ISSN 1725-5147

doi:10.3000/17255147.L_2011.159.slk

Úradný vestník

Európskej únie

L 159

European flag  

Slovenské vydanie

Právne predpisy

Ročník 54
17. júna 2011


Obsah

 

II   Nelegislatívne akty

Strana

 

 

MEDZINÁRODNÉ DOHODY

 

 

2011/343/EÚ

 

*

Rozhodnutie Rady z 9. marca 2011 o uzavretí Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Jordánskym hášimovským kráľovstvom o vedeckej a technologickej spolupráci

1

 

 

NARIADENIA

 

*

Nariadenie Rady (EÚ) č. 572/2011 zo 16. júna 2011, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (EÚ) č. 204/2011 o reštriktívnych opatreniach s ohľadom na situáciu v Líbyi

2

 

*

Vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) č. 573/2011 zo 16. júna 2011, ktorým sa vykonáva článok 16 ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 204/2011 o reštriktívnych opatreniach s ohľadom na situáciu v Líbyi

5

 

*

Nariadenie Komisie (EÚ) č. 574/2011 zo 16. júna 2011, ktorým sa mení a dopĺňa príloha I k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2002/32/ES, pokiaľ ide o najvyššie množstvá dusitanu, melamínu, Ambrosia spp. a prenos určitých kokcidiostatík a histomonostatík, a ktorým sa zjednocujú jej prílohy I a II ( 1 )

7

 

*

Nariadenie Komisie (EÚ) č. 575/2011 zo 16. júna 2011 o Katalógu kŕmnych surovín ( 1 )

25

 

*

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 576/2011 zo 16. júna 2011, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 543/2008, ktorým sa zavádzajú podrobné pravidlá uplatňovania nariadenia Rady (ES) č. 1234/2007 o obchodných normách pre hydinové mäso

66

 

*

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 577/2011 zo 16. júna 2011, ktorým sa stoštyridsiatydeviatykrát mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č. 881/2002, ktoré ukladá niektoré špecifické obmedzujúce opatrenia namierené proti niektorým osobám a subjektom spojeným s Usámom bin Ládinom, sieťou al-Káida a Talibanom

69

 

 

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 578/2011 zo 16. júna 2011, ktorým sa ustanovujú paušálne dovozné hodnoty na určovanie vstupných cien niektorých druhov ovocia a zeleniny

86

 

 

ROZHODNUTIA

 

 

2011/344/EÚ

 

*

Vykonávacie rozhodnutie Rady z 30. mája 2011 o poskytnutí finančnej pomoci Únie Portugalsku

88

 

*

Vykonávacie rozhodnutie Rady 2011/345/SZBP zo 16. júna 2011, ktorým sa vykonáva rozhodnutie 2011/137/SZBP o reštriktívnych opatreniach s ohľadom na situáciu v Líbyi

93

 

 

2011/346/EÚ

 

*

Rozhodnutie Komisie z 20. júla 2010 o štátnej pomoci C 33/09 (ex NN 57/09, CP 191/09) poskytnutej Portugalskom vo forme štátnej záruky pre BPP [oznámené pod číslom K(2010) 4932]  ( 1 )

95

 

 

2011/347/EÚ

 

*

Vykonávacie rozhodnutie Komisie zo 16. júna 2011, ktorým sa stanovuje finančný príspevok Únie na vykonanie opatrení súvisiacich s epidemiologickým prieskumom katarálnej horúčky oviec (modrého jazyka) a dohľadom nad ňou v rámci núdzových opatrení prijatých na boj proti tejto nákaze v Holandsku v rokoch 2006 a 2007 [oznámené pod číslom K(2011) 4146]

105

 

 

IV   Akty prijaté pred 1. decembrom 2009 podľa Zmluvy o ES, Zmluvy o EÚ a Zmluvy o Euratome

 

 

2011/348/ES

 

*

Rozhodnutie Rady z 10. novembra 2009 o podpise v mene Spoločenstva a o predbežnom vykonávaní Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Jordánskym hášimovským kráľovstvom o vedeckej a technologickej spolupráci

107

Dohoda medzi Európskym spoločenstvom a Jordánskym hášimovským kráľovstvom o vedeckej a technologickej spolupráci

108

 


 

(1)   Text s významom pre EHP

SK

Akty, ktoré sú vytlačené obyčajným písmom, sa týkajú každodennej organizácie poľnohospodárskych záležitostí a sú spravidla platné len obmedzenú dobu.

Názvy všetkých ostatných aktov sú vytlačené tučným písmom a je pred nimi hviezdička.


II Nelegislatívne akty

MEDZINÁRODNÉ DOHODY

17.6.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 159/1


ROZHODNUTIE RADY

z 9. marca 2011

o uzavretí Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Jordánskym hášimovským kráľovstvom o vedeckej a technologickej spolupráci

(2011/343/EÚ)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 186 v spojení s článkom 218 ods. 6 písm. a) bodom v),

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

so zreteľom na súhlas Európskeho parlamentu,

keďže:

(1)

Komisia rokovala v mene Spoločenstva o uzavretí Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Jordánskym hášimovským kráľovstvom o vedeckej a technologickej spolupráci.

(2)

Uvedenú dohodu podpísali zástupcovia zmluvných strán 30. novembra 2009 v Bruseli a až do jej uzavretia sa odo dňa jej podpisu predbežne vykonáva v súlade s článkom 7 ods. 2 dohody.

(3)

V dôsledku nadobudnutia platnosti Lisabonskej zmluvy 1. decembra 2009 Európska únia nahradila Európske spoločenstvo a stala sa jeho nástupcom.

(4)

Dohoda by sa mala uzavrieť v mene Únie,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Týmto sa v mene Únie schvaľuje Dohoda medzi Európskym spoločenstvom a Jordánskym hášimovským kráľovstvom o vedeckej a technologickej spolupráci (1).

Článok 2

Predseda Rady vydá v mene Únie oznámenie stanovené v článku 7 ods. 2 dohody a pre Jordánske hášimovské kráľovstvo vydá toto oznámenie:

„V dôsledku nadobudnutia platnosti Lisabonskej zmluvy 1. decembra 2009 Európska únia nahradila Európske spoločenstvo a stala sa jeho právnym nástupcom a od tohto dátumu vykonáva všetky práva a preberá všetky povinnosti Európskeho spoločenstva. Odkazy na ‚Európske spoločenstvo‘ v texte dohody sa preto tam, kde je to vhodné, považujú za odkazy na ‚Európsku úniu‘.“

Článok 3

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

V Bruseli 9. marca 2011

Za Radu

predseda

CSÉFALVAY Z.


(1)  Pozri stranu 108 tohto úradného vestníka.


NARIADENIA

17.6.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 159/2


NARIADENIE RADY (EÚ) č. 572/2011

zo 16. júna 2011,

ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (EÚ) č. 204/2011 o reštriktívnych opatreniach s ohľadom na situáciu v Líbyi

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 215,

so zreteľom na rozhodnutie Rady 2011/137/SZBP z 28. februára 2011 o reštriktívnych opatreniach s ohľadom na situáciu v Líbyi (1),

so zreteľom na spoločný návrh vysokej predstaviteľky Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a Európskej komisie,

keďže:

(1)

Rozhodnutím 2011/137/SZBP zmeneným a doplneným rozhodnutím 2011/332/SZBP (2) sa stanovuje osobitná výnimka, pokiaľ ide o zmrazenie aktív určitých subjektov (prístavov).

(2)

Je potrebné zaistiť pokračovanie humanitárnych operácií a poskytovanie materiálu a dodávok na zabezpečenie základných potrieb civilného obyvateľstva, ako aj operácií nevyhnutných pre evakuáciu z Líbye.

(3)

Uvedené opatrenia patria do rozsahu pôsobnosti Zmluvy o fungovaní Európskej únie, a preto je na ich vykonávanie potrebný regulačný akt na úrovni Únie, najmä v záujme zabezpečenia ich jednotného uplatňovania hospodárskymi subjektmi vo všetkých členských štátoch.

(4)

Vzhľadom na vážnosť situácie v Líbyi a v súlade s rozhodnutím 2011/137/SZBP by sa do zoznamu osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú reštriktívne opatrenia uvedené v prílohe III k nariadeniu Rady (EÚ) č. 204/2011 (3), mali zaradiť ďalšie subjekty.

(5)

S cieľom zabezpečiť účinnosť opatrení stanovených v tomto nariadení by toto nariadenie malo nadobudnúť účinnosť dňom jeho uverejnenia,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Nariadenie (EÚ) č. 204/2011 sa týmto mení a dopĺňa takto:

1.

Článok 8a sa nahrádza takto:

„Článok 8a

Odchylne od článku 5 môžu príslušné orgány v členských štátoch uvedené v prílohe IV povoliť uvoľnenie zmrazených finančných prostriedkov alebo hospodárskych zdrojov patriacich osobám, subjektom alebo orgánom uvedeným v prílohe III alebo povoliť sprístupnenie určitých finančných prostriedkov alebo hospodárskych zdrojov osobám, subjektom alebo orgánom uvedeným v prílohe III za takých podmienok, ktoré uznajú za vhodné, ak sa domnievajú, že je to nevyhnutné na humanitárne účely, ako je poskytovanie alebo uľahčenie poskytovania humanitárnej pomoci, poskytovanie materiálov a dodávok nevyhnutných na zabezpečenie základných potrieb civilného obyvateľstva, a to vrátane dodávok potravín a poľnohospodárskych materiálov na ich výrobu, zdravotníckych produktov a poskytovania elektrickej energie alebo na evakuáciu z Líbye. Príslušný členský štát informuje ostatné členské štáty a Komisiu o povolení vydanom na základe tohto článku do dvoch týždňov od udelenia povolenia.“

2.

Vkladá sa tento článok:

„Článok 10a

Odchylne od článku 5 ods. 2 môžu príslušné orgány členských štátov uvedené na webových stránkach obsiahnutých v prílohe IV povoliť uvoľnenie určitých finančných prostriedkov alebo hospodárskych zdrojov prístavným orgánom uvedeným v prílohe III do 15. júla 2011, pokiaľ ide o plnenie zmlúv uzavretých pred 7. júnom 2011, s výnimkou zmlúv týkajúcich sa ropy, zemného plynu a produktov z rafinovanej ropy. Členský štát informuje ostatné členské štáty a Komisiu o povoleniach vydaných na základe tohto článku do dvoch týždňov od udelenia povolenia.“

Článok 2

Subjekty uvedené v prílohe k tomuto nariadeniu sa dopĺňajú do zoznamu uvedeného v prílohe III k nariadeniu (EÚ) č. 204/2011.

Článok 3

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 16. júna 2011

Za Radu

predseda

MARTONYI J.


(1)   Ú. v. EÚ L 58, 3.3.2011, s. 53.

(2)   Ú. v. EÚ L 149, 8.6.2011, s. 10.

(3)   Ú. v. EÚ L 58, 3.3.2011, s. 1.


PRÍLOHA

Subjekty podľa článku 2

 

Názov

Identifikačné údaje

Dôvody

Dátum zaradenia do zoznamu

 

Port authority of Tripoli (Prístavný orgán Tripoli)

Port Authority:

Socialist Ports Company (pokiaľ ide o výkon činností prístavu v Tripoli)

Tel. +218 2143946

pod kontrolou Kaddáfiho režimu

7. 6. 2011

 

Port authority of Al Khoms (Prístavný orgán Al Khomos)

Port Authority:

Socialist Ports Company (pokiaľ ide o výkon činností prístavu v Al Khomos)

Tel. +218 2143946

pod kontrolou Kaddáfiho režimu

7. 6. 2011

 

Port authority of Brega (Prístavný orgán v Brega)

 

pod kontrolou Kaddáfiho režimu

7. 6. 2011

 

Port authority of Ras Lanuf (Prístavný orgán v Ras Lanuf)

Port Authority:

Veba Oil Operations BV

Adresa: PO Box 690

Tripoli, Libya

Tel. +218 213330081

pod kontrolou Kaddáfiho režimu

7. 6. 2011

 

Port authority of Zawia (Prístavný orgán v Zawia)

 

pod kontrolou Kaddáfiho režimu

7. 6. 2011

 

Port authority of Zuwara (Prístavný orgán v Zuwara)

Port Authority:

Port Authority of Zuwara

Adresa: PO Box 648

Port Affairs and Marine Transport

Tripoli

Libya

Tel. +218 2525305

pod kontrolou Kaddáfiho režimu

7. 6. 2011


17.6.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 159/5


VYKONÁVACIE NARIADENIE RADY (EÚ) č. 573/2011

zo 16. júna 2011,

ktorým sa vykonáva článok 16 ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 204/2011 o reštriktívnych opatreniach s ohľadom na situáciu v Líbyi

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Rady (EÚ) č. 204/2011 z 2. marca 2011 o reštriktívnych opatreniach s ohľadom na situáciu v Líbyi (1), a najmä na jeho článok 16 ods. 2,

keďže:

vzhľadom na vývoj situácie v Líbyi by sa mal zmeniť a doplniť zoznam osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú reštriktívne opatrenia, uvedený v prílohe III k nariadeniu (EÚ) č. 204/2011,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Záznam týkajúci sa osoby uvedenej v prílohe k tomuto nariadeniu sa vypúšťa zo zoznamu uvedeného v prílohe III k nariadeniu (EÚ) č. 204/2011.

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 16. júna 2011

Za Radu

predseda

MARTONYI J.


(1)   Ú. v. EÚ L 58, 3.3.2011, s. 1.


PRÍLOHA

Osoba podľa článku 1

14.

ZARTI, Mustafa

17.6.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 159/7


NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 574/2011

zo 16. júna 2011,

ktorým sa mení a dopĺňa príloha I k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2002/32/ES, pokiaľ ide o najvyššie množstvá dusitanu, melamínu, Ambrosia spp. a prenos určitých kokcidiostatík a histomonostatík, a ktorým sa zjednocujú jej prílohy I a II

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2002/32/ES zo 7. mája 2002 o nežiaducich látkach v krmivách pre zvieratá (1), a najmä na jej článok 8 ods. 1 a jej článok 8 ods. 2 prvú zarážku,

keďže:

(1)

V smernici 2002/32/ES sa ustanovuje zákaz používania produktov určených na výživu zvierat, ak obsah nežiaducich látok v týchto produktoch prekračuje najvyššie prípustné množstvá stanovené v prílohe I k uvedenej smernici. V súvislosti s určitými nežiaducimi látkami majú členské štáty vykonať výskum zameraný na zistenie zdrojov uvedených látok, ak sa prekročia limity stanovené v prílohe II k uvedenej smernici.

(2)

V súvislosti s dusitanmi sa zistilo, že produkty a vedľajšie produkty z cukrovej repy, cukrovej trstiny a z výroby škrobu obsahujú za určitých podmienok množstvá dusitanov, ktoré presahujú najvyššie prípustné množstvá nedávno stanovené v prílohe I k smernici 2002/32/ES. Okrem toho sa ukázalo, že na základe analytickej metódy zisťovania dusitanov v krmive nemožno vždy získať spoľahlivé analytické výsledky v súvislosti s produktmi a vedľajšími produktmi z cukrovej repy, cukrovej trstiny a z výroby škrobu. Vzhľadom na to, že Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) vo svojom stanovisku z 25. marca 2009 (2) dospel k záveru, že prítomnosť dusitanov v živočíšnych produktoch v súvislosti s ľudským zdravím nepredstavuje dôvod na obavy, na príslušné výrobky by sa zatiaľ nemali vzťahovať najvyššie prípustné množstvá týkajúce sa dusitanov v kŕmnych surovinách, zatiaľ čo sa budú ďalej skúmať množstvá dusitanov v uvedených produktoch a vhodné analytické metódy.

(3)

Dňa 18. marca 2010 prijal úrad EFSA v súvislosti s melamínom vedecké stanovisko o melamíne v potravinách a krmive (3). Zo záverov EFSA vyplýva, že vystavenie melamínu môže viesť k tvorbe kryštálov v močovom ústrojenstve. Tieto kryštály spôsobujú poškodenie proximálneho tubulu a boli pozorované u zvierat a detí v dôsledku prípadov znehodnotenia krmiva a počiatočnej dojčenskej výživy melamínom, pričom niektoré prípady viedli k úmrtiu. Komisia Codex Alimentarius stanovila najvyššie prípustné množstvá melamínu v krmive a potravinách (4). Je vhodné, aby boli tieto najvyššie prípustné množstvá zahrnuté do prílohy I k smernici 2002/32/ES na účely ochrany zdravia zvierat a verejnosti, keďže tieto množstvá sú v súlade so závermi stanoviska EFSA. Je vhodné, aby sa na niektoré kŕmne doplnkové látky nevzťahovali najvyššie prípustné množstvá, keďže v dôsledku bežného výrobného procesu nevyhnutne obsahujú množstvo melamínu, ktoré presahuje najvyššie prípustné množstvo.

(4)

V súvislosti s Ambrosia spp. úrad EFSA vo svojom stanovisku zo 4. júna 2010 (5) dospel k záveru, že krmivo pre vtáky môže byť dôležitým zdrojom rozptylu Ambrosia spp. najmä v oblastiach, ktoré predtým neboli zamorené, pretože často obsahuje značné množstvá nespracovaných semien Ambrosia spp. Preto je pravdepodobné, že zamedzenie používania krmiva pre vtáky, ktoré je znečistené nespracovanými semenami Ambrosia spp., utlmí ďalší rozptyl Ambrosia spp. v Únii. Peľ Ambrosia spp. má alergénne vlastnosti, a preto je problematický, pokiaľ ide o verejné zdravie. Vdychovanie peľu rastliny môže okrem iných ťažkostí vyvolať rinokonjuktivídu a astmu. Existuje aj niekoľko dôkazov o alergénnom účinku peľu Ambrosia spp. u zvierat. Preto je vhodné obmedziť prítomnosť semien Ambrosia spp. v kŕmnych surovinách a kompletných krmivách s obsahom nepomletých zŕn a semien a dosiahnuť, aby prostredníctvom správnych poľnohospodárskych postupov a čistiacich techník bolo najvyššie prípustné množstvo semien Ambrosia spp. v nepomletých zrnách a semenách na najnižšej rozumne dosiahnuteľnej úrovni (as low as reasonably achievable – ďalej len „ALARA“).

(5)

V súvislosti s kokcidiostatikami a histomonostatikami môže nastať prenos z jednej produkčnej série do druhej v prípade ich použitia ako povolených kŕmnych doplnkových látok. Prenos môže viesť ku kontaminácii krmiva spôsobenej v dôsledku prítomnosti technicky nevyhnutných stôp takýchto látok, nazývanej nevyhnutný „prenos“ alebo „krížová kontaminácia“, v krmivách, v prípade ktorých kokcidiostatiká a histomonostatiká nie sú povolené, tzv. necieľových krmivách. Pri zohľadňovaní uplatňovania osvedčených výrobných postupov by sa mali najvyššie prípustné množstvá nevyhnutného prenosu kokcidiostatík a histomonostatík v necieľovom krmive stanoviť podľa zásady ALARA. S cieľom umožniť výrobcom krmív kontrolovať uvedený nevyhnutný prenos by sa za prijateľnú mala považovať miera prenosu vo výške približne 3 % najvyššieho povoleného obsahu, pokiaľ ide o krmivo pre menej citlivé necieľové druhy zvierat, a v prípade krmiva určeného pre citlivé necieľové druhy a krmiva použitého v období pred zabitím by sa za prijateľnú mala považovať miera prenosu vo výške približne 1 % najvyššieho povoleného obsahu. Miera prenosu vo výške 1 % by sa mala považovať za prijateľnú aj v prípade krížovej kontaminácie iného krmiva pre cieľové druhy, do ktorého sa nepridávajú žiadne kokcidiostatiká a histomonostatiká, a v prípade necieľového krmiva pre „zvieratá určené na nepretržitú produkciu potravín“, ako sú dojnice a nosnice, ak existuje dôkaz o prenose z krmiva do jedla živočíšneho pôvodu. Ak sa zvieratá kŕmia priamo kŕmnymi surovinami alebo ak sa používajú doplnkové krmivá, nemalo by to viesť k vystaveniu zvierat vyšším obsahom kokcidiostatík alebo histomonostatík, ako sú zodpovedajúce najvyššie prípustné množstvá vystavenia stanovené v prípade, ak sa v dennej dávke používajú iba kompletné krmivá.

(6)

V súvislosti s kokcidiostatikami narazín, nikarbazín a sodná soľ lasalocíd A by sa príloha I k smernici 2002/32/ES mala zmeniť a doplniť tak, aby sa zohľadnili posledné úpravy povolení uvedených látok a nariadenie Komisie (ES) č. 124/2009 z 10. februára 2009, ktorým sa stanovujú najvyššie obsahy prítomnosti kokcidiostatík a histomonostatík v potravinách spôsobenej nevyhnutným prenosom týchto látok do necieľového krmiva (6).

(7)

Prílohy I a II k smernici 2002/32/ES sa v minulosti už niekoľkokrát do značnej miery upravili. Uvedené prílohy je preto vhodné zjednotiť. Na zlepšenie jasnosti a zrozumiteľnosti uvedených príloh je vhodné ich prepracovať a harmonizovať ich terminológiu. Vzhľadom na to, že ustanovenia uvedené v prílohách majú priamu uplatniteľnosť a sú záväzné v celom rozsahu, je vhodné stanoviť uvedené prílohy prostredníctvom nariadenia.

(8)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre potravinový reťazec a zdravie zvierat a Európsky parlament ani Rada proti nim nevzniesli námietku,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Prílohy I a II k smernici 2002/32/ES sa nahrádzajú textom uvedeným v prílohe k tomuto nariadeniu.

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od 1. júla 2011.

Ustanovenia týkajúce sa Ambrosia spp. sa uplatňujú od 1. januára 2012.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 16. júna 2011

Za Komisiu

predseda

José Manuel BARROSO


(1)   Ú. v. ES L 140, 30.5.2002, s. 10.

(2)  Pracovná skupina EFSA pre kontaminanty v potravinovom reťazci, vedecké stanovisko týkajúce sa dusitanov ako nežiaducich látok v krmive pre zvieratá (EFSA Panel on Contaminants in the Food Chain, Scientific Opinion on Nitrite as undesirable substances in animal feed), Vestník EFSA (EFSA Journal) (2009) 1017, 1 – 47. K dispozícii na internetovej stránke: http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/1017.pdf.

(3)  Pracovná skupina EFSA pre kontaminanty v potravinovom reťazci (CONTAM) a pracovná skupina EFSA pre materiály prichádzajúce do styku s potravinami, enzýmy, aromatické látky a technologické pomocné látky (CEF) [EFSA Panel on Contaminants in the Food Chain (CONTAM) and EFSA Panel on Food Contact Materials, Enzymes, Flavourings and Processing AIDS (CEF)]; vedecké stanovisko v súvislosti s melamínom v potravinách a krmive. Vestník EFSA (EFSA Journal) 2010; 8(4):1573. [145 pp.]. doi:10.2903/j.efsa.2010.1573. K dispozícii na internetovej stránke: http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/1573.pdf.

(4)  Správa o 33. stretnutí v rámci spoločného programu FAO/WHO pre potravinové normy (Report on the Thirty-Third Session of the Joint FAO/WHO Food Standards Programme), Codex Alimentarius Commission, Ženeva, Švajčiarsko, 5. – 9. júla 2010 (ALINORM 10/33/REP).

(5)  Stanovisko pracovnej skupiny EFSA pre kontaminanty v potravinovom reťazci (CONTAM), pracovnej skupiny EFSA pre dietetické výrobky, výživu a alergie (NDA) a pracovnej skupiny EFSA pre zdravie rastlín (PLH); vedecké stanovisko o vplyve prítomnosti semien Ambrosia spp. v krmive zvierat na verejné zdravie, zdravie zvierat alebo životné prostredie (Scientific Opinion on the effect on public or animal health or on the environment on the presence of seeds of Ambrosia spp. in animal feed). Vestník EFSA (EFSA Journal) 2010; 8(6):1566 [37 pp.]. doi:10.2903/j.efsa.2010.1566. K dispozícii na internetovej stránke: http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/1566.pdf.

(6)   Ú. v. EÚ L 140, 11.2.2009, s. 7.


PRÍLOHA

Prílohy I a II k smernici 2002/32/ES sa nahrádzajú takto:

„PRÍLOHA I

NAJVYŠŠIE PRÍPUSTNÉ MNOŽSTVÁ NEŽIADUCICH LÁTOK, AKO SÚ UVEDENÉ V ČLÁNKU 3 ODS. 2

ODDIEL I:   ANORGANICKÉ KONTAMINANTY A DUSÍKATÉ ZLÚČENINY

Nežiaduca látka

Produkty určené na kŕmenie zvierat

Najvyšší prípustný obsah v mg/kg (ppm) krmiva s 12 % obsahom vlhkosti

1.

Arzén (1)

Kŕmne suroviny

2

s výnimkou:

 

múčky vyrobenej z tráv, sušenej lucerny a sušenej ďateliny, sušených repných rezkov a sušených melasovaných repných rezkov,

4

výliskov z palmových jadier,

4  (2)

fosfátov a vápenatých morských rias,

10

uhličitanu vápenatého,

15

oxidu horečnatého a uhličitanu horečnatého,

20

rýb, iných vodných živočíchov a z nich získaných produktov,

25  (2)

múčky z morských chalúh a kŕmnych surovín získavaných z morských chalúh.

40  (2)

Častice železa používané ako stopovacia látka.

50

Kŕmne doplnkové látky patriace do funkčnej skupiny zlúčenín stopových prvkov

30

s výnimkou:

 

pentahydrátsíranu meďnatého a uhličitanu meďnatého,

50

zinkoxidu, oxidu mangánatého a oxidu meďnatého.

100

Doplnkové krmivá

4

s výnimkou:

 

minerálnych krmív.

12

Kompletné krmivá

2

s výnimkou:

 

kompletných krmív pre ryby alebo kožušinové zvieratá.

10  (2)

2.

Kadmium

Kŕmne suroviny rastlinného pôvodu.

1

Kŕmne suroviny živočíšneho pôvodu.

2

Kŕmne suroviny minerálneho pôvodu

2

s výnimkou:

 

fosfátov.

10

Kŕmne doplnkové látky patriace do funkčnej skupiny zlúčenín stopových prvkov

10

s výnimkou:

 

oxidu meďnatého, oxidu mangánatého, oxidu zinočnatého a hydrát síranu mangánatého

30

Kŕmne doplnkové látky patriace do funkčnej skupiny spojív a protihrudkových činiteľov.

2

Premixy (6)

15

Doplnkové krmivá

0,5

s výnimkou:

 

minerálnych krmív

 

– –

s obsahom < 7 % fosforu (8),

5

– –

s obsahom ≥ 7 % fosforu (8),

0,75 na 1 % fosforu (8), maximálne 7,5

doplnkových krmív pre spoločenské zvieratá.

2

Kompletné krmivá

0,5

s výnimkou:

 

kompletných krmív pre hovädzí dobytok (okrem teliat), ovce (okrem jahniat), kozy (okrem kozliat) a ryby,

1

kompletných krmív pre spoločenské zvieratá.

2

3.

Fluór (7)

Kŕmne suroviny

150

s výnimkou:

 

kŕmnych surovín živočíšneho pôvodu okrem morských kôrovcov, ako je napr. morský krill,

500

morských kôrovcov, ako je napr. morský krill,

3 000

fosfátov,

2 000

uhličitanu vápenatého,

350

oxidu horečnatého,

600

vápenatých morských rias.

1 000

Vermikulit (E 561).

3 000

Doplnkové krmivá:

 

s obsahom ≤ 4 % fosforu (8),

500

s obsahom > 4 % fosforu (8).

125 na 1 % fosforu (8)

Kompletné krmivá

150

s výnimkou:

 

kompletných krmív pre ošípané,

100

kompletných krmív pre hydinu (s výnimkou kurčiat) a ryby,

350

kompletných krmív pre kurčatá,

250

kompletných krmív pre hovädzí dobytok, ovce a kozy,

 

– –

počas laktácie,

30

– –

iné.

50

4.

Olovo

Kŕmne suroviny

10

s výnimkou:

 

objemového krmiva (3),

30

fosfátov a vápenatých morských rias,

15

uhličitanu vápenatého,

20

droždia.

5

Kŕmne doplnkové látky patriace do funkčnej skupiny zlúčenín stopových prvkov

100

s výnimkou:

 

oxidu zinočnatého,

400

oxidu mangánatého, uhličitanu železnatého, uhličitanu meďnatého.

200

Kŕmne doplnkové látky patriace do funkčnej skupiny spojív a protihrudkových činiteľov

30

s výnimkou:

 

klinoptilolitu vulkanického pôvodu.

60

Premixy (6).

200

Doplnkové krmivá

10

s výnimkou:

 

minerálnych krmív.

15

Kompletné krmivá.

5

5.

Ortuť (4)

Kŕmne suroviny

0,1

s výnimkou:

 

rýb, iných vodných živočíchov a z nich získaných produktov,

0,5

uhličitanu vápenatého.

0,3

Kŕmne zmesi

0,1

s výnimkou:

 

minerálnych krmív,

0,2

kŕmnych zmesí pre ryby,

0,2

kŕmnych zmesí pre psy, mačky a kožušinové zvieratá.

0,3

6.

Dusitan (5)

Kŕmne suroviny

15

s výnimkou:

 

rybej múčky,

30

siláže,

produktov a vedľajších produktov z cukrovej repy, cukrovej trstiny a z výroby škrobu.

Kompletné krmivá

15

s výnimkou:

 

kompletných krmív pre psy a mačky s obsahom vlhkosti presahujúcim 20 %.

7.

Melamín (9)

Krmivo

2,5

s výnimkou prídavných látok ku krmivám:

 

kyselina guanidooctová,

močovina,

biuret.


ODDIEL II:   MYKOTOXÍNY

Nežiaduca látka

Produkty určené na kŕmenie zvierat

Najvyšší prípustný obsah v mg/kg (ppm) krmiva s 12 % obsahom vlhkosti

1.

Aflatoxín B1

Kŕmne suroviny.

0,02

Doplnkové a kompletné krmivá

0,01

s výnimkou:

 

kŕmnych zmesí pre dojnice a teľatá, ovce určené na produkciu mlieka a jahňatá, kozy určené na produkciu mlieka a kozľatá, prasiatka a mláďatá hydiny,

0,005

kŕmnych zmesí pre hovädzí dobytok (okrem dojníc a teliat), ovce (okrem oviec určených na produkciu mlieka a jahniat), kozy (okrem kôz určených na produkciu mlieka a kozliat), ošípané (okrem prasiatok) a hydinu (okrem mláďat).

0,02

2.

Ražný námeľ (Claviceps purpurea)

Kŕmne suroviny a kŕmne zmesi s obsahom nemletých obilnín.

1 000


ODDIEL III:   TOXÍNY OBSIAHNUTÉ V RASTLINÁCH

Nežiaduca látka

Produkty určené na kŕmenie zvierat

Najvyšší prípustný obsah v mg/kg (ppm) krmiva s 12 % obsahom vlhkosti

1.

Voľný gossypol

Kŕmne suroviny

20

s výnimkou:

 

bavlníkového semena,

5 000

bavlníkových výliskov a bavlníkovej múčky.

1 200

Kompletné krmivá

20

s výnimkou:

 

kompletných krmív pre hovädzí dobytok (okrem teliat),

500

kompletných krmív pre ovce (okrem jahniat) a kozy (okrem kozliat),

300

kompletných krmív pre hydinu (okrem nosníc) a teľatá,

100

kompletných krmív pre králiky, jahňatá, kozľatá a ošípané (okrem prasiatok).

60

2.

Kyselina kyanovodíková

Kŕmne suroviny

50

s výnimkou:

 

ľanových semien,

250

ľanových výliskov,

350

produktov z manioku a mandľových výliskov.

100

Kompletné krmivá

50

s výnimkou:

 

kompletných krmív pre mladé kurčatá (< 6 týždňov).

10

3.

Teobromín

Kompletné krmivá

300

s výnimkou:

 

kompletných krmív pre ošípané,

200

kompletných krmív pre psy, králiky, kone a kožušinové zvieratá.

50

4.

5-vinyl-2-tiooxazolidón

Kompletné krmivá pre hydinu

1 000

s výnimkou:

 

kompletných krmív pre nosnice.

500

5.

Prchavý horčičný olej (10)

Kŕmne suroviny

100

s výnimkou:

 

repkových výliskov.

4 000

Kompletné krmivá

150

s výnimkou:

 

kompletných krmív pre hovädzí dobytok (okrem teliat), ovce (okrem jahniat) a kozy (okrem kozliat),

1 000

kompletných krmív pre ošípané (okrem prasiatok) a hydinu.

500


ODDIEL IV:   ORGANOCHLÓROVÉ ZLÚČENINY (OKREM DIOXÍNOV A PCB)

Nežiaduca látka

Produkty určené na kŕmenie zvierat

Najvyšší prípustný obsah v mg/kg (ppm) krmiva s 12 % obsahom vlhkosti

1.

Aldrín (11)

Kŕmne suroviny a kŕmne zmesi

0,01  (12)

2.

Dieldrín (11)

s výnimkou:

 

tukov a olejov,

0,1  (12)

kŕmnych zmesí pre ryby.

0,02  (12)

3.

Kamfochlór (toxafén) – suma indikačných kongenérov CHB 26, 50 a 62 (13)

Ryby, iné vodné živočíchy a z nich získané produkty

0,02

s výnimkou

 

rybieho oleja.

0,2

Kompletné krmivo pre ryby.

0,05

4.

Chlórdan (suma cis- a trans-izomérov a oxychlórdanu vyjadrená ako chlórdan)

Kŕmne suroviny a kŕmne zmesi

0,02

s výnimkou:

 

tukov a olejov.

0,05

5.

DDT [suma DDT-, DDD- (alebo TDE-) a DDE-izomérov vyjadrená ako DDT]

Kŕmne suroviny a kŕmne zmesi

0,05

s výnimkou:

 

tukov a olejov.

0,5

6.

Endosulfán (suma alfa- a beta- izomérov a endosulfánsulfátu vyjadrená ako endosulfán)

Kŕmne suroviny a kŕmne zmesi

0,1

s výnimkou:

 

kukurice a produktov z kukurice získaných jej spracovaním,

0,2

repky olejnej a produktov získaných jej spracovaním okrem surového rastlinného oleja,

0,5

surového rastlinného oleja,

1,0

krmiva pre ryby.

0,005

7.

Endrín (suma endrínu a delta-ketoi-endrínu vyjadrená ako endrín)

Kŕmne suroviny a kŕmne zmesi

0,01

s výnimkou:

 

tukov a olejov.

0,05

8.

Heptachlór (suma heptachlóru a heptachlórepoxidu vyjadrená ako heptachlór)

Kŕmne suroviny a kŕmne zmesi

0,01

s výnimkou:

 

tukov a olejov.

0,2

9.

Hexachlórbenzén (HCB)

Kŕmne suroviny a kŕmne zmesi

0,01

s výnimkou:

 

tukov a olejov.

0,2

10.   

Hexachlorocy klohexán (HCH)

alfa-izoméry

Kŕmne suroviny a kŕmne zmesi

0,02

s výnimkou:

 

tukov a olejov.

0,2

beta-izoméry

Kŕmne suroviny

0,01

s výnimkou:

 

tukov a olejov.

0,1

Kŕmne zmesi

0,01

s výnimkou:

 

kŕmnych zmesí pre dojnice.

0,005

gama-izoméry

Kŕmne suroviny a kŕmne zmesi

0,2

s výnimkou:

 

tukov a olejov.

2,0


ODDIEL V:   DIOXÍNY A PCB

Nežiaduca látka

Produkty určené na kŕmenie zvierat

Najvyšší prípustný obsah v ng WHO-PCDD/F-TEQ/kg (ppt) (14), (15) krmiva s 12 % obsahom vlhkosti

1.

Dioxíny [suma polychlórovaných dibenzo-para-dioxínov (PCDD) a polychlórovaných dibenzofuránov (PCDF)] vyjadrené v toxických ekvivalentoch Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s použitím WHO-TEF (faktory toxickej ekvivalencie, 1997 (17))

Krmivá rastlinného pôvodu

0,75

s výnimkou:

 

rastlinných olejov a ich vedľajších produktov.

0,75

Kŕmne suroviny minerálneho pôvodu.

1,0

Kŕmne suroviny živočíšneho pôvodu:

 

živočíšny tuk vrátane mliečneho a vaječného tuku,

2,0

ostatné produkty suchozemských zvierat vrátane mlieka, mliečnych produktov, vajec a výrobkov z vajec,

0,75

rybí olej,

6,0

ryby, iné vodné živočíchy a z nich získané produkty s výnimkou rybieho oleja a hydrolyzátov bielkovín rýb s obsahom tuku viac ako 20 % (16)

1,25

hydrolyzáty bielkovín rýb s obsahom tuku viac ako 20 %.

2,25

Kŕmne doplnkové látky – kaolínová hlina, síran vápenatý dihydrát, vermikulit, natrolit-fonolit, syntetické hlinitany vápenaté, klinoptilolit sedimentárneho pôvodu patriace do funkčnej skupiny spojív a protihrudkových činiteľov.

0,75

Kŕmne doplnkové látky patriace do funkčnej skupiny zlúčenín stopových.

1,0

Premixy.

1,0

Kŕmne zmesi

0,75

s výnimkou:

 

kŕmnych zmesí pre spoločenské zvieratá a ryby,

2,25

kŕmnych zmesí pre kožušinové zvieratá.

2.

Suma dioxínov a PCB podobných dioxínu [suma polychlórovaných dibenzo-para-dioxínov (PCDD), polychlórovaných dibenzofuránov (PCDF) a polychlórovaných bifenylov (PCB)] vyjadrená v toxických ekvivalentoch Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s použitím WHO-TEF (faktory toxickej ekvivalencie, 1997 (17))

Kŕmne suroviny rastlinného pôvodu

1,25

s výnimkou:

 

rastlinných olejov a ich vedľajších produktov.

1,5

Kŕmne suroviny minerálneho pôvodu.

1,5

Kŕmne suroviny živočíšneho pôvodu:

 

živočíšny tuk vrátane mliečneho a vaječného tuku,

3,0

ostatné produkty suchozemských zvierat vrátane mlieka, mliečnych produktov, vajec a výrobkov z vajec,

1,25

rybí olej,

24,0

ryby, iné vodné živočíchy a z nich získané produkty s výnimkou rybieho oleja a hydrolyzátov bielkovín rýb s obsahom tuku viac ako 20 %, (16)

4,5

hydrolyzáty bielkovín rýb s obsahom tuku viac ako 20 %.

11,0

Kŕmne doplnkové látky – kaolínová hlina, síran vápenatý dihydrát, vermikulit, natrolit-fonolit, syntetické hlinitany vápenaté, klinoptilolit sedimentárneho pôvodu patriace do funkčnej skupiny spojív a protihrudkových činiteľov.

1,5

Kŕmne doplnkové látky patriace do funkčnej skupiny zlúčenín stopových prvkov.

1,5

Premixy.

1,5

Kŕmne zmesi

1,5

s výnimkou:

 

kŕmnych zmesí pre spoločenské zvieratá a ryby,

7,0

kŕmnych zmesí pre kožušinové zvieratá.


ODDIEL VI:   ŠKODLIVÉ BOTANICKÉ NEČISTOTY

Nežiaduca látka

Produkty určené na kŕmenie zvierat

Najvyšší prípustný obsah v mg/kg (ppm) krmiva s 12 % obsahom vlhkosti

1.

Semená burín a nepomleté a nerozdrvené ovocie obsahujúce alkaloidy, glykozidy alebo ostatné toxické látky, samostatne alebo v kombinácii vrátane:

Kŕmne suroviny a kŕmne zmesi.

3 000

Datura sp.

 

1 000

2.

Crotalaria spp.

Kŕmne suroviny a kŕmne zmesi.

100

3.

Semená a plevy z Ricinus communis L., Croton tiglium L. a Abrus precatorius L, ako aj ich spracované deriváty (18), samostatne alebo v kombinácii

Kŕmne suroviny a kŕmne zmesi.

10  (19)

4.

Nelúpané bukové žalude — Fagus silvatica L.

5.

Jatrofa prečisťujúca — Jatropha curcas L.

6.

Kapusta sitinová celistvolistá — Brassica juncea (L.) Czern a Coss. ssp. intergrifolia (West.) Thell.

7.

Kapusta sitinová pravá — Brassica juncea (L.) Czern. a Coss. spp. juncea

8.

Kapusta sitinová žltá — Brassica juncea (L.) Czern. a Coss. spp. juncea var. lutea Batalin

9.

Kapusta čierna — Brassica nigra (L.) Koch

10.

Kapusta žliabkatá — Brassica carinata A. Braun

Kŕmne suroviny a kŕmne zmesi.

Semená a ovocie uvedených rastlinných druhov, ako aj produkty vzniknuté ich spracovaním môžu byť obsiahnuté v krmive len v stopových množstvách, ktoré nie sú kvantitatívne stanoviteľné

11.

Semená Ambrosia spp.

Kŕmne suroviny

50

s výnimkou

 

prosa (zrná Panicum miliaceum L.) a cirku [zrná Sorghum bicolor (L) Moench s. l], ktorými nie sú priamo kŕmené zvieratá.

200

Kompletné krmivá s obsahom nemletých zŕn a semien.

50


ODDIEL VII:   POVOLENÉ KŔMNE DOPLNKOVÉ LÁTKY V NECIEĽOVÝCH KRMIVÁCH AKO NÁSLEDOK NEVYHNUTNEJ KRÍŽOVEJ KONTAMINÁCIE

Kokcidiostatikum

Produkty určené na kŕmenie zvierat (20)

Najvyšší prípustný obsah v mg/kg (ppm) krmiva s 12 % obsahom vlhkosti

1.

Dekochinát

Kŕmne suroviny.

0,4

Kŕmne zmesi pre:

 

vtáky znášajúce vajcia a kurčatá chované na znášku (> 16 týždňov)

0,4

kurčatá na výkrm v období pred zabitím, počas ktorého je používanie dekochinátu zakázané (krmivo určené na obdobie ochrannej lehoty),

0,4

iné druhy zvierat.

1,2

Premixy na používanie v krmivách, v ktorých nie je povolené používanie dekochinátu.

 (21)

2.

Diklazuril

Kŕmne suroviny.

0,01

Kŕmne zmesi pre:

 

vtáky znášajúce vajcia, kurčatá chované na znášku (> 16 týždňov) a morky na výkrm (> 12 týždňov),

0,01

králiky na výkrm a na chov v období pred zabitím, počas ktorého je používanie diklazurilu zakázané (krmivo určené na obdobie ochrannej lehoty),

0,01

iné druhy zvierat okrem kurčiat chovaných na znášku (< 16 týždňov), kurčatá na výkrm, perličky a morky na výkrm (< 12 týždňov).

0,03

Premixy na používanie v krmivách, v ktorých nie je povolené používanie diklazurilu.

 (21)

3.

Halofuginón hydrobromid

Kŕmne suroviny.

0,03

Kŕmne zmesi pre:

 

vtáky znášajúce vajcia, kurčatá chované na znášku (> 16 týždňov) a morky (> 12 týždňov),

0,03

kurčatá na výkrm a morky (< 12 týždňov) v období pred zabitím, počas ktorého je používanie halofuginón hydrobromidu zakázané (krmivo určené na obdobie ochrannej lehoty),

0,03

iné druhy zvierat.

0,09

Premixy na používanie v krmivách, v ktorých nie je povolené používanie halofuginón hydrobromidu.

 (21)

4.

Lasalocid sodný

Kŕmne suroviny.

1,25

Kŕmne zmesi pre:

 

psy, teľatá, králiky, koňovité druhy, dojné zvieratá, vtáky znášajúce vajcia, morky (> 16 týždňov) a kurčatá chované na znášku (> 16 týždňov),

1,25

kurčatá na výkrm, kurčatá chované na znášku (< 16 týždňov) a morky (< 16 týždňov) v období pred zabitím, počas ktorého je používanie lasalocidu sodného zakázané (krmivo určené na obdobie ochrannej lehoty),

1,25

iné druhy zvierat.

3,75

Premixy na používanie v krmivách, v ktorých nie je povolené používanie lasalocidu sodného.

 (21)

5.

Maduramicín amónny alfa

Kŕmne suroviny.

0,05

Kŕmne zmesi pre:

 

koňovité druhy, králiky, morky (> 16 týždňov), vtáky znášajúce vajcia a kurčatá chované na znášku (> 16 týždňov),

0,05

kurčatá na výkrm a morky (< 16 týždňov) v období pred zabitím, počas ktorého je používanie maduramicínu amónneho alfa zakázané (krmivo určené na obdobie ochrannej lehoty),

0,05

iné druhy zvierat.

0,15

Premixy na používanie v krmivách, v ktorých nie je povolené používanie maduramicínu amónneho alfa.

 (21)

6.

Monenzín sodný

Kŕmne suroviny.

1,25

Kŕmne zmesi pre:

 

koňovité druhy, psy, malé prežúvavce (ovce a kozy), kačice, hovädzí dobytok, dojné zvieratá, vtáky znášajúce vajcia, kurčatá chované na znášku (> 16 týždňov) a morky (> 16 týždňov),

1,25

kurčatá na výkrm, kurčatá chované na znášku (< 16 týždňov) a morky (< 16 týždňov) v období pred zabitím, počas ktorého je používanie monenzínu sodného zakázané (krmivo určené na obdobie ochrannej lehoty),

1,25

iné druhy zvierat.

3,75

Premixy na používanie v krmivách, v ktorých nie je povolené používanie monenzínu sodného.

 (21)

7.

Narazín

Kŕmne suroviny.

0,7

Kŕmne zmesi pre:

 

morky, králiky, koňovité druhy, vtáky znášajúce vajcia a kurčatá chované na znášku (> 16 týždňov),

0,7

iné druhy zvierat.

2,1

Premixy na používanie v krmivách, v ktorých nie je povolené používanie narazínu.

 (21)

8.

Nikarbazín

Kŕmne suroviny.

1,25

Kŕmne zmesi pre:

 

koňovité druhy, vtáky znášajúce vajcia a kurčatá chované na znášku (> 16 týždňov),

1,25

iné druhy zvierat.

3,75

Premixy na používanie v krmivách, v ktorých nie je povolené používanie nikarbazínu (samotného alebo v kombinácii s narazínom).

 (21)

9.

Robenidín hydrochlorid

Kŕmne suroviny.

0,7

Kŕmne zmesi pre:

 

vtáky znášajúce vajcia a kurčatá chované na znášku (> 16 týždňov),

0,7

kurčatá na výkrm, králiky na výkrm a na chov a morky v období pred zabitím, počas ktorého je používanie robenidínu hydrochloridu zakázané (krmivo určené na obdobie ochrannej lehoty),

0,7

iné druhy zvierat.

2,1

Premixy na používanie v krmivách, v ktorých nie je povolené používanie robenidínu hydrochloridu.

 (21)

10.

Salinomycín sodný

Kŕmne suroviny.

0,7

Kŕmne zmesi pre:

 

koňovité druhy, morky, vtáky znášajúce vajcia a kurčatá chované na znášku (> 12 týždňov),

0,7

kurčatá na výkrm, kurčatá chované na znášku (< 12 týždňov) a králiky na výkrm v období pred zabitím, počas ktorého je používanie salinomycínu sodného zakázané (krmivo určené na obdobie ochrannej lehoty),

0,7

iné druhy zvierat.

2,1

Premixy na používanie v krmivách, v ktorých nie je povolené používanie salinomycínu sodného.

 (21)

11.

Semduramicín sodný

Kŕmne suroviny.

0,25

Kŕmne zmesi pre:

 

vtáky znášajúce vajcia a kurčatá chované na znášku (> 16 týždňov),

0,25

kurčatá na výkrm v období pred zabitím, počas ktorého je používanie semduramicínu sodného zakázané (krmivo určené na obdobie ochrannej lehoty),

0,25

iné druhy zvierat.

0,75

Premixy na používanie v krmivách, v ktorých nie je povolené používanie semduramicínu sodného.

 (21)

„PRÍLOHA II

AKTÍVNA PRAHOVÁ KONCENTRÁCIA, PRI KTOREJ PREKROČENÍ ZAČNÚ ČLENSKÉ ŠTÁTY ZISŤOVANIA, AKO SA UVÁDZA V ČLÁNKU 4 ODS. 2

ODDIEL:

DIOXÍNY A PCB

Nežiaduce látky

Produkty určené na kŕmenie zvierat

Aktívna prahová koncentrácia v ng WHO-PCDD/F-TEQ/kg (ppt) (23), (24) krmiva s 12 % obsahom vlhkosti

Pripomienky a dodatočné údaje (napr. charakter zisťovania, ktoré sa má vykonať)

1.

Dioxíny [suma polychlórovaných dibenzo-para-dioxínov (PCDD) a polychlórovaných dibenzofuránov (PCDF)] vyjadrené v toxických ekvivalentoch Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s použitím WHO-TEF (faktory toxickej ekvivalencie, 1997 (22))

Krmivá rastlinného pôvodu

0,5

 (25)

s výnimkou:

 

 

rastlinných olejov a ich vedľajších produktov.

0,5

 (25)

Kŕmne suroviny minerálneho pôvodu.

0,5

 (25)

Kŕmne suroviny živočíšneho pôvodu:

 

 

živočíšny tuk vrátane mliečneho a vaječného tuku,

1,0

 (25)

ostatné produkty suchozemských zvierat vrátane mlieka, mliečnych produktov, vajec a výrobkov z vajec,

0,5

 (25)

rybí olej,

5,0

 (26)

ryby, iné vodné živočíchy, ich produkty a vedľajšie produkty okrem rybieho oleja a hydrolyzátov bielkovín rýb s obsahom tuku viac ako 20 % (24),

1,0

 (26)

hydrolyzáty bielkovín rýb s obsahom tuku viac ako 20 %.

1,75

 (26)

Kŕmne doplnkové látky patriace do funkčnej skupiny spojív a protihrudkových činiteľov.

0,5

 (26)

Kŕmne doplnkové látky patriace do funkčnej skupiny zlúčenín stopových prvkov.

0,5

 (25)

Premixy.

0,5

 (25)

Kŕmne zmesi

0,5

 (25)

s výnimkou:

 

 

kŕmnych zmesí pre spoločenské zvieratá a ryby,

1,75

 (26)

kŕmnych zmesí pre kožušinové zvieratá.

 

2.

PCB podobné dioxínu [suma polychlórovaných bifenylov (PCB)] vyjadrené v toxických ekvivalentoch Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s použitím WHO-TEF (faktory toxickej ekvivalencie, 1997 (22))

Kŕmne suroviny rastlinného pôvodu

0,35

 (25)

s výnimkou:

 

 

rastlinných olejov a ich vedľajších produktov.

0,5

 (25)

Kŕmne suroviny minerálneho pôvodu.

0,35

 (25)

Kŕmne suroviny živočíšneho pôvodu:

 

 

živočíšny tuk vrátane mliečneho a vaječného tuku,

0,75

 (25)

ostatné produkty suchozemských zvierat vrátane mlieka, mliečnych produktov, vajec a výrobkov z vajec,

0,35

 (25)

rybí olej,

14,0

 (26)

ryby, iné vodné živočíchy a z nich získané produkty s výnimkou rybieho oleja a hydrolyzátov bielkovín rýb s obsahom tuku viac ako 20 % (24),

2,5

 (26)

hydrolyzáty bielkovín rýb s obsahom tuku viac ako 20 %.

7,0

 (26)

Kŕmne doplnkové látky patriace do funkčnej skupiny spojív a protihrudkových činiteľov.

0,5

 (25)

Kŕmne doplnkové látky patriace do funkčnej skupiny zlúčenín stopových prvkov.

0,35

 (25)

Premixy.

0,35

 (25)

Kŕmne zmesi

0,5

 (25)

s výnimkou:

 

 

kŕmnych zmesí pre spoločenské zvieratá a ryby,

3,5

 (26)

kŕmnych zmesí pre kožušinové zvieratá.

 


(1)  Najvyššie prípustné hladiny sa vzťahujú na celkový obsah arzénu.

(2)  Na žiadosť príslušných orgánov musí zodpovedný subjekt vykonať analýzu, ktorou preukáže, že obsah anorganického arzénu je nižší ako 2 ppm. Táto analýza je osobitne dôležitá v prípade druhu chaluhy Hizikia fusiforme.

(3)  Objemové krmivo zahŕňa produkty určené na kŕmenie zvierat, ako je seno, siláž, čerstvá tráva atď.

(4)  Najvyššie prípustné množstvá sa vzťahujú na celkovú ortuť.

(5)  Najvyššie prípustné množstvá sú vyjadrené ako dusitan sodný.

