European flag

Úradný vestník
Európskej únie

SK

Séria L


2024/890

19.3.2024

ROZHODNUTIE RADY (SZBP) 2024/890

z 18. marca 2024,

ktorým sa mení rozhodnutie Rady (SZBP) 2021/509, ktorým sa zriaďuje Európsky mierový nástroj

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii, a najmä na jej článok 28 ods. 1, článok 41 ods. 2, článok 42 ods. 4 a článok 30 ods. 1,

so zreteľom na návrh vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku s podporou Komisie,

keďže:

(1)

Európska rada vo svojich záveroch z 29. a 30. júna 2023 vyhlásila, že Únia je pripravená poskytovať Ukrajine udržateľnú vojenskú podporu tak dlho, ako to bude potrebné, najmä prostredníctvom vojenskej pomocnej misie Európskej únie na podporu Ukrajiny (EUMAM Ukraine) a Európskeho mierového nástroja (ďalej len „nástroj“) v rámci celkového úsilia Únie prispieť spolu s partnermi k budúcim bezpečnostným záväzkom voči Ukrajine, ktoré Ukrajine pomôžu brániť sa v dlhodobom horizonte.

(2)

Európska rada vo svojich záveroch z 26. a 27. októbra 2023 opätovne potvrdila, že vojenská podpora Ukrajine bude pokračovať, najmä prostredníctvom nástroja a EUMAM Ukraine, ako aj prostredníctvom dvojstrannej pomoci členských štátov. Európska rada podčiarkla význam úsilia členských štátov, ako aj to, že z bezprostredného hľadiska je potrebné urýchliť poskytovanie vojenskej podpory Ukrajine s cieľom pomôcť uspokojiť jej naliehavé vojenské a obranné potreby vrátane riadených striel a munície, najmä prostredníctvom iniciatívy „milión kusov delostreleckej munície“, ako aj systémov protivzdušnej obrany na ochranu jej obyvateľstva a jej kritickej a energetickej infraštruktúry. Z dlhodobého hľadiska Únia a jej členské štáty majú spolu s partnermi prispieť k budúcim bezpečnostným záväzkom voči Ukrajine, ktoré jej pomôžu brániť sa, odolávať snahám o destabilizáciu a odrádzať od aktov agresie v budúcnosti.

(3)

Európska rada vo svojich záveroch z 14. a 15. decembra 2023 dospela k záveru, že Únia a jej členské štáty budú naďalej riešiť naliehavé vojenské a obranné potreby Ukrajiny. Európska rada trvala najmä na význame včasnej, predvídateľnej a udržateľnej vojenskej podpory pre Ukrajinu, najmä prostredníctvom nástroja a EUMAM Ukraine, ako aj prostredníctvom priamej dvojstrannej pomoci členských štátov. Európska rada vyzvala Radu, aby na základe návrhu vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku (ďalej len „vysoký predstaviteľ“) zintenzívnila prácu na reforme nástroja a na ďalšom navýšení jeho financovania.

(4)

Európska rada vo svojich záveroch z 1. februára 2024 preskúmala prácu Rady týkajúcu sa vojenskej podpory pre Ukrajinu v rámci nástroja a navrhovaného zvýšenia jeho celkového finančného stropu. Európska rada vyzvala Radu, aby do začiatku marca 2024 dosiahla dohodu o zmene rozhodnutia Rady (SZBP) 2021/509 (1) na základe návrhu vysokého predstaviteľa týkajúceho sa Fondu pomoci pre Ukrajinu a navrhovaných kľúčových modalít, pričom sa zohľadnia návrhy členských štátov.

(5)

Finančný strop nástroja by sa preto mal zvýšiť o sumu 5 miliárd EUR (v bežných cenách) určenú na ďalšie riešenie potrieb ukrajinských ozbrojených síl prostredníctvom podpory pre poskytovanie smrtiacej aj nesmrtiacej vojenskej podpory a výcviku (ďalej len „vyhradená suma“).

(6)

Pred prijatím tohto rozhodnutia boli poskytnuté strategické usmernenia pre vyhradenú sumu v súlade s článkom 9 rozhodnutia (SZBP) 2021/509. Výbor nástroja stanovený podľa článku 11 rozhodnutia (SZBP) 2021/509 má rozhodnúť o využití vyhradenej sumy podľa článku 2 ods. 3 uvedeného rozhodnutia najneskôr jeden mesiac po prijatí tohto rozhodnutia.

