|
ISSN 1725-5147 |
||
|
Úradný vestník Európskej únie |
L 143 |
|
|
||
|
Slovenské vydanie |
Právne predpisy |
Ročník 48 |
|
|
|
|
|
(1) Text s významom pre EHP |
|
SK |
Akty, ktoré sú vytlačené obyčajným písmom, sa týkajú každodennej organizácie poľnohospodárskych záležitostí a sú spravidla platné len obmedzenú dobu. Názvy všetkých ostatných aktov sú vytlačené tučným písmom a je pred nimi hviezdička. |
I Akty, ktorých uverejnenie je povinné
|
7.6.2005 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 143/1 |
NARIADENIE KOMISIE (ES) č. 855/2005
zo 6. júna 2005,
ktorým sa určujú paušálne dovozné hodnoty na určovanie vstupných cien určitých druhov ovocia a zeleniny
KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,
so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,
so zreteľom na nariadenie Komisie (ES) č. 3223/94 z 21. decembra 1994 o uplatňovaní režimu dovozu ovocia a zeleniny (1), najmä na jeho článok 4 ods. 1,
keďže:
|
(1) |
Nariadenie (ES) č. 3223/94 predpokladá, pri uplatňovaní výsledkov multilaterálnych obchodných rokovaní Uruguajského kola, kritériá, ktorými Komisia určí paušálne dovozné hodnoty pre tretie krajiny, pre produkty a na obdobia, ktoré sú spresnené v jeho prílohe. |
|
(2) |
Pri uplatnení vyššie uvedených kritérií musia byť paušálne dovozné hodnoty stanovené na úrovniach určených v prílohe k tomuto nariadeniu, |
PRIJALA TOTO NARIADENIE:
Článok 1
Paušálne dovozné hodnoty uvedené v článku 4 nariadenia (ES) č. 3223/94 sú stanovené podľa údajov uvedených v tabuľke prílohy.
Článok 2
Toto nariadenie nadobúda účinnosť 7. júna 2005.
Toto nariadenie je záväzné vo svojej celistvosti a je priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli 6. júna 2005
Za Komisiu
J. M. SILVA RODRÍGUEZ
generálny riaditeľ pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka
(1) Ú. v. ES L 337, 24.12.1994, s. 66. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 1947/2002 (Ú. v. ES L 299, 1.11.2002, s. 17).
PRÍLOHA
k nariadeniu Komisie zo 6. júna 2005, ktorým sa určujú paušálne dovozné hodnoty na určovanie vstupných cien určitých druhov ovocia a zeleniny
|
(EUR/100 kg) |
||
|
Kód KN |
Kód tretích krajín (1) |
Paušálna dovozná hodnota |
|
0702 00 00 |
052 |
111,0 |
|
204 |
82,9 |
|
|
999 |
97,0 |
|
|
0707 00 05 |
052 |
92,9 |
|
999 |
92,9 |
|
|
0709 90 70 |
052 |
92,6 |
|
624 |
107,4 |
|
|
999 |
100,0 |
|
|
0805 50 10 |
388 |
61,2 |
|
508 |
50,9 |
|
|
528 |
56,8 |
|
|
624 |
65,6 |
|
|
999 |
58,6 |
|
|
0808 10 80 |
204 |
70,2 |
|
388 |
85,0 |
|
|
400 |
147,8 |
|
|
404 |
126,8 |
|
|
508 |
65,8 |
|
|
512 |
64,0 |
|
|
524 |
66,5 |
|
|
528 |
67,2 |
|
|
624 |
173,6 |
|
|
720 |
91,6 |
|
|
804 |
93,8 |
|
|
999 |
95,7 |
|
|
0809 10 00 |
052 |
232,4 |
|
999 |
232,4 |
|
|
0809 20 95 |
052 |
335,3 |
|
400 |
451,9 |
|
|
999 |
393,6 |
|
(1) Nomenklatúra krajín podľa nariadenia Komisie (ES) č. 750/2005 (Ú. v. EÚ L 126, 19.5.2005, s. 12). Kód „ 999 “ označuje „iné miesto pôvodu“.
