ISSN 1977-0790

Úradný vestník

Európskej únie

L 114I

European flag  

Slovenské vydanie

Právne predpisy

Ročník 66
2. mája 2023


Obsah

 

II   Nelegislatívne akty

Strana

 

 

NARIADENIA

 

*

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2023/903 z 2. mája 2023, ktorým sa zavádzajú preventívne opatrenia týkajúce sa určitých výrobkov s pôvodom na Ukrajine

1

SK

Akty, ktoré sú vytlačené obyčajným písmom, sa týkajú každodennej organizácie poľnohospodárskych záležitostí a sú spravidla platné len obmedzenú dobu.

Názvy všetkých ostatných aktov sú vytlačené tučným písmom a je pred nimi hviezdička.


II Nelegislatívne akty

NARIADENIA

2.5.2023   

SK

Úradný vestník Európskej únie

LI 114/1


VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2023/903

z 2. mája 2023,

ktorým sa zavádzajú preventívne opatrenia týkajúce sa určitých výrobkov s pôvodom na Ukrajine

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/870 z 30. mája 2022 o dočasných opatreniach na liberalizáciu obchodu (1), a najmä na jeho článok 4 ods. 9,

keďže:

(1)

Európska únia v nadväznosti na nevyprovokovanú a neodôvodnenú útočnú vojnu Ruska voči Ukrajine od 24. februára 2022 a v záujme podpory ukrajinského hospodárstva zaviedla nariadením (EÚ) 2022/870 opatrenia na liberalizáciu obchodu doplňujúce obchodné koncesie uplatniteľné na ukrajinské výrobky podľa Dohody o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi na jednej strane a Ukrajinou na strane druhej (2) (ďalej len „dohoda o pridružení“). V článku 1 nariadenia (EÚ) 2022/870 sa okrem iného stanovuje pozastavenie všetkých colných kvót stanovených v prílohe I-A k dohode o pridružení. Takisto sa v ňom stanovuje, že výrobky, na ktoré sa vzťahujú tieto kvóty, sa môžu dovážať z Ukrajiny do Únie bez cla.

(2)

Ruská útočná vojna takisto vážne obmedzila prístup Ukrajiny k jej čiernomorským prístavom, a tým krajine zabránila vyvážať svoje výrobky do zvyšku sveta a dovážať výrobky, ktoré potrebuje. V snahe zabrániť ohrozeniu celosvetovej potravinovej bezpečnosti a podporiť prepájanie Ukrajiny s Úniou Komisia uľahčila vytvorenie alternatívnych prepravných trás (ďalej len „koridory solidarity medzi EÚ a Ukrajinou“), aby sa umožnil dvojstranný obchod a prístup Ukrajiny na svetové trhy (3).

(3)

Vďaka spoločnému úsiliu členských štátov, najmä Poľska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Bulharska, ako aj úsiliu Ukrajiny, Moldavska, iných medzinárodných partnerov a Komisie koridory solidarity medzi EÚ a Ukrajinou predstavujú pre ukrajinské hospodárstvo vitálnu pomoc a nové prepojenie s Úniou, ktoré takisto slúži na predchádzanie celosvetovej potravinovej kríze (4).

(4)

Hoci sa v posledných mesiacoch dosiahlo mnoho zlepšení, stále existujú znační logistické prekážky. Infraštruktúra stále nepostačuje na zvládnutie prudkého nárastu dopravy, a to najmä na hraniciach medzi Ukrajinou a členskými štátmi. Stále je naliehavo potrebné vybavenie, čo spolu s nedostatočnou kapacitou vedie k vysokým nákladom na logistiku, pričom existuje aj vysoké riziko, že skladovacie zariadenia v dotknutých členských štátoch rýchlo dosiahnu plnú kapacitu. Preto je naliehavo potrebné zlepšiť prepojenosť lepšou koordináciou tranzitu, zlepšením infraštruktúry a znížením celkových logistických nákladov, čím sa zabezpečí, aby sa pšenica, kukurica, repka (repka olejná) a slnečnicové semená s pôvodom na Ukrajine mohli podľa potreby dovážať do hlbšieho vnútrozemia Únie a mimo nej.

