|
ISSN 1977-0790 |
||
|
Úradný vestník Európskej únie |
L 271 |
|
|
||
|
Slovenské vydanie |
Právne predpisy |
Ročník 57 |
|
Obsah |
|
II Nelegislatívne akty |
Strana |
|
|
|
NARIADENIA |
|
|
|
* |
||
|
|
* |
||
|
|
* |
||
|
|
* |
||
|
|
* |
||
|
|
* |
||
|
|
|
||
|
|
|
ROZHODNUTIA |
|
|
|
* |
||
|
|
* |
||
|
|
|
2014/660/EÚ |
|
|
|
* |
||
|
|
|
ODPORÚČANIA |
|
|
|
|
2014/661/EÚ |
|
|
|
* |
Odporúčanie Komisie z 10. septembra 2014 o monitorovaní prítomnosti 2 a 3-monochlóropropán-1,2-diolu (2 a 3-MCPD), 2 a 3-MCPD esterov mastných kyselín a glycidylesterov mastných kyselín v potravinách ( 1 ) |
|
|
|
|
2014/662/EÚ |
|
|
|
* |
Odporúčanie Komisie z 10. septembra 2014 o osvedčených postupoch na prevenciu a zníženie prítomnosti alkaloidov ópia v makových semenách a výrobkoch z makových semien ( 1 ) |
|
|
|
Korigendá |
|
|
|
* |
|
|
|
|
|
(1) Text s významom pre EHP |
|
SK |
Akty, ktoré sú vytlačené obyčajným písmom, sa týkajú každodennej organizácie poľnohospodárskych záležitostí a sú spravidla platné len obmedzenú dobu. Názvy všetkých ostatných aktov sú vytlačené tučným písmom a je pred nimi hviezdička. |
II Nelegislatívne akty
NARIADENIA
|
12.9.2014 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 271/1 |
NARIADENIE RADY (EÚ) č. 959/2014
z 8. septembra 2014,
ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 269/2014 o reštriktívnych opatreniach vzhľadom na konanie narúšajúce alebo ohrozujúce územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny
RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 215,
so zreteľom na rozhodnutie Rady 2014/145/SZBP zo 17. marca 2014 o reštriktívnych opatreniach vzhľadom na konanie narúšajúce alebo ohrozujúce územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny (1),
so zreteľom na spoločný návrh vysokej predstaviteľky Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a Európskej komisie,
keďže:
|
(1) |
Nariadením Rady (EÚ) č. 269/2014 (2) nadobúdajú účinnosť určité opatrenia stanovené v rozhodnutí 2014/145/SZBP a stanovuje sa v ňom zmrazenie finančných prostriedkov a hospodárskych zdrojov fyzických osôb, ktoré sú zodpovedné za aktívnu podporu alebo vykonávanie činností alebo politík, ktorými sa narúša alebo ohrozuje územná celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny alebo stabilita, alebo bezpečnosť Ukrajiny, alebo ktorými sa kladú prekážky v práci medzinárodných organizácií na Ukrajine, ako aj fyzických alebo právnických osôb, subjektov alebo orgánov, ktoré sú s nimi spojené, právnických osôb, subjektov alebo orgánov, ktoré materiálne alebo finančne podporujú konanie, ktorým sa narúša alebo ohrozuje územná celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny, právnických osôb, subjektov alebo orgánov na Kryme alebo v Sevastopole, ktorých vlastníctvo sa previedlo v rozpore s ukrajinským právom, alebo právnických osôb, subjektov alebo orgánov, ktoré mali prospech z takéhoto prevodu, alebo fyzických alebo právnických osôb, ktoré aktívne materiálne alebo finančne podporujú ruských účastníkov rozhodovacieho procesu zodpovedných za anexiu Krymu alebo za destabilizáciu východnej Ukrajiny alebo z toho majú prospech. |
|
(2) |
Rada schválila 8. septembra 2014 rozšírenie reštriktívnych opatrení s cieľom zamerať sa na jednotlivcov alebo subjekty, ktoré uskutočňujú transakcie so skupinami separatistov v donbaskom regióne Ukrajiny. Rada prijala rozhodnutie 2014/658/SZBP (3), ktorým sa na tento účel mení rozhodnutie 2014/145/SZBP a stanovujú zmenené kritériá zaraďovania do zoznamu. |
|
(3) |
Uvedené opatrenie patrí do rozsahu pôsobnosti zmluvy, a preto je na jeho vykonávanie potrebné regulačné opatrenie na úrovni Únie najmä v snahe zabezpečiť jeho jednotné uplatňovanie vo všetkých členských štátoch. |
|
(4) |
Nariadenie (EÚ) č. 269/2014 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť. |
|
(5) |
S cieľom zabezpečiť, aby boli opatrenia stanovené v tomto nariadení účinné, by toto nariadenie malo nadobudnúť účinnosť okamžite, |
PRIJALA TOTO NARIADENIE:
Článok 1
V článku 3 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 269/2014 sa dopĺňa toto písmeno:
|
„e) |
fyzické alebo právnické osoby, subjekty alebo orgány, ktoré uskutočňujú transakcie so skupinami separatistov v donbaskom regióne Ukrajiny.“ |
Článok 2
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli 8. septembra 2014
Za Radu
predseda
S. GOZI
(1) Ú. v. EÚ L 78, 17.3.2014, s. 16.
(2) Nariadenie Rady (EÚ) č. 269/2014 zo 17. marca 2014 o reštriktívnych opatreniach vzhľadom na konanie narúšajúce alebo ohrozujúce územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny (Ú. v. EÚ L 78, 17.3.2014, s. 6).
(3) Rozhodnutie Rady 2014/658/SZBP z 8. septembra 2014, ktorým sa mení rozhodnutie 2014/145/SZBP o reštriktívnych opatreniach vzhľadom na konanie, ktorým sa narúša alebo ohrozuje územná celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny (pozri stranu 47 tohto úradného vestníka).
|
12.9.2014 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 271/3 |
NARIADENIE RADY (EÚ) č. 960/2014
z 8. septembra 2014,
ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 833/2014 o reštriktívnych opatreniach s ohľadom na konanie Ruska, ktorým destabilizuje situáciu na Ukrajine
RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 215,
so zreteľom na rozhodnutie Rady 2014/659/SZBP z 8. septembra 2014, ktorým sa mení rozhodnutie 2014/512/SZBP o reštriktívnych opatreniach s ohľadom na konanie Ruska, ktorým destabilizuje situáciu na Ukrajine (1),
so zreteľom na spoločný návrh vysokej predstaviteľky Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a Európskej komisie,
keďže:
|
(1) |
Nariadením Rady (EÚ) č. 833/2014 (2) nadobúdajú účinnosť určité opatrenia stanovené v rozhodnutí Rady 2014/512/SZBP (3). Tieto opatrenia zahŕňajú obmedzenia týkajúce sa vývozu tovaru a technológií s dvojakým použitím, obmedzenia týkajúce sa poskytovania súvisiacich služieb a určitých služieb súvisiacich s dodávkou zbraní a vojenských zariadení, obmedzenia týkajúce sa priameho alebo nepriameho predaja, dodávok, presunu alebo vývozu určitých technológií pre ropný priemysel v Rusku vo forme požiadavky predchádzajúceho povolenia, ako aj obmedzenia týkajúce sa prístupu určitých finančných inštitúcií na kapitálový trh. |
|
(2) |
Hlavy štátov alebo predsedovia vlád členských štátov Európskej únie vyzvali na uskutočnenie prípravných prác, pokiaľ ide o ďalšie cielené opatrenia, aby sa bezodkladne mohli prijať ďalšie kroky. |
|
(3) |
S ohľadom na závažnosť situácie Rada považuje za vhodné prijať v reakcii na konanie Ruska, ktorým destabilizuje situáciu na Ukrajine, ďalšie reštriktívne opatrenia. |
|
(4) |
V tejto súvislosti je vhodné uplatniť dodatočné obmedzenia v oblasti vývozu tovaru a technológií s dvojakým použitím, ako sa stanovuje v nariadení Rady (ES) č. 428/2009 (4). |
|
(5) |
Okrem toho by sa malo zakázať poskytovanie služieb na hlbinný prieskum ropy a jej ťažbu, arktický prieskum ropy a jej ťažbu alebo v rámci projektov zameraných na bridlicovú ropu. |
|
(6) |
S cieľom vyvíjať tlak na ruskú vládu je tiež vhodné uplatniť ďalšie obmedzenia týkajúce sa prístupu určitých finančných inštitúcií na kapitálový trh, ktorými sa vylúčia v Rusku sídliace inštitúcie s medzinárodným postavením, ktoré boli zriadené na základe medzivládnych dohôd s Ruskom ako jedným z akcionárov, obmedzenia týkajúce sa právnických osôb, subjektov alebo orgánov usadených v Rusku a pôsobiacich v odvetví obrany, okrem právnických osôb, subjektov alebo orgánov aktívnych hlavne v kozmickom priemysle a v odvetví jadrovej energetiky, a obmedzenia týkajúce sa právnických osôb, subjektov alebo orgánov usadených v Rusku, ktorých hlavná činnosť sa týka predaja alebo prepravy surovej ropy alebo ropných produktov. Na iné finančné služby než tie, ktoré sa uvádzajú v článku 5 nariadenia (EÚ) č. 833/2014, ako napríklad služby prijímania vkladov, platobné služby, poisťovacie služby, pôžičky od inštitúcií uvedených v článku 5 ods. 1 a ods. 2 uvedeného nariadenia, ako aj deriváty používané na účely hedžingu na trhu s energiou, sa tieto obmedzenia nevzťahujú. Pôžičky sa považujú za nové, len ak sa čerpajú po 12. septembri 2014. |
|
(7) |
Tieto opatrenia patria do rozsahu pôsobnosti zmluvy, a preto je predovšetkým v snahe zabezpečiť ich jednotné uplatňovanie vo všetkých členských štátoch potrebné regulačné opatrenie na úrovni Únie. |
|
(8) |
S cieľom zabezpečiť, aby boli opatrenia stanovené v tomto nariadení účinné, by toto nariadenie malo nadobudnúť účinnosť okamžite, |
PRIJALA TOTO NARIADENIE:
Článok 1
Nariadenie (EÚ) č. 833/2014 sa mení takto:
|
1. |
V článku 1 sa písmená e) a f) nahrádzajú takto:
. |
|
2. |
Vkladá sa tento článok: „Článok 2a 1. Zakazuje sa priamo alebo nepriamo predávať, dodávať, presúvať alebo vyvážať tovar a technológie s dvojakým použitím, ako sa uvádzajú v prílohe I k nariadeniu 428/2009, bez ohľadu na to, či majú pôvod v Únii, a to fyzickým alebo právnickým osobám, subjektom alebo orgánom v Rusku uvedeným v prílohe IV k tomuto nariadeniu. 2. Zakazuje sa:
3. Zákazmi ustanovenými v odseku 1 a 2 nie je dotknuté plnenie zmlúv alebo dohôd, ktoré sa uzavreli pred 12. septembri 2014, ani poskytovanie pomoci potrebnej na údržbu a ochranu existujúcich kapacít v rámci EÚ. 4. Zákaz uvedený v odsekoch 1 a 2 sa nevzťahuje na predaj, dodávky, prevod alebo vývoz tovaru a technológií s dvojakým použitím určených pre letecký a kozmický priemysel, alebo na súvisiace poskytovanie technickej alebo finančnej pomoci, na nevojenské použitie a pre nevojenského koncového používateľa, ako aj na údržbu a bezpečnosť existujúcich civilných jadrových kapacít v rámci EÚ, na nevojenské použitie a pre nevojenského koncového používateľa.“ |
|
3. |
Vkladá sa tento článok: „Článok 3a 1. Zakazuje sa priamo alebo nepriamo poskytovať nasledujúce súvisiace služby potrebné pri hlbinnom prieskume ropy a jej ťažbe, arktickom prieskume ropy a jej ťažbe alebo v rámci projektov zameraných na bridlicovú ropu v Rusku:
2. Zákazmi uvedenými v odseku 1 nie je dotknuté plnenie záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy alebo z rámcovej dohody uzavretej pred 12. septembri 2014 alebo z doplnkových zmlúv potrebných na vykonávanie takých zmlúv. 3. Zákaz uvedený v odseku 1 sa neuplatňuje, ak sú dané služby potrebné na naliehavé zabránenie alebo zmiernenie udalostí, ktoré by pravdepodobne mali vážny a podstatný vplyv na ľudské zdravie ľudí a bezpečnosť alebo životné prostredie.“ |
|
4. |
V článku 4 ods. 1 sa písm. b) nahrádza takto:
. |
|
5. |
Článok 5 sa nahrádza takto: „Článok 5 1. Zakazuje sa priamo alebo nepriamo nakupovať, predávať, poskytovať investičné služby alebo pomoc pri vydávaní prevoditeľných cenných papierov a nástrojov peňažného trhu alebo inak s nimi nakladať, ak ich splatnosť presahuje 90 dní, ktoré boli vydané v období po 1. auguste 2014 do 12. septembri 2014, alebo ak ich splatnosť presahuje 30 dní, ktoré boli vydané po 12. septembri 2014 týmito subjektmi:
2. Zakazuje sa priamo alebo nepriamo nakupovať, predávať, poskytovať investičné služby alebo pomoc pri vydávaní prevoditeľných cenných papierov a nástrojov peňažného trhu alebo inak s nimi nakladať, ak ich splatnosť presahuje 30 dní a ak boli vydané po 12. septembri 2014 týmito subjektmi:
3. Zakazuje sa priamo alebo nepriamo uzatvárať akúkoľvek dohodu alebo zúčastňovať sa na akejkoľvek dohode o poskytovaní nových pôžičiek alebo úverov, ktorých splatnosť presahuje 30 dní, akejkoľvek právnickej osobe, subjektu alebo orgánu uvedeným v odseku 1 alebo 2 po 12. septembri 2014, okrem pôžičiek alebo úverov, ktoré majú osobitný a preukázaný cieľ poskytovať financovanie nezakázaných dovozov alebo vývozov tovaru a nefinančných služieb medzi Úniou a Ruskom, alebo pôžičiek, ktorých osobitným a preukázaným cieľom je poskytovať núdzové financovanie na splnenie kritérií solventnosti a likvidity pre právnické osoby usadené v Únii, ktorých vlastnícke práva z viac ako 50 % patria subjektu uvedenému v prílohe III.“ |
|
5a. |
V článku 11 ods. 1 sa písmeno a) nahrádza takto:
. |
|
6. |
Článok 12 sa nahrádza takto: „Článok 12 Zakazuje sa vedome a úmyselne sa zúčastňovať na činnostiach, ktorých cieľom alebo výsledkom je obchádzanie zákazov uvedených v článkoch 2, 2a, 3a, 4 alebo 5 vrátane konania ako zástupca subjektov uvedených v článku 5 alebo používania výnimiek v článku 5 ods. 3 na financovanie subjektov uvedených v článku 5.“ |
|
7. |
Príloha I k tomuto nariadeniu sa dopĺňa ako príloha IV. |
|
8. |
Príloha II k tomuto nariadeniu sa dopĺňa ako príloha V. |
|
9. |
Príloha III k tomuto nariadeniu sa dopĺňa ako príloha VI. |
Článok 2
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli 8. septembra 2014
Za Radu
predseda
S. GOZI
(1) Pozri stranu 54 tohto úradného vestníka.
(2) Nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014 z 31. júla 2014 o reštriktívnych opatreniach s ohľadom na konanie Ruska, ktorým destabilizuje situáciu na Ukrajine (Ú. v. EÚ L 229, 31.7.2014, s. 1).
(3) Rozhodnutie Rady 2014/512/SZBP z 31. júla 2014 o reštriktívnych opatreniach s ohľadom na konanie Ruska, ktorým destabilizuje situáciu na Ukrajine (Ú. v. EÚ L 229, 31.7.2014, s. 13).
(4) Nariadenie Rady (ES) č.428/2009 z 5. mája 2009, ktorým sa stanovuje režim Spoločenstva na kontrolu vývozov, prepravy, sprostredkovania a tranzitu položiek s dvojakým použitím (Ú. v. EÚ L 134, 29.5.2009, s. 1).
PRÍLOHA I
„PRÍLOHA IV
Zoznam fyzických alebo právnických osôb, subjektov alebo orgánov podľa článku 2a
|
JSC Sirius (optoelektronika na civilné a vojenské účely) |
|
OJSC Stankoinstrument (strojárstvo na civilné a vojenské účely) |
|
OAO JSC Chemcomposite (materiály na civilné a vojenské účely) |
|
JSC Kalashnikov (ručné zbrane) |
|
JSC Tula Arms Plant (zbraňové systémy) |
|
NPK Technologii Maschinostrojenija (strelivo) |
|
OAO Wysokototschnye Kompleksi (protilietadlové a protitankové systémy) |
|
OAO Almaz Antey (podnik vo vlastníctve štátu; zbrane, strelivo, výskum) |
|
OAO NPO Bazalt (podnik vo vlastníctve štátu; výroba strojov na výrobu zbraní a streliva)“ |
PRÍLOHA II
„PRÍLOHA V
Zoznam osôb, subjektov a orgánov podľa článku 5 ods. 2 písm. a)
|
OPK OBORONPROM |
|
UNITED AIRCRAFT CORPORATION |
|
URALVAGONZAVOD“ |
PRÍLOHA III
„PRÍLOHA VI
Zoznam osôb, subjektov a orgánov podľa článku 5 ods. 2 písm. b)
|
ROSNEFT |
|
TRANSNEFT |
|
GAZPROM NEFT“ |
|
12.9.2014 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 271/8 |
VYKONÁVACIE NARIADENIE RADY (EÚ) č. 961/2014
z 8. septembra 2014,
ktorým sa vykonáva nariadenie (EÚ) č. 269/2014 o reštriktívnych opatreniach vzhľadom na konanie narúšajúce alebo ohrozujúce územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny
RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,
so zreteľom na nariadenie Rady (EÚ) č. 269/2014 zo 17. marca 2014 o reštriktívnych opatreniach vzhľadom na konanie narúšajúce alebo ohrozujúce územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny (1), a najmä na jeho článok 14 ods. 1,
keďže:
|
(1) |
Rada prijala 17. marca 2014 nariadenie (EÚ) č. 269/2014. |
|
(2) |
Vzhľadom na vážnosť situácie sa Rada domnieva, že do zoznamu fyzických a právnických osôb, subjektov a orgánov, na ktoré sa vzťahujú reštriktívne opatrenia, ako sa uvádza v prílohe I k nariadeniu (EÚ) č. 269/2014, by sa mali doplniť ďalšie osoby a subjekty. |
|
(3) |
Príloha I k nariadeniu (EÚ) č. 269/2014 by sa preto mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť, |
PRIJALA TOTO NARIADENIE:
Článok 1
Osoby a subjekty uvedené v prílohe k tomuto nariadeniu sa dopĺňajú do zoznamu uvedeného v prílohe I k nariadeniu (EÚ) č. 269/2014.
Článok 2
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli 8. septembra 2014
Za Radu
predseda
S. GOZI
PRÍLOHA
Zoznam osôb a subjektov podľa článku 1
|
|
Meno |
Informácie o totožnosti |
Odôvodnenie |
Dátum zaradenia na zoznam |
|
1. |
Alexander ZAKHARCHENKO Александр Владимирович Захарченко |
Narodený v roku 1976 v Donecku |
Od 7. augusta nahradil Alexandra Borodaja vo funkcii tzv. „predsedu vlády“ tzv. „Doneckej ľudovej republiky“. Prevzatím a vykonávaním tejto funkcie Zakharchenko podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. |
12.9.2014 |
|
2. |
Vladimir KONONOV/alias „cár“
|
Narodený 14.10.1974 v Gorskom |
Od 14. augusta nahradil Igora Strelkova/Girkina vo funkcii tzv. „ministra obrany“ tzv. „Doneckej ľudovej republiky“. Údajne od apríla velí divízii separatistov v Donecku a sľúbil, že „vyrieši strategickú úlohu odrazenia vojenskej agresie Ukrajiny“. Konokov preto podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. |
12.9.2014 |
|
3. |
Miroslav Vladimirovich RUDENKO Мирослав Владимирович Руденко |
Narodený 21.1.1983 v Debalceve |
Veliteľ donbaských ľudových milícií. Okrem iného uviedol, že budú pokračovať v boji vo zvyšku krajiny. Rudenko preto podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. |
12.9.2014 |
|
4. |
Gennadiy Nikolaiovych TSYPKALOV Геннадий Николаевич Цыпкалов |
Narodený 6.21.1973 |
Nahradil Marata Bashirova vo funkcii tzv. „predsedu vlády“ tzv. „Luhanskej ľudovej republiky“. Predtým pôsobil v juhovýchodných milíciách. Tsyplakov preto podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. |
12.9.2014 |
|
5. |
Andrey Yurevich PINCHUK Андрей Юрьевич ПИНЧУК |
|
„Minister štátnej bezpečnosti“ tzv. „Doneckej ľudovej republiky“. Spojený s Vladimirom Antyufeyevom, ktorý je zodpovedný za separatistické „vládne“ aktivity tzv. „vlády Doneckej ľudovej republiky“. Preto podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. |
12.9.2014 |
|
6. |
Oleg BEREZA Олег БЕРЕЗА |
|
„Minister vnútra“ tzv. „Doneckej ľudovej republiky“. Spojený s Vladimirom Antyufeyevom, ktorý je zodpovedný za separatistické „vládne“ aktivity tzv. „vlády Doneckej ľudovej republiky“. Preto podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. |
12.9.2014 |
|
7. |
Andrei Nikolaevich RODKIN Андрей Николаевич Родкин |
|
Zástupca Moskvy v tzv. „Doneckej ľudovej republike“. Vo svojich vyhláseniach okrem iného uvádzal, že milície sú pripravené viesť partizánsku vojnu a že sa zmocnili zbrojných systémov ukrajinských ozbrojených síl. Preto podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. |
12.9.2014 |
|
8. |
Aleksandr KARAMAN Александр Караман |
|
„Podpredseda vlády pre sociálne otázky“ tzv. „Doneckej ľudovej republiky“. Spojený s Vladimirom Antyufeyevom, ktorý je zodpovedný za separatistické „vládne“ aktivity tzv. „vlády Doneckej ľudovej republiky“. Preto podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. Chránenec podpredsedu vlády Ruska Dmitrija Rogozina. |
12.9.2014 |
|
9. |
Georgiy L'vovich MURADOV Георгий Львович Мурадов |
Narodený 19.11.1954 |
Tzv. „podpredseda vlády“ Krymu a splnomocnený zástupca prezidenta Putina pre Krym. Muradov zohral dôležitú úlohu pri konsolidácii inštitucionálnej kontroly Ruska nad Krymom od nezákonnej anexie. Preto podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. |
12.9.2014 |
|
10. |
Mikhail Sergeyevich SHEREMET Михаил Сергеевич Шеремет |
Narodený 23.5.1971 v Džankoji |
Tzv. „prvý podpredseda vlády“ Krymu. Sheremet zohral kľúčovú úlohu pri organizovaní a vykonávaní referenda na Kryme o zjednotení s Ruskom, ktoré sa uskutočnilo 16. marca. V čase referenda Sheremet údajne velil promoskovským „jednotkám domobrany“ na Kryme. Preto podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. |
12.9.2014 |
|
11. |
Yuri Leonidovich VOROBIOV Юрий Леонидович Воробьев |
Narodený 2.2.1948 v Krasnojarsku |
Podpredseda Federálnej rady Ruskej federácie 1. marca 2014 verejne podporil vo Federálnej rade nasadenie ruských síl na Ukrajine. Následne hlasoval za súvisiaci dekrét. |
12.9.2014 |
|
12. |
Vladimir Volfovich ZHIRINOVSKY Владимир Вольфович Жириновски |
Narodený 10.6.1964 v Eidelshteine, Kazachstan |
Člen Rady Štatnej dumy; vedúci predstaviteľ Liberálno-demokratickej strany Ruska. Aktívne podporoval nasadenie ruských ozbrojených síl na Ukrajine a anexiu Krymu. Aktívne vyzýval na rozdelenie Ukrajiny. V mene Liberálno-demokratickej strany Ruska, ktorej predsedá, podpísal dohodu s tzv. „Doneckou ľudovou republikou“. |
12.9.2014 |
|
13. |
Vladimir Abdualiyevich VASILYEV
|
Narodený 11.8.1949 v Kline |
Podpredseda Štátnej dumy. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
14. |
Viktor Petrovich VODOLATSKY Виктор Петрович Водолацкий |
Narodený 19.8.1957 v Azovskom regióne |
Predseda („ataman“) Únie ruských a zahraničných kozáckych síl a poslanec Štátnej dumy. Podporoval anexiu Krymu a pripustil, že ruskí kozáci sa aktívne zúčastňujú na ukrajinskom konflikte na strane Moskvou podporovaných separatistov. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
15. |
Leonid Ivanovich KALASHNIKOV Леонид Иванович Калашников |
Narodený 6.8.1960 v Stepnom Dvorci |
Prvý podpredseda Výboru Štátnej dumy pre zahraničné veci. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
16. |
Vladimir Stepanovich NIKITIN
|
Narodený 5.4.1948 v Opočke |
Prvý podpredseda Výboru Štátnej dumy pre vzťahy s krajinami SNŠ, eurázijskú integráciu a kontakty s krajanmi. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
17. |
Oleg Vladimirovich LEBEDEV Олег Владимирович Лебедев |
Narodený 21.3.1964 v Orel/Rudny |
Prvý podpredseda Výboru Štátnej dumy pre vzťahy s krajinami SNŠ, eurázijskú integráciu a kontakty s krajanmi. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
18. |
Ivan Ivanovich MELNIKOV Иван Иванович Мельников |
Narodený 7.8.1950 v Bogorodicku |
Prvý podpredseda Štátnej dumy. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
19. |
Igor Vladimirovich LEBEDEV Игорь Владимирович Лебедев |
Narodený 27.9.1972 v Moskve |
Podpredseda Štátnej dumy. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
20. |
Nikolai Vladimirovich LEVICHEV Николай Владимирович Левичев |
Narodený 28.5.1953 v Puškine |
Podpredseda Štátnej dumy. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
21. |
Svetlana Sergeevna ZHUROVA Светлана Сергеевна Журова |
Narodená 7.1.1972 v Pavlove na Neve |
Prvá podpredsedníčka Výboru Štátnej dumy pre zahraničné veci. 20. marca 2014 hlasovala za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
22. |
Aleksey Vasilevich NAUMETS Алексей Васильевич Hаумец |
Narodený 11.2.1968 |
Generálmajor ruskej armády. Veliteľ 76. leteckej divízie,ktorá bola súčasťou ruskej vojenskej prítomnosti na území Ukrajiny, najmä počas nezákonnej anexie Krymu. |
12.9.2014 |
|
23. |
Sergey Viktorovich CHEMEZOV
|
Narodený 20.8.1952 v Čeremkove |
Sergei Chemezov je jedným so známych blízkych spolupracovníkov prezidenta Putina, obaja boli agentmi KGB v Drážďanoch. Je členom najvyššej rady „Jednotného Ruska“. Vďaka kontaktom s ruským prezidentom sa dostal na vysoké pozície v štátom kontrolovaných firmách. Je predsedom správnej rady konglomerátu Rostec, vedúcej ruskej štátom kontrolovanej spoločnosti v oblasti obrannej a priemyselnej výroby. Na základe rozhodnutia ruskej vlády Rostec plánuje vybudovať elektrárne na Kryme, a tak podporiť jeho integráciu do Ruskej federácie. Okrem toho Rosobonoexport, ktorý je dcérskou spoločnosťou Rostecu, podporoval začlenenie krymských spoločností v oblasti obrany do ruského obranného priemyslu, čím upevňoval nezákonnú anexiu Krymu k Ruskej federácii. |
12.9.2014 |
|
24. |
Alexander Mikhailovich BABAKOV Aлександр Михайлович Бабаков |
Narodený 8.2.1963 v Kišiňove |
Poslanec Štátnej dumy, predseda výboru Štátnej dumy pre legislatívne ustanovenia týkajúce sa vývoja vojensko-priemyselného komplexu Ruskej federácie. Je prominentným členom „Spojeného Ruska“ a podnikateľom s významnými investíciami na Ukrajine a na Kryme. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
12.9.2014 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 271/14 |
VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 962/2014
z 29. augusta 2014,
ktorým sa do Registra chránených označení pôvodu a chránených zemepisných označení zapisuje názov [Pescabivona (CHZO)]
EURÓPSKA KOMISIA,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,
so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 z 21. novembra 2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny (1), a najmä na jeho článok 52 ods. 2,
keďže:
|
(1) |
Žiadosť Talianska o zápis názvu „Pescabivona“ do registra bola v súlade s článkom 50 ods. 2 písm. a) nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 uverejnená v Úradnom vestníku Európskej únie (2). |
|
(2) |
Vzhľadom na to, že Komisii nebola oznámená žiadna námietka v zmysle článku 51 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012, názov „Pescabivona“ sa musí zapísať do registra, |
PRIJALA TOTO NARIADENIE:
Článok 1
Názov „Pescabivona“ (CHZO) sa zapisuje do registra.
Názov uvedený v prvom pododseku sa vzťahuje na výrobok triedy 1.6. Ovocie, zelenina a obilniny v pôvodnom stave alebo spracované v prílohe XI k vykonávaciemu nariadeniu Komisie (EÚ) č. 668/2014 (3).
Článok 2
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli 29. augusta 2014
Za Komisiu
v mene predsedu
Tonio BORG
člen Komisie
(1) Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.
(2) Ú. v. EÚ C 103, 8.4.2014, s. 13.
(3) Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 668/2014 z 13. júna 2014, ktorým sa stanovujú pravidlá uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny (Ú. v. EÚ L 179, 19.6.2014, s. 36).
|
12.9.2014 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 271/15 |
VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 963/2014
z 29. augusta 2014,
ktorým sa do Registra chránených označení pôvodu a chránených zemepisných označení zapisuje názov [Zázrivské vojky (CHZO)]
EURÓPSKA KOMISIA,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,
so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 z 21. novembra 2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny (1), a najmä na jeho článok 52 ods. 2,
keďže:
|
(1) |
Žiadosť Slovenska o zápis názvu „Zázrivské vojky“ do registra bola v súlade s článkom 50 ods. 2 písm. a) nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 uverejnená v Úradnom vestníku Európskej únie (2). |
|
(2) |
Vzhľadom na to, že Komisii nebola oznámená žiadna námietka v zmysle článku 51 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012, názov „Zázrivské vojky“ sa musí zapísať do registra, |
PRIJALA TOTO NARIADENIE:
Článok 1
Názov „Zázrivské vojky“ (CHZO) sa zapisuje do registra.
Názov uvedený v prvom pododseku sa vzťahuje na výrobok triedy 1.3. Syry v prílohe XI k vykonávaciemu nariadeniu Komisie (EÚ) č. 668/2014 (3).
Článok 2
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli 29. augusta 2014
Za Komisiu
v mene predsedu
Tonio BORG
člen Komisie
(1) Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.
(2) Ú. v. EÚ C 109, 11.4.2014, s. 27.
(3) Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 668/2014 z 13. júna 2014, ktorým sa stanovujú pravidlá uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny (Ú. v. EÚ L 179, 19.6.2014, s. 36).
|
12.9.2014 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 271/16 |
VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 964/2014
z 11. septembra 2014,
ktorým sa stanovujú pravidlá uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013, pokiaľ ide o štandardné podmienky pre finančné nástroje
EURÓPSKA KOMISIA,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,
so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde, Európskom poľnohospodárskom fonde pre rozvoj vidieka a Európskom námornom a rybárskom fonde a ktorým sa stanovujú všeobecné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde a Európskom námornom a rybárskom fonde, a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 1083/2006 (1), a najmä na jeho článok 38 ods. 3 druhý pododsek,
keďže:
|
(1) |
S cieľom uľahčiť používanie finančných nástrojov zriadených na vnútroštátnej, regionálnej, nadnárodnej alebo cezhraničnej úrovni, ktoré spravuje riadiaci orgán alebo za ne zodpovedá, by sa v súlade s článkom 38 ods. 3 písm. a) nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 mali stanoviť pravidlá týkajúce sa štandardných podmienok pre určité finančné nástroje. Prostredníctvom týchto štandardných podmienok by sa mali tieto nástroje pripraviť na používanie – stať sa tzv. štandardnými finančnými nástrojmi. |
|
(2) |
Na uľahčenie používania finančných nástrojov treba prostredníctvom štandardných podmienok zabezpečiť dodržiavanie pravidiel štátnej pomoci a uľahčiť poskytovanie finančnej podpory Únie konečným prijímateľom prostredníctvom kombinácie finančných nástrojov a grantov. |
|
(3) |
Štandardné podmienky by nemali umožniť poskytovateľovi finančných prostriedkov, ako je verejný alebo súkromný investor alebo veriteľ, správca finančného nástroja alebo konečný prijímateľ, aby dostával akúkoľvek štátnu pomoc, ktorá nie je zlučiteľná s vnútorným trhom. Štandardné podmienky by takisto mali zohľadniť príslušné nariadenia de minimis, akonariadenie Komisie (EÚ) č. 1407/2013 (2) a nariadenie Komisie (EÚ) č. 1408/2013 (3), nariadenie Komisie (EÚ) č. 651/2014 (4), nariadenie Komisie (EÚ) č. 702/2014 (5), usmernenia o štátnej pomoci na podporu rizikových finančných investícií (6) a usmernenia o štátnej pomoci v odvetviach poľnohospodárstva a lesného hospodárstva a vo vidieckych oblastiach na roky 2014 až 2020 (7). |
|
(4) |
Keďže pravidlá štátnej pomoci sa nevzťahujú na poľnohospodárske činnosti podporované v rámci Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka, dodržiavanie štandardných podmienok by malo byť dobrovoľné. Na ostatné činnosti, na ktoré sa poskytuje podpora z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka, sa vzťahujú všeobecné pravidlá štátnej pomoci, a preto by štandardné podmienky mali byť povinné. |
|
(5) |
Je možné, že podniky pôsobiace v sektore rybárstva, predovšetkým malé a stredné podniky (MSP), môžu byť podporované z finančných nástrojov financovaných z európskeho štrukturálneho a investičného fondu. V prípade, že sa takýto príspevok financuje z iného európskeho štrukturálneho a investičného fondu, než je Európsky námorný a rybársky fond, celková výška pomoci poskytnutá prostredníctvom finančných nástrojov všetkým podnikom pôsobiacim v sektore rybolovu a akvakultúry počas troch rokov by mala byť nižšia ako horná hranica ročného obratu v sektore rybolovu, akvakultúry a spracovania v jednotlivých štátoch stanovená v nariadení Komisie (EÚ) č. 717/2014 (8). Okrem toho by sa malo zohľadniť nariadenie (EÚ) č. 702/2014 (9) a usmernenia na preskúmanie štátnej pomoci rybnému hospodárstvu a akvakultúre (10). |
|
(6) |
Štandardné podmienky by mali obsahovať aj minimálny súbor požiadaviek na riadenie, aby sa zabezpečila riadna správa finančných nástrojov, s cieľom stanoviť podrobnejšie pravidlá, než ktoré obsahuje nariadenie (EÚ) č. 1303/2013. |
|
(7) |
Vhodným finančným nástrojom na podporu rastu MSP v zložitých podmienkach získavania finančných prostriedkov je úver s rozdelením portfóliového rizika. Prostredníctvom úveru s rozdelením portfóliového rizika sa poskytujú malým a stredným podnikom nové úvery a uľahčuje prístup k finančným prostriedkom, a to poskytovaním finančných príspevkov finančným sprostredkovateľom a rozdelením kreditného rizika, vďaka čomu sa poskytuje MSP viac finančných prostriedkov za zvýhodnených podmienok vo forme zníženia úrokovej miery a/alebo zníženia kolaterálu. |
|
(8) |
Financovanie prostredníctvom úveru s rozdelením portfóliového rizika môže predstavovať mimoriadne účinný spôsob podpory MSP v kontexte obmedzenej dostupnosti financovania alebo pomerne nízkej ochoty finančných sprostredkovateľov podstúpiť riziko v prípade určitých sektorov alebo druhov MSP. V tomto kontexte predstavujú štandardné podmienky účinný spôsob riešenia takéhoto zlyhania trhu. |
|
(9) |
Vhodným finančným nástrojom na to, aby boli finanční sprostredkovatelia motivovaní zvýšiť poskytovanie úverov MSP krytých zárukami financovanými Úniou, je obmedzená portfóliová záruka. |
|
(10) |
Obmedzenou portfóliovou zárukou by sa mala odstrániť existujúca medzera na dlhovom trhu MSP a podporovať nové úvery poskytovaním ochrany pred kreditným rizikom (vo forme obmedzenej portfóliovej záruky prvej straty) s cieľom obmedziť konkrétne ťažkosti, ktorým MSP čelia pri svojom úsilí získať finančné prostriedky, a to z dôvodu nedostatočného kolaterálu v kombinácii s pomerne vysokým kreditným rizikom, ktoré tieto podniky predstavujú. V záujme dosiahnutia očakávaného vplyvu by však príspevok Únie na obmedzenú portfóliovú záruku nemal nahradiť rovnocenné záruky, ktoré získavajú príslušné finančné inštitúcie na rovnaký účel v rámci existujúcich finančných nástrojov na úrovni Únie, ako aj na vnútroštátnej a regionálnej úrovni. V tomto kontexte predstavujú štandardné podmienky účinný spôsob, ako riešiť takéto zlyhanie trhu. |
|
(11) |
Vhodným finančným nástrojom na podnietenie potenciálu úspor energie, ktorý vyplýva z renovácie obytných budov, je úver na renováciu. |
|
(12) |
Úver na renováciu by sa mal zamerať na podmienky dlhodobého dotovaného úveru, priamu technickú podporu a poskytovanie finančných prostriedkov vlastníkom obytných budov na prípravu a realizáciu projektov na renováciu budov. Predpokladá tiež finančný trh, na ktorom sú bankoví sprostredkovatelia v zásade jediným zdrojom financovania, ale na ktorom je týchto prostriedkov príliš málo (pre neochotu sprostredkovateľa podstúpiť riziko), príliš krátkodobé, príliš nákladné alebo iným spôsobom nevhodné z dôvodu dlhodobosti splácania projektov, ktoré sa financujú. Táto skutočnosť spolu s neefektívnym systémom identifikácie a verejného obstarávania prác v mene vlastníkov viacerých bytových jednotiek bez vylúčenia možnosti podpory jednotlivcov predstavuje zlyhanie trhu. V tomto kontexte predstavujú štandardné podmienky účinný spôsob, ako riešiť takéto zlyhanie trhu. |
|
(13) |
Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Koordinačného výboru pre európske štrukturálne a investičné fondy, |
PRIJALA TOTO NARIADENIE:
Článok 1
Predmet úpravy
V tomto nariadení sa stanovujú pravidlá týkajúce sa štandardných podmienok pre tieto finančné nástroje:
|
a) |
úver s rozdelením portfóliového rizika; |
|
b) |
obmedzená portfóliová záruka; |
|
c) |
úver na renováciu. |
Článok 2
Dodatočné podmienky
Riadiace orgány môžu zahrnúť ďalšie podmienky okrem tých, ktoré budú zahrnuté v dohode o financovaní v súlade s podmienkami pre zvolený finančný nástroj stanovenými v tomto nariadení.