(7)

Pri realizácii tohto zvýšenia finančného stropu nástroja by sa mal dodržiavať strop platieb dohodnutý na rok 2024 a malo by sa realizovať spôsobom, ktorý je v súlade s kľúčovými prvkami a modalitami uvedenými v odôvodneniach 8 až 14 tohto rozhodnutia.

(8)

Vojenská podpora Ukrajine v rámci tejto vyhradenej sumy by sa mala naďalej riadiť vyvíjajúcimi sa potrebami ukrajinských ozbrojených síl, s cieľom maximalizovať pridanú hodnotu EÚ a doplniť dvojstranné úsilie, a mala by sa realizovať pomocou štruktúrovanejšieho, efektívnejšieho a pragmatickejšieho prístupu využitím zvýšeného spoločného obstarávania od subjektov európskeho obranného priemyslu (a Nórska).

(9)

Zvýšený objem spoločného obstarávania na uspokojenie potrieb Ukrajiny v rámci vyhradenej sumy by mal okrem iného vychádzať zo skúseností získaných z trojzložkovej iniciatívy v oblasti munície a zohľadňovať význam využitia dobre fungujúcich vnútroštátnych štruktúr verejného obstarávania, ako aj existujúcich rámcových zmlúv, pričom sa využije prístup s dôrazom na vedúce krajiny, ako aj Európska obranná agentúra (EDA) a vrátane spoločného obstarávania požadovaného obranného vybavenia od subjektov európskeho obranného priemyslu a Nórska vrátane malých a stredných podnikov, a zároveň sa umožní flexibilita v dodávateľských reťazcoch, ktoré môžu zahŕňať subjekty, ktoré sú usadené alebo majú výrobu mimo Únie alebo Nórska. Potrebné ustanovenia sa stanovia v individuálnych opatreniach pomoci pre spoločné obstarávanie od európskeho obranného priemyslu (a Nórska), pričom sa zohľadnia koalície pre spôsobilosti v rámci kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny (UDCG) a bude sa postupovať v súlade s vykonávacími pravidlami nástroja. Mali by sa podporovať iniciatívy, ktoré spájajú európskych a ukrajinských partnerov z obranného priemyslu, a to aj prostredníctvom spoločných podnikov, pričom by sa mali zohľadniť bezpečnostné a obranné záujmy Únie a jej členských štátov.

(10)

Refundácia ostatných dodávok členských štátov zo zásob, jednostranných a spoločných nákupov vybavenia dostupného na trhu a jednostranného obstarávania v rámci vyhradenej sumy by mala byť po prechodnom období obmedzená s výhradou posúdenia vo výbore nástroja, pričom sa zohľadnia prioritné vojenské potreby Ukrajiny, keď sa vyhradená suma bude blížiť k vyčerpaniu. Tieto dodávky budú naďalej oprávnené až do dátumu, ktorý určí Rada podľa článku 2 ods. 4 rozhodnutí Rady (SZBP) 2022/338 (2) a (SZBP) 2022/339 (3), pričom sa zohľadnia prioritné vojenské potreby Ukrajiny. Počas uvedeného prechodného obdobia by sa pri dodávkach členských štátov zo spoločného obstarávania uzavretého v rámci koalícií pre spôsobilosti v rámci kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny (UDCG) mal uprednostniť európsky obranný priemysel (a Nórsko), pričom by sa výnimočne mala umožniť flexibilita v prípadoch, keď ich nedokážu dodať v časovom rámci, ktorý je v súlade s ukrajinskými potrebami, a to v súlade s vykonávacími pravidlami nástroja.

(11)

Vojenská podpora v rámci tejto vyhradenej sumy by mala zabezpečiť pokračovanie poskytovania výcviku a vybavenia prostredníctvom misie EUMAM Ukraine v súlade s vyvíjajúcimi sa potrebami ukrajinských ozbrojených síl v oblasti výcviku.

(12)

Pri implementácii tejto vyhradenej sumy by sa mali zlepšiť mechanizmy správy a riadenia, okrem iného uplatňovaním revidovanej metodiky oceňovania dodávok členských štátov z ich zásob od 18. marca 2024, ktorú schváli výbor nástroja, stanovením pevnej sadzby refundácie a využitím možnosti započítať hodnotu refundácie, ktorú má členský štát získať za nepeňažnú podporu (4) v rámci nástroja, do bežného finančného príspevku tohto členského štátu splatného v tom istom roku v súlade s vykonávacími pravidlami nástroja a zásadou správneho finančného riadenia. Kompenzácia uplatňovaná na jeden členský štát nemá vplyv na príspevky iných členských štátov ani na likviditu nástroja.

