedkov a riadenia dlhu na financovanie návratnej alebo nenávratnej podpory prijímateľovi;

3.

„nástroje financovania“ sú dlhopisy, zmenky, komerčné cenné papiere, poukážky EÚ alebo akékoľvek iné vhodné krátkodobé a/alebo dlhodobé finančné transakcie v rámci diverzifikovanej stratégie financovania;

4.

„úrokové obdobie“ je obdobie dvanástich (12) mesiacov alebo iné obdobie, ktoré môže byť vymedzené v potvrdení, začínajúce dňom vyplatenia prostriedkov alebo predchádzajúcim dňom platby úroku;

5.

„riadenie likvidity“ je riadenie peňažných tokov súvisiacich s nástrojmi financovania a vyplácaním prostriedkov;

6.

„zmluva o úvere“ je zmluva o poskytnutí podpory vo forme úveru medzi Európskou úniou zastúpenou Komisiou a prijímateľom v rámci programu CAM;

7.

„operácie vypožičiavania si prostriedkov“ sú operácie uvedené v článku 2 bode 1 vykonávacieho rozhodnutia (EÚ, Euratom) 2023/2825;

8.

„operácie riadenia dlhu“ sú operácie uvedené v článku 2 bode 2 vykonávacieho rozhodnutia (EÚ, Euratom) 2023/2825;

9.

„operácie riadenia likvidity“ sú operácie uvedené v článku 2 bode 3 vykonávacieho rozhodnutia (EÚ, Euratom) 2023/2825;

10.

„krátkodobé financovanie“ je financovanie uvedené v článku 2 bode 16 vykonávacieho rozhodnutia (EÚ, Euratom) 2023/2825;

11.

„dlhodobé financovanie“ je financovanie uvedené v článku 2 bode 10 vykonávacieho rozhodnutia (EÚ, Euratom) 2023/2825;

12.

„program pre jediného prijímateľa“ je program CAM, ktorého základný akt umožňuje vyplácať úvery alebo granty jednému príjemcovi;

13.

„program pre viacerých prijímateľov“ je program CAM, ktorého základný akt umožňuje vyplácať úvery alebo granty viac ako jednému príjemcovi;

14.

„program NGEU“ alebo „NGEU“ je každý program financovaný podľa článku 2 ods. 2 nariadenia Rady (EÚ) 2020/2094, pokiaľ sa ním vykonávajú opatrenia uvedené v článku 1 ods. 2 uvedeného nariadenia;

15.

„úvery v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti“ sú podpora vo forme úveru podľa článku 14 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/241 (10);

16.

„Nástroj pre Ukrajinu“ je nástroj zriadený nariadením (EÚ) 2024/792 na obdobie 2024 až 2027 na poskytovanie podpory Ukrajine;

17.

„MFP+“ je nástroj zriadený nariadením (EÚ) 2022/2463 na rok 2023 na poskytovanie podpory Ukrajine.

Článok 3

Druhy nákladov

Stanovujú sa tieto kategórie nákladov:

a)

náklady na financovanie;

b)

náklady na riadenie likvidity;

c)

náklady na službu v rámci administratívnej réžie.

KAPITOLA 2

Náklady na financovanie a náklady na riadenie likvidity

Oddiel 1

Komponenty

Článok 4

Vytváranie programových komponentov a časových komponentov

1.   Programový komponent sa vzťahuje na jeden program CAM. Vytvára sa po nadobudnutí účinnosti každého programu CAM.

2.   Každý programový komponent programu pre viacerých prijímateľov pozostáva aj z časových komponentov. Časový komponent pokrýva polročné obdobie začínajúce 1. januára alebo 1. júla. Po nadobudnutí účinnosti nového programu CAM pripadá prvý časový komponent na polrok, v ktorom dochádza k prvému vyplateniu prostriedkov a končí sa 30. júna alebo 31. decembra. Pri každom programovom komponente je v každom okamihu aktívny len jeden časový komponent okrem odchýlky podľa článku 5 ods. 6 tohto rozhodnutia.

3.   Každý časový komponent zostáva aktívny dovtedy, kým suma vyplatenej finančnej pomoci nedosiahne sumu zodpovedajúcich nástrojov dlhodobého financovania, ktoré boli do neho alokované.

4.   Programové komponenty programov pre jediného prijímateľa nepozostávajú z časových komponentov.

5.   Programové komponenty zostávajú aktívne dovtedy, kým celková suma vyplatenej finančnej pomoci nedosiahne celkovú sumu zodpovedajúcich nástrojov dlhodobého financovania, ktoré boli do nich alokované.

Článok 5

Alokácia nástrojov financovania a vyplatených prostriedkov do programových komponentov a časových komponentov

1.   Vyplatené prostriedky v rámci daného programu CAM a súvisiace nástroje financovania, ktoré boli do neho alokované, sa priraďujú do programového komponentu vytvoreného pre daný program CAM. Vyplatené prostriedky v rámci daného programu pre viacerých prijímateľov a súvisiace nástroje financovania sa priraďujú do časového komponentu, ktorý je aktívny v okamihu, v ktorom dochádza k vyplateniu.

2.   Vyplatené prostriedky zostávajú v súvislosti s akoukoľvek neuhradenou sumou, ktorá má byť ešte len splatená, priradené do rovnakého programového komponentu alebo časového komponentu.