|
7.6.2005 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 143/3 |
NARIADENIE KOMISIE (ES) č. 856/2005
zo 6. júna 2005,
ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 466/2001, pokiaľ ide o toxíny Fusarium
(Text s významom pre EHP)
KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,
so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,
so zreteľom na nariadenie Rady (EHS) č. 315/93 z 8. februára 1993, ktorým sa stanovujú postupy Spoločenstva pri kontaminujúcich látkach v potravinách (1), a najmä na jeho článok 2 ods. 3,
keďže:
|
(1) |
Nariadenie Komisie (ES) č. 466/2001 (2) stanovuje maximálne hodnoty niektorých cudzorodých látok v potravinách. |
|
(2) |
Určité členské štáty prijali alebo hodlajú prijať maximálne hodnoty pre toxíny Fusarium, ako je deoxynivalenol (DON), zearalenón (ZEA) a fumonizíny v niektorých potravinách. Vzhľadom na nezrovnalosti medzi úrovňou schválenou členskými štátmi a vyplývajúcim rizikom narušenia hospodárskej súťaže sú potrebné opatrenia Spoločenstva na to, aby sa zabezpečila jednotnosť trhu, pričom sa dodrží súlad s princípom proporcionality. |
|
(3) |
Rod Fusarium fungi, do ktorého patria bežné pôdne huby, tvorí množstvo rôznych mykotoxínov z triedy trichotecénov, ako je deoxynivalenol (DON), nivalenol (NIV), T-2 toxín a HT-2 toxín a niektoré iné toxíny (zearalenón a fumonizíny). Huby Fusarium sa obyčajne nachádzajú v obilninách, ktoré sa pestujú v regiónoch mierneho pásma Ameriky, Európy a Ázie. Niektoré huby Fusarium, ktoré produkujú toxíny, sú schopné produkovať do rôznej miery dva alebo viaceré takéto toxíny. |
|
(4) |
Vedecký výbor pre potraviny (VVP) zhodnotil v súbore stanovísk tieto toxíny Fusarium: deoxynivalenol (DON) v decembri 1999, zearalenón v júni 2000, fumonizíny v októbri 2000, aktualizované v apríli 2003, nivalenol v októbri 2000 a toxíny T-2 a HT-2 v máji 2001 a uskutočnil skupinové hodnotenie trichotecénov vo februári 2002. |
|
(5) |
VVP nepovažoval dostupné údaje za dostačujúce na stanovenie skupiny tolerovateľného denného príjmu (TDP) pre hodnotené trichotecény a stanovil:
Pre ostatné toxíny Fusarium stanovil VVP:
|
|
(6) |
V rámci smernice Rady 93/5/EHS z 25. februára 1993 o pomoci členských štátov Komisii a o ich spolupráci pri vedeckom skúmaní otázok týkajúcich sa potravín (3) sa uskutočnila a v septembri 2003 ukončila úloha 3.2.10 vedeckej spolupráce (SCOOP) „Zbieranie údajov o výskyte toxínov Fusarium v strave a hodnotenie ich príjmu v strave populáciou členských štátov EÚ“ (4). Výsledky tejto úlohy ukazujú, že mykotoxíny Fusarium sú značne rozšírené v potravinovom reťazci v Spoločenstve. Hlavnými zdrojmi príjmu toxínov Fusarium v strave sú výrobky z obilnín, najmä pšenica a kukurica. Zatiaľ čo príjmy toxínov Fusarium v strave celej populácie a dospelých jedincov sú často nižšie ako TDP príslušného toxínu, v rizikových skupinách, ako sú dojčatá a malé deti, sa približujú k TDP alebo ho dokonca v niektorých prípadoch prekračujú. |
|
(7) |
Najmä v prípade deoxynivalenolu je príjem v strave v skupine malých detí a dospievajúcich blízko hranice TDP. Čo sa týka toxínov T-2 a HT-2, odhadovaný príjem v strave vo väčšine prípadov prekročil d-TDP. Treba však poznamenať, že údaje o výskyte toxínov T-2 a HT-2 sa získali na základe využitia analytických metód s vysokou hranicou detekcie a berúc pritom do úvahy, že množstvo vzoriek, ktoré boli nad hranicou detekcie, predstavovalo menej ako 20 %, príjem v strave bol veľmi silno ovplyvnený hranicou detekcie použitých analytických metód. Pre nivalenol boli všetky príjmy oveľa nižšie ako d-TDP. Čo sa týka ostatných trichotecénov, ktoré sa skúmali vo vyššie uvedenej úlohe SCOOP, ako je 3-acetyldeoxynivalenol, 15-acetyldeoxynivalenol, fusarenón-X, T2-triol, diacetoxyscirpenol, neosolaniol, monoacetoxyscirpenol a verrucol, je príjem v strave podľa dostupných informácií nízky. |
|
(8) |
Pre zearalenón je bežný denný príjem podstatne nižší ako TDP, ale pozornosť treba upriamiť na skupiny populácie, ktoré nie sú určené v úlohe, ktoré môžu mať pravidelne zvýšenú spotrebu týchto výrobkov s vysokým výskytom kontaminácie zearalenónom, ako aj na stravu určenú na spotrebu deťmi, keďže rozmanitosť potravy je u malých detí obmedzená. |
|
(9) |
Pre fumonizíny je odhadovaný príjem v strave v prípade väčšiny skupín populácie hlboko pod úrovňou TDP. Príjem fumonizínov v strave sa prudko zvyšuje, keď sa berú do úvahy len spotrebitelia. Avšak aj pre túto skupinu spotrebiteľov je potravinový príjem nižší ako TDP. Výsledky monitorovacej kontroly úrody z roku 2003 však ukazujú, že kukurica a výrobky z kukurice môžu byť vysokokontaminované fumonizínmi. Je náležité, aby sa prijali opatrenia, ktoré zamedzia, aby sa kukurica a kukuričné výrobky s neprijateľne vysokou úrovňou kontaminácie dostali do potravinového reťazca. |
|
(10) |
Druhy húb rodu Fusarium infikujú zrno pred zberom úrody. V súvislosti s infekciou Fusarium a tvorbou mykotoxínov bolo identifikovaných viacero rizikových faktorov. Klimatické podmienky počas rastu, predovšetkým počas kvitnutia, majú závažný vplyv na obsah mykotoxínov. Avšak vhodné poľnohospodárske postupy, pri ktorých sa rizikové faktory znížia na minimum, môžu do istej miery zamedziť kontaminácii hubami Fusarium. |