(6)  Najvyššie prípustné množstvo stanovené pre premixy zohľadňuje aditíva s najvyšším prípustným množstvom olova a kadmia, a nie citlivosť rôznych druhov zvierat na olovo a kadmium. Ako sa stanovuje v článku 16 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1831/2003 z 22. septembra 2003 o doplnkových látkach určených na používanie vo výžive zvierat (Ú. v. EÚ L 268, 18.10.2003, s. 29), je s cieľom ochrany zdravia ľudí a zvierat zodpovednosťou výrobcu kŕmnych zmesí zabezpečiť, aby okrem dodržiavania najvyšších prípustných množstiev pre premixy bol návod na použitie premixu v súlade s najvyššími prípustnými množstvami v prípade doplnkových a kompletných krmív.

(7)  Najvyššie prípustné množstvá sa týkajú analytického určenia fluóru, pričom extrakcia sa vykonáva kyselinou chlorovodíkovou 1 N počas 20 minút pri laboratórnej teplote. Rovnocenné postupy extrakcie sa môžu uplatňovať v prípade, ak možno dokázať, že použitý postup je pri extrakcii rovnako účinný.

(8)  Percentuálny obsah fosforu sa vzťahuje na krmivo s 12 % obsahom vlhkosti.

(9)  Najvyššie prípustné množstvo sa vzťahuje iba na melamín. Zaradenie zlúčenín, ktoré sú príbuzné štruktúrou, ako je kyselina guanidooctová, ammelín a ammelid, do najvyšších prípustných množstiev sa zváži v neskoršej fáze.

(10)  Najvyššie prípustné množstvá sú vyjadrené ako alylový izothiocyanát.

(11)  Samostatný alebo v kombinácii, vyjadrený ako dieldrín.

(12)  Najvyššie prípustné množstvo aldrínu a dieldrínu, samostatného alebo v kombinácii, vyjadrené ako dieldrín.

(13)  Systém číslovania podľa Parlar, s predčíslom ‚CHB‘ alebo ‚Parlar‘:

 

CHB 26: 2-endo,3-exo,5-endo,6-exo,8,8,10,10-oktachlorobornán

 

CHB 50: 2-endo,3-exo,5-endo,6-exo,8,8,9,10,10-nonachlorobornán

 

CHB 62: 2,2,5,5,8,9,9,10,10-nonachlorobornán.

(14)  Horné hranice koncentrácie; horné hranice koncentrácie sa vypočítajú za predpokladu, že všetky hodnoty rôznych kongenerov, ktoré sú nižšie, ako je medza stanoviteľnosti, sa rovnajú hodnote medze stanoviteľnosti.

(15)  Samostatné najvyššie prípustné množstvá pre dioxíny (PCDD/F) sa uplatňujú počas prechodného obdobia. Produkty určené na kŕmenie zvierat uvedené v bode 1 musia spĺňať najvyššie prípustné množstvá, pokiaľ ide o dioxíny, ako aj najvyššie prípustné množstvá, pokiaľ ide o sumu dioxínov a PCB podobných dioxínu počas uvedeného prechodného obdobia.

(16)  Na čerstvé ryby a iné vodné živočíchy, priamo dodávané a používané bez predchádzajúceho spracovania na výrobu krmív pre kožušinové zvieratá, sa najvyššie prípustné množstvá nevzťahujú, zatiaľ čo na čerstvé ryby sa vzťahujú najvyššie prípustné množstvá 4,0 ng WHO-PCDD/F-TEQ/kg produktu a 8,0 ng WHO-PCDD/F-PCB-TEQ/kg produktu, na rybiu pečeň používanú na priame kŕmenie spoločenských zvierat, zvierat v ZOO a v cirkusoch alebo používanú ako kŕmna surovina na výrobu potravín pre spoločenské zvieratá 25,0 ng WHO-PCDD/F-PCB-TEQ/kg produktu. Produkty alebo spracované živočíšne bielkoviny vyrobené z týchto zvierat (kožušinové zvieratá, spoločenské zvieratá, zvieratá v ZOO a v cirkusoch) nemôžu byť uvedené do potravinového reťazca a je zakázané týmito výrobkami kŕmiť hospodárske zvieratá, ktoré sú chované, vykrmované alebo šľachtené na produkciu potravín.

(17)  WHO-TEF na hodnotenie ohrozenia ľudského zdravia na základe záverov zasadnutia Svetovej zdravotníckej organizácie, ktoré sa konalo v Štokholme (Švédsko) 15. – 18. júna 1997 [Van den Berg et al. (1998), Toxic Equivalency Factors (TEFs) for PCBs, PCDDs, PCDFs for Humans and for Wildlife. Environmental Health Perspectives, 106(12), 775].

Kongener

Hodnota TEF

Dibenzo-p-dioxíny (‚PCDD‘) a dibenzofurány (‚PCDF‘)

2,3,7,8-TCDD

1

1,2,3,7,8-PeCDD

1

1,2,3,4,7,8-HxCDD

0,1

1,2,3,6,7,8-HxCDD

0,1

1,2,3,7,8,9-HxCDD

0,1

1,2,3,4,6,7,8-HpCDD

0,01

OCDD

0,0001

2,3,7,8-TCDF

0,1

1,2,3,7,8-PeCDF

0,05

2,3,4,7,8-PeCDF

0,5

1,2,3,4,7,8-HxCDF

0,1

1,2,3,6,7,8-HxCDF

0,1

1,2,3,7,8,9-HxCDF

0,1

2,3,4,6,7,8-HxCDF

0,1

1,2,3,4,6,7,8-HpCDF

0,01

1,2,3,4,7,8,9-HpCDF

0,01

OCDF

0,0001

PCB ‚podobné dioxínu‘: neorto PCB + mono-orto PCB

 

 

neorto PCB

PCB 77

0,0001

PCB 81

0,0001

PCB 126

0,1

PCB 169

0,01

mono-orto PCB

PCB 105

0,0001

PCB 114

0,0005

PCB 118

0,0001

PCB 123

0,0001

PCB 156

0,0005

PCB 157

0,0005

PCB 167

0,00001

PCB 189

0,0001

 

 

 

 

Použité skratky: ‚T‘ = tetra; ‚Pe‘ = penta; ‚Hx‘ = hexa; ‚Hp‘ = hepta; ‚O‘ = okta; ‚CDD‘ = chlórodibenzodioxín; ‚CDF‘ = chlorodibenzofurán; ‚CB‘ = chlórobifenyl.

(18)  V rozsahu stanoviteľnosti analytickou mikroskopiou.

(19)  Vrátane úlomkov pliev.

(20)  Bez toho, aby tým boli dotknuté povolené prípustné množstvá v rámci nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1831/2003 (Ú. v. EÚ L 268, 18.10.2003, s. 29).

(21)  Najvyšším prípustným množstvom látky v premixe je koncentrácia, ktorej dôsledkom nie je obsah látky vyšší ako 50 % najvyšších prípustných množstiev stanovených v krmive pri dodržiavaní pokynov na použitie premixov.

(22)  WHO-TEF na hodnotenie ohrozenia ľudského zdravia na základe záverov zasadnutia Svetovej zdravotníckej organizácie, ktoré sa konalo v Štokholme (Švédsko) 15. – 18. júna 1997 [Van den Berg et al. (1998), Toxic Equivalency Factors (TEFs) for PCBs, PCDDs, PCDFs for Humans and for Wildlife. Environmental Health Perspectives, 106(12), 775].

(23)  Horné hranice koncentrácie; horné hranice koncentrácie sa vypočítajú za predpokladu, že všetky hodnoty rôznych kongenerov, ktoré sú nižšie, ako je hranica stanoviteľnosti, sa rovnajú hodnote hranice stanoviteľnosti.

(24)  Komisia preskúma tieto aktívne prahové koncentrácie v rovnakom čase, keď bude vykonávať preskúmanie najvyšších prípustných množstiev týkajúcich sa sumy dioxínov a PCB podobných dioxínu.

(25)  Identifikácia zdroja kontaminácie. Po identifikácii zdroja prijatie vhodných opatrení a v prípadoch, keď je to možné, zníženie alebo eliminovanie zdroja kontaminácie.

(26)  Vo viacerých prípadoch nebude potrebné vykonať zisťovanie v rámci zdroja kontaminácie, keďže sa požadovaná úroveň v niektorých oblastiach približuje aktívnej prahovej koncentrácii alebo ju presahuje. V prípadoch, ak je aktívna prahová koncentrácia prekročená, je však potrebné zaznamenať všetky informácie – obdobie odberu vzoriek, zemepisný pôvod, druhy rýb atď., a to s cieľom kontroly výskytu dioxínov a dioxínu podobných zmesí v týchto surovinách vo výžive zvierat v rámci budúcich opatrení.

Kongener

Hodnota TEF

Dibenzo-p-dioxíny (PCDD) a dibenzofurány („PCDF“)

2,3,7,8-TCDD

1

1,2,3,7,8-PeCDD

1

1,2,3,4,7,8-HxCDD

0,1

1,2,3,6,7,8-HxCDD

0,1

1,2,3,7,8,9-HxCDD

0,1

1,2,3,4,6,7,8-HpCDD

0,01

OCDD

0,0001

2,3,7,8-TCDF

0,1

1,2,3,7,8-PeCDF

0,05

2,3,4,7,8-PeCDF

0,5

1,2,3,4,7,8-HxCDF

0,1

1,2,3,6,7,8-HxCDF

0,1

1,2,3,7,8,9-HxCDF

0,1

2,3,4,6,7,8-HxCDF

0,1

1,2,3,4,6,7,8-HpCDF

0,01

1,2,3,4,7,8,9-HpCDF

0,01

OCDF

0,0001

PCB „podobné dioxínu“: neorto PCB + mono-orto PCB

 

 

neorto PCB

PCB 77

0,0001

PCB 81

0,0001

PCB 126

0,1

PCB 169

0,01

mono-orto PCB

PCB 105

0,0001

PCB 114

0,0005

PCB 118

0,0001

PCB 123

0,0001

PCB 156

0,0005

PCB 157

0,0005

PCB 167

0,00001

PCB 189

0,0001

 

 

 

 

Použité skratky: ‚T‘ = tetra; ‚Pe‘ = penta; ‚Hx‘ = hexa; ‚Hp‘ = hepta; ‚O‘ = okta; ‚CDD‘ = chlórodibenzodioxín; ‚CDF‘ = chlorodibenzofurán; ‚CB‘ = chlórobifenyl.


17.6.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 159/25


NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 575/2011

zo 16. júna 2011

o Katalógu kŕmnych surovín

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 767/2009 z 13. júla 2009 o uvádzaní krmív na trh a ich používaní, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1831/2003 a ktorým sa zrušujú smernica Rady 79/373/EHS, smernica Komisie 80/511/EHS, smernice Rady 82/471/EHS, 83/228/EHS, 93/74/EHS, 93/113/ES a 96/25/ES a rozhodnutie Komisie 2004/217/ES (1), a najmä na jeho článok 26 ods. 2 a 3,

keďže:

(1)

Nariadením Komisie (EÚ) č. 242/2010 z 19. marca 2010, ktorým sa vytvára Katalóg kŕmnych surovín (2), sa zaviedla prvá verzia Katalógu kŕmnych surovín. Obsahuje zoznam kŕmnych surovín, ktoré už sú uvedené zozname v časti B prílohy k smernici 96/25/ES a v stĺpcoch 2, 3 a 4 prílohy k smernici 82/471/EHS, ako aj slovník, v ktorom sa preberá bod IV časti A prílohy k smernici 96/25/ES.

(2)

Príslušní zástupcovia európskych krmivárskych odvetví po porade s inými zainteresovanými stranami a v spolupráci s príslušnými vnútroštátnymi orgánmi vypracovali zmeny a doplnenia nariadenia (EÚ) č. 242/2010, pričom zohľadnili relevantné skúsenosti získané zo stanovísk vydaných Európskym úradom pre bezpečnosť potravín, ako aj vedecký a technologický vývoj. Tieto zmeny a doplnenia sa týkajú nových položiek a úprav existujúcich položiek.

(3)

Komisia posúdila predložené zmeny a doplnenia, skontrolovala, či boli dodržané postupy a podmienky stanovené v článku 26 nariadenia (ES ) č. 767/2009, a súhlasí so zmenami a doplneniami upravenými počas uvedeného posúdenia.

(4)

Vzhľadom na veľmi veľký počet zmien a doplnení, ktoré je v nariadení (EÚ) č. 242/2010 potrebné vykonať, je vhodné, aby sa uvedené nariadenie v záujme koherencie, zrozumiteľnosti a zjednodušenia zrušilo a nahradilo.

(5)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre potravinový reťazec a zdravie zvierat,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Zriaďuje sa Katalóg kŕmnych surovín uvedený v článku 24 nariadenia (ES) č. 767/2009, ako sa stanovuje v prílohe k tomuto nariadeniu.

Článok 2

Nariadenie (EÚ) č. 242/2010 sa zrušuje.

Odkazy na zrušené nariadenie sa považujú za odkazy na toto nariadenie.

Článok 3

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 16. júna 2011

Za Komisiu

predseda

José Manuel BARROSO


(1)   Ú. v. EÚ L 229, 1.9.2009, s. 1.

(2)   Ú. v. EÚ L 77, 24.3.2010, s. 17.


PRÍLOHA

KATALÓG KŔMNYCH SUROVÍN

ČASŤ A

Všeobecné ustanovenia

(1)

Používanie Katalógu prevádzkovateľmi krmivárskych podnikov je dobrovoľné. Názov kŕmnej suroviny uvedenej v časti C sa však môže použiť len v prípade kŕmnej suroviny, ktorá spĺňa požiadavky príslušnej položky.

(2)

Všetky položky v zozname kŕmnych surovín v časti C sú v súlade s obmedzeniami týkajúcimi sa používania kŕmnych surovín v súlade s príslušnými právnymi predpismi Únie. Prevádzkovatelia krmivárskych podnikov, ktorí používajú kŕmnu surovinu uvedenú v Katalógu, zabezpečujú, aby spĺňala požiadavky článku 4 nariadenia (ES) č. 767/2009.

(3)

V súlade s osvedčenými postupmi podľa článku 4 nariadenia (ES) č. 183/2005 kŕmne suroviny neobsahujú chemické nečistoty, ktoré vznikajú v dôsledku ich výrobného procesu a pomocných látok, pokiaľ v Katalógu nie je stanovený špecifický maximálny obsah.

(4)

Botanická čistota kŕmnej suroviny je minimálne 95 %. Botanické nečistoty, ako sú rezíduá iných semien olejnín alebo olejnatých plodov získané z predchádzajúceho spracovateľského procesu, nepresahujú 0,5 % pri každom type semien olejnín alebo plodov. Odchylne od týchto všeobecných pravidiel sa v zozname kŕmnych surovín v časti C stanovuje osobitná hladina.

(5)

K názvu kŕmnej suroviny sa môže na účely označenia, že kŕmna surovina prešla príslušným procesom alebo procesmi, pridať spoločný názov/pojem jedného alebo viacerých procesov, ako sa uvádza v poslednom stĺpci slovníka procesov v časti B.

(6)

Ak sa výrobný proces pre kŕmnu surovinu odlišuje od opisu príslušného procesu uvedeného v slovníku procesov v časti B, uvádza sa výrobný proces v opise príslušnej kŕmnej suroviny.

(7)

Pre viacero kŕmnych surovín sa môžu použiť synonymá. Takéto synonymá sa uvádzajú v hranatých zátvorkách v stĺpci „názov“ položky pre príslušnú kŕmnu surovinu v zozname kŕmnych surovín v časti C.

(8)

V opise kŕmnych surovín sa v zozname kŕmnych surovín v časti C používa slovo „produkt“ namiesto slova „vedľajší produkt“, aby sa vystihla situácia na trhu a jazyk, ktorý používajú prevádzkovatelia krmivárskych podnikov v praxi s cieľom podčiarknuť komerčnú hodnotu kŕmnych surovín.

(9)

Botanický názov rastliny sa uvádza len v opise prvej položky v zozname kŕmnych surovín v časti C týkajúcej sa danej rastliny.

(10)

Základným princípom povinného označovania analytických zložiek určitej kŕmnej suroviny v Katalógu je to, či určitý produkt obsahuje vysoké koncentrácie špecifických zložiek, alebo či výrobný proces zmenil nutričné vlastnosti daného produktu.

(11)

V článku 15 písm. g) nariadenia (ES) č. 767/2009 v spojení s bodom 6 prílohy I k uvedenému nariadeniu sa stanovujú požiadavky na označovanie, pokiaľ ide o obsah vlhkosti. V článku 16 ods. 1 písm. b) uvedeného nariadenia v spojení s jeho prílohou V sa stanovujú požiadavky na označovanie, pokiaľ ide o analytické zložky. Okrem toho sa v bode 5 prílohy I k nariadeniu (ES) č. 767/2009 vyžaduje deklarácia o obsahu popola nerozpustného v kyseline chlorovodíkovej, ak prekračuje 2,2 % vo všeobecnosti, alebo v prípade určitej kŕmnej suroviny, ak prekračuje obsah stanovený v príslušnom oddiele prílohy V k uvedenému nariadeniu. Niektoré položky v zozname kŕmnych surovín v časti C sa však odchyľujú od uvedených pravidiel takto:

a)

Povinné deklarácie týkajúce sa analytických zložiek v zozname kŕmnych surovín v časti C nahrádzajú povinné deklarácie stanovené v príslušnom oddiele prílohy V k nariadeniu (ES) č. 767/2009.

b)

Ak je stĺpec týkajúci sa povinných deklarácii v zozname kŕmnych surovín v časti C prázdny, pokiaľ ide o analytické zložky, ktoré by sa mali deklarovať v súlade s príslušným oddielom prílohy V k nariadeniu (ES) č. 767/2009, nie je potrebné označiť žiadnu z týchto zložiek. V prípade popola nerozpustného v kyseline chlorovodíkovej, pre ktorý v zozname kŕmnych surovín v časti C nie je stanovený obsah, sa obsah deklaruje vtedy, ak prekročí 2,2 %.

c)

Ak je v zozname kŕmnych surovín v časti C v stĺpci „povinná deklarácia“ uvedená jedna alebo viac hodnôt pre špecifický obsah vlhkosti, uplatňujú sa tieto hodnoty namiesto hodnôt uvedených v bode 6 prílohy I k nariadeniu (ES) č. 767/2009. Ak je však obsah vlhkosti menej ako 14 %, jeho deklarácia nie je povinná. Ak v uvedenom stĺpci nie je stanovená hodnota špecifického obsahu vlhkosti, uplatňuje sa bod 6 prílohy I k nariadeniu (ES) č. 767/2009.

(12)

„Technický“ znamená, že látka je vyprodukovaná v kontrolovanom chemickom alebo fyzikálnom procese, ktorý spĺňa príslušné požiadavky v súlade s krmivovým právom Únie.

(13)

Prevádzkovateľ krmivárskeho podniku, ktorý tvrdí, že kŕmna surovina má viac vlastností ako sa špecifikuje v stĺpci „opis“ zoznamu kŕmnych surovín v časti C, musí spĺňať požiadavky článku 13 nariadenia (ES) č. 767/2009. Okrem toho môžu kŕmne suroviny spĺňať aj určitý nutričný účel v súlade s článkami 9 a 10 nariadenia (ES) č.767/2009.

ČASŤ B

Slovník procesov

 

Proces

Definícia

Spoločný názov/pojem

1

Frakcionácia vzduchom

oddeľovanie častíc pomocou prúdenia vzduchu

frakcionovaný vzduchom

2

Aspirácia

proces odstraňovania prachu, jemných častíc a iných častí so suspendovanými jemnými podielmi obilnín z voľne loženého zrna pomocou prúdu vzduchu počas premiestňovania

aspirovaný

3

Blanšírovanie

proces pozostávajúci z tepelného ošetrenia organickej látky varením alebo parou na účely denaturácie prírodných enzýmov, zmäkčenia tkaniva a odstránenia pachutí, po ktorom nasleduje ponorenie do studenej vody, aby bol proces varenia zastavený

blanšírovaný

4

Bielenie

odstraňovanie prirodzene sa vyskytujúcej farby

bielený

5

Chladenie

znižovanie teploty pod teplotu prostredia, no nad bod mrazu na uľahčenie konzervácie

chladený

6

Rezanie

zmenšovanie veľkosti častíc použitím jedného alebo viacerých nožov

narezaný

7

Čistenie

odstraňovanie predmetov (kontaminantov, napr. kameňov) alebo vegetatívnych častí rastlín, napr. oddelených častíc slamy, šupiek alebo buriny

vyčistený/vytriedený

8

Koncentrácia (1)

zvyšovanie obsahu určitých látok odstraňovaním vody a/alebo iných zložiek

koncentrát

9

Kondenzácia

premena látky z plynnej fázy na kvapalnú

kondenzovaný

10

Varenie

aplikácia tepla s cieľom zmeniť fyzikálne a chemické vlastnosti kŕmnych surovín

varený

11

Šrotovanie

zmenšovanie častíc použitím šrotovníka (drviča)

drvený, šrotovaný

12

Kryštalizácia

purifikácia vytvorením pevných kryštálov z kvapalného roztoku. Nečistoty v kvapaline zvyčajne nie sú zabudované do mriežkovej štruktúry kryštálu

kryštalizovaný

13

Odkôrňovanie (2)

úplné alebo čiastočné odstraňovanie vonkajších vrstiev zo zŕn, semien, plodov, orechov a iných produktov

odkôrnený, čiastočne odkôrnený

14

Lúpanie/šúpanie

odstraňovanie vonkajších obalov bôbov, zŕn a semien obvykle fyzickým spôsobom

vylúpaný alebo ošúpaný

15

Depektinizácia

extrakcia pektínov z kŕmnej suroviny

depektinizovaný

16

Desikácia

proces extrakcie vlhkosti

desikovaný

17

Odslizovanie

proces na odstránenie vrstvy slizu na povrchu

odslizený

18

Odcukrenie

úplné alebo čiastočné odstránenie monosacharidov a disacharidov z melasy alebo z iného materiálu obashujúceho cukor chemickými alebo fyzikálnymi prostriedkami

odcukrený, čiastočne odcukrený

19

Detoxifikácia

proces, ktorým sa ničia toxické kontaminanty, alebo sa znižuje ich koncentrácia

detoxifikovaný

20

Destilácia

frakcionácia kvapalín varením a odoberaním kondenzovanej pary do oddelenej nádoby

destilovaný

21

Sušenie

dehydratácia umelými alebo prirodzenými postupmi

sušený (prirodzene alebo umelo)

22

Silážovanie

uskladnenie kŕmnych surovín v sile prípadne aj s pridaním konzervačných látok alebo s použitím anaeróbnych podmienok prípadne aj s doplnkovými látkami do siláže

silážovaný

23

Odparovanie

znižovanie obsahu vody

odparený

24

Expanzia

tepelný proces, počas ktorého prudká premena vnútorného obsahu vody v produkte na paru vedie k rozpadu produktu

expandovaný

25

Lisovanie

odstraňovanie oleja/tuku mechanickým stláčaním

výlisky a olej/tuk

26

Extrakcia

odstraňovanie tuku/oleja z určitých materiálov pomocou organického rozpúšťadla alebo odstraňovanie cukrov či iných vo vode rozpustných zložiek vodným rozpúšťadlom

extrahovaný/múčka a tuk/olej, melasa/dužina a cukor alebo iné vo vode rozpustné zložky

27

Extrúzia

tepelný proces, počas ktorého prudká premena vnútorného obsahu vody v produkte na paru vedie k rozpadu produktu v kombinácii spretláčaním cez špeciálne tvarovacie otvory

extrudovaný

28

Fermentácia

proces, v ktorom dochádza k produkcii mikroorganizmov, ako sú baktérie, huby alebo kvasinky, alebo sa tieto mikroorganizmy používajú tak, aby pôsobili na materiály, čím pomôžu zmeniť ich chemické zloženie/vlastnosti

fermentovaný

29

Filtrácia

oddeľovanie zmesi kvapalných a pevných materiálov prechodom kvapaliny cez pórovité prostredie alebo membránu

filtrovaný

30

Vločkovanie

valcovanie vlhkého tepelne upraveného materiálu

vločky

31

Mletie zrna

zmenšovanie veľkosti častíc suchého zrnaa uľahčovanie rozdeľovania do jednotlivých frakcií (v zásade múka, otruby a mlynské zvyšky)

múka, otruby, mlynské zvyšky (3), krmivo

32

Frakcionácia

oddeľovanie fragmentov kŕmnej suroviny preosievaním a/alebo pomocou prúdu vzduchu, ktorý odnáša ľahké kúsky šupín

frakcionovaný

33

Fragmentácia

proces lámania kŕmnej suroviny na fragmenty

fragmentovaný

34

Smaženie

proces varenia kŕmnych surovín v oleji alebo tuku

smažený

35

Želírovanie

proces, ktorým sa vytvára gélový, pevný, rôsolu podobný materiál, ktorý môže byť mäkký a slabý až tvrdý a tuhý, obvykle použitím želírovacích látok

želírovaný

36

Granulovanie

ošetrenie kŕmnych surovín, ktorého cieľom je dosiahnuť špecifickú veľkosť a konzistenciu častíc

granulovaný

37

Drvenie/mletie

zmenšovanie veľkosti častíc pevnej kŕmnej suroviny suchým alebo mokrým procesom

mletý/drvený

38

Zahrievanie/tepelná úprava

tepelná úprava vykonávaná za špecifických podmienok

tepelne upravený

39

Hydrogenácia/stužovanie

transformácia nenasýtených glyceridov alebo voľných mastných kyselín na nasýtené glyceridy (oleje a tuky) alebo voľné mastné kyseliny použitím katalyzátora alebo redukcia cukrov na analogické polyoly

stužený/čiastočne stužený

40

Hydrolýza

zmenšovanie veľkostí molekúl vhodnou úpravou pomocou vody a buď enzýmov alebo kyselín/zásad

hydrolyzovaný

41

Skvapalnenie

premena z pevnej alebo plynnej fázy na kvapalnú

kvapalný/tekutý

42

Macerácia

zmenšovanie veľkosti kŕmnych surovín použitím mechanických prostriedkov často za prítomnosti vody alebo iných kvapalín

macerovaný

43

Sladovanie

vytvorenie podmienok na klíčenie zŕn s cieľom aktivovať prirodzene sa vyskytujúce enzýmy, ktoré dokážu rozštiepiť škrob na fermentovateľné uhľohydráty a bielkoviny na aminokyseliny a peptidy

sladovaný

44

Rozpúšťanie/roztápanie

premena z pevnej fázy na kvapalnú fázu aplikáciou tepla

rozpustený/roztopený

45

Mikronizácia

proces zmenšovania stredného priemeru častíc pevného materiálu na veľkosti radu mikrometrov

mikronizovaný

46

Predvarenie

proces čiastočného uvarenia krátkodobým varením

predvarený

47

Pasterizácia

zohrievanie na kritickú teplotu počas špecifikovanej doby s cieľom eliminovať škodlivé mikroorganizmy, po ktorom nasleduje rýchle schladenie

pasterizovaný

48

Olúpanie/ošúpanie

odstránenie šupky/kôry z ovocia a zeleniny

olúpaný/ošúpaný

49

Granulovanie/peletovanie

tvarovanie pretláčaním cez otvory lisovacích zariadení

granuly, granulovaný/peletovaný

50

Leštenie

leštenie lúpaných zŕn, napr. ryže, rotáciou v bubnoch, čoho výsledkom je zrno s jasným lesklým vzhľadom

leštený

51

Predželatinizácia

modifikovanie škrobu s cieľom výrazne zlepšiť jeho schopnosti napučiavania v studenej vode

predželatínovaný (4), napučiavaný

52

Lisovanie (5)

fyzické odstraňovanie tekutín ako tuk, olej, voda alebo šťava z pevných látok

výlisky (v prípade látok obsahujúcich olej)

dužina, ovocné výlisky (v prípade ovocia atď.)

lisované rezky (v prípade cukrovej repy)

53

Rafinácia

úplné alebo čiastočné odstraňovanie nečistôt alebo nežiaducich zložiek chemickým/fyzikálnym spracovaním

rafinovaný, čiastočne rafinovaný

54

Praženie

zahrievanie kŕmnych surovín v suchom stave s cieľom zlepšiť stráviteľnosť, zvýrazniť farbu a/alebo znížiť prirodzene sa vyskytujúce antinutričné faktory

pražený

55

Valcovanie

zmenšovanie veľkosti častíc prechodom kŕmnych surovín (napr. zŕn) medzi valcami

valcovaný

56

Ochrana v bachore

proces, ktorého cieľom je buď fyzikálnou úpravou s použitím tepla, tlaku, pary a kombinácie uvedených podmienok, ako aj/alebo pôsobením pomocných látok chrániť živiny pred rozkladom v bachore

chránený v bachore

57

Preosievanie

oddeľovanie častíc rôznej veľkosti prechodom kŕmnych surovín cez sito(-a) za súčasného pretriasania alebo preosievania

preosiaty

58

Odstreďovanie

oddeľovanie vrchnej plávajúcej vrstvy tekutiny, napr. mliečneho tuku, mechanickými prostriedkami

odstredený

59

Krájanie na ploché kúsky

krájanie kŕmnych surovín na ploché kúsky

krájaný

60

Máčanie

navlhčenie a zmäkčenie kŕmnych surovín, zvyčajne semien, s cieľom skrátiť čas varenia, uľahčiť odstránenie obalu semien, umožniť nasiaknutie vodou, čím sa aktivuje proces klíčenia alebo znížuje koncentrácia prirodzene sa vyskytujúcich antinutričných faktorov

máčaný

61

Sušenie rozprašovaním

znižovanie obsahu vlhkosti tekutiny preháňaním teplého vzduchu cez kŕmnu surovinu pri zväčšovaní pomeru plochy povrchu kŕmnej suroviny k jej hmotnosti rozprašovaním alebo premenou na hmlovitú konzistenciu

sprejovo sušený

62

Naparovanie

proces, pri ktorom sa používa stlačená para na zahriatie a varenie s cieľom zvýšiť stráviteľnosť

naparený

63

Toastovanie

zohrievanie s použitím suchého tepla, ktoré sa obvykle aplikuje na olejniny, napr. s cieľom znížiť alebo odstrániť prirodzene sa vyskytujúce antinutričné faktory

toastovaný

64

Ultrafiltrácia

filtrácia kvapalín cez membránu priepustnú len pre malé molekuly

ultrafiltrovaný

ČASŤ C

Zoznam kŕmnych surovín

1.   Zrná obilnín a produkty z nich získané

Číslo

Názov

Opis

Povinné údaje

1.1.1

Jačmeň

Zrná Hordeum vulgare L. Môžu byť chránené v bachore.

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

1.1.2

Jačmeň, napučiavaný

Produkt získaný z mletého alebo zlomkového jačmeňa úpravou vo vlhkých, teplých podmienkach a pod tlakom.

škrob

1.1.3

Jačmeň, pražený

Produkt získaný čiastočným pražením jačmeňa na nízku intenzitu farby.

škrob, ak > 10 %

dusíkaté látky, ak > 15 %

1.1.4

Jačmenné vločky

Produkt získaný naparovaním a valcovaním olúpaného jačmeňa. Môže obsahovať malé množstvo jačmenných šupiek. Môže byť chránený v bachore.

škrob

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

1.1.5

Jačmenná vláknina

Produkt z výroby jačmenného škrobu. Pozostáva z častíc endospermu a prevažne z vlákniny.

vláknina

dusíkaté látky, ak > 10 %

1.1.6

Jačmenné šupky

Produkt z výroby etanolu a škrobu po suchom mletí, preosiatí a olúpaní jačmenných zŕn.

vláknina

dusíkaté látky, ak > 10 %

1.1.7

Jačmenné mlynské zvyšky

Produkt získaný počas spracovania preosiateho, olúpaného jačmeňa na krúpy, krupicu alebo múku. Pozostáva hlavne z častíc endospermu s jemnými úlomkami vonkajších obalov a s malým množstvom zvyšku po preosiatí zŕn.

vláknina

škrob

1.1.8

Jačmenná bielkovina

Produkt z jačmeňa získaný po oddelení škrobu a otrúb. Pozostáva hlavne z bielkoviny.

dusíkaté látky

škrob

1.1.9

Jačmenná bielkovina

Produkt z jačmeňa získaný po oddelení škrobu. Pozostáva hlavne z bielkoviny a častíc endospermu. Môže byť sušený.

vlhkosť, ak < 45 % alebo > 60 %

ak vlhkosť < 45 %:

dusíkaté látky

škrob

1.1.10

Jačmenné šťavy

Produkt z jačmeňa získaný po mokrej extrakcii bielkoviny a škrobu.

dusíkaté látky

1.1.11

Jačmenné otruby

Produkt z výroby múky získaný z preosiatych zŕn olúpaného jačmeňa. Pozostáva hlavne z úlomkov vonkajších obalov a z častíc zŕn, z ktorých bola odstránená väčšina endospermu.

vláknina

1.1.12

Tekutý jačmenný škrob

Druhotná škrobová frakcia z výroby škrobu z jačmeňa.

ak vlhkosť < 50 %:

škrob

1.1.13

Zvyšky po preosiatí sladovníckeho jačmeňa

Produkt z čistenia sladovníckeho jačmeňa pozostávajúci z malých zŕn sladovníckeho jačmeňa a úlomkov zlomkových zŕn sladovníckeho jačmeňa oddelených pred sladovaním.

vláknina

popol, ak > 2,2 %

1.1.14

Jemné podiely sladovníckeho jačmeňa a sladu

Jemné podiely aspirované po premiestňovaní zrna.

Vláknina

1.1.15

Šupky sladovníckeho jačmeňa

Produkt čistenia sladovníckeho jačmeňa pozostávajúci z úlomkov šupiek a jemných podielov.

Vláknina

1.1.16

Jačmenné liehovarnícke mláto, mokré

Produkt z jačmeňa pochádzajúci z výroby etanolu. Obsahuje tuhú kŕmnu frakciu z destilácie.

Vlhkosť, ak < 65 % alebo > 88 %

ak vlhkosť < 65 %:

dusíkaté látky

1.1.17

Jačmenné liehovarnícke výpalky, tekuté

Produkt z jačmeňa získaný pri výrobe etanolu. Obsahuje tekutú kŕmnu frakciu z destilácie.

vlhkosť, ak < 45 % alebo > 70 %

ak vlhkosť < 45 %

dusíkaté látky

1.1.18

Slad (6)

Produkt z naklíčených obilnín, sušený, mletý a/alebo extrahovaný.

 

1.1.19

Sladové korienky

Produkt z klíčenia sladovníckych obilnín a čistenia sladu, ktorý pozostáva z korienkov, jemných podielov obilnín, šupiek a malých zlomkových zŕn sladovaných obilnín. Môže byť mletý.

 

1.2.1

Kukurica (7)

Zrná Zea mays L. ssp. mays. Môže byť chránená v bachore.

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

1.2.2

Kukuričné vločky

Produkt získaný naparovaním a valcovaním olúpanej kukurice. Môže obsahovať malé množstvo kukuričných šupiek.

Škrob

1.2.3

Kukuričné mlynské zvyšky

Produkt z kukurice získaný pri výrobe múky alebo krupice. Pozostáva hlavne z úlomkov vonkajších obalov a z častíc zŕn, z ktorých bolo odstráneného menej endospermu ako z kukuričných otrúb.

vláknina

škrob

1.2.4

Kukuričné otruby

Produkt z kukurice získaný pri výrobe múky alebo krupice. Pozostáva hlavne z vonkajších obalov a z malého množstva úlomkov kukuričných klíčkov, s malým množstvom častíc endospermu.

Vláknina

1.2.5

Kukuričné klasy

Stredné jadro kukuričného klasu. Zahŕňa neoddelené vretená, zrná a listy.

vláknina

škrob

1.2.6

Zvyšky po preosiatí kukurice

Zlomky kukurice, ktoré zostali po preosievaní.

 

1.2.7

Kukuričná vláknina

Produkt z výroby kukuričného škrobu. Pozostáva hlavne z vlákniny.

vlhkosť, ak < 50 % alebo > 70 %

ak vlhkosť < 50 %:

vláknina

1.2.8

Kukuričný glutén

Produkt z výroby kukuričného škrobu. Pozostáva hlavne z gluténu získaného počas separácie škrobu.

dusíkaté látky

vlhkosť, ak < 70 % alebo > 90 %

1.2.9

Kukuričné gluténové krmivo

Produkt získaný počas výroby kukuričného škrobu. Pozostáva z otrúb a kukuričnej tekutej frakcie. Produkt môže takisto obsahovať zlomkovú kukuricu a zvyšky z extrakcie oleja z kukuričných klíčkov. Môžu byť pridané iné produkty získané zo škrobu a rafinácie alebo fermentácie škrobových produktov, môže byť sušený.

vlhkosť, ak < 40 % alebo > 65 %

ak vlhkosť < 40 %:

dusíkaté látky

vláknina

škrob

tuk

1.2.10

Kukuričné klíčky

Produkt z kukurice získaný pri výrobe krupice, múky alebo škrobu. Pozostáva hlavne z kukuričných klíčkov, vonkajších obalov a častí endospermu.

vlhkosť, ak < 40 % alebo > 60 %

ak vlhkosť < 40 %:

dusíkaté látky

tuk

1.2.11

Výlisky kukuričných klíčkov

Produkt pri výrobe oleja získaný lisovaním spracovaných kukuričných klíčkov, ku ktorým môžu byť ešte prilepené časti endospermu a vonkajších obalov semien.

dusíkaté látky

tuk

1.2.12

Múka z kukuričných klíčkov

Produkt z výroby oleja získaný extrakciou spracovaných kukuričných klíčkov.

dusíkaté látky

1.2.13

Olej z kukuričných klíčkov

Produkt získaný z kukuričných klíčkov.

Tuk

1.2.14

Kukurica, napučiavaná

Produkt získaný z mletej alebo zlomkovej kukurice úpravou vo vlhkých, teplých podmienkach a pod tlakom.

Škrob

1.2.15

Kukuričný výluh

Koncentrovaná tekutá frakcia z namáčania kukurice.

vlhkosť, ak < 45 % alebo > 65 %

ak vlhkosť < 45 %:

dusíkaté látky

1.2.16

Siláž zo sladkej kukurice

Vedľajší produkt spracovateľského priemyslu sladkej kukurice, ktorý pozostáva zo sekaných a odvodnených alebo vylisovaných centrálnych klasov, šúpolia a základu zŕn. Vzniká sekaním klasov sladkej kukurice, šúpolia a listov za prítomnosti zŕn sladkej kukurice.

Vláknina

1.3.1

Proso

Zrná Panicum miliaceum L.

 

1.4.1

Ovos

Zrná Avena sativa L. a iných kultivarov ovsa.

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

1.4.2

Lúpaný ovos

Lúpané zrná ovsa. Môže byť ošetrený parou.

 

1.4.3

Ovsené vločky

Produkt získaný naparovaním a valcovaním olúpaného ovsa. Môže obsahovať malé množstvo ovsených šupiek.

Škrob

1.4.4

Ovsené mlynské zvyšky

Produkt získaný počas spracovania preosiateho, olúpaného ovsa na ovsený šrot a múku. Pozostáva hlavne z ovsených otrúb a malého množstva endospermu.

vláknina

škrob

1.4.5

Ovsené otruby

Produkt z výroby múky získaný z preosiatych zŕn olúpaného ovsa. Pozostáva hlavne z úlomkov vonkajších obalov a z častíc zŕn, z ktorých bola odstránená väčšina endospermu.

Vláknina

1.4.6

Ovsené šupky

Produkt získaný počas lúpania ovsených zŕn.

Vláknina

1.4.7

Ovos, napučiavaný

Produkt získaný z mletého alebo zlomkového ovsa úpravou vo vlhkých, teplých podmienkach a pod tlakom.

Škrob

1.4.8

Ovsené krúpy

Vyčistený ovos bez šupiek.

vláknina

škrob

1.4.9

Ovsená múka

Produkt získaný mletím ovsených zŕn.

vláknina

škrob

1.4.10

Kŕmna ovsená múka

Ovsený produkt s vysokým obsahom škrobu, po olúpaní.

Vláknina

1.4.11

Ovsené kŕmivo

Produkt získaný počas spracovania preosiateho, olúpaného ovsa na krúpy a múku. Pozostáva hlavne z ovsených otrúb a endospermu.

Vláknina

1.5.1

Semeno mrlíka bieleho, extrahované

Vyčistené celé semeno rastliny mrlíka bieleho (Chenopodium quinoa Willd.), z ktorého bol odstránený saponín obsiahnutý vo vonkajšej vrstve semien.

 

1.6.1

Ryža, zlomková

Produkt z mletia ryže (Oryza sativa L.) pozostávajúci prevažne z malých a/alebo zlomkových zŕn vyprodukovaných počas mletia.

Škrob

1.6.2

Ryža, mletá

Lúpaná ryža, z ktorej boli mletím celkom alebo čiastočne odstránené otruby a embryá.

Škrob

1.6.3

Ryža, predželatinovaná

Produkt získaný z mletej alebo zlomkovej ryže úpravou vo vlhkých, teplých podmienkach a pod tlakom.

Škrob

1.6.4

Ryža, extrudovaná

Produkt získaný extrúziou ryžovej múky.

Škrob

1.6.5

Ryžové vločky;

[ryža, predželatínovaná]

Produkt získaný vločkovaním predželatinovaných zŕn ryže alebo zlomkových zŕn.

Škrob

1.6.6

Ryža lúpaná/hnedá

Ryža získaná z nelúpanej ryže, z ktorej boli odstránené len šupky.

škrob

vláknina

1.6.7

Kŕmna ryža šrotovaná

Produkt získaný šrotovaním kŕmnej ryže pozostávajúci buď zo zelených, zvápenatených alebo nezrelých zŕn vytriedených preosievaním počas mletia olúpanej ryže, alebo z normálnych olúpaných zŕn, ktoré sú žlté alebo škvrnité.

Škrob

1.6.8

Ryžová múka

Produkt získaný mletím olúpanej, leštenej ryže.

Škrob

1.6.9

Múka z hnedej ryže

Produkt získaný mletím hnedej ryže.

vláknina

škrob

1.6.10

Ryžové otruby

Produkt z mletia olúpanej ryže pozostávajúci z vonkajších vrstiev jadra (oplodie, obal semena, zárodočné jadro, aleurón) s časťou klíčka.

Vláknina

1.6.11

Ryžové otruby s uhličitanom vápenatým

Produkt z leštenia olúpanej ryže pozostávajúci hlavne zo striebristých obalov, častíc aleurónovej vrstvy, endospermu a klíčkov; obsahuje rôzne množstvá uhličitanu vápenatého, ktorý pochádza z procesu leštenia.

vláknina

uhličitan vápenatý

1.6.12

Odtučnené ryžové otruby

Ryžové otruby, ktoré sú výsledkom extrakcie oleja.

Vláknina

1.6.13

Olej z ryžových otrúb

Olej extrahovaný zo stabilizovaných ryžových otrúb.

Tuk

1.6.14

Ryžové mlynské zvyšky

Produkt z výroby ryžovej múky a škrobu získaný suchým alebo mokrým mletím a osievaním. Pozostáva hlavne zo škrobu, bielkoviny, tuku a vlákniny.

škrob, ak > 20 %

dusíkaté látky, ak > 10 %

tuk, ak > 5 %

vláknina

1.6.15

Kŕmna múka z predvarenej ryže

Produkt z leštenia olúpanej predvarenej ryže pozostávajúci hlavne zo striebristých obalov, častíc aleurónovej vrstvy, endospermu a klíčkov; obsahuje rôzne množstvá uhličitanu vápenatého, ktorý pochádza z procesu leštenia.

vláknina

uhličitan vápenatý

1.6.16

Pivovarská ryža

Najmenšie zlomkové fragmenty z mletia, zvyčajne veľkosti jednej štvrtiny celého zrna.

Škrob

1.6.17

Ryžové klíčky

Produkt pozostávajúci najmä z embrya odstráneného počas procesu mletia, zbavený otrúb.

tuk

dusíkaté látky

1.6.18

Ryžové klíčky lisované

Produkt z výroby oleja, získaný lisovaním ryžových klíčkov, ku ktorým sú časti endospermu a vonkajšie obaly semien ešte prilepené.

dusíkaté látky

tuk

vláknina

1.6.19

Múka z ryžových klíčkov

Produkt z výroby oleja, získaný extrakciou ryžových klíčkov, ku ktorým sú časti endospermu a vonkajšie obaly semien stále prilepené.

dusíkaté látky

1.6.20

Ryžová bielkovina

Produkt z výroby škrobu zo zlomkovej ryže získaný mokrým mletím, osievaním, oddeľovaním, koncentráciou a sušením.

dusíkaté látky

1.6.21

Tekutá kŕmna leštená ryža

Koncentrovaný tekutý produkt z mokrého mletia a preosievania ryže.

Škrob

1.7.1

Raž

Zrná Secale cereale L.

 

1.7.2

Ražné mlynské zvyšky

Produkt z výroby múky získaný z preosiatej raže. Pozostáva hlavne z častíc endospermu s jemnými úlomkami vonkajších obalov a s malým množstvom rôznych častí zŕn.

škrob

vláknina

1.7.3

Ražné krmivo

Produkt z výroby múky získaný z preosiatej raže. Pozostáva hlavne z fragmentov vonkajších obalov a z častíc zŕn, z ktorých bolo odstráneného menej endospermu ako z ražných otrúb.

škrob

vláknina

1.7.4

Ražné otruby

Produkt z výroby múky získaný z preosiatej raže. Pozostáva hlavne z fragmentov vonkajších obalov a z častíc zŕn, z ktorých bola odstránená väčšina endospermu.

škrob

vláknina

1.8.1

Cirok [Milo]

Zrná/semená Sorghum bicolor (L.) Moench.

 

1.8.2

Biely cirok

Zrná ciroku bieleho.

 

1.8.3

Cirokové gluténové krmivo

Sušený produkt získaný počas oddeľovania cirokového škrobu. Pozostáva hlavne z otrúb a malého množstva gluténu. Produkt môže takisto obsahovať sušené zvyšky maceračnej vody a môžu byť pridané klíčky.

dusíkaté látky

1.9.1

Pšenica špaldová

Zrná pšenice Triticum spelta L., Triticum dicoccum Schrank, Triticum monococcum.

 

1.9.2

Otruby zo špaldovej pšenice

Produkt z výroby špaldovej múky. Pozostáva hlavne z vonkajších obalov a z malého množstva úlomkov špaldových klíčkov, s malým množstvom častíc endospermu.

Vláknina

1.9.3

Špaldové šupky

Produkt získaný počas lúpania zŕn špaldovej pšenice.

Vláknina

1.9.4

Mlynské zvyšky zo špaldovej pšenice

Produkt získaný počas spracovania preosiatej, olúpanej pšenice špaldovej na špaldovú múku. Pozostáva hlavne z častíc endospermu s jemnými úlomkami vonkajších obalov a s malým množstvom zvyšku po preosiatí zŕn.

vláknina

škrob

1.10.1

Tritikale

Zrná hybridu Triticum X Secale cereale L. Hybrid.

 

1.11.1

Pšenica

Zrná Triticum aestivum L., Triticum durum Desf. a iných kultivarov pšenice. Môže byť chránený v bachore.

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

1.11.2

Pšeničné korienky

Produkt z klíčenia sladovníckej pšenice a čistenia sladu, ktorý pozostáva z korienkov, jemných podielov obilnín, šupiek a malých zlomkových zŕn sladovanej pšenice.

 

1.11.3

Pšenica, predželatinovaná

Produkt získaný z mletej alebo zlomkovej pšenice úpravou vo vlhkých, teplých podmienkach a pod tlakom.

Škrob

1.11.4

Pšeničné mlynské zvyšky

Produkt z výroby múky získaný z preosiatych zŕn pšenice alebo z olúpanej špaldovej pšenice. Pozostáva hlavne z častíc endospermu s jemnými úlomkami vonkajších obalov a s malým množstvom zvyškov po preosiatí zŕn.

vláknina

škrob

1.11.5

Pšeničné vločky

Produkt získaný naparovaním a valcovaním olúpanej pšenice. Môže obsahovať malé množstvo pšeničných šupiek. Môže byť chránený v bachore.

vláknina

škrob

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

1.11.6

Pšeničné krmivo

Produkt z výroby múky alebo sladovania získaný z preosiatych zŕn pšenice alebo z olúpanej špaldovej pšenice. Pozostáva hlavne z fragmentov vonkajších obalov a z častíc zŕn, z ktorých bolo odstráneného menej endospermu ako zo pšeničných otrúb.

Vláknina

1.11.7

Pšeničné otruby (8)

Produkt z výroby múky alebo sladovania získaný z preosiatych zŕn pšenice alebo z olúpanej špaldovej pšenice. Pozostáva hlavne z úlomkov vonkajších obalov a z častíc zŕn, z ktorých bola odstránená väčšina endospermu.

Vláknina

1.11.8

Sladované fermentované častice pšenice

Produkt získaný kombináciou sladovania a fermentácie pšenice a pšeničných otrúb. Produkt sa potom vysuší a pomelie.

Škrob

Vláknina

1.11.10

Pšeničná vláknina

Vláknina extrahovaná pri spracovaní pšenice. Pozostáva najmä z vlákniny.

vlhkosť, ak < 60 % alebo > 80 %

ak vlhkosť < 60 %:

vláknina

1.11.11

Pšeničné klíčky

Produkt mletia múky pozostávajúci hlavne zo pšeničných klíčkov, valcovaných alebo iným spôsobom spracovaných, ku ktorým môžu byť ešte prilepené úlomky endospermu a vonkajších obalov.

dusíkaté látky

tuk

1.11.12

Pšeničné klíčky, fermentované

Produkt fermentácie pšeničných klíčkov s inaktivovanými mikroorganizmami.

dusíkaté látky

tuk

1.11.13

Výlisky zo pšeničných klíčkov

Produkt výroby oleja získaný lisovaním pšeničných klíčkov (Triticum aestivum L., Triticum durum Desf a iné kultivary pšenice a olúpanej špaldovej pšenice (Triticum spelta L., Triticum dicoccum Schrank, Triticum monococcum L.)), ku ktorým môžu byť ešte prilepené úlomky endospermu a vonkajších obalov semien.

dusíkaté látky

1.11.15

Pšeničná bielkovina

Pšeničná bielkovina extrahovaná počas výroby škrobu alebo etanolu, môže byť čiastočne hydrolyzovaná.

dusíkaté látky

1.11.16

Pšeničné gluténové krmivo

Produkt z výroby pšeničného škrobu a gluténu. Pozostáva z otrúb, z ktorých môžu byť čiastočne odstránené klíčky. Môže byť pridaná pšeničná tekutá frakcia, zlomková pšenica a iné produkty získané zo škrobu a z rafinácie škrobových produktov.

vlhkosť, ak < 45 % alebo > 60 %

ak vlhkosť < 45 %:

dusíkaté látky

škrob

1.11.18

Vitálny pšeničný glutén

Pšeničná bielkovina, ktorá sa vyznačuje vysokou viskoelasticitou v hydratovanom stave s minimálne 80 % bielkovín (Nx6,25) a maximálne 2 % popola v sušine.

dusíkaté látky

1.11.19

Tekutý pšeničný škrob

Produkt získaný z výroby škrobu/glukózy a gluténu zo pšenice.

vlhkosť, ak < 65 % alebo > 85 %

ak vlhkosť < 65 %:

škrob

1.11.20

Pšeničný škrob obsahujúci bielkovinu, čiastočne odcukrený

Produkt získaný počas výroby pšeničného škrobu obsahujúci hlavne čiastočne ocukrený škrob, rozpustné bielkoviny a iné rozpustné časti endospermu.

dusíkaté látky

škrob

celkový obsah cukru vyjadrený ako sacharóza

1.11.21

Pšeničná tekutá frakcia

Produkt zo pšenice získaný po mokrej extrakcii bielkoviny a škrobu. Môže byť hydrolyzovaný.

vlhkosť, ak < 55 % alebo > 85 %

ak vlhkosť < 55 %:

dusíkaté látky

1.11.22

Koncentrát pšeničných kvasníc

Mokrý vedľajší produkt, ktorý vzniká pri fermentácii pšeničného škrobu na výrobu alkoholu.

vlhkosť, ak < 60 % alebo > 80 %

ak vlhkosť < 60 %:

dusíkaté látky

1.11.23

Zvyšky po preosiatí sladovníckej pšenice

Produkt z čistenia sladovníckej pšenice pozostávajúci z malých zŕn sladovníckej pšenice a úlomkov úlomkov zŕn sladovníckej pšenice oddelených pred sladovaním.

vláknina

1.11.24

Jemné podiely sladovníckej pšenice a sladu

Jemné podiely obilnín aspirované pri premiestňovaní zrna.

Vláknina

1.11.25

Šupky sladovníckej pšenice

Produkt čistenia sladovníckej pšenice pozostávajúci z úlomkov šupiek a jemných podielov.