Článok 3
Súlad s pravidlami štátnej pomoci podľa štandardných podmienok
1. V prípade finančných nástrojov kombinovaných s grantmi na technickú podporu poskytovanými konečným prijímateľom podporovaným z jedného z nástrojov takéto granty nepresiahnu 5 % príspevku na nástroj z EŠIF a podliehajú záverom hodnotenia ex ante, ktorými sa odôvodňujú takéto granty uvedené v článku 37 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013.
2. Orgán implementujúci finančný nástroj (ďalej len „finančný sprostredkovateľ“) spravuje grant na technickú podporu. Technická podpora sa nevzťahuje na činnosti, ktoré sú kryté z nákladov na riadenie a poplatkov za riadenie prijatých na správu finančného nástroja. Výdavky hradené z technickej podpory nesmú byť súčasťou investície, ktorá sa má financovať z úveru v rámci príslušného finančného nástroja.
Článok 4
Riadenie podľa štandardných podmienok
1. Riadiaci orgán, prípadne správca fondu fondov, musí byť zastúpený v dozornom výbore alebo podobnej riadiacej štruktúre finančného nástroja.
2. Riadiaci orgán sa priamo nezúčastňuje na prijímaní jednotlivých investičných rozhodnutí. V prípade fondu fondov riadiaci orgán plní iba svoju úlohu dohľadu na úrovni fondu fondov bez toho, aby zasahoval do jednotlivých rozhodnutí fondu fondov.
3. Tento finančný nástroj musí mať takú riadiacu štruktúru, ktorá umožňuje prijímať rozhodnutia o diverzifikácii úveru a rizika transparentne, v súlade s príslušnou trhovou praxou.
4. Správca fondu fondov a finančný sprostredkovateľ musia mať takú riadiacu štruktúru, ktorá zabezpečuje nestrannosť a nezávislosť správcu fondu fondov alebo finančného sprostredkovateľa.
Článok 5
Dohoda o financovaní podľa štandardných podmienok
1. Riadiaci orgán písomne uzavrie dohodu o financovaní na účely príspevkov z programov na finančný nástroj, ktorá obsahuje podmienky v súlade s prílohou I.
2. Dohoda o financovaní obsahuje tieto prílohy:
|
a) |
hodnotenie ex ante požadované podľa článku 37 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 odôvodňujúce finančný nástroj; |
|
b) |
podnikateľský plán týkajúci sa finančného nástroja vrátane investičnej stratégie a opisu politiky v oblasti investícií, záruk alebo poskytovania úverov; |
|
c) |
opis nástroja, ktorý musí byť v súlade s podrobnými štandardnými podmienkami nástroja a v ktorom sa musia stanoviť finančné parametre finančných nástrojov; |
|
d) |
vzory na monitorovanie a podávanie správ. |
Článok 6
Úver s rozdelením portfóliového rizika
1. Úver s rozdelením portfóliového rizika má podobu úverového fondu, ktorý zriadi finančný sprostredkovateľ s príspevkom z programu a príspevkom od finančného sprostredkovateľa minimálne vo výške 25 % úverového fondu. Prostredníctvom úverového fondu sa financuje portfólio novovytvorených úverov, pričom je vylúčené refinancovať existujúce úvery.
2. Úver s rozdelením portfóliového rizika musí byť v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe II.
Článok 7
Obmedzená portfóliová záruka
1. Prostredníctvom obmedzenej portfóliovej záruky sa poskytuje krytie kreditného rizika pri každom jednotlivom úvere zárukami až do výšky maximálne 80 %, pokiaľ ide o portfólio nových úverov pre malé a stredné podniky až do výšky maximálnej straty stanovenej hornou hranicou záruky, ktorá nepresiahne 25 % expozície voči kreditnému riziku na úrovni portfólia.
2. Obmedzená portfóliová záruka musí byť v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe III.
Článok 8
Úver na renováciu
1. Úver na renováciu má podobu úverového fondu, ktorý zriadi finančný sprostredkovateľ s príspevkom z programu a príspevkom od finančného sprostredkovateľa minimálne vo výške 15 % úverového fondu. Prostredníctvom úverového fondu sa financuje portfólio novovytvorených úverov, pričom je vylúčené refinancovať existujúce úvery.
2. Koneční prijímatelia môžu byť fyzické alebo právnické osoby alebo nezávislí odborníci, ktorí sú vlastníkmi priestorov, ako aj správcovia alebo iné právne subjekty, ktoré konajú v mene alebo v prospech týchto vlastníkov a vykonávajú opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti alebo energie z obnoviteľných zdrojov oprávnené podľa nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 a podpory programu.
3. Úver na renováciu musí byť v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe IV.
Článok 9
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli 11. septembra 2014
Za Komisiu
predseda
José Manuel BARROSO
(1) Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 320.
(2) Nariadenie Komisie (EÚ) č. 1407/2013 z 18. decembra 2013 o uplatňovaní článkov 107 a 108 Zmluvy o fungovaní Európskej únie na pomoc de minimis (Ú. v. EÚ L 352, 24.12.2013, s. 1).
(3) Nariadenie Komisie (EÚ) č. 1408/2013 z 18. decembra 2013 o uplatňovaní článkov 107 a 108 Zmluvy o fungovaní Európskej únie na pomoc de minimis v sektore poľnohospodárstva (Ú. v. EÚ L 352, 24.12.2013, s. 9).
(4) Nariadenie Komisie (EÚ) č. 651/2014 zo 17. júna 2014 o vyhlásení určitých kategórií pomoci za zlučiteľné s vnútorným trhom podľa článkov 107 a 108 zmluvy, (Ú. v. EÚ L 187, 26.6.2014, s. 1).
(5) Nariadenie Komisie (EÚ) č. 702/2014 z 25. júna 2014, ktorým sa určité kategórie pomoci v odvetví poľnohospodárstva a lesného hospodárstva a vo vidieckych oblastiach vyhlasujú za zlučiteľné s vnútorným trhom pri uplatňovaní článkov 107 a 108 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (Ú. v. EÚ L 193, 1.7.2014, s. 1).
(6) Usmernenia o štátnej pomoci na podporu rizikových finančných investícií (Ú. v. EÚ C 19, 22.1.2014, s. 4).
(7) Usmernenia o štátnej pomoci v odvetviach poľnohospodárstva a lesného hospodárstva a vo vidieckych oblastiach na roky 2014 až 2020 (Ú. v. EÚ C 204, 1.7.2014, s. 1).
(8) Nariadenie Komisie (EÚ) č. 717/2014 o uplatňovaní článkov 107 a 108 Zmluvy o fungovaní Európskej únie na pomoc de minimis v sektore rybolovu a akvakultúry (Ú. v. EÚ L 190, 28.6.2014, s. 45).
(9) Nariadenie Komisie (EÚ) č. 702/2014 z 25. júna 2014, ktorým sa určité kategórie pomoci v odvetví poľnohospodárstva a lesného hospodárstva a vo vidieckych oblastiach vyhlasujú za zlučiteľné s vnútorným trhom pri uplatňovaní článkov 107 a 108 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (Ú. v. EÚ L 193, 1.7.2014, s. 1).
(10) Usmernenia na preskúmanie štátnej pomoci rybnému hospodárstvu a akvakultúre (Ú. v. EÚ C 84, 3.4.2008, s. 10).
PRÍLOHA I
Anotovaný obsah dohody o financovaní medzi riadiacim orgánom a finančným sprostredkovateľom
Obsah:
|
1. |
Preambula |
|
2. |
Vymedzenie pojmov |
|
3. |
Rozsah pôsobnosti a cieľ |
|
4. |
Ciele politiky a hodnotenie ex ante |
|
5. |
Koneční prijímatelia |
|
6. |
Finančná výhoda a štátna pomoc |
|
7. |
Politika v oblasti investícií, záruk alebo poskytovania úverov |
|
8. |
Činnosti a operácie |
|
9. |
Očakávané výsledky |
|
10. |
Úloha a zodpovednosť finančného sprostredkovateľa: rozdelenie rizika a príjmov |
|
11. |
Správa a audit finančných nástrojov |
|
12. |
Programový príspevok |
|
13. |
Platby |
|
14. |
Správa účtu |
|
15. |
Administratívne náklady |
|
16. |
Trvanie a oprávnenosť výdavkov v čase ukončenia |
|
17. |
Opätovné využitie prostriedkov, ktoré vyplatil riadiaci orgán (vrátane úrokových výnosov) |
|
18. |
Kapitalizácia úrokových dotácií a dotácií záručných poplatkov (v relevantných prípadoch) |
|
19. |
Riadenie finančného nástroja |
|
20. |
Konflikt záujmov |
|
21. |
Podávanie správ a monitorovanie |
|
22. |
Hodnotenie |
|
23. |
Viditeľnosť a transparentnosť |
|
24. |
Výlučnosť |
|
25. |
Riešenie sporov |
|
26. |
Dôvernosť |
|
27. |
Zmena dohody a prevod práv a povinností |
1. PREAMBULA
Názov krajiny/regiónu
Určenie riadiaceho orgánu
Číslo kódu CCI programu
Názov súvisiaceho programu
Príslušná časť programu, ktorá odkazuje na finančný nástroj
Názov EŠIF
Určenie prioritnej osi
Regióny, v ktorých sa implementuje finančný nástroj (úroveň NUTS alebo iná)
Suma, ktorú na finančný nástroj pridelil riadiaci orgán
Suma z EŠIF
Suma z vnútroštátnych verejných zdrojov (programový príspevok z verejných zdrojov)
Suma z vnútroštátnych súkromných zdrojov (programový príspevok zo súkromných zdrojov)
Suma z vnútroštátnych verejných a súkromných zdrojov mimo programového príspevku
Predpokladaný dátum spustenia finančného nástroja
Dátum ukončenia finančného nástroja
Kontaktné údaje na účely komunikácie medzi stranami
Účel dohody
2. VYMEDZENIE POJMOV
3. ROZSAH PÔSOBNOSTI A CIEĽ
Opis finančného nástroja vrátane jeho investičnej stratégie alebo politiky, typ podpory, ktorá sa má poskytnúť.
4. CIELE POLITIKY A HODNOTENIE EX ANTE
Kritériá oprávnenosti pre finančných sprostredkovateľov v relevantných prípadoch, ako aj ďalšie prevádzkové požiadavky, ktorými sa transponujú politické ciele nástroja, finančné produkty, ktoré sa majú ponúkať, koneční prijímatelia, na ktorých sa politika zameriava, a prípadná predpokladaná kumulácia s podporou z grantov.
5. KONEČNÍ PRIJÍMATELIA
Určenie a oprávnenosť konečných prijímateľov (cieľovej skupiny) finančného nástroja.
6. FINANČNÁ VÝHODA A ŠTÁTNA POMOC
Hodnotenie finančnej výhody programového príspevku z verejných zdrojov a súladu s pravidlami štátnej pomoci.
7. POLITIKA V OBLASTI INVESTÍCIÍ, ZÁRUK ALEBO POSKYTOVANIA ÚVEROV
Ustanovenia týkajúce sa politiky v oblasti investícií, záruk alebo poskytovania úverov, najmä pokiaľ ide o diverzifikáciu portfólia (riziko, odvetvie, zemepisné oblasti, veľkosť) a existujúce portfólio finančného sprostredkovateľa.
8. ČINNOSTI A OPERÁCIE
Podnikateľský plán alebo rovnocenné dokumenty pre finančný nástroj, ktorý sa má implementovať, vrátane predpokladaného pákového efektu uvedeného v článku 37 ods. 2 písm. c) nariadenia (EÚ) č. 1303/2013.
Vymedzenie oprávnených činností.
Jasné vymedzenie pridelených činností a ich obmedzení, najmä pokiaľ ide o zmenu činností a riadenie portfólia (straty, zlyhanie a postup pri vymáhaní).
9. OČAKÁVANÉ VÝSLEDKY
Vymedzenie činností, výsledkov a ukazovateľov vplyvu, ktoré sú spojené s východiskovými meraniami a očakávanými cieľmi.
Očakávané výsledky, ktoré sa majú dosiahnuť prostredníctvom finančného nástroja, s cieľom prispieť k osobitným cieľom a výsledkom príslušnej priority alebo opatrenia. Zoznam ukazovateľov v súlade s operačným programom a článkom 46 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013.
10. ÚLOHA A ZODPOVEDNOSŤ FINANČNÉHO SPROSTREDKOVATEĽA: ROZDELENIE RIZIKA A PRÍJMOV
Určenie zodpovednosti finančného sprostredkovateľa a ďalších subjektov zapojených do implementácie finančného nástroja a ustanovenia o tejto zodpovednosti.
Vysvetlenie hodnotenia rizika ako aj rozdelenia rizika a zisku rozličných strán.
Ustanovenia v súlade s článkom 6 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) č. 480/2014 (1) týkajúce sa úlohy, záväzkov a zodpovednosti orgánov implementujúcich finančné nástroje.
11. SPRÁVA A AUDIT FINANČNÝCH NÁSTROJOV
Príslušné ustanovenia v súlade s článkom 9 delegovaného nariadenia (EÚ) č. 480/2014 týkajúce sa riadenia a kontroly finančných nástrojov.
Ustanovenia o audítorských požiadavkách, ako sú minimálne požiadavky na vedenie dokumentácie na úrovni finančného sprostredkovateľa (a na úrovni fondu fondov) a požiadavky v súvislosti s vedením osobitných záznamov pre rozličné formy podpory v súlade s článkom 37 ods. 7 a 8 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 (v prípade potreby) vrátane ustanovení a požiadaviek týkajúcich sa prístupu k dokumentom zo strany orgánov auditu členského štátu, audítorov Komisie a Európskeho dvora audítorov, s cieľom zabezpečiť jednoznačný audítorský záznam (audit trail) v súlade s článkom 40 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013.
Ustanovenia, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby orgán auditu dodržiaval usmernenia týkajúce sa metodiky auditu, kontrolného zoznamu a dostupnosti dokumentov.
12. PROGRAMOVÝ PRÍSPEVOK
Ustanovenia v súlade s článkom 38 ods. 10 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 o spôsoboch prevodu a správy programových príspevkov.
V náležitých prípadoch ustanovenia o rámcových podmienkach pre príspevky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Európskeho sociálneho fondu, Kohézneho fondu, Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a z budúceho Európskeho námorného a rybárskeho fondu.
13. PLATBY
Požiadavky a postupy týkajúce sa správy platieb v tranžiach, dodržiavania stropov uvedených v článku 41 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 a prognózy investičných príležitostí.
Podmienky možného zrušenia programového príspevku z verejných zdrojov poskytnutého na finančný nástroj.
Pravidlá stanovujúce, ktoré podporné dokumenty sú potrebné na odôvodnenie platieb, ktoré vyplatil riadiaci orgán finančnému sprostredkovateľovi.
Podmienky, za ktorých musia byť platby, ktoré vypláca riadiaci orgán finančnému sprostredkovateľovi, pozastavené alebo prerušené.
14. SPRÁVA ÚČTU
Podrobnosti o účtoch, prípadne vrátane požiadaviek na zverenecké/osobitné účtovníctvo, ako sa stanovuje v článku 38 ods. 6 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013.
Ustanovenia, v ktorých sa vysvetľuje spôsob, akým sa spravuje účet finančného nástroja. Vrátane podmienok, ktorými sa riadi používanie bankových účtov: riziko protistrany (v relevantných prípadoch), prijateľné pokladničné operácie, zodpovednosť dotknutých strán, nápravné opatrenia v prípade nadmerných zostatkov na zvereneckých účtoch, vedenie záznamov a výkazníctvo.
15. ADMINISTRATÍVNE NÁKLADY
Ustanovenia o odmeňovaní finančného sprostredkovateľa, o výpočte nákladov na riadenie a poplatkov za riadenie a o ich úhrade finančnému sprostredkovateľovi v súlade s článkami 12 a 13 delegovaného nariadenia (EÚ) č. 480/2014.
Tieto ustanovenia musia zahŕňať maximálnu uplatniteľnú sadzbu a referenčné sumy pre výpočet.
16. TRVANIE A OPRÁVNENOSŤ VÝDAVKOV V ČASE UKONČENIA
Dátum nadobudnutia platnosti dohody.
Dátumy, ktorými sa vymedzuje obdobie implementácie finančného nástroja a obdobie oprávnenosti.
Ustanovenia o možnosti predĺženia a o ukončení programového príspevku z verejných zdrojov pre finančného sprostredkovateľa poskytnutého na finančný nástroj vrátane podmienok predčasného ukončenia alebo zrušenia programových príspevkov, stratégií ukončenia a likvidácie finančných nástrojov (vrátane fondu fondov, v prípade potreby).
Ustanovenia týkajúce sa oprávnených výdavkov v čase skončenia programu v súlade s článkom 42 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013.
17. OPÄTOVNÉ VYUŽITIE PROSTRIEDKOV, KTORÉ VYPLATIL RIADIACI ORGÁN (VRÁTANE ÚROKOVÝCH VÝNOSOV)
Ustanovenia o opätovnom využití prostriedkov, ktoré vyplatil riadiaci orgán.
Požiadavky a postupy v oblasti správy úrokov a ostatných výnosov získaných z podpory z EŠIF, v súlade s článkom 43 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013.
Ustanovenia týkajúce sa opätovného použitia prostriedkov získaných z podpory z EŠIF, do konca obdobia oprávnenosti, v súlade s článkom 44 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013.
Ustanovenia týkajúce sa použitia prostriedkov, ktoré možno pripísať podpore EŠIF, po uplynutí obdobia oprávnenosti, v súlade s článkom 45 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013.
18. KAPITALIZÁCIA ÚROKOVÝCH DOTÁCIÍ A DOTÁCIÍ ZÁRUČNÝCH POPLATKOV (V RELEVANTNÝCH PRÍPADOCH)
Ustanovenia v súlade s článkom 11 delegovaného nariadenia (EÚ) č. 480/2014, na ktoré sa odkazuje v článku 42 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 a ktoré sa týkajú kapitalizácie ročných splátok pre úrokové dotácie a dotácie záručných poplatkov.
19. RIADENIE FINANČNÉHO NÁSTROJA
Ustanovenia, v ktorých sa opisuje vhodná riadiaca štruktúra finančného nástroja, s cieľom zabezpečiť, aby sa rozhodnutia týkajúce sa úverov/záruk/investícií, odpredaja a diverzifikácie rizík vykonávali v súlade s platnými právnymi požiadavkami a trhovými normami.
Ustanovenia o rade investorov finančného nástroja (úloha, nezávislosť, kritériá).
20. KONFLIKT ZÁUJMOV
Je potrebné stanoviť jasné postupy na riešenie konfliktu záujmov.
21. PODÁVANIE SPRÁV A MONITOROVANIE
Ustanovenia o monitorovaní realizácie investícií a investičných príležitostí vrátane podávania správ zo strany finančného sprostredkovateľa fondu fondov a/alebo riadiacemu orgánu na účely zabezpečenia súladu s článkom 46 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 a s pravidlami štátnej pomoci.
Pravidlá podávania správ riadiacemu orgánu o plnení úloh, hlásení o výsledkoch a nezrovnalostiach, ako aj o prijatých nápravných opatreniach.
22. HODNOTENIE
Podmienky a opatrenia na hodnotenie finančného nástroja.
23. VIDITEĽNOSŤ A TRANSPARENTNOSŤ
Ustanovenia o zviditeľnení financovania poskytnutého Úniou v súlade s prílohou XII k nariadeniu (EÚ) č. 1303/2013.
Ustanovenia, v ktorých sa zaručuje prístup k informáciám pre konečných prijímateľov.
24. VÝLUČNOSŤ
Ustanovenia, v ktorých sa stanovuje, za akých podmienok môže správca fondu fondov alebo finančný sprostredkovateľ spustiť nový investičný nástroj.
25. RIEŠENIE SPOROV
Ustanovenia o riešení sporov.
26. DÔVERNOSŤ
Ustanovenia, v ktorých sa vymedzuje, na ktoré prvky finančného nástroja sa vzťahujú doložky o dôvernom charaktere informácií. Inak sa všetky ostatné informácie považujú za verejné.
Povinnosti zachovávať dôvernosť na základe tejto dohody nebránia riadnemu podávaniu správ investorom vrátane tých, ktorí poskytujú verejné prostriedky.
27. ZMENA DOHODY A PREVOD PRÁV A POVINNOSTÍ
Ustanovenia, v ktorých sa vymedzuje rozsah a podmienky možných zmien dohody a jej vypovedania.
Ustanovenia, v ktorých sa zakazuje finančnému sprostredkovateľovi previesť akékoľvek právo alebo povinnosť bez predchádzajúceho povolenia riadiaceho orgánu.
|
PRÍLOHA A |
: |
hodnotenie ex ante požadované podľa článku 37 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 odôvodňujúce finančný nástroj. |
|
PRÍLOHA B |
: |
podnikateľský plán týkajúci sa finančného nástroja vrátane investičnej stratégie a opis politiky v oblasti investícií, záruk alebo poskytovania úverov |
|
PRÍLOHA C |
: |
opis nástroja, ktorý musí byť v súlade s podrobnými štandardnými podmienkami nástroja a v ktorom sa musia stanoviť finančné parametre finančných nástrojov. |
|
PRÍLOHA D |
: |
vzory na monitorovanie a podávanie správ. |
(1) Delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. 480/2014 z 3. marca 2014, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde, Európskom poľnohospodárskom fonde pre rozvoj vidieka a Európskom národnom a rybárskom fonde a ktorým sa stanovujú všeobecné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde a Európskom námornom a rybárskom fonde (Ú. v. EÚ L 138, 13.5.2014, s. 5).
PRÍLOHA II
Úver pre malé a stredné podniky vychádzajúci z modelu úveru s rozdelením portfóliového rizika („RS úver“, z angl. Risk sharing = rozdelenie rizika).
Schematické znázornenie princípu úveru s rozdelením portfóliového rizika
Úver s rozdelením portfóliového rizika
Portfólio nových úverov
Programový príspevok
Programový príspevok
Príspevok finančného sprostredkovateľa
Miera rozdelenia rizika
Príspevok na úver s rozdelením portfóliového rizika (podľa miery rozdelenia rizík)
Úvery pre malé a stredné podniky pod trhovou úrokovou mierou *
Vymáhanie
Portfóliové straty
Miera rozdelenia rizika
Zodpovedajúce financovanie zo strany finančného sprostredkovateľa
* Výhoda úrokovej miery sa v celom rozsahu prenesie na MSP
|
Štruktúra finančného nástroja |
Úver s rozdelením portfóliového rizika (RS úver alebo finančný nástroj) musí mať formu úverového fondu, ktorý zriadi finančný sprostredkovateľ pomocou príspevkov z programu a príspevkov finančného sprostredkovateľa na financovanie portfólia novo iniciovaných úverov, pričom je vylúčené refinancovať existujúce úvery. Úver s rozdelením rizika portfólia sa sprístupní v rámci operácie, ktorá je súčasťou prioritnej osi vymedzenej v rámci programu spolufinancovaného príslušným EŠIF, a ktorá je definovaná v kontexte hodnotenia ex ante požadovaného na základe článku 37 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. |
||||||||||||||||||||
|
Cieľ nástroja |
Cieľom nástroja je:
Príspevkom z programu EŠIF pre finančného sprostredkovateľa sa nesmie vytláčať financovanie dostupné od iných súkromných alebo verejných investorov. Z programu EŠIF sa poskytnú finančné prostriedky pre finančného sprostredkovateľa, aby vytvoril portfólio novo vytvorených úverov malým a stredným podnikom a súčasne sa podieľal na stratách/zlyhaniach a vymáhaní úverov poskytnutých malým a stredným podnikom v tomto portfóliu pri každom jednotlivom úvere, a to rovnakým dielom, ako programový príspevok do tohto nástroja. Pokiaľ ide o štruktúru fondu fondov, fond fondov prevedie príspevok z programu EŠIF finančnému sprostredkovateľovi. Okrem príspevku z programu EŠIF môže fond fondov poskytnúť vlastné prostriedky, ktoré sa kumulujú s prostriedkami finančného sprostredkovateľa. Fond fondov v takom prípade preberá pomernú časť rozdelenia rizika medzi jednotlivými príspevkami v portfóliu úverov. V prípade, že prostriedky poskytnuté fondom fondov sú štátne prostriedky, musia byť dodržané pravidlá štátnej pomoci. |
||||||||||||||||||||
|
Vplyv štátnej pomoci |
Úver s rozdelením portfóliového rizika je koncipovaný ako nástroj bez štátnej pomoci, t. j. finančnému sprostredkovateľovi sa poskytuje trhová odmena, finančný sprostredkovateľ prenesie finančnú výhodu v plnom rozsahu na konečných prijímateľov a financovanie poskytované konečným prijímateľom musí byť v súlade s platným nariadením o pomoci de minimis. a) Pomoc na úrovni finančného sprostredkovateľa a fondu fondov je vylúčená, ak:
b) Na úrovni malých a stredných podnikov: Na úrovni malých a stredných podnikov musí úver spĺňať pravidlá pomoci de minimis. Finančný sprostredkovateľ vypočíta ekvivalent hrubého grantu (GGE, z angl. gross grant equivalent) pre každý úver zahrnutý do portfólia pomocou tejto metodiky výpočtu: Výpočet GGE = nominálna suma úveru (v EUR) × [náklady na financovanie (štandardný postup) + náklady na riziko (štandardný postup) – akékoľvek poplatky účtované riadiacim orgánom za programový príspevok finančnému sprostredkovateľovi] × vážený priemer lehoty splatnosti úveru (v rokoch) × miera rozdelenia rizika. Pri výpočte GGE pomocou uvedeného vzorca sa na účely úveru s rozdelením rizika portfólia považuje požiadavka uvedená v článku 4 nariadenia o pomoci de minimis (1) za splnenú. Minimálna požiadavka na kolaterál neexistuje. Mechanizmom overovania sa zabezpečí, aby GGE vypočítaný podľa uvedeného vzorca nebol nižší ako GGE vypočítaný podľa článku 4 ods. 3 písm. c) nariadenia o pomoci de minimis. Celková výška pomoci vypočítaná pomocou GGE nemôže presiahnuť 200 000 EUR v priebehu fiškálneho obdobia 3 rokov, pričom sa zohľadňuje pravidlo kumulácie pomoci pre konečných prijímateľov v nariadení o pomoci de minimis. Grant na technickú podporu alebo iný grant poskytnutý konečnému prijímateľovi sa kumuluje s vypočítaným GGE. Pokiaľ ide o malé a stredné podniky v sektore rybolovu a akvakultúry, pomoc musí byť v súlade s príslušnými pravidlami nariadenia o pomoci de minimis pre rybárstvo. Na činnosti podporované z EPFRV sa uplatňujú všeobecné pravidlá. |
||||||||||||||||||||
|
Úverová politika |
a) Úhrada od riadiaceho orgánu alebo fondu fondov finančnému sprostredkovateľovi: Po podpise dohody o financovaní medzi riadiacim orgánom a fondom fondov alebo finančným sprostredkovateľom príslušný riadiaci orgán prevedie verejné príspevky z programu do fondu fondov alebo finančnému sprostredkovateľovi, ktorý tieto príspevky vloží do fondu určeného na úver s rozdelením rizika portfólia. Prevod sa uskutočňuje v tranžiach, pričom musia byť dodržané stropy uvedené v článku 41 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. Cieľový objem úverov a rozpätie úrokových mier sa potvrdia v rámci hodnotenia ex ante v súlade s článkom 37 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 a zohľadnia sa na účely určenia povahy nástroja (revolvingový alebo nerevolvingový nástroj). b) Vytvorenie portfólia nových úverov: Finančný sprostredkovateľ je povinný popri svojich bežných úverových činnostiach vytvoriť v rámci vopred stanoveného obmedzeného časového obdobia portfólio nových oprávnených úverov, čiastočne financovaných z prostriedkov vyplatených v rámci programu, s mierou rozdelenia rizika dohodnutou v dohode o financovaní. Oprávnené úvery pre malé a stredné podniky (podľa vopred vymedzených kritérií oprávnenosti na úrovni jednotlivých úverov a na úrovni portfólia) sa automaticky zaraďujú do portfólia prostredníctvom predloženia oznámení o zaradení najmenej raz za štvrťrok. Finančný sprostredkovateľ vykonáva konzistentnú úverovú politiku, najmä pokiaľ ide o diverzifikáciu portfólia, ktorá umožňuje riadnu správu úverového portfólia a diverzifikáciu rizík, pričom dodržiava platné odvetvové normy a koná v súlade s finančnými záujmami a cieľmi politiky riadiaceho orgánu. Finančný sprostredkovateľ identifikuje úvery, vyberá ich, vykonáva ich hĺbkovú analýzu, vypracúva ich dokumentáciu a poskytuje ich konečným prijímateľom v súlade so štandardnými postupmi a v súlade so zásadami stanovenými v príslušnej dohode o financovaní. c) Opätovné použitie prostriedkov vrátených do finančného nástroja: Prostriedky vyplatené späť do finančného nástroja sa buď opätovne použijú v rámci toho istého finančného nástroja (revolving v rámci toho istého finančného nástroja), alebo sa po vrátení riadiacemu orgánu alebo do fondu fondov použijú v súlade s článkom 44 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. Pri revolvingu v rámci toho istého finančného nástroja sa zásadne sumy, ktoré možno pripísať podpore z EŠIF a ktoré boli uhradené a/alebo vymožené finančným sprostredkovateľom z úverov konečným prijímateľom v rámci časového rámca na investície, sprístupňujú na nové použitie v rámci toho istého finančného nástroja. Tento revolvingový prístup uvedený v článkoch 44 a 45 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 sa zahrnie do dohody o financovaní. Prípadne, ak sa platby vracajú priamo riadiacemu orgánu alebo fondu fondov, splátky sú pravidelné a odrážajú i) splátky istiny (na pomernom základe podľa miery rozdelenia rizika), ii) akékoľvek vymožené sumy a odpočty strát (podľa miery rozdelenia rizika) z úverov malým a stredným podnikom a iii) akékoľvek platby úrokov. Tieto prostriedky musia byť použité v súlade s článkami 44 a 45 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. d) Náhrady strát: Finančný sprostredkovateľ prijíma opatrenia na vymáhanie každého nesplácaného úveru malým a stredným podnikom, ktorý je financovaný prostredníctvom finančného nástroja, v súlade so svojimi vnútornými usmerneniami a postupmi. Sumy, ktoré finančný sprostredkovateľ získa späť (po odpočítaní prípadných nákladov na vymáhanie a nákladov na zabavenie, ak vzniknú), sa rozdelia na pomernom základe podľa rozdelenia rizika medzi finančného sprostredkovateľa a riadiaci orgán alebo fond fondov. e) Iné: Úroky a iné výnosy získané z podpory EŠIF na finančný nástroj sa použijú, ako sa uvádza v článku 43 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. |
||||||||||||||||||||
|
Cenová politika |
Pri navrhovaní svojej ceny finančný sprostredkovateľ predloží cenovú politiku a metodiku, ktorou sa zabezpečuje prenos finančnej výhody programového príspevku z verejných zdrojov v plnom rozsahu na oprávnené malé a stredné podniky. Cenová politika a metodika musia obsahovať tieto prvky:
|
||||||||||||||||||||
|
Výška a miera programového príspevku (podrobné informácie o produkte) |
Skutočná miera rozdelenia rizika, programový príspevok z verejných zdrojov a úroková miera pre úvery musia byť založené na zisteniach hodnotenia ex ante a zabezpečovať, aby prínosy pre konečných prijímateľov boli v súlade s pravidlom de minimis. Veľkosť cieľového úveru s rozdelením rizika portfólia sa potvrdí v rámci hodnotenia ex ante, v ktorom sa odôvodňuje podpora na finančný nástroj [článok 37 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013], pričom sa zohľadňuje revolvingový prístup v rámci daného nástroja (v relevantných prípadoch). Zloženie cieľového portfólia úverov sa vymedzuje tak, aby bola zabezpečená diverzifikácia rizík. Alokácia úveru s rozdelením portfóliového rizika a miera rozdelenia rizika musia byť nastavené tak, aby vyplnili medzeru vyčíslenú v rámci hodnotenia ex ante, v každom prípade však musia byť v súlade s podmienkami stanovenými v týchto hlavných prvkoch. Pri každom oprávnenom úvere, ktorý bol zaradený do portfólia, sa mierou rozdelenia rizika dohodnutou s finančným sprostredkovateľom vymedzuje podiel istiny oprávneného úveru, ktorá je financovaná z programu. Miera rozdelenia rizika dohodnutá s finančným sprostredkovateľom určuje vystavenie stratám, ktoré majú byť pokryté zodpovedajúcim spôsobom z prostriedkov finančného sprostredkovateľa a z programového príspevku. |
||||||||||||||||||||
|
Programový príspevok na finančný nástroj (činnosti) |
Portfólio financované úverovým nástrojom s rozdelením portfóliového rizika musí zahŕňať len novo vytvorené úvery poskytnuté malým a stredným podnikom, pričom je vylúčené refinancovať existujúce úvery. Kritériá oprávnenosti na zaradenie do portfólia sú stanovené na základe práva Únie [napr. nariadenie (EÚ) č. 1303/2013 a pravidlá pre jednotlivé fondy], programu, vnútroštátnych pravidiel oprávnenosti a v spolupráci s finančným sprostredkovateľom, s cieľom dosiahnuť vysoký počet konečných prijímateľov a dostatočnú diverzifikáciu portfólia. Finančný sprostredkovateľ musí mať primeraný odhad rizikového profilu portfólia. V týchto kritériách sa musia odrážať trhové podmienky a postupy príslušného členského štátu alebo regiónu. |
||||||||||||||||||||
|
Zodpovednosť riadiaceho orgánu |
Zodpovednosť riadiaceho orgánu vo vzťahu k finančnému nástroju sa stanoví podľa článku 6 delegovaného nariadenia (EÚ) č. 480/2014. Pokryté straty predstavujú sumy istiny, ktoré sú splatné, vymáhateľné a neboli uhradené, a štandardné úroky (avšak bez poplatkov z omeškania a akýchkoľvek ďalších nákladov a výdavkov). |
||||||||||||||||||||
|
Trvanie |
Obdobie poskytovania úverov z finančného nástroja sa stanoví tak, aby sa zabezpečilo, že programový príspevok uvedený v článku 42 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 sa použije na úvery, ktoré budú konečným prijímateľom vyplatené najneskôr 31. decembra 2023. Zvyčajná lehota na vytvorenie portfólia úverov sa odporúča do 4 rokov od dátumu podpisu dohody o financovaní (medzi riadiacim orgánom alebo fondom fondov a finančným sprostredkovateľom). |
||||||||||||||||||||
|
Poskytovanie úverov a rozdelenie rizika na úrovni finančného sprostredkovateľa (zladenie záujmov) |
Zladenie záujmov riadiaceho orgánu a finančného sprostredkovateľa sa dosiahne takto:
Očakávaná miera rozdelenia rizika sa stanoví na základe zistení hodnotenia ex ante, v ktorých sa odôvodňuje podpora na finančný nástroj. |
||||||||||||||||||||
|
Oprávnení finanční sprostredkovatelia |
Verejné a súkromné subjekty so sídlom v členskom štáte, ktoré sú zo zákona oprávnené poskytovať úvery podnikom pôsobiacim v jurisdikcii programu, z ktorého sa prispieva na finančný nástroj. Takýmito orgánmi sú finančné inštitúcie a podľa potreby inštitúcie mikrofinancovania alebo akákoľvek iná inštitúcia oprávnená poskytovať úvery. |
||||||||||||||||||||
|
Oprávnenosť konečných prijímateľov |
Koneční prijímatelia musia byť oprávnení na základe práva EÚ a vnútroštátnych právnych predpisov, príslušného programu a dohody o financovaní. K dátumu podpisu úverovej zmluvy musia byť splnené tieto kritériá oprávnenosti:
Okrem toho, v čase investície a v priebehu úhrady úveru musia mať koneční prijímatelia sídlo v niektorom členskom štáte a hospodárska činnosť, na ktorú bol vyplatený úver, sa musí nachádzať v príslušnom členskom štáte a regióne/jurisdikcii programu EŠIF. |
||||||||||||||||||||
|
Charakteristiky produktu pre konečných prijímateľov |
Finančný sprostredkovateľ poskytne konečným prijímateľom úvery, ktoré prispejú k cieľu programu a ktoré sú spolufinancované prostredníctvom programu v rámci úverového nástroja s rozdelením portfóliového rizika. Ich podmienky musia byť založené na hodnotení ex ante podľa článku 37 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. Úvery sa použijú výhradne na tieto povolené účely:
Úvery zahrnuté do portfólia musia po celý čas spĺňať tieto kritériá oprávnenosti:
|
||||||||||||||||||||
|
Podávanie správ a očakávané výsledky |
Finanční sprostredkovatelia poskytujú riadiacemu orgánu alebo fondu fondov minimálne každý štvrťrok informácie v štandardizovanej podobe a rozsahu. Správa musí obsahovať všetky príslušné prvky, aby riadiaci orgán splnil podmienky stanovené v článku 46 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. Členské štáty musia splniť aj svoje povinnosti týkajúce sa podávania správ podľa nariadenia o pomoci de minimis. Ukazovatele musia byť zladené s konkrétnymi cieľmi príslušnej priority programu EŠIF, z ktorého sa financuje finančný nástroj, a podľa očakávaných výsledkov hodnotenia ex ante. V prípade úverového nástroja s rozdelením portfóliového rizika sa merajú a vykazujú minimálne raz za štvrťrok, pričom sú zladené minimálne s požiadavkami podľa tohto nariadenia. Okrem spoločných ukazovateľov prioritnej osi programu EŠIF (zvýšenie zamestnanosti, počet malých a stredných podnikov a pod.), medzi ďalšie ukazovatele patrí:
|
||||||||||||||||||||
|
Hodnotenie ekonomického prínosu programového príspevku |
Finančný sprostredkovateľ zníži celkovú efektívnu úrokovú mieru (a podľa potreby upraví politiku v oblasti kolaterálu) účtovanú konečným prijímateľom v rámci každého oprávneného úveru zahrnutého do portfólia, čím zohľadní priaznivé podmienky financovania a rozdelenia rizika pri úvere s rozdelením portfóliového rizika. Finančná výhoda programového príspevku z verejných zdrojov poskytnutého na daný nástroj sa v plnom rozsahu prenesie na konečných prijímateľov vo forme zníženia úrokovej miery. Finančný sprostredkovateľ monitoruje GGE pre konečných prijímateľov a podáva o ňom správy, ako sa uvádza v oddiele o štátnej pomoci. Táto zásada sa uvedie v dohode o financovaní medzi riadiacim orgánom alebo fondom fondov a finančným sprostredkovateľom. |
(1) Nariadenie Komisie (EÚ) č. 1407/2013 z 18. decembra 2013 o uplatňovaní článkov 107 a 108 Zmluvy o fungovaní Európskej únie na pomoc de minimis (Ú. v. EÚ L 352, 24.12.2013, s. 1).