|
(11) |
Na ochranu verejného zdravia je nevyhnutné, aby sa pre nespracované obilniny stanovili maximálne hodnoty, aby sa predišlo prístupu vysokokontaminovaných obilnín do potravinového reťazca a aby sa podporilo a zabezpečilo prijatie všetkých opatrení vo fázach výrobného reťazca – na poli, počas zberu úrody a skladovania (tým, že sa uplatnia vhodné poľnohospodárske, zberné a skladovacie postupy). Je vhodné, aby sa uplatnili maximálne úrovne pre nespracované obilniny na obilniny uvedené na trh pre prvú fázu spracovania, keďže zamýšľané použitie (na stravu, krmivo alebo priemysel) obilnín je už v tejto fáze známe. Postupy čistenia, triedenia a sušenia sa nepovažujú za prvú fázu spracovania, pokiaľ samotné jadro zrna nepodlieha žiadnemu fyzickému vplyvu, kým vymieľanie sa má považovať za súčasť prvej fázy spracovania. |
|
(12) |
Maximálne úrovne sú stanovené na úroveň, pri ktorej sa berie do úvahy súčasná miera rizika pre ľudí v súvislosti s tolerovateľným príjmom príslušného toxínu a ktoré možno primerane dosiahnuť tým, že sa budú dodržiavať správne postupy vo všetkých fázach výroby a distribúcie. Takýmto prístupom sa zabezpečí, že všetky hospodárske subjekty v potravinárskom odvetví uplatnia všetky možné opatrenia na zamedzenie kontaminácie alebo jej zníženie v najväčšej možnej miere v záujme ochrany verejného zdravia. |
|
(13) |
V prípade kukurice nie sú ešte presne známe všetky faktory, ktoré pôsobia na vznik toxínov Fusarium, predovšetkým zearalenón a fumonizíny B1 a B2. Preto sa hospodárskym subjektom v potravinárskom odvetví zapojeným do obilninového reťazca poskytuje lehota na vykonanie prieskumu zdrojov vzniku mykotoxínov a na určenie riadiacich opatrení, ktoré sa majú prijať, aby sa predišlo ich výskytu v čo najväčšej rozumnej miere. Maximálne úrovne, ktoré sú založené na súčasných údajoch o výskyte, sa navrhujú uplatňovať od roku 2007 v prípade, že žiadne maximálne špecifické úrovne na základe nových informácii o výskyte a vzniku sa nestanovia pred týmto termínom. |
|
(14) |
Prostredníctvom čistenia a spracovania možno obsah toxínov Fusarium v surových obilninách znížiť na rôzny stupeň v spracovaných výrobkoch z obilnín. Ak sa zoberie do úvahy rôzny stupeň zníženia, je vhodné stanoviť maximálnu úroveň pre konečného spotrebiteľa obilninových výrobkov na ochranu spotrebiteľa a je nevyhnutné vytvoriť vykonateľné právne predpisy. Pri stanovení maximálnych úrovní pre konečného spotrebiteľa obilninových výrobkov treba sledovať pragmatický prístup. Okrem toho stanovenie maximálnej úrovne pre hlavné zložky stravy, ktoré sú z obilnín, je náležité na zabezpečenie účinného presadzovania v záujme zabezpečenia ochrany verejného zdravia. |
|
(15) |
Keďže sa v ryži zistili nízke úrovne kontaminácie toxínmi Fusarium, žiadne maximálne úrovne neboli stanovené pre ryžu a výrobky z ryže. |
|
(16) |
Na základe spoločného výskytu netreba uvažovať o špecifických opatreniach pre 3-acetyldeoxynivalenol, 15-acetyldeoxynivalenol a fumonizín B3, keďže možné opatrenia týkajúce sa hlavne deoxynivalenolu a fumonizínu B1 + B2 by tiež chránili ľudskú populáciu od neprijateľného vystavenia 3-acetyldeoxynivalenolu, 15-acetyldeoxynivalenolu a fumonizínu B3. To isté sa týka nivalenolu, pri ktorom možno do istej miery pozorovať spoločný výskyt s deoxynivalenolom, a vystavenie človeka nivalenolu sa považuje za značne nižšie ako d-TDP. |
|
(17) |
Údaje týkajúce sa prítomnosti toxínov T-2 a HT-2 sú v súčasnosti obmedzené. Je tu aj naliehavá potreba ďalšieho vývoja a validácie citlivej metódy analýzy. Odhady príjmu však ukazujú jasne, že sa prítomnosťou T-2 a HT-2 treba v súvislosti s verejným zdravím zaoberať. Preto je vývoj senzitívnej metódy, zber údajov o výskyte a ďalšie vyšetrovanie/výskum faktorov podieľajúcich sa na prítomnosti T-2 a HT-2 v obilninách a výrobkoch z obilnín, najmä ovsa a výrobkov z ovsa, dôležitý a pripisuje sa mu vysoká priorita. |
|
(18) |
Nariadenie (ES) č. 466/2001 by sa preto malo zmeniť a doplniť zodpovedajúcim spôsobom. |
|
(19) |
Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre potravinový reťazec a zdravie zvierat, |
PRIJALA TOTO NARIADENIE:
Článok 1
Nariadenie (ES) č. 466/2001 sa mení a dopĺňa takto:
|
1. |
V článku 2 sa odsek 3 nahrádza takto: „3. Bez toho, aby bol dotknutý článok 3 ods. 1 a článok 4 ods. 3, zakazuje sa:
|
|
2. |
V článku 5 sa vkladá odsek 5 takto: „Komisia preskúma body 2.4, 2.5, 2.6 a 2.7 v oddiele 2 prílohy I do 1. júla 2008 v súvislosti s maximálnymi hranicami deoxynivalenolu, zearalenónu a fumonizínu B1 + B2 a s cieľom zahrnúť maximálnu úroveň toxínov T-2 a HT-2 v obilninách a výrobkoch z obilnín. Na tento účel budú členské štáty a zúčastnené strany každý rok oznamovať Komisii výsledky uskutočnených vyšetrovaní vrátane údajov o výskyte a informovať o postupe v súvislosti s uplatňovaním preventívnych opatrení na predchádzanie kontaminácii deoxynivalenolom, zearalenónom, toxínmi T-2 a HT-2 a fumonizínmi B1 + B2.“ |
|
3. |
Príloha I sa mení a dopĺňa v súlade s prílohou k tomuto nariadeniu. |
Článok 2
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.