Vláknina

1.12.2

Obilná múka (9)

Múka z mletia obilia.

škrob

vláknina

1.12.3

Koncentrát obilnej bielkoviny (9)

Koncentrát a sušený produkt získaný z obilia po odstránení škrobu fermentáciou kvasnicami.

dusíkaté látky

1.12.4

Zvyšky po preosiatí obilnín (9)

Zvyšok z preosievania obilnín a sladu.

Vláknina

1.12.5

Obilné klíčky (9)

Produkt mletia múky a výroby škrobu pozostávajúci hlavne z obilninových klíčkov, valcovaných alebo iným spôsobom spracovaných, ku ktorým môžu byť ešte prilepené úlomky endospermu a vonkajších obalov.

dusíkaté látky,

tuk

1.12.6

Sirup z obilných výpalkov (9)

Produkt z obilia získaný odparením koncentrátu z výpalkov z fermentácie a destilácie obilia použitého pri výrobe obilných destilátov.

vlhkosť, ak < 45 % alebo > 70 %

ak vlhkosť < 45 %:

dusíkaté látky

1.12.7

Liehovarske mláto vlhké (9)

Vlhký produkt vyrobený ako tuhá frakcia odstreďovaním a/alebo filtráciou mláta z fermentovaného a destilovaného obilia používaného pri výrobe obilných destilátov.

vlhkosť, ak < 65 % alebo > 88 %

ak vlhkosť < 65 %:

dusíkaté látky

1.12.8

Koncentrované liehovarské výpalky (9)

Vlhký produkt z výroby alkoholu destiláciou rozomletej pšeničnej hmoty a cukrového sirupu po predchádzajúcom oddelení otrúb a gluténu.

vlhkosť, ak < 65 % alebo > 88 %

ak vlhkosť < 65 %:

dusíkaté látky, ak > 10 %

1.12.9

Liehovarské mláto s výpalkami (9)

Produkt získaný pri výrobe alkoholu destiláciou rozomletej obilnej hmoty a/alebo iných produktov obsahujúcich škrob a cukor. Môže byť chránený v bachore.

vlhkosť, ak < 60 % alebo > 80 %

ak vlhkosť < 60 %:

dusíkaté látky

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

1.12.10

Liehovarské mláto sušené (9)

Produkt destilácie alkoholu získaný sušením tuhých zvyškov fermentovaných zŕn. Môže byť chránený v bachore.

dusíkaté látky

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

1.12.11

Liehovarské mláto tmavé (9) [Liehovarské mláto s výpalkami sušené] (9)

Produkt destilácie alkoholu získaný sušením tuhých zvyškov fermentovaných zŕn, ku ktorému bol pridaný sirup alebo dehydrované výpalky. Môže byť chránený v bachore.

dusíkaté látky

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

1.12.12

Pivovarské mláto

Pivovarský produkt zložený zo zvyškov sladovaných a nesladovaných obilnín a iných škrobových produktov, ktoré môžu obsahovať chmeľ. V typickom prípade sa uvádza na trh vo vlhkom stave, ale môže sa predávať aj v sušenej forme.

vlhkosť, ak < 65 % alebo > 88 %

ak vlhkosť < 65 %:

dusíkaté látky

1.12.13

Draff

Pevný produkt z výroby sladovej whisky. Pozostáva zo zvyškov sladového jačmeňa po extrakcii horúcou vodou. V typickom prípade sa uvádza na trh vo vlhkej forme po odstránení exraktu pôsobením zemskej príťažlivosti.

vlhkosť, ak < 65 % alebo > 88 %

ak vlhkosť < 65 %:

dusíkaté látky

1.12.14

Mash Filter Grains

Pevný produkt získaný výrobou piva, sladového extraktu a whisky. Pozostáva zo zvyškov mletého sladu a prípadne aj iných prídavkov bohatých na cukor alebo škrob po extrakcii horúcou vodou. V typickom prípade sa uvádza na trh vo vlhkej forme po odstránení exraktu lisovaním.

vlhkosť, ak < 65 % alebo > 88 %

ak vlhkosť < 65 %:

dusíkaté látky

1.12.15

Pot ale

Produkt, ktorý zostal v destilačnom prístroji z prvej destilácie (sfermentovaného sladu) v sladovníckom liehovare.

dusíkaté látky, ak > 10 %

1.12.16

Sirup Pot ale

Produkt z prvej destilácie (sfermentovaného sladu) v sladovníckom liehovare vyrobený odparením výpalkov, ktoré zostali v destilačnom prístroji.

vlhkosť, ak < 45 % alebo > 70 %

ak vlhkosť < 45 %:

dusíkaté látky


2.   Semená olejnín, olejnaté plody a produkty z nich získané

Číslo

Názov

Opis

Povinné údaje

2.1.1

Výlisky z Babassu

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním palmových orechov Babassu odrôd Orbignya

dusíkaté látky

tuk

vláknina

2.2.1

Semeno ľaničníka siateho

Semená Camelina sativa L. Crantz.

 

2.2.2

Výlisky z ľaničníka siateho

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním semien ľaničníka siateho.

dusíkaté látky

tuk

vláknina

2.2.3

Múčka z ľaničníka siateho

Produkt z výroby oleja získaný extrakciou a primeranou tepelnou úpravou výliskov semien ľaničníka siateho.

dusíkaté látky

2.3.1

Kakaové šupky

Tegumenty sušených a pražených bôbov Theobroma cacao L.

Vláknina

2.3.2

Kakaové šupky

Produkt získaný spracovaním kakaových bôbov.

vláknina

dusíkaté látky

2.3.3

Kakaový extrahovaný šrot z čiastočne lúpaných semien

Produkt z výroby oleja získaný extrakciou suchých a pražených kakaových bôbov Theobroma cacao L., z ktorých bola odstránená časť šupiek.

dusíkaté látky

vláknina

2.4.1

Kokosové výlisky

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním vysušeného jadra (endospermu) a vonkajšieho obalu (tegumentu) semena kokosovej palmy. Cocos nucifera L.

dusíkaté látky

tuk

vláknina

2.4.2

Kokosové výlisky hydrolyzované

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním a enzymatickou hydrolýzou vysušeného jadra (endospermu) a vonkajšieho obalu (tegumentu) semena kokosovej palmy Cocos nucifera L.

dusíkaté látky

tuk

vláknina

2.4.3

Kokosová múčka/kokosový extrahovaný šrot

Produkt z výroby oleja získaný extrahovaním vysušeného jadra (endospermu) a vonkajšieho obalu (tegumentu) semena kokosovej palmy

dusíkaté látky

2.5.1

Bavlníkové semená

Semená bavlníka Gossypium spp., z ktorých bola odstránená vláknina. Môže byť chránený v bachore.

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

2.5.2

Bavlníkový extrahovaný šrot z čiastočne lúpaných semien

Produkt z výroby oleja získaný extrakciou semien bavlníka, z ktorých bola odstránená vláknina a časť šupiek.

(Maximálny obsah vlákniny 22,5 % v sušine). Môže byť chránený v bachore.

dusíkaté látky

vláknina

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

2.5.3

Bavlníkové výlisky

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním semien bavlníka, z ktorých bola odstránená vláknina.

dusíkaté látky

vláknina

tuk

2.6.1

Podzemnicové výlisky z čiastočne lúpaných semien

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním čiastočne olúpanej podzemnice olejnej Arachis hypogaea L. a iných druhov Arachis.

(Maximálny obsah vlákniny 16 % v sušine.)

dusíkaté látky

tuk

vláknina

2.6.2

Podzemnicový extrahovaný šrot z čiastočne lúpaných semien

Produkt z výroby oleja získaný extrakciou výliskov čiastočne olúpanej podzemnice olejnej.

(Maximálny obsah vlákniny 16 % v sušine.)

dusíkaté látky

vláknina

2.6.3

Podzemnicové výlisky z lúpaných semien

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním olúpanej podzemnice olejnej.

dusíkaté látky

tuk

vláknina

2.6.4

Podzemnicový extrahovaný šrot z lúpaných semien

Produkt z výroby oleja získaný extrakciou výliskov olúpanej podzemnice olejnej.

dusíkaté látky

vláknina

2.7.1

Kapokové výlisky

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním semien kapoka (Ceiba pentadra L. Gaertn.)

dusíkaté látky

vláknina

2.8.1

Ľanové semená

Semená ľanu Linum usitatissimum L. (Minimálna botanická čistota 93 %) celé, vyhladené alebo pomleté. Môžu byť chránené v bachore.

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

2.8.2

Ľanové výlisky

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním ľanových semien. (Minimálna botanická čistota 93 %).

dusíkaté látky

tuk

vláknina

2.8.3

Ľanový extrahovaný šrot

Produkt z výroby oleja získaný extrakciou a primeranou tepelnou úpravou ľanových výliskov.

Môže obsahovať najviac 1 % použitej bieliacej hlinky z integrovaných zariadení na šrotovanie a rafináciu alebo filtračných pomocných látok. Môže byť chránený v bachore.

dusíkaté látky

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

2.9.1

Horčicové otruby

Produkt z výroby horčice (Brassica juncea L.). Pozostáva z fragmentov vonkajších obalov a čiastočiek zrna.

vláknina

2.9.2

Extrahovaný šrot z horčicových semien

Produkt získaný extrakciou prchavého horčicového oleja z horčicových semien.

dusíkaté látky

2.10.1

Nigerové semená

Semená rastliny niger Guizotia abyssinica (L. F.) Cass.

 

2.10.2

Nigerové výlisky

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním nigerových semien. (Popol nerozpustný v HCl: maximálne 3,4 %).

dusíkaté látky

tuk

vláknina

2.11.1

Olivový extrahovaný šrot

Produkt z výroby oleja získaný extrakciou olív Olea europea L., podľa možnosti oddelený od častí jadier.

dusíkaté látky

vláknina

tuk

2.12.1

Palmojadrové výlisky

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním palmových jadier Elaeis guineensis Jacq., Corozo oleifera (HBK) L. H. Bailey (Elaeis melanococca auct.), z ktorých bola v najväčšej možnej miere odstránená tvrdá šupka.

dusíkaté látky

vláknina

tuk

2.12.2

Palmojadrový extrahovaný šrot

Produkt z výroby oleja získaný extrakciou palmových jadier, z ktorých bola v najväčšej možnej miere odstránená tvrdá šupka.

dusíkaté látky

vláknina

2.13.1

Tekvicové a dyňové semienka

Semená Cucurbita pepo L. a rastlín rodu Cucurbita.

 

2.13.2

Tekvicové a dyňové výlisky

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním semien Cucurbita pepo a rastlín rodu Cucurbita.

dusíkaté látky

tuk

2.14.1

Repkové semeno (10)

Semeno repky Brassica napus L. ssp. oleifera (Metzg.) Sinsk., indického sarsonu Brassica napus L. var. glauca (Roxb.) O.E. Schulz a repky Brassica rapa ssp. oleifera (Metzg.) Sinsk. Minimálna botanická čistota 94 %. Môže byť chránené v bachore.

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

2.14.2

Repkové výlisky

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním semien repky. Môže obsahovať najviac 1 % použitej bieliacej hlinky z integrovaných zariadení na šrotovanie a rafináciu alebo filtračných pomocných látok Môže byť chránený v bachore.

dusíkaté látky

tuk

vláknina

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

2.14.3

Repkový extrahovaný šrot

Produkt z výroby oleja získaný extrakciou a primeranou tepelnou úpravou výliskov repkových semien. Môže obsahovať najviac 1 % použitej bieliacej hlinky z integrovaných zariadení na šrotovanie a rafináciu alebo filtračných pomocných látok. Môže byť chránený v bachore.

dusíkaté látky

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

2.14.4

Repkové semeno, extrudované

Produkt získaný z celej repky úpravou vo vlhkých, teplých podmienkach a pod tlakom zvyšujúcim želatináciu škrobu. Môže byť chránený v bachore.

dusíkaté látky

tuk

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

2.14.5

Bielkovinový koncentrát z repkového semena

Produkt z výroby oleja získaný oddelením bielkovinovej frakcie výliskov z repkového semena alebo repkového semena.

dusíkaté látky

2.15.1

Požltové semeno

Semeno požltu Carthamus tinctorius L.

 

2.15.2

Požltový extrahovaný šrot z čiastočne lúpaných semien

Produkt z výroby oleja získaný extrakciou čiastočne olúpaných požltových semien.

dusíkaté látky

vláknina

2.15.3

Požltové šupky

Produkt získaný počas lúpania požltových semien.

vláknina

2.16.1

Sezamové semeno

Semená Sesamum indicum L.

 

2.17.1

Sezamové semeno, čiastočne olúpané

Produkt z výroby oleja získaný odstránením časti šupiek.

dusíkaté látky

vláknina

2.17.2

Sezamové šupky

Produkt získaný počas lúpania sezamových semien.

vláknina

2.17.3

Sezamové výlisky

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním semien rastliny sezamu (popol nerozpustný v HCl: maximálne 5 %).

dusíkaté látky

vláknina

tuk

2.18.1

Toastované sójové bôby

Sójové bôby (Glycine max. L. Merr.) podrobené príslušnému tepelnému spracovaniu. (Ureázová aktivita maximálne 0,4 mg N/g × min.). Môžu byť chránené v bachore.

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

2.18.2

Sójové výlisky

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním semien sóje.

dusíkaté látky

tuk

vláknina

2.18.3

Sójový extrahovaný šrot

Produkt z výroby oleja získaný zo sójových bôbov po extrakcii a po príslušnom tepelnom spracovaní. (Ureázová aktivita maximálne 0,4 mg N/g × min.). Môže obsahovať maximálne 1 % použitej bieliacej hlinky alebo iných filtračných pomocných látok z integrovaných zariadení na šrotovanie a rafináciu alebo filtračných pomocných látok. Môže byť chránený v bachore.

dusíkaté látky

vláknina

ak > 8 % v sušine

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

2.18.4

Extrahovaný šrot so sóje, lúpaný

Produkt z výroby oleja získaný z lúpaných sójových bôbov po extrakcii a po príslušnom tepelnom spracovaní. Môže obsahovať najviac 1 % použitej bieliacej hlinky z integrovaných zariadení na šrotovanie a rafináciu alebo filtračných pomocných látok. (Ureázová aktivita maximálne 0,5 mg N/g × min.). Môže byť chránený v bachore.

dusíkaté látky

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

2.18.5

Sójové šupky

Produkt získaný počas lúpania sójových bôbov.

vláknina

2.18.6

Sójové bôby, extrudované

Produkt získaný zo sójových bôbov úpravou vo vlhkých, teplých podmienkach a pod tlakom zvyšujúcim želatinizáciu škrobu. Môže byť chránený v bachore.

dusíkaté látky

tuk

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

2.18.7

Sójový bielkovinový koncentrát

Produkt získaný z olúpaných, odtučnených sójových bôbov po fermentácii alebo druhej extrakcii s cieľom znížiť obsah bezdusíkatého extraktu.

dusíkaté látky

2.18.8

Extrahovaná pulpa zo sóje; [sójová pasta]

Produkt získaný počas extrakcie sójových bôbov na prípravu jedla.

dusíkaté látky

2.18.9

Melasa zo sójových bôbov

Produkt získaný počas spracúvania sójových bôbov.

dusíkaté látky

tuk

2.18.10

Vedľajší produkt zo spracovania sójových bôbov

Produkty získané pri spracúvaní sójových bôbov s cieľom získať potravinové prípravky zo sójových bôbov.

dusíkaté látky

2.19.1

Slnečnicové semeno

Semená slnečnice Helianthus annuus L. Môžu byť chránený v bachore.

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

2.19.2

Slnečnicové výlisky

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním slnečnicových semien.

dusíkaté látky

tuk

vláknina

2.19.3

Extrahovaný šrot zo slnečnicového semena

Produkt z výroby oleja získaný extrakciou a primeranou tepelnou úpravou výliskov slnečnicových semien. Môže obsahovať najviac 1 % použitej bieliacej hlinky z integrovaných zariadení na šrotovanie a rafináciu alebo filtračných pomocných látok. Môže byť chránený v bachore.

dusíkaté látky

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

2.19.4

Extrahovaný šrot zo slnečnicového semena, vylúpaný

Produkt z výroby oleja získaný extrakciou a primeranou tepelnou úpravou výliskov zo slnečnicových semien, z ktorých bola odstránená časť šupiek alebo celé šupky. Môže obsahovať najviac 1 % použitej bieliacej hlinky z integrovaných zariadení na šrotovanie a rafináciu alebo filtračných pomocných látok.

(Maximálny obsah vlákniny 27,5 % v sušine).

dusíkaté látky

vláknina

2.19.5

Šupky zo slnečnicového semena

Produkt získaný počas lúpania slnečnicových semien.

vláknina

2.20.1

Rastlinný olej a tuk (11)

Olej a tuk získaný z rastlín (okrem ricínového oleja z ricínovníka), môže byť odslizený, rafinovaný a/alebo hydrogenovaný.

vlhkosť, ak > 1 %

2.21.1

Surové lecitíny

Fosfolipidy získané počas odstraňovania slizových látok zo surového oleja z olejnatých semien a plodov.

 

2.22.1

Semeno konopy

Kontrolované semeno konopy Cannabis sativa L. s maximálnym obsahom THC v súlade s právnymi predpismi EÚ.

 

2.22.2

Výlisky z konopy

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním semien konopy.

dusíkaté látky

vláknina

2.22.3

Olej z konopy

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním rastliny a semien konopy.

dusíkaté látky

tuk

vláknina

2.23.1

Semeno maku

Semená Papaver somniferum L.

 

2.23.2

Makový extrahovaný šrot

Produkt z výroby oleja získaný extrakciou výliskov semena maku.

dusíkaté látky


3.   Semená strukovín a produkty z nich získané

Číslo

Názov

Opis

Povinné údaje

3.1.1

Fazuľa, toastovaná

Semená Phaseolus spp. alebo Vigna spp. podrobené primeranej tepelnej úprave. Môžu byť chránené v bachore.

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

3.1.2

Fazuľový bielkovinový koncentrát

Produkt získaný pri výrobe škrobu po odstránení vody z plodov fazule.

dusíkaté látky

3.2.1

Svätojánsky chlieb, sušený

Sušené plody stromu svätojánskeho chleba Ceratonia siliqua L.

vláknina

3.2.3

Struky svätojánskeho chleba, sušené

Produkt získaný šrotovaním suchých plodov (strukov) stromu svätojánskeho chleba, z ktorých boli odstránené semená.

vláknina

3.2.4

Múka zo svätojánskeho chleba, mikronizovaná

Produkt získaný mikronizáciou suchých plodov stromu svätojánskeho chleba, z ktorých boli odstránené semená.

vláknina

celkový obsah cukru vyjadrený ako sacharóza

3.2.5

Klíčky svätojánskeho chleba

Klíčky semien stromu svätojánskeho chleba.

dusíkaté látky

3.2.6

Výlisky z klíčkov svätojánskeho chleba

Produkt z výroby oleja získaný lisovaním klíčkov svätojánskeho chleba.

dusíkaté látky

3.2.7

Semená svätojánskeho chleba

Semená stromu svätojánskeho chleba.

vláknina

3.3.1

Cícer baraní

Semená Cicer arietinum L.

 

3.4.1

Vika šošovicová

Semená Ervum ervilia L.

 

3.5.1

Semeno senovky gréckej

Semeno senovky gréckej (Trigonella foenum-graecum).

 

3.6.1

Guarová múka

Produkt získaný po extrakcii rastlinného slizu zo semien guarových bôbov Cyamopsis tetragonoloba (L.) Taub.

dusíkaté látky

3.6.2

Guarová múka z klíčkov

Produkt extrakcie rastlinného slizu z klíčkov semien guarových bôbov.

dusíkaté látky

3.7.1

Bôb konský

Semená Vicia faba L. ssp. faba var. equina Pers. a var. minuta (Alef.) Mansf.

 

3.7.2

Vločky z bôbu konského

Produkt získaný naparovaním a valcovaním olúpaného bôbu konského.

škrob

dusíkaté látky

3.7.3

Šupky bôbu konského; [šupky bôbu obyčajného]

Produkt získaný počas lúpania semien bôbu konského pozostávajúci najmä z vonkajších obalov.

vláknina

dusíkaté látky

3.7.4

Bôb konský, vylúpaný

Produkt získaný počas lúpania semien bôbu konského pozostávajúci najmä jadier bôbov bôbu konského.

dusíkaté látky

vláknina

3.7.5

Bielkovina z bôbu konského

Produkt získaný mletím a frakcionáciou vzduchom bôbu konského.

dusíkaté látky

3.8.1

Šošovica

Semená Lens culinaris a.o. Medik

 

3.8.2

Šupky šošovice

Produkt získaný počas lúpania šošovicových semien.

vláknina

3.9.1

Lupina sladká

Semená Lupinus spp. s nízkym obsahom horkých semien.

 

3.9.2

Lupina sladká, vylúpaná

Vylúpané semená lupiny.

dusíkaté látky

3.9.3

Šupky lupiny; [šupky lupiny]

Produkt získaný počas lúpania semien lupiny pozostávajúci najmä z vonkajších obalov.

dusíkaté látky

vláknina

3.9.4

Lupinový extrahovaný šrot

Produkt získaný po extrakcii zložiek lupiny.

vláknina

3.9.5

Mlynské zvyšky lupiny

Produkt získaný počas výroby lupinovej múky z lupiny. Pozostáva predovšetkým z častíc kotyledonu a v menšej miere zo šupiek.

dusíkaté látky

vláknina

3.9.6

Lupinová bielkovina

Produkt získaný z oddelenej vody z plodov lupiny pri výrobe škrobu alebo po mletí a frakcionácie vzduchom.

dusíkaté látky

3.9.7

Múka z lupinovej bielkoviny

Produkt spracovania lupiny na výrobu múky s vysokým obsahom proteínu.

dusíkaté látky

3.10.1

Fazuľa mungo

Bôby Vigna radiata L.

 

3.11.1

Hrach

Semená Pisum spp. Môže byť chránený v bachore

v príslušnom prípade metóda ochrany v bachore

3.11.2

Hrachové otruby

Produkt získaný počas výroby hrachovej múčky. Pozostáva najmä zo šupiek odstránených počas lúpania a čistenia hrachu.

vláknina

3.11.3

Hrachové vločky

Produkt získaný naparovaním a valcovaním olúpaných semien hrachu.

škrob

3.11.4

Hrachová múka

Produkt získaný počas mletia hrachu.

dusíkaté látky

3.11.5

Hrachové šupky

Produkt získaný počas výroby hrachovej múky z hrachu. Pozostáva najmä zo šupiek odstránených počas lúpania a čistenia a v menšej miere z endospermu.

vláknina

3.11.6

Hrach, vylúpaný

Vylúpané semená hrachu.

dusíkaté látky

vláknina

3.11.7

Hrachové mlynské zvyšky

Produkt získaný počas výroby hrachovej múky. Pozostáva najmä z častíc kotyledonu a v menšej miere zo šupiek.

dusíkaté látky

vláknina

3.11.8

Zvyšky po preosiatí hrachu

Zlomky hrachu, ktoré zostali po preosievaní.

vláknina

3.11.9

Hrachová bielkovina

Produkt získaný z oddelenej vody z plodov hrachu pri výrobe škrobu alebo po mletí a frakcionácie vzduchom.

dusíkaté látky

3.11.10

Hrachový extrahovaný šrot

Produkt získaný mokrou extrakciou škrobu a bielkoviny z hrachu. Pozostáva najmä z vnútornej vlákniny a škrobu.

vlhkosť, ak < 70 % alebo > 85 %

škrob

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

3.11.11

Hrachová tekutá frakcia

Produkt získaný mokrou extrakciou škrobu a bielkoviny z hrachu. Pozostáva najmä z rozpustných bielkovín a vnútornej vlákniny a oligosacharidov.

vlhkosť, ak < 60 % alebo > 85 %

celkový obsah cukru

dusíkaté látky

3.11.12

Hrachová vláknina

Produkt získaný extrakciou po pomletí a preosiatí lúpaného hrachu.

vláknina

3.12.1

Vika

Semená Vicia sativa L. var sativa a iné odrody.

 

3.13.1

Hrachor siaty (12)

Semená Lathyrus sativus L. podrobené primeranej tepelnej úprave.

 

3.14.1

Vika monantha

Semená Vicia monanthos Desf.

 


4.   Hľuzy, korene a produkty z nich získané

Číslo

Názov

Opis

Povinné údaje

4.1.1

Cukrová repa

Koreň Beta vulgaris L. ssp. vulgaris var. altissima Doell.

 

4.1.2

Skrojky cukrovej repy

Čerstvý produkt z výroby cukru pozostávajúci najmä z očistených častí cukrovej repy a prípadne s časťami jej listov.

popol nerozpustný v HCl, ak > 5 % sušiny

ak vlhkosť < 50 %:

4.1.3

(Repný) cukor; [sacharóza]

Cukor extrahovaný z cukrovej repy s použitím vody.

Sacharóza

4.1.4

Melasa z (cukrovej) repy

Produkt obsahujúci zvyšky sirupu získaný počas výroby alebo rafinácie cukru z cukrovej repy.

celkový obsah cukru vyjadrený ako sacharóza

vlhkosť, ak > 28 %

4.1.5

Melasa z (cukrovej) repy, čiastočne odcukrená a/alebo zbavená betaínu

Produkt získaný po ďalšej extrakcii sacharózy a/alebo betaínu z melasy cukrovej repy s použitím vody.

celkový obsah cukru vyjadrený ako sacharóza

vlhkosť, ak > 28 %

4.1.6

Melasa z izomaltulózy

Nekryštalizovaná frakcia z výroby izomaltulózy enzymatickou premenou sacharózy z cukrovej repy.

Vlhkosť, ak < 40 %:

4.1.7

Cukrovarské rezky mokré

Produkt z výroby cukru pozostávajúci z dehydrovaných plátkov cukrovej repy. Minimálny obsah vlhkosti: 82 %. Obsah cukru je nízky a blíži sa k nule v dôsledku (mliečnej) fermentácie.

popol nerozpustný v HCl, ak > 5 % sušiny

vlhkosť, ak < 82 % alebo > 92 %

4.1.8

Cukrovarské rezky lisované

Produkt z výroby cukru pozostávajúci z dehydrovaných a mechanicky lisovaných plátkov cukrovej repy. Maximálny obsah vlhkosti: 82 %. Obsah cukru je nízky a blíži sa k nule v dôsledku (mliečnej) fermentácie.

popol nerozpustný v HCl, ak > 5 % sušiny

vlhkosť, ak < 65 % alebo > 82 %

4.1.9

Cukrovarské rezky lisované, melasované

Produkt z výroby cukru pozostávajúci z dehydrovaných a mechanicky lisovaných plátkov cukrovej repy s pridanou melasou. Maximálny obsah vlhkosti: 82 %. Obsah cukru sa znižuje v dôsledku (mliečnej) fermentácie.

popol nerozpustný v HCl, ak > 5 % sušiny

vlhkosť, ak < 65 % alebo > 82 %

4.1.10

Cukrovarské rezky sušené

Produkt z výroby cukru pozostávajúci z dehydrovaných a sušených plátkov cukrovej repy.

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

Celkové cukry vyjadrené ako sacharóza, ak >10,5 %

4.1.11

Cukrovarské rezky sušené, melasované

Produkt z výroby cukru pozostávajúci z dehydrovaných a sušených plátkov cukrovej repy s pridanou melasou.

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

celkový obsah cukru vyjadrený ako sacharóza

4.1.12

Cukrový sirup

Produkt získaný spracovaním cukru a/alebo melasy.

celkový obsah cukru vyjadrený ako sacharóza

vlhkosť, ak > 35 %

4.1.13

Cukrové rezky, varené

Produkt z výroby jedlého sirupu z cukrovej repy, ktorý môže byť lisovaný alebo sušený.

ak sušený:

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

ak lisovaný:

 

popol nerozpustný v HCl, ak > 5 % sušiny

 

Vlhkosť, ak < 50 %

4.1.14

Fruktooligosacharidy

Produkt získaný z cukrovej repy enzymatickým procesom.

Vlhkosť, ak < 28 %:

4.2.1

Šťava z cukrovej repy

Šťava z lisovania červenej repy (Beta vulgaris convar. crassa var. conditiva) s následnou koncentráciou a pasterizáciou a pasterizáciou, ktorá si zachová typickú zeleninovú chuť a arómu.

vlhkosť, ak < 50 % alebo > 60 %

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

4.3.1

Mrkva

Koreň žltej alebo červenej mrkvy Daucus carota L.

 

4.3.2

Mrkvové šupky, naparené

Vlhký produkt z odvetvia spracovania mrkvy pozostávajúci zo šupiek odstránených z koreňa mrkvy naparením, do ktorého môže byť pridaný vytečený rôsolovitý mrkvový škrob. Maximálny obsah vlhkosti: 97 %.

škrob

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

vlhkosť, ak < 87 % alebo > 97 %

4.3.3

Mrkvové oškrabky

Vlhký produkt, ktorý je uvoľnený mechanickým oddeľovaním pri spracúvaní mrkvy a ktorý pozostáva hlavne zo sušenej mrkvy a zvyškov mrkvy. Produkt môže byť podrobený vhodnej tepelnej úprave. Maximálny obsah vlhkosti: 97 %.

škrob

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

vlhkosť, ak < 87 % alebo > 97 %

4.3.4

Mrkvové vločky

Produkt získaný vločkovaním koreňov žltej alebo červenej mrkvy, ktorý je následne vysušený.

 

4.3.5

Mrkva sušená

Koreň žltej alebo červenej mrkvy bez ohľadu na spôsob spracovania, ktorý je následne vysušený.

vláknina

4.3.6

Kŕmna mrkva, sušená

Produkt zložený z vnútornej dužiny a vonkajších obalov, ktoré sú vysušené.

vláknina

4.4.1

Korene čakanky

Korene Cichorium intybus L.

 

4.4.2

Skrojky čakanky

Čerstvý produkt zo spracovania čakanky. Pozostáva prevažne z očistených častí čakanky a častí listov.

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

ak vlhkosť < 50 %

4.4.3

Semeno čakanky

Semeno Cichorium intybus L.

 

4.4.4

Rezky z čakanky, lisované

Produkt z výroby inulínu z koreňov Cichorium intybus L. pozostávajúci z extrahovaných a mechanicky lisovaných plátkov čakanky. (Rozpustné) čakankové uhľohydráty a voda boli čiastočne odstránené.

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

vlhkosť, ak < 65 % alebo > 82 %

4.4.5

Rezky z čakanky, sušené

Produkt z výroby inulínu z koreňov Cichorium intybus L. pozostávajúci z extrahovaných a mechanicky lisovaných plátkov čakanky a následne vysušený. (Rozpustné) čakankové uhľohydráty a voda boli čiastočne odstránené.

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

4.4.6

Prášok z koreňov čakanky

Produkt získaný rezaním, sušením a mletím koreňov čakanky.

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

4.4.7

Melasa čakanky

Produkt zo spracovania čakanky získaný počas výroby inulínu a oligofruktózy.

dusíkaté látky

vlhkosť, ak < 20 % alebo > 30 %

4.4.8

Vinas z čakanky

Produkt zo spracovania čakanky získaný počas rafinácie inulínu a oligofruktózy.

dusíkaté látky

vlhkosť, ak < 30 % alebo > 40 %

4.4.9

Inulín čakankový

Inulín je fruktan extrahovaný z koreňa Cichorium intybus L.

 

4.4.10

Oligofruktózový sirup

Produkt získaný čiastočnou hydrolýzou inulínu z Cichorium intybus L.

vlhkosť, ak < 20 % alebo > 30 %

4.4.11

Oligofruktóza, sušená

Produkt získaný čiastočnou hydrolýzou inulínu z Cichorium intybus L.a následným sušením.

 

4.5.1

Cesnak, sušený

Biely až žltý prášok čistého mletého cesnaku Allium sativum L.

 

4.6.1

Maniok; [tapioka]; [kassava]

Korene Manihot esculenta Crantz bez ohľadu na spôsob ich spracovania.

vlhkosť, ak < 60 % alebo > 70 %

4.6.2

Maniok, sušený

Korene manioku bez ohľadu na spôsob ich spracovania, ktoré sú následne vysušené.

škrob

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

4.7.1

Cibuľová pulpa (dužina, dreň)

Vlhký produkt, ktorý sa uvoľňuje počas spracúvania cibule (druhu Allium) a pozostáva zo šupiek a celých cibúľ. Ak ide o proces výroby cibuľového oleja, pozostáva väčšinou z varených zvyškov cibule.

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

4.7.2

Cibuľa, smažená

Ošúpané a obalené kúsky cibule, ktoré sú potom smažené.

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

tuk

4.8.1

Zemiaky

Hľuzy Solanum tuberosum L.

vlhkosť, ak < 72 % alebo > 88 %

4.8.2

Zemiaky, ošúpané

Zemiaky, z ktorých je odstránená šupa pomocou pary.

škrob

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

4.8.3

Zemiakové šupky, naparené

Vlhký produkt z odvetvia spracovania cibule pozostávajúci zo šupiek odstránených z hľuzy zemiaka pomocou pary, do ktorej môže byť pridaný odtečený rôsolovitý zemiakový škrob. Môže byť vo forme zemiakovej kaše.

vlhkosť, ak < 82 % alebo > 93 %

škrob

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

4.8.4

Odrezky zo zemiakov, surové

Produkt uvoľnený zo zemiakov počas prípravy zemiakových produktov určených na ľudskú spotrebu, ktorý bol ošúpaný.

vlhkosť, ak < 72 % alebo > 88 %

škrob

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

4.8.5

Zemiakové oškrabky

Produkt, ktorý je uvoľnený mechanickým oddeľovaním pri spracúvaní zemiakov a ktorý pozostáva hlavne zo sušených zemiakov a zvyškov zemiakov. Produkt môže byť podrobený vhodnej tepelnej úprave.

vlhkosť, ak < 82 % alebo > 93 %

škrob

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

4.8.6

Zemiaková kaša

Blanšírovaný alebo prevarený a potom roztlačený zemiakový výrobok.

škrob

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

4.8.7

Zemiakové vločky

Výrobok získaný valcovým sušením umytých, ošúpaných alebo neošúpaných naparených zemiakov.

škrob

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

4.8.8

Zemiaková dužina

Produkt z výroby zemiakového škrobu pozostávajúci z extrahovaných mletých zemiakov.

vlhkosť, ak < 77 % alebo > 88 %

4.8.9

Zemiaková dužina, sušená

Sušený produkt z výroby zemiakového škrobu pozostávajúci z extrahovaných mletých zemiakov.

 

4.8.10

Zemiaková bielkovina

Produkt z výroby škrobu pozostávajúci hlavne z bielkovinových látok získaných po oddelení škrobu.

dusíkaté látky

4.8.11

Zemiaková bielkovina, hydrolyzovaná

Bielkovina získaná kontrolovanou enzymatickou hydrolýzou zemiakových bielkovín.

dusíkaté látky

4.8.12

Zemiaková bielkovina, fermentovaná

Produkt získaný fermentáciou zemiakovej bielkoviny a následným sušením rozprašovaním.

dusíkaté látky

4.8.13

Zemiaková bielkovina fermentovaná, tekutá

Tekutý produkt získaný fermentáciou zemiakovej bielkoviny.

dusíkaté látky

4.8.14

Zemiaková šťava, koncentrovaná

Koncentrovaný produkt z výroby zemiakového škrobu pozostávajúci zo zvyškov po čiastočnom odstránení vlákniny, bielkovín a škrobov z celej zemiakovej dužiny a odparení časti vody.

vlhkosť, ak < 50 % alebo > 60 %

ak vlhkosť < 50 %:

dusíkaté látky

Popol

4.8.15

Zemiakové granule

Sušené zemiaky (zemiaky po umytí, ošúpaní a zmenšení ich veľkosti – krájaním, vločkovaním atď. a odstránení obsahu vody).

 

4.9.1

Sladký zemiak

Hľuzy Ipomoea batatas L. bez ohľadu na spôsob ich spracovania.

vlhkosť, ak < 57 % alebo > 78 %

4.10.1

Jeruzalemské artičoky; [topinambur]

Hľuzy Helianthus tuberosus L. bez ohľadu na spôsob ich spracovania.

vlhkosť, ak < 75 % alebo > 80 %


5.   Iné semená a plody a produkty z nich získané

Číslo

Názov

Opis

Povinné údaje

5.1.1

Žaluď

Celé plody duba letného Quercus robur L., duba zimného Quercus petraea (Matt.) Liebl., duba korkového Quercus suber L. alebo iných druhov duba.

 

5.1.2

Žaluď, lúpaný

Produkt získaný počas lúpania žaluďa.

dusíkaté látky

vláknina

5.2.1

Mandľa

Celé alebo zlomkové plody Prunus dulcis so šupkami alebo bez nich.

 

5.2.2

Mandľové šupky

Mandľové šupky získané z olúpaných mandľových semien fyzikálnym oddeľovaním od jadier a mleté.

Vláknina

5.3.1

Semeno anýzu

Smená Pimpinella anisum.

 

5.4.1

Jablková dužina, sušená; [jablkové výlisky, sušené]

Produkt získaný z výroby šťavy z Malus domestica alebo muštu. Pozostáva hlavne z vnútornej dužiny a vonkajších obalov, ktoré sú vysušené. Môže byť depektinizovaný.

Vláknina

5.4.2

Jablková dužina, lisovaná; [Jablkové výlisky, lisované]

Vlhký produkt získaný z výroby jablkovej šťavy alebo muštu. Pozostáva hlavne z vnútornej dužiny a vonkajších obalov, ktoré sú lisované. Môže byť depektinizovaný.

Vláknina

5.4.3

Jablková melasa

Produkt získaný po výrobe pektínu z jablkovej dužiny. Môže byť depektinizovaný.

dusíkaté látky

vláknina

oleje a tuky, ak > 10 %

5.5.1

Semeno cukrovej repy

Semená cukrovej repy.

 

5.6.1

Pohánka

Semená Fagopyrum esculentum.

 

5.6.2

Pohánkové šupky a otruby

Produkt získaný počas mletia pohánkových zŕn.

vláknina

5.6.3

Pohánkové mlynské zvyšky

Produkt z výroby múky získaný z preosiatej pohánky. Pozostáva hlavne z častíc endospermu s jemnými úlomkami vonkajších obalov a s malým množstvom rôznych častí zŕn. Nesmie obsahovať viac ako 10 % vlákniny.

vláknina

škrob

5.7.1

Semeno červenej kapusty

Semená Brassica oleracea var. capitata f. Rubra.

 

5.8.1

Semeno lesknice kanárskej

Semená Phalaris canariensis.

 

5.9.1

Semená rasce

Semená Carum carvi L.

 

5.12.1

Zlomky gaštanov

Produkt z výroby gaštanovej múky pozostávajúci hlavne z častíc endospermu s jemnými fragmentmi obalov a malým množstvom zvyškov gaštanu (Castanea spp.).

dusíkaté látky

vláknina

5.13.1

Citrusové výlisky

Produkt získaný lisovaním citrusových plodov Citrus (L.) spp. počas výroby citrusovej šťavy. Môže byť depektinizovaný.

vláknina

5.13.2

Citrusová dužina, sušená

Produkt získaný lisovaním citrusových plodov alebo počas výroby citrusovej šťavy, ktorý je následne vysušený. Môže byť depektinizovaný.

Vláknina

5.14.1

Semeno ďateliny lúčnej

Semená Trifolium pratense L.

 

5.14.2

Semeno ďateliny plazivej

Semená Trifolium repens L.

 

5.15.1

Kávové šupky

Produkt získaný z olúpaných kávových semien rastliny Coffea.

Vláknina

5.16.1

Semeno nevädze poľnej

Semená Centaurea cyanus L.

 

5.17.1

Semeno uhorky siatej

Semená Cucumis sativus L.

 

5.18.1

Semeno cyprusu

Semená Cupressus L.

 

5.19.1

Plody datle

Plody Phoenix dactylifera L. Môžu byť sušené.

 

5.19.2

Semeno datle

Celé semená datľovníka.

Vláknina

5.20.1

Semeno feniklu

Semená Foeniculum vulgare Mill.

 

5.21.1

Plody figy

Plody Ficus carica L. Môžu byť sušené.

 

5.22.1

Ovocné jadierka (13)

Produkt pozostávajúci z vnútorných jedlých semien orechov alebo ovocných kôstok.

 

5.22.2

Ovocná dužina (13)

Produkt získaný počas výroby ovocnej šťavy a ovocného pyré. Môže byť depektinizovaný.

Vláknina

5.22.3

Ovocná dužina, sušená (13)

Produkt získaný počas výroby ovocnej šťavy a ovocného pyré, ktorý je následne vysušený. Môže byť depektinizovaný.

Vláknina

5.23.1

Žerucha siata

Semená Lepidium sativum L.

Vláknina

5.24.1

Trávové semená

Semená tráv čeľadí Poaceae, Cyperaceae a Juncaceae.

 

5.25.1

Hroznové jadierka

Jadierka oddelené od hroznovej dužiny, z ktorých nebol odstránený olej.

tuk

vláknina

5.25.2

Hroznové jadierka, extrahované

Produkt získaný počas extrakcie oleja z hroznových jadierok

Vláknina

5.25.3

Hroznové výlisky [matoliny]

Hroznová dužina, rýchlo vysušená po extrakcii alkoholu, z ktorej bolo odstránených podľa možnosti čo najviac stopiek a jadierok.

Vláknina

5.26.1

Lieskové orechy

Celé alebo zlomkové plody Corylus (L.) spp. so šupkami alebo bez nich.

 

5.27.1

Pektín

Pektín extrahovaný z vhodného rastlinného materiálu.

 

5.28.1

Semená perily

Semená Perilla frutescens L. a produkty z jej mletia.

 

5.29.1

Píniové orechy

Semená Pinus (L.) spp.

 

5.30.1

Pistáciové orechy

Plody Pistacia vera L.

 

5.31.1

Semeno skorocelu

Semená Plantago (L.) spp.

 

5.32.1

Reďkovkové semeno

Semená Raphanus sativus L.

 

5.33.1

Špenátové semeno

Semená Spinacia oleracea L.

 

5.34.1

Semeno bodliaka

Semená Carduus marianus L.

 

5.35.1

Paradajková dužina [paradajkové výlisky]

Produkt získaný lisovaním paradajok Solanum lycopersicum L. počas výroby paradajkovej šťavy. Pozostáva hlavne z paradajkovej šupky a semien.

Vláknina

5.36.1

Semená rebríčka obyčajného

Semená Achillea millefolium L.

 


6.   Úsušky a objemové krmivá a produkty z nich získané

Číslo

Názov

Opis

Povinné údaje

6.1.1

Listy repy

Listy Beta spp.

 

6.2.1

Obilniny (14)

Celé rastliny alebo časti daného druhu. Môžu byť sušené, čerstvé alebo silážované.

 

6.3.1

Slama z obilnín (14)

Slama z obilnín.

 

6.3.2

Slama z obilnín, upravená (14)  (15)

Produkt získaný vhodnou úpravou slamy z obilia.

sodík, pri úprave pomocou NaOH

6.4.1

Ďatelinová múčka

Produkt získaný sušením a mletím ďateliny Trifolium spp. Môže obsahovať až do 20 % lucerny (Medicago sativa L. and Medicago var. Martyn) alebo iné objemové krmivo sušené a pomleté súčasne s ďatelinou.

dusíkaté látky

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

6.5.1

Múka z objemového krmiva/úsušky (16) [trávna/trávová múčka] (16); [zelená múčka] (16)

Produkt získaný sušením a mletím a v niektorých prípadoch stláčaním objemového krmiva.

dusíkaté látky

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

6.6.1

Tráva, sušená na poli, [seno]

Druh akejkoľvek trávy, vysušenej na poli.

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

6.6.2

Tráva, sušená pri vysokej teplote

Produkt získaný z trávy (akejkoľvek odrody), ktorá bola umelo dehydrovaná (v akejkoľvek forme).

dusíkaté látky

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

6.6.3

Tráva, byliny, strukoviny, [zelené objemové krmivá]

Čerstvé, silážované alebo sušené plodiny pozostávajúce z trávy, strukovín alebo byliniek všeobecne opísané ako siláž, senáž alebo zelené objemové krmivá.

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

6.7.1

Konopná múka

Múka mletá zo sušených listov Cannabis sativa L.

dusíkaté látky

6.7.2

Konopná bielkovina

Produkt získaný počas spracovania konopy, sfarbený na zeleno, vysušený, vláknitý.

 

6.8.1

Slama z bôbu konského

Slama z bôbu konského.

 

6.9.1

Ľanová slama

Slama z ľanu (Linum usitatissimum L.).

 

6.10.1

Lucerna; [alfalfa]

Rastliny Medicago sativa L. a Medicago var. Martyn alebo ich časti.

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

6.10.2

Lucerna sušená na poli; [alfalfa sušená na poli]

Lucerna, sušená na poli.

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

6.10.3

Lucerna, sušená pri vysokej teplote [alfalfa, sušená pri vysokej teplote]

Lucerna umelo dehydrovaná, v akejkoľvek forme.

dusíkaté látky

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

6.10.4

Lucerna, extrudovaná; [alfalfa, extrudovaná]

Granuly alfalfa, ktoré boli extrudované.

 

6.10.5

Lucernová múčka; [múčka z alfalfa] (17)

Produkt získaný sušením a mletím lucerny. Môže obsahovať až do 20 % ďateliny alebo iných objemových krmív vysušených a pomletých zároveň s lucernou.

dusíkaté látky

vláknina

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 % sušiny

6.10.6

Lucernové výlisky; [výlisky alfalfa]

Sušený produkt získaný lisovaním šťavy z lucerny.

dusíkaté látky

vláknina

6.10.7

Lucernový bielkovinový koncentrát; [bielkovinový koncentrát alfalfa]

Produkt získaný umelým sušením frakcií lucernovej vylisovanej šťavy, ktoré boli oddelené odstredením a tepelne upravené s cieľom vyzrážania bielkovín.

dusíkaté látky

karotén

6.10.8

Lucernová tekutá frakcia

Produkt získaný po extrakcii bielkovín z lucernovej šťavy, môže byť sušený.

dusíkaté látky

6.11.1

Kukuričná siláž

Silážované rastliny Zea mays L. ssp. mays alebo ich časti.

 

6.12.1

Hrachová slama

Slama Pisum spp.

 


7.   Iné rastliny, riasy a produkty z nich získané

Číslo

Názov

Opis

Povinné údaje

7.1.1

Riasy (18)

Riasy, živé alebo spracované, bez ohľadu na spôsob ich spracovania, vrátane čerstvých, chladených alebo mrazených rias.

dusíkaté látky

tuk

popol

7.1.2

Sušené riasy (18)

Produkt získaný sušením rias. Tento výrobok môže byť premývaný vodou s cieľom znížiť obsah jódu

dusíkaté látky

tuk

popol

7.1.3

Múčka z rias (18)

Produkt z výroby oleja získaný extrakciou rias.

dusíkaté látky

tuk

popol

7.1.4

Olej z rias (18)

Produkt z výroby oleja z rias získaný extrakciou.

tuk

vlhkosť, ak > 1 %

7.1.5

Extrakt z rias (18); [frakcia z rias] (18)

Vodný alebo alkoholový extrakt rias, ktorý obsahuje prevažne uhľohydráty.

 

7.2.6

Múčka z morských rias

Produkt získaný sušením a drvením makrorias, konkrétne hnedých morských rias. Tento produkt môže byť premytý vodou s cieľom znížiť obsah jódu.

popol

7.3.1

Kôra (11)

Vyčistená a usušená kôra stromov alebo kríkov.

vláknina

7.4.1

Kvety (11), sušené

Všetky časti sušených kvetov jedlých rastlín a ich frakcie.

vláknina

7.5.1

Brokolica, sušená

Produkt získaný sušením rastliny Brassica oleracea L. po umytí, zmenšení veľkosti (krájaním, vločkovaním atď.) a odstránení obsahu vody.

 

7.6.1

Trstinová melasa

Produkt obsahujúci zvyšky sirupu získaný počas výroby alebo rafinácie cukru z Saccharum L.

celkový obsah cukru vyjadrený ako sacharóza

vlhkosť, ak > 30 %

7.6.2

(Cukrová) trstina

melasa, čiastočne odcukrená

Produkt získaný po ďalšej extrakcii sacharózy z melasy cukrovej trstiny s použitím vody.

celkový obsah cukru vyjadrený ako sacharóza

vlhkosť, ak > 28 %

7.6.3

(Trstinový) cukor [sacharóza]

Cukor extrahovaný z cukrovej trstiny s použitím vody.

Sacharóza

7.6.4

Trstinová bagasa

Produkt získaný počas extrakcie cukru z cukrovej trstiny s použitím vody. Pozostáva najmä z vlákniny.

vláknina

7.7.1

Listy, sušené (11)

Sušené listy jedlých rastlín a ich frakcie.

vláknina

7.8.1

Lignocelulóza (11)

Produkt získaný pomocou mechanického spracovania surového prírodného sušeného dreva, ktorý pozostáva najmä z lignocelulózy.

vláknina

7.9.1

Koreň zo sladkého drievka

Koreň Glycyrrhiza L.

 

7.10.1

Mäta

Produkt získaný sušením nadzemných častí rastlín Mentha apicata, Mentha piperita or Mentha viridis (L.) bez ohľadu na spôsob ich spracovania.

 

7.11.1

Špenát, sušený

Produkt získaný zo sušenia rastliny Spinacia oleracea L. bez ohľadu na spôsob jej spracovania.

 

7.12.1

Juka, mohave

Rozomletá Yucca schidigera Roezl. Na prášok.-

vláknina

7.13.1

Rastlinné uhlie; [drevené uhlie]

Produkt získaný zuhoľnatením organického rastlinného materiálu.

vláknina

7.14.1

Drevo (11)

Chemicky nespracované prírodné drevo alebo drevné vlákna.

vláknina


8.   Mliečne výrobky a produkty z nich získané

Číslo

Názov

Opis

Povinné údaje

8.1.1

Maslo a výrobky z masla

Maslo a výrobky z masla získané výrobou alebo spracovaním masla (napr. maslové sérum), pokiaľ sa neuvádzajú samostatne.

dusíkaté látky

tuk

laktóza

vlhkosť, ak > 6 %

8.2.1

Cmar/ cmarový koncentrát/sušený cmar (19)

Produkt získaný pri výrobe masla zo smotany alebo podobnými procesmi.

Môže sa upraviť koncentráciou alebo sušením.

dusíkaté látky

tuk

laktóza

vlhkosť, ak > 6 %

8.3.1

Kazeín

Produkt získaný z odstredeného mlieka alebo z cmaru sušením kazeínu vyzrážaného pomocou kyselín alebo syridla.

dusíkaté látky

vlhkosť, ak > 10 %

8.4.1

Kazeinát

Produkt extrahovaný zo syroviny alebo kazeínu použitím neutralizujúcich látok a sušením.

dusíkaté látky

vlhkosť, ak > 10 %

8.5.1

Syr a výrobky zo syra

Syr a výrobky vyrobené zo syra a mliečnych produktov.

dusíkaté látky

tuk

8.6.1

Mledzivo

Tekutina vylučovaná mliečnymi žľazami zvierat produkujúcich mlieko do piatich dní po pôrode.

dusíkaté látky

8.7.1

Vedľajšie mliečne produkty

Produkty získané pri výrobe výrobkov z mlieka (okrem iného vrátane: mliečnych výrobkov, ktoré sa už nepoužívajú ako potraviny, kalu z odstrediviek alebo separátorov, preplachovacej vody, mliečnych minerálnych látok).

vlhkosť

dusíkaté látky

tuk

celkový obsah cukru

8.8.1

Fermentované mliečne výrobky

Produkty získané fermentáciou mlieka (napr. jogurt atď.)

dusíkaté látky

tuk

8.9.1

Laktóza

Cukor oddelený od mlieka alebo srvátky purifikáciou a sušením.

Laktóza

vlhkosť, ak > 5 %

8.10.1

Mlieko/mliečny koncentrát/sušené mlieko (19)

Bežná tekutina vylučovaná žľazami získaná z jedného alebo viacerých dojení. Môže sa upraviť koncentráciou alebo sušením.

dusíkaté látky

tuk

vlhkosť, ak > 5 %

8.11.1

Odstredené mlieko/koncentrát z odstredeného mlieka/sušené odstredené mlieko (19)

Mlieko, ktorého obsah tuku bol znížený jeho oddelením.