3.   Iné nástroje dlhodobého financovania ako tie, ktoré sú uvedené v odseku 7, sa priraďujú do programových komponentov a prípadných časových komponentov, ktoré sú aktívne v okamihu uzavretia operácie vypožičiavania si prostriedkov, v rámci ktorej sú generované.

4.   Nástroje financovania, ktoré boli vytvorené na financovanie vyplatenia prostriedkov v nasledujúcom časovom komponente, však možno priradiť do uvedeného časového komponentu.

5.   Ak suma vyplatených prostriedkov na konci polroka časového komponentu presahuje sumu nástrojov dlhodobého financovania, nástroje dlhodobého financovania vygenerované z operácií vypožičiavania si prostriedkov po skončení polroka časového komponentu sú do tohto časového komponentu priradené dovtedy, kým suma nástrojov dlhodobého financovania nedosiahne sumu vyplatených prostriedkov v rámci uvedeného časového komponentu.

6.   K priradeniu nástrojov dlhodobého financovania do programového komponentu alebo časového komponentu dochádza v okamihu, keď je transakcia vykonaná, pričom sa v najväčšej možnej miere zabezpečí rovnomerné dosiahnutie jednotlivých cieľov priemernej splatnosti pre každý program CAM počas aktuálneho obdobia financovania a zohľadnia sa tieto faktory:

a)

súhrnné sumy a cieľové priemerné splatnosti plánované v rámci diverzifikovanej stratégie financovania, ako sú stanovené v rozhodnutiach prijatých podľa článku 4 vykonávacieho rozhodnutia (EÚ, Euratom) 2023/2825;

b)

akékoľvek požiadavky vyplývajúce z príslušných základných aktov, a najmä stropy priemernej splatnosti pre každý program CAM a maximálna výška záväzkov, ktoré môže všeobecný rozpočet Únie v rámci uvedeného programu CAM v danom roku viazať;

c)

doby splatnosti úveru stanovené v zmluvách o úvere uzavretých medzi Úniou zastúpenou Komisiou a prijímateľom;

d)

akákoľvek podstatná aktualizácia plánu financovania alebo vyplácania prostriedkov uvedeného v rozhodnutí podľa článku 4 vykonávacieho rozhodnutia (EÚ, Euratom) 2023/2825.

7.   Každý nástroj dlhodobého financovania zostáva v súvislosti s akoukoľvek neuhradenou sumou, ktorá má byť ešte len splatená, čiastočne alebo úplne priradený do rovnakého programového komponentu alebo časového komponentu.

8.   Odchylne od odseku 1 platí, že ak pomyselná suma nástrojov dlhodobého financovania priradených do predchádzajúceho časového komponentu v rámci rovnakého programového komponentu presahuje sumu vyplatených prostriedkov priradených do tohto komponentu v súlade s uvedeným odsekom, vyplácanie prostriedkov je naďalej alokované do uvedeného časového komponentu, ktorý preto zostane aktívny, až kým suma vyplatených prostriedkov nedosiahne sumu nástrojov dlhodobého financovania.

9.   Nástroje dlhodobého financovania, ktoré nahrádzajú splatné nástroje dlhodobého financovania, sa priraďujú do toho istého programového komponentu alebo časového komponentu. Článok 7 sa uplatňuje v prípade nesúladu medzi dátumom splatnosti splatného dlhodobého nástroja a dátumom vypožičania si prostriedkov prostredníctvom dlhodobého nástroja, ktorý ho nahrádza.

Článok 6

Komponent riadenia likvidity

1.   Komponent riadenia likvidity zostáva aktívny až do úplného splatenia operácií vypožičiavania si prostriedkov, ktoré boli schválené v rámci programov CAM.

2.   Nástroje krátkodobého financovania, operácie riadenia likvidity a operácie riadenia dlhu, ako aj náklady, ktoré z nich vyplývajú, sa priraďujú do komponentu riadenia likvidity.

Článok 7

Vyrovnanie zostatkov likvidity

1.   Objem držanej likvidity v každom programovom komponente a časovom komponente sa podľa bodu 1 kroku 3 prílohy vypočíta na dennej báze ako rozdiel medzi kladnými a zápornými peňažnými tokmi.

2.   Každá kladná suma uvedená v odseku 1 (ďalej len „prebytok likvidity“) je podľa bodu 1 kroku 4 prílohy na dennej báze alokovaná z príslušného programového komponentu alebo časového komponentu do komponentu riadenia likvidity, a to vo výške nákladov na financovanie príslušného programového komponentu alebo časového komponentu v daný deň.

3.   Každá suma zodpovedajúca negatívnej sume uvedenej v odseku 1 (ďalej len „deficit likvidity“) je podľa bodu 1 kroku 6 prílohy na dennej báze vyňatá z komponentu riadenia likvidity a priradená do príslušného programového komponentu alebo časového komponentu, a to vo výške nákladov na financovanie komponentu riadenia likvidity, vrátane všetkých prevodov uvedených v odseku 2, v daný deň.

Oddiel 2

Výpočet nákladov na financovanie a nákladov na riadenie likvidity

Článok 8

Výpočet nákladov na financovanie programových komponentov a časových komponentov

1.   Náklady na financovanie všetkých programových komponentov a časových komponentov sa vypočítajú na dennej báze.

2.   Náklady na financovanie nástroja financovania zahŕňajú denný úrok vo vzťahu ku každému nástroju financovania a potenciálne ážio/disážio na základe celkovej ceny emisie.