(2) Odporúčanie Komisie 2003/361/ES zo 6. mája 2003 týkajúce sa vymedzenia mikropodnikov, malých a stredných podnikov [oznámené pod číslom dokumentu C(2003) 1422] (Ú. v. EÚ L 124, 20.5.2003, s. 36).
(3) Podnik, ktorý má menej než 250 zamestnancov a obrat nižší než 50 miliónov EUR alebo celkové aktíva nižšie než 43 miliónov EUR; tiež podnik, ktorý nie je súčasťou skupiny, ktorá presahuje tieto prahové hodnoty. Podľa odporúčania Komisie sa za „podnik považuje každý subjekt vykonávajúci hospodársku činnosť, nezávisle od jeho právnej formy“.
(4) Ako „odvetvia podliehajúce obmedzeniam“ sa spoločne označujú tieto hospodárske odvetvia:
|
a) |
akákoľvek výrobná, obchodná alebo iná činnosť, ktorá je nezákonná podľa právnych predpisov alebo nariadení domácej jurisdikcie pre takúto výrobu, obchodovanie alebo činnosť; |
|
b) |
tabak a destilované alkoholické nápoje; výroba tabaku a destilovaných alkoholických nápojov a s nimi súvisiacich výrobkov a obchodovanie s nimi; |
|
c) |
výroba zbraní a streliva a obchodovanie s nimi: financovanie výroby zbraní a streliva akéhokoľvek druhu a obchodovania s nimi; toto obmedzenie sa neuplatňuje, ak sú tieto činnosti súčasťou alebo doplnkom explicitných politík Európskej únie; |
|
d) |
kasína; kasína a podobné podniky; |
|
e) |
obmedzenia v odvetví informačných technológií; výskum, vývoj a technické aplikácie týkajúce sa programov alebo riešení v oblasti elektronických dát, ktoré (i) majú za cieľ konkrétne: (a) podporovať akúkoľvek činnosť zahrnutú do odvetví podliehajúcich obmedzeniam uvedených v písm. a) až d); (b) internetové hazardné hry a online kasína; alebo (c) pornografiu, alebo (ii) sú určené na nezákonné (a) vstupovanie do sietí elektronických dát; alebo (b) sťahovanie elektronických dát; |
|
f) |
obmedzenia v odvetví vedy o živej prírode; pri poskytovaní podpory na financovanie výskumných, vývojových a technických aplikácií, ktoré sa týkajú: ( i) klonovania ľudí na účely výskumu alebo na terapeutické účely; alebo (ii) geneticky modifikovaných organizmov (GMO). |
PRÍLOHA III
Obmedzená portfóliová záruka pre malé a stredné podniky (obmedzená záruka)
Schematické znázornenie obmedzenej záruky
Vzťah medzi zainteresovanými stranami a pokrytím obmedzenou portfóliovou zárukou:
Finančný sprostredkovatel’, ktorý spravuje záručný fond
Riadiaci orgán
Dohoda o financovaní – programový príspevok
Fond fondov
Dohoda o financovaní – programový príspevok
Záväzky obmedzenej záruky – úhrada strát
Vymáhanie
Finančné inštitúcie
Úvery
Splatenie Vymáhanie
Malé a stredné podniky
Miera záruky na základe jednotlivých úverov
Finančná inštitúcia
Multiplikátor *
Finančná inštitúcia
Riziko, ktoré znáša finančná inštitúcia (vlastné riziko finančnej inštitúcie)
Limitná miera záruky
Krytie záruky pomocou programového príspevku
* Multiplikátor = (1/miera záruky) × (1/limitná miera záruky)
|
Štruktúra finančného nástroja |
Obmedzenou portfóliovou zárukou sa poskytuje krytie kreditného rizika pri každom jednotlivom úvere s cieľom vytvoriť portfólio nových úverov pre malé a stredné podniky do maximálnej výšky straty (horná hranica). Obmedzenú portfóliovú záruku dáva k dispozícii riadiaci orgán v rámci operácie, ktorá je súčasťou prioritnej osi vymedzenej v programe spolufinancovanom európskymi štrukturálnymi a investičnými fondmi (EŠIF) a ktorá je vymedzená v kontexte hodnotenia ex ante požadovaného podľa článku 37 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. |
||||||||||||||||||||
|
Cieľ nástroja |
Cieľom nástroja je
Príspevok z programu EŠIF od riadiaceho orgánu má formu záručného fondu spravovaného finančným sprostredkovateľom. Týmto príspevkom sa nesmú vytláčať záruky dostupné od iných verejných alebo súkromných investorov. Záručný fond spravovaný finančným sprostredkovateľom sa zaviaže poskytovať finančné prostriedky z programu EŠIF finančným inštitúciám, ktoré vytvárajú portfóliá nových úverov, v prípade omeškania konečných prijímateľov. Pokiaľ ide o štruktúru fondu fondov, fond fondov prevedie príspevok z programu EŠIF finančnému sprostredkovateľovi. Nástroj obmedzenej záruky sa musí použiť na krytie portfólia nových úverov vytvoreného jednou alebo viacerými finančnými inštitúciami. Finančné inštitúcie, ktoré vytvárajú portfóliá nových úverov, sa pri poskytovaní úverov oprávneným malým a stredným podnikom spoľahnú na čiastočnú záruku na krytie strát v konkrétne obmedzenej výške. Finančná výhoda záruky sa musí preniesť na konečných prijímateľov (napr. vo forme zníženia úrokovej miery pre úvery a/alebo zníženia kolaterálu, ale vždy s prenesením finančnej výhody programového príspevku z verejných zdrojov v plnom rozsahu na konečného prijímateľa). |
||||||||||||||||||||
|
Vplyv štátnej pomoci |
Obmedzená portfóliová záruka je koncipovaná ako nástroj bez štátnej pomoci, t. j. uplatňujú sa trhové podmienky na úrovni finančného sprostredkovateľa, ktorý spravuje záručný fond, a finančných inštitúcií, ktoré vytvárajú portfóliá nových úverov a pomoc konečným prijímateľom podľa uplatniteľného nariadenia o pomoci de minimis. a) Pomoc na úrovni fondu fondov, finančného sprostredkovateľa, ktorý spravuje záručný fond, finančných inštitúcií, ktoré vytvárajú portfóliá nových úverov, je vylúčená, ak:
Záruka musí byť viazaná na konkrétnu finančnú transakciu, na pevne stanovenú maximálnu sumu a musí byť časovo obmedzená. b) Na úrovni konečných prijímateľov: Na úrovni malých a stredných podnikov musí zaručený úver spĺňať pravidlá pomoci de minimis. Finančný sprostredkovateľ vypočíta GGE pre každý úver zahrnutý do portfólia krytého zárukou pomocou tejto metodiky výpočtu: Výpočet GGE = nominálna suma úveru (v EUR) × náklady na riziká (štandardný postup) × miera záruky × limitná miera záruky × vážený priemer lehoty splatnosti úveru (v rokoch). Celková výška pomoci vypočítaná pomocou GGE nemôže presiahnuť 200 000 EUR v priebehu fiškálneho obdobia 3 rokov, pričom sa zohľadňuje pravidlo kumulácie pomoci pre konečných prijímateľov v nariadení o pomoci de minimis. Pri výpočte GGE pomocou uvedeného vzorca sa na účely nástroja pre obmedzenú portfóliovú záruku požiadavka uvedená v článku 4 nariadenia o pomoci de minimis (1) považuje za splnenú. Mechanizmom overovania sa zabezpečí, aby GGE vypočítaný podľa uvedeného vzorca nebol nižší ako GGE vypočítaný podľa článku 4 ods. 6 písm. c) nariadenia o pomoci de minimis. Grant na technickú podporu alebo iný grant poskytnutý konečnému prijímateľovi sa kumuluje s vypočítaným GGE. Pokiaľ ide o malé a stredné podniky v sektore rybolovu a akvakultúry, pomoc musí byť v súlade s príslušnými pravidlami nariadenia o pomoci de minimis pre rybárstvo. Na činnosti podporované z EPFRV sa uplatňujú všeobecné pravidlá. |
||||||||||||||||||||
|
Politika v oblasti záruk |
a) Prevod z riadiaceho orgánu na finančného sprostredkovateľa: Po podpise dohody o financovaní medzi riadiacim orgánom a fondom fondov alebo finančným sprostredkovateľom príslušný riadiaci orgán prevedie príspevky z programu do fondu fondov alebo finančnému sprostredkovateľovi, ktorý tieto príspevky vloží do určeného záručného fondu. Prevod sa uskutočňuje v tranžiach, pričom musia byť dodržané stropy uvedené v článku 41 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. b) Vytvorenie portfólia nových úverov: Finančné inštitúcie sú povinné vytvoriť v rámci vopred stanoveného obmedzeného obdobia portfóliá novo vytvorených úverov pre malé a stredné podniky. Novo vytvorené úvery poskytnuté malým a stredným podnikom sú čiastočne pokryté z programového príspevku na každý jednotlivý úver do určitej výšky (hornej hranice). Úvery poskytnuté oprávneným malým a stredným podnikom sa automaticky zahrnú do portfólia na základe vopred stanovených kritérií na zaradenie úveru. K zaradeniu úverov pre malé a stredné podniky do portfólia dochádza automaticky, keď je finančnému sprostredkovateľovi, ktorý spravuje záručný fond, doručené oznámenie o zaradení, ktoré sa predkladá najmenej raz za štvrťrok do konca príslušného obdobia zaraďovania. Finančné inštitúcie vykonávajú konzistentnú úverovú politiku pokiaľ ide o diverzifikáciu portfólia, ktorá umožňuje riadnu správu portfólia a diverzifikáciu rizík, pričom dodržiavajú platné odvetvové normy a konajú v náležitom súlade s finančnými záujmami a cieľmi politiky riadiaceho orgánu. Finančné inštitúcie identifikujú úvery, vyberajú ich, vykonávajú ich hĺbkovú analýzu, vypracúvajú ich dokumentáciu a poskytujú ich konečným prijímateľom v súlade so svojimi štandardnými postupmi a v súlade so zásadami stanovenými v dohode medzi finančným sprostredkovateľom a finančnou inštitúciou, ktorá vytvára portfólio nových úverov. c) Krytie strát: Obmedzená portfóliová záruka sa vzťahuje na straty, ktoré vzniknú finančným inštitúciám v súvislosti s každým nesplácaným úverom poskytnutým oprávneným malým a stredným podnikom, a to v súlade s mierou záruky vo výške maximálne 80 %. Straty, na ktoré sa vzťahuje obmedzená portfóliová záruka vo vzťahu k portfóliu úverov poskytnutých oprávneným malým a stredným podnikom, v úhrne nesmú presiahnuť limitnú sumu. Limitná suma, ktorá predstavuje maximálnu zodpovednosť v rámci tohto nástroja, sa získa vynásobením objemu cieľového úverového portfólia mierou záruky a limitnou mierou záruky. Limitná miera záruky sa stanoví v rámci hodnotenia rizika ex ante podľa článku 42 ods. 1 písm. b) nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 a článku 8 delegovaného nariadenia (EÚ) č. 480/2014. Pokryté straty predstavujú sumy istiny, ktoré sú splatné, vymáhateľné a neboli uhradené, a štandardné úroky (avšak bez poplatkov z omeškania a akýchkoľvek ďalších nákladov a výdavkov). d) Výplata záruky: Po vzniku straty v súvislosti so zlyhaním finančný sprostredkovateľ, ktorý spravuje záručný fond, vyplatí finančnej inštitúcii, ktorá je krytá zárukou, záruku, a to zvyčajne do 60 dní. |
||||||||||||||||||||
|
Politiky v oblasti cien a kolaterálu |
Finančný sprostredkovateľ predloží cenovú politiku a metodiku, ktorou sa zabezpečuje prenos finančnej výhody programového príspevku z verejných zdrojov v plnom rozsahu na oprávnené malé a stredné podniky. Politika finančnej inštitúcie v oblasti cien/kolaterálu musí byť v súlade s touto metodikou. Politika v oblasti cien/kolaterálu a príslušná metodika musia obsahovať tieto prvky:
|
||||||||||||||||||||
|
Suma a miera záruky pre finančnú inštitúciu (podrobné informácie o produkte) |
Obmedzená portfóliová záruka sa riadi podmienkami stanovenými v článku 8 delegovaného nariadenia (EÚ) č. 480/2014. Limitná miera záruky sa stanoví v rámci hodnotenia rizika ex ante podľa článku 42 ods. 1 písm. b) nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 a článku 8 delegovaného nariadenia (EÚ) č. 480/2014 a v žiadnom prípade nesmie prekročiť 25 %. Prostredníctvom záruky môžu byť kryté očakávané aj neočakávané straty. Multiplikátor záruky financovanej z programového príspevku sa vymedzuje ako: multiplikátor = (1/miera záruky) × (1/limitná miera záruky). Multiplikačný pomer musí byť založený na hodnotení rizika ex ante a byť väčší alebo rovný 5. Veľkosť cieľového portfólia čiastočne krytého zárukou sa musí zakladať na zisteniach hodnotenia ex ante, v ktorom sa odôvodňuje podpora na finančný nástroj [článok 37 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013], pričom sa zohľadňuje revolvingový prístup v rámci daného nástroja (v relevantných prípadoch). Zloženie cieľového portfólia úverov sa vymedzuje tak, aby bola zabezpečená diverzifikácia rizík. |
||||||||||||||||||||
|
Záruka finančným inštitúciám (činnosti) |
Úverové portfólio, ktoré je kryté zárukou, musí zahŕňať novo vytvorené úvery poskytnuté konečným prijímateľom, pričom je vylúčené refinancovať existujúce úvery. Kritériá oprávnenosti na zaradenie do portfólia sú stanovené na základe práva Únie [napr. nariadenie (EÚ) č. 1303/2013 a pravidlá pre jednotlivé fondy], programu, vnútroštátnych pravidiel oprávnenosti a v spolupráci s finančným sprostredkovateľom, s cieľom dosiahnuť vysoký počet konečných prijímateľov a dostatočnú diverzifikáciu portfólia. Finančné inštitúcie musia mať primeraný odhad rizikového profilu portfólia (napríklad limit koncentrácie podľa odvetví). V týchto kritériách sa odrážajú trhové podmienky a postupy príslušnej krajiny alebo regiónu. Finančné inštitúcie odhadujú ex ante mieru návratnosti, ktorá sa použije na výpočet očakávanej návratnosti prostriedkov z nesplácaných úverov v rámci portfólia a ktorá má vplyv na posúdenie limitnej miery záruky. |
||||||||||||||||||||
|
Zodpovednosť riadiaceho orgánu |
Zodpovednosť riadiaceho orgánu vo vzťahu k finančnému nástroju sa stanoví podľa článku 6 delegovaného nariadenia (EÚ) č. 480/2014. Zlyhanie vo vzťahu k úveru poskytnutému konečnému prijímateľovi znamená, že i) finančná inštitúcia môže kedykoľvek preukázať (konajúc v súlade so svojimi vnútornými postupmi a záznamami vo finančnom a regulačnom výkazníctve), že konečný prijímateľ pravdepodobne nie je schopný plniť svoje platobné záväzky, alebo ii) konečný prijímateľ nesplnil ktorúkoľvek svoju platobnú povinnosť v rámci príslušného úveru malým a stredným podnikom, a to v trvaní aspoň 90 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní; |
||||||||||||||||||||
|
Trvanie |
Obdobie trvania záruky finančného nástroja sa stanoví tak, aby sa zabezpečilo, že programový príspevok uvedený v článku 42 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 sa použije na záruky na úvery, ktoré budú konečným prijímateľom vyplatené najneskôr 31. decembra 2023. Zvyčajná lehota na vytvorenie portfólia zaručených úverov sa odporúča do 4 rokov od dátumu podpisu dohody o financovaní (medzi riadiacim orgánom alebo fondom fondov a finančným sprostredkovateľom). |
||||||||||||||||||||
|
Rozdelenie rizika na úrovni finančnej inštitúcie (zladenie záujmov) |
Zladenie záujmov riadiaceho orgánu, finančného sprostredkovateľa a finančnej inštitúcie sa dosiahne prostredníctvom:
|
||||||||||||||||||||
|
Oprávnení finanční sprostredkovatelia a oprávnené finančné inštitúcie |
Finanční sprostredkovatelia musia byť verejné a súkromné subjekty so sídlom v členskom štáte, ktoré sú zo zákona oprávnené poskytovať záruky na úvery podnikom pôsobiacim v rámci jurisdikcie programu, z ktorého sa prispieva na finančný nástroj. Finančné inštitúcie sú verejné a súkromné subjekty so sídlom v členskom štáte, ktoré sú zo zákona oprávnené poskytovať úvery podnikom pôsobiacim v rámci jurisdikcie programu, z ktorého sa prispieva na finančný nástroj. Takýmito orgánmi sú finančné inštitúcie a podľa potreby inštitúcie mikrofinancovania alebo akákoľvek iná inštitúcia oprávnená poskytovať úvery. |
||||||||||||||||||||
|
Oprávnenosť konečného prijímateľa (konečných prijímateľov) |
Koneční prijímatelia musia byť oprávnení na základe práva Únie a vnútroštátnych právnych predpisov, príslušného programu a dohody o financovaní. K dátumu dokladu, v ktorom sa preukazujú príslušné záruky pre malé a stredné podniky, tzn. prísľubu záruky, musia koneční prijímatelia spĺňať tieto kritériá oprávnenosti:
Okrem toho v čase investície a v priebehu úhrady zaručeného úveru musia mať koneční prijímatelia sídlo v niektorom členskom štáte a hospodárska činnosť, na ktorú bol vyplatený zaručený úver, sa musí nachádzať v príslušnom členskom štáte a regióne/jurisdikcii programu EŠIF. |
||||||||||||||||||||
|
Charakteristiky produktu pre konečných prijímateľov |
Finančná inštitúcia poskytne konečným prijímateľom úvery, ktoré prispejú k cieľu programu a ktoré sú zaručené prostredníctvom programu v rámci obmedzenej portfóliovej záruky. Podmienky záruk a úverov musia byť založené na hodnotení ex ante podľa článku 37 ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. Úvery sa použijú výhradne na tieto povolené účely:
Úvery zahrnuté do portfólia musia po celý čas spĺňať tieto kritériá oprávnenosti:
|
||||||||||||||||||||
|
Podávanie správ a očakávané výsledky |
Finanční sprostredkovatelia poskytujú riadiacemu orgánu alebo fondu fondov minimálne každý štvrťrok informácie v štandardizovanej podobe a rozsahu. Správa musí obsahovať všetky príslušné prvky, aby riadiaci orgán splnil ustanovenia článku 46 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. Členské štáty musia splniť aj svoje povinnosti týkajúce sa podávania správ podľa nariadenia o pomoci de minimis. Ukazovatele musia byť zladené s konkrétnymi cieľmi príslušnej priority programu EŠIF, z ktorého sa financuje finančný nástroj, a podľa očakávaných výsledkov hodnotenia ex ante. V prípade záručného fondu sa ukazovatele merajú a nahlasujú minimálne raz za štvrťrok, pričom sú zladené minimálne s požiadavkami tohto nariadenia. Okrem spoločných ukazovateľov prioritnej osi programu EŠIF (zvýšenie zamestnanosti, počet malých a stredných podnikov a pod.), medzi ďalšie ukazovatele patrí:
|
||||||||||||||||||||
|
Hodnotenie ekonomického prínosu programového príspevku |
Finančná výhoda programového príspevku z verejných zdrojov na daný nástroj sa prenesie v plnom rozsahu na konečných prijímateľov (prínos záruky). Finančná výhoda pre oprávnené malé a stredné podniky sa preukáže znížením celkovej úrokovej miery, ktorú požaduje finančná inštitúcia, a/alebo znížením kolaterálu na takýto úver malým a stredným podnikom. Finančný sprostredkovateľ monitoruje GGE pre konečných prijímateľov a podáva o ňom správy, ako sa uvádza v oddiele o štátnej pomoci. Tieto zásady sa uvedú v dohodách medzi riadiacim orgánom alebo fondom fondov a finančnými sprostredkovateľmi a medzi finančnými sprostredkovateľmi a finančnými inštitúciami, ktoré vytvárajú portfóliá nových úverov. |
(1) Nariadenie Komisie (EÚ) č. 1407/2013 z 18. decembra 2013 o uplatňovaní článkov 107 a 108 Zmluvy o fungovaní Európskej únie na pomoc de minimis (Ú. v. EÚ L 352, 24.12.2013, s. 1).
(2) Podnik, ktorý má menej než 250 zamestnancov a obrat nižší než 50 miliónov EUR alebo celkové aktíva nižšie než 43 miliónov EUR; tiež podnik, ktorý nie je súčasťou skupiny, ktorá presahuje tieto prahové hodnoty. Podľa odporúčania Komisie sa za „podnik považuje každý subjekt vykonávajúci hospodársku činnosť, nezávisle od jeho právnej formy“.