Môže sa upraviť koncentráciou alebo sušením.

dusíkaté látky

vlhkosť, ak > 5 %

8.12.1

Mliečny tuk

Produkt získaný odstreďovaním mlieka.

tuk

8.13.1

Sušená mliečna bielkovina

Produkt získaný sušením bielkovinových zložiek extrahovaných z mlieka chemickou alebo fyzikálnou úpravou.

dusíkaté látky

vlhkosť, ak > 8 %

8.14.1

Kondenzované a odparené mlieko a produkty z neho

Kondenzované a odparené mlieko a produkty získané výrobou alebo spracovaním týchto produktov.

dusíkaté látky

tuk

vlhkosť, ak > 5 %

8.15.1

Mliečny permeát/sušený mliečny permeát (19)

Produkt získaný filtráciou (ultrafiltráciou, nanofiltráciou alebo mikrofiltráciou) mlieka (prenikajúceho cez membránu), z ktorého mohla byť čiastočne odstránená laktóza.

Môže byť upravený reverznou osmózou a sušením.

popol

dusíkaté látky

laktóza

vlhkosť, ak > 8 %

8.16.1

Mliečny bielkovinový koncentrát/ sušený mliečny bielkovinový koncentrát (19)

Produkt získaný filtráciou (ultrafiltráciou, nanofiltráciou alebo mikrofiltráciou) mlieka (zadržaného membránou).

Môže byť upravený sušením.

dusíkaté látky

popol

laktóza

vlhkosť, ak > 8 %

8.17.1

Srvátka/srvátkový koncentrát/sušená srvátka (19)

Produkt z výroby syra, tvarohu alebo kazeínu alebo z podobných procesov.

Môže sa upraviť koncentráciou alebo sušením.

dusíkaté látky

laktóza

vlhkosť, ak > 8 %

popol

8.18.1

Delaktózovaná srvátka/delaktózovaná sušená srvátka (19)

Srvátka, z ktorej bola čiastočne odstránená laktóza.

Môže byť upravená sušením.

dusíkaté látky

laktóza

vlhkosť, ak > 8 %

popol

8.19.1

Srvátková bielkovina/sušená srvátková bielkovina (19)

Produkt získaný sušením zložiek srvátkovej bielkoviny extrahovaných zo srvátky chemickou alebo fyzikálnou úpravou. Môže byť upravený sušením.

dusíkaté látky

vlhkosť, ak > 8 %

8.20.1

Demineralizovaná delaktózovaná srvátka/sušená demineralizovaná delaktózovaná srvátka (19)

Srvátka, z ktorej bola čiastočne odstránená laktóza a minerálne látky.

Môže byť upravená sušením.

dusíkaté látky

laktóza

popol

vlhkosť, ak > 8 %

8.21.1

Srvátkový permeát/sušený srvátkový permeát (19)

Produkt získaný filtráciou (ultrafiltráciou, nanofiltráciou alebo mikrofiltráciou) srvátky (prenikajúcej cez membránu), z ktorej mohla byť čiastočne odstránená laktóza.

Môže byť upravený reverznou osmózou a sušením.

popol

dusíkaté látky

laktóza

vlhkosť, ak > 8 %

8.22.1

Srvátkový bielkovinový koncentrát/sušený srvátkový bielkovinový koncentrát (19)

Produkt získaný filtráciou (ultrafiltráciou, nanofiltráciou alebo mikrofiltráciou) srvátky (zadržanej membránou).

Môže byť upravený sušením.

dusíkaté látky

popol

laktóza

vlhkosť, ak > 8 %


9.   Produkty zo suchozemských zvierat a produkty z nich získané

Číslo

Názov

Opis

Povinné údaje

9.1.1

Vedľajšie živočíšne produkty (20)

Celé telá alebo časti teplokrvných suchozemských zvierat, čerstvé, mrazené, varené, ošetrené kyselinou alebo sušené.

dusíkaté látky

tuk

vlhkosť, ak > 8 %

9.2.1

Živočíšny tuk (20)

Produkt pozostávajúci z tuku teplokrvných suchozemských zvierat.

tuk

vlhkosť, ak > 1 %

9.3.1

Vedľajšie včelárske produkty

Med, včelí vosk, materská kašička, propolis, peľ, spracované alebo nespracované.

celkový obsah cukru vyjadrený ako sacharóza

9.4.1

Spracovaná živočíšna bielkovina (20)

Produkt získaný tepelnou úpravou, sušením a mletím celých tiel teplokrvných suchozemských zvierat alebo ich častí, z ktorého môže byť čiastočne extrahovaný alebo fyzicky odstránený tuk.

dusíkaté látky

tuk

popol

vlhkosť, ak > 8 %

9.5.1

Bielkoviny z výroby želatíny (20)

Sušené živočíšne bielkoviny potravinárskej akosti získané z výroby želatíny.

dusíkaté látky

tuk

popol

vlhkosť, ak > 8 %

9.6.1

Hydrolyzované živočíšne bielkoviny (20)

Hydrolyzované bielkoviny získané chemickou, mikrobiologickou alebo enzymatickou hydrolýzou živočíšnych bielkovín.

dusíkaté látky

vlhkosť, ak > 8 %

9.7.1

Krvná múčka (20)

Produkt získaný tepelnou úpravou krvi zabitých teplokrvných zvierat.

dusíkaté látky

vlhkosť, ak > 8 %

9.8.1

Krvné produkty (20)

Produkty získané z krvi alebo frakcií krvi zabitých teplokrvných zvierat; zahŕňajú sušenú/mrazenú/tekutú krvnú plazmu, sušenú plnú krv, sušené/mrazené/tekuté červené krvinky alebo ich frakcie a zmesi.

dusíkaté látky

vlhkosť, ak > 8 %

9.9.1

Zvyšky zo stravovania [recycklát zo stravovania]

Všetok potravinársky odpad obsahujúci materiál živočíšneho pôvodu vrátane použitého kuchynského oleja pochádzajúci z reštaurácií, stravovacích zariadení a kuchýň vrátane centrálnych kuchýň a kuchýň v domácnostiach.

dusíkaté látky

tuk

popol

vlhkosť, ak > 8 %

9.10.1

Kolagén (20)

Produkt na báze bielkovín získaný zo živočíšnych kostí, koží, kožiek a šliach.

dusíkaté látky

vlhkosť, ak > 8 %

9.11.1

Perová múčka

Produkt získaný sušením a mletím peria zabitých zvierat, môže byť hydrolyzovaný.

dusíkaté látky

vlhkosť, ak > 8 %

9.12.1

Želatína (20)

Prírodná rozpustná bielkovina, želírujúca alebo neželírujúca, získaná čiastočnou hydrolýzou kolagénu vyrobeného z kostí, koží a kožiek a šliach zvierat.

dusíkaté látky

vlhkosť, ak > 8 %

9.13.1

Škvarky (20)

Produkt získaný z výroby loja, sadla a iných extrahovaných alebo fyzicky odstránených tukov živočíšneho pôvodu, čerstvý, mrazený alebo sušený.

dusíkaté látky

tuk

popol

vlhkosť, ak > 8 %

9.14.1

Produkty živočíšneho pôvodu (20)

Produkty, ktoré už nie sú určené na ľudskú spotrebu z komerčných dôvodov alebo v dôsledku výrobných alebo baliacich nedostatkov alebo iných nedostatkov, ktoré nepredstavujú žiadne riziko pre verejné zdravie ani zdravie zvierat; spracované alebo nespracované, napr. čerstvé, mrazené, sušené.

dusíkaté látky

tuk

vlhkosť, ak > 8 %

9.15.1

Vajcia

Celé vajcia Gallus gallus L. so škrupinami alebo bez škrupín.

 

9.15.2

Albumín

Produkt získaný z vajec po oddelení škrupín a žĺtkov, pasterizovaný a prípadne denaturovaný.

dusíkaté látky

v príslušnom prípade metóda denaturácie

9.15.3

Produkty z vajec, sušené

Produkty pozostávajúce z pasterizovaných sušených vajec, bez škrupín alebo zmesi rôznych podielov sušeného albumínu a sušeného vaječného žĺtka.

dusíkaté látky

tuk

vlhkosť, ak > 5 %

9.15.4

Vajce v prášku pocukrované

Sušené celé pocukrované vajcia alebo ich časti.

dusíkaté látky

tuk

vlhkosť, ak > 5 %

9.15.5

Vaječné škrupiny, sušené

Produkt získaný z hydinových vajec po tom, ako z nich bol odstránený obsah (žĺtok a albumín). Škrupiny sú vysušené.

popol

9.16.1

Suchozemské bezstavovce (20)

Celé časti suchozemských bezstavovcov vo všetkých štádiách ich života okrem druhov patogénnych pre človeka a zvieratá; spracované alebo nespracované, napr. čerstvé, mrazené, sušené.

 


10.   Ryby, iné vodné živočíchy a produkty z nich získané

Číslo

Názov

Opis

Povinné údaje

10.1.1

Vodné bezstavovce (21)

Celé telá alebo časti morských alebo sladkovodných bezstavovcov vo všetkých životných štádiách, okrem druhov patogénnych pre ľudí a zvieratá; spracované alebo nespracované, napr. čerstvé, mrazené, sušené.

 

10.2.1

Vedľajšie produkty z vodných živočíchov (21)

Pochádzajúce z prevádzkarní alebo závodov spravúvajúcich alebo vyrábajúcich produkty na ľudskú spotrebu; spracované alebo nespracované, napr. čerstvé, mrazené, sušené.

dusíkaté látky

tuk

popol

10.3.1

Múčka z kôrovcov

Produkt vyrobený zahriatím, lisovaním a vysušením celých častí kôrovcov vrátane voľne žijúcich a chovaných kreviet.

dusíkaté látky

tuk

tuk, ak > 20 %

vlhkosť, ak > 8 %

10.4.1

Ryby (22)

Celé ryby alebo ich časti; čerstvé, mrazené, varené, ošetrené kyselinou alebo sušené.

dusíkaté látky

vlhkosť, ak > 8 %

10.4.2

Rybia múčka (22)

Produkt získaný zahriatím, lisovaním a sušením celých rýb alebo ich častí, do ktorého môžu byť pred sušením znovu pridané rybie šťavy.

dusíkaté látky

tuk

tuk, ak > 20 %

vlhkosť, ak > 8 %

10.4.3

Rybie šťavy

Kondenzovaný produkt získaný počas výroby rybej múčky, ktorý bol oddelený a stabilizovaný acidifikáciou alebo sušením.

dusíkaté látky

tuk

vlhkosť, ak > 5 %

10.4.4

Rybia bielkovina, hydrolyzovaná

Produkt získaný kyslou hydrolýzou celých rýb alebo ich častí, často koncentrovaný sušením.

dusíkaté látky

tuk

tuk, ak > 20 %

vlhkosť, ak > 8 %

10.4.5

Múčka z rybích kostí

Produkt získaný zahriatím, lisovaním a sušením častí rýb. Pozostáva najmä z rybích kostí.

popol

10.4.6

Rybí olej

Olej získaný z rýb alebo ich častí, následne upravený odstredením s cieľom odstrániť vodu (môže obsahovať údaje špecifické pre daný druh, napr. olej z pečene tresky).

tuk

vlhkosť, ak > 1 %

10.4.7

Rybí olej, hydrogenovaný

Olej získaný hydrogenáciou rybieho oleja.

vlhkosť, ak > 1 %

10.5.1

Olej z krilu

Olej získaný z varenej a lisovanej planktonickej pancierovky, následne upravený odstredením s cieľom odstrániť vodu.

vlhkosť, ak > 1 %

10.5.2

Bielkovinový koncentrát z pancierovky (bielkovina z krilu), hydrolyzovaný

Produkt získaný enzymatickou hydrolýzou celých pancieroviek alebo ich častí, často koncentrovaný sušením.

dusíkaté látky

tuk

tuk, ak > 20 %

vlhkosť, ak > 8 %

10.6.1

Múčka z morských špirálovcov

Produkt vyrobený zahriatím a sušením celých morských špirálovcov alebo ich častí vrátane Nereis virens.M. Sars.

tuk

popol, ak > 20 %

vlhkosť, ak > 8 %

10.7.1

Múčka z morského zooplanktónu

Produkt vyrobený zahriatím, lisovaním a sušením morského zooplanktónu, napr. pancierovky.

dusíkaté látky

tuk

tuk, ak > 20 %

vlhkosť, ak > 8 %

10.7.2

Olej z morského zooplanktónu

Olej získaný z vareného a lisovaného zooplanktónu, následne upravený odstredením s cieľom odstrániť vodu.

vlhkosť, ak > 1 %

10.8.1

Múčka z mäkkýšov

Produkt vyrobený zahriatím a sušením celých mäkkýšov alebo ich častí vrátane kalmárov a lastúrnikov.

dusíkaté látky

tuk

popol, ak > 20 %

vlhkosť, ak > 8 %

10.9.1

Múčka z kalmárov

Produkt vyrobený zahriatím, lisovaním a sušením celých kalmárov alebo ich častí.

dusíkaté látky

tuk

popol, ak > 20 %

vlhkosť, ak > 8 %


11.   Minerálne látky a produkty z nich získané

Číslo

Názov

Opis

Povinné údaje

11.1.1

Uhličitan vápenatý (23); [vápenec]

Produkt získaný mletím zdrojov uhličitanu vápenatého, ako je vápenec, alebo vyzrážaním z kyselinového roztoku.

vápnik, popol nerozpustný v HCl, ak > 5 %

11.1.2

Zvápenatené morské ulity

Produkt prírodného pôvodu získaný z morských ulít pomletých alebo granulovaných, ako napr. ulity ustríc alebo morských mušlí.

vápnik, popol nerozpustný v HCl, ak > 5 %

11.1.3

Uhličitan horečnato-vápenatý

Prírodná zmes uhličitanu vápenatého a uhličitanu horečnatého.

vápnik, horčík, popol nerozpustný v HCl, ak > 5 %

11.1.4

Maerl

Produkt prírodného pôvodu získaný zo zvápenatených morských rias, pomletý alebo granulovaný.

vápnik, popol nerozpustný v HCl, ak > 5 %

11.1.5

Lithothamn

Produkt prírodného pôvodu získaný zo zvápenatených morských rias (Phymatolithon calcareum (Pall.)), mletý alebo granulovaný.

vápnik, popol nerozpustný v HCl, ak > 5 %

11.1.6

Chlorid vápenatý

Technicky čistý chlorid vápenatý.

vápnik, popol nerozpustný v HCl, ak > 5 %

11.1.7

Hydroxid vápenatý

Technicky čistý hydroxid vápenatý.

vápnik, popol nerozpustný v HCl, ak > 5 %

11.1.8

Síran vápenatý, bezvodý

Technicky čistý síran vápenatý bezvodý získaný mletím síranu vápenatého bezvodého alebo dehydratáciou síranu vápenatého dihydrátu.

vápnik, popol nerozpustný v HCl, ak > 5 %

11.1.9

Síran vápenatý, hemihydrát

Technicky čistý síran vápenatý hemihydrát získaný čiastočnou dehydratáciou síranu vápenatého dihydrátu.

vápnik, popol nerozpustný v HCl, ak > 5 %

11.1.10

Síran vápenatý, dihydrát

Technický síran vápenatý dihydrát získaný mletím síranu vápenatého dihydrátu alebo hydratáciou síranu vápenatého hemihydrátu.

vápnik, popol nerozpustný v HCl, ak > 5 %

11.1.11

Vápenaté soli organických kyselín (24)

Vápenaté soli jedlých organických kyselín s minimálne 4 atómami uhlíka.

vápnik, organická kyselina

11.1.12

Oxid vápenatý

Technicky čistý oxid vápenatý získaný kalcináciou prirodzene sa vyskytujúceho vápenca.

vápnik, popol nerozpustný v HCl, ak > 5 %

11.1.13

Glukonát vápenatý

Vápenatá soľ kyseliny glukónovej všeobecne vyjadrená ako Ca(C6H11O7)2 a jej hydratované formy.

vápnik, popol nerozpustný v HCl, ak > 5 %

11.1.15

Síran/uhličitan vápenatý

Produkt získaný počas výroby uhličitanu sodného.

vápnik, popol nerozpustný v HCl, ak > 5 %

11.1.16

L-pidolát vápenatý

Technický čistý L-pidolát vápenatý.

vápnik, popol nerozpustný v HCl, ak > 5 %

11.2.1

Oxid horečnatý

Kalcinovaný oxid horečnatý (MgO) nie menej ako 70 % MgO.

horčík, popol nerozpustný v HCl, ak > 15 %

11.2.2

Síran horečnatý heptahydrát

Technický čistý síran horečnatý (MgSO4 × 7 H2O).

horčík, síra, popol nerozpustný v HCl, ak > 15 %

11.2.3

Síran horečnatý monohydrát

Technický síran horečnatý monohydrát (MgSO4 × H2O).

horčík, síra, popol nerozpustný v HCl, ak > 15 %

11.2.4

Síran horečnatý, bezvodý.

Technicky čistý síran horečnatý bezvodý (MgSO4).

horčík, síra, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.2.5

Propionát horečnatý

Technicky čistý propionát horečnatý.

Horčík

11.2.6

Chlorid horečnatý

Technicky čistý chlorid horečnatý alebo roztok získaný prirodzenou koncentráciou morskej vody po vyťažení chloridu sodného.

horčík, chór, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.2.7

Uhličitan horečnatý

Prírodný uhličitan horečnatý.

horčík, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.2.8

Hydroxid horečnatý

Technicky čistý hydroxid horečnatý.

horčík, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.2.9

Síran horečnato-draselný

Technický síran horečnato-draselný.

horčík, draslík, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.2.10

Horečnaté soli organických kyselín (24)

Horečnaté soli jedlých organických kyselín s minimálne 4 atómami uhlíka.

horčík, organická kyselina

11.3.1

Dikalciumfosfát (25); [hydrofosforečnan vápenatý dihydrát]

Technický čistý hydrofosforečnan vápenatý monohydrát získaný z kostí alebo anorganických zdrojov (CaHPO4 × H2O).

Ca/P > 1,2.

vápnik, celkový fosfor, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %, popol nerozpustný v HCl, ak > 5 %

11.3.2

Mono-dikalciumfosfát

Produkt získaný chemicky a zložený z dikalciumfosfátu a monokalciumfosfátu (CaHPO4. Ca(H2PO4)2 × H2O)

0,8 < Ca/P < 1,3.

celkový fosfor, vápnik, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.3

Monokalciumfosfát; [tetrahydro-difosforečnan vápenatý]

Technicky čistý tetrahydrodifosforečnan vápenatý monohydrát (Ca(H2PO4)2 × H2O).

Ca/P < 0,9.

celkový fosfor, vápnik, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.4

Trikalciumfosfát; [fosforečnan trivápenatý]

Technicky čistý trikalciumfosfát monohydrát z kostí alebo anorganických zdrojov (Ca3(PO4)2 × H2O).

Ca/P > 1,3

vápnik, celkový fosfor, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.5

Fosforečnan horečnato-vápenatý

Technicky čistý fosforečnan horečnato-vápenatý.

vápnik, horčík, celkový fosfor, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.6

Odfluórovaný fosfát

Prírodný fosfát, kalcinovaný a tepelne upravený dlhšie, ako je potrebné na účely odstránenia nečistôt.

celkový fosfor, vápnik, sodík, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %, popol nerozpustný v HCl, ak > 5 %

11.3.7

Pyrofosforečnan vápenatý [dikalciumdifosfát]

Technicky čistý pyrofosforečnan vápenatý.

celkový fosfor, vápnik, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.8

Fosforečnan horečnatý

Produkt pozostávajúci z technicky čistého jednomocného a/alebo dvojmocného a/alebo trojmocného fosforečnanu horečnatého.

celkový fosfor, horčík, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.3.9

Fosforečnan horečnato-sodno-vápenatý

Produkt pozostávajúci z technicky čistého fosforečnanu horečnato-sodno-vápenatého.

celkový fosfor, horčík, vápnik, sodík, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.10

Fosforečnan monosodný; [dihydrofosforečnan sodný]

Technicky čistý dihydrofosforečnan sodný monohydrát

(NaH2PO4 × H2O)

celkový fosfor, sodík, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.11

Fosforečnan disodný; [hydrofosforečnan disodný]

Technický čistý hydrofosforečnan sodný monohydrát (Na2HPO4 × H2O).

celkový fosfor, sodík, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.12

Fosforečnan sodný; [ortofosforečnan trojsodný]

Technicky čistý fosforečnan sodný (Na3PO4).

celkový fosfor, sodík, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.13

Pyrofosforečnan sodný; [difosforečnan tetrasodný]

Technický pyrofosforečnan sodný.

celkový fosfor, sodík, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.14

Dihydrofosforečnan draselný

Technicky čistý dihydrofosforečnan draselný monohydrát (KH2PO4 × H2O).

celkový fosfor, draslík, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.15

Hydrofosforečnan draselný

Technicky čistý hydrofosforečnan draselný monohydrát (K2HPO4 × H2O).

celkový fosfor, draslík, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.16

Fosforečnan sodno-vápenatý

Technicky čistý fosforečnan sodno-vápenatý.

celkový fosfor, vápnik, sodík, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.17

Dihydrofosforečnan amónny; [dihydrofosforečnan amónny]

Technicky čistý dihydrofosforečnan amónny (NH4H2PO4).

celkový dusík, celkový fosfor, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.18

Hydrofosforečnan amónny; [hydrofosforečnan diamónny]

Technicky čistý hydrofosforečnan amónny ((NH4)2HPO4).

celkový dusík

celkový fosfor

P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.19

Tri-polyfosforečnan sodný; [trifosforečnan pentasodný]

Technicky čistý tri-polyfosforečnan sodný.

celkový fosfor

sodík

P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.20

Fosforečnan sodno-horečnatý

Technicky čistý fosforečnan sodno-horečnatý.

celkový fosfor, horčík, sodík, P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.21

Fosfornanit horečnatý

Technicky čistý dihydrofosfornan horečnatý hexahydrát (Mg(H2PO2)2 × 6H2O).

horčík

celkový fosfor

P nerozpustný v 2 % kyseliny citrónovej, ak > 10 %

11.3.22

Kostná múčka odglejená

Odglejené, sterilizované a pomleté kosti, z ktorých bol odstránený tuk.

celkový fosfor, vápnik, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.3.23

Popol z kostí

Minerálne zvyšky z horenia, spaľovania alebo splyňovania vedľajších živočíšnych produktov.

celkový fosfor, vápnik, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.4.1

Chlorid sodný (23)

Technicky čistý chlorid sodný alebo produkt získaný odparovacou kryštalizáciou zo soľného roztoku (vákuová soľ) alebo odparením morskej vody (morská soľ) alebo mletím kamennej soli.

sodík, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.4.2

Sóda bikarbóna [hydrouhličitan sodný]

Technicky čistý hydrouhličitan sodný (NaHCO3).

sodík, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.4.3

Sodný/amónny bikarbonát [hydrouhličitan sodný/amónny]

Produkt získaný počas výroby uhličitanu sodného a hydrouhličitanu sodného so stopami hydrouhličitanu amónneho (hydrouhličitan amónny max. 5 %).

sodík, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.4.4

Uhličitan sodný

Technicky čistý uhličitan sodný (Na2CO3).

sodík, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.4.5

Seskviuhličitan sodný [hydrouhličitan trisodný]

Technicky čistý seskviuhličitan sodný (Na3H(CO3)2).

sodík, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.4.6

Síran sodný

Technicky čistý síran sodný.

sodík, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.4.7

Sodné soli organických kyselín

Sodné soli jedlých organických kyselín s minimálne 4 atómami uhlíka.

sodík, organická kyselina

11.5.1

Chlorid draselný

Technicky čistý chlorid draselný alebo produkt získaný mletím prírodných zdrojov chloridu draselného.

draslík, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.5.2

Síran draselný

Technicky čistý síran draselný (K2SO4).

draslík, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.5.3

Uhličitan draselný

Technicky čistý uhličitan draselný (K2CO3).

draslík, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.5.4

Hydrouhličitan draselný [bikarbonát draselný]

Technicky čistý hydrouhličitan draselný (KHCO3).

draslík, popol nerozpustný v HCl, ak > 10 %

11.5.5

Draselné soli organických kyselín (24)

Draselné soli jedlých organických kyselín s minimálne 4 atómami uhlíka.

draslík, organická kyselina

11.6.1

Sírny kvet

Technicky čistý prášok získaný z prírodných ložísk minerálu. Tiež produkt získaný z rafinácie ropy podľa postupov výrobcov síry.

síra

11.7.1

Attapulgite

Prírodný minerál obsahujúci horčík, hliník a kremík.

horčík

11.7.2

Kremeň

Prirodzene sa vyskytujúci minerál získaný mletím zdrojov kremeňa.

 

11.7.3

Kristobalit

Oxid kremičitý získaný z rekryštalizácie kremeňa.

 

11.8.1

Síran amónny

Technicky čistý síran amónny ((NH4)2SO4) získaný chemickou syntézou.

dusík vyjadrený ako dusíkaté látky, síra

11.8.2

Roztok síranu amónneho

Síran amónny vo vodnom roztoku obsahujúci najmenej 35 % síranu amónneho.

dusík vyjadrený ako dusíkaté látky

11.8.3

Amónne soli organických kyselín

Amónne soli jedlých organických kyselín s minimálne 4 atómami uhlíka.

dusík vyjadrený ako dusíkaté látky, organická kyselina

11.8.4

Laktát amónny (mliečnan amónny)

Laktát amónny (CH3CHOHCOONH4). Zahŕňa laktát amónny vyrobený fermentáciou srvátky s Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus s obsahom aspoň 44 % dusíka vyjadreného ako dusíkaté látky.

dusík vyjadrený ako dusíkaté látky, popol

11.8.5

Octan amónny

Octan amónny (CH3COONH4) vo vodnom roztoku obsahujúci najmenej 55 % octanu amónneho).

dusík vyjadrený ako dusíkaté látky


12.   (Vedľajšie) produkty fermentácie z mikroorganizmov, ktorých bunky boli inaktivované alebo zabité

Číslo

Názov

Opis

Povinné údaje

12.1

Produkty získané z biomasy špecifických mikroorganizmov kultivovaných na určitých substrátoch

12.1.1

Bielkovina z Methylophilus methylotrophus

Bielkovinový produkt fermentácie získaný kultúrou Methylophilus methylotrophus (NCIMB kmeň 10.515) na metanole, obsah dusíkatých látok je aspoň 68 % a koeficient odrazu aspoň 50.

dusíkaté látky

popol

tuk

12.1.2

Bielkovina z Methylococcus capsulatus (Bath), Alca ligenes acidovorans, Bacillus brevis a Bacillus firmus

Bielkovinový produkt fermentácie s Methylococcus capsulatus (Bath) (NCIMB kmeň 11132), Alcaligenes acidovorans (NCIMB kmeň 12387), Bacillus brevis (NCIMB kmeň 13288) a Bacillus firmus, (NCIMB kmeň 13280) na zemnom plyne (pribl. 91 % metán, 5 % etán, 2 % propán, 0,5 % izobután, 0,5 % n-bután), čpavku a minerálnych soliach, obsah dusíkatých látok je najmenej 65 %.

dusíkaté látky

popol

tuk

12.1.3

Bakteriálna bielkovina z Escherichia coli

Bielkovinový produkt, vedľajší produkt výroby aminokyselín kultúrou Escherichia coli K12 na substrátoch rastlinného alebo chemického pôvodu, čpavku alebo minerálnych solí; môže byť hydrolyzovaný.

dusíkaté látky

12.1.4

Bakteriálna bielkovina z Corynebacterium glutamicum

Bielkovinový produkt, vedľajší produkt výroby aminokyselín kultúrou Corynebacterium glutamicum na substrátoch rastlinného alebo chemického pôvodu, čpavku alebo minerálnych solí; môže byť hydrolyzovaný.

dusíkaté látky

12.1.5

Kvasnice a podobné produkty [pivovarské kvasnice] [kvasnicový produkt]

Všetky kvasnice a ich časti získané zo Saccharomyces cerevisiae, Saccharomyces carlsbergiensis, Kluyveromyces lactis, Kluyveromyces fragilis, Torulaspora delbrueckii, Candida utilis/Pichia jadinii, Saccharomyces uvarum, Saccharomyces ludwigii alebo Brettanomyces ssp.  (26) na substrátoch väčšinou rastlinného pôvodu, ako je melasa, cukrový sirup, alkohol, destilačné zvyšky, obilniny a produkty obsahujúce škrob, ovocné šťavy, srvátka, kyselina mliečna, cukor, hydrolyzované rastlinné vlákna a fermentačné živiny, ako napríklad čpavok nebo minerálne soli.

vlhkosť, ak < 75 % alebo > 97 %

ak vlhkosť < 75 %:

dusíkaté látky

12.1.6

Mycéliová siláž z výroby penicilínu

Mycelium (dusíkatá zmes), vlhký vedľajší produkt výroby penicilínu pomocou Penicillium chrysogenum (ATCC 48271) na rôznych zdrojoch uhľohydrátov a ich hydrolyzátov, tepelne upravený a silážovaný pomocou Lactobacillus brevis, plantarum, sake, collinoides a Streptococcus lactis na inaktiváciu penicilínu, dusík vyjadrený ako dusíkaté látky je aspoň 7 %.

dusík vyjadrený ako dusíkaté látky

popol

12.2

Iné vedľajšie produkty fermentácie

12.2.1

Vinas [kondenzované melasové šťavy]

Vedľajšie produkty získané priemyselným spracovaním muštov/kvasnej kvapaliny z fermentácie, ako je výroba alkoholu, organických kyselín, kvasníc. Sú zložené z kvapalnej/pastovej frakcie získanej po oddelení fermentačných muštov/kvasnej kvapaliny. Môžu obsahovať aj mŕtve bunky a/alebo ich časti použitých organizmov použitých pri fermentácii. Substráty sú väčšinou rastlinného pôvodu, ako napríklad melasa, cukrový sirup, alkohol, destilačné zvyšky, obilniny a produkty obsahujúce škrob, ovocné šťavy, srvátka, kyselina mliečna, cukor, hydrolyzované rastlinné vlákniny a živiny z fermentácie ako napríklad čpavok alebo minerálne soli.

dusíkaté látky

substrát a v prípade potreby uvedenie výrobného procesu

12.2.2

Vedľajšie produkty z výroby kyseliny L-glutámovej

Koncentrované, tekuté vedľajšie produkty z výroby kyseliny L-glutámovej fermentáciou pomocou Corynebacterium melassecola na substráte zloženom zo sacharózy, melasy, škrobových produktov a ich hydrolyzátov, amonných solí a iných dusíkatých zlúčenín.

dusíkaté látky

12.2.3

Vedľajšie produkty L-lyzín monohydrochloridu pomocou Brevibacterium lactofermentum

Koncentrované, tekuté vedľajšie produkty z výroby kyseliny L-lyzín monohydrochloridu fermentáciou pomocou Brevibacterium lactofermentum na substráte zloženom zo sacharózy, melasy, škrobových produktov a ich hydrolyzátov, amonných solí a iných dusíkatých zlúčenín.

dusíkaté látky

12.2.4

Vedľajšie produkty z výroby aminokyselín s Corynbacterium glutamicum

Tekuté vedľajšie produkty z výroby aminokyselín fermentáciou Corynbacterium glutamicum na substráte rastlinného alebo chemického pôvodu, čpavku alebo minerálnych solí.

dusíkaté látky

popol

12.2.5

Vedľajšie produkty z výroby aminokyselín s Escherichia coli K12

Tekuté vedľajšie produkty z výroby aminokyselín fermentáciou s Escherichia coli K12 na substráte rastlinného alebo chemického pôvodu, čpavku alebo minerálnych solí.

dusíkaté látky

popol

12.2.6

Vedľajší produkt výroby enzýmov s Aspergillus niger

Vedľajší produkt fermentácie Aspergillus niger na pšenici a slade na účely výroby enzýmov.

dusíkaté látky


13.   Rôzne

Číslo

Názov

Opis

Povinné údaje

13.1.1

Produkty z pekární a z výroby cestovín

Produkty získané počas výroby chleba, sušienok, oplátok alebo cestovín a z výroby týchto výrobkov. Môžu byť sušené.

škrob

celkový cukor vyjadrený ako sacharóza,

tuk, ak > 5 %

13.1.2

Produkty z výroby múčnikov

Produkty získané počas výroby múčnikov a koláčov a z výroby týchto výrobkov. Môžu byť sušené.

škrob

celkový cukor vyjadrený ako sacharóza,

tuk, ak > 5 %

13.1.3

Produkty z výroby raňajkových cereálií

Látky alebo produkty, ktoré sú určené na ľudskú konzumáciu, alebo je vhodné od nich očakávať, že ich budú ľudia konzumovať, a to v spracovanej, čiastočnej spracovanej alebo nespracovanej forme. Môžu byť sušené.

dusíkaté látky, ak > 10 %

vláknina

oleje/tuky, ak > 10 %

škrob, ak > 30 %

celkový cukor vyjadrený ako sacharóza, ak > 10 %

13.1.4

Produkty z výroby cukroviniek

Produkty získané počas výroby cukroviniek vrátane čokolády a z výroby týchto výrobkov. Môžu byť sušené.

škrob

tuk, ak > 5 %

celkový obsah cukru vyjadrený ako sacharóza

13.1.5

Produkty z výroby zmrzliny

Produkty získané pri produkcii zmrzliny. Môžu byť sušené.

škrob

celkový cukor vyjadrený ako sacharóza,

tuk

13.1.6

Produkty a vedľajšie produkty zo spracovania čerstvého ovocia a zeleniny (27)

Produkty získané pri spracovaní čerstvého ovocia a zeleniny (vrátane šupiek, celých častí ovocia/zeleniny a ich zmesí). Môžu byť sušené alebo mrazené.

škrob

vláknina

tuk, ak > 5 %

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 %

13.1.7

Produkty zo spracovania rastlín (27)

Produkty získané zo zmrazovania alebo sušenia celých rastlín alebo ich častí.

vláknina

13.1.8

Produkty zo spracovania korenín a chuťových prísad (27)

Produkty získané zo zmrazovania alebo sušenia korenín a chuťových prísad alebo ich častí.

dusíkaté látky, ak > 10 %

vláknina

surové oleje/tuky, ak > 10 %

škrob, ak > 30 %

celkový cukor vyjadrený ako sacharóza, ak > 10 %

13.1.9

Produkty zo spracovania bylín (27)

Produkty získané roztĺkaním, mletím, mrazením alebo sušením bylín alebo ich častí.

vláknina

13.1.10

Produkty z priemyslu na spracovanie zemiakov

Produkty získané pri spracovaní zemiakov. Môžu byť sušené alebo mrazené.

škrob

vláknina

tuk, ak > 5 %

popol nerozpustný v HCl, ak > 3,5 %

13.1.11

Produkty a vedľajšie produkty z výroby omáčok

Látky z výroby omáčok, ktoré sú určené na ľudskú konzumáciu, alebo je vhodné od nich očakávať, že ich budú ľudia konzumovať, a to v spracovanej, čiastočnej spracovanej alebo nespracovanej forme. Môžu byť sušené.

tuk

13.1.12

Produkty a vedľajšie produkty z odvetvia výroby ochutených snackov

Produkty a vedľajšie produkty odvetvia výroby ochutených snackov získané počas výroby a z výroby ochutených snackov - zemiakových lupienkov a/alebo snackov na báze zemiakov a/alebo obilnín (priame extrudované, na báze cesta a granulované) a orechov.

tuk

13.1.13

Produkty z výroby potravín určených na priamu spotrebu

Produkty získané počas výroby potravín určených na priamu spotrebu. Môžu byť sušené.

tuk, ak > 5 %

13.1.14

Vedľajšie rastlinné produkty z výroby liehovín

Pevné produkty z rastlín (vrátane bobúľ a semien, ako je anýz) získané po macerácii týchto rastlín v alkoholovom roztoku alebo po odparení/destilácii alkoholu alebo oboch procesoch, pri príprave aróm na výrobu liehovín. Tieto produkty musia byť destilované, aby sa odstránili zvyšky alkoholu.

dusíkaté látky, ak > 10 %

vláknina

oleje/tuky, ak > 10 %

13.1.15

Kŕmne pivo

Produkt z výroby piva, ktorý nie je predajný ako nápoj určený na ľudskú konzumáciu.

obsah alkoholu

13.2.1

Karamelizovaný cukor

Produkt získaný kontrolovaným zohrievaním akéhokoľvek cukru.

celkový cukor vyjadrený ako sacharóza

13.2.2

Dextróza

Dextróza je získaná po hydrolýze škrobu a pozostáva z vyčistenej a kryštalizovanej glukózy s kryštálovou vodou alebo bez nej.

celkový cukor vyjadrený ako sacharóza

13.2.3

Fruktóza

Fruktóza ako vyčistený kryštalický prášok. Je získaná z glukózy v glukózovom sirupe použitím glukózovej izomerázy a inverzie sacharózy.

celkový cukor vyjadrený ako sacharóza

13.2.4

Glukózový sirup

Glukózový sirup je vyčistený a koncentrovaný vodný roztok výživných sacharidov získaných hydrolýzou zo škrobu.

celkový cukor

vlhkosť, ak > 30 %

13.2.5

Glukózová melasa

Produkt vyrobený počas rafinácie glukózových sirupov.

celkový cukor

13.2.6

Xylóza

Cukor extrahovaný z dreva.

 

13.2.7

Laktulóza

Polosyntetický disacharid (4-O-D-galaktopyranozyl-D-fruktóza) získaný z laktózy izomerizáciou glukózy na fruktózu. Vyskytuje sa v tepelne spracovanom mlieku a mliečnych výrobkoch.

Laktulóza

13.2.8

Glukozamín (chitozamín)

Aminocukor (monosacharid), ktorý je súčasťou štruktúry polysacharidov chitosanu a chitínu. Vyrobený hydrolýzou exoskeletonov kôrovcov a iných článkonožcov alebo fermentáciou zrna, ako je kukurica alebo pšenica.

sodík alebo draslík, podľa vhodnosti

13.3.1

Škrob (28)

Technicky čistý škrob.

škrob

13.3.2

Škrob (28), predželatínovaný

Produkt pozostávajúci zo škrobu zväčšeného tepelnou úpravou.

škrob

13.3.3

Zmes škrobov (28)

Produkt pozostávajúci z prírodného a/alebo modifikovaného potravinárskeho škrobu získaného z rôznych botanických zdrojov.

škrob

13.3.4

Koláč z hydrolyzovaného škrobu (28)

Produkt z hydrolýzy škrobu. Pozostáva z bielkoviny, tuku a filtračnej pomocnej látky (napr. kremelina, drevné vlákno)

vlhkosť, ak < 25 % alebo > 4 5 %

ak vlhkosť < 25 %:

tuk

dusíkaté látky

13.3.5

Dextrín

Dextrín je čiastočne kyslý hydrolyzovaný škrob.

 

13.3.6

Maltodextrín

Maltodextrín je čiastočne hydrolyzovaný škrob.

 

13.4.1

Polydextróza

Polymer glukózy s náhodnými väzbami vyrobený tepelnou polymerizáciou D-glukózy.

 

13.5.1

Polyoly

Produkt získaný hydrogenáciou alebo fermentáciou a pozostávajúci z redukovaných monosacharidov, disacharidov alebo oligosacharidov alebo polysacharidov.

 

13.5.2

Izomalt

Cukrový alkohol získaný zo sacharózy po enzymatickej premene a hydrogenácii.

 

13.5.3

Manitol

Produkt získaný hydrogenáciou alebo fermentáciou a pozostávajúci z redukovanej glukózy a/alebo fruktózy.

 

13.5.4

Xylitol

Produkt získaný hydrogenáciou a fermentáciou xylózy.

 

13.5.5

Sorbitol

Produkt získaný hydrogenáciou glukózy.

 

13.6.1

Mastné kyseliny (29)

Produkt získaný počas procesu odkyslenia pomocou lúhu alebo destiláciou olejov a tukov nešpecifikovaného rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Takisto produkt získaný rôznymi spôsobmi spracovania tukov a olejov, podľa postupov výrobcov mastných kyselín.

tuk

vlhkosť, ak < 1 %

13.6.2

Mastné kyseliny esterifikované s glycerolom (29)

Glyceridy získané esterifikáciou glycerolu rastlinného pôvodu s mastnými kyselinami.

vlhkosť, ak > 1 %

tuk

13.6.3

Monoglyceridy a diglyceridy mastných kyselín (29)

Monoglyceridy a diglyceridy mastných kyselín pozostávajú zo zmesí glycerolu, monoesterov, diesterov a triesterov mastných kyselín vyskytujúcich sa v potravinových olejoch a tukoch.

Môžu obsahovať malé množstvá voľných mastných kyselín a glycerolu.

tuk

13.6.4

Soli mastných kyselín (29)

Produkt získaný reakciou mastných kyselín s aspoň štyrmi atómami uhlíka so zlúčeninami vápnika, horčíka, sodíka a draslíka.

tuk (po hydrolýze)

vlhkosť

Ca alebo Na alebo K alebo Mg (podľa vhodnosti)

13.7.1

Chondroitín sulfát

Produkt získaný extrakciou zo šliach, kostí a iných zvieracích tkanív obsahujúcich chrupavku a mäkké spojovacie tkanivá.

sodík

13.8.1

Glycerín, surový

Produkt z výroby bionafty (metylestery alebo etylestery mastných kyselín) získaný transesterifikáciou olejov a tukov nešpecifikovaného rastlinného a živočíšneho pôvodu. V glyceríne môžu zostať minerálne a organické soli. (Maximálny obsah metanolu 0,2 %).

Takisto produkt oleochemického spracovania minerálnych tukov a olejov vrátane transesterifikácie, hydrolýzy alebo saponifikácie.

glycerol

draslík

sodík

13.8.2

Glycerín

Produkt z výroby bionafty (metylestery alebo etylestery mastných kyselín) získaný transesterifikáciou olejov a tukov nešpecifikovaného rastlinného a živočíšneho pôvodu s následnou rafináciou glycerínu. (Minimálny obsah glycerolu: 99 % v sušine).

Takisto produkt oleochemického spracovania minerálnych olejov a tukov vrátane transesterifikácie, hydrolýzy alebo saponifikácie.

glycerol

draslík

sodík

13.9.1

Metylsulfonylmetán

Organická zlúčenina síry ((CH3)2SO2) získaná synteticky, ktorá je totožná s prirodzene sa vyskytujúcim zdrojom v rastlinách.

síra

13.10.1

Rašelina

Produkt z prírodného rozkladu rastliny (hlavne rašeliník) v anaeróbnom prostredí chudobnom na živiny.

vláknina

13.11.1

Propylénglykol

Takisto nazývaný 1,2-propándiol alebo propán-1,2-diol, organická zlúčenina (diol alebo dvojsýtny alkohol) so vzorcom C3H8O2. Ide o viskóznu kvapalinu s jemne sladkou chuťou, hygroskopickú a miešateľnú s vodou, acetónom a chloroformom.

Propylene glycol


(1)  V nemčine sa výraz „Konzentrieren“ môže, ak je to vhodné, nahradiť výrazom „Eindicken“, v takom prípade musí byť spoločný názov „eingedickt“.

(2)   „Odkôrňovanie“ sa môže, ak je to vhodné, nahradiť „lúpaním“ alebo „šúpaním“, v takom prípade musí byť spoločný názov „lúpaný“ alebo „ošúpaný“.

(3)  Vo francúzštine sa môže použiť názov „issues“.

(4)  V nemčine sa môže použiť pojem „aufgeschlossen“ a názov „Quellwasser“ (vo vzťahu ku škrobu). V dánčine sa môže použiť pojem „Kvældning“ a názov „Kvældet“ (vo vzťahu ku škrobu).

(5)  Vo francúzštine sa výraz „Pressage“ môže, ak je to vhodné, nahradiť výrazom „Extraction mécanique“.

(6)  K tomuto názvu sa môže doplniť označenie druhu obilnín.

(7)  V angličtine sa používa výraz „maize“ alebo „corn“. To platí pre všetky kukuričné výrobky.

(8)  Ak sa tento produkt podrobil jemnejšiemu mletiu, k názvu sa môže pridať slovo „jemné“ alebo sa názov môže nahradiť zodpovedajúcim pomenovaním.

(9)  K tomuto názvu sa môže doplniť označenie druhu obilia.

(10)  V prípade potreby sa môže pridať označenie „s nízkym obsahom glukozinolátu“, ako sa definuje v právnych predpisoch Európskej únie. To platí pre všetky produkty z repkového semena.

(11)  K názvu sa doplní označenie druhu rastlín.

(12)  K tomuto názvu sa doplní uvedenie spôsobu tepelného spracovania.

(13)  K tomuto názvu možno doplniť presnejší opis ovocia.

(14)  V názve sa uvádza druh rastliny.

(15)  K názvu sa musí doplniť uvedenie spôsobu vykonanej úpravy.

(16)  K názvu sa môže doplniť druh objemového krmiva.

(17)  Výraz „múčka“ sa môže nahradiť výrazom „granule“. Metóda sušenia sa môže doplniť do názvu.

(18)  K názvu sa doplní označenie druhu.

(19)  Výrazy nie sú synonymá a líšia sa najmä obsahom vlhkosti, v príslušnom prípade sa musí použiť zodpovedajúci výraz.

(20)  K názvu sa prípadne doplní

živočíšny druh a/alebo

časť živočíšneho produktu a/alebo

spracovaný živočíšny druh (napr. ošípané, prežúvavce, vtáky) a/alebo

uvedenie živočíšneho druhu, ktorý nebol spracovaný vzhľadom na zákaz vnútrodruhovej recyklácie (napr. neobsahuje hydinu) a/alebo

spracovaný materiál (napr. kosti, vysoký alebo nízky obsah popola) a/alebo použitý postup (napr. odtučnený, rafinovaný).

(21)  K názvu sa doplní označenie druhu.

(22)  V prípade výroby z chovných rýb sa k názvu doplní druh.

(23)  Názov pôvodu zdroja môže byť uvedený dodatočne alebo nahradený iným.

(24)  Názov sa upraví alebo doplní špecifikáciou organickej kyseliny.

(25)  Výrobný proces sa môže uviesť v názve.

(26)  Používané názvy kmeňov kvasníc sa môžu odlišovať od vedeckého názvoslovia, preto možno používať i synonymá uvedených kmeňov kvasníc.

(27)  K názvu sa v príslušnom prípade doplní druh ovocia, zeleniny, rastliny, korenia a bylín.

(28)  K názvu sa môže doplniť označenie botanického pôvodu.

(29)  Názov sa upraví alebo doplní špecifikáciou použitých mastných kyselín.


17.6.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 159/66


VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 576/2011

zo 16. júna 2011,

ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 543/2008, ktorým sa zavádzajú podrobné pravidlá uplatňovania nariadenia Rady (ES) č. 1234/2007 o obchodných normách pre hydinové mäso

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 1234/2007 z 22. októbra 2007 o vytvorení spoločnej organizácie poľnohospodárskych trhov a o osobitných ustanoveniach pre určité poľnohospodárske výrobky (nariadenie o jednotnej spoločnej organizácii trhov) (1), a najmä na jeho článok 121 písm. e) v spojení s jeho článkom 4,

keďže:

(1)

V prílohe XI k nariadeniu Komisie (ES) č. 543/2008 (2) sa nachádza zoznam vnútroštátnych referenčných laboratórií.

(2)

Príslušné orgány Francúzska, Talianska, Cypru, Lotyšska, Litvy, Holandska a Rakúska oznámili Komisii nové názvy svojich príslušných existujúcich vnútroštátnych referenčných laboratórií.

(3)

Nariadenie (ES) č. 543/2008 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť a doplniť.

(4)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Riadiaceho výboru pre spoločnú organizáciu poľnohospodárskych trhov,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Príloha XI k nariadeniu (ES) č. 543/2008 sa nahrádza znením v prílohe k tomuto nariadeniu.

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť siedmym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom svojom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 16. júna 2011

Za Komisiu

predseda

José Manuel BARROSO


(1)   Ú. v. EÚ L 299, 16.11.2007, s. 1.

(2)   Ú. v. EÚ L 157, 17.6.2008, s. 46.


PRÍLOHA

„PRÍLOHA XI

ZOZNAM VNÚTROŠTÁTNYCH REFERENČNÝCH LABORATÓRIÍ

Belgicko

Instituut voor Landbouw- en Visserijonderzoek (ILVO)

Eenheid Technologie en Voeding

Productkwaliteit en voedselveiligheid

Brusselsesteenweg 370

9090 Melle

BELGIQUE

Bulharsko

Национален диагностичен научно-изследователски ветеринарно-медицински институт

(National Diagnostic Research Veterinary Medicine Institute)

бул. „Пенчо Славейков“ 15

(15, Pencho Slaveikov str.)

1606 София

(1606 Sofia)

БЪЛГАРИЯ/BULGARIA

Česká republika

Státní veterinární ústav Jihlava

Národní referenční laboratoř pro mikrobiologické,

chemické a senzorické analýzy masa a masných výrobků

Rantířovská 93

586 05 Jihlava

ČESKÁ REPUBLIKA

Dánsko

Fødevarestyrelsen

Fødevareregion Øst

Afdeling for Fødevarekemi

Søndervang 4

4100 Ringsted

DANMARK

Nemecko

Max Rubner-Institut

Bundesforschungsinstitut für Ernährung und Lebensmittel

(Federal Research Institute of Nutrition and Food)

- Institut für Sicherheit und Qualität bei Fleisch -

(Department of Safety and Quality of Meat)

E.-C.-Baumann-Str. 20

95326 Kulmbach

DEUTSCHLAND

Estónsko

Veterinaar- ja Toidulaboratoorium

Kreutzwaldi 30

51006 Tartu

EESTI/ESTONIA

Írsko

National Food Centre

Teagasc

Dunsinea

Castleknock

Dublin 15

ÉIRE

Grécko

Ministry of Rural Development & Food

Veterinary Laboratory of Larisa

7th km Larisa-Trikalοn st.

411 10 Larisa

GREECE

Španielsko

Laboratorio Arbitral Agroalimentario

Carretera de La Coruña, km 10,700

28023 Madrid

ESPAÑA

Francúzsko

SCL Laboratoire de Montpellier

parc Euromédecine

205, rue de la Croix-Verte

34196 Montpellier Cedex 5

FRANCE

Taliansko

Ministero delle politiche agricole alimentari e forestali

Ispettorato centrale della tutela della qualità e repressione frodi dei prodotti agroalimentari

Laboratorio di Modena

Via Jacopo Cavedone N. 29

41100 Modena

ITALIA

Cyprus

Analytical Laboratories Section

Department of Agriculture

Ministry of agriculture, Natural Resources and Environment

Loukis Akritas Ave

1412 Nicosia

CYPRUS

Lotyšsko

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts

Lejupes iela 3,

Rīga, LV-1076

LATVIJA

Litva

Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas

J. Kairiūkščio g. 10

LT-08409 Vilnius

LIETUVA/LITHUANIA

Luxembursko

Laboratoire National de Santé

Rue du Laboratoire, 42

1911 Luxembourg

LUXEMBOURG

Maďarsko

Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központ Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság

(Central Agricultural Office Food and Feed Safety Directorate)

Budapest 94. Pf. 1740

Mester u. 81

1465

MAGYARORSZÁG/HUNGARY

Malta

Malta National Laboratory

UB14, San Gwann Industrial Estate

San Gwann

SGN 3000

MALTA

Holandsko

RIKILT — Instituut voor Voedselveiligheid

Wageningen University and Research Centre

Akkermaalsbos 2, gebouw 123

6708 WB Wageningen

NEDERLAND

Rakúsko

Österreichische Agentur für Gesundheit und Ernährungssicherheit GmbH

Spargelfeldstraße 191

1226 Wien

ÖSTERREICH

Poľsko

Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Jakości

Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

ul. Reymonta 11/13

60-791 Poznań

POLSKA/POLAND

Portugalsko

Autoridade de Segurança Alimentar e Económica — ASAE

Laboratório Central da Qualidade Alimentar — LCQA

Av. Conde Valbom, 98

1050-070 Lisboa

PORTUGAL

Rumunsko

Institutul de Igienă și Sănătate Publică Veterinară

Str. Câmpul Moșilor, nr. 5, Sector 2

București

ROMÂNIA

Slovinsko

Univerza v Ljubljani

Veterinarska fakulteta

Nacionalni veterinarski inštitut

Gerbičeva 60

SI-1115 Ljubljana

SLOVENIJA

Slovensko

Štátny veterinárny a potravinový ústav

Botanická 15

842 52 Bratislava

SLOVENSKÁ REPUBLIKA

Fínsko

Elintarviketurvallisuusvirasto Evira

Mustialankatu 3

FI-00710 Helsinki

SUOMI/FINLAND

Švédsko

Livsmedelsverket

Box 622

SE-75126 Uppsala

SVERIGE

Spojené kráľovstvo

Laboratory of the Government Chemist

Queens Road

Teddington

TW11 0LY

UNITED KINGDOM“


17.6.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 159/69


VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 577/2011

zo 16. júna 2011,

ktorým sa stoštyridsiatydeviatykrát mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č. 881/2002, ktoré ukladá niektoré špecifické obmedzujúce opatrenia namierené proti niektorým osobám a subjektom spojeným s Usámom bin Ládinom, sieťou al-Káida a Talibanom

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 881/2002 z 27. mája 2002, ktoré ukladá niektoré špecifické obmedzujúce opatrenia namierené proti niektorým osobám a subjektom spojeným s Usámom bin Ládinom, sieťou al-Káida a Talibanom a ruší nariadenie Rady (ES) č. 467/2001, ktoré zakazuje vývoz určitého tovaru a služieb do Afganistanu, posilňuje zákaz letov a rozširuje zmrazenie finančných prostriedkov a ďalších finančných zdrojov vo vzťahu k Talibanu v Afganistane (1), a najmä na jeho článok 7 ods. 1 písm. a) a článok 7a ods. 5,

keďže:

(1)

V prílohe I k nariadeniu (ES) č. 881/2002 sa uvádza zoznam osôb, skupín a subjektov, na ktoré sa podľa uvedeného nariadenia vzťahuje zmrazenie finančných prostriedkov a hospodárskych zdrojov.