3.   Denné náklady na financovanie programového komponentu alebo časového komponentu zahŕňajú denné náklady na financovanie nástrojov financovania priradených do daného programového komponentu alebo časového komponentu po uplatnení článku 7 ods. 2 a 3.

Článok 9

Výpočet nákladov na riadenie likvidity

1.   Náklady na riadenie likvidity zodpovedajú súčtu nákladov na držbu v komponente riadenia likvidity podľa bodu 2 prílohy.

2.   Náklady na držbu predstavujú rozdiel medzi úrokmi vzniknutými z príslušných nástrojov financovania v komponente riadenia likvidity, nákladmi a výnosmi vyplývajúcimi z vyrovnania akýchkoľvek prebytkov likvidity alebo deficitov likvidity uvedených v článku 7 ods. 2 a 3 a návratnosťou investovania generovanou držanou likviditou.

3.   Návratnosť investovania držanej likvidity zahŕňa všetky súvisiace náklady na investíciu.

4.   Náklady na riadenie likvidity sa vypočítajú na dennej báze.

Článok 10

Alokácia nákladov na riadenie likvidity

1.   Náklady na riadenie likvidity sa vypočítajú ako súčet denných nákladov na riadenie likvidity za štvrťrok. Tieto náklady sa priraďujú ku všetkým vyplateným prostriedkom na pomernom základe podľa relatívneho podielu vyplatených prostriedkov na celkovej neuhradenej sume vyplatených prostriedkov na konci štvrťroka.

Článok 11

Priradenie nákladov na financovanie k vyplateným prostriedkom

1.   Vyplatené prostriedky z rovnakého programového komponentu alebo časového komponentu sú až do ich splatenia spojené s rovnakými priemernými dennými nákladmi na financovanie.

2.   Denné náklady na financovanie sa pri každej neuhradenej sume vyplatených prostriedkov vypočítajú tak, že celkové náklady na financovanie programového komponentu alebo časového komponentu sa po uplatnení článku 7 ods. 2 a 3 vynásobia sumou vyplatených prostriedkov vydelenou celkovými neuhradenými vyplatenými prostriedkami v rámci programového komponentu, do ktorého sú tieto vyplatené prostriedky priradené.

KAPITOLA 3

Náklady na službu v rámci administratívnej réžie

Článok 12

Náklady na službu v rámci administratívnej réžie

Náklady na službu v rámci administratívnej réžie zahŕňajú opakované administratívne náklady pre prijímateľov. Zahŕňajú náklady na zriadenie úverov z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti v rámci limitov uvedených v článku 14 a článku 21 ods. 5 Náklady na službu v rámci administratívnej réžie sa vypočítajú v súlade s bodom 3 prílohy.

Článok 13

Opakované administratívne náklady

1.   Opakované administratívne náklady zahŕňajú všetky náklady, ktoré vzniknú Komisii pri vykonávaní operácií vypožičiavania si prostriedkov a riadenia dlhu a pozostávajú z týchto druhov: právne poplatky, ako sú poplatky za právne poradenstvo a stanoviská, poplatky za riadenie dlhu a likvidity, náklady na správu účtu a správu platieb, náklady na externý audit, poplatky za správu aukčnej platformy, poplatky ratingových agentúr, poplatky za kótovanie, dane, registráciu, uverejňovanie a vyrovnanie, poplatky za informačné technológie, výdavky súvisiace s prieskumom trhu, poplatky za poradenstvo a ďalšie výdavky na vzťahy s investormi a nástroje riadenia, ako aj poplatky za služby zmluvných zamestnancov a odbornú prípravu súvisiace s vykonávaním diverzifikovanej stratégie financovania.

2.   Pokiaľ sú takéto náklady spoločné pre operácie vypožičiavania si prostriedkov vykonávané pri iných programoch finančnej pomoci, náklady zahrnuté do výpočtu sa vypočítajú na základe podielu operácií vypožičiavania si prostriedkov a riadenia dlhu priradených do daného programu CAM v príslušnom kalendárnom roku.

3.   Opakované administratívne náklady sa pri každom vyplatení prostriedkov získaných podľa príslušnej zmluvy o úvere vypočítajú na základe podielu daného vyplatenia prostriedkov na celkovej neuhradenej sume vyplatených prostriedkov v rámci jednotlivých programov CAM na konci kalendárneho roka.

Článok 14

Náklady na zriadenie úverov z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti

1.   Náklady na zriadenie úverov z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti zahŕňajú všetky náklady, ktoré vzniknú Komisii pri budovaní kapacít na vykonávanie operácií vypožičiavania si prostriedkov, riadenia dlhu a správy platieb v rámci NGEU. Zahŕňajú náklady súvisiace so zriadením účtov NGEU, zriadením aukčnej platformy, nástrojom na správu investorov, iné náklady na informačné technológie a poplatky za prieskum trhu a poradenstvo.

2.   Členské štáty, ktoré podpíšu zmluvu o úvere z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, znášajú 48 % celkových zriaďovacích nákladov.