(3) Ako „regulované odvetvia“ sa spoločne označujú tieto hospodárske odvetvia:
|
a) |
akákoľvek výrobná, obchodná alebo iná činnosť, ktorá je nezákonná podľa právnych predpisov alebo nariadení domácej jurisdikcie pre takúto výrobu, obchodovanie alebo činnosť; |
|
b) |
tabak a destilované alkoholické nápoje; výroba tabaku a destilovaných alkoholických nápojov a s nimi súvisiacich výrobkov a obchodovanie s nimi; |
|
c) |
výroba zbraní a streliva a obchodovanie s nimi: financovanie výroby zbraní a streliva akéhokoľvek druhu a obchodovania s nimi; toto obmedzenie sa neuplatňuje, ak sú tieto činnosti súčasťou alebo doplnkom explicitných politík Európskej únie; |
|
d) |
kasína; kasína a podobné podniky; |
|
e) |
obmedzenia v odvetví informačných technológií; výskum, vývoj a technické aplikácie týkajúce sa programov alebo riešení v oblasti elektronických dát, ktoré (i) majú za cieľ konkrétne: (a) podporovať akúkoľvek činnosť zahrnutú do odvetví podliehajúcich obmedzeniam uvedených v písm. a) až d); (b) internetové hazardné hry a online kasína; alebo (c) pornografiu, alebo (ii) sú určené na nezákonné (a) vstupovanie do sietí elektronických dát; alebo (b) sťahovanie elektronických dát; |
|
f) |
obmedzenia v odvetví vedy o živej prírode; pri poskytovaní podpory na financovanie výskumných, vývojových a technických aplikácií, ktoré sa týkajú: i) klonovania ľudí na účely výskumu alebo na terapeutické účely; alebo ii) geneticky modifikovaných organizmov (GMO). |
PRÍLOHA IV
Úver na zvýšenie energetickej efektívnosti a na energie z obnoviteľných zdrojov v odvetví výstavby obytných budov (úver na renováciu)
Schematické znázornenie princípu úveru na renováciu
Programový príspevok
Úver na renováciu
Portfólio nových úverov
Programový príspevok na úvery
Programový príspevok
Príspevok finančného sprostredkovatel’a
Miera rozdelenia Rizika
Príspevok na úver na renováciu (podl’a miery rozdelenia rizika)
Uvery na projekty pod trhovou úrokovou mierou *
Portfóliové straty
Vymáhanie
Miera rozdelenia rizika
Technická podpora a úroková dotácia
Technická podpora a úroková dotácia
Technická podpora a úroková dotácia
* Výhoda úrokovej miery sa v celom rozsahu prenesie na vlastníkov budov
|
Štruktúra finančného nástroja |
Úver na renováciu musí mať podobu úverového fondu, ktorý zriadi finančný sprostredkovateľ pomocou príspevkov z programu a príspevkov finančného sprostredkovateľa na financovanie portfólia novo vytvorených úverov, pričom je vylúčené refinancovať existujúce úvery. Úver na renováciu sa sprístupní v rámci operácie, ktorá je súčasťou prioritnej osi vymedzenej v rámci programu financovaného EŠIF a ktorá je vymedzená v kontexte hodnotenia ex ante požadovaného podľa článku 37 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Cieľ nástroja |
Cieľom nástroja je ponúknuť zvýhodnené úvery fyzickým a právnickým osobám alebo nezávislým odborníkom, ktorí vlastnia priestory (byt, sociálne bývanie alebo jednotlivú domácnosť), ako aj správcom alebo iným právnym subjektom, ktoré konajú v mene a v prospech takýchto vlastníkov, na vykonanie renovačných prác, ktoré sú oprávnené na podporu z EŠIF. Príspevkom z programu EŠIF riadiaceho orgánu pre finančného sprostredkovateľa sa nesmie vytláčať financovanie dostupné od iných súkromných alebo verejných investorov. Z programu EŠIF sa poskytnú finančné prostriedky pre finančného sprostredkovateľa, aby vytvoril portfólio nových úverov a súčasne sa podieľal na stratách/zlyhaniach a vymáhaní úverov poskytnutých v tomto portfóliu pri každom jednotlivom úvere, a to rovnakým dielom, ako programový príspevok do tohto nástroja. Pokiaľ ide o štruktúru fondu fondov, fond fondov prevedie príspevok z programu EŠIF finančnému sprostredkovateľovi. Okrem príspevku z programu EŠIF môže fond fondov poskytnúť vlastné prostriedky, ktoré sa kumulujú s prostriedkami finančného sprostredkovateľa. Fond fondov v takom prípade preberá pomernú časť rozdelenia rizika medzi jednotlivými príspevkami v portfóliu úverov. V prípade, že sú to verejné prostriedky, pravidlá štátnej pomoci musia byť dodržané aj vo vzťahu k týmto prostriedkom. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Vplyv štátnej pomoci |
Úver na renováciu je koncipovaný ako nástroj bez štátnej pomoci, t. j. finančnému sprostredkovateľovi sa poskytuje trhová odmena, finančný sprostredkovateľ prenesie finančnú výhodu v plnom rozsahu na konečných prijímateľov a financovanie poskytované konečným prijímateľom musí byť v súlade s platným nariadením o pomoci de minimis. a) Pomoc na úrovni finančného sprostredkovateľa a fondu fondov je vylúčená, ak:
b) Pomoc na úrovni subjektu, ktorý koná v mene vlastníkov (t. j. fyzické a právnické osoby, nezávislí odborníci, ktorí vlastnia priestory, správcovia, iné právne subjekty): Pomoc na úrovni subjektu, ktorý koná v mene vlastníkov, je vylúčená, ak:
c) Pomoc na úrovni vlastníkov, ktorí nevykonávajú alebo vykonávajú hospodársku činnosť (právnické osoby alebo nezávislí odborníci, prenajímatelia a vlastníci, ktorí inštalujú energie z obnoviteľných zdrojov, pričom časť vyrobenej energie dodávajú do siete): Vlastníci, ktorí sú fyzickými osobami a ktorí sa nepovažujú za podniky, pretože nevykonávajú hospodársku činnosť, sa nepovažujú za prijímateľov štátnej pomoci. Vlastníci, ktorí vykonávajú hospodársku činnosť, spĺňajú kritériá a považujú sa za „podnik“, pričom sa na nich vzťahujú pravidlá štátnej pomoci. Ide najmä o prenajímateľov nehnuteľností (prenájom je hospodárska činnosť) a prípady inštalácie energií z obnoviteľných zdrojov, keď sa časť vyrobenej energie z obnoviteľných zdrojov dodáva do siete (dodávka energie do siete sa považuje za hospodársku činnosť). Pomoc na úrovni vlastníkov, ktorí vykonávajú hospodársku činnosť, je v súlade s pravidlami pomoci de minimis. Pokiaľ ide o vlastníkov, ktorí vykonávajú hospodársku činnosť, finančný sprostredkovateľ vypočíta GGE pre každý úver zahrnutý do portfólia pomocou tejto metodiky výpočtu: Výpočet GGE = nominálna suma úveru (v EUR) × [náklady na financovanie (štandardný postup) + náklady na riziko (štandardný postup) – akékoľvek poplatky účtované riadiacim orgánom za programový príspevok finančnému sprostredkovateľovi] × vážený priemer lehoty splatnosti úveru (v rokoch) × miera rozdelenia rizika. Pri výpočte GGE pomocou uvedeného vzorca sa na účely úveru na renováciu požiadavka uvedená v článku 4 nariadenia o pomoci de minimis (1) považuje za splnenú. Minimálna požiadavka na kolaterál neexistuje. Mechanizmom overovania sa zabezpečí, aby GGE vypočítaný podľa uvedeného vzorca nebol nižší ako GGE vypočítaný podľa článku 4 ods. 3 písm. c) nariadenia o pomoci de minimis. Celková výška pomoci vypočítaná pomocou GGE nemôže presiahnuť 200 000 EUR v priebehu fiškálneho obdobia 3 rokov, pričom sa zohľadňuje pravidlo kumulácie pomoci pre konečných prijímateľov v nariadení o pomoci de minimis. Grant na technickú podporu alebo iný grant poskytnutý konečnému prijímateľovi sa kumuluje s vypočítaným GGE. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Úverová politika |
a) Úhrada od riadiaceho orgánu alebo fondu fondov finančnému sprostredkovateľovi: Po podpise dohody o financovaní medzi riadiacim orgánom a fondom fondov alebo finančným sprostredkovateľom príslušný riadiaci orgán prevedie verejné príspevky z programu do fondu fondov alebo finančnému sprostredkovateľovi, ktorý tieto príspevky vloží do fondu určeného na úver na renováciu. Prevod sa uskutočňuje v tranžiach, pričom musia byť dodržané stropy uvedené v článku 41 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. Cieľový objem úverov a rozpätie úrokových mier sa potvrdia v rámci hodnotenia ex ante v súlade s článkom 37 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 a zohľadnia sa na účely určenia povahy nástroja (revolvingový alebo nerevolvingový nástroj). Maximálna miera rozdelenia rizika finančného nástroja smerom ku konečným prijímateľom je 85 % (t. j. minimálne 15 % sa zabezpečuje z vlastných zdrojov finančného sprostredkovateľa). b) Vytvorenie portfólia nových úverov: Finančný sprostredkovateľ je povinný vytvoriť v rámci vopred stanoveného obmedzeného obdobia portfólio nových úverov financovaných podľa miery rozdelenia rizika dohodnutej v dohode o financovaní [t. j. financovaných z i) programového príspevku, ii) vlastných prostriedkov finančného sprostredkovateľa]. Oprávnené úvery vopred definované podľa kritérií oprávnenosti na základe jednotlivých úverov a na úrovni portfólia sa automaticky zaraďujú do portfólia prostredníctvom predloženia oznámení o zaradení najmenej raz za štvrťrok. Finančný sprostredkovateľ vykonáva konzistentnú úverovú politiku, najmä pokiaľ ide o zloženie portfólia, ktoré umožňuje riadnu správu úverového portfólia a diverzifikáciu rizík, s cieľom obmedziť zlyhania trhu zistené v hodnotení ex ante [s odkazom na článok 37 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013], pričom koná v súlade s finančnými záujmami a cieľmi politiky riadiaceho orgánu. Finančný sprostredkovateľ identifikuje úvery, vyberá ich, vykonáva ich hĺbkovú analýzu, vypracúva ich dokumentáciu a poskytuje ich konečným prijímateľom v súlade so štandardnými postupmi a v súlade so zásadami stanovenými v príslušnej dohode o financovaní. c) Opätovné použitie prostriedkov vrátených do finančného nástroja: Prostriedky vyplatené späť do finančného nástroja sa buď opätovne použijú v rámci toho istého finančného nástroja (revolving v rámci toho istého finančného nástroja), alebo sa po vrátení riadiacemu orgánu alebo do fondu fondov použijú v súlade s článkom 44 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. Pri revolvingu v rámci toho istého finančného nástroja sa zásadne sumy, ktoré možno pripísať podpore EŠIF a ktoré boli uhradené a/alebo vymožené finančným sprostredkovateľom z úverov konečným prijímateľom v rámci časového rámca pre investície, sprístupňujú na nové použitie v rámci toho istého finančného nástroja. Tento revolvingový prístup uvedený v článkoch 44 a 45 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 sa zahrnie do dohody o financovaní. Prípadne, ak sa úver spláca priamo riadiacemu orgánu alebo fondu fondov, splátky sú pravidelné a odrážajú i) splátky istiny (na pomernom základe podľa miery rozdelenia rizika), ii) akékoľvek vymožené sumy a odpočty strát (podľa miery rozdelenia rizika) z úverov na renováciu, a iii) akékoľvek platby úrokov. Tieto prostriedky musia byť použité v súlade s článkami 44 a 45 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. d) Náhrady strát: Finančný sprostredkovateľ prijíma opatrenia na vymáhanie každého nesplácaného úveru, ktorý je spolufinancovaný prostredníctvom úveru na renováciu, v súlade so svojimi vnútornými usmerneniami a postupmi. Sumy, ktoré finančný sprostredkovateľ získa späť (po odpočítaní prípadných nákladov na vymáhanie a nákladov na zabavenie, ak vzniknú), sa rozdelia na pomernom základe podľa rozdelenia rizika medzi finančného sprostredkovateľa a riadiaci orgán alebo fond fondov. e) Iné: Úroky a iné výnosy získané z podpory EŠIF na finančný nástroj sa použijú v súlade s článkom 43 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Cenová politika |
Pri navrhovaní svojej ceny finančný sprostredkovateľ predloží cenovú politiku a metodiku, ktorou sa zabezpečuje prenos finančnej výhody programového príspevku z verejných zdrojov v plnom rozsahu na konečných prijímateľov. Cenová politika a metodika musia obsahovať tieto prvky:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Výška a miera programového príspevku (podrobné informácie o produkte) |
Alokácia úverov na renováciu finančným sprostredkovateľom a minimálna miera rozdelenia rizika musia byť založené na zisteniach hodnotenia ex ante, v ktorom sa odôvodňuje podpora finančného nástroja [článok 37 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013], pričom sa zohľadňuje revolvingový prístup v rámci daného nástroja (v relevantných prípadoch). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Programový príspevok na finančný nástroj (činnosti) |
Úverové portfólio financované úverovým nástrojom na renováciu musí zahŕňať novo vytvorené úvery poskytnuté konečným prijímateľom, pričom je vylúčené refinancovať existujúce úvery. Kritériá oprávnenosti na zaradenie do portfólia sú stanovené na základe práva Únie [napr. nariadenie (EÚ) č. 1303/2013 a pravidlá pre jednotlivé fondy], programu, vnútroštátnych pravidiel oprávnenosti a v spolupráci s finančným sprostredkovateľom, s cieľom dosiahnuť vysoký počet konečných prijímateľov a dostatočnú diverzifikáciu a homogénnosť portfólia na umožnenie primeraného odhadu rizikového profilu portfólia. V týchto kritériách sa odrážajú trhové podmienky a postupy príslušnej krajiny alebo regiónu. Finančný sprostredkovateľ je povinný spolupracovať s regionálnymi a vnútroštátnymi orgánmi zodpovednými za poskytovanie ďalších služieb v súvislosti s vykonávaním projektov renovácie, ktoré – okrem iného – zahŕňajú: poradenské služby; overovanie a hodnotenie projektovej prípravy, výstavby, technického dozoru a súťažných podkladov; vyhodnotenie súladu projektov renovácie s právom Únie a vnútroštátnymi právnymi predpismi; poskytovanie grantovej podpory, overovanie štátnej pomoci a zápis do registra. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Zodpovednosť riadiaceho orgánu |
Zodpovednosť riadiaceho orgánu vo vzťahu k finančnému nástroju sa stanoví podľa článku 6 delegovaného nariadenia (EÚ) č. 480/2014. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Trvanie |
Obdobie poskytovania úverov finančného nástroja sa stanoví tak, aby sa zabezpečilo, že programový príspevok uvedený v článku 42 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 sa použije na úvery, ktoré budú konečným prijímateľom vyplatené najneskôr 31. decembra 2023. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Poskytovanie úverov a rozdelenie rizika na úrovni finančného sprostredkovateľa (zladenie záujmov) |
Zladenie záujmov riadiaceho orgánu a finančného sprostredkovateľa sa dosiahne prostredníctvom:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Oprávnení finanční sprostredkovatelia |
Verejné a súkromné subjekty so sídlom v členskom štáte, ktoré sú zo zákona oprávnené poskytovať úvery na renováciu osobám, ktoré vlastnia priestory, a podnikom, ktoré pôsobia v priestoroch a vlastnia priestory v rámci jurisdikcie programu, z ktorého sa prispieva na finančný nástroj. Takýmito orgánmi sú finančné inštitúcie a podľa potreby inštitúcie mikrofinancovania alebo akákoľvek iná inštitúcia oprávnená poskytovať úvery. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Oprávnenosť konečného prijímateľa |
Koneční prijímatelia musia byť oprávnení na základe práva Únie a vnútroštátnych právnych predpisov, priority a dohody o financovaní. Konečnými prijímateľmi musia byť fyzické alebo právnické osoby alebo nezávislí odborníci (ekonomický činnosť), ako aj správcovia alebo iné právne subjekty, ktoré konajú v mene a v prospech vlastníkov, ktorí vlastnia priestory (byt alebo jednotlivú domácnosť), vykonávajúci opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti alebo v oblasti energií z obnoviteľných zdrojov, ktorí sú oprávnení podľa nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 a programovej podpory. Podľa pravidiel oprávnenosti v rámci programu a v súlade s vnútroštátnymi predpismi a pravidlami Únie môžu byť oprávnené tieto príklady typov prác:
Pokiaľ ide o konečných prijímateľov, pri poskytovaní úveru konečnému prijímateľovi/vlastníkom, ktorí vykonávajú hospodársku činnosť ako právnická osoba (napríklad nezávislým odborníkom), sa uplatňujú nasledujúce kritériá oprávnenosti. K dátumu podpisu úverovej zmluvy musia byť splnené tieto kritériá oprávnenosti:
Okrem toho, v čase investície a v priebehu úhrady úveru musia mať koneční prijímatelia sídlo v niektorom členskom štáte a hospodárska činnosť, na ktorú bol vyplatený úver, sa musí nachádzať v príslušnom členskom štáte a regióne/jurisdikcii programu EŠIF. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Charakteristiky produktu pre konečných prijímateľov |
Finančný sprostredkovateľ poskytne konečným prijímateľom nové úvery, ktoré prispejú k cieľu programu a ktoré sú spolufinancované prostredníctvom programu v rámci úveru na renováciu, pričom je vylúčené refinancovať existujúce úvery. Ich podmienky musia byť založené na hodnotení ex ante podľa článku 37 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. Splatnosť úveru na renováciu je maximálne 20 rokov. Maximálna výška každého úveru na renováciu sa pevne stanoví v súvislosti so zisteniami hodnotenia ex ante, v ktorom sa odôvodňuje programový príspevok na finančný nástroj, a uvedie sa v dohode o financovaní medzi riadiacim orgánom, fondom fondov a finančným sprostredkovateľom. Maximálna suma príspevku na úver a jednotlivú domácnosť nesmie prevýšiť 75 000 EUR. Úvery pre správcu budovy sú súčtom jednotlivých domácností v budove. V rámci finančného nástroja sa od konečných prijímateľov alebo správcov spoločného majetku, ktorí konajú v mene konečných prijímateľov, môže vyžadovať príspevok „z vlastných zdrojov“. Na úver na renováciu sa vzťahuje ročná fixná úroková miera a úver musí byť pravidelne odpisovaný. Úroková miera pre účasť finančného sprostredkovateľa je stanovená na trhovom základe. Úroková miera, ktorá sa uplatňuje na príslušný oprávnený úver zahrnutý do portfólia, sa zníži o podiel programového príspevku z verejných zdrojov v prospech konečných prijímateľov. Úrokové dotácie podľa článku 37 ods. 7 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 môžu byť poskytnuté domácnostiam s nízkym príjmom alebo zraniteľným domácnostiam (3). Maximálna výška úrokovej dotácie zodpovedá úrokovej miere, ktorú majú zaplatiť domácnosti s nízkym príjmom alebo zraniteľné domácnosti z príspevku finančného sprostredkovateľa na každý úver. Do finančného nástroja môžu byť zahrnuté určité náklady na technickú podporu v kontexte článku 37 ods. 7 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. Podpora musí byť poskytnutá len na prípravu projektu (prípravné štúdie a pomoc pri príprave investície až do rozhodnutia o investícii). Tieto náklady na technickú podporu sú oprávnené len v prípade podpísania úveru na renováciu medzi finančným sprostredkovateľom a konečnými prijímateľmi, a to bez ohľadu na subjekt, ktorý tieto služby poskytne (napr. bez ohľadu na to, či takéto služby poskytne finančný sprostredkovateľ alebo iný subjekt). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Podávanie správ a očakávané výsledky |
Finanční sprostredkovatelia poskytujú riadiacemu orgánu alebo fondu fondov minimálne každý štvrťrok informácie v štandardizovanej podobe a rozsahu. Správa musí obsahovať všetky príslušné prvky, aby riadiaci orgán splnil podmienky stanovené v článku 46 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. Členské štáty musia splniť aj svoje povinnosti týkajúce sa podávania správ podľa nariadenia o pomoci de minimis. Ukazovatele musia byť zladené s konkrétnymi cieľmi príslušnej priority programu EŠIF, z ktorého sa financuje finančný nástroj, a podľa očakávaných výsledkov hodnotenia ex ante. V prípade úveru na renováciu sa ukazovatele merajú a vykazujú minimálne raz za štvrťrok, pričom sú zladené minimálne s požiadavkami tohto nariadenia. Okrem spoločných ukazovateľov prioritnej osi programu EŠIF (počet domácností s lepšou klasifikáciou spotreby energie, odhadované ročné zníženie emisií skleníkových plynov a pod.), ďalšie ukazovatele zahŕňajú:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Hodnotenie ekonomického prínosu programového príspevku |
Finančný sprostredkovateľ zníži celkovú efektívnu úrokovú mieru (a podľa potreby upraví politiku v oblasti kolaterálu) účtovanú konečným prijímateľom v rámci každého oprávneného úveru zahrnutého do portfólia, čím zohľadní priaznivé podmienky financovania a rozdelenia rizika pri úvere na renováciu. Finančná výhoda programového príspevku z verejných zdrojov poskytnutého na daný nástroj sa v plnom rozsahu prenesie na konečných prijímateľov vo forme zníženia úrokovej miery. Finančný sprostredkovateľ monitoruje GGE pre konečných prijímateľov a podáva o ňom správy, ako sa uvádza v oddiele o štátnej pomoci. Táto zásada sa uvedie v dohode o financovaní medzi riadiacim orgánom alebo fondom fondov a finančným sprostredkovateľom. |
(1) Nariadenie Komisie (EÚ) č. 1407/2013 z 18. decembra 2013 o uplatňovaní článkov 107 a 108 Zmluvy o fungovaní Európskej únie na pomoc de minimis (Ú. v. EÚ L 352, 24.12.2013, s. 1).
(2) Ako „odvetvia podliehajúce obmedzeniam“ sa spoločne označujú tieto hospodárske odvetvia:
|
a) |
akákoľvek výrobná, obchodná alebo iná činnosť, ktorá je nezákonná podľa právnych predpisov alebo nariadení domácej jurisdikcie pre takúto výrobu, obchodovanie alebo činnosť; |
|
b) |
tabak a destilované alkoholické nápoje; výroba tabaku a destilovaných alkoholických nápojov a s nimi súvisiacich výrobkov a obchodovanie s nimi; |
|
c) |
výroba zbraní a streliva a obchodovanie s nimi: financovanie výroby zbraní a streliva akéhokoľvek druhu a obchodovania s nimi; toto obmedzenie sa neuplatňuje, ak sú tieto činnosti súčasťou alebo doplnkom explicitných politík Európskej únie; |
|
d) |
kasína; kasína a podobné podniky; |
|
e) |
obmedzenia v odvetví informačných technológií; výskum, vývoj a technické aplikácie týkajúce sa programov alebo riešení v oblasti elektronických dát, ktoré (i) majú za cieľ konkrétne: (a) podporovať akúkoľvek činnosť zahrnutú do odvetví podliehajúcich obmedzeniam uvedených v písm. a) až d); (b) internetové hazardné hry a online kasína; alebo (c) pornografiu, alebo (ii) sú určené na nezákonné (a) vstupovanie do sietí elektronických dát; alebo (b) sťahovanie elektronických dát; |
|
f) |
obmedzenia v odvetví vedy o živej prírode; pri poskytovaní podpory na financovanie výskumných, vývojových a technických aplikácií, ktoré sa týkajú: (i) klonovania ľudí na účely výskumu alebo na terapeutické účely; alebo (ii) geneticky modifikovaných organizmov (GMO). |
(3) Vymedzeným v rozhodnutí Komisie 2012/21/EÚ z 20. decembra 2011 ako znevýhodnení občania alebo sociálne slabšie skupiny, ktoré vzhľadom na obmedzenú platobnú schopnosť nie sú schopné získať bývanie za trhových podmienok.
|
12.9.2014 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 271/45 |
VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 965/2014
z 11. septembra 2014,
ktorým sa ustanovujú paušálne dovozné hodnoty na určovanie vstupných cien niektorých druhov ovocia a zeleniny
EURÓPSKA KOMISIA,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,
so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 1234/2007 z 22. októbra 2007 o vytvorení spoločnej organizácie poľnohospodárskych trhov a o osobitných ustanoveniach pre určité poľnohospodárske výrobky (nariadenie o jednotnej spoločnej organizácii trhov) (1),
so zreteľom na vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 543/2011 zo 7. júna 2011, ktorým sa ustanovujú podrobné pravidlá uplatňovania nariadenia Rady (ES) č. 1234/2007, pokiaľ ide o sektory ovocia a zeleniny a spracovaného ovocia a zeleniny (2), a najmä na jeho článok 136 ods. 1,
keďže:
|
(1) |
Vykonávacím nariadením (EÚ) č. 543/2011 sa v súlade s výsledkami Uruguajského kola mnohostranných obchodných rokovaní ustanovujú kritériá, na základe ktorých Komisia stanovuje paušálne hodnoty na dovoz z tretích krajín, pokiaľ ide o výrobky a obdobia uvedené v časti A prílohy XVI k uvedenému nariadeniu. |
|
(2) |
Paušálne dovozné hodnoty sa vypočítajú každý pracovný deň v súlade s článkom 136 ods. 1 vykonávacieho nariadenia (EÚ) č. 543/2011, pričom sa zohľadnia premenlivé každodenné údaje. Toto nariadenie by preto malo nadobudnúť účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie, |
PRIJALA TOTO NARIADENIE:
Článok 1
Paušálne dovozné hodnoty uvedené v článku 136 vykonávacieho nariadenia (EÚ) č. 543/2011 sú stanovené v prílohe k tomuto nariadeniu.
Článok 2
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli 11. septembra 2014
Za Komisiu
v mene predsedu
Jerzy PLEWA
generálny riaditeľ pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka
PRÍLOHA
Paušálne dovozné hodnoty na určovanie vstupných cien niektorých druhov ovocia a zeleniny
|
(EUR/100kg) |
||
|
Číselný znak KN |
Kód tretej krajiny (1) |
Paušálna dovozná hodnota |
|
0702 00 00 |
MK |
59,9 |
|
TR |
64,5 |
|
|
ZZ |
62,2 |
|
|
0707 00 05 |
TR |
124,7 |
|
ZZ |
124,7 |
|
|
0709 93 10 |
TR |
123,3 |
|
ZZ |
123,3 |
|
|
0805 50 10 |
AR |
187,5 |
|
BR |
100,4 |
|
|
CL |
194,1 |
|
|
IL |
182,0 |
|
|
UY |
126,6 |
|
|
ZA |
179,1 |
|
|
ZZ |
161,6 |
|
|
0806 10 10 |
BR |
163,2 |
|
EG |
159,9 |
|
|
MA |
157,9 |
|
|
TR |
120,3 |
|
|
ZZ |
150,3 |
|
|
0808 10 80 |
BA |
50,7 |
|
BR |
65,4 |
|
|
CL |
74,2 |
|
|
NZ |
120,1 |
|
|
US |
129,1 |
|
|
ZA |
101,1 |
|
|
ZZ |
90,1 |
|
|
0808 30 90 |
CN |
102,4 |
|
TR |
132,3 |
|
|
XS |
50,3 |
|
|
ZA |
120,5 |
|
|
ZZ |
101,4 |
|
|
0809 30 |
TR |
134,9 |
|
ZZ |
134,9 |
|
|
0809 40 05 |
MK |
41,2 |
|
ZZ |
41,2 |
|
(1) Nomenklatúra krajín stanovená nariadením Komisie (ES) č. 1833/2006 (Ú. v. EÚ L 354, 14.12.2006, s. 19). Kód „ZZ“ znamená „iného pôvodu“.
ROZHODNUTIA
|
12.9.2014 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 271/47 |
ROZHODNUTIE RADY 2014/658/SZBP
z 8. septembra 2014,
ktorým sa mení rozhodnutie 2014/145/SZBP o reštriktívnych opatreniach vzhľadom na konanie, ktorým sa narúša alebo ohrozuje územná celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny
RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,
so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii, a najmä na jej článok 29,
keďže:
|
(1) |
Rada prijala 17. marca 2014 rozhodnutie 2014/145/SZBP (1). |
|
(2) |
Európska rada vyjadrila 30. augusta 2014 znepokojenie nad prebiehajúcimi a stále intenzívnejšími bojmi na východe Ukrajiny a žiadala nové ustanovenie na zaradenie každej osoby a inštitúcie, ktoré majú do činenia so separatistickými skupinami v regióne Donbas, do zoznamu. |
|
(3) |
Rada sa okrem toho domnieva, že do zoznamu osôb, subjektov a orgánov, na ktoré sa vzťahujú reštriktívne opatrenia, ako sa uvádza v prílohe k rozhodnutiu 2014/145/SZBP, by sa mali doplniť ďalšie fyzické a právnické osoby. |
|
(4) |
Vzhľadom na pokračujúce narúšanie alebo ohrozovanie územnej celistvosti, zvrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny by sa mala platnosť rozhodnutia 2014/145/SZBP predĺžiť o ďalších šesť mesiacov. |
|
(5) |
Rozhodnutie 2014/145/SZBP by sa malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť. |
|
(6) |
Na vykonanie týchto opatrení je potrebná ďalšia činnosť Únie, |
PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:
Článok 1
Rozhodnutie 2014/145/SZBP sa týmto mení takto:
|
1. |
Článok 1 ods. 1 sa nahrádza takto: „1. Členské štáty prijmú potrebné opatrenia, aby zabránili vstupu na svoje územia, ako aj prechodu cez ne:
ako sa uvádzajú v prílohe.“ |
|
2. |
Článok 2 ods. 1 sa nahrádza takto: „1. Zmrazujú sa všetky finančné prostriedky a hospodárske zdroje, ktoré patria, sú vo vlastníctve, v držbe alebo pod kontrolou:
ako sa uvádzajú v prílohe.“ |
|
3. |
Článok 6 druhý odsek sa nahrádza takto: „Toto rozhodnutie sa uplatňuje do 15. marca 2015.“ |
Článok 2
Osoby a subjekty uvedené v zozname v prílohe k tomuto rozhodnutiu sa dopĺňajú do zoznamu uvedeného v prílohe k rozhodnutiu 2014/145/SZBP.
Článok 3
Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.
V Bruseli 8. septembra 2014
Za Radu
predseda
S. GOZI
(1) Rozhodnutie Rady 2014/145/SZBP zo 17. marca 2014 o reštriktívnych opatreniach vzhľadom na konanie, ktorým sa narúša alebo ohrozuje územná celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny (Ú. v. EÚ L 78, 17.3.2014, s. 16).
PRÍLOHA
Zoznam osôb a subjektov podľa článku 2
|
|
Meno |
Informácie o totožnosti |
Odôvodnenie |
Dátum zaradenia na zoznam |
|
1. |
Alexander ZAKHARCHENKO Александр Владимирович Захарченко |
Narodený v roku 1976 v Donecku |
Od 7. augusta nahradil Alexandra Borodaja vo funkcii tzv. „predsedu vlády“ tzv. „Doneckej ľudovej republiky“. Prevzatím a vykonávaním tejto funkcie Zakharchenko podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. |
12.9.2014 |
|
2. |
Vladimir KONONOV/alias „cár“
|
Narodený 14.10.1974 v Gorskom |
Od 14. augusta nahradil Igora Strelkova/Girkina vo funkcii tzv. „ministra obrany“ tzv. „Doneckej ľudovej republiky“. Údajne od apríla velí divízii separatistov v Donecku a sľúbil, že „vyrieši strategickú úlohu odrazenia vojenskej agresie Ukrajiny“. Konokov preto podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. |
12.9.2014 |
|
3. |
Miroslav Vladimirovich RUDENKO Мирослав Владимирович Руденко |
Narodený 21.1.1983 v Debalceve |
Veliteľ donbaských ľudových milícií. Okrem iného uviedol, že budú pokračovať v boji vo zvyšku krajiny. Rudenko preto podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. |
12.9.2014 |
|
4. |
Gennadiy Nikolaiovych TSYPKALOV Геннадий Николаевич Цыпкалов |
Narodený 6.21.1973 |
Nahradil Marata Bashirova vo funkcii tzv. „predsedu vlády“ tzv. „Luhanskej ľudovej republiky“. Predtým pôsobil v juhovýchodných milíciách. Tsyplakov preto podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. |
12.9.2014 |
|
5. |
Andrey Yurevich PINCHUK Андрей Юрьевич ПИНЧУК |
|
„Minister štátnej bezpečnosti“ tzv. „Doneckej ľudovej republiky“. Spojený s Vladimirom Antyufeyevom, ktorý je zodpovedný za separatistické „vládne“ aktivity tzv. „vlády Doneckej ľudovej republiky“. Preto podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. |
12.9.2014 |
|
6. |
Oleg BEREZA Олег БЕРЕЗА |
|
„Minister vnútra“ tzv. „Doneckej ľudovej republiky“. Spojený s Vladimirom Antyufeyevom, ktorý je zodpovedný za separatistické „vládne“ aktivity tzv. „vlády Doneckej ľudovej republiky“. Preto podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. |
12.9.2014 |
|
7. |
Andrei Nikolaevich RODKIN Андрей Николаевич Родкин |
|
Zástupca Moskvy v tzv. „Doneckej ľudovej republike“. Vo svojich vyhláseniach okrem iného uvádzal, že milície sú pripravené viesť partizánsku vojnu a že sa zmocnili zbrojných systémov ukrajinských ozbrojených síl. Preto podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. |
12.9.2014 |
|
8. |
Aleksandr KARAMAN Александр Караман |
|
„Podpredseda vlády pre sociálne otázky“ tzv. „Doneckej ľudovej republiky“. Spojený s Vladimirom Antyufeyevom, ktorý je zodpovedný za separatistické „vládne“ aktivity tzv. „vlády Doneckej ľudovej republiky“. Preto podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. Chránenec podpredsedu vlády Ruska Dmitrija Rogozina. |
12.9.2014 |
|
9. |
Georgiy L'vovich MURADOV Георгий Львович Мурадов |
Narodený 19.11.1954 |
Tzv. „podpredseda vlády“ Krymu a splnomocnený zástupca prezidenta Putina pre Krym. Muradov zohral dôležitú úlohu pri konsolidácii inštitucionálnej kontroly Ruska nad Krymom od nezákonnej anexie. Preto podporoval činnosti a politiky, ktoré narúšajú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. |
12.9.2014 |
|
10. |
Mikhail Sergeyevich SHEREMET Михаил Сергеевич Шеремет |
Narodený 23.5.1971 v Džankoji |
So called „First Deputy Prime Minister“ of Crimea. Sheremet played a key role in the organization and implementation of the 16 March referendum in Crimea on unification with Russia. At the time of the referendum, Sheremet reportedly commanded the pro-Moscow „self-defense forces“ in Crimea. He has therefore supported actions and policies which undermine the territorial integrity, sovereignty and independence of Ukraine. |
12.9.2014 |
|
11. |
Yuri Leonidovich VOROBIOV Юрий Леонидович Воробьев |
Narodený 2.2.1948 v Krasnojarsku |
Podpredseda Federálnej rady Ruskej federácie 1. marca 2014 verejne podporil vo Federálnej rade nasadenie ruských síl na Ukrajine. Následne hlasoval za súvisiaci dekrét. |
12.9.2014 |
|
12. |
Vladimir Volfovich ZHIRINOVSKY Владимир Вольфович Жириновски |
Narodený 10.6.1964 v Eidelshteine, Kazachstan |
Člen Rady Štatnej dumy; vedúci predstaviteľ Liberálno-demokratickej strany Ruska. Aktívne podporoval nasadenie ruských ozbrojených síl na Ukrajine a anexiu Krymu. Aktívne vyzýval na rozdelenie Ukrajiny. V mene Liberálno-demokratickej strany Ruska, ktorej predsedá, podpísal dohodu s tzv. „Doneckou ľudovou republikou“. |
12.9.2014 |
|
13. |
Vladimir Abdualiyevich VASILYEV
|
Narodený 11.8.1949 v Kline |
Podpredseda Štátnej dumy. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
14. |
Viktor Petrovich VODOLATSKY Виктор Петрович Водолацкий |
Narodený 19.8.1957 v Azovskom regióne |
Predseda („ataman“) Únie ruských a zahraničných kozáckych síl a poslanec Štátnej dumy. Podporoval anexiu Krymu a pripustil, že ruskí kozáci sa aktívne zúčastňujú na ukrajinskom konflikte na strane Moskvou podporovaných separatistov. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
15. |
Leonid Ivanovich KALASHNIKOV Леонид Иванович Калашников |
Narodený 6.8.1960 v Stepnom Dvorci |
Prvý podpredseda Výboru Štátnej dumy pre zahraničné veci. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
16. |
Vladimir Stepanovich NIKITIN
|
Narodený 5.4.1948 v Opočke |
Prvý podpredseda Výboru Štátnej dumy pre vzťahy s krajinami SNŠ, eurázijskú integráciu a kontakty s krajanmi. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
17. |
Oleg Vladimirovich LEBEDEV Олег Владимирович Лебедев |
Narodený 21.3.1964 v Orel/Rudny |
Prvý podpredseda Výboru Štátnej dumy pre vzťahy s krajinami SNŠ, eurázijskú integráciu a kontakty s krajanmi. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
18. |
Ivan Ivanovich MELNIKOV Иван Иванович Мельников |
Narodený 7.8.1950 v Bogorodicku |
Prvý podpredseda Štátnej dumy. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
19. |
Igor Vladimirovich LEBEDEV Игорь Владимирович Лебедев |
Narodený 27.9.1972 v Moskve |
Podpredseda Štátnej dumy. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
20. |
Nikolai Vladimirovich LEVICHEV Николай Владимирович Левичев |
Narodený 28.5.1953 v Puškine |
Podpredseda Štátnej dumy. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
21. |
Svetlana Sergeevna ZHUROVA Светлана Сергеевна Журова |
Narodená 7.1.1972 v Pavlove na Neve |
Prvá podpredsedníčka Výboru Štátnej dumy pre zahraničné veci. 20. marca 2014 hlasovala za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
22. |
Aleksey Vasilevich NAUMETS Алексей Васильевич Hаумец |
Narodený 11.2.1968 |
Generálmajor ruskej armády. Veliteľ 76. leteckej divízie, ktorá bola súčasťou ruskej vojenskej prítomnosti na území Ukrajiny, najmä počas nezákonnej anexie Krymu. |
12.9.2014 |
|
23. |
Sergey Viktorovich CHEMEZOV
|
Narodený 20.8.1952 v Čeremkove |
Sergei Chemezov je jedným so známych blízkych spolupracovníkov prezidenta Putina, obaja boli agentmi KGB v Drážďanoch. Je členom najvyššej rady „Jednotného Ruska“. Vďaka kontaktom s ruským prezidentom sa dostal na vysoké pozície v štátom kontrolovaných firmách. Je predsedom správnej rady konglomerátu Rostec, vedúcej ruskej štátom kontrolovanej spoločnosti v oblasti obrannej a priemyselnej výroby. Na základe rozhodnutia ruskej vlády Rostec plánuje vybudovať elektrárne na Kryme, a tak podporiť jeho integráciu do Ruskej federácie. Okrem toho Rosobonoexport, ktorý je dcérskou spoločnosťou Rostecu, podporoval začlenenie krymských spoločností v oblasti obrany do ruského obranného priemyslu, čím upevňoval nezákonnú anexiu Krymu k Ruskej federácii. |
12.9.2014 |
|
24. |
Alexander Mikhailovich BABAKOV Aлександр Михайлович Бабаков |
Narodený 8.2.1963 v Kišiňove |
Poslanec Štátnej dumy, predseda výboru Štátnej dumy pre legislatívne ustanovenia týkajúce sa vývoja vojensko-priemyselného komplexu Ruskej federácie. Je prominentným členom „Spojeného Ruska“ a podnikateľom s významnými investíciami na Ukrajine a na Kryme. 20. marca 2014 hlasoval za návrh federálneho ústavného zákona „o prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových federálnych celkov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a mesta s federálnym štatútom Sevastopol“. |
12.9.2014 |
|
12.9.2014 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 271/54 |
ROZHODNUTIE RADY 2014/659/SZBP
z 8. septembra 2014,
ktorým sa mení rozhodnutie 2014/512/SZBP o reštriktívnych opatreniach s ohľadom na konanie Ruska, ktorým destabilizuje situáciu na Ukrajine
RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,
so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii, a najmä na jej článok 29,
keďže:
|
(1) |
Rada prijala 31. júla 2014 rozhodnutie 2014/512/SZBP (1). |
|
(2) |
Európska rada odsúdila 30. augusta 2014 narastajúci prílev bojovníkov a zbraní z územia Ruskej federácie na východ Ukrajiny a agresiu ruských ozbrojených síl na ukrajinskej pôde. |
|
(3) |
Európska rada vyzvala na prípravu návrhov, aby sa mohli na základe vývoja situácie v oblasti prijať ďalšie významné kroky. |
|
(4) |
Vzhľadom na závažnosť situácie sa Rada domnieva, že je vhodné prijať ďalšie reštriktívne opatrenia v reakcii na konanie Ruska, ktorým destabilizuje situáciu na Ukrajine. |
|
(5) |
V tejto súvislosti je vhodné rozšíriť zákaz týkajúci sa určitých finančných nástrojov. Mali by sa uložiť ďalšie obmedzenia prístupu na kapitálové trhy vo vzťahu k štátom vlastneným ruským finančným inštitúciám, niektorým ruským subjektom v obrannom sektore, ako aj niektorým ruským subjektom, ktorých hlavnou náplňou podnikania je predaj alebo preprava ropy. Týmito zákazmi nie sú dotknuté finančné služby neuvedené v článku 1. Pôžičky sa za nové považujú len vtedy, ak sa čerpajú po 12. septembri 2014. |
|
(6) |
Okrem toho by sa mal zakázať predaj, dodávky alebo prevod položiek s dvojakým použitím niektorým osobám, subjektom alebo orgánom v Rusku. |
|
(7) |
Okrem toho by sa malo zakázať poskytovanie služieb potrebných na hlbinný prieskum ropy a jej ťažbu, arktický prieskum ropy a jej ťažbu alebo v rámci projektov zameraných na bridlicovú ropu. |
|
(8) |
Na vykonanie určitých opatrení je potrebná ďalšia činnosť Únie, |
PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:
Článok 1
Rozhodnutie 2014/512/SZBP sa mení takto:
|
1. |
Článok 1 sa nahrádza takto: „Článok 1 1. Priamy alebo nepriamy nákup alebo predaj dlhopisov, kapitálu alebo podobných finančných nástrojov, ako aj priame alebo nepriame poskytovanie investičných služieb pre ne či pomoc pri ich vydávaní alebo akékoľvek iné nakladanie s nimi, ak ich splatnosť presahuje 90 dní a ak ich po 1. auguste 2014 až do 12. septembra 2014 alebo so splatnosťou presahujúcou 30 dní po 12. septembri 2014 vydali:
sa zakazuje. 2. Priamy alebo nepriamy nákup alebo predaj dlhopisov, kapitálu alebo podobných finančných nástrojov, ako aj priame alebo nepriame poskytovanie investičných služieb pre ne či pomoc pri ich vydávaní alebo akékoľvek iné nakladanie s nimi, ak ich splatnosť presahuje 30 dní a ak ich po 12. septembri 2014 vydali:
sa zakazuje. 3. Zakazuje sa priame alebo nepriame poskytovanie alebo priama i nepriama úas na akýchkovek dohodách o poskytovaní nových pôžiiek alebo úverov so splatnosou presahujúcou 30 dní akejkovek právnickej osobe, subjektu alebo orgánu uvedeným v odsekoch 1 alebo 2 po 12. septembri 2014, a to okrem pôžiiek alebo úverov, ktorých špecifickým a podloženým cieom je financovanie nezakázaného dovozu alebo vývozu tovaru a nefinanných služieb medzi Úniou a Ruskom, alebo pôžiiek, ktorých špecifickým a podloženým cieom je poskytova núdzové financovanie na splnenie kritérií solventnosti a likvidity pre právnické osoby usadené v Únii, ktorých vlastnícke práva z viac ako 50 % patria subjektu uvedenému v prílohe I.“ |
|
2. |
Vkladá sa tento článok: „Článok 3a 1. Zakazuje sa priamy alebo nepriamy predaj, dodávka, prevod alebo vývoz tovaru a technológií s dvojakým použitím, ktoré sú uvedené v prílohe I k nariadeniu (ES) č. 428/2009, akejkoľvek osobe, subjektu alebo orgánu v Rusku, ako sa uvádzajú v prílohe IV tohto rozhodnutia, štátnymi príslušníkmi členských štátov alebo z územia členských štátov, alebo prostredníctvom ich plavidiel alebo lietadiel, a to bez ohľadu na to, či uvedený tovar pochádza z ich územia. 2. Zakazuje sa:
3. Zákazmi stanovenými v odsekoch 1 a 2 nie je dotknuté plnenie zmlúv alebo dohôd uzavretých pred 12. septembrom 2014 ani poskytovanie pomoci potrebnej na údržbu a ochranu existujúcich kapacít v EÚ. 4. Zákazy uvedené v odsekoch 1 a 2 sa nevzťahujú na vývoz, predaj, dodávku alebo prevod tovaru a technológií s dvojakým použitím pre letectvo a kozmický priemysel, alebo na súvisiace poskytovanie technickej alebo finančnej pomoci, na nevojenské použitie a pre nevojenských koncových používateľov, ani na údržbu a ochranu existujúcich civilných jadrových kapacít v rámci EÚ, na nevojenské použitie a pre nevojenských koncových používateľov.“ |
|
3. |
Vkladá sa tento článok: „Článok 4a 1. Zakazuje sa priame alebo nepriame poskytovanie súvisiacich služieb potrebných na hlbinný prieskum ropy a jej ťažbu, arktický prieskum ropy a jej ťažbu alebo v rámci projektov zameraných na bridlicovú ropu v Rusku štátnymi príslušníkmi členských štátov alebo z území členských štátov, alebo prostredníctvom plavidiel alebo lietadiel podliehajúcich ich jurisdikcii. 2. Zákazom stanoveným v odseku 1 nie je dotknuté plnenie zmlúv ani rámcových dohôd uzavretých pred 12. septembrom 2014 ani doplnkových zmlúv potrebných na plnenie takýchto zmlúv. 3. Zákaz stanovený v odseku 1 sa neuplatňuje, ak sú dotknuté služby potrebné na naliehavé zabránenie alebo zmiernenie udalosti, ktorá môže mať pravdepodobne závažný a významný dosah na ľudské zdravie a bezpečnosť alebo životné prostredie.“ |
|
4. |
V článku 7 ods.1 sa písmeno a) nahrádza takto:
. |
|
5. |
Článok 8 sa nahrádza takto: „Článok 8 Zakazuje sa vedome alebo úmyselne sa zúčastňovať na činnostiach, ktorých predmetom alebo výsledkom je obchádzanie zákazov stanovených v článkoch 1 až 4a, vrátane konania ako zástupca subjektov uvedených v článku 1.“ |
Článok 2
Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.