(2)

Dňa 26. mája 2011 Výbor Bezpečnostnej rady OSN pre sankcie rozhodol o vymazaní dvoch fyzických osôb zo zoznamu osôb, skupín a subjektov, na ktoré by sa malo vzťahovať zmrazenie finančných prostriedkov a hospodárskych zdrojov, a 12. mája zmenil a doplnil sedemdesiat záznamov v tomto zozname.

(3)

Ďalší záznam by sa okrem toho mala vymazať na základe rozhodnutia Výboru pre sankcie z 20. apríla 2011 o zmene a doplnení troch záznamov v zozname osôb, skupín a subjektov, na ktoré by sa malo vzťahovať zmrazenie finančných prostriedkov a hospodárskych zdrojov. Komisia prijala nariadenie (EÚ) č. 480/2011 (2) s cieľom vykonať rozhodnutie Výboru pre sankcie z 20. apríla 2011. Zmenu a doplnenie záznamu „Benevolence International Foundation“ by však mal sprevádzať výmaz záznamu „Stichting Benevolence International Nederland“ z prílohy I k nariadeniu (ES) č. 881/2002.

(4)

Príloha I k nariadeniu (ES) č. 881/2002 by sa preto mala zodpovedajúcim spôsobom aktualizovať,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Príloha I k nariadeniu (ES) č. 881/2002 sa mení a dopĺňa v súlade s prílohou k tomuto nariadeniu.

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 16. júna 2011

Za Komisiu v mene predsedu

riaditeľ útvaru pre nástroje zahraničnej politiky


(1)   Ú. v. ES L 139, 29.5.2002, s. 9.

(2)   Ú. v. EÚ L 132, 19.5.2011, s. 6.


PRÍLOHA

Príloha I k nariadeniu (ES) č. 881/2002 sa mení a dopĺňa takto:

(1)

Pod nadpisom „Právnické osoby, skupiny a subjekty“ sa vypúšťa tento záznam:

a)

„ Stichting Benevolence International Nederland (alias Benevolence International Nederland, alias BIN) Radeborg 14B, 6228 CV Maastricht, Netherlands. Chamber of Commerce Registration: 14063277.“

(2)

Pod nadpisom „Fyzické osoby“ sa vypúšťajú tieto záznamy:

a)

Ahmad Fadil Nazal Al-Khalayleh [alias a) Abu Musab Al-Zarqawi; b) Muhannad; c) Al-Muhajer; d) Garib; e) Abou Musaab El Zarquawi; f) Ahmed Fad Al Nazzar Khalaylah Said; g) Al Zarqawi Abu Musa'ab; h) Al Zarqawi Abu Musab; i) Al Zarqawi Ahmed Fad Al Nazzar Khalaylah Said Abu Musab; j) Alkhalayleh Ahmed; k) Azzarkaoui Abou Moussab; l) El Zarquawi Abu Musaab; m) Zarkaoui Abou Moussaab; n) Abu Ahmad; o) Abu Ibrahim]. Dátum narodenia: a) 30.10.1966; b) 20.10.1966. Miesto narodenia: a) Al-Zarqaa, Jordánsko; b) Al Zarqa, Jordánsko; c) Al Zarquaa, Jordánsko. Číslo cestovného pasu: a) Z 264958 (jordánsky cestovný pas vydaný 4.4.1999 v Al Zarqaa, Jordánsko); b) 1433038 (jordánsky preukaz totožnosti vydaný 4.4.1999 v Al Zarqaa, Jordánsko). Ďalšie informácie: údajne zomrel v júni 2006.

b)

„Mohamed Moumou [alias a) Mohamed Mumu; b) Abu Shrayda; c) Abu Amina; d) Abu Abdallah; e) Abou Abderrahman; f) Abu Qaswarah g) Abu Sara]. Adresa: A) Storvretsvagen 92, 7 TR. C/O Drioua, 142 31 Skogas, Švédsko; b) Jungfruns Gata 413; Postal address Box 3027, 13603 Haninge, Švédsko; c) Dobelnsgatan 97, 7 TR C/O Lamrabet, 113 52 Štokholm, Švédsko; d) Trodheimsgatan 6, 164 32 Kista, Švédsko. Dátum narodenia: a) 30.7.1965; b) 30.9.1965. Miesto narodenia: Fez, Maroko. Štátna príslušnosť: a) Maroko; b) Švédsko. Číslo cestovného pasu: 9817619 (švédsky cestovný pas, platnosť skončí 14.12.2009). Ďalšie informácie: údajne zomrel v severnom Iraku v októbri 2008. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 7.12.2006.“

(3)

Záznam „Sa’d Abdullah Hussein Al-Sharif. Dátum narodenia: a) 1969; b) 1963; c) 11.2.1964. Miesto narodenia: Medina, Saudská Arábia. Štátna príslušnosť: Saudská Arábia. Číslo cestovného pasu: a) B 960789; b) G 649385 (vydaný 8.9.2006, jeho platnosť skončí 17.7.2011). Ďalšie informácie: švagor a úzky spolupracovník Usámu bin Ládina; údajný vodca finančnej organizácie Usámu bin Ládina.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Sa’d Abdullah Hussein Al-Sharif (alias Sa’d al-Sharif). Dátum narodenia: 11.2.1964. Miesto narodenia: Medina, Saudská Arábia. Štátna príslušnosť: Saudská Arábia. Číslo cestovného pasu: a) B 960789; b) G 649385 (vydaný 8.9.2006, jeho platnosť skončí 17.7.2011). Ďalšie informácie: švagor a úzky spolupracovník Usámu bin Ládina; údajne vedúci finančnej organizácie Usámu bin Ládina. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.1.2001.“

(4)

Záznam „Sobdi Abd Al Aziz Mohamed El Gohary Abu Sinna [alias a) Mohamed Atef; b) Sheik Taysir Abdullah; c) Abu Hafs Al Masri; d) Abu Hafs Al Masri El Khabir; e) Taysir]. Dátum narodenia: 17.1.1958. Miesto narodenia: El Behira, Egypt. Štátna príslušnosť: pravdepodobne Egypt. Ďalšie informácie: údajne zomrel v Afganistane v novembri 2001. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.1.2001.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Sobhi Abdel Aziz Mohamed El Gohary Abu Sinna [alias a) Sobhi Abdel Aziz Mohamed Gohary Abou Senah; b) Mohamed Atef; c) Sheik Taysir Abdullah; d) Abu Hafs Al Masri; e) Abu Hafs Al Masri El Khabir; f) Taysir]. Dátum narodenia: 17.1.1958. Miesto narodenia: El Behira, Egypt. Štátna príslušnosť: Egypt. Ďalšie informácie: úmrtie potvrdené v máji 2001 v Pakistane. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.1.2001.“

(5)

Záznam „Mustapha Ahmed Mohamed Osman Abu El Yazeed [alias a) Mustapha Mohamed Ahmed; b) Shaykh Sai’id]. Dátum narodenia: 27.2.1955. Miesto narodenia: El Sharkiya, Egypt.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Mustapha Ahmed Mohamed Osman Abu El Yazeed [alias a) Mustapha Mohamed Ahmed; b) Shaykh Sai’id]. Dátum narodenia: 27.2.1955. Miesto narodenia: El Sharkiya, Egypt. Štátna príslušnosť: Egypt. Ďalšie informácie: úmrtie potvrdené v máji 2010 v Afganistane. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 6.10.2001.“

(6)

Záznam „Tariq Anwar El-Sayed Ahmed [alias a) Hamdi Ahmad Farag; b) Amr al-Fatih Fathi]. Dátum narodenia: 15.3.1963. Miesto narodenia: Alexandria, Egypt. Ďalšie informácie: údajne zomrel v októbri 2001.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Tariq Anwar El Sayed Ahmed [alias a) Hamdi Ahmad Farag; b) Amr Al-Fatih Fathi; c) Tarek Anwar El Sayed Ahmad]. Dátum narodenia: 15.3.1963. Miesto narodenia: Alexandria, Egypt. Štátna príslušnosť: Egypt. Ďalšie informácie: údajne zomrel v októbri 2001. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 6.10.2001.“

(7)

Záznam „Nasr Fahmi Nasr Hasannein [alias a) Muhammad Salah; b) Naser Fahmi Naser Hussein]. Dátum narodenia: 30.10.1962. Miesto narodenia: Káhira, Egypt.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Nasr Fahmi Nasr Hasannein [alias a) Muhammad Salah; b) Naser Fahmi Naser Hussein]. Dátum narodenia: 30.10.1962. Miesto narodenia: Káhira, Egypt. Štátna príslušnosť: Egypt. Ďalšie informácie: údajne mŕtvy. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 6.10.2001.“

(8)

Záznam „Muhsin Moussa Matwalli Atwah Dewedar [alias a) Al-Muhajir; Abdul Rahman; b) Al-Namer, Mohammed K.A.; c) Abdel Rahman; d) Abdul Rahman]. Dátum narodenia: 19.6.1964. Miesto narodenia: Dakahliya, Egypt. Štátna príslušnosť: Egypt. Ďalšie informácie: údajne zomrel v apríli 2006.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Muhsin Moussa Matwalli Atwah Dewedar [alias a) Al-Muhajir; Abdul Rahman; b) Al-Namer, Mohammed K.A.; c) Mohsen Moussa Metwaly Atwa Dwedar; d) Abdel Rahman; e) Abdul Rahman]. Dátum narodenia: 19.6.1964. Miesto narodenia: Dakahliya, Egypt. Štátna príslušnosť: Egypt. Ďalšie informácie: úmrtie potvrdené v apríli 2006 v Pakistane. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.10.2001.“

(9)

Záznam „Ri'ad (Raed) Muhammad Hasan MUHAMMAD HIJAZI [alias a) Hijazi, Raed M; b) Al-Hawen, Abu-Ahmad; c) Al-Shahid, Abu-Ahmad; d) Al-Maghribi, Rashid (Marokánec); e) Al-Amriki, Abu-Ahmad (Američan)]. Dátum narodenia: 30. decembra 1968. Miesto narodenia: Kalifornia, Spojené štáty americké. Štátna príslušnosť: Jordánsko; národné identifikačné č.: SSN: 548-91-5411 národné identifikačné číslo 96811029476; Ďalšie informácie: pôvodne z Ramlah; miesto pobytu v Jordánsku – al-Shumaysani (Sheisani) (oblasť Amman), za odborovým zväzom“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Ri'ad Muhammad Hasan Muhammad Hijazi [alias a) Hijazi, Raed M.; b) Al-Hawen, Abu-Ahmad; c) Al-Shahid, Abu-Ahmad; d) Al-Maghribi; Rashid (Marokánec) e) Al-Amriki; Abu-Ahmad (Američan)]. Dátum narodenia: 30.12.1968. Miesto narodenia: Kalifornia, Spojené štáty americké. Štátna príslušnosť: Jordánsko. Národné identifikačné číslo: 9681029476. Ďalšie informácie: a) číslo sociálneho poistenia v Spojených štátoch 548-91-5411; b) vo väzbe v Jordánsku od marca 2010; c) meno otca je Mohammad Hijazi. Meno matky je Sakina. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.10.2001.“

(10)

Záznam „Ladehyanoy, Mufti Rashid Ahmad [alias Ludhianvi, Mufti Rashid Ahmad; alias Ahmad, Mufti Rasheed; alias Wadehyanoy, Mufti Rashid Ahmad); Karáčí, Pakistan.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Mufti Rashid Ahmad Ladehyanoy [alias a) Ludhianvi, Mufti Rashid Ahmad; b) Ahmad, Mufti Rasheed; c) Wadehyanoy, Mufti Rashid Ahmad]. Štátna príslušnosť: Pakistan. Ďalšie informácie: a) zakladateľ Al-Rashid Trust; b) údajne zomrel v Pakistane 18. februára 2002. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.10.2001.“

(11)

Záznam „Fazul Abdullah Mohammed [alias a) Abdalla, Fazul; b) Abdallah, Fazul; c) Ali, Fadel Abdallah Mohammed; d) Fazul, Abdalla; e) Fazul, Abdallah; f) Fazul, Abdallah Mohammed; g) Fazul, Haroon; h) Fazul, Harun; i) Haroun, Fadhil; j) Mohammed, Fazul; k) Mohammed, Fazul Abdilahi; l) Mohammed, Fouad; m) Muhamad, Fadil Abdallah; n) Abdullah Fazhl; o) Fazhl Haroun; p) Fazil Haroun; q) Faziul Abdallah; r) Fazul Abdalahi Mohammed; s) Haroun Fazil; t) Harun Fazul; u) Khan Fazhl; v) Farun Fahdl; w) Harun Fahdl; x) Abdulah Mohamed Fadl; y) Fadil Abdallah Muhammad; z) Abdallah Muhammad Fadhul; aa) Fedel Abdullah Mohammad Fazul; ab) Fadl Allah Abd Allah; ac) Haroon Fadl Abd Allah; ad) Mohamed Fadl; ae) Abu Aisha; af) Abu Seif Al Sudani; ag) Haroon; ah) Harun; ai) Abu Luqman; aj) Haroun; ak) Harun Al-Qamry; al) Abu Al-Fazul Al-Qamari; am) Haji Kassim Fumu; an) Yacub]. Dátum narodenia: a) 25. 8. 1972; b) 25. 12. 1974; c) 25. 2. 1974; d) 1976; e) február 1971. Miesto narodenia: Moroni, Komory. Štátna príslušnosť: a) Komory; b) Keňa. Ďalšie informácie: a) od novembra 2007 údajne pôsobí v južnom Somálsku; b) údajne má kenský aj komorský pas; c) pravdepodobne zapojený do útokov na ambasády Spojených štátov v Nairobi a Dar es Salaam v auguste 1998 a do ďalších útokov v Keni v roku 2002; d) údajne sa podrobil plastickej operácii.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Fazul Abdullah Mohammed [alias a) Abdalla, Fazul; b) Abdallah, Fazul; c) Ali, Fadel Abdallah Mohammed; d) Fazul, Abdalla; e) Fazul, Abdallah; f) Fazul, Abdallah Mohammed; g) Fazul, Haroon; h) Fazul, Harun; i) Haroun, Fadhil; j) Mohammed, Fazul; k) Mohammed, Fazul Abdilahi; l) Mohammed, Fouad; m) Muhamad, Fadil Abdallah; n) Abdullah Fazhl; o) Fazhl Haroun; p) Fazil Haroun; q) Faziul Abdallah; r) Fazul Abdalahi Mohammed; s) Haroun Fazil; t) Harun Fazul; u) Khan Fazhl; v) Farun Fahdl; w) Harun Fahdl; x) Abdulah Mohamed Fadl; y) Fadil Abdallah Muhammad; z) Abdallah Muhammad Fadhul; aa) Fedel Abdullah Mohammad Fazul; ab) Fadl Allah Abd Allah; ac) Haroon Fadl Abd Allah; ad) Mohamed Fadl; ae) Abu Aisha; af) Abu Seif Al Sudani; ag) Haroon, ah) Harun; ai) Abu Luqman; aj) Haroun; ak) Harun Al-Qamry; al) Abu Al-Fazul Al-Qamari; am) Haji Kassim Fumu; an) Yacub]. Adresa: Keňa. Dátum narodenia a) 25. 8. 1972; b) 25. 12. 1974; c) 25. 2. 1974; d) 1976; e) február 1971. Miesto narodenia: Moroni, Komory. Štátna príslušnosť: Komory. Ďalšie informácie: a) od novembra 2007 údajne pôsobí v južnom Somálsku; b) vysoký predstaviteľ organizácie Al-Qaida, od roku 2009 zodpovedný za operácie vo východnej Afrike; b) údajne má viacero falošných kenských a komorských pasov; c) pravdepodobne zapojený do útokov na ambasády Spojených štátov v Nairobi a Dar es Salaam v auguste 1998 a do ďalších útokov v Keni v roku 2002; e) údajne sa podrobil plastickej operácii. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.10.2001.“

(12)

Záznam „Fahid Mohammed Ally Msalam [alias a) Fahid Mohammed Ally; b) Fahad Ally Msalam; c) Fahid Mohammed Ali Msalam; d) Mohammed Ally Msalam; e) Fahid Mohammed Ali Musalaam; f) Fahid Muhamad Ali Salem; g) Fahid Mohammed Aly; h) Ahmed Fahad; i) Ali Fahid Mohammed; j) Fahad Mohammad Ally; k) Fahad Mohammed Ally; l) Fahid Mohamed Ally; m) Msalam Fahad Mohammed Ally; n) Msalam Fahid Mohammad Ally; o) Msalam Fahid Mohammed Ali; p) Msalm Fahid Mohammed Ally; q) Usama Al-Kini; r) Mohammed Ally Mohammed; s) Ally Fahid M]. Adresa: Mombasa, Keňa. Dátum narodenia: 19.2.1976. Miesto narodenia: Mombasa, Keňa. Štátna príslušnosť: Keňa. Číslo cestovného pasu: a) A260592 (kenský pas); b) A056086 (kenský pas); c) A435712 (kenský pas); d) A324812 (kenský pas); e) 356095 (kenský pas). Národné identifikačné číslo: 12771069 (kenský preukaz totožnosti). Ďalšie informácie: Potvrdené, že zomrel 1.1.2009. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.10.2001.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Fahid Mohammed Ally Msalaam [alias a) Fahid Mohammed Ally; b); Fahad Ally Msalam; c) Fahid Mohammed Ali Msalam; d) Mohammed Ally Msalam; e) Fahid Mohammed Ali Musalaam; f) Fahid Muhamad Ali Salem; g) Fahid Mohammed Aly; h) Ahmed Fahad; i) Ali Fahid Mohammed; j) Fahad Mohammad Ally; k) Fahad Mohammed Ally; l) Fahid Mohamed Ally; m) Msalam Fahad Mohammed Ally; n) Msalam Fahid Mohammad Ally; o) Msalam Fahid Mohammed Ali; p) Msalm Fahid Mohammed Ally; q) Usama Al-Kini; r) Mohammed Ally Mohammed; s) Ally Fahid M]. Dátum narodenia: 9.4.1976. Miesto narodenia: Mombasa, Keňa. Štátna príslušnosť: Keňa. Číslo cestovného pasu: a) A260592 (kenský pas); b) A056086 (kenský pas); c) A435712 (kenský pas); d) A324812 (kenský pas); e) 356095 (kenský pas). Národné identifikačné číslo: 12771069 (kenský preukaz totožnosti). Ďalšie informácie: a) meno otca je Mohamed Ally. Meno matky je Fauzia Mbarak; b) Potvrdené, že zomrel 1.1.2009 v Pakistane. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.10.2001.“

(13)

Záznam „Sheikh Ahmed Salim Swedan [alias a) Ahmed Ally; b); Sheikh Ahmad Salem Suweidan; c) Sheikh Swedan; d) Sheikh Ahmed Salem Swedan; e) Ally Ahmad; f) Muhamed Sultan; g) Sheik Ahmed Salim Sweden; h) Sleyum Salum; i) Sheikh Ahmed Salam; j) Ahmed The Tall; k) Bahamad; l) Sheik Bahamad; m) Sheikh Bahamadi; n) Sheikh Bahamad]. Titul: šejk. Dátum narodenia: a) 9.4.1969; b) 9.4.1960; b) 4.9.1969. Miesto narodenia: Mombasa, Keňa. Štátna príslušnosť: Keňa. Číslo cestovného pasu: A163012 (kenský cestovný pas). Národné identifikačné číslo: 8534714 (kenský preukaz totožnosti vydaný 14.11.1996). Ďalšie informácie: Potvrdené, že zomrel 1.1.2009. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.10.2001.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Sheikh Ahmed Salim Swedan [alias a) Ahmed Ally; b) Sheikh Ahmad Salem Suweidan; c) Sheikh Swedan; d) Sheikh Ahmed Salem Swedan; e) Ally Ahmad; f) Muhamed Sultan; g) Sheik Ahmed Salim Sweden; h) Sleyum Salum; i) Sheikh Ahmed Salam; j) Ahmed The Tall; k) Bahamad; l) Sheik Bahamad; m) Sheikh Bahamadi; n) Sheikh Bahamad]. Titul: šejk. Dátum narodenia: 9.4.1960. Miesto narodenia: Mombasa, Keňa. Štátna príslušnosť: Keňa. Číslo cestovného pasu: A163012 (kenský cestovný pas). Národné identifikačné číslo: 8534714 (kenský preukaz totožnosti vydaný 14.11.1996). Ďalšie informácie: Potvrdené, že zomrel v Pakistane 1.1.2009. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.10.2001.“

(14)

Záznam „Yuldashev, Tohir [alias Yuldashev, Takhir), Uzbekistan“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Tohir Abdulkhalilovich Yuldashev [alias a) Юлдашев Тахир Абдулхалилович; b) Yuldashev, Takhir]. Dátum narodenia: 1967. Miesto narodenia: Namangan, Uzbekistan. Štátna príslušnosť: Uzbekistan. Ďalšie informácie: a) bývalý vedúce predstaviteľ Islamistického hnutia Uzbekistanu; b) potvrdené, že zomrel v Pakistane v Auguste 2009. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.10.2001.“

(15)

Záznam „Ali, Abbas Abdi, Mogadishu, Somálsko“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Abbas Abdi Ali (alias Ali, Abbas Abdi). Ďalšie informácie: a) spolupracuje s Ali Nur Jim’ale; b) údajne zomrel v roku 2004. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 9.11.2001.“

(16)

Záznam „Ali Ahmed Nur Jim’ale [alias a) Ahmed Ali Jimale; b) Ahmad Nur Ali Jim’ale; c) Ahmed Nur Jumale; d) Ahmed Ali Jumali; e) Ahmed Ali Jumale; f) Sheikh Ahmed Jimale]. Titul: šejk. Adresa: a) P.O. Box 3312, Dubaj, Spojené arabské emiráty; b) P.O. Box 3313, Dubaj, Spojené arabské emiráty (predchádzajúca adresa); c) Džibuti, Džibutská republika. Dátum narodenia: 1954. Miesto narodenia: Elibur, Somálsko. Štátna príslušnosť: a) Somálsko; b) obyvateľ Džibuti. Číslo cestovného pasu: A0181988 (cestovný pas Somálskej demokratickej republiky vydaný 1.10.2001 v Dubaji, Spojené arabské emiráty, platnosť obnovená 24.1.2008 v Džibuti, platnosť sa skončila 22.1.2011). Ďalšie informácie: a) v súčasnosti sa tiež zdržiava v Mogadišu, Somálsko; b) povolaním: účtovník a podnikateľ; c) meno otca je Ali Jumale, meno matky je Enab Raghe; d) údajne vlastní alebo ovláda subjekty Al Baraka Exchange L.L.C., Barakaat Telecommunications Co. Somalia Ltd., Barakaat Bank of Somalia a Barako Trading Company, LLC. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 9.11.2001.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Ali Ahmed Nur Jim’ale [alias a) Ahmed Ali Jimale; b) Ahmad Nur Ali Jim’ale; c) Ahmed Nur Jumale; d) Ahmed Ali Jumali; e) Ahmed Ali Jumale; f) Sheikh Ahmed Jimale, g) Ahmad Ali Jimale h) Shaykh Ahmed Nur Jimale]. Titul: šejk. Adresa: Džibuti, Džibutská republika (od mája 2007). Dátum narodenia: 1954. Miesto narodenia: Somálsko. Štátna príslušnosť: Somálsko. Číslo cestovného pasu: A0181988 (cestovný pas Somálskej demokratickej republiky vydaný 1.10.2001 v Dubaji, Spojené arabské emiráty, platnosť obnovená 24.1.2008 v Džibuti, platnosť skončí 22.1.2011). Ďalšie informácie: a) povolaním: účtovník a podnikateľ; b) meno otca je Ali Jumale, meno matky je Enab Raghe; c) zakladateľ skupiny spoločností, do ktorej patrí Barakaat Group of Companies. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 9.11.2001.“

(17)

Záznam „Hassan Dahir Aweys [alias a) Ali, Sheikh Hassan Dahir Aweys; b) Awes, Shaykh Hassan Dahir; c) Hassen Dahir Aweyes; d) Ahmed Dahir Aweys; e) Mohammed Hassan Ibrahim; f) Aweys Hassan Dahir; g) Hassan Tahir Oais; h) Hassan Tahir Uways; i) Hassan Dahir Awes; j) Sheikh Aweys; k) Sheikh Hassan; l) Sheikh Hassan Dahir Aweys]. Titul: a) šejk; b) plukovník. Dátum narodenia: 1935. Štátna príslušnosť: Somálsko. Ďalšie informácie: a) údajne sa od 12. novembra 2007 nachádza v Eritrei; b) rodinný pôvod: z klanu Hawiya, Habergdir, Ayr; c) vyšší vodca Al-Itihaad Al-Islamiya (AIAI) d) vzťahujú sa na neho opatrenia stanovené v nariadení ES č. 356/2010 o Somálsku. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 9.11.2001.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Hassan Dahir Aweys [alias a) Ali, Sheikh Hassan Dahir Aweys, b) Awes, Shaykh Hassan Dahir, c) Hassen Dahir Aweyes, d) Ahmed Dahir Aweys, e) Mohammed Hassan Ibrahim, f) Aweys Hassan Dahir, g) Hassan Tahir Oais, h) Hassan Tahir Uways, i) Hassan Dahir Awes, j) Sheikh Aweys, k) Sheikh Hassan, l) Sheikh Hassan Dahir Aweys]. Titul: a) šejk, b) plukovník. Adresa: Somálsko. Dátum narodenia: 1935. Miesto narodenia: Somálsko. Štátna príslušnosť: Somálsko. Ďalšie informácie: a) údajne sa od novembra 2007 nachádza v Eritrei; b) rodinný pôvod: z klanu Hawiya, Habergdir, Ayr; c) vyšší vodca Al-Itihaad Al-Islamiya (AIAI) a Hizbul Islam v Somálsku; d) vzťahujú sa na neho opatrenia stanovené v nariadení EÚ č. 356/2010 o Somálsku. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 9.11.2001.“

(18)

Záznam „Kahie, Abdullahi Hussein, Bakara Market, Budovy Dar Salaam, Mogadišo, Somálsko“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Abdullahi Hussein Kahie. Adresa: 26 Urtegata Street, Oslo 0187 Nórsko. Dátum narodenia: 22.9.1959. Miesto narodenia: Mogadišo, Somálsko. Štátna príslušnosť: Nórsko. Číslo cestovného pasu: a) 26941812 (nórsky pas vydaný 23.11.2008, b) 27781924 (nórsky pas vydaný 11.5.2010 s platnosťou do 11.5.2020. Národné identifikačné číslo: 22095919778. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 9.11.2001.“

(19)

Záznam „Ibrahim Ali Abu Bakr Tantoush [alias a) Abd al-Muhsin, b) Ibrahim Ali Muhammad Abu Bakr, c) Abdul Rahman, d) Abu Anas, e) Ibrahim Abubaker Tantouche, f) Ibrahim Abubaker Tantoush, g) Abd al-Muhsi, h) Abd al-Rahman, i) Al-Libi]. Adresa: Ganzour Sayad Mehala Al Far district. Dátum narodenia: 1966. Miesto narodenia: al Aziziyya, Líbya. Štátna príslušnosť: Líbya. Číslo cestovného pasu: 203037 (líbyjský cestovný pas vydaný v Tripolise). Ďalšie informácie: a) spájaný s organizáciami Afghan Support Committee (ASC) a Revival of Islamic Heritage Society (RIHS). b) Rodinný stav: rozvedený (bývalá manželka Alžírčanka Manuba Bukifa).“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Ibrahim Ali Abu Bakr Tantoush [alias a) Abd al-Muhsin, b) Ibrahim Ali Muhammad Abu Bakr, c) Abdul Rahman, d) Abu Anas, e) Ibrahim Abubaker Tantouche, f) Ibrahim Abubaker Tantoush, g) Abd al-Muhsi, h) Abd al-Rahman, i) Al-Libi]. Adresa: Johannesburg, Južná Afrika. Dátum narodenia: 1966. Miesto narodenia: al Aziziyya, Líbya. Štátna príslušnosť: Líbya. Číslo cestovného pasu: 203037 (líbyjský cestovný pas vydaný v Tripolise). Ďalšie informácie: a) spájaný s organizáciami Afghan Support Committee (ASC), Revival of Islamic Heritage Society (RIHS) a Libyan Islamic Fighting Group (LIFG). Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 11.1.2002.“

(20)

Záznam „Abu Bakr Al-Jaziri (alias Yasir Al-Jazari). Štátna príslušnosť: a) Alžírsko, b) Palestína. Adresa: Pešávar, Pakistan. Ďalšie informácie: a) člen Afganského výboru pomoci (ASC), b) facilitátor Al-Quaidy a expert na komunikáciu, c) zatknutý v apríli 2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

Abu Bakr Al-Jaziri (alias Yasir Al-Jazari). Štátna príslušnosť: a) Alžírsko, b) Palestína. Ďalšie informácie: a) finančný šéf Afganského výboru pomoci (ASC), b) facilitátor Al-Qaidy a expert na komunikáciu, c) od apríla 2010 sa pravdepodobne nachádza v Alžírsku. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 11.1.2002.

(21)

Záznam „Abd El Kader Mahmoud Mohamed El Sayed (alias Es Sayed, Kader). Adresa: Via del Fosso di Centocelle 66, Rím, Taliansko. Dátum narodenia: 26.12.1962. Miesto narodenia: Egypt. Ďalšie informácie: a) talianske daňové identifikačné číslo: SSYBLK62T26Z336L, b) 2.2.2004 bol v Taliansku odsúdený na trest odňatia slobody v dĺžke 8 rokov, na úteku.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Abd El Kader Mahmoud Mohamed El Sayed [alias a) Es Sayed, Kader; b) Abdel Khader Mahmoud Mohamed el Sayed]. Adresa: Via del Fosso di Centocelle 66, Rím, Taliansko. Dátum narodenia: 26.12.1962. Miesto narodenia: Egypt. Štátna príslušnosť: Egypt. Ďalšie informácie: a) talianske daňové identifikačné číslo: SSYBLK62T26Z336L, b) podľa talianskych úradov je na úteku pred spravodlivosťou. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 24.4.2002.“

(22)

Záznam „Samir Abd El Latif El Sayed Kishk. Dátum narodenia: 14.5.1955. Miesto narodenia: Gharbia, Egypt. Ďalšie informácie: 20.3.2002 v Taliansku odsúdený na trest odňatia slobody v dĺžke trvania 1 roka a 11 mesiacov. Deportovaný do Egypta 2.7.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Samir Abd El Latif El Sayed Kishk (alias Samir Abdellatif el Sayed Keshk). Dátum narodenia: 14.5.1955. Miesto narodenia: Gharbia, Egypt. Štátna príslušnosť: Egypt. Ďalšie informácie: Deportovaný z Talianska do Egypta 2.7.2003. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 3.9.2002.“

(23)

Záznam „Habib Ben Ali Ben Said Al-Wadhani. Adresa: Via unica Borighero 1, San Donato M.se (MI), Taliansko. Dátum narodenia: 1.6.1970. Miesto narodenia: Tunis, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: L550681 (tuniský cestovný pas vydaný 23.9.1997, jeho platnosť sa skončila 22.9.2002). Ďalšie informácie: talianske daňové identifikačné číslo: WDDHBB70H10Z352O.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Habib Ben Ali Ben Said Al-Wadhani. Dátum narodenia: 1.6.1970. Miesto narodenia: Tunis, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: L550681 (tuniský cestovný pas vydaný 23.9.1997, jeho platnosť sa skončila 22.9.2002). Ďalšie informácie: a) talianske talianske daňové identifikačné číslo: WDDHBB70H10Z352O; b) člen Tunisian Combatant Group; c) údajne mŕtvy; d) meno matky Aisha bint Mohamed. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 3.9.2002.“

(24)

Záznam „Mohamad Iqbal Abdurrahman [alias a) Rahman, Mohamad Iqbal; b) A Rahman, Mohamad Iqbal; c) Abu Jibril Abdurrahman; d) Fikiruddin Muqti; e) Fihiruddin Muqti, f) „Abu Jibril“]. Dátum narodenia: 17.8.1958. Miesto narodenia: Tirpas-Selong Village, East Lombok, Indonézia. Štátna príslušnosť: Indonézia. Ďalšie informácie: v decembri 2003 bol údajne zadržaný v Malajzii.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Mohamad Iqbal Abdurrahman [alias a) Rahman, Mohamad Iqbal; b) A Rahman, Mohamad Iqbal; c) Abu Jibril Abdurrahman; d) Fikiruddin Muqti; e) Fikiruddin Muqti]. Dátum narodenia: 17.8.1958. Miesto narodenia: Tirpas-Selong Village, East Lombok, Indonézia. Štátna príslušnosť: Indonézia.Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 28.1.2003.“

(25)

Záznam „Nurjaman Riduan Isamuddin [alias a) Hambali, b) Nurjaman, c) Isomuddin, Nurjaman Riduan, d) Hambali Bin Ending, e) Encep Nurjaman, f) Hambali Ending Hambali, g) Isamuddin Riduan, h) Isamudin Ridwan]. Dátum narodenia: 4.4.1964. Miesto narodenia: Cianjur, Západná Jáva, Indonézia. Štátna príslušnosť: Indonézia. Ďalšie informácie: a) rodné meno: Encep Nurjaman, b) od júla 2007 zadržiavaný Spojenými štátmi americkými.“ sa nahrádza takto:

„Nurjaman Riduan Isamuddin [alias a) Hambali, b) Nurjaman, c) Isomuddin, Nurjaman Riduan, d) Hambali Bin Ending, e) Encep Nurjaman, f) Hambali Ending Hambali, g) Isamuddin Riduan, h) Isamudin Ridwan]. Dátum narodenia: 4.4.1964. Miesto narodenia: Cianjur, Západná Jáva, Indonézia. Štátna príslušnosť: Indonézia. Ďalšie informácie: a) vodca organizácie Jemaah Islamiyah; b) brat Gun Gun Rusman Gunawana; c) od júla 2007 zadržiavaný Spojenými štátmi americkými. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 28.1.2003.“

(26)

Záznam „Hekmatyar, Gulbuddin [alias Gulabudin Hekmatyar, Golboddin Hikmetyar, Gulbuddin Khekmatiyar, Gulbuddin Hekmatiar, Gulbuddin Hekhmartyar, Gulbudin Hekmetyar), dátum narodenia: 1.augusta 1949, miesto narodenia: provincia Kunduz, Afganistan.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Gulbuddin Hekmatyar [alias a) Gulabudin Hekmatyar, b) Golboddin Hikmetyar, c) Gulbuddin Khekmatiyar, d) Gulbuddin Hekmatiar, e) Gulbuddin Hekhmartyar, f) Gulbudin Hekmetyar]. Dátum narodenia: 1.8.1949. Miesto narodenia: provincia Kunduz, Afganistan. Štátna príslušnosť: Afganistan. Ďalšie informácie: a) príslušník kmeňa Kharoti; b) od januára 2011 sa pravdepodobne zdržuje v pohraničnej oblasti medzi Afganistanom a Pakistanom; c) meno otca je Ghulam Qader. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 20.2.2003.“

(27)

Záznam „Youssef Ben Abdul Baki Ben Youcef Abdaoui [alias a) Abu Abdullah, b) Abdellah, c) Abdullah, d) Abou Abdullah, e) Abdullah Youssef]. Adresa: a) via Romagnosi 6, Varese, Taliansko; b) Piazza Giovane Italia 2, Varese, Taliansko; c) Via Torino 8/B, Cassano Magnago (VA), Taliansko; d) Jabal Al-Rayhan, Al-Waslatiyyah, Kairouan, Tunisko. Dátum narodenia: 4.9.1966. Miesto narodenia: Kairouan, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: G025057 (tuniský cestovný pas vydaný 23.6.1999, jeho platnosť sa skončila 5.2.2004). Ďalšie informácie: a) talianske daňové identifikačné číslo: BDA YSF 66P04 Z352Q, b) zákaz vstupu do schengenského priestoru; c) od júna 2009 sa zdržoval v Taliansku; d) meno matky: Fatima Abdaoui. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.6.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Youssef Ben Abdul Baki Ben Youcef Abdaoui [alias a) Abu Abdullah, b) Abdellah, c) Abdullah]. Adresa: Via Torino 8/B, Cassano Magnago (VA), Taliansko. Dátum narodenia: 4.9.1966. Miesto narodenia: Kairouan, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: G025057 (tuniský cestovný pas vydaný 23.6.1999, jeho platnosť sa skončila 5.2.2004). Národné identifikačné číslo: AO 2879097 (taliansky preukaz totožnosti platný do 30.10.2012.) Ďalšie informácie: a) talianske daňové identifikačné číslo: BDA YSF 66P04 Z352Q; b) zákaz vstupu do schengenského priestoru; c) meno matky je Fatima Abdaoui; d) člen organizácie činnej v Taliansku, ktorá je priamo spojená s organizáciou Al-Qaida v štátoch islamského Maghrebu. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.6.2003.“

(28)

Záznam „Mohamed Amine Akli [alias a) Akli Amine Mohamed, b) Killech Shamir, c) Kali Sami, d) Elias]. Adresa: žiadna trvalá adresa v Taliansku. Miesto narodenia: Bordj el Kiffane, Alžírsko. Dátum narodenia: 30.3.1972. Ďalšie informácie: v januári 2003 bol odsúdený v Taliansku na trest odňatia slobody 4 roky.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Mohamed Amine Akli [alias a) Akli Amine Mohamed, b) Killech Shamir, c) Kali Sami, d) Elias]. Adresa: Alžírsko. Miesto narodenia: Bordj el Kiffane, Alžírsko. Dátum narodenia: 30.3.1972. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: a) meno otca je Lounes; b) meno matky je Kadidja; c) zákaz vstupu do schengenského priestoru; d) deportovaný zo Španielska do Alžírska v auguste 2009. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.6.2003.“

(29)

Záznam „Mehrez Ben Mahmoud Ben Sassi Al-Amdouni [alias a) Fabio Fusco, b) Mohamed Hassan, c) Abu Thale. Adresa: žiadna trvalá adresa v Taliansku. Dátum narodenia: 18.12.1969. Miesto narodenia: Asima-Tunis, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: G737411 (tuniský cestovný pas vydaný 24.10.1990, jeho platnosť sa skončila 20.9.1997). Ďalšie informácie: údajne zadržaný v Istanbule v Turecku a deportovaný do Talianska. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.6.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Mehrez Ben Mahmoud Ben Sassi Al-Amdouni [alias a) Fabio Fusco, b) Mohamed Hassan, c) Meherez Hamdouni, d) Amdouni Mehrez ben Tah, e) Meherez ben Ahdoud ben Amdouni, f) Abu Thale]. Adresa: Taliansko: Dátum narodenia: a) 18.12.1969, b) 25.5.1968, c) 18.12.1968, d) 14.7.1969. Miesto narodenia: a) Asima-Tunis, Tunisko; (b) Neapol, Taliansko; c) Tunisko; d) Alžírsko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: G737411 (tuniský cestovný pas vydaný 24.10.1990, jeho platnosť sa skončila 20.9.1997). Ďalšie informácie: a) meno otca je Mahmoud ben Sasi; b) meno matky je Maryam bint al-Tijani, c) zákaz vstupu do schengenského priestoru. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.6.2003.“

(30)

Záznam „Chiheb Ben Mohamed Ben Mokhtar Al-Ayari (alias Hichem Abu Hchem). Adresa: Via di Saliceto 51/9, Boloňa, Taliansko. Dátum narodenia: 19.12.1965. Miesto narodenia: Tunis, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: L246084 (tuniský cestovný pas vydaný 10.6.1996, jeho platnosť sa skončila 9.6.2001). Ďalšie informácie: vydaný do Tuniska 13.3.2006. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.6.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Chiheb Ben Mohamed Ben Mokhtar Al-Ayari [alias a) Hichem Abu Hchem, b) Ayari Chihbe, c) Ayari Chied, d) Adam Hussainy, e) Hichem, f) Abu Hichem, g) Moktar]. Adresa: Via Bardo, Tunis, Tunisko. Dátum narodenia: 19.12.1965. Miesto narodenia: a) Tunis, Tunisko; b) Grécko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: L246084 (tuniský cestovný pas vydaný 10.6.1996, jeho platnosť sa skončila 9.6.2001). Ďalšie informácie: a) 13. apríla 2006 vydaný z Talianska do Tuniska; b) meno matky je Fatima al-Tumi; c) zákaz vstupu do schengenského priestoru. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.6.2003.“

(31)

Záznam „Moussa Ben Omar Ben Ali Essaadi [alias a) Dah Dah; b) Abdelrahmman; c) Bechir]. Adresa: Via Milano 108, Brescia, Taliansko. Dátum narodenia: 4.12.1964. Miesto narodenia: Tabarka, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: L335915 (tuniský cestovný pas vydaný 8.11.1996, jeho platnosť sa skončila 7.11.2001). Ďalšie informácie: od roku 2001 prebýva v Sudáne. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.6.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Moussa Ben Omar Ben Ali Essaadi [alias a) Dah Dah; b) Abdelrahmman; c) Bechir]. Adresa: Sudán. Dátum narodenia: 4.12.1964. Miesto narodenia: Tabarka, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: L335915 (tuniský cestovný pas vydaný 8.11.1996, jeho platnosť sa skončila 7.11.2001). Ďalšie informácie: podľa talianskych úradov je na úteku pred spravodlivosťou (stav z novembra 2009). Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.6.2003.“

(32)

Záznam „Rachid Fettar [alias a) Amine del Belgio, b) Djaffar]. Adresa: Via degli Apuli 5, Milano, Taliansko (posledná známa adresa). Dátum narodenia: 16.4.1969. Miesto narodenia: Boulogin, Alžírsko. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.6.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Rachid Fettar [alias a) Amine del Belgio, b) Amine di Napoli, c) Djaffar, d) Taleb, e) Abu Chahid]. Adresa: 30 Abdul Rahman Street, Mirat Bab Al-Wadi, Alžírsko. Dátum narodenia: 16.4.1969. Miesto narodenia: Boulogin, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: vydaný z Talianska do Alžírska. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.6.2003.“

(33)

Záznam „Ibrahim Ben Hedhili Ben Mohamed Al-Hamami. Adresa: Via de’ Carracci 15, Casalecchio di Reno (Boloňa), Taliansko. Dátum narodenia: 20.11.1971. Miesto narodenia: Koubellat, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: Z106861 (tuniský pas vydaný 18.2.2004, jeho platnosť sa skončí 17.2.2009). Ďalšie informácie: v januári 2003 bol odsúdený v Taliansku na trest odňatia slobody 3 roky.“ pod nadpisom „Fyzické osoby“ sa nahrádza takto:

„Ibrahim Ben Hedhili Ben Mohamed Al-Hamami. Adresa: Via Vistarini Number 3, Frazione Zorlesco, Casal Pusterlengo, Lodi, Taliansko. Dátum narodenia: 20.11.1971. Miesto narodenia: Koubellat, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: Z106861 (tuniský pas vydaný 18.2.2004, jeho platnosť sa skončila 17.2.2009). Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.6.2003.“

(34)

Záznam „Mounir Ben Habib Ben Al-Taher Jarraya (alias Yarraya). Adresa: a) Via Mirasole 11, Bologna, Taliansko, b) Via Ariosto 8, Casalecchio di Reno (Boloňa), Taliansko. Dátum narodenia: 25.10.1963. Miesto narodenia: Sfax, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: L065947 (tuniský pas vydaný 28.10.1995, jeho platnosť sa skončila 27.10.2000). Ďalšie informácie: v januári 2003 bol odsúdený v Taliansku na trest odňatia slobody v dĺžke dva roky a šesť mesiacov. Dňa 10. mája 2004 bol odsúdený odvolacím súdom v Taliansku na trest odňatia slobody tri roky a šesť mesiacov.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Mounir Ben Habib Ben Al-Taher Jarraya [alias a) Mounir Jarraya, b) Yarraya]. Adresa: a) Via Mirasole 11, Boloňa, Taliansko, b) Via Ariosto 8, Casalecchio di Reno (Bologna), Taliansko. Dátum narodenia: a) 25.10.1963, b) 15.10.1963. Miesto narodenia: a) Sfax, Tunisko, b) Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: L065947 (tuniský pas vydaný 28.10.1995, jeho platnosť sa skončila 27.10.2000). Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.6.2003.“

(35)

Záznam „Faouzi Ben Mohamed Ben Ahmed Al-Jendoubi [alias a) Said, b) Samir]. Adresa: a) Via Agucchi 250, Bologna, Taliansko, b) Via di Saliceto 51/9, Bologna, Taliansko. Dátum narodenia: 30.1.1966. Miesto narodenia: Beja, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: K459698 (tuniský pas vydaný 6.3.1999, jeho platnosť sa skončila 5.3.2004). Ďalšie informácie: v januári 2003 bol odsúdený v Taliansku na trest odňatia slobody 2 roky.“ pod nadpisom „Fyzické osoby“ sa nahrádza takto:

„Faouzi Ben Mohamed Ben Ahmed Al-Jendoubi [alias a) Jendoubi Faouzi, b) Said, c) Samir]. Dátum narodenia: 30.1.1966. Miesto narodenia: a) Tunis, Tunisko; b) Maroko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: K459698 (tuniský pas vydaný 6.3.1999, jeho platnosť sa skončila 5.3.2004). Ďalšie informácie: a) meno matky je Um Hani al-Tujani; b) zákaz vstupu do schengenského priestoru; c) podľa talianskych úradov nie je od júna 2002 možné ho vypátrať. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.6.2003.“

(36)

Záznam „Najib Ben Mohamed Ben Salem Al-Waz (alias Ouaz Najib). Adresa: Vicolo dei Prati 2/2, Boloňa, Taliansko. Dátum narodenia: 12.4.1960. Miesto narodenia: Hekaima Al-Mehdiya, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: K815205 (tuniský cestovný pas vydaný 17.9.1994, jeho platnosť sa skončila 16.9.1999). Ďalšie informácie: prepojenie na subjekt Al-Haramain Islamic Foundation. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.6.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Najib Ben Mohamed Ben Salem Al-Waz [alias a) Ouaz Najib, (b) Ouaz Nagib]. Adresa: Via Tovaglie No. 26, Boloňa, Taliansko. Dátum narodenia: 12.4.1960. Miesto narodenia: Al Haka’imah, Governorate of Mahdia, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: K815205 (tuniský cestovný pas vydaný 17.9.1994, jeho platnosť sa skončila 16.9.1999). Ďalšie informácie: a) meno matky je Salihah Amir; b) zákaz vstupu do schengenského priestoru. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 25.6.2003.“

(37)

Záznam „Shamil Salmanovich Basayev (Басаев Шамиль Салманович) [alias a) Abdullakh Shamil Abu-Idris, b) Shamil Basaev, c) Basaev Chamil, d) Basaev Shamil Shikhanovic, e) Terek, f) Lysy, g) Idris, h) Besznogy, i) Amir, j) Rasul, k) Spartak, l) Pantera-05, m) Hamzat, n) General, o) Baisangur I, p) Walid, q)Al-Aqra, r) Rizvan, s) Berkut, t) Assadula]. Dátum narodenia: 14.1.1965. Miesto narodenia: a) Dyšni-Vedeno, okres Vedensk, Čečensko-ingušská autonómna sovietská socialistická republika (Ruská federácia), b) okres Vedensk, Čečenská republika, Ruská federácia. Štátna príslušnosť: Rusko. Číslo cestovného pasu: 623334 (ruský pas, január 2002). Národné identifikačné číslo: IY-OZH č. 623334 (vydané 9.6.1989 okresom Vedensk). Ďalšie informácie: Potvrdené úmrtie v 2006. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.8.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Shamil Salmanovich Basayev (Басаев Шамиль Салманович) [alias a) Abdullakh Shamil Abu-Idris; b) Shamil Basaev; c) Basaev Chamil; d) Basaev Shamil Shikhanovic; e) Terek; f) Lysy; g) Idris; h) Besznogy; i) Amir; j) Rasul; k) Spartak; l) Pantera-05; m) Hamzat; n) General; o) Baisangur I; p) Walid; q)Al-Aqra; r) Rizvan; s) Berkut; t) Assadula]. Dátum narodenia: 14.1.1965. Miesto narodenia: a) Dyšni-Vedeno, okres Vedensk, Čečensko-ingušská autonómna sovietská socialistická republika, Ruská federácia; b) okres Vedensk, Čečenská republika, Ruská federácia. Štátna príslušnosť: Rusko. Číslo cestovného pasu: 623334 (ruský pas, január 2002). Národné identifikačné číslo: IY-OZH č. 623334 (vydané 9.6.1989 okresom Vedensk). Ďalšie informácie: Potvrdené úmrtie v 2006. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.8.2003.“

(38)

Záznam „Zulkepli Bin Marzuki. Adresa: Taman Puchong Perdana, štát Selangor, Malajzia. Dátum narodenia: 3.7.1968. Miesto narodenia: Selangor, Malajzia. Štátna príslušnosť: Malajzia. Číslo cestovného pasu: A 5983063. Národné identifikačné číslo: 680703-10-5821. Ďalšie informácie: a) malajzijské orgány ho 3. februára 2007 zatkli a v apríli 2009 zotrvával vo väzbe. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 9.9.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Zulkepli Bin Marzuki. Adresa: Taman Puchong Perdana, štát Selangor, Malajzia. Dátum narodenia: 3.7.1968. Miesto narodenia: Selangor, Malajzia. Štátna príslušnosť: Malajzia. Číslo cestovného pasu: A 5983063. Národné identifikačné číslo: 680703-10-5821. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 9.9.2003.“

(39)

Záznam „Abdul Hakim MURAD [alias a) Murad, Abdul Hakim Hasim, b) Murad, Abdul Hakim Ali Hashim, c) Murad, Abdul Hakim Al Hashim, d) Saeed Akman, e) Saeed Ahmed]; dátum narodenia: 4. január 1968; miesto narodenia: Kuvajt; štátna príslušnosť: pakistanská.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Abdul Hakim Murad [alias a) Murad, Abdul Hakim Hasim; b) Murad, Abdul Hakim Ali Hashim; c) Murad, Abdul Hakim al Hashim; d) Saeed Akman; e) Saeed Ahmed; f) Abdul Hakim Ali al-Hashem Murad]. Dátum narodenia: 11.4.1968. Miesto narodenia: Kuvajt. Štátna príslušnosť: Pakistan. Číslo cestovného pasu: a) 665334 (pakistanský cestovný pas vydaný v Kuvajte); b) 917739 (pakistanský cestovný pas vydaný v Pakistane 8.9.1991, platnosť skončila 7.8.1996). Ďalšie informácie: a) meno matky: Aminah Ahmad Sher al-Baloushi; b) zadržiavaný Spojenými štátmi americkými. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 9.9.2003.“

(40)

Záznam „Yazid Sufaat [alias a) Joe, b) Abu Zufar]. Adresa: Taman Bukit Ampang, Selangor, Malajzia. Dátum narodenia: 20.1.1964. Miesto narodenia: Johor, Malajzia. Štátna príslušnosť: Malajzia. Číslo cestovného pasu: A 10472263. Národné identifikačné číslo: 640120-01-5529. Ďalšie informácie: malajzijské orgány ho v decembri 2001 zatkli a z väzby bol prepustený 24.11.2008. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 9.9.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Yazid Sufaat [alias a) Joe; b) Abu Zufar]. Adresa: Taman Bukit Ampang, Selangor, Malajzia. Dátum narodenia: 20.1.1964. Miesto narodenia: Johor, Malajzia. Štátna príslušnosť: Malajzia. Číslo cestovného pasu: A 10472263. Národné identifikačné číslo: 640120-01-5529. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 9.9.2003.“

(41)

Záznam „Yunos Umpara Moklis [alias a) Muklis Yunos; b) Mukhlis Yunos; c) Saifullah Mukhlis Yunos; d) Saifulla Moklis Yunos; e) Hadji Onos]. Dátum narodenia: 7.7.1966. Miesto narodenia: Lanao del Sur, Filipíny. Štátna príslušnosť: Filipíny. Ďalšie informácie: od apríla 2009 vo väzení na Filipínach. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 9.9.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

Yunos Umpara Moklis [alias a) Muklis Yunos; b) Mukhlis Yunos; c) Saifullah Mukhlis Yunos; d) Saifulla Moklis Yunos; e) Hadji Onos]. Adresa: Filipíny. Dátum narodenia: 7.7.1966. Miesto narodenia: Lanao del Sur, Filipíny. Štátna príslušnosť: Filipíny. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 9.9.2003.