3.   V rokoch 2021, 2022 a 2023 členské štáty uhradia zriaďovacie náklady uvedené v odseku 1 na základe podielu sumy úveru podľa podpísanej zmluvy o úvere z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti na celkovej sume úverov v rámci všetkých podpísaných zmlúv o úvere z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, ako sa stanovuje v bode 3 ods. 2 podbodoch i) a ii) prílohy.

4.   Všetky zriaďovacie náklady nealokované členským štátom, ktoré podpísali zmluvy o úvere z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, sa do 30. júna 2024 alokujú na základe podielu sumy úverov podpísaných v rámci každej zmluvy o úvere z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti na celkovej sume úverov v rámci všetkých zmlúv o úvere z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti podpísaných do 31. decembra 2023, ako sa stanovuje v bode 3 ods. 2 podbode iii) prílohy.

5.   Žiadne ďalšie zriaďovacie náklady na operácie vypožičiavania si prostriedkov nie sú po skončení roku 2023 splatné ani alokované do programov CAM, pokiaľ nepatria do rozsahu pôsobnosti článku 5 ods. 1 rozhodnutia (EÚ, Euratom) 2020/2053.

KAPITOLA 4

Fakturácia

Článok 15

Potvrdenie

1.   Pre každé vyplatenie prostriedkov sa vyhotoví potvrdenie, v ktorom sa uvedú podmienky, na základe ktorých si Komisia uplatňuje nárok na úhradu nákladov.

2.   V potvrdení sa stanovia podmienky pre úhradu nákladov na financovanie a splácanie istiny, ktoré majú byť v prípade nenávratnej podpory uhradené zo všeobecného rozpočtu Únie podľa článku 5 ods. 1 prvého pododseku rozhodnutia (EÚ, Euratom) 2020/2053 a v prípade zmlúv o úvere prijímateľmi.

3.   Potvrdenie obsahuje tieto prvky:

a)

výšku vyplatených prostriedkov;

b)

splatnosť;

c)

splátkový kalendár;

d)

priradenie vyplatených prostriedkov do časového komponentu;

e)

úrokové obdobie s uvedením dátumu platby.

4.   V prípade úverov obsahuje potvrdenie aj všetky ďalšie prvky, ktoré sú uvedené v zmluvách o úvere.

Článok 16

Fakturácia nákladov na financovanie

1.   Náklady na financovanie sa pri každom vyplatení prostriedkov vypočítajú na konci úrokového obdobia vymedzeného v potvrdení.

2.   Fakturácia sa uskutoční na konci úrokového obdobia stanoveného v potvrdení. V prípade vyplácania prostriedkov, pri ktorých znáša úhradu nákladov alebo umorovanie istiny všeobecný rozpočet Únie, ako je vyplácanie prostriedkov zapísaných ako vonkajšie pripísané príjmy podľa článku 3 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2020/2094 a nástroj MFP+, ak Ukrajina žiada o subvencovanie súvisiacich nákladov, a v prípade vyplácania úverov v rámci Nástroja pre Ukrajinu, môžu byť faktúry zoskupené za štvrťrok alebo do ročnej faktúry pokrývajúcej štyri štvrťroky roka.

Článok 17

Fakturácia nákladov na riadenie likvidity

Náklady na riadenie likvidity sa fakturujú na začiatku každého kalendárneho roka pre náklady, ktoré vznikli počas predchádzajúceho kalendárneho roka.

Článok 18

Fakturácia nákladov na službu v rámci administratívnej réžie

1.   Prijímateľom úverov sa na začiatku každého kalendárneho roka fakturujú náklady na službu v rámci administratívnej réžie, ktoré vznikli počas predchádzajúceho kalendárneho roka.

2.   Prijímateľmi hradené náklady na službu predstavujú vnútorné pripísané príjmy v zmysle článku 21 ods. 3 písm. a) nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046.

Článok 19

Zrušenie

1.   Vykonávacie rozhodnutie (EÚ, Euratom) 2022/2545 sa týmto zrušuje.

2.   Odkazy na zrušené rozhodnutie sa považujú za odkazy na toto rozhodnutie a znejú v súlade s tabuľkou zhody uvedenou v prílohe II.

Článok 20

Prechodné a záverečné ustanovenia

1.   Týmto rozhodnutím sa vytvára zdedený programový komponent s časovými komponentmi. Do tohto zdedeného programového komponentu je zahrnuté každé vyplatenie prostriedkov, ktoré bolo do časových komponentov priradené pred nadobudnutím účinnosti tohto rozhodnutia, a súvisiace nástroje financovania, ktoré boli do nich alokované v rámci NGEU, nariadenia (EÚ) 2022/2463 a akéhokoľvek iného programu CAM platného pred 19. júlom 2024.

2.   Vyplácanie prostriedkov v rámci NGEU uskutočnené pred 19. júlom 2024 a súvisiace nástroje financovania sa priraďujú do zdedeného programového komponentu a príslušných časových komponentov v rámci tohto komponentu.

3.   Pri prvom časovom komponente zdedeného programového komponentu zostáva zachované zriaďovacie obdobie 7 mesiacov, a to od 1. júna 2021 do 31. decembra 2021. Bez toho, aby bol dotknutý článok 4 ods. 1, vytvoria sa nové programové komponenty pre programy CAM, ktorých základný akt nadobudol účinnosť v období od 1. januára 2024 do 19. júla 2024.