V Bruseli 8. septembra 2014
Za Radu
predseda
S. GOZI
(1) Rozhodnutie Rady 2014/512/SZBP z 31. júla 2014 o reštriktívnych opatreniach s ohľadom na konanie Ruska, ktorým destabilizuje situáciu na Ukrajine (Ú. v. EÚ L 229, 31.7.2014, s. 13).
PRÍLOHA
1.
Príloha k rozhodnutiu 2014/512/SZBP sa premenúva na prílohu I.
2.
Dopĺňajú sa tieto prílohy:„PRÍLOHA II
ZOZNAM PRÁVNICKÝCH OSÔB, SUBJEKTOV ALEBO ORGÁNOV PODĽA ČLÁNKU 1 ODS. 2 PÍSM. a)
|
OPK OBORONPROM |
|
UNITED AIRCRAFT CORPORATION |
|
URALVAGONZAVOD |
„PRÍLOHA III
ZOZNAM PRÁVNICKÝCH OSÔB, SUBJEKTOV ALEBO ORGÁNOV PODĽA ČLÁNKU 1 ODS. 2 PÍSM. b)
|
ROSNEFT |
|
TRANSNEFT |
|
GAZPROM NEFT |
„PRÍLOHA IV
ZOZNAM PRÁVNICKÝCH OSÔB, SUBJEKTOV ALEBO ORGÁNOV PODĽA ČLÁNKU 3a
|
JSC Sirius (optoelektronika na civilné a vojenské účely) |
|
OJSC Stankoinstrument (strojárstvo na civilné a vojenské účely) |
|
OAO JSC Chemcomposite (materiály na civilné a vojenské účely) |
|
JSC Kalashnikov (ručné zbrane) |
|
JSC Tula Arms Plant (zbraňové systémy) |
|
NPK Technologii Maschinostrojenija (strelivo) |
|
OAO Wysokototschnye Kompleksi (protilietadlové a protitankové systémy) |
|
OAO Almaz Antey (podnik vo vlastníctve štátu; zbrane, strelivo, výskum) |
|
OAO NPO Bazalt (podnik vo vlastníctve štátu; výroba strojov na výrobu zbraní a streliva). |
|
12.9.2014 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 271/58 |
VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE
z 11. septembra 2014
o vzore dohody o financovaní príspevku z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka na spoločné finančné nástroje pre neobmedzené záruky a sekuritizáciu v prospech malých a stredných podnikov
(2014/660/EÚ)
EURÓPSKA KOMISIA,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,
so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde, Európskom poľnohospodárskom fonde pre rozvoj vidieka a Európskom námornom a rybárskom fonde a ktorým sa stanovujú všeobecné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde a Európskom námornom a rybárskom fonde, a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 1083/2006 (1), a najmä na jeho článok 39 ods. 4 druhý pododsek,
keďže:
|
(1) |
Od roku 2009 zasahuje malé a stredné podniky (MSP) v Európskej únii finančná kríza, okrem iného aj v dôsledku toho, že európske banky znižujú mieru zadlženosti vo svojich súvahách s cieľom splniť kapitálové požiadavky zakotvené v smernici Európskeho parlamentu a Rady 2013/36/EÚ z 26. júna 2013 o prístupe k činnosti úverových inštitúcií a prudenciálnom dohľade nad úverovými inštitúciami a investičnými spoločnosťami, o zmene smernice 2002/87/ES a o zrušení smerníc 2006/48/ES a 2006/49/ES (2) a nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 575/2013 z 26. júna 2013 o prudenciálnych požiadavkách na úverové inštitúcie a investičné spoločnosti a o zmene nariadenia (EÚ) č. 648/2012 (3). V záujme riešenia následných prípadných zlyhaní trhu v oblasti finančných služieb a finančných nástrojov pre MSP Európska rada poverila Komisiu, aby preskúmala možnosti sprístupnenia finančných nástrojov malým a stredným podnikom na celoeurópskej úrovni. |
|
(2) |
Komisia spoločne s Európskou investičnou bankou (EIB) v decembri 2013 dokončila hodnotenie ex ante (4), v ktorom sa poukázalo na zlyhanie trhu pri poskytovaní finančných prostriedkov životaschopným MSP v Európskej únii v odhadovanom rozmedzí od 20 do 112 miliárd EUR. |
|
(3) |
V hodnotení ex ante sa zdôraznilo, že je dôležité rýchlo reagovať na finančnú krízu postihujúcu MSP, a to v rámci spoločnej európskej snahy oživiť zablokovaný úverový kanál k MSP, stimulovať hospodársky rast a čeliť fragmentácii vnútorného trhu, pokiaľ ide o prístup MSP k úverom. |
|
(4) |
Jednou z reakcií je otvoriť účelové sekcie v rámci finančných nástrojov zriadených na úrovni Únie podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1287/2013 z 11. decembra 2013, ktorým sa zriaďuje program pre konkurencieschopnosť podnikov a malé a stredné podniky (COSME) (2014 – 2020) a ktorým sa zrušuje rozhodnutie č. 1639/2006/ES (5), ako aj nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1291/2013 z 11. decembra 2013, ktorým sa zriaďuje program Horizont 2020 – rámcový program pre výskum a inováciu (2014 – 2020) a zrušuje rozhodnutie č. 1982/2006/ES (6). |
|
(5) |
Keďže cieľom článku 17 ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 1287/2013 (COSME) a článkov 20 a 21 nariadenia (EÚ) č. 1291/2013, ktorým sa zriaďuje program Horizont 2020, je výslovne zabezpečiť komplementárnosť a synergiu s európskymi štrukturálnymi a investičnými fondmi (EŠIF), ďalšou súčasťou reakcie je umožniť členským štátom, aby využívali Európsky fond regionálneho rozvoja (EFRR) a Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV) s cieľom poskytnúť finančný príspevok na tieto finančné nástroje zriadené na úrovni Únie v súlade s článkom 39 ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013. |
|
(6) |
S týmito finančnými nástrojmi zriadenými na úrovni Únie nepriamo hospodári Komisia, pričom úlohy súvisiace s plnením rozpočtu sú zverené EIB alebo EIF podľa článku 58 ods. 1 písm. c) bodu iii) a článku 139 ods. 4 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 966/2012 z 25. októbra 2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie, a zrušení nariadenia Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (7), pokiaľ ide o finančné nástroje pre neobmedzené záruky a sekuritizáciu v prospech MSP. Na tento účel musí Komisia uzatvoriť dohody o delegovaní s EIB a Európskym investičným fondom (EIF). |
|
(7) |
Ak členský štát využije možnosť poskytnúť finančný príspevok z prostriedkov EFRR a EPFRV na finančné nástroje zriadené na úrovni Únie, v článku 39 ods. 4 písm. c) nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 sa vyžaduje, aby zúčastnené členské štáty uzavreli s EIB alebo EIF dohodu o financovaní. |
|
(8) |
Finančné nástroje zriadené na úrovni Únie môžu priniesť požadovanú rýchlu reakciu len vtedy, ak sú pri ich fungovaní splnené dve podmienky. Po prvé je potrebné zabezpečiť jednotné podmienky a rovnaké zaobchádzanie pre zúčastnené členské štáty pri využívaní prostriedkov z EFRR a EPFRV. Po druhé podmienky pre príspevok z prostriedkov EFRR a EPFRV na základe každej jednotlivej dohody o financovaní, ktorá sa má uzatvoriť medzi zúčastnenými členskými štátmi a EIB alebo EIF, a podmienky uvedené v dohodách o delegovaní, ktoré sa týkajú ďalších zdrojov v rámci programov COSME a Horizont 2020 musia byť konzistentné. Vzor dohody o financovaní, ktorý majú k dispozícii zúčastnené členské štáty aj EIB alebo EIF je najlepším spôsobom ako zabezpečiť dodržiavanie týchto podmienok. Je preto nevyhnutné stanoviť vzor dohody o financovaní. |
|
(9) |
V záujme zabezpečenia efektívneho využitia príslušných prostriedkov z EFRR a EPFRV by mal vzor dohody o financovaní zahŕňať, okrem iného aj úlohy a povinnosti EIB alebo EIF, ako je odmeňovanie, minimálny pákový efekt, ktorý je potrebné dosiahnuť v jasne stanovených čiastkových cieľoch, podmienky pre vytvorenie nového dlhového financovania v prospech MSP, ustanovenia týkajúce sa neoprávnených činností a kritérií vylúčenia, rozvrh platieb z EFRR a EPFRV do finančných nástrojov, sankcie v prípade neplnenia zo strany dotknutých finančných sprostredkovateľov, ustanovenia o výbere finančných sprostredkovateľov, ustanovenia o monitorovaní, vykazovaní, audite a viditeľnosti finančných nástrojov a podmienky vypovedania dohody. |
|
(10) |
V záujme rýchleho uplatňovania opatrení stanovených v tomto rozhodnutí by toto rozhodnutie malo nadobudnúť účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie. |
|
(11) |
Opatrenia stanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom Koordinačného výboru pre európske štrukturálne a investičné fondy zriadeného podľa článku 150 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 1303/2013, |
PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:
Článok 1
Vzor dohody o financovaní príspevku z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka na spoločné finančné nástroje pre neobmedzené záruky a sekuritizáciu v prospech malých a stredných podnikov, ktorá sa má uzavrieť medzi Európskou investičnou bankou alebo Európskym investičným fondom a každým zúčastneným členským štátom, je stanovený v prílohe k tomuto rozhodnutiu.
Článok 2
Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.
V Bruseli 11. septembra 2014
Za Komisiu
predseda
José Manuel BARROSO
(1) Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 320.
(2) Ú. v. EÚ L 176, 27.6.2013, s. 338.
(3) Ú. v. EÚ L 176, 27.6.2013, s. 1.
(4) Pracovný dokument útvarov Komisie SWD(2013) 517 final.
(5) Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 33.
PRÍLOHA
VZOR DOHODY O FINANCOVANÍ
medzi [RIADIACIM ORGÁNOM ČLENSKÉHO ŠTÁTU, KTORÝ SA ZÚČASTŇUJE NA INICIATÍVE MSP]
a
[EURÓPSKYM INVESTIČNÝM FONDOM]/[EURÓPSKOU INVESTIČNOU BANKOU]
Obsah
|
Článok 1 |
Vymedzenie pojmov a výklad |
|
Článok 2 |
Účel a rozsah pôsobnosti tejto dohody o financovaní |
|
Článok 3 |
Kritériá oprávnenosti a vylúčenia nového dlhového financovania |
|
Článok 4 |
Všeobecné zásady týkajúce sa implementácie a správy účelovej(-ých) sekcie(-í) |
|
Článok 5 |
Ciele a opis účelovej(-ých) sekcie(-í) |
|
Článok 6 |
Územné pokrytie |
|
Článok 7 |
Minimálny pákový efekt, čiastkové ciele a sankcie |
|
Článok 8 |
Úlohy a povinnosti EIF |
|
Článok 9 |
Výber finančných sprostredkovateľov a operačných dohôd |
|
Článok 10 |
Riadenie |
|
Článok 11 |
Príspevok ČŠ |
|
Článok 12 |
Príspevok EIF |
|
Článok 13 |
Účet(-ty) účelovej(-ých) sekcie(-í) a správa pokladničných aktív |
|
Článok 14 |
Náklady na riadenie a poplatky za riadenie |
|
Článok 15 |
Účtovníctvo |
|
Článok 16 |
Operačné a finančné výkazníctvo |
|
Článok 17 |
Audity, kontroly a monitorovanie |
|
Článok 18 |
Hodnotenie |
|
Článok 19 |
Obstarávanie tovarov, činností a služieb |
|
Článok 20 |
Viditeľnosť |
|
Článok 21 |
Zverejňovanie informácií o finančných sprostredkovateľoch a konečných prijímateľoch |
|
Článok 22 |
Postúpenie práv a povinností |
|
Článok 23 |
Zodpovednosť |
|
Článok 24 |
Rozhodné právo a jurisdikcia |
|
Článok 25 |
Účinnosť – vypovedanie |
|
Článok 26 |
Upozornenia a oznámenia |
|
Článok 27 |
Zmeny a rôzne ustanovenia |
|
Článok 28 |
Prílohy |
|
Príloha 1 |
Hlavné prvky účelovej(-ých) sekcie(-í) |
|
Príloha 2 |
Kritériá vylúčenia platné pre finančných sprostredkovateľov a konečných prijímateľov a kritériá oprávnenosti na príspevok EÚ [uvedú sa čiastočne v rámci konkrétnych dohôd o financovaní] |
|
Príloha 3 |
Žiadosť o platbu [uvedie sa v rámci konkrétnych dohôd o financovaní] |
|
Príloha 4 |
Usmernenia pre správu pokladničných aktív [uvedú sa v rámci konkrétnych dohôd o financovaní] |
|
Príloha 5 |
Podávanie správ o operačných aspektoch účelovej(-ých) sekcie(-í) [uvedie sa v rámci konkrétnych dohôd o financovaní] |
|
Príloha 6 |
Podávanie správ o finančných aspektoch účelovej(-ých) sekcie(-í) [uvedie sa v rámci konkrétnych dohôd o financovaní] |
Táto dohoda sa uzatvára dňa [•] 2014 medzi:
|
1. |
[riadiacim orgánom členského štátu, ktorý sa zúčastňuje iniciatívy MSP] („riadiaci orgán“), ktorý na účely podpisu tejto dohody zastupuje [meno osoby], [funkcia], a |
|
2. |
[Európskym investičným fondom]/[Európskou investičnou bankou], [15, avenue J.F. Kennedy]/[98-100 Boulevard Konrad Adenauer], [L-2968]/[L-2950] Luxembourg, Luxembourg („EIF“), [ktorý]/[ktorú] na účely tejto dohody zastupuje [meno osoby], [funkcia]; súhrnne „zmluvné strany“ a jednotlivo „zmluvná strana“, v závislosti od kontextu. |
KEĎŽE:
|
(1) |
V nadväznosti na závery Európskej rady z 27. a 28. júna 2013 Európska investičná banka (EIB) a Komisia vykonali hodnotenie ex ante s cieľom vymedziť zlyhanie trhu, pokiaľ ide o finančné služby a dostupné finančné nástroje v prospech MSP existujúce v súčasnosti na celoeurópskej úrovni („hodnotenie ex ante “), a to v rámci spoločnej európskej snahy oživiť zablokovaný úverový kanál k MSP, stimulovať hospodársky rast a čeliť fragmentácii vnútorného trhu, pokiaľ ide o prístup MSP k úverom („iniciatíva MSP“). |
|
(2) |
Hodnotenie ex ante bolo dokončené v decembri 2013 a poukázalo na zlyhanie trhu pri poskytovaní finančných prostriedkov životaschopným MSP v [názov členského štátu] v odhadovanom rozmedzí [•] až [•] miliónov EUR. |
|
(3) |
Dňa 17. decembra 2013 bolo prijaté nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde, Európskom poľnohospodárskom fonde pre rozvoj vidieka a Európskom námornom a rybárskom fonde a ktorým sa stanovujú všeobecné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde a Európskom námornom a rybárskom fonde, a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 1083/2006 (1) („NSU“). |
|
(4) |
Podľa článku 38 ods. 1 písm. a) NSU môžu riadiace orgány poskytnúť finančný príspevok na finančné nástroje zriadené na úrovni Únie; podľa článku 39 ods. 2 NSU môže [názov členského štátu] použiť až 7 % celkových prostriedkov pridelených z EFRR a EPFRV na poskytovanie finančného príspevku na takéto finančné nástroje, ktoré nepriamo spravuje Európska komisia, pričom úlohy spojené s implementáciou sú zverené skupine EIB (EIB je v článku 2 ods. 23 NSU vymedzená ako Európska investičná banka, Európsky investičný fond alebo každá dcérska spoločnosť EIB) („skupina EIB“) podľa článku 58 ods. 1 písm. c) bodom iii) a článku 139 ods. 4 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 966/2012 z 25. októbra 2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie, a zrušení nariadenia Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (2), pokiaľ ide o [neobmedzené záruky, ktoré umožňujú kapitálovú úľavu pre finančných sprostredkovateľov na nové portfóliá dlhového financovania pre oprávnené MSP v súlade s článkom 37 ods. 4 NSU] A/ALEBO [sekuritizáciu vymedzenú v článku 4 ods. 1 bode 61 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 575/2013 z 26. júna 2013 o prudenciálnych požiadavkách na úverové inštitúcie a investičné spoločnosti a o zmene nariadenia (EÚ) č. 648/2012 (3), z [existujúcich portfólií dlhového financovania pre MSP a ďalšie podniky, ktoré majú menej ako 500 zamestnancov;] A/ALEBO [nových portfólií dlhového financovania pre MSP] (variant 2); [so združením príspevku ČŠ s príspevkami z iných členských štátov (variant 3)]. |
|
(5) |
Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1287/2013 z 11. decembra 2013, ktorým sa zriaďuje program pre konkurencieschopnosť podnikov a malé a stredné podniky (COSME) (2014 – 2020) a ktorým sa zrušuje rozhodnutie č. 1639/2006/ES (4) („nariadenie COSME“) Európska komisia zriadila finančné nástroje („finančné nástroje COSME“), ktorých cieľom je uľahčiť a zlepšiť prístup MSP k finančným prostriedkom v počiatočnej fáze, vo fáze rastu a vo fáze transferu a ktorými sa dopĺňa používanie finančných nástrojov pre MSP členským štátom na národnej a regionálnej úrovni; orientačný príspevok Európskej komisie na finančné nástroje COSME v období rokov 2014 – 2016 sa odhaduje až na[•] miliónov EUR. |
|
(6) |
Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1291/2013 z 11. decembra 2013, ktorým sa zriaďuje program Horizont 2020 – rámcový program pre výskum a inováciu (2014 – 2020) a zrušuje rozhodnutie č. 1982/2006/ES (5) a podľa rozhodnutia Rady 2013/743/EÚ z 3. decembra 2013, ktorým sa zriaďuje osobitný program na vykonávanie programu Horizont 2020 – rámcový program pre výskum a inováciu (2014 – 2020) a ktorým sa zrušujú rozhodnutia 2006/971/ES, 2006/972/ES, 2006/973/ES, 2006/974/ES a 2006/975/ES (6) (súhrnne „nariadenie Horizont 2020“), zriadila Európska komisia finančné nástroje („finančné nástroje Horizont 2020“) zamerané na uľahčenie prístupu konečných prijímateľov, ktorí uskutočňujú výskumné a inovačné projekty, k rizikovému financovaniu; orientačný príspevok Európskej komisie na finančné nástroje Horizont 2020 na obdobie rokov 2014 – 2016 sa odhaduje až na [•] miliónov EUR. |
|
(7) |
Dňa [dátum] [a dňa [dátum]] podpísala Európska komisia [, EIB] a EIF dohodu(-y) o delegovaní („dohoda(-y) o delegovaní“), v ktorej(-ých) sa okrem iného stanovujú podmienky vzťahujúce sa na i) [finančné nástroje COSME] A/ALEBO [finančné nástroje Horizont 2020], a najmä na účelové sekcie zodpovedajúce jednotlivým kapitálovým a dlhovým finančným produktom (vrátane produktov navrhovaných v súvislosti s iniciatívou MSP), na ktoré môžu prispievať aj členské štáty, ii) príspevky Európskej komisie na tieto účelové sekcie [finančných nástrojov COSME] A/ALEBO [finančných nástrojov Horizont 2020]. |
|
(8) |
V rámci iniciatívy MSP sú zmluvné strany ochotné spolupracovať v súvislosti s implementáciou a správou účelovej(-ých) sekcie(-í) zodpovedajúcou(-imi) príspevku ČŠ na [finančné nástroje COSME] [A/ALEBO] [finančné nástroje Horizont 2020] („účelová(-é) sekcia(-e)“), pričom poskytnú [neobmedzené záruky pre nové portfóliá dlhového financovania pre oprávnené MSP v súlade s článkom 37 ods. 4 NSU (variant 1)] [A/ALEBO] [sekuritizáciu, v zmysle článku 4 ods. 1 bode 61 nariadenia (EÚ) č. 575/2013, [existujúcich portfólií dlhového financovania pre MSP a ďalšie podniky, ktoré majú menej ako 500 zamestnancov;] [A/ALEBO] [nových portfólií dlhového financovania pre MSP] (variant 2); [so združením príspevku ČŠ s príspevkami z iných členských štátov (variant 3)]. |
|
(9) |
Podľa článku 39 ods. 4 písm. b) NSU [uveďte dátum] 2014 predložil [názov členského štátu] Komisii jednotný cielený národný program v súvislosti so svojou účasťou na účelovej[-ých] sekcii[-ách] („jednotný cielený národný program“). Rozhodnutím C (2014) [•] Európskej komisie bol [uveďte dátum] 2014 schválený jednotný cielený národný program. |
|
(10) |
Podľa článku 39 NSU musia byť podmienky účasti na iniciatíve MSP stanovené v dohode o financovaní uzavretej medzi každým zúčastneným členským štátom a skupinou EIB. |
|
(11) |
Účelová[-é] sekcia[-e] sa implementuje[-jú] ako súčasť zložky [finančných nástrojov COSME] A/ALEBO [finančných nástrojov Horizont 2020] určenej [NÁZOV ČLENSKÉHO ŠTÁTU] („zložka“); v zložke sa využije aj príspevok EÚ, ako aj príspevok EIF a EIB a vlastné zdroje iných investorov, v náležitých prípadoch, v súlade s podmienkami dohody[-ôd] o delegovaní, prípadne akejkoľvek inej dohody uzatvorenej medzi EIF a príslušnými investormi, v náležitých prípadoch. S cieľom náležite zohľadniť výšku a úlohu príspevku ČŠ v rámci [finančných nástrojov COSME] A/ALEBO [finančných nástrojov Horizont 2020] majú zmluvné strany v úmysle zaviesť osobitné riadenie účelovej(-ých) sekcie(-í) vrátane, okrem iného, rady investorov ad hoc, ktorá bude mať poradnú úlohu a bude dopĺňať ustanovenia dohody[-ôd] o delegovaní, pokiaľ ide o záležitosti týkajúce sa príspevkov ČŠ. |
|
(12) |
Aj s ohľadom na výsledky hodnotenia ex ante a rokovaní s príslušnými inštitúciami a účastníkmi trhu s cieľom stanoviť výšku verejných prostriedkov, ktoré sa majú prideliť na účelovú(-é) sekciu(-e), je na účelovú(-é) sekciu(-e) vyčlenený orientačný príspevok ČŠ vo výške [•] miliónov EUR; orientačný príspevok EÚ v období rokov 2014 – 2016 sa odhaduje na [•] miliónov EUR. |
|
(13) |
Zriadenie účelovej(-ých) sekcie(-í) je v súlade s pravidlami pre poskytovanie štátnej pomoci podľa práva Únie; [NÁZOV ČLENSKÉHO ŠTÁTU] a EIF uznávajú, že implementácia účelovej(-ých) sekcie(-í) musí byť v súlade s nariadením Komisie (EÚ) č. 1407/2013 z 18. decembra 2013 o uplatňovaní článkov 107 a 108 Zmluvy o fungovaní EÚ na pomoc de minimis (7) (nariadenie o pomoci de minimis) alebo nariadením Komisie (EÚ) č. 1408/2013 z 18. decembra 2013 o uplatňovaní článkov 107 a 108 Zmluvy o fungovaní Európskej únie na pomoc de minimis v sektore poľnohospodárstva (8) alebo s príslušným všeobecným nariadením o skupinových výnimkách, a že v opačnom prípade sa vyžaduje oznámenie Európskej komisii na účely individuálneho posúdenia. |
|
(14) |
Podpis tejto dohody o financovaní v mene riadiaceho orgánu schválil [uvedie riadiaci orgán]. |
|
(15) |
Podpis tejto dohody o financovaní v mene EIF schválil [uvedie EIF], |
strany sa dohodli takto.
Článok 1
Vymedzenie pojmov a výklad
|
1.1. |
Na účely tejto dohody majú ďalej uvedené pojmy tento význam:
|
|
1.2. |
V tejto dohode, ak z kontextu nevyplýva inak,
|
Článok 2
Účel a rozsah pôsobnosti tejto dohody o financovaní
|
2.1. |
V tejto dohode o financovaní sa stanovujú podmienky pre využívanie príspevku ČŠ v súvislosti s implementáciou účelovej(-ými) sekcie(-ami) zo strany EIF. |
|
2.2. |
Orientačná výška príspevku ČŠ do účelovej(-ých) sekcie(-í) bude suma do výšky [•] miliónov EUR. |
|
2.3. |
Riadiaci orgán týmto poveruje EIF implementáciou a správou účelovej(-ých) sekcie(-í), pokiaľ ide o príspevok ČŠ, v mene EIF a na účet a riziko riadiaceho orgánu, v súlade s ustanoveniami NSU a tejto dohody o financovaní. |
Článok 3
Kritériá oprávnenosti a vylúčenia nového dlhového financovania
|
3.1. |
EIF musí viazať príspevok ČŠ na operácie na účely tvorby nového dlhového financovania v rámci účelovej(-ých) sekcie(-í) na podporu MSP so zameraním sa na:
v každom prípade bez toho, aby boli dotknuté uplatniteľné pravidlá štátnej pomoci Únie, a v súlade s osobitnými pravidlami EFRR a EPFRV, podľa potreby. |
|
3.2. |
V rámci kritérií stanovených v článku 3.1 účelová(-é) sekcia(-e):
|
|
[3.3.] |
[Účelovú(-é) sekciu(-e) možno používať iba na podporu prevádzkového kapitálu, ktorý je doplnkovej povahy a súvisí s novou investíciou do poľnohospodárstva alebo lesného hospodárstva, vo výške, ktorá nesmie presiahnuť 30 % z celkovej sumy transakcie, pričom je potrebné poskytnúť náležité odôvodnenie, ktoré je prijateľné pre finančného sprostredkovateľa. Pokiaľ ide o nepoľnohospodárske činnosti, prevádzkový kapitál sa podporovať nemôže.] [ Tento odsek sa uplatňuje iba v prípade účelovej(-ých) sekcie(-í) podporovanej(-ých) v rámci EPFRV .] |
|
3.4. |
Finančná podpora v rámci účelovej(-ých) sekcie(-í) sa udeľuje s prihliadnutím na kritériá vylúčenia uplatniteľné na príspevok EÚ v rámci [finančných nástrojov COSME] A/ALEBO [finančných nástrojov Horizont 2020], ktoré sú pre informáciu uvedené v prílohe 2. |
|
3.5. |
Zmluvné strany uznávajú, že časť nového dlhového financovania vytvoreného podľa článku 3.1 zodpovedajúca násobku príspevku EÚ v rámci [finančných nástrojov COSME] A/ALEBO [finančných nástrojov Horizont 2020] podlieha ustanoveniam uvedeným v dohode(-ách) o delegovaní, ktorá sa vzťahuje na príspevok EÚ. |
Článok 4
Všeobecné zásady týkajúce sa implementácie a správy účelovej[-ých] sekcie[-í]
|
4.1. |
EIF implementuje účelovú(-é) sekciu(-e), spravuje ju[ich], monitoruje a likviduje ju[ich] v súlade s dohodou o financovaní, uplatniteľnými podmienkami NSU, dohodou(-ami) o delegovaní, nariadením o rozpočtových pravidlách a ďalšími príslušnými ustanoveniami práva Únie, najmä pravidlami štátnej pomoci. EIF pritom uplatňuje svoje vlastné pravidlá, politiky a postupy v znení priebežných zmien, úprav a doplnení, osvedčené priemyselné postupy a zodpovedajúce opatrenia v oblasti monitorovania, kontroly a auditu, ako sa ďalej uvádza v tomto dokumente. |
|
4.2. |
EIF je zodpovedný za prijímanie a zamestnávanie pracovníkov a/alebo konzultantov, ktorým môže zadať implementáciu účelovej(-ých)sekcie(-í], za ktorých bude na účely tejto dohody o financovaní EIF niesť zodpovednosť a ktorí budú vo všetkých aspektoch podliehať pravidlám, politikám a postupom, ktoré EIF uplatňuje vo vzťahu k svojim zamestnancom a/alebo konzultantom. |
|
4.3. |
EIF si plní svoje povinnosti týkajúce sa účelovej(-ých)sekcie(-í)výslovne uvedené v tejto dohode o financovaní s potrebnou odbornou starostlivosťou, efektívnosťou, transparentnosťou a úsilím, ktoré vynakladá aj v súvislosti so svojimi vlastnými záležitosťami. |
|
4.4. |
Ak u niektorej strany dôjde k zásahu vyššej moci, bezodkladne oznámi túto skutočnosť druhej strane, pričom uvedie jej povahu, pravdepodobné trvanie a predpokladané účinky. Zmluvné strany prijmú potrebné opatrenia s cieľom obmedziť alebo minimalizovať náklady a prípadné škody v dôsledku zásahu vyššej moci. |
|
4.5. |
Správa účelovej(-ých)sekcie(-í)a jej[ich] implementácia sú založené na zásade zosúladenia záujmov medzi zmluvnými stranami. Pokiaľ ide o zásadu zosúladenia záujmov, EIF musí dodržiavať zásady stanovené v článku 12 a v prílohe 1. |
|
4.6. |
Prideľovanie operácií je založené na kritériách stanovených v implementačnej stratégii. EIF poskytne riadiacemu orgánu svoju implementačnú stratégiu do [3] mesiacov odo dňa podpisu tejto dohody o financovaní a bez zbytočného odkladu informuje riadiaci orgán o akejkoľvek zmene implementačnej stratégie. |
|
4.7. |
Príspevok ČŠ nesmie vytvárať neoprávnené výhody, najmä v podobe neoprávnených dividend alebo zisku tretích strán, s výnimkou tých, ktoré sú v súlade s touto dohodou o financovaní. |
|
4.8. |
Finančná podpora v rámci účelovej(-ých)sekcie(-í)sa nepridelí finančnému sprostredkovateľovi ani konečnému prijímateľovi, na ktorého sa vzťahuje niektorá zo situácií uvedených v článku 9.4 [Tieto podmienky sa bližšie spresnia zmluvne.]. |
Článok 5
Ciele a opis účelovej(-ých)sekcie(-í]
Ako sa bližšie uvádza v prílohe 1, prostredníctvom účelovej(-ých)sekcie(-í)sa pokrýva riziko:
|
i) |
portfólií nového dlhového financovania prostredníctvom neobmedzených záruk, ktoré poskytujú kapitálovú úľavu v súlade s príslušnými pravidlami o kapitálových požiadavkách a ktoré pokrývajú až 80 % každého jednotlivého úveru v príslušných portfóliách („variant 1“), ALEBO |
|
ii) |
[existujúcich portfólií úverov, lízingov alebo záruk pre MSP a ďalšie podniky, ktoré majú menej ako 500 zamestnancov] ALEBO [portfólií nového dlhového financovania] prostredníctvom sekuritizácie, ako sa vymedzuje v článku 4 ods. 1 bode 61 nariadenia (EÚ) č. 575/2013 („variant 2“) [so združením príspevku ČŠ s príspevkami z iných členských štátov („variant 3“)]. |
Článok 6
Územné pokrytie
Príspevok ČŠ sa použije na účely vytvorenia nového dlhového financovania určeného výhradne konečným prijímateľom, ktorí sú registrovaní a pôsobia na území [NÁZOV ČLENSKÉHO ŠTÁTU], podľa tohto členenia: [•][Tieto podmienky sa bližšie upresnia zmluvne.]].