(42)

Záznam „Zaini Zakaria (alias Ahmad). Adresa: Kota Bharu, Kelantan, Malajzia. Dátum narodenia: 16.5.1967. Miesto narodenia: Kelantan, Malajzia. Štátna príslušnosť: Malajzia. Číslo cestovného pasu: A11457974. Národné identifikačné číslo: 670516-03-5283. Ďalšie informácie: malajzijské orgány ho 18. decembra 2002 zatkli a vo väzbe bol do 12. februára 2009. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 9.9.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Zaini Zakaria (alias Ahmad). Adresa: Kota Bharu, Kelantan, Malajzia. Dátum narodenia: 16.5.1967. Miesto narodenia: Kelantan, Malajzia. Štátna príslušnosť: Malajzia. Číslo cestovného pasu: A11457974. Národné identifikačné číslo: 670516-03-5283. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 9.9.2003.“

(43)

Záznam „Djamel Moustfa [alias a) Ali Barkani (dátum narodenia: 22.8.1973; miesto narodenia: Maroko); b) Kalad Belkasam (dátum narodenia: 31.12.1979); c) Mostafa Djamel (dátum narodenia: 31.12.1979; miesto narodenia: Mascara, Alžírsko); d) Mostefa Djamel (dátum narodenia: 26.9.1973; miesto narodenia: Mahdia, Alžírsko); e) Mustafa Djamel (dátum narodenia: 31.12.1979; miesto narodenia: Mascara, Alžírsko); f) Balkasam Kalad (dátum narodenia: 26.8.1973; miesto narodenia: Alžír, Alžírsko); g) Bekasam Kalad (dátum narodenia: 26.8.1973; miesto narodenia: Alžír, Alžírsko); h) Belkasam Kalad (dátum narodenia: 26.8.1973; miesto narodenia: Alžír, Alžírsko); i) Damel Mostafa (dátum narodenia: 31.12.1979; miesto narodenia: Alžír, Alžírsko); j) Djamal Mostafa, narodený 31.12.1979 v Mascara, Alžírsko; k) Djamal Mostafa (dátum narodenia: 10.6.1982); l) Djamel Mostafa (dátum narodenia: 31.12.1979); miesto narodenia: Mascara, Alžírsko); m) Djamel Mostafa (dátum narodenia: a) 31.12.1979); b) 22.12.1973, miesto narodenia: Alžír, Alžírsko); n) Fjamel Moustfa (dátum narodenia: 28.9.1973, miesto narodenia: Tiaret, Alžírsko); o) Djamel Mustafa (dátum narodenia: 31.12.1979); p) Djamel Mustafa (dátum narodenia: 31.12.1979; miesto narodenia: Mascara, Alžírsko); q) Mustafa]. Adresa: Alžírsko. Dátum narodenia: 28.9.1973. Miesto narodenia: Tiaret, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: a) meno otca: Djelalli Moustfa; b) meno matky: Kadeja Mansore; c) alžírsky rodný list vydaný na meno Djamel Mostefa, dátum narodenia: 25.9.1973, miesto narodenia: Mehdia, provincia Tiaret, Alžírsko; d) vodičský preukaz č. 20645897 (sfalšovaný dánsky vodičský preukaz vydaný na meno Ali Barkani, narodený 22.8.1973 v Maroku); e) od augusta 2006 vo väzbe v Nemecku; f) deportovaný do Alžírska v septembri 2007. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 23.9.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Djamel Moustfa [alias a) Ali Barkani (dátum narodenia: 22.8.1973; miesto narodenia: Maroko); b) Kalad Belkasam (dátum narodenia: 31.12.1979); c) Mostafa Djamel (dátum narodenia: 31.12.1979; miesto narodenia: Mascara, Alžírsko); d) Mostefa Djamel (dátum narodenia: 26.9.1973; miesto narodenia: Mahdia, Alžírsko); e) Mustafa Djamel (dátum narodenia: 31.12.1979; miesto narodenia: Mascara, Alžírsko); f) Balkasam Kalad (dátum narodenia: 26.8.1973; miesto narodenia: Alžír, Alžírsko); g) Bekasam Kalad (dátum narodenia: 26.8.1973; miesto narodenia: Alžír, Alžírsko); h) Belkasam Kalad (dátum narodenia: 26.8.1973; miesto narodenia: Alžír, Alžírsko); i) Damel Mostafa (dátum narodenia: 31.12.1979; miesto narodenia: Alžír, Alžírsko); j) Djamal Mostafa, narodený 31.12.1979 v Mascara, Alžírsko; k) Djamal Mostafa (dátum narodenia: 10.6.1982); l) Djamel Mostafa (dátum narodenia: 31.12.1979); miesto narodenia: Mascara, Alžírsko); m) Djamel Mostafa (dátum narodenia: a) 31.12.1979); b) 22.12.1973, miesto narodenia: Alžír, Alžírsko); n) Fjamel Moustfa (dátum narodenia: 28.9.1973, miesto narodenia: Tiaret, Alžírsko); o) Djamel Mustafa (dátum narodenia: 31.12.1979); p) Djamel Mustafa (dátum narodenia: 31.12.1979; miesto narodenia: Mascara, Alžírsko); q) Mustafa]. Adresa: Alžírsko. Dátum narodenia: 28.9.1973. Miesto narodenia: Tiaret, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: a) meno otca: Djelalli Moustfa; b) meno matky: Kadeja Mansore; c) alžírsky rodný list vydaný na meno Djamel Mostefa, dátum narodenia: 25.9.1973, miesto narodenia: Mehdia, provincia Tiaret, Alžírsko; d) vodičský preukaz č. 20645897 (sfalšovaný dánsky vodičský preukaz vydaný na meno Ali Barkani, narodený 22.8.1973 v Maroku); e) spojený s Ismailom Abdallahom Sbaitanom Shalabim, Mohamedom Abu Dhessom a Aschrafom Al-Dagmom; f) deportovaný z Nemecka do Alžírska v septembri 2007. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 23.9.2003.“

(44)

Záznam „Mokhtar Belmokhtar [alias a) Belaouar Khaled Abou El Abass, b) Belaouer Khaled Abou El Abass, c) Belmokhtar Khaled Abou El Abes, d) Khaled Abou El Abass, e) Khaled Abou El Abbes, f) Khaled Abou El Abes, g) Khaled Abulabbas Na Oor, h) Mukhtar Belmukhtar, i) Abou Abbes Khaled, j) Belaoua, k) Belaour]. Dátum narodenia: 1.6.1972. Miesto narodenia: Ghardaia, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: a) syn Mohameda a Zohry Chemkha; b) pôsobí v severnom Mali. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 11.11.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Mokhtar Belmokhtar [alias a) Belaouar Khaled Abou El Abass; b) Belaouer Khaled Abou El Abass; c) Belmokhtar Khaled Abou El Abes; d) Khaled Abou El Abass; e) Khaled Abou El Abbes; f) Khaled Abou El Abes; g) Khaled Abulabbas Na Oor; h) Mukhtar Belmukhtar; i) Abou Abbes Khaled; j) Belaoua; k) Belaour]. Dátum narodenia: 1.6.1972. Miesto narodenia: Ghardaia, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: a) meno otca je Mohamed a meno matky je Zohra Chemkha; b) člen rady organizácie The Organization of Al-Qaida in the Islamic Maghreb (AQIM); c) vodca skupiny Katibat el Moulathamoune, ktorá pôsobí v 4. oblasti AQIM (Sahel/Sahara). Dátum zaradenia do zoznamu uvedený v článku 2a ods. 4 písm. b): 11.11.2003.“

(45)

Záznam „Said Ben Abdelhakim Ben Omar Al-Cherif [alias a) Djallal; b) Youcef; c) Abou Salman]. Adresa: Corso Lodi 59, Milano, Taliansko. Dátum narodenia: 25.1.1970. Miesto narodenia: Menzel Temime, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: M307968 (tuniský cestovný pas vydaný 8.9.2001, jeho platnosť sa skončila 7.9.2006). Ďalšie informácie: vo februári 2008 vo väzbe v Taliansku. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Said Ben Abdelhakim Ben Omar Al-Cherif [alias a) Cherif Said; b) Binhamoda Hokri; c) Hcrif Ataf; d) Bin Homoda Chokri; e) Atef Cherif; f) Sherif Ataf; g) Ataf Cherif Said; h) Cherif Said; i) Cherif Said; j) Djallal; k) Youcef; l) Abou Salman; m) Said Tmimi]. Adresa: Corso Lodi 59, Milano, Taliansko. Dátum narodenia: a) 25.1.1970; b) 25.1.1971; c) 12.12.1973. Miesto narodenia: a) Menzel Temime, Tunisko; b) Tunisko; c) Sosa, Tunisko; d) Solisse, Tunisko; e) Tunis, Tunisko; f) Alžírsko; g) Aras, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: M307968 (tuniský cestovný pas vydaný 8.9.2001, jeho platnosť sa skončila 7.9.2006). Ďalšie informácie: meno matky je Radhiyah Makki. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“

(46)

Záznam „Imad Ben Al-Mekki Ben Al-Akhdar Al-Zarkaoui [alias a) Zarga, b) Nadra]. Adresa: Via Col. Aprosio 588, Vallecrosia (IM), Taliansko. Dátum narodenia: 15.1.1973. Miesto narodenia: Tunis, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: M174950 (tuniský cestovný pas vydaný 27.4.1999, jeho platnosť sa skončila 26.4.2004). Ďalšie informácie: od 11.4.2008 vo väzbe v Taliansku. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Imed Ben Mekki Zarkaoui [alias a) Dour Nadre; b) Dour Nadre; c) Daour Nadre; d) Imad ben al-Mekki ben al-Akhdar al-Zarkaoui; f) Zarga; g) Nadra]. Adresa: 41 – 45, Rue Estienne d’Orves, Pré Saint Gervais, Francúzsko. Dátum narodenia: a) 15.1.1973; b) 15.1.1974; c) 31.3.1975. Miesto narodenia: a) Tunis, Tunisko; b) Maroko; c) Alžírsko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: M174950 (tuniský cestovný pas vydaný 27.4.1999, jeho platnosť sa skončila 26.4.2004). Ďalšie informácie: meno matky je Zina al-Zarkaoui. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“

(47)

Záznam „Kamal Ben Maoeldi Ben Hassan Al-Hamraoui [alias a) Kamel, b) Kimo]. Adresa: a) Via Bertesi 27, Cremona, Taliansko, b) Via Plebiscito 3, Cremona, Taliansko. Dátum narodenia: 21.10.1977. Miesto narodenia: Beja, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: P229856 (tuniský cestovný pas vydaný 1.11.2002, jeho platnosť sa skončila 31.10.2007). Ďalšie informácie: Odsúdený 13.7.2005 v Brescii na tri roky a štyri mesiace väzenia. Bolo vydané rozhodnutie o jeho vyhostení, ktoré 17.4.2007 Európsky súd pre ľudské práva zrušil. Od septembra 2007 na slobode.“ pod nadpisom „Fyzické osoby“ sa nahrádza takto:

„Kamal Ben Maoeldi Ben Hassan Al-Hamraoui [alias a) Hamroui Kamel ben Mouldi; b) Hamraoui Kamel; c) Kamel; d) Kimo]. Adresa: a) Via Bertesi 27, Cremona, Taliansko, b) Via Plebiscito 3, Cremona, Taliansko. Dátum narodenia: a) 21.10.1977; b) 21.11.1977. Miesto narodenia: a) Beja, Tunisko; b) Maroko; c) Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: P229856 (tuniský cestovný pas vydaný 1.11.2002, jeho platnosť sa skončila 31.10.2007). Ďalšie informácie: a) meno matky je Khamisah al-Kathiri; b) bolo vydané rozhodnutie o jeho vyhostení, ktoré 17.4.2007 Európsky súd pre ľudské práva zrušil; c) opätovne zadržaný v Taliansku 20. mája 2008; d) zákaz vstupu do schengenského priestoru. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“

(48)

Záznam „Radi Abd El Samie Abou El Yazid El Ayashi, (alias Mera'l). Adresa: Via Cilea 40, Miláno, Taliansko (trvalé bydlisko). Dátum narodenia: 2.1.1972. Miesto narodenia: El Gharbia (Egypt). Ďalšie informácie: Odsúdený 21.9.2006 súdom prvej inštancie v Miláne na desať rokov väzenia. Od septembra 2007 vo väzbe v Taliansku.“ pod nadpisom „Fyzické osoby“ sa nahrádza takto:

„Radi Abd El Samie Abou El Yazid El Ayashi, (alias Mera'i). Adresa: Via Cilea 40, Miláno, Taliansko (trvalé bydlisko). Dátum narodenia: 2.1.1972. Miesto narodenia: El Gharbia (Egypt). Ďalšie informácie: a) vo väzbe v Taliansku, mal by byť prepustený 6.1.2012; b) po vykonaní trestu podlieha vyhosteniu z Talianska. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“

(49)

Záznam „Hamadi Ben Abdul Aziz Ben Ali Bouyehia (alias Gamel Mohamed). Adresa: Corso XXII Marzo 39, Milano, Taliansko. Dátum narodenia: a) 29.5.1966; b) 25.5.1966 (Gamel Mohamed). Miesto narodenia: a) Tunisko; b) Maroko (Gamel Mohamed). Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: L723315 (tuniský cestovný pas vydaný 5.5.1998, jeho platnosť sa skončila 4.5.2003). Ďalšie informácie: v júli 2008 zadržaný v Taliansku. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Hamadi Ben Abdul Azis Ben Ali Bouyehia [alias a) Gamel Mohamed; b) Abd el Wanis Abd Gawwad Abd el Latif Bahaa; c) Mahmoud Hamid]. Adresa: Corso XXII Marzo 39, Milano, Taliansko. Dátum narodenia: a) 29.5.1966; b) 25.5.1966 (Gamel Mohamed); c) 9.5.1986 (Abd el Wanis Abd Gawwad Abd el Latif Bahaa). Miesto narodenia: a) Tunis, Tunisko; b) Maroko (Gamel Mohamed); c) Egypt (Abd el Wanis Abd Gawwad Abd el Latif Bahaa). Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: L723315 (tuniský cestovný pas vydaný 5.5.1998, jeho platnosť sa skončila 4.5.2003). Ďalšie informácie: vo väzení v Taliansku do 28. júla 2011. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“

(50)

Záznam „Mohammad Tahir Hammid (alias Abdelhamid Al Kurdi). Titul: imám. Adresa: Via della Martinella 132, Parma, Taliansko. Dátum narodenia: 1.11.1975. Miesto narodenia: Poshok, Irak. Ďalšie informácie: Odsúdený 19.4.2004 talianskym justičným orgánom na jeden rok a jedenásť mesiacov väzenia. Prepustený 15.10.2004. Dňa 18.10.2004 vydaný príkaz na vyhostenie. Od septembra 2007 na úteku.“ pod nadpisom „Fyzické osoby“ sa nahrádza takto:

„Mohammad Tahir Hammid (alias Abdelhamid Al Kurdi). Titul: imám. Dátum narodenia: 1.11.1975. Miesto narodenia: Poshok, Irak. Ďalšie informácie: a) dňa 18.10.2004 talianske orgány vydali príkaz na vyhostenie; b) od septembra 2007 je podľa talianskych orgánov na úteku pred spravodlivosťou. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“

(51)

Záznam „Lotfi Ben Abdul Hamid Ben Ali Al-Rihani [alias a) Abderrahmane; b) Lofti Ben Abdul Hamid Ben Ali Al-Rihani]. Adresa: Via Bolgeri 4, Barni (Como), Taliansko (predchádzajúca adresa z polovice roka 2002). Dátum narodenia: 1.7.1977. Miesto narodenia: Tunis, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: L886177 (tuniský cestovný pas vydaný 14.12.1998, jeho platnosť sa skončila 13.12.2003). Ďalšie informácie: Od polovice roka 2002 nie je známe miesto, kde sa zdržiava, ani jeho štatút. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Lotfi Ben Abdul Hamid Ben Ali Al-Rihani [alias a) Lofti ben Abdul Hamid ben Ali al-Rihani; b) Abderrahmane]. Dátum narodenia: 1.7.1977. Miesto narodenia: Tunis, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: L886177 (tuniský cestovný pas vydaný 14.12.1998, jeho platnosť sa skončila 13.12.2003). Ďalšie informácie: Meno matky je Habibah al-Sahrawi. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“

(52)

Záznam „Daki Mohammed. Adresa: Via Melato 11, Reggio Emilia, Taliansko. Dátum narodenia: 29.3.1965. Miesto narodenia: Maroko. Ďalšie informácie: 10.12.2005 deportovaný z Talianska do Maroka.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Mohammed Daki. Adresa: Casablanca, Maroko. Dátum narodenia: 29.3.1965. Miesto narodenia: Casablanca, Maroko. Štátna príslušnosť: Maroko. Číslo cestovného pasu: a) G 482731 (marocký cestovný pas); b) L446524 (marocký cestovný pas). Národné identifikačné číslo: BE-400989 (marocký preukaz totožnosti). Ďalšie informácie: a) meno otca je Lahcen; b) meno matky je Izza Brahim; c) 10.12.2005 deportovaný z Talianska do Maroka. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“

(53)

Záznam „Mohamed Amin Mostafa. Adresa: Via della Martinella 132, Parma, Taliansko. Dátum narodenia: 11.10.1975. Miesto narodenia: Kirkuk, Irak. Ďalšie informácie: 21.9.2006 odsúdený na trest odňatia slobody v dĺžke trvania 7 rokov. V súčasnosti vo väzbe v Taliansku.“ pod nadpisom „Fyzické osoby“ sa nahrádza takto:

„Mohamed Amin Mostafa. Adresa: Via della Martinella 132, Parma, Taliansko. Dátum narodenia: 11.10.1975. Miesto narodenia: Kirkuk, Irak. Ďalšie informácie: pod administratívnym kontrolným opatrením v Taliansku do 15. januára 2012. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“

(54)

Záznam „Nessim Ben Mohamed Al-Cherif Ben Mohamed Saleh Al-Saadi [alias a) Nassim Saadi; b) Abou Anis]. Adresa: a) Via Monte Grappa 15, Arluno (Milano), Taliansko; b) Via Cefalonia 11, Milano, Taliansko (trvalé bydlisko, posledná známa adresa). Dátum narodenia: 30.11.1974. Miesto narodenia: Haidra Al-Qasreen, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: M788331 (tuniský cestovný pas vydaný 28.9.2001, jeho platnosť sa skončila 27.9.2006). Ďalšie informácie: a) v apríli 2009 vo väzbe v Taliansku; b)meno otca je Mohamed Sharif; c) meno matky je Fatima. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Nessim Ben Mohamed Al-Cherif Ben Mohamed Saleh Al-Saadi [alias a) Nassim Saadi; b) Dia el Haak George; c) Diael Haak George; d) El Dia Haak George; e) Abou Anis; f) Abu Anis]. Adresa: a) Via Monte Grappa 15, Arluno (Milano), Taliansko; b) Via Cefalonia 11, Milano, Taliansko (trvalé bydlisko, posledná známa adresa). Dátum narodenia: a) 30.11.1974; b) 20.11.1974. Miesto narodenia: a) Haidra Al-Qasreen, Tunisko; b) Libanon; c) Alžírsko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: M788331 (tuniský cestovný pas vydaný 28.9.2001, jeho platnosť sa skončila 27.9.2006). Ďalšie informácie: a) vo väzbe v Taliansku do 27.4.2012; b)meno otca je Mohamed Sharif; c) meno matky je Fatima. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“

(55)

Záznam „Noureddine Ben Ali Ben Belkassem Al-Drissi. Adresa: Via Plebiscito 3, Cremona, Taliansko. Dátum narodenia: 30.4.1964. Miesto narodenia: Tunis, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: L851940 (tuniský cestovný pas vydaný 9.9.1998, jeho platnosť sa skončila 8.9.2003). Ďalšie informácie: Odsúdený 15.7.2006 súdom prvej inštancie v Cremone na sedem rokov a šesť mesiacov väzenia. Proti rozsudku bolo podané odvolanie a nové súdne konanie bude viesť odvolací súd v Brescii. Od septembra 2007 vo väzbe v Taliansku.“ pod nadpisom „Fyzické osoby“ sa nahrádza takto:

„Noureddine Ben Ali Ben Belkassem Al-Drissi [alias a) Drissi Noureddine; b) Abou Ali; c) Faycal]. Adresa: Via Plebiscito 3, Cremona, Taliansko. Dátum narodenia: 30.4.1964. Miesto narodenia: Tunis, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: L851940 (tuniský cestovný pas vydaný 9.9.1998, jeho platnosť sa skončila 8.9.2003). Ďalšie informácie: a) pod administratívnym kontrolným opatrením v Taliansku do 5. mája 2010; b) zákaz vstupu do schengenského priestoru; c) meno matky je Khadijah al-Drissi. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“

(56)

Záznam „Al-Azhar Ben Khalifa Ben Ahmed Rouine [alias a) Salmane; b) Lazhar]. Adresa: Vicolo S. Giovanni, Rimini, Taliansko (trvalé bydlisko). Dátum narodenia: 20.11.1975. Miesto narodenia: Štátna príslušnosť: Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: P182583 (tuniský cestovný pas vydaný 13.9.2003, jeho platnosť sa skončila 12.9.2007). Ďalšie informácie: miesto pobytu neznáme (stav v júli 2008). Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Al-Azhar Ben Khalifa Ben Ahmed Rouine [alias a) Salmane; b) Lazhar]. Adresa: Tunisko. Dátum narodenia: 20.11.1975. Miesto narodenia: Štátna príslušnosť: Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: P182583 (tuniský cestovný pas vydaný 13.9.2003, jeho platnosť sa skončila 12.9.2007). Ďalšie informácie: a) od júla 2008 je podľa talianskych orgánov na úteku pred spravodlivosťou; b) v roku 2010 pod administratívnym kontrolným opatrením v Tunisku. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“

(57)

Záznam „Mourad Ben Ali Ben Al-Basheer Al-Trabelsi (alias Abou Djarrah). Adresa: Via Geromini 15, Cremona, Taliansko. Dátum narodenia: 20.5.1969. Miesto narodenia: Menzel Temime, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: G827238 (tuniský cestovný pas vydaný 1.6.1996, jeho platnosť sa skončila 31.5.2001). Ďalšie informácie: vydaný do Tuniska 13.12.2008. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Mourad Ben Ali Ben Al-Basheer Al-Trabelsi [alias a) Aboue Chiba Brahim; b) Arouri Taoufik; c) Ben Salah Adnan; d) Sassi Adel; e) Salam Kamel; f) Salah Adnan; g) Arouri Faisel; h) Bentaib Amour; i) Adnan Salah; j) Hasnaoui Mellit; k) Arouri Taoufik ben Taieb; l) Abouechiba Brahim; m) Farid Arouri; n) Ben Magid; o) Maci Ssassi; p) Salah ben Anan; q) Hasnaui Mellit; r) Abou Djarrah]. Adresa: Libya Street Number 9, Manzil Tmim, Nabeul, Tunisko. Dátum narodenia: a) 20.5.1969; b) 2.9.1966; c) 2.9.1964; d) 2.4.1966; e) 2.2.1963; f) 4.2.1965; g) 2.3.1965; h) 9.2.1965; i) 1.4.1966; j) 1972; k) 9.2.1964; l) 2.6.1964; m) 2.6.1966; n) 2.6.1972. Miesto narodenia: a) Manzil Tmim, Tunisko; b) Líbya; c) Tunisko; d) Alžírsko; e) Maroko; f) Libanon. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: G827238 (tuniský cestovný pas vydaný 1.6.1996, jeho platnosť sa skončila 31.5.2001). Ďalšie informácie: a) dňa 13.12.2008 vydaný z Talianska do Alžírska; b) zákaz vstupu do schengenského priestoru; c) meno matky je Mabrukah al-Yazidi. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 12.11.2003.“

(58)

Záznam „Saifi AMMARI [alias a) El Para (bojové meno), b) Abderrezak Le Para, c) Abou Haidara, d) El Ourassi, e) Abderrezak Zaimeche, f) Abdul Rasak Ammane Abu Haidra, g) Abdarak]. Dátum narodenia: 1.1.1968. Miesto narodenia: a) Kef Rih, Alžírsko, b) Guelma, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: od októbra 2004 vo väzbe v Alžírsku.“ pod nadpisom „Fyzické osoby“ sa nahrádza takto:

„Saifi Ammari [alias a) El Para (bojové meno); b) Abderrezak Le Para; c) Abou Haidara; d) El Ourassi; e) Abderrezak Zaimeche; f) Abdul Rasak Ammane Abu Haidra; g) Abdarak]. Adresa: Alžírsko. Dátum narodenia: a) 1.1.1968; b) 24.4.1968. Miesto narodenia: a) Kef Rih, Alžírsko, b) Guelma, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: bývalý člen Salafistickej skupiny pre kázanie a boj (GSPC) uvádzanej ako organizácia The Organization of Al-Qaida in the Islamic Maghreb. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 4.12.2003.“

(59)

Záznam „Safet Ekrem Durguti. Adresa: Bosanska ul. 175, Travnik, Bosna a Hercegovina. Dátum narodenia: 10.5.1967. Miesto narodenia: Orahovac, Kosovo. Štátna príslušnosť: Bosna a Hercegovina. Číslo cestovného pasu: 4725900 (cestovný pas Bosny a Herzegoviny, vydaný v meste Travnik dňa20.10.2005 s platnosťou do 20.10.2009). Národná identifikácia: a) JMB 1005967953038 (národné identifikačné číslo v Bosne a Hercegovine); b) 04DFC71259 (preukaz totožnosti Bosny a Herzegoviny); c) 04DFA8802 vodičský preukaz Bosny a Hercegoviny vydaný ministerstvom vnútra Stredobosnianskeho kantónu, Travnik, Bosna a Hercegovina). Ďalšie informácie: a) meno otca: Ekrem; b) zakladateľ a od 1998 do 2002 riaditeľ subjektu Al-Haramain Islamic Foundation; c) v decembri 2008 sa údajne zdržiaval v Bosne a Hercegovine, takisto údajne často cestuje v oblasti Kosova; d) pracuje ako učiteľ na škole Elči Ibrahim-pašina medresa, Travnik, Bosna a Herzegovina. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 26.12.2003.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Safet Ekrem Durguti. Adresa: Bosanska ul. 175, Travnik, Bosna a Hercegovina. Dátum narodenia: 10.5.1967. Miesto narodenia: Orahovac, Kosovo. Štátna príslušnosť: Bosna a Hercegovina. Číslo cestovného pasu: 6371551 (biometrický pas Bosny a Herzegoviny, vydaný v meste Travnik dňa 9.4.2009 s platnosťou do 4.9.2014). Národná identifikácia: a) JMB 1005967953038 (osobné identifikačné číslo v Bosne a Hercegovine); b) 04DFC71259 (preukaz totožnosti Bosny a Herzegoviny); c) 04DFA8802 vodičský preukaz Bosny a Hercegoviny vydaný ministerstvom vnútra Stredobosnianskeho kantónu, Travnik, Bosna a Hercegovina). Ďalšie informácie: a) meno otca je Ekrem; b) zakladateľ a od 1998 do 2002 riaditeľ subjektu Al-Haramain Islamic Foundation; c) pracuje ako učiteľ na škole Elči Ibrahim-pašina medresa, Travnik, Bosna a Herzegovina. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 26.12.2003.“

(60)

Záznam „Djamel Lounici (alias Jamal Lounici). Dátum narodenia: 1.2.1962. Miesto narodenia: Alžír, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: a) rodičia: Abdelkader a Johra Birouh; b) prepustený z väzenia v Taliansku dňa 23.5.2008; c) v novembri 2008 sa zdržoval v Alžírsku. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 16.1.2004.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Djamel Lounici (alias Jamal Lounici). Adresa: Alžírsko. Dátum narodenia: 1.2.1962. Miesto narodenia: Alžír, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: a) meno otca je Abdelkader a meno matky Johra Birouh; b) navrátený z Talianska do Alžírska, kde sa zdržiava od novembra 2008; c) zať Othmana Deramchi. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 16.1.2004.“

(61)

Záznam „Abd Al Wahab Abd Al Hafiz [alias a) Ferdjani Mouloud, b) Mourad, c) Rabah Di Roma, d) Abdel Wahab Abdelhafid, e) Said]. Adresa: Via Lungotevere Dante, Rím, Taliansko (trvalé bydlisko). Dátum narodenia: a) 7.9.1967, b) 30.10.1958, c) 30.10.1968. Miesto narodenia: Alžír, Alžírsko. Ďalšie informácie: Na úteku (stav k júnu 2009). Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Abd Al Wahab Abd Al Hafiz [alias a) Ferdjani Mouloud; b) Mourad; c) Rabah Di Roma; d) Abdel Wahab Abdelhafid; e) Said]. Dátum narodenia: 7.9.1967; b) 30.10.1968. Miesto narodenia: a) Alžír, Alžírsko); b) Alžírsko. Ďalšie informácie: a) zatýkací rozkaz vydaný talianskymi orgánmi; b) od júna 2009 je podľa talianskych orgánov na úteku pred spravodlivosťou. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“

(62)

Záznam „Abderrahmane Kifane. Adresa: via Padre Massimiliano Kolbe 25, Sant’Anastasia (NA), Taliansko. Dátum narodenia: 7.3.1963. Miesto narodenia: Casablanca, Maroko. Štátna príslušnosť: Maroko. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Abderrahmane Kifane. Adresa: via Padre Massimiliano Kolbe 25, Sant’Anastasia (NA), Taliansko. Dátum narodenia: 7.3.1963. Miesto narodenia: Casablanca, Maroko. Štátna príslušnosť: Maroko. Dátum zaradenia do zoznamu uvedený v článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“

(63)

Záznam „Ali Mohamed El Heit [alias a) Kamel Mohamed; b) Ali Di Roma; c) Ali Il Barbuto]. Dátum narodenia: a) 20.3.1970; b) 30.1.1971. Miesto narodenia: Rouiba, Alžírsko. Adresa: a) via D. Fringuello 20, Rím, Taliansko, b) 3 via Ajraghi, Miláno, Taliansko (trvalé bydlisko). Ďalšie informácie: a) v máji 2009 býval v Alžírsku, b) meno matky je Hamadche Zoulicha. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Ali Mohamed El Heit [alias a) Kamel Mohamed; b) Ali Di Roma; c) Ali Il Barbuto]. Dátum narodenia: a) 20.3.1970; b) 30.1.1971. Miesto narodenia: Rouiba, Alžírsko. Adresa: Via Ajraghi 3, Miláno, Taliansko. Ďalšie informácie: Meno matky je Hamadche Zoulicha. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“

(64)

Záznam „Fethi Ben Hassen Ben Salem Al-Haddad [alias a) Fethi ben Assen Haddad; b) Fathy Hassan Al Haddad]. Adresa: a) Via Fulvio Testi 184, Cinisello Balsamo (MI), Taliansko, b) Via Porte Giove 1, Mortara (PV), Taliansko (trvalé bydlisko). Dátum narodenia: a) 28.6.1963; b) 28.3.1963. Miesto narodenia: Tataouene, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: L183017 (tuniský cestovný pas vydaný 14.2.1996, jeho platnosť sa skončila 13.2.2001). Ďalšie informácie: a) talianske daňové registračné číslo: HDDFTH63H28Z352V; b) zadržaný 16.12.2006. Prepustený 22.3.2007. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Fethi Ben Hassen Ben Salem Al-Haddad [alias a) Fethi ben Assen Haddad; b) Fathy Hassan al Haddad]. Adresa: a) Via Fulvio Testi 184, Cinisello Balsamo (MI), Taliansko; b) Via Porte Giove 1, Mortara (PV), Taliansko (trvalé bydlisko). Dátum narodenia: a) 28.6.1963; b) 28.3.1963. Miesto narodenia: Tataouene, Tunisko. Štátna príslušnosť: Tunisko. Číslo cestovného pasu: L183017 (tuniský cestovný pas vydaný 14.2.1996, jeho platnosť sa skončila 13.2.2001). Ďalšie informácie: talianske daňové registračné číslo: HDDFTH63H28Z352V. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“

(65)

Záznam „Farid Aider [alias a) Achour Ali, b) Terfi Farid, c) Abdallah]. Adresa: a) Via Milanese, 5 – 20099 Sesto San Giovanni (MI), Taliansko, b) via Italia 89/A, Paderno Dungano (MI), Taliansko (trvalé bydlisko), c) via Provinciale S. Maria Cubito 790, Marano di Napoli (NA), Taliansko (trvalé bydlisko). Dátum narodenia: 12.10.1964. Miesto narodenia: Alžír, Alžírsko. Ďalšie informácie: daňové registračné číslo: DRAFRD64R12Z301. Dátum zaradenia do zoznamu uvedený v článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Farid Aider [alias a) Achour Ali; b) Terfi Farid; c) Abdallah]. Dátum narodenia: 12.10.1964. Miesto narodenia: Alžír, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: a) talianske daňové registračné číslo DRAFRD64R12Z301; b) zatýkací rozkaz vydaný talianskymi orgánmi 16.11.2007; c) od 14.12.2007 je podľa talianskych orgánov na úteku pred spravodlivosťou. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“

(66)

Záznam „Abdelhadi Ben Debka [alias a) L'Hadi Bendebka; b) El Hadj Ben Debka; c) Abd Al Hadi; (d) Hadi]. Adresa: a) Via Garibaldi 70, San Zenone al Po (PV), Taliansko (predchádzajúca adresa zo 17.12.2001); b) Via Manzoni 33, Cinisello Balsamo (MI), Taliansko (predchádzajúca adresa z marca 2004). Dátum narodenia: 17.11.1963. Miesto narodenia: Alžír, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: a) v septembri 2007 vo väzbe v Taliansku; b) v novembri 2008 prebýval v Alžírsku. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Abdelhadi Ben Debka [alias a) L'Hadi Bendebka; b) El Hadj Ben Debka; c) Abd Al Hadi; d) Hadi]. Adresa: Alžírsko. Dátum narodenia: 17.11.1963. Miesto narodenia: Alžír, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: vyhostený z Talianska do Alžírska 13.9.2008. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“

(67)

Záznam „Moustafa Abbes [alias a) Mostafa Abbes, b) Mostafa Abbas, c) Mustafa Abbas, d) Moustapha Abbes]. Adresa: Via Padova 82, Milano, Taliansko (predchádzajúca adresa z marca 2004). Dátum narodenia: 5.2.1962. Miesto narodenia: a) Osniers, Alžírsko, b) Francúzsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: a) 30.1.2006 prepustený z väzenia v Taliansku; b) v novembri 2008 sa zdržoval v Alžírsku. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Moustafa Abbes [alias a) Mostafa Abbes; b) Mostafa Abbas; c) Mustafa Abbas; d) Moustapha Abbes]. Adresa: Alžírsko. Dátum narodenia: 5.2.1962. Miesto narodenia: a) Osniers, Alžírsko; b) Francúzsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: brat Youcefa Abbesa. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“

(68)

Záznam „Othman Deramchi (alias Abou Youssef). Adresa: a) Via Milanese 5, 20099 Sesto San Giovanni (MI), Taliansko (predchádzajúca adresa z marca 2004); b) Piazza Trieste 11, Mortara, Taliansko (predchádzajúca adresa z októbra 2002). Dátum narodenia: 7.6.1954. Miesto narodenia: Tighennif, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. talianske daňové registračné číslo: DRMTMN54H07Z301T. Ďalšie informácie: v novembri 2008 sa zdržoval v Alžírsku. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Othman Deramchi (alias Abou Youssef). Adresa: Alžírsko. Dátum narodenia: 7.6.1954. Miesto narodenia: Tighennif, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: a) talianske daňové registračné číslo: DRMTMN54H07Z301T; b) dňa 12.8.2008 deportovaný z Talianska do Alžírska; c) svokor Djamela Louniciho. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“

(69)

Záznam „Yacine Ahmed Nacer [alias a) Yacine Di Annaba; b) Il Lungo; c) Naslano]. Dátum narodenia: 2.12.1967. Miesto narodenia: Annaba, Alžírsko. Adresa: a) rue Mohamed Khemisti 6, Annaba, Alžírsko, b) vicolo Duchessa 16, Neapol, Taliansko, c) via Genova 121, Neapol, Taliansko (trvalé bydlisko); d) via San Bartolomeo, 12 Carvano (VA), Taliansko. Ďalšie informácie: a) v máji 2009 býval v Alžírsku, b) meno otca je Ahmed Nacer Abderrahmane, meno matky je Hafsi Mabrouka. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Yacine Ahmed Nacer [alias a) Yacine Di Annaba; b) Il Lungo; c) Naslano]. Adresa: rue Mohamed Khemisti 6, Annaba, Alžírsko. Dátum narodenia: 2.12.1967. Miesto narodenia: Annaba, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: a) údajne sa od roku 2009 zdržiava v Alžírsku; b) meno otca je Ahmed Nacer Abderrahmane a meno matky je Hafsi Mabrouka. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“

(70)

Záznam „Youcef Abbes (alias Giuseppe). Adresa: a) Via Padova 82, Miláno, Taliansko, b) Via Manzoni 33, Cinisello Balsamo (MI), Taliansko. Dátum narodenia: 5.1.1965. Miesto narodenia: Bab el Oued, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: údajne zomrel v roku 2000.“ sa pod nadpisom „Fyzické osoby“ nahrádza takto:

„Youcef Abbes (alias Giuseppe). Dátum narodenia: 5.1.1965. Miesto narodenia: Bab el Oued, Alžír, Alžírsko. Štátna príslušnosť: Alžírsko. Ďalšie informácie: a) od 5. júla 2008 je podľa talianskych orgánov na úteku pred spravodlivosťou; b) údajne zomrel v januári 2000; c) meno otca je Mokhtar; d) meno matky je Abbou Aicha; e) brat Moustafu Abbesa. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 17.3.2004.“

(71)

Záznam „Sajid Mohammed Badat [alias (a) Abu Issa, (b) Saajid Badat, (c) Sajid Badat, (d) Muhammed Badat, (e) Sajid Muhammad Badat, (f) Saajid Mohammad Badet, (g) Muhammed Badet, (h) Sajid Muhammad Badet, (i) Sajid Mahomed Badat]. Dátum narodenia: a) 28.3.1979; b) 8.3.1976. Miesto narodenia: Gloucester, Spojené kráľovstvo. Číslo cestovného pasu: (a) 703114075 (cestovný pas Spojeného kráľovstva), (b) 026725401 (cestovný pas Spojeného kráľovstva). Ďalšie informácie: v súčasnosti vo väzbe v Spojenom kráľovstve. Adresa predchádzajúceho bydliska je Gloucester, Spojené kráľovstvo.“ pod nadpisom „Fyzické osoby“ sa nahrádza takto:

„Sajid Mohammed Badat [alias a) Abu Issa; b) Saajid Badat; c) Sajid Badat; d) Muhammed Badat; e) Sajid Muhammad Badat; f) Saajid Mohammad Badet; g) Muhammed Badet; h) Sajid Muhammad Badet; i) Sajid Mahomed Badat]. Dátum narodenia: 28.3.1979. Miesto narodenia: Gloucester, Spojené kráľovstvo. Štátna príslušnosť: Spojené kráľovstvo. Číslo cestovného pasu: a) 703114075 (cestovný pas Spojeného kráľovstva); b) 026725401 (cestovný pas Spojeného kráľovstva, platnosť skončila 22.4.2007); c) 0103211414 (cestovný pas Spojeného kráľovstva). Ďalšie informácie: V novembri 2010 prepustený z väzenia v Spojenom kráľovstve. Dátum zaradenia do zoznamu podľa článku 2a ods. 4 písm. b): 15.12.2005.“


17.6.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 159/86


VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 578/2011

zo 16. júna 2011,

ktorým sa ustanovujú paušálne dovozné hodnoty na určovanie vstupných cien niektorých druhov ovocia a zeleniny

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 1234/2007 z 22. októbra 2007 o vytvorení spoločnej organizácie poľnohospodárskych trhov a o osobitných ustanoveniach pre určité poľnohospodárske výrobky (nariadenie o jednotnej spoločnej organizácii trhov) (1),

so zreteľom na nariadenie Komisie (ES) č. 1580/2007 z 21. decembra 2007, ktorým sa ustanovujú vykonávacie pravidlá pre nariadenia Rady (ES) č. 2200/96, (ES) č. 2201/96 a (ES) č. 1182/2007 v sektore ovocia a zeleniny (2), a najmä na jeho článok 138 ods. 1,

keďže:

Nariadením (ES) č. 1580/2007 sa v súlade s výsledkami Uruguajského kola mnohostranných obchodných rokovaní ustanovujú kritériá, na základe ktorých Komisia stanoví paušálne hodnoty na dovoz z tretích krajín, pokiaľ ide o výrobky a obdobia uvedené v časti A prílohy XV k uvedenému nariadeniu,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Paušálne dovozné hodnoty uvedené v článku 138 nariadenia (ES) č. 1580/2007 sú stanovené v prílohe k tomuto nariadeniu.

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť 17. júna 2011.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 16. júna 2011

Za Komisiu v mene predsedu

José Manuel SILVA RODRÍGUEZ

generálny riaditeľ pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka


(1)   Ú. v. EÚ L 299, 16.11.2007, s. 1.

(2)   Ú. v. EÚ L 350, 31.12.2007, s. 1.


PRÍLOHA

Paušálne dovozné hodnoty na určovanie vstupných cien niektorých druhov ovocia a zeleniny

(EUR/100 kg)

Číselný znak KN

Kód tretej krajiny (1)

Paušálna dovozná hodnota

0702 00 00

MK

31,8

TR

54,0

ZZ

42,9

0707 00 05

TR

97,3

ZZ

97,3

0709 90 70

TR

115,7

ZZ

115,7

0805 50 10

AR

78,8

BR

40,6

CL

79,9

TR

76,6

ZA

78,8

ZZ

70,9

0808 10 80

AR

108,0

BR

77,2

CL

89,5

CN

84,6

NZ

106,4

US

178,7

UY

55,4

ZA

90,6

ZZ

98,8

0809 10 00

TR

158,2

ZZ

158,2

0809 20 95

TR

383,4

XS

175,4

ZZ

279,4


(1)  Nomenklatúra krajín stanovená nariadením Komisie (ES) č. 1833/2006 (Ú. v. EÚ L 354, 14.12.2006, s. 19). Kód „ ZZ “ znamená „iného pôvodu“.


ROZHODNUTIA

17.6.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 159/88


VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY

z 30. mája 2011

o poskytnutí finančnej pomoci Únie Portugalsku

(2011/344/EÚ)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Rady (EÚ) č. 407/2010 z 11. mája 2010, ktorým sa zriaďuje európsky finančný stabilizačný mechanizmus (1), a najmä na jeho článok 3 ods. 2,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)

Portugalsko sa nedávno dostalo pod rastúci tlak na finančných trhoch, čo vytvorilo rastúce obavy o udržateľnosť jeho verejných financií. Súčasná kríza mala dramatický vplyv aj na verejné financie, čo v konečnom dôsledku viedlo k prudkému zvýšeniu rozpätí štátnych dlhopisov. V situácii, keď ratingové agentúry viackrát za sebou znížili ratingy portugalských dlhopisov, sa krajina stala neschopnou financovať svoje potreby pri sadzbách, ktoré by boli zlučiteľné s dlhodobou fiškálnou udržateľnosťou. Súčasne s tým sa sektor bankovníctva, ktorý je významným spôsobom závislý od vonkajšieho financovania, predovšetkým v eurozóne, stále viac izoloval od trhového financovania.

(2)

Vzhľadom na toto závažné hospodárske a finančné narušenie spôsobené mimoriadnymi okolnosťami, ktoré sú mimo kontroly vlády krajiny, Portugalsko 7. apríla 2011 oficiálne požiadalo o finančnú pomoc z Európskej únie, členských štátov, ktorých menou je euro, a Medzinárodného menového fondu (MMF) s cieľom podporiť politický program na obnovenie dôvery a umožniť návrat ekonomiky k udržateľnému rastu, ako aj zabezpečiť finančnú stabilitu v Portugalsku, eurozóne a Únii. 3. mája 2011 bola dosiahnutá dohoda medzi vládou krajiny a spoločnou misiou Komisie/MMF/ECB v súvislosti s komplexným trojročným politickým programom na obdobie do polovice roka 2014, ktorý sa má ustanoviť v memorande o hospodárskej a finančnej politike (MEFP) a v memorande o porozumení týkajúcom sa podmienenosti osobitnej hospodárskej politiky (MoU). Tento politický program podporili dve najväčšie opozičné strany.

(3)

Tento návrh ekonomického a finančného ozdravného programu (ďalej len „program“), ktorý Komisii a Rade predložilo Portugalsko, má za cieľ obnoviť dôveru v štát a v bankový sektor a podporiť rast a zamestnanosť. Predpokladajú sa v ňom komplexné opatrenia na troch frontoch. Po prvé, hĺbkové štrukturálne reformy sústredené na začiatok obdobia, zamerané na posilnenie rastového potenciálu, vytvorenie pracovných miest a zlepšenie konkurencieschopnosti (aj prostredníctvom fiškálnej devalvácie). Program obsahuje najmä reformy pracovného trhu, systému súdnictva, sieťových odvetví a sektora bývania a služieb s cieľom posilniť rastový potenciál hospodárstva, zlepšiť konkurencieschopnosť a uľahčiť hospodárske ozdravenie. Po druhé, dôveryhodná a vyvážená stratégia fiškálnej konsolidácie podporená štrukturálnymi fiškálnymi opatreniami a lepšou fiškálnou kontrolou nad verejno-súkromnými partnerstvami (PPP) a štátnymi podnikmi, zameraná na rezolútne zníženie pomeru hrubého verejného dlhu k HDP v strednodobom horizonte. Orgány sa zaviazali znížiť do roku 2013 deficit na 3 % HDP. Po tretie, stratégia finančného sektora založená na rekapitalizácii a znižovaní zadlženosti s úsilím ochrániť finančný sektor pred chaotickým znižovaním zadlženosti prostredníctvom trhových mechanizmov podporovaných záložnými prostriedkami.

(4)

Na základe súčasných predpokladov Komisie týkajúcich sa rastu nominálneho HDP (– 1,2 % v roku 2011, – 0,5 % v roku 2012, 2,5 % v roku 2013 a 3,9 % v roku 2014) zodpovedajú fiškálne ciele pomeru dlhu k HDP vo výške 101,7 % v roku 2011, 107,4 % v roku 2012, 108,6 % v roku 2013 a 107,6 % v roku 2014. Pomer dlhu k HDP by sa preto mal stabilizovať v roku 2013 a mal by byť nastavený na klesajúce tempo pri predpoklade ďalšieho pokroku v znižovaní deficitu. Dynamika dlhu je ovplyvnená niekoľkými operáciami pod čiarou, ktoré by mali zvýšiť pomer dlhu k HDP o 1,75 percentuálneho bodu HDP v roku 2011 a o 0,75 percentuálneho bodu HDP ročne v rokoch 2012 až 2014. Patria sem rozsiahle nadobudnutia finančných aktív, najmä na možnú rekapitalizáciu bánk a financovanie štátnych podnikov vo výške 0,5 % HDP ročne v rokoch 2011 až 2014. Na druhej strane výnosy s privatizácie v celkovej výške približne 3 % HDP až do roku 2013 podporia úsilie na znižovanie dlhu.

(5)

Komisia v spolupráci s Európskou centrálnou bankou (ECB) a s MMF usudzuje, že Portugalsko potrebuje financovanie v celkovej výške 78 miliárd EUR (78 000 miliónov) v období od júna 2011 do polovice roka 2014. Bez ohľadu na významné fiškálne úpravy môže finančný nedostatok štátu tvoriť v priebehu programového obdobia až 63 miliárd EUR. Z tohto vyplýva, že Portugalsko nebude mať do prvej polovice roka 2013prístup na trh so strednodobým a dlhodobým financovaním. Predpokladá sa, že Portugalsko bude schopné dosiahnuť prolongáciu svojho existujúceho krátkodobého dlhu, pričom v programe sa počíta aj s finančným nárazníkom pre prípad neočakávaných odchýlok od základného finančného scenára Komisie. Portugalsko sa nabáda, aby udržalo a prispôsobilo svoje operácie na finančnom trhu s cieľom získať prístup na trh a jeho dôveru. Stratégia finančného sektora obsiahnutá v programe na obnovenie dôvery v portugalský bankový systém na udržateľnú mieru si vyžaduje, aby bankové skupiny zvýšili svoj pomer základného kapitálu Tier 1 na 9 % do konca roka 2011 a na 10 % do konca roka 2012 a následne ho udržali. Program obsahuje schému bankovej pomoci vo výške do 12 miliárd EUR, čím sa poskytne potrebný kapitál v prípade, že sa nenájdu trhové riešenia. Skutočné potreby finančných prostriedkov však môžu byť podstatne nižšie, najmä ak sa podmienky na trhu výrazne zlepšia a neobjavia sa závažné neočakávané straty bánk v priebehu programového obdobia.

(6)

Program sa má financovať prostredníctvom príspevkov z vonkajších zdrojov. Pomoc Únie Portugalsku by dosiahla sumu až 52 miliárd EUR v rámci Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu (EFSM) zriadeného nariadením (EÚ) č. 407/2010 a z príspevkov z Európskeho nástroja finančnej stability. Okrem toho Portugalsko požiadalo o úver vo výške 23,742 miliardy ZPČ (čo zodpovedá 26 miliardám EUR pri výmennom kurze z 5. mája 2011) od MMF v rámci rozšíreného fondu. Podpora z EFSM musí byť poskytnutá v podmienkach podobných podmienkam MMF. Finančnú pomoc Únie by mala spravovať Komisia.

(7)

Rada by mala pravidelne posudzovať hospodárske politiky, ktoré implementuje Portugalsko.

(8)

Špecifické podmienky hospodárskej politiky dohodnuté s Portugalskom by mali byť stanovené v memorande o porozumení o špecifickej podmienenosti hospodárskej politiky (ďalej len „memorandum o porozumení“). Podrobné finančné podmienky by mali byť ustanovené v zmluve o úvere.

(9)

Komisia by v spolupráci s ECB, mala v pravidelných intervaloch prostredníctvom pracovných návštev a pravidelného podávania správ portugalskými orgánmi overovať, či sú splnené podmienky hospodárskej politiky, na ktoré je pomoc viazaná.

(10)

V celom priebehu vykonávania programu by mala Komisia poskytovať ďalšie politické poradenstvo a technickú pomoc v konkrétnych oblastiach.

(11)

Operácie, ktoré finančná pomoc Únie pomáha financovať, musia byť zlučiteľné s politikou Únie a v súlade s právnymi predpismi Únie. Zásahy na podporu finančných inštitúcií sa musia vykonávať v súlade s pravidlami EÚ pre hospodársku súťaž.

(12)

Pomoc by mala byť poskytnutá s cieľom podporiť úspešnú realizáciu programu,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

1.   Únia sprístupní Portugalsku úver vo výške maximálne 26 miliardy EUR pri maximálnej priemernej lehote splatnosti 7,5 roka.

2.   Finančná pomoc je k dispozícii počas troch rokov počnúc prvým dňom po nadobudnutí platnosti tohto rozhodnutia.

3.   Komisia poskytne Portugalsku finančnú pomoc Únie najviac v 14 splátkach. Splátka môže byť vyplatená v jednej alebo viacerých tranžiach. Lehoty splatnosti jednotlivých tranží v rámci prvej splátky môžu byť dlhšie, než je maximálna priemerná lehota splatnosti uvedená v odseku 1. V takýchto prípadoch sa splatnosť ďalších tranží stanoví tak, aby sa maximálna priemerná lehota splatnosti uvedená v odseku 1 dosiahla vtedy, keď budú všetky splátky vyplatené.

4.   Prvá splátka sa uvoľní až vtedy, keď zmluva o úvere a memorandum o porozumení nadobudnú účinnosť. Akékoľvek následné uvoľnenie úveru bude podmienené priaznivým posúdením, ktorý vykoná Komisia po konzultácii s ECB, týkajúcim sa plnenia všeobecných podmienok hospodárskej politiky v Portugalsku, ako je vymedzené v tomto rozhodnutí a v memorande o porozumení.