4.   Bez toho, aby bol dotknutý odsek 1, vyplácanie prostriedkov v rámci uvedených programov CAM uskutočnené od 19. júla 2024 a nástroje financovania, ktoré boli do nich alokované, sa priraďujú do príslušného nového programového komponentu a prípadných časových komponentov.

5.   Bez toho, aby bol dotknutý článok 14, náklady na zriadenie úverov z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti naďalej hradia príslušní prijímatelia.

Článok 21

Nadobudnutie účinnosti

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

V Bruseli 12. júla 2024

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)   Ú. v. EÚ L 193, 30.7.2018, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/1046/oj.

(2)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2022/2434 zo 6. decembra 2022, ktorým sa mení nariadenie (EÚ, Euratom) 2018/1046, pokiaľ ide o stanovenie diverzifikovanej stratégie financovania ako všeobecnej metódy vypožičiavania si prostriedkov (Ú. v. EÚ L 319, 13.12.2022, s. 1). ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2434/oj.

(3)  Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2021/1095 z 2. júla 2021, ktorým sa stanovuje metodika alokácie nákladov súvisiacich s operáciami vypožičiavania si a riadenia dlhu v rámci nástroja NextGenerationEU (Ú. v. EÚ L 236, 5.7.2021, s. 75, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2021/1095/oj).

(4)  Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ, Euratom) 2022/2545 z 19. decembra 2022, ktorým sa stanovuje rámec alokácie nákladov súvisiacich s operáciami vypožičiavania si prostriedkov a riadenia dlhu v rámci diverzifikovanej stratégie financovania (Ú. v. EÚ L 328, 22.12.2022, s. 123, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/2545/oj).

(5)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2463 zo 14. decembra 2022, ktorým sa zriaďuje nástroj na poskytovanie podpory Ukrajine na rok 2023 (makrofinančná pomoc +) (Ú. v. EÚ L 322, 16.12.2022, s. 1, ELI:).http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2463/oj).

(6)  Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ, Euratom) 2023/2825 z 12. decembra 2023, ktorým sa stanovujú dojednania na správu a vykonávanie operácií Únie týkajúcich sa vypožičiavania si prostriedkov a riadenia dlhu v rámci diverzifikovanej stratégie financovania a súvisiacich operácií poskytovania úverov (Ú. v. EÚ L, 2023/2825, 18.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/2825/oj).

(7)  Rozhodnutie Rady (EÚ, Euratom) 2020/2053 z 14. decembra 2020 o systéme vlastných zdrojov Európskej únie a o zrušení rozhodnutia 2014/335/EÚ, Euratom (Ú. v. EÚ L 424, 15.12.2020, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2020/2053/oj).

(8)  Nariadenie Rady (EÚ) 2020/2094 zo 14. decembra 2020, ktorým sa zriaďuje Nástroj Európskej únie na obnovu s cieľom podporiť obnovu po kríze COVID-19 (Ú. v. EÚ L 433 I, 22.12.2020, s. 23, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2020/2094/oj).

(9)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/792 z 29. februára 2024, ktorým sa zriaďuje Nástroj pre Ukrajinu (Ú. v. EÚ L, 2024/792, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/792/oj).

(10)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/241 z 12. februára 2021, ktorým sa zriaďuje Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti (Ú. v. EÚ L 57, 18.2.2021, s. 17, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/241/oj).


PRÍLOHA 1

Na účely vzorcov stanovených v tejto prílohe znamená „C“ programový komponent alebo časový komponent, keďže náklady priradené do jedného alebo druhého z nich sa riadia rovnakou metodikou vyrovnávania.

1.   Výpočet nákladov na financovanie

Náklady na financovanie sa vypočítajú pomocou týchto krokov:

 

Krok 1: Výpočet celkových denných nákladov na jednotlivý nástroj financovania v programovom komponente alebo časovom komponente alebo v komponente riadenia likvidity

Denné vzniknuté úrokové náklady sa vypočítajú takto:

Formula

Priestupné roky sa do výpočtu denných vzniknutých úrokových nákladov na každý jednotlivý nástroj dlhodobého financovania začlenia takto:

Formula

Formula

V prípade navýšenej emisie dlhopisov, t. j. zvýšenia objemu minulej emisie, sa prvý kupón môže vypočítať ako krátky alebo dlhý kupón, a to od dátumu vyrovnania navýšenej emisie do dátumu ďalšieho kupónu. Pokiaľ nie je s investormi dohodnuté inak, kupónové platby by sa mali vypočítať takto:

Po prvé vypočítaním vzniknutých úrokov naakumulovaných od dátumu predchádzajúcej kupónovej platby sa pre každý jednotlivý nástroj dlhodobého financovania tieto vzniknuté úroky vypočítajú takto:

Formula

Formula

V prípade krátkych a dlhých kupónov by sa platby mali vypočítať takto:

Formula

Formula

Vzniknuté úroky prijaté od investorov pri emisii dočasne zvyšujú držanú likviditu dovtedy, kým sa vzájomne započítajú s prvou platbou kupónu. Vzniknuté úroky sa premietnu do výpočtu nákladov cez komponent likvidity, nie sú však súčasťou denných vzniknutých úrokových nákladov spojených s nástrojmi financovania a ich príslušnými programovými komponentmi alebo časovými komponentmi. Všetky náklady alebo výnosy z operácií vypožičiavania si prostriedkov a riadenia dlhu, ktoré vzniknú Komisii, sa podľa tejto metodiky prevedú na prijímateľov.