Článok 7
Minimálny pákový efekt, čiastkové ciele a sankcie
|
7.1. |
EIF zabezpečí, aby každá operačná dohoda obsahovala ustanovenia, ktorými sa od finančných sprostredkovateľov vyžaduje splnenie týchto čiastkových cieľov:
|
|
7.2. |
EIF v správe uvedenej v článku 16.1 písomne oznámi riadiacemu orgánu dosiahnutie čiastkového cieľa pred dátumami uvedenými v článku 7.1 alebo po nich a poskytne riadiacemu orgánu informácie týkajúce sa objemu nového dlhového financovania, ako sa ďalej stanovuje v tejto dohode. |
|
7.3. |
V každej operačnej dohode sa sankcie pre finančných sprostredkovateľov v konečný prospech riadiaceho orgánu orientačne stanovia takto:
Okrem toho, pokiaľ ide o účelovú[-é] sekciu[-e] v rámci variantu 2 a v prípade, že finančný sprostredkovateľ nedosiahne pákový efekt aspoň na úrovni 1, uloží sa sankcia vo výške rozdielu medzi príslušným zaplateným príspevkom ČŠ prideleným na príslušnú operáciu a príslušnou sumou vytvoreného nového dlhového financovania; [Podmienky stanovovania a spôsoby vykonávania sankcií na úrovni každej operácie sa zmluvne spresnia.] |
|
7.4. |
Riadiaci orgán uznáva, že na dohody o záruke a príslušné operácie nesmie mať vplyv nesplnenie požiadaviek na pákový efekt zo strany príslušného finančného sprostredkovateľa stanovených podľa tejto dohody o financovaní alebo príslušnej operačnej dohody. |
|
7.5. |
Sankcia musí byť v prípade každej operácie jednorazová suma, ktorú EIF vypočíta pre každý čiastkový cieľ, pričom posledné vypočítané sumy uvedené v článku 7.3 sú povinní zaplatiť finanční sprostredkovatelia fondu EIF v rámci každej operačnej dohody pri x) vypovedaní operačnej dohody z dôvodov, ktoré možno pripísať finančnému sprostredkovateľovi, alebo y) ku koncu príslušného obdobia určeného na vytvorenie nového dlhového financovania, podľa toho, čo nastane skôr. Túto sumu EIF zaplatí riadiacemu orgánu potom, ako ju zaplatí príslušný finančný sprostredkovateľ. [V prípade potreby možno zmluvne stanoviť ďalšie podmienky.] |
|
7.6. |
[Aby sa predišlo pochybnostiam, sankcie sa uplatňujú bez toho, aby boli dotknuté iné uplatniteľné sankcie alebo poplatky podľa dohôd o delegovaní [v rámci finančných nástrojov COSME] alebo [v rámci finančných nástrojov Horizont 2020], pokiaľ ide o príslušný príspevok EÚ]. |
Článok 8
Úlohy a povinnosti EIF
|
8.1. |
Po podpise tejto dohody o financovaní a na účely vykonávania operácií sa EIF bude usilovať o uzatvorenie prvej operačnej dohody najneskôr do [X] mesiacov po podpise tejto dohody o financovaní. |
|
8.2. |
Bez toho, aby boli dotknuté ostatné ustanovenia tejto dohody o financovaní, EIF:
|
|
8.3. |
EIF sa zaväzuje, že si bude plniť všetky svoje povinnosti a úlohy v rámci tejto dohody o financovaní s vynaložením potrebnej odbornej starostlivosti a najmä že:
|
|
8.4. |
[Aby sa predišlo pochybnostiam, úlohy a povinnosti EIF v rámci tejto dohody o financovaní sa uplatňujú bez toho, aby boli dotknuté iné príslušné povinnosti EIF v rámci dohody(-ôd) o delegovaní [COSME] ALEBO [Horizont 2020]]. |
Článok 9
Výber finančných sprostredkovateľov a operačných dohôd
|
9.1. |
EIF v rámci svojej zodpovednosti vyberie jedného alebo viac finančných sprostredkovateľov, ktorí budú implementovať účelovú(-é) sekciu(-e) v súlade s príslušnými podmienkami dohody(-ôd) o delegovaní [COSME] A/ALEBO [Horizont 2020]. [V prípade potreby možno zmluvne stanoviť ďalšie podmienky.] |
|
9.2. |
Finanční sprostredkovatelia, s ktorými EIF plánuje uzavrieť operačné dohody, sa musia vybrať v súlade s politikami a postupmi EIF v otvorených, transparentných, primeraných, nediskriminačných a objektívnych výberových konaniach, spôsobom, ktorým sa predíde konfliktu záujmov, pričom sa náležite zohľadní povaha účelovej(-ých) sekcie(-í) a skúsenosti a finančná spôsobilosť finančného sprostredkovateľa. Výber týchto finančných sprostredkovateľov sa vykonáva priebežne a musí byť založený na bodovacom systéme s cieľom zoradiť finančných sprostredkovateľov podľa konkrétnych kritérií. |
|
9.3. |
Do operačných dohôd uzatvorených medzi EIF s finančnými sprostredkovateľmi sa musia premietnuť všetky uplatniteľné povinnosti EIF podľa tejto dohody o financovaní. Operačné dohody musia predovšetkým obsahovať ustanovenia týkajúce sa zodpovednosti finančných sprostredkovateľov, pokiaľ ide o sankcie. |
|
9.4. |
V operačných dohodách sa na účely implementácie účelovej(-ých) sekcie(-í) od vybraných finančných sprostredkovateľov vyžaduje v záujme:
[Ďalšie podmienky sa stanovia zmluvne.] |
|
9.5. |
Nesmú sa vybrať finanční sprostredkovatelia, na ktorých sa vzťahuje niektorá zo situácií uvedených v prílohe 2. |
|
9.6. |
EIF pred podpisom operačnej dohody písomne informuje riadiaci orgán o hlavných prvkoch každej operácie, ako sa bližšie uvádza v dohode o financovaní. [Ďalšie podmienky sa stanovia zmluvne.]. EIF bez zbytočného odkladu písomne informuje riadiaci orgán o podpise operačnej dohody. |
|
9.7. |
EIF bez zbytočného odkladu písomne informuje riadiaci orgán o čiastočnom zrušení, podstatnej zmene alebo predčasnom vypovedaní operačnej dohody a o dôvodoch takejto situácie, ako sa bližšie uvádza v tejto dohode o financovaní. [Ďalšie podmienky sa stanovia zmluvne.] |
Článok 10
Riadenie
|
10.1. |
Na implementáciu účelovej(-ých) sekcie(-í) EIF dozerá rada investorov („rada investorov“). Rada investorov je zložená zo [4] riadne splnomocnených členov, ktorých vymenúva riadiaci orgán a ktorí ho zastupujú, [1] člena vymenovaného Európskym investičným fondom, [1] pozorovateľa vymenovaného Európskou investičnou bankou a [2] pozorovateľov vymenovaných Európskou komisiou. |
|
10.2. |
Rada investorov:
|
|
10.3. |
Rada investorov rozhoduje na základe konsenzu a v žiadnom prípade nesmie mariť žiadne rozhodnutie, ktoré v súvislosti s implementáciou celkovej stratégie [finančných nástrojov COSME] [A/ALEBO] [finančných nástrojov Horizont 2020] prijal príslušný riadiaci výbor stanovený v príslušnej dohode(-ách) o delegovaní. |
|
10.4. |
Rada investorov si volí svojho predsedu. Predseda je zástupcom riadiaceho orgánu. Rada investorov sa zvolá na žiadosť ktoréhokoľvek zo svojich členov, musí však zasadať aspoň [•] ročne. Zasadnutie rady investorov organizuje jej sekretariát. |
|
10.5. |
Rada investorov prijme svoj rokovací poriadok na základe návrhu sekretariátu. |
|
10.6. |
Účasť na zasadnutí rady investorov sa neodmeňuje. Subjekt, ktorý nominoval člena, musí znášať všetky náklady, ktoré vznikli členovi v súvislosti s cestovaním a účasťou na všetkých zasadnutiach rady investorov. |
|
10.7. |
EIF zabezpečí sekretariát v súlade s touto dohodou o financovaní. Sekretariát plní okrem iného tieto úlohy:
|
Článok 11
Príspevok ČŠ
|
11.1. |
Príspevok ČŠ sa používa výlučne v súvislosti s účelovou[-ými] sekciou[-ami] a so súvisiacimi operáciami. |
|
11.2. |
EIF oznámi riadiacemu orgánu najneskôr do [X] každého roka i) plán operácií, ktorý sa má podpísať v bežnom roku, a navrhovanú výšku príspevku ČŠ, ktorý má byť vyplatený za bežný rok, ii) rozvrh platieb navrhovanej výšky príspevku ČŠ, ktorý má byť vyplatený každý rok až do konca obdobia viazanosti, vrátane príslušných poplatkov za správu, iii) akékoľvek zmeny, ktoré je potrebné vykonať v súvislosti s oznámeným príspevkom ČŠ, ktorý sa má viazať v bežnom roku. EIF v prípade potreby poskytne riadiacemu orgánu do [X] každého roka revidované údaje týkajúce sa predchádzajúceho pododseku. |
|
11.3. |
Po hĺbkovej analýze finančných sprostredkovateľov, ktorí sa majú vybrať podľa článku 9, zašle EIF riadiacemu orgánu kedykoľvek to považuje za potrebné žiadosť o platbu vo forme prílohy 3 („žiadosť o platbu“). V žiadosti o platbu sa uvedie: i) navrhovaná výška príspevku ČŠ na krytie záväzkov vyplývajúcich z dohôd o záruke, ktoré sa majú podpísať do troch mesiacov od dátumu žiadosti o platbu, a ii) rozvrh platieb príspevku ČŠ, ktorý sa platí každý rok až do konca obdobia viazanosti v súvislosti s príslušnými operáciami. |
|
11.4. |
V žiadosti o platbu sa môže uviesť navrhovaná výška príspevku ČŠ vo výške 100 % sumy potrebnej na krytie záväzkov vyplývajúcich z dohody o záruke. |
|
11.5. |
Po prijatí žiadosti o platbu a v závislosti od dostupnosti rozpočtových prostriedkov vloží riadiaci orgán bez zbytočného odkladu a v každom prípade predtým, ako EIF podpíše akúkoľvek dohodu o záruke, na účet(-ty) účelovej(-ých) sekcie(-í) príspevok ČŠ, ktorý zodpovedá výške príspevku ČŠ uvedenej v žiadosti o platbu, a informuje o tom EIF. |
|
11.6. |
Riadiaci orgán môže kedykoľvek pozastaviť platbu príspevku ČŠ tak, že oznámi EIF, že jeho žiadosti o platbu nemožno vyhovieť, pretože:
Každé takéto pozastavenie platby musí riadiaci orgán náležite odôvodniť a nesmie byť retroaktívne. EIF musí byť o takomto pozastavení platby informovaný čo najskôr, pričom sa mu poskytnú aj dôvody tohto pozastavenia platby. Pozastavenie platby nadobúda účinnosť dňom, keď o ňom riadiaci orgán informuje EIF. Zostávajúca lehota na uskutočnenie platieb začne znovu plynúť dňom doručenia požadovaných informácií alebo revidovaných dokladov alebo dňom vykonania ďalších potrebných kontrol vrátane kontrol na mieste. V prípade, že pozastavenie prekročí [dva] mesiace, môže EIF požiadať riadiaci orgán, aby preskúmal, či má pozastavenie pokračovať. |
Článok 12
Príspevok EIF
EIF poskytne do zložky príspevok EIF v súlade s podmienkami stanovenými v prílohe 1.
Článok 13
Účet(-y) účelovej(-ých) sekcie(-í) a správa pokladničných aktív
|
13.1. |
Správu pokladničných aktív na účte(-och) účelovej(-ých) sekcie(-í) bude vykonávať EIF alebo iný subjekt, ktorý EIF určí a ktorý schváli rada investorov, v súlade s usmerneniami pre správu pokladničných aktív uvedenými v prílohe 4. |
|
13.2. |
Pre každú účelovú sekciu EIF zriadi a bude viesť účet(-y) účelovej(-ých) sekcie(-í) [v súvislosti s prostriedkami poskytnutými z operačného programu EFRR a účet účelovej(-ých) sekcie(-í) v súvislosti s prostriedkami poskytnutými z programu EPFRV pre rozvoj vidieka] v súlade s vnútornými politikami a postupmi EIF. |
|
13.3. |
Príspevok ČŠ do účelovej(-ých) sekcie(-í) sa uhradí na účet(-y) účelovej(-ých) sekcie(í) v súlade s článkom 11 tejto dohody. |
|
13.4. |
Používanie účtu(-ov) účelovej(-ých) sekcie(-í), viazanie prostriedkov alebo iná dispozícia s týmto(-ito) účtom(-ami) alebo jeho[ich] správa musí z účtovného hľadiska prebiehať vždy a v každom ohľade oddelene od ostatných fondov alebo účtov EIF. Pri všetkých transakciách sa musí uviesť dátum valuty. |
|
13.5. |
Účet(-y) účelovej(-ých) sekcie(-í) sa môže použiť výlučne v spojení s transakciami alebo operáciami v súlade s touto dohodou o financovaní. |
|
13.6. |
Pokladničné aktíva sa spravujú v súlade s politikami a postupmi EIF, zásadou riadneho finančného hospodárenia a v súlade so zásadami stanovenými v prílohe 4. Riziko spojené s investovaním týchto aktív nesie riadiaci orgán (vrátane záporného úroku a strát zo správy aktív) v súlade s vopred odsúhlaseným rizikovým profilom a investičnou stratégiou a prípadnými usmerneniami pre správu aktív, ako sa stanovuje v prílohe 4. |
|
13.7. |
V súvislosti so správou pokladničných aktív vykonávanou fondom EIF alebo na jeho účet účtuje EIF riadiacemu orgánu poplatok v súlade s článkom 14. |
|
13.8. |
Na účely fungovania účtu(-ov) účelovej(-ých) sekcie(-í) EIF zriadi a bude viesť eurový účet a, ak je to vhodné, účet v inej mene ako v eurách na účely operácií denominovaných v inej mene ako euro. |
|
13.9. |
Na účet(-y) účelovej(-ých) sekcie(-í) sa pripíše:
|
|
13.10. |
Z účtu(-ov) účelovej(-ých) sekcie(-í) sa odpíšu:
|
|
13.11. |
Prevod uvedený v článku 13.11 písm. c) sa uskutoční na bankový účet riadiaceho orgánu:
|
|
13.12. |
EIF v súvislosti s vypovedaním tejto dohody o financovaní podľa ustanovení článku 25 zruší účet(-y) účelovej(-ých) sekcie(-í) a bez zbytočného odkladu túto skutočnosť oznámi riadiacemu orgánu. |
|
13.13. |
Príjmy a vrátené platby EIF použije na účely účelovej(-ých) sekcie(-í), ako aj na úhradu nákladov na riadenie a poplatkov za riadenie, pričom o použití príjmov a vrátených platieb bude viesť záznamy. |
|
13.14. |
[Ak je to vhodné a v každom prípade po skončení obdobia viazanosti a najneskôr do [X] každého roku, EIF oznámi riadiacemu orgánu výšku viazaného príspevku ČŠ, ktorý nebol prevedený na účet(-y) účelovej(-ých) sekcie(-í) a ktorý už nie je na účely tejto dohody o financovaní alebo akejkoľvek dohody o záruke potrebný podľa ustanovení uvedených v tomto dokumente [Ďalšie podmienky sa stanovia zmluvne.]. |
|
13.15. |
[Po skončení obdobia viazanosti a v prípade, že už neostáva žiadny príspevok ČŠ k úhrade, EIF každý rok, a to najneskôr do [X] každého roku, oznámi riadiacemu orgánu výšku súm, ktoré už nepotrebuje v súvislosti s účelovou(-ými) sekciou(-ami) alebo akoukoľvek dohodou o záruke. Na základe toho môže riadiaci orgán vystaviť EIF oznámenie o dlhu s cieľom vymôcť príslušnú sumu späť do rozpočtu riadiaceho orgánu.] |
Článok 14
Náklady na riadenie a poplatky za riadenie
|
14.1. |
Riadiaci orgán odmení EIF za činnosť EIF prostredníctvom poplatkov zahŕňajúcich i) administratívny poplatok, ii) stimulačný poplatok, iii) poplatok za správu pokladničných aktív a iv) a rezervný poplatok na neplánované výdavky (súhrnne „náklady na riadenie a poplatky za riadenie“), ako sa bližšie uvádza v tomto článku. |
|
14.2. |
Náklady na riadenie a poplatky za riadenie odpíše EIF z účtu(-ov) účelovej(-ých) sekcie(-í), keď vystaví riadiacemu orgánu faktúru a po preskúmaní riadiacim orgánom [ďalej sa zmluvne spresní], pričom tieto náklady a poplatky predstavujú pre EIF plnú náhradu za činnosti EIF. [V prípade potreby možno zmluvne stanoviť ďalšie podmienky.] |
|
14.3. |
Súhrn administratívneho poplatku a stimulačného poplatku nesmie v žiadnom prípade prekročiť 6 % viazaného príspevku ČŠ, s výnimkou riadne odôvodnených okolností. S výhradou článkov 14.6 a 14.7 stimulačný poplatok nesmie byť nižší ako jedna tretina súhrnu administratívneho poplatku a stimulačného poplatku. Okrem administratívneho a stimulačného poplatku neprekročí poplatok za správu pokladničných aktív [1] % [alebo inú sumu špecifikovanú v jednotlivých dohodách o financovaní] viazaného príspevku ČŠ. Rezervný poplatok navyše nesmie prekročiť [0,5] % [alebo inú sumu špecifikovanú v jednotlivých dohodách o financovaní] viazaného príspevku ČŠ. |
|
14.4. |
Administratívny poplatok predstavuje úplnú náhradu administratívnych nákladov, ktoré EIF vznikli v súvislosti s účelovou(-ými) sekciou(-ami), zahŕňajúcich okrem iného: prieskum trhu, uvádzanie na trh, vývoj produktov, informačné činnosti, rokovania, monitorovanie, úpravy IT systémov, právne náklady, cestovné výdavky, daňové poradenstvo, bankové poplatky, náklady na subdodávateľov, účtovníctvo a výkazníctvo, monitorovanie a kontrolu, sekretariát, (prípadné) hodnotenia, interný a externý audit, viditeľnosť a publicitu. Zohľadňujú sa v ňom náklady účtované finančným sprostredkovateľom. [V prípade potreby možno zmluvne stanoviť ďalšie podmienky.] |
|
14.5. |
Administratívny poplatok sa EIF vyplatí v rámci stropov stanovených v článku 14.3 takto:
|
|
14.6. |
Stimulačný poplatok predstavuje odmenu pre EIF za dosiahnutú výkonnosť účelovej(-ých) sekcie(-í) vo finančnej oblasti a v oblasti politík. |
|
14.7. |
Stimulačný poplatok sa uhradí fondu EIF v rámci stropu stanoveného v článku 14.3, a to na základe dosiahnutia výkonnostných ukazovateľov, najmä pákového efektu dosiahnutého v súlade s čiastkovými cieľmi stanovenými v článku 7. [Tieto podmienky sa bližšie upresnia zmluvne.] Stimulačný poplatok sa vypláca polročne, a to spätne. |
|
14.8. |
Poplatok za správu pokladničných aktív sa použije na činnosti týkajúce sa správy pokladnice. |
|
14.9. |
Rezervný poplatok sa použije na pokrytie neplánovaných výdavkov, napr. trov konania v súvislosti s vedením sporu. Platbu za neplánované výdavky musí vopred schváliť riadiaci orgán. [Ďalšie podmienky sa stanovia zmluvne.]. |
|
14.10. |
Náklady na riadenie a poplatky za riadenie sú kryté v prvom rade z príjmov a vrátených platieb. Ak sú tieto príjmy a vrátené platby nedostatočné, rozdiel sa pokryje zo zaplateného príspevku ČŠ v súlade s pravidlami stanovenými v tomto článku. Bez ohľadu na uvedené skutočnosti riadiaci orgán odmení EIF za činnosti EIF vykonané po 31. decembri 2023 prostredníctvom poplatkov oddelených od nákladov na riadenie a poplatkov za riadenie, ktoré sú bližšie uvedené v tejto dohode o financovaní. [Ďalšie podmienky sa stanovia zmluvne.] |
Článok 15
Účtovníctvo
|
15.1. |
EIF vedie oddelený(-é) účet(-y) účelovej(-ých) sekcie(-í) na účely činností spojených s jednotlivými finančnými nástrojmi v súlade s pravidlami a postupmi EIF. |
|
15.2. |
Finančná transakcia a finančné výkazy týkajúce sa účelovej sekcie musia byť v súlade s:
|
|
15.3. |
EIF vedie finančné a účtovné doklady týkajúce sa zaplateného príspevku ČŠ počas siedmich (7) rokov po skončení implementačného obdobia alebo vypovedaní tejto dohody o financovaní alebo ukončení operácií v rámci finančného nástroja, podľa toho, ktoré obdobie je najdlhšie. |
|
15.4. |
EIF predloží riadiacemu orgánu každoročne auditované finančné výkazy účelovej sekcie. |
Článok 16
Operačné a finančné výkazníctvo
|
16.1. |
EIF podáva riadiacemu orgánu správy o operačných aspektoch účelovej(-ých) sekcie(-í) v súlade s prílohou 5 s frekvenciou, na ktorej sa dohodnú [Ďalšie podmienky sa stanovia zmluvne], a to najmä:
[Ďalšie podmienky sa stanovia zmluvne.] |
|
16.2. |
EIF podáva riadiacemu orgánu správy o finančných aspektoch účelovej(-ých) sekcie(-í) v súlade s prílohou 6 s frekvenciou uvedenou v článku 16.1. [Ďalšie podmienky sa stanovia zmluvne.] |
|
16.3. |
Najneskôr do [•] každého roka poskytne EIF riadiacemu orgánu výročnú správu so všetkými zozbieranými údajmi o všetkých operačných a finančných aspektoch účelovej(-ých) sekcie(-í) od jej[ich] zriadenia. Táto výročná správa sa bez zbytočného odkladu predloží rade investorov na preskúmanie. [Ďalšie podmienky sa stanovia zmluvne.]. EIF zasiela riadiacemu orgánu pravidelné správy o kontrole od externých audítorov určených v tejto dohode o financovaní vo forme listu vedeniu. [Ďalšie podmienky sa stanovia zmluvne.] Okrem toho môžu zmluvné strany v prípade potreby prerokovať a schváliť ďalšie opatrenia týkajúce sa podávania správ o operáciách. [Ďalšie podmienky možno stanoviť zmluvne.] |
|
16.4. |
Príslušné požiadavky na podávanie správ uvedené v článkoch 16.1 a 16.2 sú založené na informáciách, ktoré EIF priebežne dostáva na základe príslušných oznamovacích povinností uvedených v operačných dohodách medzi EIF a finančnými sprostredkovateľmi, ktorí implementujú účelovú(-é) sekciu(-e). V operačnej dohode sa stanoví povinnosť finančných sprostredkovateľov poskytovať takéto informácie EIF. [Ďalšie podmienky sa stanovia zmluvne.] |
|
16.5. |
Správy, ktoré sa majú predložiť riadiacemu orgánu, musia byť vyjadrené v eurách. Tieto správy sa môžu vypracovať na základe finančných výkazov denominovaných v iných menách podľa požiadaviek EIF. V prípade potreby sa sumy prepočítajú na eurá. Ak nie je v tejto dohode o financovaní stanovené inak, sumy denominované v inej mene ako v eurách a vykazované jednou stranou druhej strane v eurách sa prepočítajú na eurá na základe výmenného kurzu platného k príslušnému dňu vykazovania a stanoveného Európskou centrálnou bankou. |
Článok 17
Audity, kontroly a monitorovanie
|
17.1. |
V súlade s príslušnými právnymi predpismi Únie disponuje Dvor audítorov a Európska komisia právomocou podrobiť implementáciu účelovej(-ých) sekcie(-í) auditu. |
|
17.2. |
EIF uskutočňuje kontroly implementácie účelovej(-ých) sekcie(-í) v súlade so svojimi pravidlami, politikami a postupmi a touto dohodou o financovaní vrátane, ak je to vhodné, kontrol na mieste na reprezentatívnych vzorkách transakcií a/alebo vzorkách transakcií založených na riziku, aby zabezpečil, že účelová(-é) sekcia(-e) sa implementuje účinne a správne, a aby sa okrem iného predišlo nezrovnalostiam a podvodom a zabezpečila sa ich náprava. |
|
17.3. |
V prípade podozrenia, že došlo k podvodu, korupcii alebo inej protiprávnej činnosti poškodzujúcej finančné záujmy Únie, EIF bezodkladne informuje úrad OLAF a v úzkej spolupráci s úradom OLAF môže prijať vhodné preventívne opatrenia vrátane opatrení na zabezpečenie dôkazov. V prípade nezrovnalostí v súvislosti s príspevkom ČŠ EIF bezodkladne informuje riadiaci orgán a prijme všetky nevyhnutné opatrenia vrátane súdneho konania s cieľom vymôcť všetky splatné sumy v súlade s ustanoveniami operačnej dohody podľa prílohy 1 a okamžite vrátiť všetky vymožené sumy na účet(-y) účelovej(-ých) sekcie(-í). |
|
17.4. |
EIF monitoruje implementáciu účelovej(-ých) sekcie(-í) prostredníctvom podávania správ a/alebo finančných výkazov poskytnutých finančnými sprostredkovateľmi, dostupných interných a externých auditov a všetkých kontrol, ktoré vykonávajú finanční sprostredkovatelia alebo EIF, vrátane analýzy povahy a rozsahu chýb a nedostatkov zistených v systémoch, ako aj prijatých alebo naplánovaných nápravných opatrení. EIF oznámi riadiacemu orgánu podstatné výsledky týchto činností. |
|
17.5. |
Cieľom monitorovania implementácie účelovej(-ých) sekcie(-í) zo strany EIF je umožniť riadiacemu orgánu, aby posúdil, i) či je vnútorný kontrolný systém efektívny a účinný, ii) či bol príspevok ČŠ použitý v súlade s uplatniteľnými právnymi a zmluvnými ustanoveniami a iii) pokrok pri dosahovaní cieľov politík, ktorý odrážajú relevantné ukazovatele výstupov a výsledkov. |
|
17.6. |
Riadiaci orgán môže vykonávať kontroly a monitorovať implementáciu účelovej(-ých) sekcie(-í) prostredníctvom svojej účasti v rade investorov a prostredníctvom auditovaných finančných výkazov, ktoré EIF poskytuje v súlade s článkom 15.4. |
|
17.7. |
OLAF môže viesť vyšetrovania vrátane kontrol na mieste a inšpekcií v súlade s ustanoveniami a postupmi stanovenými v nariadení (EÚ, Euratom) č. 883/2013, nariadení (Euratom, ES) č. 2185/96 a nariadení (ES, Euratom) č. 2988/95, v znení priebežných zmien, doplnení alebo úprav, na účely ochrany finančných záujmov Únie, s cieľom zistiť, či nedošlo k podvodu, korupcii alebo inej protiprávnej činnosti poškodzujúcej finančné záujmy Únie v súvislosti s akoukoľvek finančnou operáciou v rámci účelovej(-ých) sekcie(-í). |
Článok 18
Hodnotenie
|
18.1. |
Zmluvné strany sa môžu dohodnúť na akýchkoľvek hodnoteniach vykonávania dohody o financovaní za podmienok bližšie stanovených v tejto dohode. [Ďalšie podmienky možno stanoviť zmluvne.] |
|
18.2. |
EIF bude v každej operačnej dohode od finančných sprostredkovateľov požadovať, aby poskytli EIF informácie, ktoré majú k dispozícii a ktoré sú primerane potrebné na výkon hodnotenia Európskou komisiou podľa článku 57 ods. 3 NSU. |
Článok 19
Obstarávanie tovaru, prác a služieb
|
19.1. |
Obstarávanie tovaru, prác alebo služieb zo strany EIF v súvislosti s účelovou(-ými) sekciou(-ami) sa vykonáva v súlade s uplatniteľnými pravidlami a postupmi, ktoré prijal EIF, s prihliadnutím na zásady transparentnosti, proporcionality, rovnakého zaobchádzania, najvýhodnejšieho pomeru medzi kvalitou a cenou, predchádzania konfliktu záujmov a nediskriminácie pri zadávaní zákaziek za podmienky, že vzhľadom na náklady a trvanie nepovedú subdodávky k zvýšeniu nákladov oproti priamemu vykonávaniu samotným EIF. Aby sa predišlo pochybnostiam, tieto subdodávky sa nevzťahujú na výber finančných sprostredkovateľov podľa článku 9. |
|
19.2. |
Záujemcovia a uchádzači uvedení v centrálnej databáze vylúčených subjektov, ktorú zriadila a prevádzkuje Európska komisia na základe nariadenia Komisie (ES, Euratom) č. 1302/2008 zo 17. decembra 2008 o centrálnej databáze vylúčených subjektov (15), nebudú na účely správy účelovej(-ých) sekcie(-í) pripustení. |
Článok 20
Viditeľnosť
|
20.1. |
EIF prijme všetky vhodné opatrenia stanovené v tejto dohode o financovaní s cieľom propagovať skutočnosť, že účelová(-é) sekcia(-e) je[sú] spolufinancovaná(-é) z [EFRR] ALEBO [EPFRV], a zahrnie ustanovenia, v ktorých sa požaduje, aby sa všetky požiadavky vyplývajúce z tohto článku preniesli prostredníctvom príslušných zmlúv na finančných sprostredkovateľov a konečných prijímateľov. [Ďalšie podmienky sa stanovia zmluvne.] |
|
20.2. |
EIF vyžaduje, aby sa v informáciách poskytnutých tlači, zainteresovaným stranám, finančným sprostredkovateľom a konečným prijímateľom účelovej(-ých) sekcie(-í) uviedlo, že účelová(-é) sekcia(-e) bola(-i) použitá(-é) „s financovaním zo strany Európskej únie“ (v príslušnom jazyku Únie), a vhodným spôsobom sa v nich zobrazoval znak Únie (dvanásť žltých hviezd na modrom pozadí) v súlade s požiadavkami dohody(-ôd) o delegovaní. |
|
20.3. |
EIF vyžaduje, aby finančný sprostredkovateľ zrealizoval informačné, marketingové a propagačné kampane stanovené v tejto dohode o financovaní [Ďalšie podmienky sa stanovia zmluvne] na území [NÁZOV ČLENSKÉHO ŠTÁTU] s cieľom zvýšiť informovanosť o účelovej(-ých) sekcii(-ách) v rámci tohto územia a zabezpečiť, aby sa vo všetkých dokumentoch týkajúcich sa podpory poskytovanej prostredníctvom účelovej(-ých) sekcie(-í) uviedlo, že transakciu podporuje Európska únia na základe „[iniciatívy MSP], pričom účelovú(-é) sekciu(-e) financuje Európska únia z prostriedkov [EFRR] ALEBO [EPFRV], [programu COSME] A/ALEBO [programu Horizont 2020]“. |
|
20.4. |
Veľkosť a umiestnenie uznania a znaku Únie musia byť jasne viditeľné takým spôsobom, ktorý nevyvoláva nejasnosti, pokiaľ ide o identifikáciu činnosti EIF a uplatňovanie výsad a imunít EIF v súvislosti s účelovou(-ými) sekciou(-ami). |
|
20.5. |
Všetky publikácie EIF, ktoré sa konkrétne týkajú účelovej(-ých) sekcie(-í) v akejkoľvek forme a na akomkoľvek médiu, musia obsahovať toto alebo podobné vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti v príslušnom jazyku Európskej únie: „Tento dokument vznikol s finančnou pomocou Európskej únie. Názory, ktoré sú v ňom vyjadrené, v žiadnom prípade nemožno považovať za názory odrážajúce oficiálne stanovisko Európskej únie.“ |
|
20.6. |
Riadiaci orgán prijme všetky vhodné opatrenia na propagáciu skutočnosti, že účelovú(-é) sekciu(-e) spolufinancuje EIF, resp. EIB. V informáciách poskytnutých tlači, zainteresovanými stranám, finančným sprostredkovateľom a konečným prijímateľom, vo všetkých súvisiacich propagačných materiáloch, oficiálnych oznámeniach, správach, publikáciách a informáciách na internete sa uvedie, že účelová(-é) sekcia(-e) je[sú] „spolufinancovaná(-é) z prostriedkov Európskeho investičného fondu [a Európskej investičnej banky]“ (v príslušnom jazyku Únie) a vhodným spôsobom sa v nich zobrazí logo EIF, resp. logo EIB. |
|
20.7. |
S výhradou uplatniteľných požiadaviek na zachovanie dôvernosti EIF pri prvom podpise operačnej dohody bez zbytočného odkladu po podpise vydá tlačovú správu v angličtine, ktorá bude zverejnená na webovej stránke EIF. O obsahu tlačových správ rozhoduje EIF. |
|
20.8. |
Zmluvné strany sa navzájom radia o pokroku a situačných správach, publikáciách, tlačových správach a aktualizáciách súvisiacich s touto dohodou o financovaní pred ich vydaním alebo zverejnením a navzájom si tieto dokumenty po ich vydaní zasielajú. |
|
20.9. |
EIF do každej operačnej dohody zahrnie požiadavky z príslušných dohôd o delegovaní týkajúce sa povedomia finančných sprostredkovateľov o podpore, ktorú poskytuje Európska únia. |
Článok 21
Zverejňovanie informácií o finančných sprostredkovateľoch
|
21.1. |
EIF každoročne zverejní mená finančných sprostredkovateľov podporených v rámci účelovej(-ých) sekcie(-í) v súlade s ustanoveniami dohody(-ôd) o delegovaní. |
|
21.2. |
Kritériá zverejňovania a miera podrobnosti zverejnených informácií zohľadnia osobitosti finančného sektora a povahu účelovej(-ých) sekcie(-í) a prípadne spĺňajú osobitné pravidlá pre EFRR, resp. EPFRV. |
Článok 22
Postúpenie práv a povinností
Zmluvné strany nesmú previesť, úplne ani čiastočne, žiadne zo svojich práv alebo povinností vyplývajúcich z tejto dohody o financovaní na tretie strany bez predchádzajúceho písomného súhlasu druhej strany.