Uplatňuje sa od 1. júla 2006. Toto nariadenie sa neuplatňuje na výrobky, ktoré boli uvedené na trh do 1. júla 2006 podľa uplatniteľných ustanovení. Dôkaz o dátume uvedenia výrobkov na trh musí zabezpečiť hospodársky subjekt v potravinárskom odvetví.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli 6. júna 2005
Za Komisiu
Markos KYPRIANOU
člen Komisie
(1) Ú. v. ES L 37, 13.2.1993, s. 1. Nariadenie zmenené a doplnené nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1882/2003 (Ú. v. EÚ L 284, 31.10.2003, s. 1).
(2) Ú. v. ES L 77, 16.3.2001, s. 1. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 208/2005 (Ú. v. EÚ L 34, 8.2.2005, s. 3).
(3) Ú. v. ES L 52, 4.3.1993, s. 18. Smernica zmenená a doplnená nariadením (ES) č. 1882/2003.
(4) Správa je k dispozícii na webovej stránke Európskej komisie, GR zdravia a ochrany spotrebiteľa (http://europa.eu.int/comm/food/fs/scoop/task3210.pdf).
PRÍLOHA
V oddiele 2 Mykotoxíny prílohy I k nariadeniu (ES) č. 466/2001 sa pridávajú tieto body 2.4, 2.5, 2.6, a 2.7:
|
„Výrobok (1) |
Maximálna úroveň (μg/kg) |
Metóda odberu vzoriek |
Referenčná metóda analýzy |
||
| 2.4. DEOXYNIVALENOL (DON) |
|||||
|
1 250 |
smernica 2005/38/ES (*1) |
smernica 2005/38/ES |
||
|
1 750 |
smernica 2005/38/ES |
smernica 2005/38/ES |
||
|
— (3) |
smernica 2005/38/ES |
smernica 2005/38/ES |
||
|
750 |
smernica 2005/38/ES |
smernica 2005/38/ES |
||
|
500 |
smernica 2005/38/ES |
smernica 2005/38/ES |
||
|
750 |
smernica 2005/38/ES |
smernica 2005/38/ES |
||
|
200 |
smernica 2005/38/ES |
smernica 2005/38/ES |
|
Výrobok (6) |
Maximálna úroveň (μg/kg) |
Metóda odberu vzoriek |
Referenčná metóda analýzy |
||
| 2.5. ZEARALENÓN |
|||||
|
100 |
smernica 2005/38/ES |
smernica 2005/38/ES |
||
|
— (8) |
smernica 2005/38/ES |
smernica 2005/38/ES |
||
|
75 |
smernica 2005/38/ES |
smernica 2005/38/ES |
||
|
— (8) |
smernica 2005/38/ES |
smernica 2005/38/ES |
||
|
50 |
smernica 2005/38/ES |
smernica 2005/38/ES |
||
|
— (8) |
||||
|
50 |
||||
|
— (8) |
smernica 2005/38/ES |
smernica 2005/38/ES |
||
|
20 |
|
Výrobok |
Maximálna úroveň FB1 + FB2 (μg/kg) |
Metóda odberu vzoriek |
Referenčná metóda analýzy |
||
| 2.6. FUMONIZÍNY (11) |
|||||
|
— (13) |
smernica 2005/38/ES |
smernica 2005/38/ES |
||
|
— (13) |
smernica 2005/38/ES |
smernica 2005/38/ES |
||
|
— (13) |
smernica 2005/38/ES |
smernica 2005/38/ES |
||
|
— (13) |
smernica 2005/38/ES |
smernica 2005/38/ES |
|
Výrobok (17) |
Maximálna úroveň (μg/kg) |
Metóda odberu vzoriek |
Referenčná metóda analýzy |
||
| 2.7. T-2 A HT-2 TOXÍN (16) |
|||||
|
— (19) |
smernica 2005/38/EC |
smernica 2005/38/EC |
(*1) Pozri stranu 18 tohto úradného vestníka.
(1) Na účely uplatnenia maximálnych úrovní deoxynivalenolu, zearalenónu, fumonizínov B1 a B2, toxínov T-2 a HT-2, stanovených iba v bodoch 2.4, 2.5, 2.6 a 2.7, ryža nie je zahrnutá medzi ‚obilniny’ a ryžové produkty nie sú zaradené medzi ‚obilninové výrobky’.
(2) Maximálne úrovne stanovené pre ‚nespracované obilniny’ sa uplatňujú na obilniny uvedené na trh v prvej fáze spracovania. Avšak maximálne úrovne sa uplatňujú na zožaté obilniny a tie, ktoré sa preberajú, od hospodárskeho roku 2005/2006 v súlade s nariadením Komisie (ES) č. 824/2000 z 19. apríla 2000, ktoré stanovuje postupy na preberanie obilnín intervenčnými agentúrami a stanovuje metódy analýzy na určenie akosti obilnín (Ú. v. ES L 100, 20.4.2000, s. 31), naposledy zmeneným a doplneným nariadením (ES) č. 777/2004 (Ú. v. EÚ L 123, 27.4.2004, s. 50).