5.   Portugalsko uhrádza náklady financovania Únie pre každú tranžu zvýšené o maržu 215 bázických bodov, čo má za následok podmienky podobné podmienkam podpory MMF.

6.   Okrem toho sa náklady uvedené v článku 7 nariadenia (EÚ) č. 407/2010 účtujú Portugalsku.

7.   Ak to bude potrebné na financovanie úveru, povoľuje sa obozretné používanie úrokových swapov s protistranami najvyššej úverovej kvality a predbežné pôžičky.

8.   Komisia rozhodne o výške a vyplatení ďalších splátok. Komisia rozhodne o výške tranží.

Článok 2

1.   Túto pomoc riadi Komisia v súlade so záväzkami Portugalska.

2.   Komisia po konzultácii s ECB dohodne s portugalskými orgánmi osobitné podmienky hospodárskej politiky spojené s finančnou pomocou, ako je stanovené v článku 3. Tieto podmienky sa v súlade so záväzkami uvedenými v odseku 1 stanovia v memorande o porozumení, ktoré podpíše Komisia s portugalskými orgánmi. Podrobné finančné podmienky sa stanovia v zmluve o úvere, ktorá sa uzavrie s Komisiou.

3.   Komisia v spolupráci s ECB v pravidelných intervaloch (aspoň štvrťročne) overí, či sú splnené podmienky hospodárskej politiky spojené s pomocou, a pred vyplatením každej splátky predloží správu Hospodárskemu a finančnému výboru. Na tento účel sú portugalské orgány povinné plne spolupracovať s Komisiou a ECB a poskytovať im všetky nevyhnutné informácie. Komisia priebežne informuje Hospodársky a finančný výbor o možnom refinancovaní pôžičiek, alebo o zmenách finančných podmienok.

4.   S cieľom zabezpečiť makrofinančnú stabilitu Portugalsko prijme a implementuje dodatočné konsolidačné opatrenia v prípade, že tieto opatrenia budú potrebné počas programu pomoci. O prijatí akýchkoľvek ďalších opatrení sa portugalské orgány s Komisiou a ECB vopred poradia.

Článok 3

1.   Program hospodárskeho a finančného ozdravenia (ďalej len „program“) vypracovaný portugalskými orgánmi sa týmto schvaľuje.

2.   Vyplatenie každej ďalšej splátky po prvej splátke sa uskutoční na základe uspokojivého vykonávania programu a konkrétne osobitných podmienok hospodárskej politiky ustanovených v memorande o porozumení. Tieto podmienky zahŕňajú, okrem iného, opatrenia stanovené v odsekoch 4 až 8 tohto článku.

3.   Deficit verejných financií nesmie presiahnuť 10 068 miliónov EUR (čo zodpovedá 5,9 % HDP na základe súčasných predpokladov) v roku 2011, 7 645 miliónov EUR (4,5 % HDP) v roku 2012 a 5 224 miliónov EUR (3,0 % HDP) v roku 2013 v súlade s požiadavkami postupu pri nadmernom deficite (EDP). Vo výpočte tohto deficitu sa nezohľadňujú možné rozpočtové náklady na bankové podporné opatrenia v kontexte vládnej stratégie pre finančný sektor. Konsolidácia sa dosiahne prostredníctvom vysoko kvalitných trvalých opatrení a minimalizáciou vplyvu na zraniteľné skupiny.

4.   Portugalsko prijme opatrenia uvedené v odsekoch 5 až 8 pred koncom uvedeného roka, pričom presné termíny na roky 2011 – 2014 sa uvedú v memorande o porozumení. Portugalsko musí byť v prípade odchýlky od cieľových hodnôt pripravené prijať dodatočné konsolidačné opatrenia na zníženie deficitu pod 3 % HDP do roku 2013.

5.   Portugalsko prijme tieto opatrenia pred koncom roka 2011 v súlade s presnými informáciami v memorande o porozumení:

a)

Portugalsko plne realizuje fiškálne konsolidačné opatrenia predpokladané v rozpočte na rok 2011 vo výške približne 9 miliárd EUR a dodatočné opatrenia zavedené pred májom 2011 vo výške viac ako 400 miliónov EUR. Tieto opatrenia majú za cieľ znížiť deficit verejných financií v časovom horizonte uvedenom v odseku 3. Príjmové opatrenia, s ktorými sa počíta v rozpočte na rok 2011 a ktorých výška je 3,4 miliárd EUR, musí dopĺňať zvýšenie sociálnych príspevkov prostredníctvom prísnejšej kontroly a povinných príspevkov od školených osôb. Popri výdavkových opatreniach predpokladaných v rozpočte na rok 2011 sa realizujú dodatočné opatrenia vrátane úspor v sektore zdravotníctva, nižších subvencií pre štátne podniky a znížení sociálnych transferov.

b)

Portugalsko prijme opatrenia, ktorými sa posilní dôveryhodná rozpočtová stratégia a posilní rozpočtový rámec. Portugalsko plne realizuje opatrenia, s ktorými sa počíta v novom zákone o rozpočtovom rámci, vrátane zriadenia strednodobého rozpočtového rámca, vypracuje dôkladnú analýzu fiškálnej stratégie a zriadi nezávislú fiškálnu radu. Miestne a regionálne rámce financovania musia byť harmonizované s novým zákonom o rozpočtovom rámci. Portugalsko zlepší vykazovanie a monitorovanie verejných financií, a to najmä nedoplatkov. Portugalsko začne systematicky a pravidelne analyzovať fiškálne riziká v rámci procesu rozpočtovania vrátane rizík vyplývajúcich z verejno-súkromných partnerstiev (PPP) a zo štátnych podnikov.

c)

Portugalsko prijme prvú sériu opatrení zameraných na posilnenie fungovania pracovného trhu tak, že obmedzí platby odstupného a zavedie väčšiu flexibilitu v systéme pracovného času.

d)

V sektore energetiky Portugalsko prijme opatrenia na uľahčenie vstupu na trh, podporí vytváranie trhu s plynom na Iberskom polostrove a prehodnotí schémy podpory a odmeňovania vo výrobe elektrickej energie. V ďalších sieťových odvetviach, najmä doprave, telekomunikáciách a poštových službách, Portugalsko prijme dodatočné opatrenia na podporu hospodárskej súťaže a flexibility.

e)

Portugalsko bezodkladne prijme opatrenia na podporu hospodárskej súťaže a ozdravovacej schopnosti hospodárstva. Patrí sem zrušenie osobitných práv štátu v spoločnostiach, revízia zákona o hospodárskej súťaži s cieľom dosiahnuť jeho väčšiu účinnosť, ľahšie požiadavky na zriaďovanie podnikov a cezhraničné poskytovanie služieb v sektore služieb.

f)

Portugalsko zlepší postupy a pravidlá verejného obstarávania, čím prispeje k vytvoreniu konkurenčnejšieho podnikateľského prostredia a k zvýšeniu efektivity verejných výdavkov.

6.   Portugalsko prijme tieto opatrenia počas roka 2012 v súlade s presnými informáciami v memorande o porozumení:

a)

Rozpočet na rok 2012 musí zahŕňať nové nastavenie parametrov daňového systému s neutrálnym vplyvom na rozpočet s cieľom znížiť náklady na cenu práce a podporiť konkurencieschopnosť.

b)

Rozpočet na rok 2012 musí obsahovať opatrenia fiškálnej konsolidácie vo výške aspoň 5,1 miliárd EUR, ktoré budú zamerané na zníženie deficitu verejných financií v lehote uvedenej v článku 3 ods. 3.

c)

V rozpočte sa ustanoví zníženie výdavkov v roku 2012 o najmenej 3,5 miliardy EUR vrátane komplexnej reorganizácie ústrednej štátnej správy, zrušenia duplicity a iných neefektívnych usporiadaní; zníženie nákladov v sektoroch školstva a zdravotníctva, nižšie transfery regionálnym a miestnym orgánom, zníženie zamestnanosti vo verejnom sektore; úprava dôchodkov; a zníženie kapitálových výdavkov a ostatných výdavkov, ako sa ustanovuje v programe.

d)

Na strane príjmov musí rozpočet zahŕňať príjmové opatrenia v celkovej výške približne 1,5 miliardy EUR za celý rok, okrem iného vrátane: rozšírenia daňového základu dane z príjmu právnických a fyzických osôb, a to znížením odpočítateľných daňových položiek a osobitných režimov; zaručenia konvergencie odpočítateľných položiek dane z príjmu fyzických osôb uplatňovaných na dôchodky a príjmy zo závislej činnosti; zmien v zdaňovaní majetku, a to výrazným zredukovaním výnimiek; rozšírením základov DPH, a to zredukovaním výnimiek a preskupením zoznamu tovarov a služieb, ktoré podliehajú zníženej, strednej a vyššej sadzbe; a zvýšenia spotrebných daní. Tieto opatrenia sú doplnené opatreniami na boj proti daňovým únikom, podvodom a neformálnosti.

e)

Portugalsko zavedie posilnený právny a inštitucionálny rámec posudzovania fiškálnych rizík predtým, ako sa uzavrie PPP zmluva. Portugalsko podobne prijme zákon na reguláciu vytvárania a fungovania štátnych podnikov na ústrednej, regionálnej a miestnej úrovni. Portugalsko neuzatvorí novú PPP zmluvu ani nevytvorí štátny podnik dovtedy, kým nebudú zavedené previerky a nová právna štruktúra.

f)

Miestna správa má v súčasnosti v Portugalsku 308 obcí a 4 259 okrskov. Portugalsko vytvorí konsolidačný plán na reorganizáciu a podstatne zníži počet týchto jednotiek. Tieto zmeny nadobudnú účinnosť do začiatku nasledujúceho volebného obdobia.

g)

Portugalsko zmodernizuje správu príjmov, a to vytvorením jediného subjektu, znížením počtu obecných úradov a riešením ostávajúcich problematických miest v systéme daňových odvolaní.

h)

Portugalsko zavedie právne predpisy s cieľom reformovať systém poistenia v nezamestnanosti vrátane zníženia maximálneho trvania vyplácania poistných dávok v nezamestnanosti na 18 mesiacov, obmedzenia dávok v nezamestnanosti na 2,5-násobok indexu sociálnej podpory, zníženia dávok počas obdobia nezamestnanosti, zníženia minimálnej doby prispievania a zahrnutia samostatne zárobkovo činných osôb do určitých ďalších kategórií. Po preskúmaní súčasných postupov a dohodnutého akčného plánu sa posilní aktívna politika trhu práce.

i)

Systém platieb odstupného sa uvedie do súladu s postupmi v ostatných členských štátoch EÚ na základe podrobných údajov v memorande o porozumení.

j)

Zvoľnia sa predpisy o pláci za prácu nadčas a v súlade s memorandom o porozumení sa zavedie zvýšená flexibilita v systéme pracovného času.

k)

Portugalsko podporí vývoj miezd v súlade s cieľmi pri podpore vytvárania pracovných miest a zlepšovaní konkurencieschopnosti spoločností so zreteľom na odstránenie makroekonomických nerovnováh. K zvyšovaniu minimálnej mzdy dôjde iba vtedy, ak to bude mať oporu v hospodárskom vývoji a vo vývoji na pracovnom trhu. Prijmú sa opatrenia na riešenie nedostatkov v súčasných schémach vyjednávania o mzdách vrátane právnych predpisov na opätovné vymedzenie kritérií a spôsobov rozširovania kolektívnych zmlúv a na uľahčenie uzatvárania dohôd na úrovni firiem.

l)

Vypracuje sa akčný plán na zlepšenie kvality druhostupňového a odborného vzdelávania.

m)

Musí sa zlepšiť fungovanie právneho systému, a to realizáciou opatrení navrhnutých v rámci „mapy reformy súdnictva“ a uskutočnením a auditovaním prípadov z minulosti s cieľom nastaviť opatrenia tak, aby sa nimi odstránili minulé súdne prípady a podporili alternatívne spôsoby urovnávania sporov.

n)

Musí sa zlepšiť rámec hospodárskej súťaže, a to posilnením nezávislosti a zdrojov národných regulačných orgánov. Profesionálne služby sa liberalizujú zlepšením rámca profesionálnych kvalifikácií a odstránením obmedzení v regulovaných profesiách.

o)

Musia sa odstrániť regulované tarify na maloobchodných trhoch z elektrickou energiou a plynom.

7.   Portugalsko prijme tieto opatrenia počas roka 2013 v súlade s presnými informáciami v memorande o porozumení:

a)

Rozpočet na rok 2013 musí obsahovať opatrenia fiškálnej konsolidácie vo výške aspoň 3,2 miliárd EUR, ktoré budú zamerané na zníženie deficitu verejných financií v lehote uvedenej v článku 3 ods. 3. Na strane výdavkov sa v rozpočte ustanoví najmä zníženie výdavkov v roku 2013 o minimálne 2,5 miliardy EUR vrátane: zníženia výdavkov na ústrednú správu, vzdelávanie a zdravotníctvo; transferov miestnym a regionálnym orgánom; zníženia počtu zamestnancov vo verejnom sektore; a nižších nákladov zo strany štátnych podnikov.

b)

Rozpočet musí zahŕňať príjmové opatrenia najmä vrátane ďalšieho rozšírenia daňového základu dane z príjmu právnických a fyzických osôb, vyšších spotrebných daní a zmien v zdaňovaní majetku, ktoré prinesú približne 0,8 miliárd EUR na dodatočných príjmoch. Portugalsko zlepší podnikateľské prostredie znížením administratívneho zaťaženia prostredníctvom rozšírenia reforiem zameraných na zjednodušenie systému do všetkých sektorov hospodárstva (jednotné kontaktné miesta a projekty nulového schvaľovania); a zmiernením úverových obmedzení pre MSP vrátane vykonania smernice Európskeho parlamentu a Rady 2011/7/EÚ zo 16. februára 2011 o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách (2).

c)

Portugalsko dokončí odstraňovanie minulých súdnych prípadov.

8.   S cieľom obnoviť dôveru vo finančný sektor Portugalsko adekvátnym spôsobom rekapitalizuje a organizovaným spôsobom zníži zadlženosť svojho bankového sektora a uzavrie prípad banky Banco Português de Negócios. V tomto ohľade Portugalsko vypracuje a s Komisiou, ECB a MMF dohodne stratégiu pre budúcu štruktúru a fungovanie portugalských bankových skupín tak, aby bola zachovaná finančná stabilita. Portugalsko predovšetkým:

a)

zmení a doplní právne predpisy, aby sa uľahčilo vydanie bankových dlhopisov zaručených vládou na primeranú sumu v súlade s memorandom o porozumení;

b)

do konca mája 2011 prijme všetky potrebné regulačné požiadavky ohľadom zvýšenia minimálnej úrovne kapitálovej primeranosti základného kapitálu Tier 1 na 9 % do konca roka 2011 a na 10 % do konca roka 2012 (následne udržaná);

c)

zaručí, aby banky do konca júna 2011 navrhli svoje špecifické strednodobé plány financovania, aby sa dosiahla stabilná pozícia financovania v súlade s periodickými cieľovými koeficientami zadlženosti stanovenými Portugalskou centrálnou bankou a ECB. Uskutočniteľnosť týchto plánov financovania a ich dopadu na koeficienty zadlženosti preskúma na štvrťročnom základe Portugalská centrálna banka a ECB v spolupráci s Komisiou a MMF;

d)

oznámi jasné periodické cieľové koeficienty zadlženosti pre banky a zintenzívni rámec posudzovania solventnosti a znižovania zadlženia počas roka 2011;

e)

zaručí, aby štátna spoločnosť Caixa Geral de Depósitos bola zefektívnená tak, aby sa zvýšila kapitálová základňa jej hlavných bankových činností podľa potreby a spustí proces predaja banky Banco Português de Negócios so zrýchleným harmonogramom. S týmto cieľom Portugalsko predloží Komisii na schválenie nový plán podľa kontrolných pravidiel pre štátnu pomoc;

f)

do konca roka 2011 zmení a doplní právne predpisy v súvislosti s včasným zásahom a riešením krízovej situácie bánk, ako aj právne predpisy v súvislosti s fondom ochrany vkladov a záručným fondom pre vzájomné poľnohospodárske úverové inštitúcie s cieľom chrániť vkladateľov a uľahčiť reštrukturalizáciu. Tieto fondy by si mali najmä udržať schopnosť financovať riešenie krízovej situácie úverových inštitúcií, ktoré majú problémy, ale nerekapitalizovať ich. Takéto financovanie sa obmedzuje do výšky zaručených vkladov, ktoré by sa vyplatili pri likvidácii a bude prípustné iba, ak neohrozí schopnosť týchto fondov vykonávať ich primárnu funkciu;

g)

do konca novembra 2011 zmení a doplní zákon o platobnej neschopnosti, aby sa zabezpečilo, že vkladateľom so zaručeným vkladom a/alebo fondom (priamo alebo prostredníctvom subrogácie) sa udelí prioritné postavenie pred nezaručenými veriteľmi v majetku nesolventných úverových inštitúcií a aby sa lepšie podporila účinná záchrana životaschopných firiem;

h)

sa zaväzuje nabádať súkromných inverstorov, aby si na dobrovoľnom základe ponechali svoje celkové expozície.

9.   S cieľom zabezpečiť plynulé zavádzanie podmienenosti programu a pomôcť odstrániť nerovnováhy udržateľným spôsobom bude Komisia priebežne poskytovať poradenstvo a usmernenia v oblasti fiškálnej reformy, reformy finančného trhu a štrukturálnej reformy. V rámci pomoci, ktorá sa má poskytnúť Portugalsku, bude Komisia spolu s MMF a v spolupráci s ECB pravidelne prehodnocovať účinnosť a hospodársky a sociálny vplyv dohodnutých opatrení a odporučí nevyhnutné nápravy s cieľom posilniť rast a vytváranie pracovných miest, zabezpečiť nevyhnutnú konsolidáciu a minimalizovať škodlivé sociálne vplyvy, najmä s ohľadom na najzraniteľnejších členov portugalskej spoločnosti.

Článok 4

Na riadenie finančnej pomoci Únie si Portugalsko otvorí osobitný účet v Portugalskej centrálnej banke.

Článok 5

Toto rozhodnutie je adresované Portugalskej republike.

Článok 6

Toto rozhodnutie sa uverejní v Úradnom vestníku Európskej únie.

V Bruseli 30. mája 2011

Za Radu

predseda

CSÉFALVAY Z.


(1)   Ú. v. EÚ L 118, 12.5.2010, s. 1.

(2)   Ú. v. EÚ L 48, 23.2.2011, s. 1.


17.6.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 159/93


VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY 2011/345/SZBP

zo 16. júna 2011,

ktorým sa vykonáva rozhodnutie 2011/137/SZBP o reštriktívnych opatreniach s ohľadom na situáciu v Líbyi

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii, a najmä na jej článok 31 ods. 2,

so zreteľom na rozhodnutie Rady 2011/137/SZBP z 28. februára 2011 o reštriktívnych opatreniach s ohľadom na situáciu v Líbyi (1), a najmä na jeho článok 8 ods. 2,

keďže:

vzhľadom na vývoj situácie v Líbyi by sa mali zmeniť a doplniť zoznamy osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú reštriktívne opatrenia, uvedené v prílohe IV k rozhodnutiu 2011/137/SZBP,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Záznam týkajúci sa osoby uvedenej v prílohe k tomuto rozhodnutiu sa vypúšťa zo zoznamu uvedeného v prílohe IV k rozhodnutiu 2011/137/SZBP.

Článok 2

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

V Bruseli 16. júna 2011

Za Radu

predseda

MARTONYI J.


(1)   Ú. v. EÚ L 58, 3.3.2011, s. 53.


PRÍLOHA

Osoba podľa článku 1

14.

ZARTI, Mustafa

17.6.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 159/95


ROZHODNUTIE KOMISIE

z 20. júla 2010

o štátnej pomoci C 33/09 (ex NN 57/09, CP 191/09) poskytnutej Portugalskom vo forme štátnej záruky pre BPP

[oznámené pod číslom K(2010) 4932]

(Iba portugalské znenie je autentické)

(Text s významom pre EHP)

(2011/346/EÚ)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ), a najmä na jej článok 108 ods. 2 prvý pododsek,

so zreteľom na Dohodu o Európskom hospodárskom priestore, a najmä na jej článok 62 ods. 1 písm. a),

po vyzvaní zainteresovaných strán, aby predložili pripomienky v súlade s uvedenými ustanoveniami (1), a so zreteľom na tieto pripomienky,

keďže:

(1)

Toto rozhodnutie sa týka štátnej pomoci, ktorú poskytlo Portugalsko vo forme štátnej záruky v prospech spoločnosti Banco Privado Português (ďalej len „BPP“).

1.   POSTUP

(2)

Dňa 13. marca 2009 Komisia schválila v rozhodnutí (ďalej len „rozhodnutie o pomoci na záchranu“) (2) štátnu záruku za pôžičku vo výške 450 mil. EUR, ktorú spoločnosti BPP 5. decembra 2008 poskytlo šesť portugalských bánk. Opatrenie bolo povolené na obdobie šiestich mesiacov na základe článku 87 ods. 3 písm. b) Zmluvy o ES [teraz článok 107 ods. 3 písm. b) ZFEÚ] za predpokladu, že portugalské orgány splnia svoj záväzok predložiť do šiestich mesiacov plán reštrukturalizácie (t. j. do 5. júna 2009).

(3)

Dňa 15. júla 2009 Komisia vyzvala portugalské orgány, aby bezodkladne predložili plán reštrukturalizácie BPP. Keďže požadovaný plán nebol predložený, Komisia listom zo 6. októbra 2009 zaslala upomienku podľa článku 5 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 659/1999 ustanovujúceho podrobné pravidlá na uplatňovanie článku 93 Zmluvy o ES (3).

(4)

Dňa 10. novembra 2009 Komisia začala konanie vo veci formálneho zisťovania, pokiaľ ide o údajné opatrenie štátnej pomoci. V tom istom rozhodnutí Komisia vydala príkaz na poskytnutie informácií, v ktorom požiadala Portugalsko, aby predložilo plán reštrukturalizácie do 22. decembra 2009.

(5)

Rozhodnutie Komisie o začatí konania bolo uverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie6. marca 2010 (4). Komisia vyzvala zainteresované strany, aby predložili svoje pripomienky k opatreniu pomoci. Tretia strana, ktorá vyjadrila želanie zostať v anonymite, predložila pripomienky listom zo 6. apríla 2010.

(6)

Komisia požiadala Portugalsko o informácie listom z 12. marca 2010, na ktorý Portugalsko odpovedalo listom z 13. apríla 2010, ktorý bol doručený a zaevidovaný 14. apríla 2010.

(7)

Pripomienky zainteresovaných strán boli zaslané Portugalsku listom z 15. apríla 2010. Portugalsko odpovedalo na tieto pripomienky listom z 13. mája 2010, ktorý bol zaevidovaný 14. mája 2010.

(8)

Komisia požiadala o ďalšie informácie 29. apríla 2010, ktoré Portugalsko predložilo listom z 13. mája 2010. Portugalsko poskytlo ďalšie informácie 15. a 21. júna 2010.

2.   PRÍJEMCA A OPATRENIE

2.1.   Príjemca

(9)

BPP je finančná inštitúcia so sídlom v Portugalsku, ktorá poskytuje služby v oblasti súkromného bankovníctva, podnikového poradenstva a investovania súkromného kapitálu. Klientmi BPP sú súkromní a inštitucionálni vkladatelia vrátane piatich spoločných poľnohospodárskych úverových bánk (caixas de crédito agrícola mútuo), jednej sporiteľne (caixa económica), niekoľkých dôchodkových fondov, poisťovacích spoločností a ďalších inštitúcií. BPP pôsobí v Portugalsku, Španielsku a v menšej miere v Brazílii a Južnej Afrike.

(10)

Akcie BPP nie sú kótované na burze, a teda trhová cena akcií sa nedá zistiť. Celkové aktíva v súvahe BPP tvorili k 30. júnu 2008 objem 2,9 mld. EUR, čo predstavuje menej ako 1 % celkových aktív portugalského bankového sektora. Stopercentným vlastníkom BPP je skupina Privado Holding SGPS (sociedade gestora de participações sociais) S.A. K 30. júnu 2008 väčšinu akcií tejto holdingovej spoločnosti (51,5 %) vlastnilo 12 akcionárov. V roku 2009 skupina Privado Holding mala 187 zamestnancov, pričom 148 z nich pracovalo pre BPP.

2.2.   Finančné ťažkosti banky

(11)

Podľa portugalských orgánov problémy s likviditou BPP vznikli v dôsledku zhoršenia svetovej hospodárskej situácie, čím sa značne znížila schopnosť banky riadiť svoju likviditu.

(12)

Dňa 24. novembra 2008 BPP informovala Portugalskú centrálnu banku (ďalej len „Portugalská banka“) o riziku, že nebude schopná plniť svoje platobné záväzky. Banke BPP bolo potom povolené pozastaviť všetky svoje platby od 1. decembra 2008.

(13)

Dňa 5. decembra 2008 dostala BPP pôžičku vo výške 450 mil. EUR zabezpečenú štátnou zárukou za podmienok uvedených ďalej v texte. Pôžička a záruka sa vzťahovali iba na pasíva BPP zaevidované v súvahe 24. novembra 2008 a pôžička sa mala použiť iba na odškodnenie vkladateľov a ďalších veriteľov, a nie na pokrytie záväzkov ďalších subjektov skupiny.

2.3.   Opatrenie núdzovej pomoci

(14)

Dňa 5. decembra 2008 BPP podpísala dohodu o pôžičke (ďalej len „dohoda o pôžičke“) zabezpečenú štátnou zárukou na sumu 450 mil. EUR so šiestimi najväčšími portugalskými bankami (Banco Comercial Português, S.A., Caixa Geral de Depósitos, S.A., Banco Espírito Santo, S.A., Banco BPI, S.A., Banco Santander Totta, S.A., Caixa Central – Caixa Central de Crédito Agricola Mútuo CRL) (ďalej len „syndikát bánk“). Táto pôžička mala splatnosť šesť mesiacov s možnosťou predĺženia do dvoch rokov a vzťahovala sa na ňu úroková sadzba EURIBOR + 100 bázických bodov. Odmena za pôžičku bola stanovená na základe nákladov veriteľských bánk na financovanie v čase transakcie.

(15)

Podľa portugalských orgánov bez štátnej záruky nebol žiadny veriteľ ochotný financovať BPP pri primeranej sadzbe vzhľadom na jej ťažkú finančnú situáciu. Štátna záruka spojená s pôžičkou bola poskytnutá v súlade so zákonom č. 112/97, t. j. mimo portugalskej záručnej schémy (zákon 60-A/2008), ktorú Komisia schválila 29. októbra 2008 (5). Portugalské orgány najmä tvrdili, že všeobecná záručná schéma, ktorá je obmedzená na solventné banky, by bola neprimeraným rámcom pre zásah štátu v prospech BPP vzhľadom na zhoršujúcu sa finančnú situáciu banky a osobitné riziká spojené s touto transakciou.

(16)

Odmena za štátnu záruku bola stanovená na 20 bázických bodov pri zohľadnení zábezpeky, ktorú predložila BPP.

(17)

Zábezpeka pozostáva z: i) prvého práva záruky na niekoľko aktív uvedených v zmluve, ktorú uzatvorilo Portugalsko, BPP a Portugalská banka, a ii) prvej hypotéky na nehnuteľný majetok vlastnený BPP. Portugalské orgány odhadli, že táto zábezpeka mala v čase podpísania dohody o pôžičke a dohody o záruke hodnotu približne 672 miliónov EUR (6). Poskytnutie zábezpeky sa riadi dohodou podpísanou medzi Generálny riaditeľstvom štátnej pokladnice, BPP a Portugalskou bankou, v ktorej Portugalská banka bola Generálnym riaditeľstvom štátnej pokladnice vymenovaná za depozitára a správcu záruky. Podľa portugalských orgánov portugalský štát vlastní v súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi privilegované a prioritné práva na zábezpeku.

(18)

BPP sa zaviazala, že počas obdobia platnosti pôžičky, na ktorú sa vzťahuje štátna záruka, nepredá svoje súčasné a budúce aktíva, neposkytne ich ako zábezpeku ani nebude s nimi inak disponovať.

(19)

V rámci preskúmania opatrenia núdzovej pomoci, ktoré vykonala Komisia, sa Portugalsko zaviazalo poskytnúť plán reštrukturalizácie BPP v priebehu šiestich mesiacov od štátneho zásahu (t. j. do 5. júna 2009).

(20)

Komisia vo svojom rozhodnutí z 13. marca 2009 schválila opatrenie na obdobie šiestich mesiacov od poskytnutia štátnej záruky, t. j. do 5. júna 2009. Komisia považovala predloženie plánu reštrukturalizácie do 5 júna 2009 za nevyhnutné aj z dôvodu mimoriadne nízkej úrovne odmeny.

(21)

S cieľom predĺžiť platnosť záruky nad rámec počiatočného obdobia šiestich mesiacov sa portugalské orgány zaviazali predložiť Komisii osobitnú notifikáciu.

(22)

Portugalsko nesplnilo uvedené záväzky.

2.4.   Predĺženie opatrenia núdzovej pomoci

(23)

Elektronickou poštou z 23. júna 2009 Portugalsko informovalo Komisiu, že prijalo rozhodnutie o predĺžení štátnej záruky o ďalšie obdobie šiestich mesiacov (Despacho č. 13364-A/2009 ministerstva financií z 5. júna 2009). Portugalsko však nenotifikovalo uvedené predĺženie ani nepožiadalo Komisiu o schválenie.

(24)

Keďže rozhodnutím Komisie bola pomoc schválená iba do 5. júna 2009, od 6. júna 2009 sa pomoc na záchranu stala neoprávnenou.

(25)

Dňa 24. apríla 2009 správcovia BPP predložili Portugalskej banke plán reštrukturalizácie.

(26)

Listom z 5. júna 2009 portugalské orgány vysvetlili Komisii, že oneskorené predloženie plánu reštrukturalizácie BPP bolo spôsobené tým, že Portugalská banka neschválila plán obnovy a reštrukturalizácie navrhnutý bankou BPP.

(27)

Dňa 9. júna 2009 ministerstvo financií a verejnej správy uverejnilo dokument s názvom Esclarecimento do Ministério das Finanças e da Administração Pública – Decisão relativa ao Banco Privado Português (Objasnenia ministerstva financií a verejnej správy – rozhodnutie týkajúce sa Banco Privado Português) (ďalej len „dokument z 9. júna 2009“), v ktorom sa uvádza, že v pláne obnovy a reštrukturalizácie, ktorý BPP predložila 24. apríla 2009 Portugalskej banke, sa okrem iného navrhuje rekapitalizačná operácia s príspevkom štátu vo výške od 150 do 200 mil. EUR vo forme bežných akcií, preferenčných akcií a dodatočných záväzkov bez návratnosti. Tento plán nebol schválený, pretože sa považoval za plán, ktorý „nie je v súlade so schémou rekapitalizácie vymedzenou v zákone č. 63-A/2008 ani s pokynmi k tejto téme stanovenými na úrovni EÚ, ktorých cieľom je zabezpečiť súlad s pravidlami hospodárskej súťaže Spoločenstva, keďže v tomto prípade ide o štátnu pomoc“.

(28)

V dokumente z 9. júna 2009 bolo tiež uvedené, že veľký počet klientov BPP vložil svoje úspory do správy banky, ktorá ich investovala do finančných nástrojov rozdelených do desiatok automobilových spoločností so sídlom v zahraničných jurisdikciách (nástroje s „absolútnym výnosom“). Napriek riziku, ktoré v sebe nesú tieto produkty, BPP stanovila sadzbu odmeny a zaručila celý kapitál investovaný týmito klientmi v termíne splatnosti. O tejto záruke výnosu neboli dozorné orgány nikdy informované; záruka nebola ani zahrnutá do súvahy banky, ani v nej zaevidovaná. Zatajením tejto povinnosti boli akcionári banky ušetrení od vloženia ďalšieho kapitálu, aby splnili platné právne a regulačné požiadavky. Okrem toho podľa dokumentu z 9. júna 2009 sa pri vyšetrovaní Portugalskej komisie pre trh s cennými papiermi (Comissão do Mercado de Valores Mobiliários – CMVM) a Portugalskej banky zistili vážne nezrovnalosti, ktoré predstavujú trestnú činnosť zo strany BPP.

2.5.   Situácia v oblasti investičných produktov s absolútnym výnosom

(29)

V dokumente z 9. júna 2009 portugalské orgány tiež uviedli, že spolu s dozornými orgánmi hľadajú riešenie, ako minimalizovať straty klientov BPP vlastniacich nástroje s absolútnym výnosom, ktorých investície boli ohrozené. Riešenie plánované vládou by okrem iného zahŕňalo tieto prvky: 1. vytvorenie nového finančného nástroja predstavujúceho súčasné nepriame portfólio absolútneho výnosu, ktorý má nahradiť súčasné postavenie investorov; 2. finančný nástroj by vydal a spravoval subjekt, ktorý je nezávislý od BPP a ktorý je vlastnený a spravovaný vnútroštátnymi bankovými inštitúciami.

2.6.   Konanie vo veci formálneho zisťovania a druhé predĺženie opatrenia núdzovej pomoci

(30)

Dňa 15. júla 2009 Komisia vyzvala portugalské orgány, aby bezodkladne predložili plán reštrukturalizácie BPP, hoci aj v dočasnej forme, pričom pripomenula, že od 6. júna 2009 sa pomoc na záchranu stala neoprávnenou.

(31)

Keďže požadovaný plán nebol predložený, Komisia zaslala listom zo 6. októbra 2009 upomienku podľa článku 5 ods. 2 nariadenia (ES) č. 659/1999.

(32)

Dňa 10. novembra 2009 Komisia začala konanie vo veci formálneho zisťovania, pokiaľ ide o údajné opatrenie štátnej pomoci. V tom istom rozhodnutí Komisia vydala príkaz na poskytnutie informácií a vyzvala Portugalsko predložiť plán reštrukturalizácie do 22. decembra 2009.

(33)

Rozhodnutie Komisie o začatí konania bolo uverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie (7). Komisia vyzvala zainteresované strany, aby predložili pripomienky k opatreniu pomoci.

(34)

Dňa 3. decembra 2009 portugalské orgány informovali Komisiu, že štátna záruka sa predĺži o ďalších šesť mesiacov. Podľa portugalských orgánov bol štát nútený predĺžiť záruku, pretože okamžité narušenie činnosti BPP by jasne ohrozilo v súčasnosti posudzované riešenie. Keďže bolo zrejmé, že BPP nedokáže pôžičku splácať, banky, ktoré jej ju poskytli, súhlasili s predĺžením splatnosti pôžičky o ďalších šesť mesiacov bez zmeny súčasných podmienok a bez ďalšieho financovania pod podmienkou, že sa predĺži aj príslušná štátna záruka.

(35)

V dôsledku toho bola 5. decembra 2009 štátna záruka predĺžená o ďalších šesť mesiacov. Predĺženie nebolo oznámené Komisii: portugalské orgány iba informovali Komisiu, že záruka za pôžičku bude predĺžená.

(36)

Dňa 25. februára 2010 portugalské orgány zaslali list s vysvetlením, na akých prvkoch bude podľa vlády musieť byť založené riešenie problémov, ktoré BPP spôsobila značnej časti svojich klientov, konkrétne investorom do investičného produktu s absolútnym výnosom.

(37)

V tom istom liste portugalské orgány informovali Komisiu o tom, že 11. decembra 2009 sa vláda rozhodla:

i)

zriadiť uzatvorený a neharmonizovaný osobitný investičný fond (Fundo Especial de Investimento – FEI) pozostávajúci zo zdrojov (hrubé aktíva a pasíva) zachovaných v investičnom produkte s absolútnym výnosom, ktorý sa vyznačuje: a) pasívnou správou osobitného investičného fondu; b) upísaním nepeňažných akcií; c) štvorročným obdobím s možnosťou predĺženia až do maximálne desiatich rokov na základe rozhodnutia zhromaždenia akcionárov (1 akcia = 1 hlas); d) dobrovoľným členstvom klientov;

ii)

predĺžiť štátnu záruku za pôžičku vo výške 450 miliónov EUR do zriadenia osobitného investičného fondu;

iii)

aktivovať fond na ochranu vkladov (Fundo de Garantia de Depósitos – FGD), ktorý zaručuje splatenie celej hodnoty hotovostných kreditných zostatkov každého vkladateľa v prípade, že táto hodnota nepresahuje 100 000 EUR, a systém na odškodňovanie investorov (Sistema de Indemnização aos Investidores – SII), ktorý zaručuje odškodnenie do maximálnej výšky 25 000 EUR na investora za podmienok stanovených zákonom a nezahŕňa žiadne štátne zdroje;

iv)

poskytnúť poistenie do výšky 250 000 EUR klientom, ktorí vstúpili do FEI, za predpokladu, že sa na nich vzťahujú kritériá FGD a SII; ak sa teda vyskytne negatívny rozdiel medzi výnosom klienta (ako úhrada z FGD a SII a platba z FEI) a nominálnou hodnotou investície, je do maximálneho limitu 250 000 EUR k 24. novembru 2008 poistený štátom.

(38)

Záväzok, ktorý na seba prevzal portugalský štát, pokiaľ ide o investorov FEI, ako vyplýva z jeho právneho systému, sa uplatní iba v deň zániku fondu, čo je štyri roky odo dňa jeho zriadenia – 30. marca 2014 (8).

(39)

Dňa 1. februára 2010 Portugalská komisia pre trh s cennými papiermi (CMVM) povolila zriadenie FEI, ako už bolo opísané, pričom za správu fondu sa stala zodpovednou spoločnosť Privado Fundos – Sociedade Gestora de Fundos de Investimento, S.A., a depozitárom fondu sa stala spoločnosť Banif – Banco de Investimento, S.A.

(40)

FEI bol zriadený 30. marca 2010.

(41)

Dňa 16. apríla 2010 Portugalská banka vydala oznámenie, v ktorom bolo uvedené, že vzhľadom na to, že túto banku nemožno reštrukturalizovať ani rekapitalizovať, bola rozhodnutím z 15. apríla banková licencia BPP zrušená. 22. apríla potom Portugalská banka požiadala o likvidáciu BPP na príslušnom súde (Tribunal de Comércio de Lisboa), pričom súčasne predložila návrh na vymenovanie výboru pre likvidáciu. Likvidácia BPP sa riadi portugalskými pravidlami pre likvidáciu, ktoré sa osobitne vzťahujú na bankové inštitúcie. Portugalské orgány odhadujú, že rôzne právne kroky uvedené v príslušných právnych predpisoch znamenajú, že likvidácia môže trvať približne jeden rok.

(42)

Dňa 13. mája 2010 portugalské orgány oznámili Komisii, že na základe dohody o pôžičke (9) záruku prevzal bankový syndikát a že záruka bola vykonaná 7. mája, keď Portugalsko uhradilo šiestim bankám 450 miliónov EUR. Portugalský štát uviedol, že už podnikol nevyhnutné kroky na posilnenie svojich privilegovaných a prioritných práv veriteľa k zábezpeke týkajúce sa záruky, pričom predložil príslušnému súdu svoje nároky (10).

3.   ROZHODNUTIE KOMISIE V RÁMCI KONANIA VO VECI FORMÁLNEHO ZISŤOVANIA

(43)

Komisia vo svojom rozhodnutí z 10. novembra 2009 o začatí konania vo veci formálneho zisťovania uviedla svoje predbežné posúdenie a pochybnosti týkajúce sa zlučiteľnosti týchto opatrení s vnútorným trhom. Medzi dané opatrenia patrilo:

stanovenie ceny záruky, ktorá bola nižšia než bežne vyžadovaná úroveň podľa oznámenia o bankovníctve (11). Komisia mala pochybnosti o tom, či odmena bola pri zohľadnení rizika primeraná. Komisia povolila takéto stanovenie ceny iba na základe záväzku Portugalska predložiť plán reštrukturalizácie, ktorý by v dlhodobejšom horizonte primerane riešil túto výhodu,

skutočnosť, že Portugalsko nepredložilo plán reštrukturalizácie napriek tomu, že bolo listom zo 6. októbra 2009 formálne upozornené, aby tak urobilo,

predĺženie záruky (5. júna 2009) na dlhšie obdobie ako šesť mesiacov, ktoré pôvodne schválila Komisia.

4.   PRIPOMIENKY PORTUGALSKA

(44)

Portugalské orgány vo svojich pripomienkach k začatiu konania vo veci formálneho zisťovania tvrdili, že si neboli vedomé záväzku, ktorý prevzali voči Komisii, predložiť plán na reštrukturalizáciu BPP. Podľa ich pripomienok z 13. apríla 2010 však hlavnú zodpovednosť za predloženie plánu reštrukturalizácie (schváleného Portugalskou bankou) nesie BPP. Portugalský štát bol zodpovedný iba za zaslanie plánu Komisii. Portugalské orgány nepredložili plán reštrukturalizácie Komisii jednoducho preto, že plán, ktorý BPP predložila, Portugalská banka neschválila. Príkaz stanovený v rozhodnutí Komisie z 10. novembra 2009 nemohol byť preto splnený bez ohľadu na snahu portugalského štátu zabezpečiť, aby BPP skutočne splnila svoje záväzky voči Portugalskej banke, štátu a nakoniec Komisii.

(45)

Pokiaľ ide o štátnu pomoc pre BPP, Portugalsko tvrdí, že bola a je zlučiteľná s vnútorným trhom podľa článku 107 ods. 3 písm. b) ZFEÚ, pretože bola poskytnutá s cieľom zaručiť stabilitu vnútroštátneho finančného systému podobne ako v iných európskych štátoch.

(46)

Pokiaľ ide o predĺženia štátnej záruky za pôžičku vo výške 450 miliónov EUR, Portugalsko tvrdí, že nepredstavovali novú štátnu pomoc, keďže nedošlo k zmene situácie, ktorá podlieha schváleniu opatrenia štátnej pomoci Komisiou. Štátna záruka, ktorá bola dvakrát predĺžená, zostala vo svojich podmienkach nezmenená: i) nedošlo k zvýšeniu hodnoty pôžičky; ii) nedošlo k úprave záväzkov krytých pôžičkou (12); iii) na základe zmluvy o záruke by sa záruka skončila až po tridsiatich dňoch po dátume poslednej platby kapitálu a úroku a Komisia vedela, že dohoda o pôžičke bola na dva roky (13).

(47)

Pokiaľ ide o neoznámenie predĺžení štátnej záruky, portugalské orgány tvrdia, že predĺženie dohody o pôžičke nezáviselo od portugalského štátu, ale od syndikátu bánk a BPP, a že nepredĺženie tejto záruky by malo na portugalský finančný systém rovnaké negatívne účinky ako tie, na základe ktorých Komisia úplne odôvodnila schválenie opatrenia štátnej pomoci. Okrem toho sa Portugalsko domnieva, že predĺženia záruky boli automatické na základe zmluvy, ktorou sa riadi dohoda o pôžičke, hoci boli schválené z dôvodov právnej istoty voči syndikátu bánk.

(48)

Okrem toho podľa portugalských orgánov predĺženia (aj keby sa považovali za predĺženia, ktoré predstavujú novú pomoc) neviedli k vytvoreniu hospodárskej výhody, pretože BPP v skutočnosti nefungovala, prinajmenšom od 1. decembra 2008. Teda opatrenie, či už s predĺženiami, alebo bez nich, „neposkytlo hospodársku výhodu BPP ani neposilnilo jej postavenie vo vzťahu k jej konkurentom z jednoduchého dôvodu, že BPP nepôsobila na trhu a v dôsledku toho nebola v konkurenčnom vzťahu s ďalšími bankami“ (14). Portugalsko sa preto domnieva, že opatrenie nemalo vplyv na hospodársku súťaž ani na obchod medzi členskými štátmi.

(49)

Portugalské orgány vo svojich pripomienkach k pripomienkam zainteresovaných strán (pozri ďalej v texte) uviedli, že pôžička vo výške 450 miliónov EUR bola použitá transparentným spôsobom, aby sa zabránilo systémovému šíreniu problémov a aby sa splnili záväzky BPP zaevidované v súvahe 24. novembra 2008.

(50)

Portugalské orgány tiež podotýkajú, že Portugalsko bude presadzovať svoje práva na zábezpeku pripojenú k záruke ako súčasť konania vo veci likvidácie BPP. Portugalsko je vzhľadom na svoje postavenie privilegovaného veriteľa BPP presvedčené, že dokáže nahradiť celú sumu 450 miliónov EUR, ktorú zaplatilo veriteľským bankám. V tejto súvislosti portugalské orgány poznamenávajú, že hodnota zábezpeky bola k 7. máju 2010 o viac ako 20 % vyššia ako celková suma zaručenej pôžičky.

(51)

Pokiaľ ide o záväzok štátu nahradiť straty do výšky 250 000 EUR klientom, ktorí využili produkt s absolútnym výnosom a vstúpili do FEI, Portugalsko tvrdí, že tento záväzok nepredstavuje štátnu pomoc, pretože: i) nenesie so sebou prevod žiadnych štátnych zdrojov do správcovskej spoločnosti FEI ani do žiadneho iného orgánu pôsobiaceho na trhu; ii) je to zákonný a uznaný mechanizmus, ktorý je logickým predĺžením systému na odškodnenie investorov; iii) neprináša žiadnu hospodársku výhodu investorom, ktorým je všeobecne, a to vo výlučnom zmysle určený v súlade s vnútroštátnymi a európskymi právnymi požiadavkami, nespôsobuje žiadne narušenie hospodárskej súťaže na trhu ani medzi členskými štátmi.

(52)

Portugalsko okrem toho tvrdí, že skutočné platby klientom FEI riadiace sa týmto záväzkom budú minimálne či dokonca sa v skutočnosti vôbec neuskutočnia. Portugalské orgány sa domnievajú, že poistné krytie vo výške 250 000 EUR je opatrením na posilnenie dôvery klientov FEI, čo však nebude viesť k skutočnému zaplateniu v prípade väčšiny scenárov. Podľa konzervatívneho scenára založeného na predpoklade, že aktíva vo FEI sa v nasledujúcich štyroch rokoch ďalej zhoršia v porovnaní so svojou hodnotou v októbri 2009, Portugalsko počíta, že maximálna úhrada pripadajúca na jedného klienta bude približne 68 000 EUR. V prípade priaznivejších scenárov by nedošlo dokonca k žiadnej úhrade.

5.   PRIPOMIENKY ZAINTERESOVANÝCH STRÁN

(53)

Podľa článku 6 rozhodnutia Komisie z 10. novembra 2009 o začatí konania vo veci formálneho zisťovania boli Komisii 6. apríla 2010 doručené pripomienky niektorých zainteresovaných strán, ktoré chceli zostať v anonymite. Zainteresované strany vo svojich pripomienkach k začatiu konania vo veci formálneho zisťovania zdôraznili, že žiadna z podmienok, na základe ktorých bola poskytnutá štátna záruka za pôžičku (maximálne trvanie šesť mesiacov a predloženie plánu reštrukturalizácie), nebola dodržaná. Preto podľa predložených pripomienok bola pomoc neoprávnená a Komisia by mala nariadiť Portugalsku, aby zrušilo záruku. Okrem toho suma 450 miliónov EUR, ktorá mala byť použitá na reštrukturalizáciu banky, bola namiesto toho použitá na odškodnenie určitých klientov BPP, pričom všetci ostatní boli znevýhodnení.

6.   POSÚDENIE

6.1.   Označenie opatrení za štátnu pomoc

(54)

V článku 107 ods. 1 ZFEÚ sa uvádza:

„Ak nie je zmluvami ustanovené inak, pomoc poskytovaná v akejkoľvek forme členským štátom alebo zo štátnych prostriedkov, ktorá narúša hospodársku súťaž alebo hrozí narušením hospodárskej súťaže tým, že zvýhodňuje určitých podnikateľov alebo výrobu určitých druhov tovaru, je nezlučiteľná s vnútorným trhom, pokiaľ ovplyvňuje obchod medzi členskými štátmi.“

(55)

Aby sa mohol uplatniť článok 107 ods. 1 ZFEÚ, musí existovať opatrenie pomoci pripísateľné štátu, ktoré sa poskytuje prostredníctvom štátnych prostriedkov, ovplyvňuje obchod medzi členskými štátmi a narušuje hospodársku súťaž na vnútornom trhu tým, že poskytuje určitým podnikom selektívnu výhodu.

6.1.1.   Štátna záruka za pôžičku vo výške 450 miliónov EUR

(56)

Komisia pripomína, že už v rozhodnutí o pomoci na záchranu z 13. marca 2009 stanovila, že štátna záruka predstavuje štátnu pomoc (15). Opatrenie je financované zo štátnych prostriedkov, pretože pozostáva zo štátnej záruky poskytnutej Portugalskom. Úhrada, ktorú portugalský štát zaplatil syndikátu bánk 13. mája 2010 (pozri odôvodnenie 42), v skutočnosti jasne dokazuje, že sa použili štátne prostriedky.

(57)

Rovnako ako už bolo stanovené v rozhodnutí o pomoci na záchranu z 13. marca 2009 (16), štátna záruka umožnila BPP získať lepšie finančné podmienky na získanú pôžičku, ako sú obvykle k dispozícii na trhu pre spoločnosti nachádzajúce sa v podobnej situácii, a ako pripustili portugalské orgány, je nepravdepodobné, že by takéto pôžičky boli vôbec k dispozícii. Z tohto hľadiska bolo v rozhodnutí o pomoci na záchranu už uvedené, že poplatok vo výške 20 bázických bodov je výrazne pod úrovňou vyplývajúcou z uplatnenia odporúčania Európskej centrálnej banky z 20. októbra 2008. Napriek vysokej úrovni kolateralizácie Komisia dospela k záveru, že odmena za štátnu záruku bola značne nižšia, ako by sa obvykle považovalo za primerané v prípade bánk nachádzajúcich sa v kríze. Táto odmena bola považovaná za primeranú iba vo fáze záchrany pod podmienkou predloženia plánu reštrukturalizácie do 5. júna 2009.

(58)

Na rozdiel od iných bánk, ktoré nemali prospech zo štátnej záruky za pôžičky, BPP získala hospodársku výhodu v tom, že poplatok účtovaný za štátnu záruku bol jasne pod trhovou úrovňou.

(59)

Argument, ktorý uviedli portugalské orgány v tom zmysle, že BPP po 1. decembri 2008 nepôsobila na trhu, sa nemôže uznať. Vzhľadom na to, že banková licencia BPP bola Portugalskou bankou zrušená až 15. apríla 2010, BPP mohla takmer okamžite vstúpiť alebo opätovne vstúpiť na trh. Plány na obnovu BPP predložené medzi decembrom 2008 a aprílom 2009 v skutočnosti svedčia o schopnosti banky pokračovať vo vykonávaní hospodárskej činnosti v dôsledku záchranného opatrenia. Vzhľadom na činnosti a postavenie BPP na vnútroštátnom a medzinárodnom finančnom trhu má táto výhoda potenciálne vplyv na hospodársku súťaž a obchod medzi členskými štátmi v zmysle článku 107 ods. 1 ZFEÚ. Až od 15. apríla 2010, po zrušení bankovej licencie, BPP skutočne stratila akúkoľvek schopnosť opätovne vstúpiť na trh a potenciálne narušiť hospodársku súťaž a ovplyvniť obchod medzi členskými štátmi.

(60)

Na základe uvedeného Komisia dospela k záveru, že štátna záruka poskytla banke BPP hospodársku výhodu prostredníctvom využívania štátnych prostriedkov pripísateľných Portugalsku. Táto výhoda má pravdepodobne vplyv na hospodársku súťaž a obchod medzi členskými štátmi v zmysle článku 107 ods. 1 ZFEÚ. Opatrenie preto predstavuje štátnu pomoc.

6.1.2.   Záruka pre klientov FEI vo výške 250 000 EUR

(61)

Ako už bolo opísané, príjemcami tohto opatrenia sú klienti BPP, ktorí investovali do produktov s absolútnym výnosom a rozhodli sa vstúpiť do FEI. Bez riešenia, ktoré realizovalo Portugalsko, by klientom FEI hrozilo riziko, že nebudú odškodnení alebo pravdepodobnejšie, že budú odškodnení menšou sumou, ako je suma na základe záruky. Podľa vlastných odhadov Portugalska je pravdepodobné, že výnos klientov FEI je v dôsledku záruky zvýšený. Klienti FEI preto získali z opatrenia výhodu.

(62)

Jednoduché vloženie finančných prostriedkov však nutne nepredstavuje komerčnú činnosť v zmysle pravidiel štátnej pomoci a v skutočnosti, podľa podania Portugalska, väčšina účastníkov FEI sú jednotlivci, ktorí nie sú podnikmi. Pokiaľ však sumy FEI pokryté štátnou zárukou slúžia na prospech podnikov, môžu predstavovať štátnu pomoc.