(13)

Vojenská podpora sa bude poskytovať s plným ohľadom na bezpečnostnú a obrannú politiku niektorých členských štátov, pričom by sa mala zabezpečiť transparentnosť a vysledovateľnosť podpory financovanej z nástroja a mali by sa zohľadniť bezpečnostné a obranné záujmy všetkých členských štátov.

(14)

Výnimočne, ak členský štát urobil formálne vyhlásenie podľa článku 31 ods. 1 druhého pododseku ZEÚ a zdržal sa prijatia opatrenia pomoci, ktoré sa má financovať z tejto vyhradenej sumy, tento členský štát by nemal prispievať na náklady na dané opatrenie. Namiesto toho by mal tento členský štát prispieť dodatočnou sumou na iné opatrenia pomoci.

(15)

Ďalšie porovnateľné ročné zvýšenia by sa mohli naplánovať do roku 2027 na základe ukrajinských potrieb a na základe politických usmernení Rady.

(16)

Rozhodnutie (SZBP) 2021/509 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Rozhodnutie (SZBP) 2021/509 sa mení takto:

1.

V článku 2 sa odsek 1 nahrádza takto:

„1.   Finančný strop pre vykonávanie nástroja na obdobie rokov 2021 až 2027 sa stanovuje na 17 040 000 000 EUR v bežných cenách.“

;

2.

V článku 73 sa odsek 10 nahrádza takto:

„10.   Od 18. marca 2024 sa na poskytnutie dodatočnej podpory Ukrajine (ďalej len „vyhradená suma“) v rámci ročných stropov stanovených v prílohe I vyčlení suma 5 000 000 000 EUR v bežných cenách.

Výbor rozhodne o využití tejto vyhradenej sumy podľa článku 2 ods. 3 najneskôr jeden mesiac po 18. marec 2024.

Výnimočne a bez toho, aby bol dotknutý článku 5 ods. 3 v prípadoch, keď sa členský štát zdržal hlasovania a vydal formálne vyhlásenie v súlade s článkom 31 ods. 1 druhým pododsekom Zmluvy o EÚ v súvislosti s opatrením pomoci, ktoré sa má financovať touto vyhradenou sumou, tento členský štát neprispieva na náklady vyplývajúce z tohto opatrenia pomoci. V takom prípade tento členský štát prispeje dodatočnou sumou na iné opatrenia pomoci. Na účely uplatňovania článku 26 ods. 7 a článku 27 na takéto príspevky, odkaz v uvedených článkoch na článok 5 ods. 3 sa rozumie ako odkaz na tento pododosek.“

;

3.

Príloha I sa nahrádza takto:

„PRÍLOHA I

ROČNÉ FINANČNÉ STROPY

Ročné rozpočtové prostriedky sa schvaľujú v rámci týchto súm bez toho, aby bol dotknutý článok 17 ods. 3 a 3a a s výhradou článku 73 ods. 2 a 10:

Bežné ceny v miliónoch EUR

 

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Bežné ceny

399

591

980

2 785

4 047

4 092

4 146

Článok 2

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

V Bruseli 18. marca 2024

Za Radu

predseda

J. BORRELL FONTELLES


(1)  Rozhodnutie Rady (SZBP) 2021/509 z 22. marca 2021, ktorým sa zriaďuje Európsky mierový nástroj a zrušuje rozhodnutie (SZBP) 2015/528 (Ú. v. EÚ L 102, 24.3.2021, s. 14).

(2)  Rozhodnutie Rady (SZBP) 2022/338 z 28. februára 2022 o opatrení pomoci v rámci Európskeho mierového nástroja na účely dodávky vojenského vybavenia a platforiem určených na použitie smrtiacej sily ukrajinským ozbrojeným silám (Ú. v. EÚ L 60, 28.2.2022, s. 1).

(3)  Rozhodnutie Rady (SZBP) 2022/339 z 28. februára 2022 o opatrení pomoci v rámci Európskeho mierového nástroja na podporu ukrajinských ozbrojených síl (Ú. v. EÚ L 61, 28.2.2022, s. 1).

(4)   nepeňažná“ znamená akúkoľvek materiálnu podporu poskytovanú v rámci opatrení pomoci z EPF, ako je napríklad vybavenie a/alebo údržba, opravy a úpravy.


ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/890/oj

ISSN 1977-0790 (electronic edition)