Súčet denných vzniknutých úrokov sa pri uplatnení uvedenej metodiky na každý jednotlivý nástroj financovania rovná súčtu denných úrokov vzniknutých počas celého akruálneho obdobia, ako napríklad:

Formula

Pre každý nástroj financovania sa ážio/disážio lineárne rozdelí na celé obdobie trvania nástroja:

ážio/disážiodenné = (100 – cena emisie):(dátum splatnosti – dátum emisie)

kde cena emisie = celková cena (vrátane bankových poplatkov)

Pre každú transakciu riadenia dlhu a/alebo likvidity sa súčet denných vzniknutých úrokov pri uplatnení metódy na každý jednotlivý nástroj financovania alebo investičný nástroj vypočíta takto:

Formula

Pre každý nástroj riadenia dlhu a likvidity sa transakčné poplatky lineárne rozdelia na celé obdobie trvania nástroja:

Transakčné poplatkydenné = poplatky:(dátum splatnosti – dátum emisie)

Pre každý nástroj financovania sa celkové denné náklady vypočítajú takto:

CoFdenné za nástroj = ACCdenné* + ážio/disážiodenné

*

ACCdenné zohľadní akruálny princíp podľa priestupného, resp. nepriestupného roku, ako sa uvádza v kroku 1.

 

Krok 2: Výpočet súhrnných denných celkových nákladov na financovanie

Pre každý programový komponent alebo časový komponent sa celkové denné náklady na programový komponent alebo časový komponent pred vyrovnaním podľa článku 7 rovnajú súčtu všetkých celkových denných nákladov na každý nástroj financovania priradený do programového komponentu alebo časového komponentu:

CoFdennéCx)pred vyrovnaním=∑ CoFdenné za nástroj alokovaný k Cx)

V prípade komponentu riadenia likvidity sú náklady na financovanie:

CoFdennéLMCpred vyrovnaním=∑ CoFdenné za nástroj alokovaný k LMC

 

Krok 3: Výpočet zostatku likvidity v programovom komponente alebo časovom komponente

Objem držanej likvidity sa vypočíta na dennej báze takto:

LikviditaCx) = kladné peňažné toky [výnosy z emisie + úrokúvery/granty + splátkyúvery/granty] – záporné peňažné toky [vyplatené prostriedky + kupónynesplatený dlh + umorenie dlhu]

Ak je likvidita Cx) záporná, udáva výšku deficitu programového komponentu alebo časového komponentu, ktorý je definovaný ako likvidita C(deficit), a ak je pozitívna, udáva výšku prebytku deficitu programového komponentu alebo časového komponentu, ktorý je definovaný ako likvidita C(prebytok).

 

Krok 4: Výpočet nákladov na financovanie nástrojov financovania ovplyvnených prebytkom likvidity

V tomto kroku sa identifikuje časť nákladov na financovanie v rámci programového komponentu alebo časového komponentu s prebytkom likvidity, ktorý možno priradiť k likvidite držanej v danom programovom komponente alebo časovom komponente.

Náklady na financovanie súvisiace s nástrojmi financovania sa vypočítajú takto:

CoFprebytok likvidityC(prebytok) =

CoFdennéC(prebytok)pred vyrovnaním * likvidita C(prebytok): Celkom C(prebytok)

CoFdennéC(prebytok)po vyrovnaní = CoFdennéC(prebytok)pred vyrovnaním – CoFprebytok likvidityC(prebytok)

 

Krok 5: Výpočet nákladov na komponent riadenia likvidity v prípade, že sa do neho priradia náklady na financovanie z programového komponentu alebo časového komponentu s prebytkom likvidity

V prípade, že komponent riadenia likvidity získa z programového komponentu alebo časového komponentu prebytok, náklady na komponent riadenia likvidity sa vypočítajú takto:

CoFdennéLMCpo vyrovnaní = CoFdennéLMCpred vyrovnaním + ∑ CoFprebytok likvidityC(prebytok)

 

Krok 6: Výpočet nákladov na financovanie programového komponentu alebo časového komponentu s deficitom likvidity

Akýkoľvek deficit likvidity v programovom komponente alebo časovom komponente je vyrovnaný prevodom likvidity z komponentu riadenia likvidity za cenu jeho denných nákladov na financovanie (krok 5).

Pri programových komponentoch alebo časových komponentoch s pozitívnym zostatkom likvidity vyplývajú náklady na financovanie po vyrovnávaní už z kroku 4.

CoFprevod likvidity z LMC = CoFdennéLMCpo vyrovnaní * Výška prevodu: LMC spolu

CoFdennéC(deficit)po vyrovnaní = CoFdennéC(deficit)pred vyrovnaním + CoFprevod likvidity z LMC

Komponent riadenia likvidity je preto výsledkom nesplatených nástrojov krátkodobého financovania popri akýchkoľvek prevodoch prebytku z iných programových komponentov alebo časových komponentov mínus všetky prevody na kompenzáciu deficitov z iných programových komponentov alebo časových komponentov. Prevod nákladov sa vykonáva postupne, pričom najskôr sa prevedú náklady spojené s prebytkami v iných programových komponentoch alebo časových komponentoch do komponentu riadenia likvidity a následne sa prevedú priemerné náklady na nesplatené nástroje krátkodobého financovania a prebytky z iných programových komponentov alebo časových komponentov do iných programových komponentov alebo časových komponentov vykazujúcich deficit. Výsledkom tohto vyrovnania je držaná likvidita, ako aj všetky náklady alebo výnosy z držanej likvidity, ktoré ešte neboli prevedené na prijímateľov. Držba likvidity odráža aj časový nesúlad medzi okamihom, keď sú kupóny alebo vzniknuté úroky vyplatené a prijaté od investorov a účtované prijímateľom.