‚Prvá fáza spracovania’ znamená akékoľvek fyzické alebo tepelné zaobchádzanie, okrem sušenia, so zrnom.
Postupy čistenia, triedenia a sušenia sa nepovažujú za ‚prvú fázu spracovania’, pokiaľ samotné jadro zrna nepodlieha žiadnemu fyzickému vplyvu a celé zrno ostane neporušené po čistení a triedení.
(3) Ak sa nestanovila žiadna špecifická úroveň do 1. júla 2007, úroveň 1 750 μg/kg sa bude uplatňovať na kukuricu uvedenú v tomto bode.
(4) Táto kategória zahŕňa tiež podobné výrobky, inak označované ako semolina (krupica).
(5) Potraviny spracované na báze obilnín pre dojčatá a malé deti a detská potrava, tak ako sa definuje v článku 1 smernice Komisie 96/5/ES zo 16. februára 1996 o potravinách spracovaných na báze obilnín a detskej potrave určenej pre dojčatá a malé deti (Ú. v. ES L 49, 28.2.1996, s. 17), naposledy zmenenej a doplnenej smernicou 2003/13/ES (Ú. v. EÚ L 41, 14.2.2003, s. 33).
Maximálna úroveň pre potraviny spracované na báze obilnín pre dojčatá a malé deti a detská potrava sa vzťahuje na sušinu.
(6) Na účely uplatnenia maximálnych úrovní deoxynivalenolu, zearalenónu, fumonizínov B1 a B2, toxínov T-2 a HT-2, stanovených iba v bodoch 2.4, 2.5, 2.6 a 2.7, ryža nie je zahrnutá medzi ‚obilniny’ a ryžové produkty nie sú zaradené medzi‚ obilninové výrobky’.
(7) Maximálne úrovne stanovené pre ‚nespracované obilniny’ sa uplatňujú na obilniny uvedené na trh v prvej fáze spracovania. Avšak maximálne úrovne sa uplatňujú na zožaté obilniny a tie, ktoré sa preberajú, od hospodárskeho roku 2005/2006 v súlade s nariadením Komisie (ES) č. 824/2000, ktoré stanovuje postupy na preberanie obilnín intervenčnými agentúrami a stanovuje metódy analýzy na určenie akosti obilnín (Ú. v. ES L 100, 20.4.2000, s. 31), naposledy zmeneným a doplneným nariadením (ES) č. 777/2004 (Ú. v. EÚ L 123, 27.4.2004, s. 50).
‚Prvá fáza spracovania’ znamená akékoľvek fyzické alebo tepelné zaobchádzanie, okrem sušenia, so zrnom.
Postupy čistenia, triedenia a sušenia sa nepovažujú za ‚prvú fázu spracovania’, pokiaľ samotné jadro zrna nepodlieha žiadnemu fyzickému vplyvu a celé zrno ostane neporušené po čistení a triedení.
(8) Ak nebola stanovená žiadna špecifická úroveň do 1. júla 2007, úroveň:
|
— |
200 μg/kg sa bude potom uplatňovať na nespracovanú kukuricu, |
|
— |
200 μg/kg sa bude potom uplatňovať na kukuričnú múku, kukuričnú múčku, kukuričné krúpy a jemný kukuričný olej, |
|
— |
50 μg/kg sa bude potom uplatňovať na rýchle občerstvenie z kukurice a obilniny na prípravu raňajok na báze kukurice, |
|
— |
20 μg/kg sa bude potom uplatňovať na spracované potraviny na báze kukurice pre dojčatá a malé deti. |
(9) Táto kategória zahŕňa tiež podobné výrobky, inak označované ako semolina (krupica).
(10) Potraviny spracované na báze obilnín pre dojčatá a malé deti a detská potrava, tak ako sa definuje v článku 1 smernice Komisie 96/5/ES zo 16. februára 1996 o potravinách spracovaných na báze obilnín a detskej potrave určenej pre dojčatá a malé deti (Ú. v. ES L 49, 28.2.1996, s. 17), naposledy zmenenej a doplnenej smernicou 2003/13/ES (Ú. v. EÚ L 41, 14.2.2003, s. 33).
Maximálna úroveň pre potraviny spracované na báze obilnín pre dojčatá a malé deti a detská potrava sa vzťahuje na sušinu.
(11) Maximálna úroveň sa uplatňuje pre súčet fumonizínu B1 (FB1) a fumonizínu B2 (FB2).
(12) Maximálne úrovne stanovené pre ‚nespracované obilniny’ sa uplatňujú na obilniny uvedené na trh v prvej fáze spracovania. Avšak maximálne úrovne sa uplatňujú na zožaté obilniny a tie, ktoré sa preberajú, od hospodárskeho roku 2005/2006 v súlade s nariadením Komisie (ES) č. 824/2000, ktoré stanovuje postupy na preberanie obilnín intervenčnými agentúrami a stanovuje metódy analýzy na určenie akosti obilnín (Ú. v. ES L 100, 20.4.2000, s. 31), naposledy zmeneným a doplneným nariadením (ES) č. 777/2004 (Ú. v. EÚ L 123, 27.4.2004, s. 50).