(5)

V dôsledku uvedených vysokých logistických nákladov a prekážok sa zvýšil dovoz z Ukrajiny do členských štátov v blízkosti Ukrajiny. Tento dovoz nasycuje skladovaciu kapacitu a logistické reťazce najmä v Bulharsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku. Uvedené okolnosti majú vplyv na hospodársku životaschopnosť miestnych výrobcov v týchto členských štátoch. Na základe toho sa Komisia domnieva, že sa objavujú výnimočné okolnosti, ktoré majú vplyv na miestnych výrobcov z Únie. Vzhľadom na vážnosť situácie a naliehavú potrebu riešiť túto záležitosť nie je v tejto fáze možné vykonať vyšetrovanie podľa nariadenia (EÚ) 2022/870. Vo svetle uvedených okolnosti sa preto Komisia domnieva, že je potrebné okamžite konať vo forme preventívnych opatrení podľa článku 4 ods. 9 uvedeného nariadenia.

(6)

S výnimkou plnenia zmlúv, ktoré boli podpísané pred nadobudnutím účinnosti tohto nariadenia, je preto potrebné zabezpečiť, aby pšenica, kukurica, repka (repka olejná) a slnečnicové semená s pôvodom na Ukrajine ako plodiny, ktoré si navzájom konkurujú, pokiaľ ide o tie isté skladovacie kapacity, boli prepustené do voľného obehu alebo prepustené do colného režimu colné uskladňovanie, slobodné pásmo alebo aktívny zušľachťovací styk, ako sa stanovuje v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/2013 (5), len v iných členských štátoch, ako sú Bulharsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko alebo Slovensko.

(7)

Uvedené obmedzenie však nemá vplyv na prepravu uvedeného tovaru v Bulharsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku alebo na Slovensku alebo cez Bulharsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko alebo Slovensko v rámci colného režimu tranzit, ako sa stanovuje v článku 226 nariadenia (EÚ) č. 952/2013, do iného členského štátu alebo do krajiny alebo územia mimo colného územia Únie.

(8)

Komisia v súlade s článkom 4 ods. 9 nariadenia (EÚ) 2022/870 informovala Výbor pre colný kódex uvedený v článku 5 ods. 1 uvedeného nariadenia.

(9)

S cieľom zabrániť špekulatívnemu správaniu účastníkov trhu by toto nariadenie malo nadobudnúť účinnosť dňom jeho uverejnenia a malo by sa uplatňovať do 5. júna 2023,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

S výnimkou plnenia zmlúv, ktoré boli podpísané pred nadobudnutím účinnosti tohto nariadenia, prepustenie výrobkov s pôvodom na Ukrajine uvedených v prílohe k tomuto nariadeniu do voľného obehu alebo do colného režimu colné uskladňovanie, slobodné pásmo alebo aktívny zušľachťovací styk sa povoľuje len v iných členských štátoch, ako sú Bulharsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko alebo Slovensko.

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť deň po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie a uplatňuje sa do 5. júna 2023.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 2. mája 2023

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/870 z 30. mája 2022 o dočasných opatreniach na liberalizáciu obchodu, ktorými sa dopĺňajú obchodné koncesie uplatniteľné na ukrajinské výrobky podľa Dohody o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi na jednej strane a Ukrajinou na strane druhej (Ú. v. EÚ L 152, 3.6.2022, s. 103).

(2)  Ú. v. EÚ L 161, 29.5.2014, s. 3.

(3)  COM(2022) 217 final. Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov s názvom Akčný plán na vytvorenie koridorov solidarity medzi EÚ a Ukrajinou s cieľom uľahčiť vývoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov a dvojstranný obchod s EÚ.

(4)  V období od mája 2022 do marca 2023 vyviezla Ukrajina cez koridory solidarity medzi EÚ a Ukrajinou viac ako 63 miliónov ton tovaru vrátane 32 miliónov ton obilia a olejnatých semien, vďaka čomu Ukrajina utŕžila viac ako 26 miliárd EUR. Koridory solidarity takisto umožnili Ukrajine doviezť takmer 23 miliónov ton tovaru, čo podnikom z EÚ prinieslo príjem vo výške viac ako 48 miliárd EUR.

(5)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/2013 z 9. októbra 2013, ktorým sa ustanovuje Colný kódex (Ú. v. EÚ L 269, 10.10.2013, s. 1).


PRÍLOHA

Opis výrobku

Kód tovaru

Pšenica

Pšenica a súraž

1001

Kukurica

Kukurica

1005

Repka olejná

Semená repky alebo semená repky olejnej, tiež drvené

1205

Slnečnicové semená

Slnečnicové semená, tiež drvené

1206