Objem držanej likvidity v komponente riadenia likvidity sa vypočíta na dennej báze takto:

SpoluLMCx) = kladné peňažné toky [výnosy z emisie + likvidita C(prebytok)] – záporné peňažné toky [likviditaC(deficit) + umorenie dlhu]

DržbaLMCx) = SpoluLMCx) + RoI držanej likviditydenná + LIQMročné platby + prílev držanej likviditydenný – odlev držanej likviditydenný

Hoci náklady na financovanie sa môžu medzi programovými komponentmi a časovými komponentmi líšiť z dôvodu rozdielov v podmienkach financovania, ktoré sú mimo kontroly Komisie, Komisia riadi operácie vypožičiavania si prostriedkov a riadenia dlhu tak, aby zaistila, že profil splatnosti každého programového komponentu alebo časového komponentu sa v čo najväčšej možnej miere približuje k jej cieľom stanoveným v tomto rozhodnutí.

 

Krok 7: Výpočet denných nákladov na financovanie vyplatenia prostriedkov

Denné náklady na financovanie vyplatenia prostriedkov predstavujú sumu vyplatených prostriedkov vynásobenú relatívnym podielom tohto vyplatenia vo vzťahu k programovému komponentu alebo časovému komponentu, do ktorého je alokované.

CoF vyplatených prostriedkov v Cx) =

CoFdennýCx)po vyrovnaní * neuhradená suma vyplatených prostriedkov: ∑ neuhradených vyplatených prostriedkov v Cx)

2.   Výpočet nákladov na riadenie likvidity

Náklady na riadenie likvidity sa pre každé vyplatenie prostriedkov vypočítajú ako súčet denných nákladov na držanú likviditu v komponente riadenia likvidity po vyrovnaní zostatkov likvidity v programových komponentoch alebo časových komponentoch počas obdobia výpočtu. Výnosy alebo náklady v prípade záporných sadzieb sa vypočítajú na základe likvidity dostupnej po vyrovnaní, t. j. zvýšenej o prebytky likvidity a zníženej o deficity likvidity, ako sa uvádza v bode 1 kroku 6. Akékoľvek zaplatené alebo prijaté mimoriadne poplatky alebo pokuty sa zahrnú do výpočtu nákladov na riadenie likvidity a pripočítajú sa k výnosu z transakcie k dátumu platby. Akékoľvek výnosy sa odpočítajú takto:

LIQMštvrťrok= ∑ CoFdennéLMCpo vyrovnaní počas štvrťroka – RoI držanej likvidityštvrťrok

LIQM sa priraďuje ku každému vyplateniu prostriedkov takto:

LIQM vyplatenia prostriedkov =

LIQMštvrťrok*

∑ neuhradených vyplatených prostriedkovkoniec štvrťroka: ∑ neuhradených vyplatených prostriedkovkoniec štvrťroka:

3.   Výpočet nákladov na službu v rámci administratívnej réžie

3.1.   Výpočet opakovaných administratívnych nákladov

Opakované administratívne náklady sa vypočítajú takto:

ročné opakované administratívne náklady spolu = ∑ položiek opakovaných administratívnych nákladov za kalendárny rok

Opakované administratívne náklady sú alokované takto:

ročné opakované administratívne náklady na príjemcu =

ročné opakované administratívne náklady spolu*

∑ vyplatených prostriedkov neuhradených prijímateľomkoniec roka: ∑ neuhradených vyplatených prostriedkovkoniec roka:

3.2.   Výpočet a alokácia zriaďovacích nákladov

Zriaďovacie náklady na príjemcu úverov z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti sa vypočítajú v týchto troch krokoch:

1.

Zriaďovacie náklady na úvery z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (ďalej ako „RRF“) sa vypočítajú takto:

zriaďovacie náklady na úvery RRF = 48 %* ∑ položiek zriaďovacích nákladov

2.

V prípade rokov 2021, 2022 a 2023 sa zriaďovacie náklady na úvery RRF alokujú každému členskému štátu, ktorý podpísal zmluvu o úvere RRF, takto:

zriaďovacie náklady na podpísaný úver RRF = zriaďovacie náklady na úvery RRF*

výška podpísaného úveru na členský štát koniec roka: celková maximálna výška úverov RRF

3.