‚Prvá fáza spracovania’ znamená akékoľvek fyzické alebo tepelné zaobchádzanie, okrem sušenia, so zrnom.
Postupy čistenia, triedenia a sušenia sa nepovažujú za ‚prvú fázu spracovania’, pokiaľ samotné jadro zrna nepodlieha žiadnemu fyzickému vplyvu a celé zrno ostane neporušené po čistení a triedení.
(13) Ak nebola stanovená žiadna špecifická úroveň do 1. júla 2007, úroveň:
|
— |
200 μg/kg sa bude potom uplatňovať na nespracovanú kukuricu, |
|
— |
200 μg/kg sa bude potom uplatňovať na kukuričnú múku, kukuričnú múčku, kukuričné krúpy a kukuričný krupicu, |
|
— |
50 μg/kg sa bude potom uplatňovať na rýchle občerstvenie z kukurice a obilniny na prípravu raňajok na báze kukurice, |
|
— |
20 μg/kg sa bude potom uplatňovať na spracované potraviny na báze kukurice pre dojčatá a malé deti. |
(14) Táto kategória zahŕňa tiež podobné výrobky, inak označované ako semolina (krupica).
(15) Potraviny spracované na báze obilnín pre dojčatá a malé deti a detská potrava, tak ako sa definuje v článku 1 smernice Komisie 96/5/ES zo 16. februára 1996 o potravinách spracovaných na báze obilnín a detskej potrave určenej pre dojčatá a malé deti (Ú. v. ES L 49, 28.2.1996, s. 17), naposledy zmenenej a doplnenej smernicou 2003/13/ES (Ú. v. EÚ L 41, 14.2.2003, s. 33).
Maximálna úroveň pre potraviny spracované na báze obilnín pre dojčatá a malé deti a detská potrava sa vzťahuje na sušinu.
(16) Maximálna úroveň sa vzťahuje na toxín T-2 a HT-2.
(17) Na účely uplatnenia maximálnych úrovní deoxynivalenolu, zearalenónu, fumonizínov B1 a B2, toxínov T-2 a HT-2, stanovených iba v bodoch 2.4, 2.5, 2.6 a 2.7, ryža nie je zahrnutá medzi ‚obilniny’ a ryžové produkty nie sú zaradené medzi ‚obilninové výrobky’.
(18) Maximálne úrovne stanovené pre ‚nespracované obilniny’ sa uplatňujú na obilniny uvedené na trh v prvej fáze spracovania.
‚Prvá fáza spracovania’ znamená akékoľvek fyzické alebo tepelné zaobchádzanie, okrem sušenia, so zrnom. Postupy čistenia, triedenia a sušenia sa nepovažujú za ‚prvú fázu spracovania’, pokiaľ samotné jadro zrna nepodlieha žiadnemu fyzickému vplyvu a celé zrno ostane neporušené po čistení a triedení.
(19) Maximálna úroveň sa stanoví podľa vhodnosti do 1. júla 2007.
Údaje týkajúce sa prítomnosti toxínov T-2 a HT-2 sú v súčasnosti obmedzené. Odhady príjmu však ukazujú jasne, že sa prítomnosťou T-2 a HT-2 treba v súvislosti s verejným zdravím zaoberať. Preto je vývoj senzitívnej metódy, zber údajov o výskyte a ďalšie vyšetrovania/výskum faktorov podieľajúcich sa na prítomnosti T-2 a HT-2 v obilninách a výrobkoch z obilnín, najmä ovsa a výrobkov z ovsa, dôležitý a pripisuje sa mu vysoká priorita.“
|
7.6.2005 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 143/9 |
NARIADENIE KOMISIE (ES) č. 857/2005
zo 6. júna 2005,
ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 622/2003 o ustanovení opatrení na vykonávanie spoločných základných noriem bezpečnostnej ochrany civilného letectva
(Text s významom pre EHP)
KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,
so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,
so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 2320/2002 zo 16. decembra 2002 o ustanovení spoločných pravidiel v oblasti bezpečnostnej ochrany civilného letectva (1), najmä jeho článok 4 ods. 2,
keďže:
|
(1) |
Podľa nariadenia (ES) č. 2320/2002 sa vyžaduje, aby Komisia prijala opatrenia na vykonávanie spoločných základných noriem bezpečnostnej ochrany civilného letectva na celom území Európskeho spoločenstva. Nariadenie Komisie (ES) č. 622/2003 zo 4. apríla 2003 o ustanovení opatrení na vykonávanie spoločných základných noriem bezpečnostnej ochrany civilného letectva (2) bolo prvým právnym aktom, ktorý obsahoval takéto opatrenia. |
|
(2) |
Sú potrebné opatrenia, ktoré upresňujú spoločné základné normy. |
|
(3) |
V súlade s nariadením (ES) č. 2320/2002 a s cieľom zabrániť protiprávnym činom by mali byť opatrenia ustanovené v prílohe k nariadeniu (ES) č. 622/2003 tajné a nemali by sa uverejniť. Rovnaké pravidlo sa nevyhnutne vzťahuje na akúkoľvek zmenu a doplnenie. |
|
(4) |
Nariadenie (ES) č. 622/2003 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť a doplniť. |
|
(5) |
Opatrenia ustanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Výboru bezpečnostnej ochrany civilného letectva, |
PRIJALA TOTO NARIADENIE:
Článok 1
Cieľ
Príloha k nariadeniu (ES) č. 622/2003 sa mení a dopĺňa tak, ako je uvedené v prílohe k tomuto nariadeniu.