Článok 23
Zodpovednosť
|
23.1. |
EIF zodpovedá riadiacemu orgánu za plnenie svojich úloh a povinností vyplývajúcich z tejto dohody o financovaní s náležitou odbornosťou a starostlivosťou a za všetky straty zavinené úmyselným protiprávnym konaním alebo hrubou nedbanlivosťou. |
|
[23.2. |
S ohľadom na vykonávanie tejto dohody o financovaní riadiaci orgán a EIF prerokujú zmluvné opravné prostriedky pre prípad strát, škôd alebo ujmy, ktoré utrpí EIF.] |
|
23.3. |
Strana, ktorá je vystavená zásahu vyššej moci, neporušuje povinnosti podľa tejto dohody o financovaní, pokiaľ jej v plnení týchto povinností zabránila vyššia moc. |
Článok 24
Rozhodné právo a jurisdikcia
|
24.1. |
Táto dohoda o financovaní a jej výklad sa riadia právnymi predpismi [zmluvne sa upresní], a to bez ohľadu na akékoľvek uplatniteľné zásady kolízie právnych poriadkov. |
|
24.2. |
Zmluvné strany sa budú usilovať urovnať zmierlivo akýkoľvek spor alebo sťažnosť týkajúce sa výkladu, uplatňovania alebo plnenia tejto dohody o financovaní vrátane jej existencie, platnosti alebo ukončenia. |
|
24.3. |
Pre prípad, že sa nedosiahne zmierlivé urovnanie sporu, sa zmluvné strany dohodli, že výlučnú právomoc urovnávať spory v súvislosti s touto dohodou o financovaní má [príslušný súd sa spresní zmluvne]. |
Článok 25
Účinnosť – ukončenie
|
25.1. |
Táto dohoda o financovaní nadobúda platnosť dňom podpisu zmluvnými stranami a zostáva v platnosti do [31. decembra 2023] alebo kým nenastane výpovedný dôvod, pre ktorý nebola zjednaná náprava, ako je stanovené v článku 25.5, podľa toho, čo nastane skôr. |
|
25.2. |
Najneskôr [6] mesiacov pred [31. decembrom 2023] sa zmluvné strany navzájom poradia o predĺžení platnosti tejto dohody o financovaní na ďalšie obdobie. |
|
25.3. |
V prípade, že k [31. decembru 2023] bude stále v platnosti jedna alebo viaceré operačné dohody a/alebo dohody o záruke, platnosť tejto dohody o financovaní sa po dohode oboch zmluvných strán predĺži. Ak takáto dohoda neexistuje, táto dohoda o financovaní zostáva v platnosti len vo vzťahu ku skutočnému alebo podmienenému záväzku alebo expozícii v rámci niektorej z operácií, až kým sa tento záväzok alebo expozícia neodpíšu alebo neoznačia za nevymožiteľné a kým neuplynie príslušná premlčacia lehota. |
|
25.4. |
Počas platnosti tejto dohody o financovaní môže ktorákoľvek strana kedykoľvek vypovedať túto dohodu o financovaní s okamžitým účinkom prostredníctvom oznámenia druhej strane, že nastal výpovedný dôvod. |
|
25.5. |
Ďalej sa uvádzajú okolnosti, ktoré môžu zakladať výpovedný dôvod
|
|
25.6. |
Bez toho, aby bol dotknutý článok 259, v prípade vypovedania tejto dohody je EIB oslobodený od povinnosti vykonávať činnosť EIF odo dňa účinnosti tohto vypovedania. Náklady na riadenie a poplatky za riadenie, na ktoré by mal EIF nárok v súvislosti s obdobím pred dátumom vypovedania, sa stávajú splatnými a vymáhateľnými k tomuto dátumu. [V prípade potreby možno zmluvne stanoviť ďalšie podmienky vrátane prípadných úprav nákladov na riadenie a poplatkov za riadenie splatných pri predčasnom vypovedaní tejto dohody o financovaní.] |
|
25.7. |
Náklady, ktoré ktorejkoľvek strane vznikli v súvislosti s výpovedným dôvodom, hradí strana zodpovedná za to, že nastal výpovedný dôvod. |
|
25.8. |
Po uplynutí platnosti alebo vypovedaní tejto dohody o financovaní bude čistý zostatok príspevku ČŠ uložený na účte(-och) účelovej(-ých) sekcie(-í) vrátený riadiacemu orgánu v rámci politiky pre prípad vystúpenia. Všetky výdavky, ktoré EIF vzniknú v súvislosti s týmto prevodom, nesie riadiaci orgán a odčítajú sa z príspevku ČŠ, ktorý sa má vrátiť, pokiaľ k takémuto prevodu nedôjde pri vypovedaní tejto dohody o financovaní v dôsledku výpovedného dôvodu oznámeného riadiacim orgánom. |
|
25.9. |
Vypovedaním alebo uplynutím platnosti tejto dohody o financovaní nie sú dotknuté práva a povinnosti ktorejkoľvek strany, ktoré vznikli alebo ktoré existujú ku dňu tohto vypovedania alebo uplynutia platnosti vrátane, a to bez obmedzenia, akýchkoľvek nadobudnutých práv a povinností týkajúcich sa platobných povinností jednotlivých strán. Po vypovedaní alebo uplynutí platnosti tejto dohody zostáva táto dohoda o financovaní v platnosti v prípade skutočného alebo podmieneného záväzku alebo expozície v rámci akejkoľvek operácie, až kým sa tento záväzok alebo expozícia neodpíšu alebo neoznačia za nevymožiteľné a kým neuplynie príslušná premlčacia lehota, pričom EIF má právo ponechať si také sumy, ktoré môžu byť požadované na základe tejto dohody alebo akejkoľvek operačnej dohody na zaplatenie dlžnej čiastky alebo na úhradu prípadných vzniknutých alebo podmienených záväzkov vyplývajúcich z neuskutočnených operácií. |
|
25.10. |
V prípade, že EIF po konzultácii s Európskou komisiou rozhodne, že celkový minimálny príspevok na účelovú(-é) sekciu(-e), ktorý predstavuje súhrn príspevkov všetkých zúčastnených členských štátov Európskej únie, je s prihliadnutím na minimálne kritické množstvo stanovenom v hodnotení ex ante nedostatočný, môže riadiacemu orgánu oznámiť, že nastal výpovedný dôvod. |
|
25.11. |
Ustanovenia článku 23 (Zodpovednosť), 24 (Rozhodné právo a jurisdikcia), 25 (Účinnosť – vypovedanie) a 26 (Upozornenia a oznámenia) sa uplatňujú aj po vypovedaní alebo uplynutí platnosti tejto dohody o financovaní. |
|
25.12. |
V prípade likvidácie [finančných nástrojov COSME] A/ALEBO [finančných nástrojov Horizont 2020] sa zmluvné strany dohodnú na využití príspevku ČŠ. |
Článok 26
Upozornenia a oznámenia
|
26.1. |
Upozornenia a oznámenia týkajúce sa tejto dohody o financovaní jednej strany druhej strane sa zasielajú písomne v tlačenej alebo elektronickej podobe, v súlade s ustanoveniami uvedenými v odsekoch 2 a 3 nižšie, pričom sa v nich uvedú tieto údaje na komunikáciu:
|
|
26.2. |
Akákoľvek zmena uvedených údajov na komunikáciu nadobúda platnosť až po tom, ako sa písomne v tlačenej alebo elektronickej podobe oznámi druhej strane. |
|
26.3. |
Tieto upozornenia a oznámenia sa považujú za riadne oznámené, keď [doplní sa]. |
Článok 27
Zmeny a rôzne ustanovenia
|
27.1. |
Každá zmena, obmena alebo úprava tejto dohody o financovaní sa musí zaznamenať formou písomného dokumentu, ktorý riadne podpíše každá strana, pričom sa uvedie dátum, ku ktorému nadobúdajú účinnosť. |
|
27.2. |
Ak strana v jednom alebo v niekoľkých prípadoch netrvá na plnení alebo toleruje neplnenie ustanovenia tejto dohody o financovaní, nemožno túto skutočnosť vykladať ako vzdanie sa práva tejto strany na budúce plnenie tohto ustanovenia a povinnosť druhej strany v súvislosti s budúcim plnením zostáva aj naďalej v plnom rozsahu v platnosti a účinnosti. |
Článok 28
Prílohy
Odôvodnenia a tieto prílohy tvoria neoddeliteľnú súčasť tejto dohody o financovaní:
|
Príloha 1 |
: |
Hlavné prvky účelovej(-ých) sekcie(-í)
|
||||
|
Príloha 2 |
: |
Kritériá vylúčenia platné pre finančných sprostredkovateľov a konečných prijímateľov a kritérií oprávnenosti na príspevok EÚ [uvedú sa čiastočne v rámci konkrétnych dohôd o financovaní] |
||||
|
Príloha 3 |
: |
Žiadosť o platbu [uvedie sa v rámci konkrétnych dohôd o financovaní] |
||||
|
Príloha 4 |
: |
Usmernenia pre správu pokladničných aktív [uvedú sa v rámci konkrétnych dohôd o financovaní] |
||||
|
Príloha 5 |
: |
Podávanie správ o operačných aspektoch účelovej(-ých] sekcie(-í] [uvedie sa v rámci konkrétnych dohôd o financovaní] |
||||
|
Príloha 6 |
: |
Podávanie správ o finančných aspektoch účelovej(-ých] sekcie(-í] [uvedie sa v rámci konkrétnych dohôd o financovaní] |
PRÍLOHA 1
NÁSTROJ PRE NEOBMEDZENÉ ZÁRUKY (16)
Iniciatíva MSP – variant 1
NÁSTROJ PRE NEOBMEDZENÉ ZÁRUKY V RÁMCI INICIATÍVY MSP – VARIANT 1
Pri tomto nástroji sa predpokladá využitie neobmedzených záruk poskytovaných EIF na krytie kreditného rizika úverov, lízingov a záruk pre MSP. Nástroj pre neobmedzené záruky v rámci iniciatívy MSP je založený na rozložení rizika na viacero úrovní zdrojov EÚ (COSME a/alebo Horizont 2020), EFRR/EPFRV, spolu s prostriedkami zo skupiny EIB, prípadne z národných podporných bánk a národných systémov záruk.
V prípade nástroja pre neobmedzené záruky v rámci iniciatívy pre MSP by EIF poskytoval neobmedzené záruky až do dohodnutých maximálnych súm. Finančné inštitúcie, ktoré sú pôvodcami, si ponechajú podstatný záujem na svojich zaručených portfóliách, a to tým, že ponesú napr. 20 % hospodárskej expozície každého zaručeného úveru, s cieľom zabezpečiť potrebné zosúladenie záujmov („vlastný záujem v hre“).
Každému jednotlivému finančnému sprostredkovateľovi poskytne EIF neobmedzenú záruku výmenou za úhradu záručného poplatku. Vyššie riziko výsledného portfólia sa pokryje z kombinácie príspevku ČŠ a prostriedkov z programu COSME a/alebo Horizont 2020. Nižšie riziko výsledného portfólia bude pokryté kombináciou prostriedkov zo skupiny EIB až do maximálnych dohodnutých súm, prípadne z národných podporných bánk a národných systémov záruk. Takýto prenos nefinancovaného rizika umožňujúci čiastočný prenos kreditného rizika na tretie strany bez toho, aby sa v skutočnosti zo súvahy finančnej inštitúcie odstránilo portfólio aktív, umožňuje finančným inštitúciám, ktoré sú pôvodcami, získať regulatórnu kapitálovú úľavu, ak je to možné. Pri takejto operácii by bolo potrebné zohľadniť legislatívne požiadavky danej krajiny.
Vytvorenie, hĺbkovú analýzu, dokumentáciu a obsluhu portfólia pozostávajúceho z oprávnených úverových, lízingových alebo záručných transakcií MSP zabezpečia finanční sprostredkovatelia v súlade so svojimi bežnými postupmi vytvárania a obsluhy. Finančný sprostredkovateľ (alebo v prípade protizáruk vedľajší finančný sprostredkovateľ) udržiava priamy klientský úverový vzťah s každým konečným prijímateľom. Finančný sprostredkovateľ bude EIF pravidelne poskytovať informácie o portfóliu a EIF zodpovedajúcim spôsobom odovzdá všetky potrebné informácie subjektom, ktoré nesú riziko, v súlade s príslušnými dohodami.
Finančný sprostredkovateľ prenesie na MSP v celom rozsahu prospech zo štátnej pomoci, a to v súlade s orientačnými podmienkami a podľa vzorca uvedeného v oddieloch 5 a 6 nižšie. Navyše sa vychádza z toho, že implicitné náklady (riziko straty dobrého mena, finančné riziko, administratívne riziko, riziko spojené s implementáciou zložky (17)), ktoré vznikli finančným sprostredkovateľom, kompenzujú akúkoľvek výhodu vyplývajúcu zo štátnych prostriedkov (t. j. príspevku ČŠ), čím je zabezpečené, že finančný sprostredkovateľ nemá prospech z neoprávnenej pomoci.
Ak nie je výslovne stanovené inak, pojmy vymedzené v tejto prílohe 1 majú rovnaký význam ako zodpovedajúce pojmy vymedzené v rámci tejto vzorovej dohody o financovaní.
Orientačné podmienky pre neobmedzené záruky v rámci variantu 1
|
|
||
|
Rozsah finančného nástroja |
Finančný sprostredkovateľ vytvorí portfólio nového dlhového financovania (s výhradou minimálneho pákového efektu), na ktoré mu EIF poskytne neobmedzenú portfóliovú záruku (vo forme priamych, protizáruk alebo spoločných záruk) výmenou za úhradu záručného poplatku. EIF vystupuje ako každodenný správca finančného nástroja, ktorý hospodári s príspevkom ČŠ, príspevkom EÚ (t. j. príspevkami podľa [nariadenia COSME] A/ALEBO [nariadenia Horizont 2020], príspevkom EIF a riadi kreditné riziko, ktoré nesie EIB, prípadne národné podporné banky. |
||
|
Záruka |
Záruku poskytuje EIF finančnému sprostredkovateľovi výmenou za záručný poplatok. Záruka kryje časť (až do výšky sadzby záruky) kreditného rizika spojeného s portfóliom príslušného nového dlhového financovania („portfólio“). |
||
|
Sadzba záruky |
Až do 80 % z každej transakcie v portfóliu, takže finančný sprostredkovateľ si ponecháva v portfóliu významný hospodársky záujem, ktorý dosahuje aspoň 20 % hospodárskej expozície, s cieľom zabezpečiť zosúladenie záujmov. |
||
|
Štruktúra |
Záruka kryje nesplatené sumy, ktoré neboli uhradené finančnému sprostredkovateľovi v súvislosti s každou zlyhanou oprávnenou transakciou zahrnutou do portfólia, a to až do výšky sadzby záruky. Príspevok ČŠ sa použije na pokrytie najvyššieho rizika v portfóliu, a to až do percentuálnej výšky, ktorá bude stanovená s ohľadom na multiplikačný účinok na príspevok ČŠ odsúhlasený v dohode o financovaní. To môže bežne viesť k tomu, že 100 % tejto sumy sa použije na krytie čistých strát v rámci portfólia. Druhá najrizikovejšia časť portfólia bude krytá z kombinácie prostriedkov z EIF, rozpočtu EÚ a riadiaceho orgánu. Reziduálne riziko portfólia bude kryté s využitím kombinácie prostriedkov skupiny EIB, prípadne národných podporných bánk a národných systémov záruk. Výška prostriedkov poskytnutých rôznymi subjektmi, ktoré nesú riziko, sa stanoví na takej úrovni, aby bolo riziko zlučiteľné s toleranciou rizika zo strany skupiny EIB a akékoľvek iného potenciálneho subjektu nesúceho riziko. Každé portfólio musí byť dostatočne homogénne a vklady dostatočne diverzifikované, aby mu EIF mohol prideliť rating podľa svojej metodiky na posudzovanie rizík. |
||
|
Nesplatené sumy |
Týkajú sa nesplatenej istiny a úrokov, ktoré finančnému sprostredkovateľovi vznikli v súvislosti so zlyhanými transakciami zahrnutými do portfólia. |
||
|
|
||
|
Obdobie dostupnosti |
EIF sa s finančným sprostredkovateľom dohodne na období dostupnosti (zvyčajne až 3 roky), počas ktorého môže byť transakcia zahrnutá v portfóliu. |
||
|
Oprávnení koneční prijímatelia |
Koneční prijímatelia musia spĺňať požiadavky oprávnenosti podľa článku 37 ods. 4 a článku 39 NSU, ako aj osobitné požiadavky oprávnenosti stanovené v nariadeniach o EFRR a EPFRV. |
||
|
Kritériá oprávnenosti programu COSME |
Pozri prílohu 2. |
||
|
Kritériá oprávnenosti programu Horizont 2020 |
Pozri prílohu 2. |
||
|
Postup vylúčenia |
Ak transakcia nespĺňa kritériá oprávnenosti, bude vylúčená z portfólia (a nebude krytá zárukou). Za určitých vymedzených okolností a pri vykonávaní požiadaviek článku 39 ods. 2 písm. a) NSU môže mať určenie toho, či bolo dané nesplnenie kritérií v moci finančného sprostredkovateľa, za následok pokračovanie krytia zárukou. |
||
|
Požiadavka na pákový efekt pre príspevok ČŠ |
Pákový efekt sa vypočíta vydelením celkového nového dlhového financovania oprávnených konečných prijímateľov príspevkom ČŠ. Minimálny pákový efekt musí byť aspoň [X]-násobkom celkového príspevku ČŠ. |
||
|
Požiadavka na minimálny pákový efekt pre príspevok v rámci programu COSME |
Pokiaľ ide o prípadný príspevok na základe nariadenia COSME, objem nového dlhového financovania pre oprávnených konečných prijímateľov v súlade s požiadavkami na pákový efekt stanovenými v právnom základe programu COSME a dohode o delegovaní musí spĺňať aj kritériá oprávnenosti programu COSME. |
||
|
Požiadavka na minimálny pákový efekt pre príspevok v rámci programu Horizont 2020 |
Pokiaľ ide o prípadný príspevok na základe nariadenia Horizont 2020, objem nového dlhového financovania pre oprávnených konečných prijímateľov v súlade s požiadavkami na pákový efekt stanovenými v právnom základe programu Horizont 2020 a dohode o delegovaní musí spĺňať aj kritériá oprávnenosti programu Horizont 2020. |
||
|
|
||
|
Záručný poplatok |
EIF naúčtuje finančnému sprostredkovateľovi záručný poplatok v súvislosti s transakciami zahrnutými do portfólia. Záručný poplatok, vyjadrený ako [X] % ročne, sa vypočíta každý štvrťrok na základe nesplatenej sumy portfólia. |
||
|
Oceňovanie príspevku ČŠ |
Príspevok ČŠ sa ocení na úrovni, ktorá je úmerná príslušnému riziku, s výnimkou krytia najrizikovejšej časti portfólia, ktorá sa ocení na nulu (t. j. príspevok ČŠ sa poskytne bezplatne). |
||
|
|
||
|
Sankcie |
pozri článok 7 |
||
|
Podávanie správ |
pozri prílohu 5 |
||
|
Monitorovanie a audit |
pozri článok 17 |
||
|
|
||
|
Prenos prospechu |
EIF posúdi mechanizmus prenosu prospechu na konečných prijímateľov. Tento mechanizmus sa zahrnie do procesu výberu finančných sprostredkovateľov a bude tvoriť súčasť konečného rozhodnutia EIF o uzavretí alebo neuzavretí dohody o záruke a o podmienkach jej uzavretia. Prenos prospechu sa uplatní na časť nového dlhového financovania, na ktorú sa vzťahuje záruka na štandardné úrokové sadzby účtované konečným prijímateľom, a to formou zníženia prémie za kreditné riziko/záruku. Tento prenos sa zodpovedajúcim spôsobom zdokladuje. |
||
|
Celkový prospech |
Celkový prospech sa definuje pre časť úveru, na ktorú sa vzťahuje záruka, ako zníženie úrokovej sadzby alebo záručného poplatku – podľa okolností – ktoré finančný sprostredkovateľ účtuje konečným prijímateľom, pričom sa zohľadní prijaté kreditné riziko a účinok záruky a náklady záruky. Keďže finančný sprostredkovateľ nedostáva od EIF žiadnu odmenu/financovanie, pri posudzovaní celkového prospechu je potrebné sa sústrediť iba na prémiu za kreditné riziko. Pri výpočte novej prémie za kreditné riziko/záruku pre každý úver alebo záruku finančný sprostredkovateľ zohľadní náklady na záruku (záručný poplatok). Celkový prospech sa vypočíta podľa tohto vzorca: celkový prospech = štandardná prémia za kreditné riziko/záruku – záručný poplatok |
||
|
|
||
|
Prospech zo štátnej pomoci |
Prospech zo štátnej pomoci pre časť úveru, na ktorú sa vzťahuje záruka, je časť celkového prospechu úmerná príspevku ČŠ (18) v portfóliu nového dlhového financovania, ktorá sa vypočíta podľa tohto vzorca: prospech zo štátnej pomoci = celkový prospech * % príspevku ČŠ na záruku (zaručená časť portfólia nového dlhového financovania). Prospech zo štátnej pomoci prenesie finančný sprostredkovateľ v celom rozsahu na konečného prijímateľa. |
||
|
Výpočet ekvivalentu hrubého grantu (GGE) |
Na úrovni konečného prijímateľa sa prospech zo štátnej pomoci považuje za bonifikáciu úrokových sadzieb v zmysle článku 4 ods. 2 nariadenia o pomoci de minimis. Ekvivalent hrubého grantu (GGE) sa vypočíta podľa tohto vzorca: Ekvivalent hrubého grantu = garantovaná výška úveru (19) * splatnosť (vážená priemerná životnosť) úveru (záruky) (20) * prospech zo štátnej pomoci Finančný sprostredkovateľ vypočíta ekvivalent hrubého grantu pre každý jednotlivý úver (záruku) (20) v portfóliu nového dlhového financovania a oznámi jeho výšku EIF. Vo všetkých prípadoch musí platiť, že výška ekvivalentu hrubého grantu nepresiahne prahovú hodnotu stanovenú v nariadení o pomoci de minimis. |
||
|
Sankcie týkajúce sa štátnej pomoci |
EIF stanoví finančnému sprostredkovateľovi sankcie týkajúce sa štátnej pomoci v prípade, že prospech zo štátnej pomoci neprenesie v celom rozsahu na konečného prijímateľa. |
NÁSTROJ PRE SEKURITIZÁCIU
Iniciatíva MSP – variant 2
NÁSTROJ PRE SEKURITIZÁCIU V RÁMCI INICIATÍVY MSP
Pri tomto nástroji sa predpokladá využitie sekuritizačných transakcií spojených s úvermi, lízingmi alebo zárukami pre MSP, pričom prostriedky z EÚ (COSME a/alebo Horizont 2020), ERDF/EPFRV spolu s prostriedkami zo skupiny EIB a prípadne z národných podporných bánk, národných systémov záruk a ďalších inštitucionálnych investorov by upisovali alebo zaručovali určité sumy na rôznych úrovniach rizika.
V rámci nástroja pre sekuritizáciu sa používa portfólio oprávnených nástrojov financovania MSP ako kolaterál pre obchodovateľné cenné papiere (tranže) diverzifikované podľa úrovne rizika.
Ďalšou možnosťou je prenos nefinancovaného rizika (syntetická sekuritizácia) umožňujúci prenos kreditného rizika na tretie strany bez toho, aby sa v skutočnosti zo súvahy banky odstránilo portfólio aktív, vďaka čomu by banka, ktorá je pôvodcom, mala príležitosť získať regulatórnu kapitálovú úľavu. Pri takýchto operáciách by bolo potrebné zohľadniť legislatívne požiadavky danej krajiny.
Nástroj pre sekuritizáciu poskytne záruku na podstatnú časť oprávneného portfólia dlhového financovania, ak sa príslušný finančný sprostredkovateľ zaviaže, že vytvorí ďalšie portfólio, a to aj za pomoci zdrojov uvoľnených v dôsledku sekuritizačnej transakcie na nové financovanie pre MSP.
V prípade nástroja pre sekuritizáciu v rámci iniciatívy MSP by EIF a EIB (prípadne spolu s národnými podpornými bankami, národnými systémami záruk a inými inštitucionálnymi investormi) upísali alebo zaručili určité tranže až do maximálnych dohodnutých súm. Finančné inštitúcie, ktoré sú pôvodcom, si ponechajú podstatný záujem na transakcii, napríklad zodpovedajúcu časť (minimálne 50 %) podriadenej tranže a zodpovedajúcu expozíciu každej tranže ponúkanej investorom alebo prijmú podobné opatrenia s cieľom zaistiť potrebné zosúladenie záujmov („vlastný záujem v hre“) a splniť požiadavku na ponechanie si rizika stanovenú v smernici 2013/36/EÚ a nariadení (EÚ) č. 575/2013.
Rating nadriadených a mezanínových tranží musí byť zlučiteľné s toleranciou rizika zo strany skupiny EIB a prípadne národných podporných bánk, národných systémov záruk a inštitucionálnych investorov tretích strán, ktorí môžu takisto investovať do nadriadených tranží týchto sekuritizácií a zvýšiť tak pákový efekt viazaných rozpočtových prostriedkov.
Podriadené a mezanínové tranže, ktoré si pôvodca neponechá, sa upíšu pomocou kombinácie zdrojov EFRR/EPFRV, COSME/Horizont 2020 a vlastných zdrojov EIF.
Riadiace orgány, ktoré sú ochotné podieľať sa na systéme záruk (prostredníctvom EIF, ale riziko je kryté z príspevku EŠIF), poskytujú záruky/investície až do výšky 50 % podriadenej tranže.
Vytvorenie, hĺbkovú analýzu, dokumentáciu a obsluhu sekuritizovaného portfólia, ktoré tvoria oprávnené úvery, lízingy alebo záruky pre MSP s menej ako 500 zamestnancami, zabezpečia finanční sprostredkovatelia v súlade so svojimi bežnými postupmi vytvárania a obsluhy portfólií. Finanční sprostredkovatelia si zvyčajne voči každému MSP zachovávajú priamy vzťah úverového klienta. Finanční sprostredkovatelia budú EIB a EIF poskytovať informácie o sekuritizovanom portfóliu, ako aj o dodatočnom portfóliu (novo vytvorenom financovaní pre MSP) na štvrťročnej báze, a to až do ukončenia sekuritizačnej transakcie.
Orientačné podmienky sekuritizácie
|
|
||
|
Rozsah finančného nástroja |
Sekuritizáciou aktív sa finanční sprostredkovatelia usilujú uvoľniť regulatórny a ekonomický kapitál a/alebo získať nové zdroje financovania, ktoré finančnému sprostredkovateľovi umožnia vytvárať nové dlhové financovanie pre oprávnených konečných prijímateľov (vytvoriť dodatočné portfólio). Finančnému sprostredkovateľovi poskytne EIF záruku/investíciu na pokrytie sekuritizovaného portfólia výmenou za úhradu poplatku a záväzok, že vytvorí portfólio nového dlhového financovania (s výhradou minimálneho pákového efektu). EIF vystupuje ako každodenný správca finančného nástroja, ktorý hospodári s príspevkom ČŠ, príspevkom EÚ (t. j. príspevkami podľa [nariadenia COSME] A/ALEBO [nariadenia Horizont 2020], príspevkom EIF a riadi kreditné riziko, ktoré prijíma od EIB, prípadne od národnej podpornej banky. |
||
|
Štruktúra transakcií |
Povolené sú buď hotovostné sekuritizácie („skutočný predaj“), alebo syntetické („nefinancované“) sekuritizácie. Hotovostná sekuritizácia je transakcia, v súvislosti s ktorou pôvodca (finančný sprostredkovateľ) sekuritizuje aktíva tak, že ich združí do sekuritizovaného portfólia a predá sekuritizované portfólio účelovo vytvorenému subjektu („SPE“). SPE financuje nákup sekuritizovaného portfólia prostredníctvom emisie cenných papierov zabezpečených týmito aktívami (cenné papiere kryté aktívami „ABS“). Výnosy z emisie týchto cenných papierov SPE použije na zaplatenie kúpnej ceny sekuritizovaného portfólia finančnému sprostredkovateľovi. V prípade syntetickej sekuritizácie si finančný sprostredkovateľ ponechá príslušné aktíva v svojej súvahe a EIF pokryje časť rizika sekuritizovaného portfólia. To môže prípadne viesť ku kapitálovej úľave pre finančného sprostredkovateľa. EIF stanoví tranže pre sekuritizované portfólio podľa rizika príslušných transakcií. Podriadenú tranžu tvorí najrizikovejšia časť sekuritizovaného portfólia až do výšky vopred určeného percentuálneho podielu, pričom sa zohľadnia charakteristiky portfólia, požiadavky na zvýšenie kreditnej kvality a požiadavka na pákový efekt pre príspevok ČŠ. Príspevok ČŠ pokryje až 50 % podriadenej tranže, pričom zvyšnú časť podriadenej tranže si ponechá finančný sprostredkovateľ. To môže bežne viesť k tomu, že 100 % tejto sumy sa použije na krytie čistých strát v rámci portfólia. Mezanínovú tranžu tvorí druhá najrizikovejšia časť sekuritizovaného portfólia a pozostáva z troch čiastkových tranží, v ktorých sa využíva kombinácia prostriedkov z EIF, rozpočtu EÚ a riadiaceho orgánu. Príspevok ČŠ pokryje najmä riziko dolnej mezanínovej tranže. Príspevok podľa [nariadenia COSME] a/alebo [nariadenia H2020] pokryje riziko strednej mezanínovej tranže. Príspevok EIF pokryje riziko hornej mezanínovej tranže. Veľkosť mezanínovej tranže určí EIF s prihliadnutím na charakteristiky portfólia, požiadavky na zvýšenie kreditnej kvality a požiadavku na pákový efekt pre príspevok ČŠ. Dolná mezanínová a stredná mezanínová tranža budú predstavovať [vopred určené percentuálne podiely] sekuritizovaného portfólia. Nadriadenú tranžu tvorí reziduálne riziko sekuritizovaného portfólia a bude sa financovať/kryť prostredníctvom kombinácie prostriedkov zo skupiny EIB až do maximálnej dohodnutej sumy, prípadne z prostriedkov národných podporných bánk a národných systémov záruk a ďalších investorov. Nadriadené a horné mezanínové tranže sa stanovia na takej úrovni, aby riziko bolo zlučiteľné s toleranciou rizika zo strany skupiny EIB a akékoľvek iného zúčastneného subjektu nesúceho riziko. |
||
|
|
||
|
Sekuritizované portfólio |
Sekuritizované portfólio môže obsahovať existujúce aktíva (dlhové financovanie MSP a iných podnikov, ktoré majú menej ako 500 zamestnancov), ako aj portfóliá nového dlhového financovania MSP. Každé sekuritizované portfólio musí byť dostatočne homogénne a vklady dostatočne diverzifikované, aby mu EIF mohol prideliť rating podľa svojej metodiky na posudzovanie rizík. Existujúce portfólia sa nezahrnú do sekuritizovaného portfólia po období viazanosti. |
||
|
|
||
|
Dodatočné portfólio |
Od každého finančného sprostredkovateľa sa bude zmluvne požadovať, aby poskytol nové dlhové financovanie oprávneným konečným prijímateľom (dodatočné portfólio). Porušenie niektorej z požiadaviek uvedených v príslušnej operačnej dohode zo strany finančného sprostredkovateľa nemá vplyv na záruku poskytnutú vo vzťahu k sekuritizovanému portfóliu. |
||
|
Požiadavka na pákový efekt pre príspevok ČŠ |
Pákový efekt sa vypočíta vydelením celkového nového dlhového financovania oprávnených konečných prijímateľov príspevkom ČŠ. Minimálny pákový efekt musí byť aspoň [X]-násobkom celkového príspevku ČŠ. |
||
|
Obdobie dostupnosti |
EIF sa s finančným sprostredkovateľom dohodne na období dostupnosti (zvyčajne až [3] roky), počas ktorého bude transakcia zahrnutá v dodatočnom portfóliu. |
||
|
Oprávnení koneční prijímatelia |
Koneční prijímatelia musia spĺňať požiadavky oprávnenosti podľa článku 37 ods. 4 a článku 39 NSU, ako aj osobitné požiadavky oprávnenosti stanovené v nariadeniach o EFRR a EPFRV. |
||
|
Kritériá oprávnenosti programu COSME |
Pozri nariadenie COSME |
||
|
Kritériá oprávnenosti programu Horizont 2020 |
Pozri nariadenie Horizont 2020 |
||
|
Požiadavka na minimálny pákový efekt pre príspevok v rámci programu COSME |
Pokiaľ ide o prípadný príspevok na základe nariadenia COSME, objem nového dlhového financovania pre oprávnených konečných prijímateľov v súlade s požiadavkami na pákový efekt stanovenými v právnom základe programu COSME a dohode o delegovaní musí spĺňať aj kritériá oprávnenosti programu COSME. |
||
|
Požiadavka na minimálny pákový efekt pre príspevok v rámci programu Horizont 2020 |
Pokiaľ ide o prípadný príspevok na základe nariadenia Horizont 2020, objem nového dlhového financovania pre oprávnených konečných prijímateľov v súlade s požiadavkami na pákový efekt stanovenými v právnom základe programu Horizont 2020 a dohode o delegovaní musí spĺňať aj kritériá oprávnenosti programu Horizont 2020. |
||
|
|
||
|
Poplatok |
Poplatok sa stanoví na základe ocenenia príslušných tranží každým subjektom nesúcim riziko v rámci finančného nástroja (pozri oceňovanie nižšie). EIF naúčtuje finančnému sprostredkovateľovi poplatok vo výške [X] % za rok v súvislosti s krytou časťou sekuritizovaného portfólia. |
||
|
Oceňovanie nadriadenej tranže |
EIB a ďalší potenciálne subjekty nesúce riziko ju v súlade so svojou politikou oceňovania stanovia ako vopred určený ročný percentuálny podiel. |
||
|
Oceňovanie mezanínovej tranže |
EIF v súlade so svojou politikou oceňovania stanoví mezanínovú tranžu na úrovni [X] % ročne. Stredná a dolná mezanínová tranža sa stanovia s ohľadom na riziko očakávanej straty z jednotlivých tranží. V riadne odôvodnených prípadoch sa môže ocenenie ešte znížiť s cieľom prilákať finančných sprostredkovateľov. |
||
|
Oceňovanie podriadenej tranže |
Ocenenie sa rovná nule (t. j. podriadená tranža okrem tranže, ktorú si ponecháva pôvodca, sa poskytne bezplatne). |
||
|
|
||
|
Sankcie |
pozri článok 7 |
||
|
Podávanie správ |
pozri prílohu 5 |
||
|
Monitorovanie a audit |
pozri článok 17 |
||
|
|
||
|
Prenos prospechu |
EIF posúdi mechanizmus prenosu prospechu z finančného sprostredkovateľa na konečných prijímateľov v rámci dodatočného portfólia. Tento mechanizmus bude súčasťou bodového systému na účel výberu finančných sprostredkovateľov a bude tvoriť súčasť konečného rozhodnutia EIF o tom, či uzavrieť alebo neuzavrieť dohodu o záruke alebo investičnú dohody, a za akých podmienok. Prenos prospechu sa uplatní na štandardnú úrokovú sadzbu účtovanú konečným prijímateľom v rámci nového dlhového financovania v dodatočnom portfóliu prostredníctvom zníženia prémie za kreditné riziko. Mechanizmus prenosu prospechu sa náležite zdokladuje. |
||
|
Celkový prospech |
Celkový prospech zohľadní prospech poskytnutý finančnému sprostredkovateľovi v každej tranži sekuritizovaného portfólia. Celkový prospech sa vypočíta ako rozdiel medzi trhovou cenou a cenou účtovanou Európskym investičným fondom za každú tranžu s rovnakou mierou rizika. Úroveň rizika každej tranže sa stanoví v internej metodike ratingu EIF. Pokiaľ nie je trhová cena stanovená, použije EIF na stanovenie rovnakej úrovne rizika prémiu „safe-harbour“ stanovenú v oznámení Komisie o uplatňovaní článkov 87 a 88 Zmluvy o ES na štátnu pomoc vo forme záruk [Ú. v. EÚ C 155, 20.6.2008, s. 25]. Prémia „safe-harbour“ sa v prípade podriadenej tranže dosahuje až 10 % ročne. Celkový prospech sa vypočíta podľa tohto vzorca: celkový prospech = súhrn prospechov z jednotlivých tranží Prospech z jednotlivej tranže sa vypočíta takto: prospech z jednotlivej tranže = (trhová cena tranže – poplatok) * celková suma tranže v EUR * splatnosť tranže (vážená priemerná životnosť) |
||
|
|
||
|
Prospech zo štátnej pomoci |
Celkový prospech zo štátnej pomoci je časť celkového prospechu úmerná príspevku ČŠ (21) do sekuritizovaného portfólia. Celkový prospech zo štátnej pomoci poskytnutý finančnému sprostredkovateľovi sa vypočíta podľa tohto vzorca: celkový prospech zo štátnej pomoci (v EUR) = súčet (prospech z jednotlivej tranže * % z príspevku ČŠ v tranži). Celkový prospech zo štátnej pomoci finančný sprostredkovateľ prenesie v celom rozsahu na všetkých konečných prijímateľov zahrnutých v dodatočnom portfóliu. Prospech zo štátnej pomoci pre každého konečného prijímateľa sa vypočíta podľa tohto vzorca: prospech zo štátnej pomoci (bonifikácia úrokových sadzieb v bázických bodoch) = (celkový prospech zo štátnej pomoci/nové dlhové financovanie v dodatočnom portfóliu)/splatnosť dodatočného portfólia (vážená priemerná životnosť) |
||
|
Výpočet ekvivalentu hrubého grantu (GGE) |
Prospech zo štátnej pomoci poskytnutý konečným prijímateľom v dodatočnom portfóliu sa považuje za bonifikáciu úrokových sadzieb v zmysle článku 4 ods. 2 nariadenia o pomoci de minimis). Ekvivalent hrubého grantu (GGE) sa vypočíta podľa tohto vzorca: Ekvivalent hrubého grantu = nominálna výška úveru * splatnosť (vážená priemerná životnosť) úveru * prospech zo štátnej pomoci Finančný sprostredkovateľ vypočíta ekvivalent hrubého grantu pre každý jednotlivý úver v dodatočnom portfóliu a oznámi jeho výšku EIF. Vo všetkých prípadoch musí platiť, že výška ekvivalentu hrubého grantu nepresiahne prahovú hodnotu stanovenú v nariadení o pomoci de minimis. |
||
|
Žiadny ďalší prospech z kapitálovej úľavy. |
Pri uplatňovaní príslušných vnútroštátnych pravidiel o kapitálových požiadavkách sa objem nového dlhového financovania nesmie stanoviť na nižšej úrovni, než je objem dlhového financovania MSP, u ktorého sa predpokladá, že ho finanční sprostredkovatelia vytvoria s využitím kapitálu uvoľneného v dôsledku príspevku ČŠ. |
||
|
Sankcie týkajúce sa štátnej pomoci |
EIF stanoví finančnému sprostredkovateľovi sankcie týkajúce sa štátnej pomoci v prípade, že prospech zo štátnej pomoci neprenesie v celom rozsahu na konečného prijímateľa. |
PRÍLOHA 2
Kritériá vylúčenia platné pre finančných sprostredkovateľov a konečných prijímateľov a kritérií oprávnenosti na príspevok EÚ
1. KRITÉRIÁ VYLÚČENIA PLATNÉ PRE FINANČNÝCH SPROSTREDKOVATEĽOV
Nesmú sa vybrať finanční sprostredkovatelia, na ktorých sa vzťahuje niektorá z ďalej uvedených situácií, za predpokladu, že takáto situácia by podľa odborného stanoviska EIF ovplyvnila ich schopnosť implementovať finančný nástroj:
|
1. |
sú v konkurznom konaní alebo v likvidácii, ich záležitosti spravujú súdy, je voči nim vedené súdne konanie v týchto veciach alebo sa nachádzajú v akejkoľvek analogickej situácii vyplývajúcej z podobných konaní podľa vnútroštátnych právnych alebo nariadení; |
|
2. |
boli právoplatne odsúdení za trestný čin týkajúci sa ich profesionálneho správania ktorý by mohol ovplyvniť ich schopnosť vykonávať transakcie; |
|
3. |
boli právoplatne odsúdení za podvod, korupciu, účasť v zločineckej organizácii alebo akékoľvek iné protiprávne konanie poškodzujúce finančné záujmy Únie; |
|
4. |
dopustili sa závažného skresľovania pri poskytovaní informácií požadovaných na účely výberu finančného sprostredkovateľa; |
|
5. |
sú vedení v centrálnej databáze vylúčených subjektov uvedenej v článku 9.5 písm. e); |
|
6. |
sú usadení na územiach, ktorých súdy nespolupracujú s Úniou pri uplatňovaní medzinárodne dohodnutých daňových noriem, alebo sa ich daňové postupy neriadia zásadami odporúčania Komisie zo 6. decembra 2012 v súvislosti s opatreniami určenými na podporu toho, aby tretie krajiny uplatňovali minimálne štandardy dobrej správy v daňových záležitostiach [C(2012)8805]; |
|
7. |
ich obchodná činnosť nie je v súlade s politikou EIF voči odvetviam, ktoré podliehajú obmedzeniam. |
Body 2 a 3 sa neuplatňujú, ak finanční sprostredkovatelia môžu k spokojnosti EIF preukázať, že voči osobám oprávneným na zastupovanie, rozhodovanie alebo kontrolu nad nimi, ktoré boli odsúdené, ako sa uvádza v bodoch 2 a 3, boli prijaté príslušné opatrenia.