(63)

Údaje, ktoré poskytlo Portugalsko, však jasne dokazujú, že úhrada uskutočnená štátom bude výrazne pod prahom de minimis200 000 EUR počas troch rokov (17) po zohľadnení krytia zabezpečeného zo systému odškodnenia investorov a z fondu na ochranu vkladov, ako aj pravdepodobnej hodnoty, ktorú na základe opatrných predpokladov budú investori vymáhať z hlavných aktív.

6.2.   Zlučiteľnosť podľa článku 107 ods. 3 písm. b) ZFEÚ

6.2.1.   Štátna záruka za pôžičku vo výške 450 miliónov EUR

(64)

Portugalsko tvrdí, že prvok pomoci by sa mal posudzovať na základe článku 107 ods. 3 písm. b) ZFEÚ, ktorý umožňuje Komisii vyhlásiť pomoc za zlučiteľnú s vnútorným trhom, ak je zameraná na nápravu „vážnej poruchy fungovania v hospodárstve členského štátu“. Komisia pripomína, že Všeobecný súd zdôraznil, že článok 107 ods. 3 písm. b) ZFEÚ sa musí uplatňovať obmedzujúco a musí riešiť narušenie v celom hospodárstve členského štátu (18).

(65)

Komisia už uznala, že súčasná globálna finančná kríza môže spôsobiť vážne narušenie hospodárstva členského štátu a že opatrenia podporujúce banky sa môžu považovať za vhodné opatrenia na nápravu tohto narušenia. Toto hodnotenie bolo potvrdené v oznámení o bankovníctve (19), oznámení o rekapitalizácii (20), oznámení o znehodnotených aktívach (21) a oznámení o reštrukturalizácii (22), ktoré prijala Komisia. Článok 107 ods. 3 písm. b) ZFEÚ môže preto slúžiť ako právny základ pre opatrenia pomoci prijaté na riešenie tejto systémovej krízy. Pokiaľ ide presnejšie o portugalské hospodárstvo, bol to primeraný právny základ aj pre rôzne rozhodnutia Komisie, ktorými sa schválili opatrenia prijaté portugalskými orgánmi na prekonanie finančnej krízy, najmä rozhodnutie o schválení portugalskej schémy rekapitalizácie a rozhodnutie o jej predĺžení, ktoré je z marca 2010 (23).

(66)

Pokiaľ ide o tento prípad, Komisia tiež poznamenáva, že v jej rozhodnutí o pomoci na záchranu bola posúdená uplatniteľnosť článku 107 ods. 3 písm. b) ZFEÚ a považovala sa za uplatniteľnú, pretože skutočnosť, že BPP nesplnila svoje finančné záväzky, mohla negatívne ovplyvniť celý portugalský finančný systém (pozri odôvodnenia 33 až 45 rozhodnutia o pomoci na záchranu).

(67)

Portugalsko predĺžilo záruku dvakrát bez predchádzajúceho oznámenia Komisii a jej schválenia napriek tomu, že nepredložilo plán reštrukturalizácie po opakovaných žiadostiach a príkaze na poskytnutie informácií, ako je uvedené v odôvodneniach 30 až 32.

(68)

Nemožno uznať tvrdenia portugalských orgánov, že Komisia vedela, že podľa zmluvy sa záruka môže poskytnúť na dva roky, a že nedošlo k žiadnej závažnej zmene štátnej záruky. Rozhodnutie o pomoci na záchranu spojilo schválenie štátnej záruky so splnením záväzku portugalských orgánov predložiť plán reštrukturalizácie do šiestich mesiacov. Tento záväzok portugalské orgány nesplnili.

(69)

Okrem toho existencia zmluvne stanoveného predĺženia štátnej záruky na základe rozhodnutia syndikátu bánk a BPP nemôže oslobodiť Portugalsko od presných a výslovných povinností vyplývajúcich zo záväzkov, ktoré poskytlo Komisii a na ktorých bolo založené rozhodnutie o pomoci na záchranu, alebo od jeho povinností podľa článku 108 ods. 3 ZFEÚ.

(70)

Postoj Portugalska týkajúci sa povinnosti predložiť plán reštrukturalizácie v tom zmysle, že jeho jedinou povinnosťou bolo zaslať tento plán Komisii, nemožno uznať ani z hľadiska záväzkov, na ktorých bolo založené rozhodnutie o pomoci na záchranu. V každom prípade je faktom, že plán reštrukturalizácie nebol predložený v rámci požadovanej časovej lehoty stanovenej v rozhodnutí o pomoci na záchranu, a preto nebol potvrdený základ, na ktorom bol udelený súhlas.

(71)

Z toho vyplýva, že odmena za záruku bola nižšia, než sa obvykle vyžaduje na základe oznámenia o bankovníctve, aby sa mohla považovať za zlučiteľnú pomoc. Komisia v rozhodnutí o pomoci na záchranu povolila túto sumu za predpokladu, že Portugalsko predloží plán reštrukturalizácie alebo likvidácie, ktorý by primerane minimalizoval narušenie hospodárskej súťaže. Takýto plán nebol do 5. júna 2009 predložený, Komisia preto dospela k záveru, že záruka poskytnutá 5. decembra 2008 Portugalskom ani jej pokračovanie po 5. júni 2009 nie je zlučiteľné s vnútorným trhom.

(72)

Hoci Portugalsko nepredložilo plán reštrukturalizácie BPP, portugalské orgány poskytli informácie preukazujúce, že postup likvidácie, ktorý sa začal 15. apríla 2010 zrušením bankovej licencie BPP, bude viesť k likvidácii BPP. Okrem toho akcionárom BPP nebude poskytnuté žiadne iné odškodnenie ako sumy vyplývajúce zo samotného postupu likvidácie. Na základe týchto informácií je Komisia toho názoru, že pokiaľ ide o BPP, v budúcnosti nehrozí riziko narušenia hospodárskej súťaže. Týmto záverom sa však nenapráva nezlučiteľnosť opatrenia schváleného Portugalskom na obdobie medzi 5. decembrom 2008 a 15. aprílom 2010.

Výška pomoci

(73)

S cieľom stanoviť trhovú cenu pre úrok z pôžičky hodnotenie Komisie bolo založené na oznámení Komisie o revízii spôsobu stanovenia referenčných a diskontných sadzieb (24). Komisia stanovuje referenčné sadzby, ktoré majú odrážať priemernú úroveň úrokových sadzieb účtovaných na trhu pre strednodobé a dlhodobé pôžičky zabezpečené bežnými cennými papiermi. Táto referenčná sadzba je minimálnou sadzbou, ktorá sa môže zvýšiť v prípadoch zahŕňajúcich osobitné riziko, napr. podnik v ťažkostiach, alebo v prípade, že sa neposkytne záruka, ktorú obvykle vyžadujú banky. Vo výnimočných prípadoch sa môže ukázať, že prvok pomoci v záruke je rovnako vysoký ako suma skutočne krytá touto zárukou.

(74)

Záruka umožnila BPP získať pre pôžičku lepšie finančné podmienky, ako sú obvykle k dispozícii na finančných trhoch. Komisia sa domnieva, že prvok pomoci v záruke sa môže vypočítať ako rozdiel medzi úrokovou sadzbou, ktorú BPP mala zaplatiť za pôžičku za trhových podmienok, t. j. bez záruky, a úrokovou sadzbou, pri ktorej bola zaručená pôžička skutočne poskytnutá. Tento rozdiel sa môže považovať za rozdiel, ktorý zodpovedá prémii, ktorú by ručiteľ v trhovom hospodárstve vyžadoval v prípade týchto záruk.

(75)

V tomto prípade je Komisia toho názoru, že bez záruky by BPP zaplatila úrokovú sadzbu prinajmenšom rovnú referenčnej úrokovej sadzbe plus 400 bázických bodov, pretože bola spoločnosťou v ťažkostiach poskytujúcou vysokú úroveň kolateralizácie. Komisia považuje rozloženie 400 bázických bodov za primerané vzhľadom na vysokú kolateralizáciu pôžičky (pozri odôvodnenie 17), čím sa zvýšila pravdepodobnosť, že veriteľ by dokázal vymôcť prinajmenšom časť pôžičky bez ohľadu na veľmi ťažkú situáciu BPP. Prvok pomoci v záruke teda spočíva v rozdiele medzi referenčnou úrokovou sadzbou plus 400 bázických bodov a úrokovou sadzbou, pri ktorej bola poskytnutá zaručená pôžička (t. j. EURIBOR + 100 bázických bodov), po odpočítaní ceny, ktorá bola skutočne zaplatená za záruku, t. j. 20 bázických bodov.

(76)

V tejto súvislosti Komisia tiež poznamenáva, že Portugalsko uviedlo, že už uplatnilo nevyhnutné nároky s cieľom realizovať svoje privilegované a prioritné práva týkajúce sa zábezpeky, ktorú má od BPP, a že v tom bude pokračovať dovtedy, kým nevymôže celú sumu pôžičky (25). Komisia je toho názoru, že Portugalsko je povinné tak urobiť, aby uplatnilo ustanovenia v dohode o záruke; akékoľvek neuplatnenie svojich práv na zábezpeku s cieľom vymôcť celú sumu pôžičky by predstavovalo štátnu pomoc v prospech BPP.

6.3.   Využitie pôžičky vo výške 450 miliónov EUR spoločnosťou BPP

(77)

Zainteresovaná tretia strana, ktorá predložila pripomienky k rozhodnutiu Komisie o začatí konania vo veci formálneho zisťovania, tvrdila, že pôžička vo výške 450 miliónov EUR, ktorá sa mala použiť na reštrukturalizáciu BPP, sa namiesto toho použila na odškodnenie určitých klientov banky, pričom všetci ostatní klienti boli znevýhodnení. Portugalské orgány doručili Komisii informácie preukazujúce, že pôžička sa použila na odškodnenie veriteľov BPP, ktorých úvery boli splatné alebo ktorých úverové linky strácali platnosť a ktorí sa rozhodli nepredĺžiť úvery ani neobnoviť úverové linky. Komisia nenašla žiadny odôvodnený dôkaz, ktorý by podporil tvrdenia zainteresovanej tretej strany.

7.   ZÁVER

(78)

Z hľadiska uvedeného Komisia dospela k záveru, že štátna záruka poskytnutá BPP predstavuje štátnu pomoc v zmysle článku 107 ods. 1 ZFEÚ, ktorú nemožno vyhlásiť za zlučiteľnú s vnútorným trhom.

8.   VRÁTENIE POMOCI

(79)

Podľa článku 14 ods. 1 nariadenia (ES) č. 659/1999 pri prijímaní záporných rozhodnutí v prípadoch neoprávnenej pomoci Komisia rozhodne, že daný členský štát podnikne všetky potrebné opatrenia, aby vymohol pomoc od príjemcu. Vrátiť sa musí iba pomoc, ktorá nie je zlučiteľná s vnútorným trhom.

(80)

Cieľom vrátenia pomoci je obnoviť stav, ktorý existoval pred poskytnutím pomoci. To sa dosiahne po tom, ako BPP vráti späť nezlučiteľnú pomoc, v dôsledku čoho stráca výhodu, ktorú využívala v porovnaní so svojimi konkurentmi. Suma, ktorá sa má vrátiť, by mala byť taká, aby odstránila hospodársku výhodu poskytnutú BPP.

(81)

Podľa bodu 3.1 oznámenia Komisie o uplatňovaní článkov 87 a 88 Zmluvy o ES na štátnu pomoc vo forme záruk (ďalej len „oznámenie Komisie o zárukách“) (26) v prípade individuálnej štátnej záruky musí byť prvok pomoci posudzovaný prostredníctvom odkazu na podmienky záruky a pôžičky. Vzhľadom na vážne finančné ťažkosti BPP v čase poskytnutia záruky bolo veľmi nepravdepodobné, že by spoločnosť dokázala získať bankovú pôžičku na trhu bez zásahu štátu.

(82)

Na presné stanovenie výšky pomoci sa musí, keďže sa nedá určiť primeraná trhová cena odmeny za štátnu záruku, vymedziť primeraná referenčná hodnota. Ako je stanovené v prvej zarážke bodu 3.2 oznámenia Komisie o zárukách, „hotovostný grantový ekvivalent“ záruky na pôžičku v danom roku sa môže vypočítať rovnakým spôsobom ako grantový ekvivalent zvýhodnenej pôžičky. Výška pomoci sa teda môže vypočítať ako rozdiel medzi teoretickým trhovým úrokom a úrokovou sadzbou získanou prostredníctvom štátnej záruky po odpočítaní akýchkoľvek zaplatených prémií.

(83)

V tomto prípade vzhľadom na finančné ťažkosti BPP a pri zohľadnení poskytnutej zábezpeky by BPP mala zaplatiť za pôžičku za trhových podmienok, t. j. bez záruky, referenčnú úrokovú sadzbu plus rizikovú prémiu vo výške 400 bázických bodov. Výška pomoci by sa preto mala vypočítať ako rozdiel medzi touto teoretickou trhovou sadzbou a úrokovou sadzbou, pri ktorej bola zaručená pôžička skutočne poskytnutá (t. j. EURIBOR + 100 bázických bodov), po odpočítaní ceny skutočne zaplatenej za záruku, t. j. 20 bázických bodov.

(84)

Pokiaľ ide o celú sumu pôžičky, podľa portugalských orgánov portugalský štát teda nepochybne prijal všetky potrebné opatrenia a kroky na uplatnenie svojich prioritných práv na zábezpeku, ktorú má od BPP (ktorej hodnota bola odhadnutá výrazne nad hodnotou pôžičky) (27). Komisia predpokladá, že portugalský štát bude naďalej uplatňovať tieto práva, aby získal celú sumu pôžičky v procese likvidácie, ako sám uviedol vo svojej odpovedi z 15. júna 2010 (28).

(85)

Suma uvedená v odôvodnení 83 predstavuje sumu, ktorá sa má vrátiť, plus úrok, ktorý nakoniec vznikol z tejto sumy odo dňa, keď bola pomoc poskytnutá príjemcovi (5. december 2008), až do jej skutočného navrátenia. Uvedený úrok nemôže byť nižší ako suma vypočítaná podľa článku 9 nariadenia Komisie (ES) č. 794/2004 z 21. apríla 2004, ktorým sa vykonáva nariadenie Rady (ES) č. 659/1999 (29),

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Štátna pomoc zahrnutá v záruke týkajúcej sa pôžičky vo výške 450 miliónov EUR, ktorú Portugalsko v rozpore s článkom 108 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie neoprávnene poskytlo v prospech Banco Privado Português, je nezlučiteľná s vnútorným trhom.

Článok 2

1.   Portugalsko zabezpečí, aby príjemca vrátil späť pomoc uvedenú v článku 1.

2.   Sumy, ktoré majú byť vrátené, musia zahŕňať úrok odo dňa, keď boli príjemcovi poskytnuté, až do ich skutočného navrátenia.

3.   Úrok sa vypočíta ako zložený úrok v súlade s kapitolou V nariadenia (ES) č. 794/2004.

Článok 3

1.   Vrátenie pomoci uvedenej v článku 1 je okamžité a účinné.

2.   Portugalsko zabezpečí, aby sa toto rozhodnutie vykonalo do štyroch mesiacov odo dňa oznámenia tohto rozhodnutia.

Článok 4

1.   Do dvoch mesiacov od oznámenia tohto rozhodnutia Portugalsko predloží Komisii tieto informácie:

a)

celkovú sumu (istinu a úrok), ktorú je príjemca povinný vrátiť;

b)

podrobný opis opatrení, ktoré už boli prijaté a ktoré sa plánujú na dosiahnutie súladu s týmto rozhodnutím;

c)

dokumenty preukazujúce, že portugalský štát uplatnil svoje prioritné práva na zábezpeku poskytnutú spoločnosťou Banco Privado Português v rámci záruky.

2.   Portugalsko bude informovať Komisiu o vývoji vnútroštátnych opatrení prijatých na vykonanie tohto rozhodnutia až do ukončenia navrátenia pomoci uvedenej v článku 1. Na základe jednoduchej žiadosti Komisie okamžite predloží informácie o opatreniach, ktoré už boli prijaté a ktoré sa plánujú na dosiahnutie súladu s týmto rozhodnutím. Poskytne aj podrobné informácie o sumách pomoci a úrokoch, ktoré už príjemca vrátil.

Článok 5

Toto rozhodnutie je určené Portugalskej republike.

V Bruseli 20. júla 2010

Za Komisiu

Joaquín ALMUNIA

podpredseda


(1)   Ú. v. EÚ C 56, 6.3.2010, s. 10.

(2)   Ú. v. EÚ C 174, 28.7.2009, s. 1.

(3)   Ú. v. EÚ L 83, 27.3.1999, s. 1.

(4)  Pozri poznámku pod čiarou č. 1.

(5)  Rozhodnutie z 29. októbra 2008 vo veci NN 60/08, Záručná schéma pre úverové inštitúcie v Portugalsku.

(6)  Portugalské orgány predložili nový odhad Portugalskej banky zo 7. mája 2010, v ktorom sa hodnota zábezpeky stanovila na 582 miliónov EUR.

(7)  Pozri poznámku pod čiarou č. 1.

(8)  Podľa portugalských orgánov sa tento dátum môže predĺžiť na maximálne obdobie desiatich rokov odo dňa zriadenia FEI.

(9)  V dohode o pôžičke sa stanovuje, že zrušenie alebo insolventnosť BPP znamená, že BPP predčasne uhradí sumu zaručenej pôžičky (článok 16). Podľa portugalských orgánov zrušenie licencie BPP Portugalskou bankou predstavuje takéto zrušenie, a preto podľa zmluvy sa suma pôžičky stala splatnou a bola vymáhaná bankou pôsobiacou ako sprostredkovateľ na základe dohody o pôžičke.

(10)  Pozri stranu 8 odpovede z 15. júna 2010.

(11)  Oznámenie Komisie Uplatnenie pravidiel štátnej pomoci na opatrenia prijaté v prospech finančných inštitúcií v súvislosti so súčasnou globálnou finančnou krízou („oznámenie o bankovníctve“) (Ú. v. EÚ C 270, 25.10.2008, s. 8).

(12)  Odpoveď II z 15. júna 2010, body 1 a 2.

(13)  Odpoveď II z 13. apríla 2010, bod 1.2.

(14)  Odpoveď z 15. júna 2010.

(15)  Odôvodnenia 21 až 24 rozhodnutia.

(16)  Odôvodnenia 34, 38 a 39.

(17)  Nariadenie Komisie (ES) č. 1998/2006 z 15. decembra 2006 o uplatňovaní článkov 87 a 88 zmluvy na pomoc de minimis (Ú. v. EÚ L 379, 28.12.2006, s. 5).

(18)  Pokiaľ ide o zásady, pozri spojené veci T-132/96 a T-143/96, Freistaat Sachsen a Volkswagen AG/Komisia Zb. 1999, s. II-3663, bod 167, rozhodnutie Komisie z 20. mája 1998 vo veci C 47/1996, Crédit Lyonnais (Ú. v. ES L 221, 8.8.1998, s. 28, bod 10.1), rozhodnutie Komisie z 18. februára 2004 vo veci C 28/2002, Bankgesellschaft Berlin (Ú. v. EÚ L 116, 4.5.2005, s. 1, odôvodnenie 153 a nasl.), a rozhodnutie Komisie z 27. júna 2007 vo veci C 50/2006 BAWAG (Ú. v. EÚ L 83, 26.3.2008, s. 7, odôvodnenie 166). Pozri aj rozhodnutie Komisie z 5. decembra 2007 vo veci NN 70/2007, Northern Rock (Ú. v. EÚ C 43, 16.2.2008, s. 1), rozhodnutie Komisie z 30. apríla 2008 vo veci NN 25/2008, Pomoc na záchranu WestLB (Ú. v. EÚ C 189, 26.7.2008, s. 3) a rozhodnutie Komisie zo 4. júna 2008 vo veci C 9/2008, SachsenLB (Ú. v. EÚ L 104, 24.4.2009, s. 34).

(19)  Oznámenie Komisie Uplatnenie pravidiel štátnej pomoci na opatrenia prijaté v prospech finančných inštitúcií v súvislosti so súčasnou globálnou finančnou krízou (Ú. v. EÚ C 270, 25.10.2008, s. 8).

(20)  Oznámenie Komisie Rekapitalizácia finančných inštitúcií v súčasnej finančnej kríze: obmedzenie pomoci na nevyhnutné minimum a opatrenia proti neprimeranému narušeniu hospodárskej súťaže (Ú. v. EÚ C 10, 15.1.2009, s. 2).

(21)  Oznámenie Komisie o zaobchádzaní so znehodnotenými aktívami v bankovom sektore Spoločenstva (Ú. v. EÚ C 72, 26.3.2009, s. 1).

(22)  Oznámenie Komisie Návrat k životaschopnosti a hodnotenie reštrukturalizačných opatrení vo finančnom sektore v podmienkach súčasnej krízy podľa pravidiel štátnej pomoci (Ú. v. EÚ C 195, 19.8.2009, s. 9).

(23)  Pozri rozhodnutie Komisie z 20. mája 2009 vo veci N 556/2008 o schválení schémy rekapitalizácie úverových inštitúcií v Portugalsku (Ú. v. EÚ C 152, 7.7.2009, s. 4), najmä odôvodnenia 65 až 67, a rozhodnutie Komisie zo 17. marca 2010 vo veci N 80/2010 o jej predĺžení (Ú. v. EÚ C 119, 7.5.2010, s. 2).

(24)   Ú. v. EÚ C 14, 19.1.2008, s. 6.

(25)  Pozri strany 8 a 13 odpovede z 15. júna 2010.

(26)   Ú. v. EÚ C 155, 20.6.2008, s. 10.

(27)  Pozri stranu 8 odpovede portugalských orgánov z 15. júna 2010.

(28)  Pozri stranu 13.

(29)   Ú. v. EÚ L 140, 30.4.2004, s. 1.


17.6.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 159/105


VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE

zo 16. júna 2011,

ktorým sa stanovuje finančný príspevok Únie na vykonanie opatrení súvisiacich s epidemiologickým prieskumom katarálnej horúčky oviec (modrého jazyka) a dohľadom nad ňou v rámci núdzových opatrení prijatých na boj proti tejto nákaze v Holandsku v rokoch 2006 a 2007

[oznámené pod číslom K(2011) 4146]

(Iba holandské znenie je autentické)

(2011/347/EÚ)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na rozhodnutie Rady 2009/470/ES z 25. mája 2009 o výdavkoch na veterinárnom úseku (1), a najmä na jeho článok 3 ods. 4 a 6,

keďže:

(1)

V súlade s článkom 75 nariadenia o rozpočtových pravidlách a s článkom 90 ods. 1 vykonávacích predpisov sa predtým, ako dôjde k viazaniu výdavkov z rozpočtu Únie, prijme rozhodnutie o financovaní, v ktorom sa stanovia hlavné prvky akcie spojenej s výdavkami a ktoré prijme inštitúcia alebo orgány, na ktoré inštitúcia delegovala právomoci.

(2)

V rozhodnutí 2009/470/ES sa stanovujú postupy, ktorými sa riadi finančné prispievanie Únie na špecifické veterinárne opatrenia vrátane núdzových opatrení. Vzhľadom na pomoc zameranú na čo najrýchlejšiu eradikáciu katarálnej horúčky oviec (modrého jazyka) by Únia mala finančne prispieť na oprávnené výdavky vynaložené členskými štátmi. V článku 3 ods. 6 prvej zarážke uvedeného rozhodnutia sa stanovuje percento, ktoré je potrebné uplatniť vo vzťahu k nákladom vynaloženým členskými štátmi.

(3)

Nariadením Komisie (ES) č. 349/2005 (2) sa stanovujú pravidlá financovania núdzových opatrení Spoločenstva a kampane na boj proti určitým veterinárnym nákazám podľa rozhodnutia Rady 90/424/EHS. V článku 3 uvedeného nariadenia sa stanovujú pravidlá týkajúce sa výdavkov oprávnených na finančnú podporu Únie.

(4)

Rozhodnutím Komisie 2007/20/ES (3) o finančnom príspevku Spoločenstva na implementáciu opatrení zameraných na eradikáciu katarálnej horúčky oviec (modrého jazyka) v Holandsku v rokoch 2006 a 2007 sa udelil finančný príspevok Únie Holandsku na výdavky vzniknuté pri vykonávaní epidemiologického prieskumu a dohľadu nad katarálnou horúčkou oviec (modrým jazykom). V súlade s uvedeným rozhodnutím bola vyplatená prvá tranža vo výške 4 675 EUR.

(5)

Holandsko predložilo 29. apríla 2008 oficiálnu žiadosť o náhradu výdavkov, ako sa stanovuje v článku 7 ods. 1 a 2 nariadenia (ES) č. 349/2005. Zistenia Komisie, spôsob výpočtu oprávnených výdavkov a konečné závery boli Holandsku oznámené 19. októbra 2010 e-mailom.

(6)

Vyplatenie finančného príspevku Únie musí byť podmienené tým, že sa plánované činnosti skutočne zrealizovali a že príslušné orgány poskytli všetky potrebné informácie v stanovených termínoch.

(7)

Holandské orgány v plnej miere splnili svoje technické a administratívne povinnosti stanovené v článku 3 ods. 4 rozhodnutia 2009/470/ES a v článku 7 nariadenia (ES) č. 349/2005.

(8)

Vzhľadom na uvedené skutočnosti by sa mala teraz stanoviť celková výška finančného príspevku Únie na oprávnené výdavky, ktoré vznikli v súvislosti s eradikáciou katarálnej horúčky oviec (modrého jazyka) v Holandsku v rokoch 2006 a 2007.

(9)

Opatrenia stanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre potravinový reťazec a zdravie zvierat,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Finančný príspevok Únie na výdavky spojené s eradikáciou katarálnej horúčky oviec (modrého jazyka) v Holandsku v rokoch 2006 a 2007 sa stanovuje na 207 931,25 EUR. Toto rozhodnutie predstavuje rozhodnutie o financovaní v zmysle článku 75 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

Článok 2

Zostatok finančného príspevku je stanovený na 203 256,25 EUR.

Článok 3

Toto rozhodnutie je určené Holandskému kráľovstvu.

V Bruseli 16. júna 2011

Za Komisiu

John DALLI

člen Komisie


(1)   Ú. v. EÚ L 155, 18.6.2009, s. 30.

(2)   Ú. v. EÚ L 55, 1.3.2005, s. 12.

(3)   Ú. v. EÚ L 7, 12.1.2007, s. 41.


IV Akty prijaté pred 1. decembrom 2009 podľa Zmluvy o ES, Zmluvy o EÚ a Zmluvy o Euratome

17.6.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 159/107


ROZHODNUTIE RADY

z 10. novembra 2009

o podpise v mene Spoločenstva a o predbežnom vykonávaní Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Jordánskym hášimovským kráľovstvom o vedeckej a technologickej spolupráci

(2011/348/ES)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, a najmä na jej článok 170 v spojení s jej článkom 300 ods. 2 prvým pododsekom prvou vetou,

so zreteľom na návrh Komisie,

keďže:

(1)

Komisia dojednala v mene Spoločenstva s Jordánskym hášimovským kráľovstvom dohodu o vedeckej a technologickej spolupráci (ďalej len „dohoda“).

(2)

Výsledkom rokovaní je dohoda parafovaná 28. januára 2009.

(3)

Je potrebné podpísať dohodu s výhradou jej uzavretia k neskoršiemu dátumu,

ROZHODLA TAKTO:

Článok 1

Týmto sa v mene Spoločenstva s výhradou jej uzavretia schvaľuje podpis Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Jordánskym hášimovským kráľovstvom o vedeckej a technologickej spolupráci.

Text dohody je pripojený k tomuto rozhodnutiu.

Článok 2

Týmto sa predseda Rady poveruje určiť osobu(-y) splnomocnenú(-é) podpísať dohodu v mene Spoločenstva s výhradou jej uzavretia.

Článok 3

Ako je stanovené v článku 7 ods. 2, dohoda sa predbežne vykonáva od jej podpisu do ukončenia postupov potrebných na jej formálne uzavretie.

V Bruseli 10. novembra 2009

Za Radu

predseda

A. BORG


DOHODA

medzi Európskym spoločenstvom a Jordánskym hášimovským kráľovstvom o vedeckej a technologickej spolupráci

EURÓPSKE SPOLOČENSTVO, ďalej len „Spoločenstvo“,

na jednej strane a

JORDÁNSKE HÁŠIMOVSKÉ KRÁĽOVSTVO, ďalej len „Jordánsko“,

na strane druhej,

ďalej len „zmluvné strany“,

SO ZRETEĽOM NA Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, a najmä na jej článok 170 v spojení s jej článkom 300 ods. 2 prvým pododsekom prvou vetou a jej ods. 3 prvým pododsekom,

SO ZRETEĽOM NA význam vedy a techniky pre hospodársky a sociálny rozvoj zmluvných strán a odkaz v článku 43 Euro-stredomorskej dohody o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Jordánskym hášimovským kráľovstvom na strane druhej, ktorá nadobudla platnosť 1. mája 2002,

SO ZRETEĽOM NA európsku susedskú politiku a stratégiu EÚ v oblasti prehlbovania vzťahov so susednými krajinami, v rámci ktorých sa zmluvné strany stretli a dohodli sa na akčnom pláne, ktorého jednou z priorít bolo „posilnenie spolupráce v oblasti vedy a technológií“. Spoločný akčný plán európskej susedskej politiky je v súlade s vykonávacím programom jordánskej vlády (2007 – 2009) pre Kuluna Al Urdun/národný program, ktorý má za cieľ nastoliť trvalo udržateľný proces sociálno-ekonomickej reformy,

KEĎŽE Spoločenstvo a Jordánsko sa zaviazali na spoločnú realizáciu výskumu, technologického vývoja a demonštračných činností v rôznych oblastiach spoločného záujmu a bolo by pre nich vzájomne výhodné, keby sa každý z nich recipročne podieľal na aktivitách druhej strany v oblasti výskumu a vývoja,

ŽELAJÚC SI stanoviť formálny rámec spolupráce v oblasti vedeckého a technologického výskumu, ktorý by umožnil rozšíriť a zvýšiť spoločné úsilie v oblastiach spoločných záujmov a podporiť využívanie výsledkov tejto spolupráce vzhľadom na ich spoločné hospodárske a sociálne záujmy,

ŽELAJÚC SI otvoriť európsky výskumný priestor nečlenským krajinám, a najmä partnerským stredomorským krajinám,

SA DOHODLI TAKTO:

Článok 1

Rozsah pôsobnosti a zásady

1.   Zmluvné strany podporujú, rozvíjajú a uľahčujú spoluprácu medzi Spoločenstvom a Jordánskom v oblastiach spoločných záujmov, v ktorých sa zaoberajú vedeckým a technologickým výskumom a vývojom.

2.   Spolupráca sa riadi týmito zásadami:

podpora spoločnosti založenej na znalostiach s cieľom posilniť sociálny a hospodársky rozvoj oboch zmluvných strán,

vzájomný prospech založený na celkovej rovnováhe výhod,

recipročný prístup k aktivitám výskumných programov a projektov realizovaných každou zmluvnou stranou,

včasná výmena informácií, ktoré môžu uľahčiť činnosť spolupráce,

zodpovedajúca výmena a ochrana práv duševného vlastníctva,

účasť a financovanie v súlade s príslušnými zákonmi a inými právnymi predpismi zmluvných strán.

Článok 2

Prostriedky spolupráce

1.   Právne subjekty so sídlom v Jordánsku, ako sú vymedzené v prílohe I, vrátane fyzických osôb alebo súkromných alebo verejných právnických osôb sa podieľajú na vykonávaní nepriamych činností spolupráce rámcového programu Európskeho spoločenstva v oblasti výskumu, technologického vývoja a demonštračných činností (ďalej len „rámcový program“) s prihliadnutím na podmienky stanovené alebo uvedené v prílohách I a II.

Právne subjekty usadené v členských štátoch Spoločenstva, ako sú vymedzené v prílohe I, sa podieľajú na jordánskych výskumných programoch a projektoch v oblastiach zodpovedajúcich rámcovému programu za rovnakých podmienok ako jordánske právne subjekty s prihliadnutím na podmienky stanovené alebo uvedené v prílohách I a II.

2.   Spolupráca môže prebiehať aj v nasledujúcej podobe a využívať nasledujúce prostriedky:

pravidelné diskusie o smerovaní a prioritách politiky v oblasti výskumu a plánovania v Jordánsku a v Spoločenstve,

diskusie o spolupráci, vývoji a vyhliadkach,

včasné poskytnutie informácií, ktoré sa týkajú realizácie programov a výskumných projektov Jordánska a Spoločenstva a výsledkov práce vykonanej v rámci tejto dohody,

spoločné stretnutia,

návštevy a výmeny výskumných pracovníkov, inžinierov a technikov aj na účely odbornej prípravy,

výmeny a spoločné využívanie vybavenia, materiálov a testovacích služieb,

kontakty medzi vedúcimi programov alebo projektov Jordánska a Spoločenstva,

účasť odborníkov na seminároch, sympóziách a pracovných poradách,

výmeny informácií o postupoch, zákonoch, iných právnych predpisoch a programoch súvisiacich so spoluprácou na základe tejto dohody,

odborná príprava v oblasti výskumu a technologického rozvoja,

recipročný prístup k informáciám z oblasti vedy a technológií v rámci tejto spolupráce,

iné formy, ktoré by prijal Spoločný výbor Európskeho spoločenstva a Jordánska pre vedeckú a technologickú spoluprácu podľa článku 4 a ktoré by sa považovali za zodpovedajúce politikám a postupom uplatňovaným oboma zmluvnými stranami.

Článok 3

Prehĺbenie spolupráce

1.   Zmluvné strany vynaložia v rámci svojich platných právnych predpisov maximálne úsilie, aby uľahčili voľný pohyb a pobyt výskumných pracovníkov zúčastňujúcich sa na činnostiach upravených touto dohodou a cezhraničný pohyb tovaru určeného na použitie pri týchto činnostiach.

2.   Ak Spoločenstvo v súlade s vlastnými pravidlami poskytne jednostranne finančné prostriedky jordánskemu právnemu subjektu, ktorý sa podieľa na nepriamej činnosti spolupráce Spoločenstva, Jordánsko zabezpečí, aby sa na takúto transakciu neuvalila žiadna daň ani poplatok.

Článok 4

Správa dohody

1.   Koordinácia a uľahčenie činnosti na základe tejto dohody sa v mene Jordánska zrealizuje prostredníctvom Vyššej rady pre vedu a technológie a v mene Spoločenstva prostredníctvom Európskej komisie, ktoré konajú ako oprávnení zástupcovia zmluvných strán (ďalej len „oprávnení zástupcovia“).

2.   Oprávnení zástupcovia zriadia spoločný výbor s názvom Spoločný výbor Európskeho spoločenstva a Jordánska pre vedeckú a technologickú spoluprácu (ďalej len „spoločný výbor“), medzi ktorého úlohy patrí:

zabezpečenie, vyhodnocovanie a prieskum vykonávania tejto dohody, ako aj úprava príloh k tejto dohode alebo prijatie nových s cieľom zohľadniť vývoj politík v oblasti vedy zmluvných strán s podmienkou, že každá zo zmluvných strán dodrží svoje vnútorné postupy na tento účel,

každoročné určovanie potenciálnych sektorov, v ktorých by sa mala rozvíjať a zlepšovať spolupráca, a preskúmanie všetkých príslušných opatrení,

pravidelná diskusia o budúcom smerovaní a prioritách politík v oblasti výskumu a výskumného plánovania v Jordánsku a Spoločenstve a o perspektívach budúcej spolupráce na základe tejto dohody,

predkladanie odporúčaní zmluvným stranám v súvislosti s vykonávaním tejto dohody vrátane určovania a odporúčania ďalších činností uvedených v článku 2 ods. 2 a konkrétnych opatrení na zlepšenie vzájomného prístupu podľa článku 1 ods. 2.

3.   Spoločný výbor, ktorý sa skladá z oprávnených zástupcov, prijme svoj rokovací poriadok.

4.   Spoločný výbor zasadá zvyčajne raz za rok striedavo na území Spoločenstva a v Jordánsku. Mimoriadne schôdze sa konajú vždy podľa potreby a po dohode zmluvných strán. Závery a odporúčania spoločného výboru budú na informačné účely zaslané Asociačnému výboru Euro-stredomorskej dohody medzi Európskou úniou a Jordánskym hášimovským kráľovstvom.

Článok 5

Financovanie

Recipročná účasť na výskumnej činnosti na základe tejto dohody sa riadi podmienkami vymedzenými v prílohe I a podlieha zákonom, iným právnym predpisom, politikám a podmienkam realizácie programov platným na území každej zmluvnej strany.

Ak jedna zmluvná strana poskytuje v súvislosti s nepriamymi činnosťami spolupráce finančnú pomoc účastníkom druhej zmluvnej strany, všetky granty a finančné alebo iné príspevky financujúcej zmluvnej strany účastníkom druhej zmluvnej strany na podporu ich činností sú oslobodené od daní a ciel.

Článok 6

Šírenie a použitie výsledkov a informácií

Na šírenie a využívanie výsledkov a informácií získaných na základe výskumných činností a/alebo výmenou v rámci tejto dohody, ako aj na riadenie, prideľovanie a uplatňovanie príslušných práv duševného vlastníctva sa vzťahujú podmienky uvedené v prílohe II.

Článok 7

Záverečné ustanovenia

1.   Prílohy I a II sú neoddeliteľnou súčasťou tejto dohody. Všetky otázky alebo spory týkajúce sa výkladu alebo vykonávania tejto dohody sa riešia vzájomnou dohodou zmluvných strán.

2.   Táto dohoda nadobudne platnosť, keď si zmluvné strany navzájom oznámia ukončenie svojich vnútorných postupov potrebných na jej uzavretie. Až do ukončenia uvedených postupov zmluvné strany túto dohodu po jej podpise predbežne vykonávajú. Ak jedna zo zmluvných strán oznámi druhej, že dohodu neuzavrie, vyjadruje sa týmto vzájomný súhlas s tým, aby projekty a činnosti, ktoré sa začali realizovať počas obdobia predbežného vykonávania a ktoré v čase už uvedeného oznámenia ešte prebiehajú, pokračovali v súlade s podmienkami ustanovenými v tejto dohode, až kým sa nedokončia.

3.   Každá zo zmluvných strán môže túto dohodu kedykoľvek vypovedať so šesťmesačnou výpovednou lehotou. Projekty a činnosti prebiehajúce v čase vypovedania tejto dohody pokračujú až do ich dokončenia za podmienok stanovených v tejto dohode.

4.   Táto dohoda platí dovtedy, kým ktorákoľvek zo zmluvných strán písomne neoznámi druhej zmluvnej strane svoj zámer vypovedať túto dohodu. V takom prípade dohoda stráca platnosť šesť mesiacov po doručení takéhoto oznámenia.

5.   Ak sa jedna zo zmluvných strán rozhodne prepracovať svoje výskumné programy a projekty uvedené v článku 1 ods. 1, oprávnený zástupca tejto zmluvnej strany oznámi oprávnenému zástupcovi druhej zmluvnej strany presný obsah týchto zmien. Odchylne od odseku 3 tohto článku sa môže táto dohoda vypovedať za vzájomne dohodnutých podmienok, ak jedna zo zmluvných strán oznámi druhej do jedného mesiaca po prijatí zmien uvedených v tomto odseku svoj zámer vypovedať túto dohodu.

6.   Táto dohoda platí jednak na území, kde sa uplatňuje Zmluva o založení Európskeho spoločenstva v súlade s podmienkami tejto zmluvy, a jednak na území Jordánskeho hášimovského kráľovstva. Tým sa nevylučuje vykonávanie činnosti spolupráce na otvorenom mori, vo vesmíre a na území tretích krajín v súlade s medzinárodným právom.

NA DÔKAZ TOHO ďalej podpísané osoby, riadne splnomocnené na tento účel Európskym spoločenstvom a Jordánskym hášimovským kráľovstvom, podpísali túto dohodu.

V Bruseli v dvoch vyhotoveniach tridsiateho novembra 2009 v anglickom, bulharskom, českom, dánskom, estónskom, fínskom, francúzskom, gréckom, holandskom, litovskom, lotyšskom, maďarskom, maltskom, nemeckom, poľskom, portugalskom, rumunskom, slovenskom, slovinskom, španielskom, švédskom, talianskom a arabskom jazyku, pričom každé znenie je rovnako autentické.

За Европейската общност

Por la Comunidad Europea

Za Evropské společenství

For Det Europæiske Fællesskab

Für die Europäische Gemeinschaft

Euroopa Ühenduse nimel

Για την Ευρωπαϊκή Κοινότητα

For the European Community

Pour la Communauté européenne

Per la Comunità europea

Eiropas Kopienas vārdā –

Europos bendrijos vardu

Az Európai Közösség részéről

Għall-Komunità Ewropea

Voor de Europese Gemeenschap

W imieniu Wspólnoty Europejskiej

Pela Comunidade Europeia

Pentru Comunitatea Europeană

Za Európske spoločenstvo

Za Evropsko skupnost

Euroopan yhteisön puolesta

För Europeiska gemenskapen

Image 1

Image 2

Image 3

За Хашемитското кралство Йордания

Por el Reino Hachemí de Jordania

Za Jordánské hášimovské království

For Det Hashemitiske Kongerige Jordan

Für das Haschemitische Königreich Jordanien

Jordaania Hašimiidi Kuningriigi nimel

Για το Χασεμιτικό Βασίλειο της Ιορδανίας

For the Hashemite Kingdom of Jordan

Pour le Royaume hachémite de Jordanie

Per il Regno Hashemita di Giordania

Jordānijas Hāšimītu Karalistes vārdā –

Jordanijos Hašimitų Karalystės vardu

A Jordán Hasimita Királyság részéről

Għar-Renju Ħaxemita tal-Ġordan

Voor het Hasjemitisch Koninkrijk Jordanië

W imieniu Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego

Pelo Reino Hachemita da Jordânia

Pentru Regatul Hașemit al Iordaniei

Za Jordánske hašimovské kráľovstvo

Za Hašemitsko kraljevino Jordanijo

Jordanian hašemiittisen kuningaskunnan puolesta

För Hashemitiska konungariket Jordanien

Image 4

Image 5

PRÍLOHA I

PODMIENKY ÚČASTI PRÁVNYCH SUBJEKTOV USADENÝCH V ČLENSKÝCH ŠTÁTOCH EURÓPSKEJ ÚNIE A V JORDÁNSKU

Na účely tejto dohody sa za právny subjekt považuje každá fyzická osoba alebo každá právnická osoba zriadená podľa práva štátu, v ktorom je usadená, alebo podľa práva Spoločenstva alebo medzinárodného práva, ktorá má právnu subjektivitu a je oprávnená mať práva a povinnosti akéhokoľvek druhu vo svojom mene.

I.   Podmienky účasti právnych subjektov usadených v Jordánsku na nepriamych činnostiach rámcového programu

1.

Účasť právnych subjektov usadených v Jordánsku na nepriamych činnostiach rámcového programu sa riadi podmienkami ustanovenými Európskym parlamentom a Radou v súlade s článkom 167 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva.

Okrem toho sa právne subjekty usadené v Jordánsku môžu zúčastňovať na nepriamych činnostiach v súlade s článkom 164 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva.

2.

Spoločenstvo môže poskytnúť finančné prostriedky právnym subjektom usadeným v Jordánsku zúčastňujúcim sa na nepriamych činnostiach uvedených v bode 1 v súlade s podmienkami stanovenými v rozhodnutí Európskeho parlamentu a Rady [nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1906/2006 z 18. decembra 2006, ktorým sa ustanovujú pravidlá pre účasť podnikov, výskumných centier a univerzít na akciách v rámci siedmeho rámcového programu a pre šírenie výsledkov výskumu (2007 – 2013) (1)] podľa článku 167 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva, nariadení o rozpočtových pravidlách Európskeho spoločenstva a ostatných príslušných právnych predpisov Spoločenstva.

3.

Dohoda alebo zmluva o grante, ktorú uzavrelo Spoločenstvo s akýmkoľvek právnym subjektom usadeným v Jordánsku s cieľom vykonávať nepriame činnosti, ustanoví kontroly a audity, ktoré má vykonávať buď Európska komisia, alebo Dvor audítorov Európskych spoločenstiev, alebo sa vykonávajú pod ich vedením.

V duchu spolupráce a spoločných záujmov poskytnú príslušné orgány Jordánska primeranú a uskutočniteľnú pomoc, ktorá by mohla byť potrebná alebo za daných okolností užitočná pri výkone týchto kontrol a auditov.

II.   Podmienky účasti právnych subjektov usadených v členských štátoch Európskej únie na jordánskych výskumných programoch a projektoch

1.

Každý právny subjekt usadený v Spoločenstve, ustanovený podľa práva niektorého z členských štátov Európskej únie alebo podľa práva Spoločenstva, sa môže zúčastňovať na projektoch jordánskych programov v oblasti výskumu a vývoja spolu s jordánskymi právnymi subjektmi.

2.

Pokiaľ bod 1 a príloha II neustanovujú inak, práva a povinnosti právnych subjektov usadených v Spoločenstve zúčastňujúcich sa na jordánskych výskumných projektoch v rámci programov v oblasti výskumu a vývoja a podmienky uplatňované na predkladanie a posudzovanie návrhov a na financovanie a uzatváranie zmlúv v rámci týchto projektov podliehajú jordánskym zákonom, iným právnym predpisom a vládnym smerniciam, ktorými sa riadi realizácia programov v oblasti výskumu a vývoja, platným pre jordánske právne subjekty a zaručujúcim rovnaké zaobchádzanie, pričom sa zohľadní povaha spolupráce v tejto oblasti medzi Jordánskom a Spoločenstvom.

Financovanie právnych subjektov usadených v Spoločenstve, ktoré sa zúčastňujú na príslušných jordánskych projektoch v rámci programov v oblasti výskumu a vývoja podliehajú jordánskym zákonom, iným právnym predpisom a vládnym smerniciam, ktorými sa riadi realizácia uvedených programov, platným pre právne subjekty usadené mimo Jordánska.

III.   Informácie o možnostiach účasti

Jordánsko a Európska komisia budú pravidelne poskytovať právnym subjektom usadeným na území oboch zmluvných strán informácie o prebiehajúcich programoch a o možnostiach účasti.


(1)   Ú. v. EÚ L 391, 30.12.2006, s. 1.

PRÍLOHA II

ZÁSADY PRIDEĽOVANIA PRÁV DUŠEVNÉHO VLASTNÍCTVA

I.   Uplatňovanie

Na účely tejto dohody má pojem „duševné vlastníctvo“ význam určený v článku 2 Dohovoru o založení Svetovej organizácie duševného vlastníctva, podpísaného 14. júla 1967 v Štokholme.

Na účely tejto dohody „znalosti“ znamenajú výsledky vrátane informácií, ktoré môžu alebo nemôžu byť chránené, rovnako ako autorské práva alebo práva týkajúce sa takýchto informácií vyplývajúce z patentových prihlášok alebo priznaní patentov, dizajnov, odrôd rastlín, dodatočných ochranných osvedčení alebo podobných foriem ochrany.

II.   Práva duševného vlastníctva právnych subjektov zmluvných strán zúčastňujúcich sa na nepriamych činnostiach spolupráce

1.

Každá zmluvná strana zabezpečí, že s právami a povinnosťami v oblasti duševného vlastníctva právnych subjektov usadených na území druhej zmluvnej strany, ktoré sa zúčastňujú na nepriamych činnostiach spolupráce vykonávaných v súlade s touto dohodou a so súvisiacimi právami a povinnosťami vyplývajúcimi z tejto účasti, bude zaobchádzať v súlade s príslušnými zákonmi a inými právnymi predpismi a medzinárodnými dohovormi platnými pre obe zmluvné strany vrátane Dohody o obchodných aspektoch práva duševného vlastníctva, prílohy 1C k Dohode o založení Svetovej obchodnej organizácie z Marakéšu, ako aj Parížskeho aktu z 24. júla 1971 Bernského dohovoru o ochrane literárnych a umeleckých diel a Štokholmského aktu zo 14. júla 1967 Parížskeho dohovoru na ochranu priemyselného vlastníctva.

2.

Každá zmluvná strana zabezpečí účastníkom nepriamych činností spolupráce druhej zmluvnej strany rovnaké zaobchádzanie v oblasti duševného vlastníctva, aké sa podľa príslušných pravidiel účasti na každom výskumnom programe alebo projekte alebo podľa jej platných zákonov a iných právnych predpisov uplatňuje na účastníkov prvej zmluvnej strany.

III.   Práva duševného vlastníctva zmluvných strán

1.

Ak sa zmluvné strany nedohodli inak, na znalosti, ktoré zmluvné strany získali počas činností vykonávaných v zmysle článku 2 tejto dohody, sa uplatňujú tieto pravidlá:

a)

zmluvná strana, ktorá získa takéto znalosti, je ich vlastníkom. Ak sa nedá zistiť podiel práce zmluvných strán, zmluvné strany sú spoločnými vlastníkmi takýchto znalostí;

b)

zmluvná strana, ktorá je vlastníkom znalostí, umožní druhej zmluvnej strane prístup k nim na účel vykonávania činností uvedených v článku 2 tejto dohody. Takéto prístupové práva sa udeľujú bez licenčného poplatku.

2.

Ak sa zmluvné strany nedohodli inak, na ich vedecké literárne diela sa uplatňujú tieto pravidlá:

a)

v prípade, keď niektorá strana uverejní vedecké a technické údaje, informácie a výsledky prostredníctvom časopisov, článkov, správ, kníh vrátane videonahrávok a softvéru, ktoré vyplývajú z činností vykonávaných podľa tejto dohody alebo s nimi súvisia, udeľuje sa druhej strane celosvetová, nevýhradná, neodvolateľná a bezplatná licencia na prekladanie, reprodukovanie, úpravu, prenos a verejné šírenie takýchto prác;

b)

všetky kópie údajov a informácií chránených autorským právom, ktoré budú verejne distribuované a pripravené podľa tohto oddielu, budú obsahovať meno(-á) autora(-ov) diela, pokiaľ si autor výslovne neželá neuvádzať svoje meno. Musia takisto jasne a zreteľne uvádzať poďakovanie za spoluprácu a vzájomnú podporu zmluvných strán.

3.

Ak sa zmluvné strany nedohodli inak, na informácie, ktoré nezverejnili, sa uplatňujú tieto pravidlá:

a)

pri oznamovaní informácií súvisiacich s činnosťami vykonávanými podľa tejto dohody druhej zmluvnej strane každá zúčastnená strana označí insígniami alebo poznámkami o dôvernosti informácie, ktoré si želá, aby sa nezverejnili;

b)

zmluvná strana prijímajúca informácie môže na svoju vlastnú zodpovednosť oznámiť nezverejnené informácie orgánom alebo osobám, ktoré patria do jej právomoci, na vymedzené účely vykonávania tejto dohody;

c)

na základe predchádzajúceho súhlasu zmluvnej strany, ktorá poskytuje nezverejnené informácie, prijímajúca zmluvná strana môže šíriť takéto nezverejnené informácie vo väčšom rozsahu, ako je to inak povolené v písmene b). Zmluvné strany spolupracujú na vypracúvaní postupov podávania žiadostí a získavania predchádzajúceho písomného súhlasu so šírením informácií vo väčšom rozsahu a každá zmluvná strana bude udeľovať takýto súhlas v rozsahu, aký jej umožňujú jej vnútorné politiky, zákony a iné právne predpisy;

d)

nezverejnené informácie, ktoré nemajú dokumentárny charakter, alebo iné dôverné informácie poskytnuté na seminároch alebo iných stretnutiach zástupcov zmluvných strán zorganizovaných podľa tejto dohody, alebo informácie, ktoré sú získané počas pracovného pomeru personálu, využívania zariadení alebo vykonávania nepriamych činností, ostanú dôverné, ak prijímateľ týchto nezverejnených alebo iných tajných či výsadných informácií bol v čase ich prijatia oboznámený so skutočnosťou, že príslušné informácie sú dôverné, v súlade s písmenom a);

e)

každá zo zmluvných strán sa snaží zabezpečiť, aby nezverejnené informácie, ktoré prijíma na základe písmen a) a d), boli kontrolované tak, ako sa stanovuje v tejto dohode. Ak jedna zo zmluvných strán zistí, že nie je schopná alebo je možné dôvodne očakávať, že nebude schopná dodržať ustanovenia o nešírení informácií stanovené v písmenách a) a d), informuje o tom bezodkladne druhú zmluvnú stranu. Zmluvné strany sa potom dohodnú na ďalšom vhodnom postupe.