Článok 3 tohto nariadenia sa uplatňuje s ohľadom na dôverný charakter tejto prílohy.
Článok 2
Nadobudnutie účinnosti
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a je priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli 6. júna 2005
Za Komisiu
Jacques BARROT
podpredseda
(1) Ú. v. ES L 355, 30.12.2002, s. 1. Nariadenie zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 849/2004 (Ú. v. EÚ L 158, 30.4.2004, s. 1).
(2) Ú. v. EÚ L 89, 5.4.2003, s. 9. Nariadenie zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 68/2004 (Ú. v. EÚ L 10, 16.1.2004, s. 14).
PRÍLOHA
V súlade s článkom 1 je príloha tajná a nesmie sa uverejniť v Úradnom vestníku Európskej únie.
|
7.6.2005 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 143/11 |
NARIADENIE KOMISIE (ES) č. 858/2005
zo 6. júna 2005
o prijatí záväzkov ponúknutých v súvislosti s antidumpingovým konaním týkajúcim sa dovozov chloridu draselného s pôvodom v Bieloruskej republike, Ruskej federácii alebo na Ukrajine a o zavedení registrácie dovozov chloridu draselného s pôvodom v Bieloruskej republike a Ruskej federácii
KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,
so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,
so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 384/96 z 22. decembra 1995 o ochrane pred dumpingovými dovozmi z krajín, ktoré nie sú členmi Európskeho spoločenstva (1) (ďalej len „základné nariadenie“), a najmä na jeho články 8, 21 a 22 písm. c),
so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 992/2004 zo 17. mája 2004, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (EHS) č. 3068/92, ktorým sa ukladá konečné antidumpingové clo na dovoz chloridu draselného s pôvodom v Bielorusku, Rusku alebo na Ukrajine (2),
so zreteľom na nariadenie Komisie (ES) č. 1002/2004 z 18. mája 2004 o prijatí záväzkov ponúknutých v súvislosti s antidumpingovým konaním týkajúcim sa dovozov chloridu draselného pôvodom z Bieloruskej republiky, Ruskej federácie alebo Ukrajiny a o zavedení registrácie dovozov chloridu draselného pôvodom z Bieloruskej republiky a Ruskej federácie (3),
po porade s Poradným výborom,
keďže:
A. POSTUP
|
(1) |
Nariadením (EHS) č. 3068/92 (4) Rada uložila konečné antidumpingové clo („opatrenia“) na dovoz chloridu draselného s pôvodom v Bieloruskej republike („Bielorusko“), Ruskej federácii („Rusko“) a na Ukrajine. Nariadením (ES) č. 969/2000 (5) Rada zmenila a doplnila nariadenie (EHS) č. 3068/92. |
|
(2) |
V marci 2004 Komisia prostredníctvom oznamu uverejneného v Úradnom vestníku Európskej únie (6) začala z vlastnej iniciatívy čiastočné predbežné preskúmanie opatrení prijatých v súvislosti s dovozom chloridu draselného s pôvodom v Bielorusku a Rusku s cieľom zistiť, či je ich potrebné zmeniť a doplniť v súvislosti s rozšírením Európskej únie na 25 členských štátov 1. mája 2004 („rozšírenie“). |
|
(3) |
Výsledky čiastočného predbežného preskúmania ukázali, že dočasné prispôsobenie opatrení je v záujme Spoločenstva, aby sa bezprostredne po rozšírení predišlo náhlemu a neprimerane negatívnemu hospodárskemu vplyvu na dovozcov a užívateľov v desiatich nových členských štátoch („EÚ 10“), ktoré pristúpili v rámci rozšírenia do Európskej únie. |
|
(4) |
V tejto súvislosti nariadením (ES) č. 992/2004 Rada splnomocnila Komisiu na to, aby prijala ponúkané záväzky s cieľom zohľadniť podmienky uvedené v odôvodneniach 27 až 32 tohto nariadenia. Na základe uvedeného a v súlade s článkami 8, 11 ods. 3 a článkami 21 a 22 písm. c) základného nariadenia Komisia nariadením (ES) č. 1002/2004 prijala ponúknuté záväzky („osobitné záväzky v súvislosti s rozšírením“) od: i) vyvážajúceho výrobcu v Bielorusku spolu so spoločnosťami so sídlom v Rakúsku, Litve a Rusku; ii) vyvážajúceho výrobcu v Rusku spolu so spoločnosťami so sídlom v Rusku a Rakúsku a iii) vyvážajúceho výrobcu v Rusku spolu so spoločnosťou, ktorá mala v čase prijatia sídlo na Cypre. |
|
(5) |
Okrem toho s cieľom poskytnúť oslobodenie od antidumpingových ciel zavedených nariadením (EHS) č. 3068/92 na dovozy do EÚ 10 uskutočnené za podmienok osobitných záväzkov v súvislosti s rozšírením, bolo nariadenie (EHS) č. 3068/92 zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 992/2004. |
|
(6) |
Prostredníctvom dvoch oznamov uverejnených v Úradnom vestníku Európskej únie (7) podľa článku 11 ods. 3 základného nariadenia Komisia v apríli 2004 začala na žiadosť dvoch ruských vyvážajúcich výrobcov s osobitnými záväzkami v súvislosti s rozšírením čiastočné predbežné preskúmanie antidumpingových opatrení uplatniteľných na príslušné spoločnosti („čiastočné predbežné preskúmanie pre Rusko“). |