2. KRITÉRIÁ VYLÚČENIA PLATNÉ PRE KONEČNÝCH PRIJÍMATEĽOV
Finanční sprostredkovatelia nemôžu vybrať konečných prijímateľov, pokiaľ spĺňajú jedno alebo viac kritérií stanovených nižšie:
|
1. |
nie sú potenciálne hospodársky životaschopní; |
|
2. |
sú usadení na územiach, ktorých súdy nespolupracujú s Úniou pri uplatňovaní medzinárodne dohodnutých daňových noriem, alebo sa ich daňové postupy neriadia odporúčaním Komisie zo 6. decembra 2012 v súvislosti s opatreniami určenými na podporu toho, aby tretie krajiny uplatňovali minimálne štandardy dobrej správy v daňových záležitostiach [C(2012)8805]; |
|
3. |
sú v konkurznom konaní alebo v likvidácii, ich záležitosti spravujú súdy, je voči nim vedené súdne konanie v týchto veciach alebo sa nachádzajú v akejkoľvek analogickej situácii vyplývajúcej z podobných konaní podľa vnútroštátnych právnych alebo nariadení; |
|
4. |
boli právoplatne odsúdení za trestný čin týkajúci sa ich profesionálneho správania ktorý by mohol ovplyvniť ich schopnosť vykonávať ich podnikateľskú činnosť; |
|
5. |
boli právoplatne odsúdení za podvod, korupciu, účasť v zločineckej organizácii alebo akékoľvek iné protiprávne konanie poškodzujúce finančné záujmy Únie; |
|
6. |
dopustili sa skresľovania pri poskytovaní informácií požadovaných na účely výberu konečného prijímateľa; |
|
7. |
sú vedení v centrálnej databáze vylúčených subjektov, ktorú zriadila a vedie Európska komisia na základe nariadenia (ES, Euratom) č. 1302/2008; |
|
8. |
ich obchodná činnosť spočíva v jednej alebo viacerých z týchto činností:
|
|
9. |
ich obchodná činnosť nie je v súlade s politikou EIF voči odvetviam, ktoré podliehajú obmedzeniam; |
|
10. |
bolo im poskytnuté nové dlhové financovanie, ktoré nespĺňa pravidlá kumulácie stanovené v príslušnom nariadení o pomoci de minimis; |
|
11. |
bola im poskytnutá pomoc na činnosti súvisiace s vývozom do tretích krajín alebo členských štátov, konkrétne pomoc priamo súvisiaca s vyvážanými množstvami, so zriadením a prevádzkou distribučnej siete alebo s inými bežnými výdavkami spojenými s vývoznou činnosťou; |
|
12. |
bola im poskytnutá pomoc podmienená použitím domáceho tovaru namiesto dovezeného tovaru. |
3. KRITÉRIÁ OPRÁVNENOSTI NA PRÍSPEVOK EÚ
|
3.1. |
Kritériá oprávnenosti na príspevok EÚ na finančné nástroje COSME [uvedú sa v rámci konkrétnych dohôd o financovaní po dohode medzi Komisiou a EIF, v dohode o delegovaní týkajúcej sa programu COSME] |
|
3.2. |
Kritériá oprávnenosti na príspevok EÚ na finančné nástroje Horizont 2020 [uvedú sa v rámci konkrétnych dohôd o financovaní po dohode medzi Komisiou a EIF, v dohode o delegovaní týkajúcej sa programu Horizont 2020] |
(1) Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 320.
(2) Ú. v. EÚ L 298, 26.10.2012, s. 1.
(3) Ú. v. EÚ L 176, 27.6.2013, s. 1.
(4) Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 33.
(5) Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 104.
(6) Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 965.
(7) Ú. v. EÚ L 352, 24.12.2013, s. 1.
(8) Ú. v. EÚ L 352, 24.12.2013, s. 9.
(9) Ú. v. EÚ L 362, 31.12.2012, s. 1.
(10) Ú. v. EÚ L 124, 20.5.2003, s. 36.
(11) Ú. v. ES L 8, 12.1.2001, s. 1.
(12) Ú. v. EÚ L 248, 18.9.2013, s. 1.
(13) Ú. v. ES L 292, 15.11.1996, s. 2.
(14) Ú. v. ES L 312, 23.12.1995, s. 1.
(15) Ú. v. EÚ L 344, 20.12.2008, s. 12.
(16) „Neobmedzená záruka“ je pojem použitý v článku 39 NSU.
(17) Medzi osobitné požiadavky týkajúce sa účasti v zložke patrí:
|
a) |
minimálny pákový efekt na dosiahnutie portfólia s minimálnym objemom nového dlhového financovania, ktorý musí spĺňať požiadavky oprávnenosti na príspevok členských štátov; |
|
b) |
minimálny objem nového dlhového financovania, ktoré takisto musí spĺňať parametre oprávnenosti v rámci programu COSME a/alebo Horizont 2020; |
|
c) |
posúdenie a kontrola kritérií oprávnenosti; |
|
d) |
sankcie v prípade, že sa pri dosiahnutí čiastkových cieľov nedosiahne minimálny pákový efekt a že sa neprenesie prospech zo štátnej pomoci; |
|
e) |
záväzky týkajúce sa prenosu prospechu vrátane posúdenia jeho mechanizmu a podávania správ EIF; |
|
f) |
výpočet ekvivalentu hrubého grantu pre každý úver v portfóliu nového dlhového financovania a podávanie správ EIF; |
|
g) |
viditeľnosť podpory z EÚ v zmluvných dokumentoch s konečnými prijímateľmi a v marketingových materiáloch; |
|
h) |
záväzky týkajúce sa auditu a monitorovania podnikov vo vzťahu k Európskej komisii a Európskemu dvoru audítorov. |
Uvedené riziká a požiadavky predstavujú pre finančných sprostredkovateľov, ktorí za činnosti súvisiace so správou transakcie nedostanú žiadnu odmenu, administratívne poplatky ani výkonnostný poplatok, implicitné náklady.
(18) Z hľadiska štátnej pomoci sa berie do úvahy iba príspevok ČŠ. Prostriedky Komisie a vlastné zdroje EIB a EIF nepredstavujú štátnu pomoc.
(19) Zaručená výška úveru = nominálna výška úveru (nominálna výška záruky) * sadzba záruky.
(20) V prípade protizáruk.
(21) Z hľadiska štátnej pomoci sa berie do úvahy iba príspevok ČŠ do EIF na sekuritizované portfólio- Prostriedky Komisie a vlastné zdroje EIB a EIF nepredstavujú štátnu pomoc.
ODPORÚČANIA
|
12.9.2014 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 271/93 |
ODPORÚČANIE KOMISIE
z 10. septembra 2014
o monitorovaní prítomnosti 2 a 3-monochlóropropán-1,2-diolu (2 a 3-MCPD), 2 a 3-MCPD esterov mastných kyselín a glycidylesterov mastných kyselín v potravinách
(Text s významom pre EHP)
(2014/661/EÚ)
EURÓPSKA KOMISIA,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 292,
keďže:
|
(1) |
3-monochlóropropán-1,2-diol (3-MCPD) je kontaminant vznikajúci pri spracovaní potravín, klasifikovaný ako možný ľudský karcinogén, pre ktorý bol stanovený prípustný denný príjem (tolerable daily intake, TDI) vo výške 2 μg/kg telesnej hmotnosti (1). Nariadením Komisie (ES) č. 1881/2006 (2) sa stanovila maximálna hodnota obsahu 20 μg/kg v hydrolyzovanej rastlinnej bielkovine (HRB) a v sójovej omáčke určená pre tekuté produkty obsahujúce 40 % sušiny a zodpovedajúca maximálnej hodnote 50 μg/kg v sušine. |
|
(2) |
Estery 2- a 3-monochlóropropán-1,2-diolu (MCPD) a glycidylestery sú dôležité kontaminanty spracovaných jedlých olejov, ktoré sa používajú ako potraviny alebo zložky potravín. Vedecká skupina pre kontaminanty v potravinovom reťazci (ďalej len „skupina CONTAM“) Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (ďalej len „úrad EFSA“) súhlasila s odhadom, že v ľudskom organizme sa uvoľňuje 100 % 3-MCPD z jeho esterov (3). |
|
(3) |
Glycidylestery mastných kyselín (GE) sú procesné kontaminanty vznikajúce pri dezodorizácii počas rafinácie jedlého oleja. Toxikologický význam glycidylesterov mastných kyselín ešte nebol úplne objasnený. Glycidol samotný je kategorizovaný ako pravdepodobne karcinogénny pre ľudí. Najnovšie vedecké štúdie poukazujú na (takmer) úplné uvoľnenie glycidolu z esterov mastných kyselín v ľudskom tráviacom trakte. |
|
(4) |
Dňa 20. septembra 2013 úrad EFSA uverejnil vedeckú správu o analýze výskytu 3-monochlóropropán-1,2-diolu (3-MCPD) v potravinách v Európe v rokoch 2009 – 2011 a predbežné posúdenie expozície (4). |
|
(5) |
Na umožnenie presnejšieho posúdenia expozície je potrebných viac údajov o výskyte prítomnosti MCPD esterov mastných kyselín a glycidylesterov mastných kyselín. |
|
(6) |
Preto je vhodné odporučiť monitorovanie prítomnosti MCPD, MCPD-esterov a glycidylesterov v rastlinných olejov a tukoch, odvodených potravinách a v potravinách obsahujúcich rastlinné oleje a tuky, |
PRIJALA TOTO ODPORÚČANIE:
|
1. |
Členské štáty by mali za aktívnej účasti prevádzkovateľov krmivárskych a potravinárskych podnikov sledovať prítomnosť 2 a 3-MCPD, 2 a 3-MCPD esterov mastných kyselín a glycidylesterov mastných kyselín v potravinách, a to najmä:
Uznáva sa, že analýza obsahu 2 a 3-MCPD, 2 a 3-MCPD esterov mastných kyselín a glycidylesterov mastných kyselín v potravinách uvedených v písmenách b) až f) je veľmi náročná a ešte nie sú k dispozícii žiadne metódy analýzy validované prostredníctvom medzilaboratórnej štúdie. Preto je potrebné venovať osobitnú pozornosť pri analýze potravín uvedených v písmenách b) až f), aby sa zabezpečila spoľahlivosť získaných údajov. Preto členské štáty, ktoré majú v úmysle analyzovať výskyt 2 a 3-MCPD, 2 a 3-MCPD esterov mastných kyselín a glycidylesterov mastných kyselín v potravinách uvedených v písmenách b) až f), môžu požadovať, ak je to vhodné a potrebné, technickú pomoc Spoločného výskumného centra Komisie, Inštitútu pre referenčné materiály a merania (Institute for Reference Materials and Measurements, IRMM), oddelenia noriem pre potravinársku biovedu (Food Bioscience). |
|
2. |
S cieľom zabezpečiť, aby boli vzorky reprezentatívne pre šaržu, z ktorej sa vzorky odoberajú, by členské štáty by mali dodržiavať postupy odberu vzoriek stanovené v časti B prílohy k nariadeniu Komisie (ES) č. 333/2007 (8). |
|
3. |
Na stanovenie esterovo viazaného MCPD a glycidolu sa odporúčajú použiť štandardné metódy American Oil Chemists Society. Tieto metódy sú metódy plynovej chromatografie s hmotnostnou spektrometriou (GC-MS), ktoré boli validované prostredníctvom medzilaboratórnej štúdie pre rastlinné oleje a tuky a sú k dispozícii na www.aocs.org.
Pri analýze MCPD a glycidolu viazaných na estery mastných kyselín v jedlých olejoch a tukoch by limit kvantifikácie (LOQ) nemal byť vyšší ako 100 μg/kg. V prípade iných potravín, ktoré obsahujú viac ako 10 % tuku, by LOQ podľa možnosti nemal byť vyšší, pokiaľ ide o obsah tuku potravín, t. j. LOQ pre analýzu mastných kyselín MCPD a glycidolu v potravinách s obsahom tuku 20 % by nemal byť vyšší ako 20 μg/kg na základe celkovej hmotnosti. V prípade potravín s obsahom tuku menej ako 10 % by LOQ nemal byť vyšší ako 10 μg/kg na základe celkovej hmotnosti. |
|
4. |
Laboratóriá by mali mať zavedené postupy na kontrolu kvality, aby pri analýze nedochádzalo k transformácii glycidylesterov na MCPD estery a naopak. Okrem toho je potrebné jednoznačné vymedzenie meranej veličiny a osobitné podávanie správ o voľnom 2- a 3-MCPD prítomnom v analyzovanej matrici 2 a 3-MCPD esterov mastných kyselín, keďže oba sú merané ako 3-MCPD. O týchto meraných veličinách by sa mali podávať správy osobitne:
V súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy o prítomnosti voľného glycidolu v potravinách uvedených v bode 1. V prípade, ak by sa analyzoval voľný glycidol, by sa mali správy podávať osobitne. |
|
5. |
Členské štáty by mali zabezpečiť, aby sa výsledky analýz poskytovali pravidelne (každých šesť mesiacov) úradu EFSA vo formáte EFSA na predkladanie údajov v súlade s požiadavkami v usmerneniach úradu EFSA o štandardnom opise vzorky (SSD) pre potraviny a krmivá (9) a dodatočnými osobitnými požiadavkami úradu EFSA týkajúcimi sa podávania správ.
K dispozícii bude zjednodušená forma s menším počtom povinných polí, aby sa zabezpečilo predkladanie užitočných dostupných údajov z monitorovania v čo najväčšej miere. |
|
6. |
S cieľom zabezpečiť jednotné uplatňovanie tohto odporúčania a zabezpečiť podávanie porovnateľných správ o výsledkoch sa vypracujú usmerňujúce pokyny. |
V Bruseli 10. septembra 2014
Za Komisiu
Tonio BORG
člen Komisie
(1) Stanovisko Vedeckého výboru pre potraviny týkajúce sa 3-monochlóropropán-1,2-diolu (3-MCPD), ktorým sa aktualizuje stanovisko SCF z roku 1994 (prijaté 30. mája 2001) http://ec.europa.eu/food/fs/sc/scf/out91_en.pdf.
(2) Nariadenie Komisie (ES) č. 1881/2006 z 19. decembra 2006, ktorým sa ustanovujú maximálne hodnoty obsahu niektorých kontaminantov v potravinách (Ú. v. EÚ L 364, 20.12.2006, s. 5).
(3) Vyhlásenie Vedeckej skupiny pre kontaminanty v potravinovom reťazci (CONTAM) na žiadosť Európskej komisie v súvislosti s 3-MCPD estermi http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/doc/1048.pdf.
(4) Európsky úrad pre bezpečnosť potravín, 2013, analýza výskytu 3-monochlóropropán- 1,2-diolu (3-MCPD) v potravinách v Európe v rokoch 2009 – 2011 a predbežné posúdenie expozície. EFSA Journal 2013;11(9):3381, s. 45; doi:10.2903/j.efsa.2013.3381. Dostupné na webovej stránke: www.efsa.europa.eu/efsajournal.
(5) Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/39/ES zo 6. mája 2009 o potravinách na osobitné výživové účely (Ú. v. EÚ L 124, 20.5.2009, s. 21).
(6) Smernica Komisie 2006/141/ES z 22. decembra 2006 o počiatočnej dojčenskej výžive a následnej dojčenskej výžive a o zmene a doplnení smernice 1999/21/ES (Ú. v. EÚ L 401, 30.12.2006, s. 1).
(7) Smernica Komisie 1999/21/ES z 25. marca 1999 o dietetických potravinách na osobitné lekárske účely (Ú. v. ES L 91, 7.4.1999, s. 29).
(8) Nariadenie Komisie (ES) č. 333/2007 z 28. marca 2007, ktorým sa stanovujú metódy odberu vzoriek a metódy analýzy na úradnú kontrolu hladín olova, kadmia, ortuti, anorganického cínu, 3-MCPD a polycyklických aromatických uhľovodíkov v potravinách (Ú. v. EÚ L 88, 29.3.2007, s. 29).
(9) http://www.efsa.europa.eu/en/datex/datexsubmitdata.htm.
|
12.9.2014 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 271/96 |
ODPORÚČANIE KOMISIE
z 10. septembra 2014
o osvedčených postupoch na prevenciu a zníženie prítomnosti alkaloidov ópia v makových semenách a výrobkoch z makových semien
(Text s významom pre EHP)
(2014/662/EÚ)
EURÓPSKA KOMISIA,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 292,
keďže:
|
(1) |
Makové semená sa získavajú z maku siateho (Papaver somniferum L.). Používajú sa v pekárenských výrobkoch, na povrchu jedál, v plnkách koláčov a dezertov a na výrobu potravinárskeho oleja. Rastlina maku siateho obsahuje omamné alkaloidy ako morfín a kodeín. Makové semená neobsahujú alkaloidy ópia, alebo obsahujú len veľmi nízke hladiny, ale môže nastať ich kontaminácia alkaloidmi v dôsledku škôd spôsobených hmyzom alebo prostredníctvom vonkajšej kontaminácie semien počas zberu, keď sa na semenách zachytávajú čiastočky prachu z makoviny (vrátane steny tobolky). |
|
(2) |
Vedecká skupina pre kontaminanty v potravinovom reťazci (ďalej len „CONTAM“) Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) poskytla vedecké stanovisko k rizikám pre verejné zdravie súvisiacim s prítomnosťou alkaloidov ópia v makových semenách určených na ľudskú spotrebu (1). |
|
(3) |
Odhady expozície morfínu zo stravy s obsahom makových semien preukazujú, že akútna referenčná dávka (Acute Reference Dose – ARfD) sa môže v celej Únii u niektorých spotrebiteľov, najmä detí, prekročiť v jedinej porcii. |
|
(4) |
Preto je vhodné, aby sa uplatňovali osvedčené postupy na prevenciu a zníženie prítomnosti alkaloidov ópia v makových semenách a výrobkoch z makových semien, |
PRIJALA TOTO ODPORÚČANIE:
Členským štátom sa odporúča, aby prijali potrebné opatrenia s cieľom zabezpečiť, aby osvedčené postupy na prevenciu a zníženie prítomnosti alkaloidov ópia v makových semenách a výrobkoch z makových semien, ako sa uvádza v prílohe k tomuto odporúčaniu, vykonávali všetci prevádzkovatelia zapojení do výroby a spracovania makových semien.
V Bruseli 10. septembra 2014
Za Komisiu
Tonio BORG
člen Komisie
(1) Pracovná skupina EFSA pre kontaminanty v potravinovom reťazci (EFSA Panel on Contaminants in the Food Chain – CONTAM); Vedecké stanovisko k rizikám pre verejné zdravie súvisiacim s prítomnosťou alkaloidov ópia v makových semenách. Vestník EFSA (EFSA Journal) (2011) 9(11):2405. [150 s] doi:10.2903/j.efsa.2011.2405. K dispozícii online: www.efsa.europa.eu/efsajournal.
PRÍLOHA
I. Osvedčené poľnohospodárske postupy na zabránenie prítomnosti alkaloidov ópia počas pestovania, zberu a skladovania
Morfín a iné alkaloidové zlúčeniny sú prítomné predovšetkým v dôsledku vonkajšej kontaminácie, najmä prostredníctvom nevhodných postupov na ochranu rastlín, zber a čistenie. Ďalšími faktormi ovplyvňujúcimi kontamináciu makových semien a výrobkov alkaloidmi sú napríklad rôzne rastlinné odrody maku, podmienky na rast, ako je sucho, a plesne ako stresové faktory. Významnú úlohu pri kontaminácii makových semien okrem toho zohráva hmyz.
Výber odrôd rastlín maku
Rastlinné odrody maku možno rozdeliť do dvoch kategórií:
|
a) |
rastlinné odrody maku, ktoré sa pestujú na výrobu makových semien výlučne na potravinárske použitie. Tieto odrody obsahujú nízku hladinu alkaloidov ópia, |
|
b) |
rastlinné odrody maku, ktoré sa pestujú na farmaceutické účely, ale ich semená sa ako vedľajší produkt používajú v potravinách. V porovnaní s makovicou a makovinou obsahujú makové semená pomerne nízke hladiny alkaloidov ópia. |
Primeraná ochrana pred škodcami a chorobami
Nie všetci škodcovia a choroby uvedené v tomto oddiele sa vyskytujú vo všetkých oblastiach výroby v Únii. Preto sa opatrenia na kontrolu týchto škodcov a chorôb týkajú len pestovateľských regiónov, kde sa vyskytujú.
Dvomi dôležitými chorobami rastlín maku sú: Peronospora arborescens (pleseň maková) a Pleospora papaveracea. Podhubie týchto plesní preniká do toboliek, čo vedie k nízkej kvalite plodín a výsledkom je predčasne zrejúce tmavé až čierne semeno. Choroby takisto spôsobujú zhoršenie senzorických vlastností maku, t. j. chuti a farby, pričom toto plesnivé semeno odlišnej farby sa nedá čistiacou linkou od ostatných semien úplne oddeliť.
Značné zníženie kvality potravín je spôsobené aj tým, že rast maku v neskorších fázach vývoja poškodzujú škodcovia maku. Najčastejšie ide o krytonosca makovicového (Neoglycianus macula-alba) a byľomora makového (Dasineura papaveris). Krytonosec makovicový kladie vajíčka vo vnútri mladých zelených toboliek. Larvy vyliahnuté vo vnútri makovíc sa živia vnútrom toboliek (vyvíjajúcich sa makových semien), znečisťujú vnútro toboliek, poškodzujú makové semená a napokon cez vyhryzené otvory tobolku opúšťajú. Tento otvor používa byľomor makový na kladenie vajíčok. Zrelá tobolka obsahuje až 50 oranžových lariev, ktoré nakoniec dovŕšia zničenie tobolky. Semená sú čierne, nedostatočne vyvinuté a nepožívateľné.
Dôležitejšia je však skutočnosť, že preniknutie podhubia a krytonoscov má za následok „makové trhliny“ a uvoľnený mliečny latex znečistí semená. Tieto problémy sú neoddeliteľnou súčasťou každej makovej rastlinnej výroby.
Preto sa odporúča primeraná kontrola týchto chorôb a škodcov v prípade ich výskytu.
Prevencia nepriaznivých podmienok zberu spôsobených poľahnutím rastlín
Poľahnutiu možno vo veľkej miere zabrániť, ak sa rastliny maku zasejú v primeranej hustote.
Počas obdobia predlžovania rastu možno v maku na potravinárske použitie použiť regulátory rastu na zníženie predĺženia stonky. Regulátory rastu sa vo všeobecnosti nepoužívajú pri výrobe maku na farmaceutické účely, pretože ich používanie mení biosyntetickú dráhu alkaloidu. Reguláciou rastu sa zabezpečuje nielen skrátenie stonky, ale aj posilnenie spodnej časti stonky. Krátke a silné rastliny sú odolné voči poľahnutiu, najmä počas obdobia, keď sú tobolky zelené a dozrievajú.
Poľahnutie spôsobuje nerovnomerné zrenie a vedie ku kontaminácii alkaloidmi pri zbere. Poľahnuté rastliny sa väčšinou začnú znovu rozvetvovať. Tobolky na týchto mladých vetvách dozrievajú neskôr. Pri zbere maku by sa mal proces zrenia regulovať, keďže nezrelé makové tobolky obsahujú latex. V čase zberu sa tieto tobolky rozdrvia a z mliečnic vyteká latex, ktorý spôsobuje priamu kontamináciu povrchu makových semien alkaloidmi ópia, ktoré neskôr vyschnú na povrchu semien. Aj semená nezrelých toboliek, ktoré majú hrdzavú farbu, zhoršujú kvalitu maku, jeho vzhľad, a najmä senzorické vlastnosti.
Aby sa zabezpečilo, že všetky tobolky budú pri zbere úplne zrelé, v súlade s vnútroštátnymi pravidlami schvaľovania prípravkov na ochranu rastlín a podmienkami ich používania možno použiť vysušovaciu látku.
Zber úrody
Mak na použitie v potravinách sa zberá pri vlhkosti nepresahujúcej 10 %. Vlhkosť semien pri zbere sa zvyčajne pohybuje okolo 6 – 10 %. Ak z klimatických dôvodov semená maku nemožno zozbierať za uvedených podmienok, mak by sa mal zozbierať s makovinou a okamžite vysušiť vzduchom s teplotou nepresahujúcou 40 °C. Za týchto okolností však akékoľvek omeškanie predstavuje riziko, ktoré môže mať nepriaznivý vplyv na kvalitu semien, tak z hľadiska ich senzorických vlastností, ako aj fyzikálnych, chemických a mikrobiologických parametrov semien ako potraviny na ľudskú spotrebu.
Mak pestovaný na farmaceutické účely sa niekedy zberá pri vyšších hladinách obsahu vlhkosti, ale okamžite po zbere úrody sa vysuší, a čo je ešte dôležitejšie, schladí. Po vysušení a schladení semená obsahujú približne 8 – 9 % vlhkosti.
Mak na potravinárske použitie sa zberá použitím kombajnov, ktoré sú prispôsobené na zber malých semien. Mak si vyžaduje osobitné úpravy jednotlivých častí strojových zariadení, keďže osivo maku je mimoriadne citlivé na mechanické poškodenie. Semená maku obsahujú 45 – 50 % oleja. Ak je semeno maku poškodené, povrch semena je znečistený olejom, ktorý priťahuje prach z rozdrvených toboliek. Priľnutý prach zvyšuje koncentráciu alkaloidov ópia na makových semenách. Okrem toho má makový olej krátku trvanlivosť a veľmi rýchlo oxiduje. Pri poškodených semenách sa preto okrem kontaminácie a zvýšenia hladín alkaloidov ópia výrazne znižuje aj senzorická kvalita potravinárskeho maku a jeho trvanlivosť.
Pri zbere maku na farmaceutické účely je nevyhnutné, aby sa zozbierali len makovice a niektorá makovina. Preto by sa pri zbere mala používať silážna rezačka so špeciálne prispôsobenou časťou rezačky, ktorá zberá len vrchnú časť rastliny. Používanie silážnej rezačky znamená, že sa zberá len potrebná časť rastliny, a preto sa znižuje riziko kontaminácie.
Úprava po zbere úrody
Makové semená neobsahujú alkaloidy ópia, alebo obsahujú relatívne nízke hladiny. Ak sa hovorí o alkaloidoch ópia v semenách maku, myslia sa tým malé čiastočky prachu z makoviny (steny tobolky). Preto je po zbere veľmi dôležité čistenie alebo spracovanie, bez ohľadu na to, či tento prach obsahuje vysoké alebo nízke hladiny alkaloidov ópia.
Po zbere úrody a pred použitím semien maku na potravinárske účely by sa semená mali očistiť, častice prachu odstrániť aspirátorom a mali by sa odstrániť všetky ostatné nečistoty, čím by sa napokon mala dosiahnuť čistota presahujúca 99,8 %.
Skladovanie
Ak sa má mak pred konečnou úpravou skladovať, mal by sa zozbierať s makovinou a zozbieraná zmes by sa mala vhodným spôsobom vetrať na mriežkach s účinnou ventiláciou, aby sa zabezpečilo, že obsah vlhkosti nepresiahne 8 % až 10 %.
Na dlhodobé skladovanie s ventiláciou by sa mal použiť neošetrený vzduch, t. j. vzduch, ktorý nebol predhriaty.Semená maku, ktoré boli ošetrené týmto spôsobom, možno ľahko uchovávať počas obdobia 12 mesiacov bez podstatnej zmeny kvality.
Keď sa semená maku očistia, mali by byť uskladnené vo vetraných kontajneroch alebo vo veľkoobjemových vreciach alebo vreciach osvedčených na balenie voľne ložených potravín bez priameho kontaktu s podlahou skladu.
Označovanie
V prípade, že je potrebné, aby semená maku podstúpili dodatočné ošetrenie s cieľom znížiť prítomnosť alkaloidov ópia pred ľudskou spotrebou alebo pred použitím ako prísady do potravín, by sa príslušné semená maku mali vhodným spôsobom označiť, pričom sa uvedie, že je potrebné, aby sa semená maku podrobili fyzickému spracovaniu s cieľom znížiť obsah alkaloidov ópia pred ľudskou spotrebou alebo pred použitím ako prísady do potravín.
II. Vhodné postupy na zabránenie prítomnosti alkaloidov ópia počas spracovania
Obsah alkaloidov ópia v makových semenách sa môže znížiť niekoľkými spôsobmi predbežnej úpravy a spracovania potravín. Ukázalo sa, že počas spracovania potravín sa obsah alkaloidov môže znížiť približne až o 90 %, a v spojení s predbežnou úpravou a tepelnými procesmi dokonca znížiť takmer úplne.
Najúčinnejšie metódy zahŕňajú umývanie a máčanie, tepelné ošetrenia s použitím teplôt najmenej nad 135 °C, ale prednostne nad 200 °C, nižších teplôt (napr. 100 °C) v kombinácii so zvlhčovaním alebo umývaním, ako aj mletie a kombinácie viacerých ošetrení.
Potraviny obsahujúce semená maku zvyčajne pred podávaním prechádzajú viacerými procesmi.
V prípade chleba a pečiva sa často používajú celé, neošetrené semená maku, používané najmä ako ozdoba, a okrem pečenia neprebieha žiadne iné ošetrenie.
V iných potravinách sa makové semená predtým, ako sa pridajú na povrch jedla, alebo pred použitím v pekárenských výrobkoch, zvyčajne pomelú. Makové semená sa takisto používajú v makovej plnke, ktorá je kombináciou zomletých makových semien, cukru, tekutiny (vody alebo mlieka) a možných dodatočných prísad a korenín. Maková plnka sa pred použitím pri príprave jedál zvyčajne tepelne ošetrí. Podľa niektorých kulinárskych tradícií sa makové semená používajú surové, celé alebo mleté, bez akéhokoľvek tepelného ošetrenia, ako dôležitá súčasť jedla.
Mak v potravinách teda často prechádza kombináciou rôznych krokov spracovania vrátane mletia, miešania s tekutinou, tepelného ošetrenia, niekedy dokonca viacerými krokmi tepelného ošetrenia. Hoci jednotlivý krok spracovania nemusí mať významný účinok na zníženie obsahu alkaloidov v semenách maku, kombinácia predbežnej úpravy (napr. spracovanie makovej plnky), po ktorej nasleduje tepelné ošetrenie (napr. pečenie) môže znížiť obsah alkaloidov v semenách maku na nezistiteľné množstvá. Kombináciou umývania a sušenia na technickej úrovni sa dosiahli zníženia koncentrácií morfínu aj vo vysoko kontaminovaných dávkach surových makových semien (pôvodné koncentrácie v rozsahu od 50 do 220 mg morfínu/kg) na koncentrácie nižšie ako 4 mg morfínu/kg bez straty kvality a organoleptických vlastností.
Odporúčaná predbežná úprava a spôsoby spracovania znižujúce obsah alkaloidov v makových semenách a výrobkoch z makových semien výrobkov sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Treba však uviesť tieto pripomienky:
|
— |
Tepelné ošetrenie pred konečným spracovaním potravín sa neodporúča, pretože prispieva k zničeniu tukov a môže spôsobiť horkosť a stratu typickej chuti maku. |
|
— |
Ak sa na zníženie obsahu alkaloidov v makových semenách vyžaduje umývanie alebo máčanie vodou, je potrebné, aby sa vykonalo krátko po zbere. Malo by sa však vziať do úvahy, že by to mohlo znamenať zníženie kvality a/alebo času použiteľnosti makových semien. |
Tabuľka
Odporúčané postupy predbežnej úpravy a spôsoby spracovania znižujúce obsah alkaloidov v makových semenách a výrobkoch z makových semien
|
Postupy predbežnej úpravy a spôsoby spracovania |
Dodatočné podmienky |
Účinok |
Kvantifikovaný účinok |
|
Umývanie alebo máčanie vo vode |
Čas (5 min.) Zvýšenie času a teploty (30 s – 2 min. – 30 min.) vo vode |
Zníženie obsahu alkaloidov |
46 % ↓ |
|
15 °C 60 °C 100 °C |
60 % – 75 % ↓ 80 % – 95 % ↓ 80 % – 100 % ↓ |
||
|
Jedno umytie, mierne kyslé podmienky |
40 % ↓ |
||
|
Teplota/tepelné ošetrenie |
Pečenie chleba 135 °C 220 °C 200 °C + mletie |
Zníženie obsahu alkaloidov |
~10 – 50 % ↓ ~30 % ↓ ~80 – 90 % ↓ ~90 % ↓ |
|
Mletie |
Kyslík (veľký aktívny povrch) Zvýšenie pH |
Zrýchlenie miery degradácie morfínu, tvorba pseudomorfínu, zlepšenie arómy výrobku |
~25 – 34 % ↓ |
|
Svetlo |
|
Malý vplyv na rýchlosť degradácie |
|
|
Kombinované postupy predbežnej úpravy |
Umývanie, 100 °C, 1 min. + praženie 200 °C, 20 min. |
Zníženie obsahu alkaloidov |
98 – 100 % ↓ |
|
Umývanie, 100 °C, 1 min. + sušenie (90 °C, 120 min.) |
99 % ↓ |
||
|
Zvlhčovanie parou pri 100 °C, 10 min. + sušenie (90 °C, 120 min.) |
50 – 75 % ↓ |
||
|
Zvlhčovanie parou pri 100 °C, 10 min. + mletie (90 °C, 120 min.) |
90 – 98 % ↓ |
||
|
Predbežná úprava + pečenie |
Mletie + pečenie |
Významné zníženie obsahu alkaloidov s kombináciou predbežnej úpravy zvlhčovaním a teplom, po ktorej nasleduje suché tepelné ošetrenie |
80 – 95 % ↓ |
|
Kombinácia predbežnej úpravy parou + mletie + pečenie |
90 – 95 % ↓ |
||
|
Kombinácia predbežnej úpravy umývaním + mletie + pečenie |
100 % ↓ |
Korigendá
|
12.9.2014 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 271/101 |
Korigendum k rozhodnutiu Rady 2014/451/EÚ z 26. mája 2014 o podpise a uzavretí Dohody o účasti medzi Európskou úniou a Švajčiarskou konfederáciou o účasti Švajčiarskej konfederácie na pomocnej misii Európskej únie pre integrované riadenie hraníc v Líbyi (EUBAM Libya)
Na strane 2 v názve:
namiesto:
„ROZHODNUTIE RADY
z 26. mája 2014
o podpise a uzavretí Dohody o účasti medzi Európskou úniou a Švajčiarskou konfederáciou o účasti Švajčiarskej konfederácie na pomocnej misii Európskej únie pre integrované riadenie hraníc v Líbyi (EUBAM Libya)
(2014/451/EÚ)“
má byť:
„ROZHODNUTIE RADY 2014/451/SZBP
z 26. mája 2014
o podpise a uzavretí Dohody o účasti medzi Európskou úniou a Švajčiarskou konfederáciou o účasti Švajčiarskej konfederácie na pomocnej misii Európskej únie pre integrované riadenie hraníc v Líbyi (EUBAM Libya)“