Od 1. januára 2024 sa všetky nealokované zriaďovacie náklady vypočítajú takto:

nealokované zriaďovacie náklady na úvery RRF = zriaďovacie náklady na úvery RRF – ∑ alokovaných položiek zriaďovacích nákladov na úvery RRF v rokoch 2021, 2022 a 2023

Alokujú sa ako dodatočné zriaďovacie náklady k vyplácaniu prostriedkov členským štátom v rámci zmluvy o úvere RRF takto:

dodatočné zriaďovacie náklady na jedného prijímateľa = nealokované zriaďovacie náklady na úvery RRF koniec roka 2023*

∑ výšok podpísaných úverov na jedného prijímateľa koniec roka 2023: celková výška úverov v rámci podpísaných zmlúv o úvere RRF koniec roka 2023

3.3.   Výpočet nákladov na službu na prijímateľa

CoSročne = ∑ položiek opakovaných administratívnych nákladov + ∑ položiek zriaďovacích administratívnych nákladov

4.   Zoznam skratiek

ACCdenné

Vzniknuté úrokové náklady v členení podľa dní

ACCdenné priestupný rok

Vzniknuté úrokové náklady v členení podľa dní v priestupnom roku (366 dní). Základom pre ACC v nepriestupnom roku je 365 dní.

ACCkupón navýšená emisia

Vzniknuté úroky vypočítané pre krátky a dlhý kupón (dni od pôvodného dátumu emisie alebo dátumu kupónu do nového dátumu vyrovnania)

ACCspolu

Vzniknuté úroky vypočítané ako súčet denných úrokov z nástroja financovania alebo investičného nástroja počas celého akruálneho obdobia (od začiatku do splatnosti)

Administratívne náklady ročné

Súčet administratívnych nákladov počas kalendárneho roka

Ážio/disážiodenné

Ážio alebo disážio v členení podľa dní

Prijímateľ

Členský štát alebo tretia krajina, ktoré sú zmluvnou stranou zmluvy o úvere v rámci programu CAM, alebo rozpočet Únie v prípade nenávratnej podpory podľa článku 5 ods. 1 rozhodnutia (EÚ, Euratom) 2020/2053

CoF

Náklady na financovanie

CoF jednotlivého nároku v Cx)

Náklady na financovanie nároku v programovom komponente X alebo časovom komponente X

CoFdenné za nástroj

Náklady na financovanie za deň a nástroj financovania

CoFdennéC(deficit)po vyrovnaní

Náklady na financovanie za deň po vyrovnaní pre programový komponent alebo časový komponent s počiatočným deficitom likvidity

CoFdennéC(prebytok)po vyrovnaní

Náklady na financovanie za deň po vyrovnaní pre programový komponent alebo časový komponent s počiatočným prebytkom likvidity

CoFdennéLMCpo vyrovnaní

Náklady na financovanie za deň po vyrovnaní pre komponent riadenia likvidity

CoFdennéLMCpred vyrovnaním

Náklady na financovanie za deň pred vyrovnaním pre komponent riadenia likvidity

CoFdennéCx)pred vyrovnaním

Náklady na financovanie za deň pred vyrovnaním pre programový komponent X alebo časový komponent X

CoFprebytok likvidityC(prebytok)

Náklady na financovanie za deň súvisiace s prebytkom likvidity v programovom komponente alebo časovom komponente

CoFprevod likvidity z LMC

Náklady na financovanie za deň súvisiace prevodom likvidity do komponentu riadenia likvidity

CoS ročné

Súčet administratívnych nákladov na službu počas kalendárneho roka

Kupón

Úroky, ktoré emitent platí z dlhopisu

Kupón navýšená emisia

Suma úrokov zaplatených emitentom z dlhopisu v prípade navýšenej emisie dlhopisov pri krátkom alebo dlhom kupóne vrátane vzniknutých úrokov

Cx)

Celkový súčet nárokov a likvidity v rámci programového komponentu X alebo časového komponentu X

DržbaLMCx)

Denná hotovostná pozícia fondu financovania po vyrovnaní a po zohľadnení RoI držanej likvidity a úrokov účtovaných prijímateľom

LikviditaCx)

Suma likvidity v programovom komponente X alebo časovom komponente X

Náklady LMCštvrťrok

Náklady na riadenie likvidity za štvrťrok

LIQMštvrťrok

Náklady na riadenie likvidity vypočítané ako súčet denných nákladov (LMC) a výnosov likvidity za štvrťrok

LIQMročné platby

Náklady na riadenie likvidity vypočítané ako súčet denných nákladov (LMC) a výnosov likvidity za minulé obdobia

Pomyselná hodnota

Nominálna výška

RoI držanej likvidityštvrťrok

Návratnosť investovania držanej likvidity za štvrťrok

SpoluLMCx)

Denná likvidná pozícia komponentu riadenia likvidity pred zohľadnením RoI držanej likvidity a úrokov účtovaných prijímateľom s prihliadnutím na výnosy z krátkodobého financovania, prebytky a deficity z programových komponentov a časových komponentov a umorovacie splátky


PRÍLOHA II

Tabuľka zhody

Rozhodnutie (EÚ) 2022/2545

Toto rozhodnutie

článok 1

článok 1

článok 2

článok 2

článok 3

článok 3

článok 4

článok 4

článok 4

článok 5

článok 5

článok 6

článok 6

článok 7

článok 7

článok 8

článok 8

článok 9

článok 9

článok 10

článok 10

článok 11

článok 11

článok 12

článok 12

článok 13

článok 13

článok 14

článok 14

článok 15

článok 15

článok 16

článok 16

článok 17

článok 17

článok 18

článok 18

článok 19

článok 19

článok 20


ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2024/1974/oj

ISSN 1977-0790 (electronic edition)