|
(7) |
Prostredníctvom oznamu uverejneného v Úradnom vestníku Európskej únie (8) podľa článku 11 ods. 2 základného nariadenia Komisia v apríli 2005 začala na žiadosť výrobného odvetvia Spoločenstva pôsobiaceho v odvetví s chloridom draselným preskúmanie uplynutia platnosti antidumpingových opatrení uplatniteľných na Rusko („preskúmanie uplynutia platnosti pre Rusko“) a Bielorusko („preskúmanie uplynutia platnosti pre Bielorusko“). |
|
(8) |
Súčasne prostredníctvom oznamu uverejneného v Úradnom vestníku Európskej únie (9) podľa článku 11 ods. 3 základného nariadenia Komisia začala na žiadosť vyvážajúceho výrobcu v Bielorusku preskúmanie antidumpingových opatrení uplatniteľných na Bielorusko („čiastočné predbežné preskúmanie pre Bielorusko“). |
|
(9) |
Príslušné spoločnosti ponúkli nové osobitné záväzky v súvislosti s rozšírením na ďalšie dočasné obdobie. |
B. TRVANIE OPATRENÍ
|
(10) |
Malo by sa pripomenúť, že prijatie daných záväzkov bolo výnimočným opatrením prijatým podľa článku 22 písm. c) základného nariadenia, keďže stanovené minimálne dovozné ceny („MDC“) (s očakávaním ich rešpektovania príslušnými spoločnosťami) neboli priamo ekvivalentné antidumpingovému clu. |
|
(11) |
V tejto súvislosti boli MDC stanovené na vyšších úrovniach než predchádzajúce dovozné ceny z príslušných krajín, ale nižšie než ceny, ktoré by úplne odstránili škodlivý vplyv dumpingu za normálnych okolností. Zámerom bolo, aby tieto MDC, uplatňované počas prechodného obdobia, pomohli znížiť hospodársky vplyv antidumpingových opatrení na dovozcov, a hlavne na konečných užívateľov v EÚ 10 počas obdobia po rozšírení. |
|
(12) |
Pokiaľ ide o dĺžku tohto prechodného obdobia, v odôvodnení 14 nariadenia (ES) č. 1002/2004 sa uvádza, že prijatie osobitných záväzkov v súvislosti s rozšírením sa obmedzí na počiatočné obdobie 12 mesiacov bez toho, aby bola dotknutá normálna platnosť existujúcich opatrení. Z uvedeného vyplýva, že prijatie nových záväzkov, ale s rovnakými ustanoveniami, je prijateľné, ak si to vyžadujú okolnosti (napríklad ak stále existujú podmienky, ktoré prevládali v čase prijatia pôvodných záväzkov), za podmienky, že sa rešpektuje prechodný charakter týchto výnimočných opatrení. V tejto súvislosti je nevyhnutné pri rozhodovaní, či sú potrebné nové záväzky, zhodnotiť efektívnosť týchto opatrení. |
C. HODNOTENIE
|
(13) |
Analýza mesačných správ o predaji, predložených Komisii príslušnými spoločnosťami, podložená oficiálnymi štatistickými údajmi, ukázala, že napriek istej konvergencii cien stále prevláda rozdiel medzi cenami účtovanými za príslušný výrobok spoločnosťami s osobitným záväzkom v súvislosti s rozšírením odberateľom v EÚ 10 a cenami prevládajúcimi v Spoločenstve v stave pred rozšírením („EÚ 15“). |
|
(14) |
Určité zainteresované strany taktiež predniesli otázku nedostatočného zásobovania na trhu EÚ 10 a tvrdenie o údajnej neschopnosti výrobného odvetvia Spoločenstva zásobovať chloridom draselným nových odberateľov v EÚ 10, ktorých tradičným zdrojom príslušného výrobku pred rozšírením bolo Bielorusko alebo Rusko. |
|
(15) |
V tejto súvislosti sa očakáva, že výrobné odvetvie Spoločenstva požiada o čas na prispôsobenie sa vzhľadom na komplexné logistické zmeny a zmeny v predajných sieťach nevyhnutné na predaj do EÚ 10, aby mohlo poskytovať služby z jeho hľadiska v podstate na novom trhu. Napriek tomu Komisia zistila, že v rámci Spoločenstva vývozy chloridu draselného najväčšieho výrobcu v EÚ 15 odberateľom v EÚ 10 sa zvýšili viac než dvojnásobne v období rokov 2003 a 2004 i napriek tomu, že počiatočný stav bol pomerne nízky, čo by znamenalo, že v štruktúre zásobovania v EÚ 25 nastali čiastočné zmeny. |
|
(16) |
Pokiaľ ide o súlad s osobitnými záväzkami v súvislosti s rozšírením, overovacie návštevy v priestoroch vyvážajúcich výrobcov ukázali, že príslušné spoločnosti dodržali MDC a že objemy vývozu do EÚ 10 neprekročili úrovne množstvových stropov stanovené v záväzkoch. Navyše sa zistilo, že spoločnosti vo všeobecnosti dodržiavali svoje tradičné štruktúry obchodu s jednotlivými zákazníkmi EÚ 10. |
|
(17) |
Okrem toho podľa dostupných informácií neexistovali žiadne zjavné „prelievania“ dovozov príslušného výrobku z EÚ 10 do EÚ 15, ktoré profitovali z oslobodenia od antidumpingových ciel poskytnutých na základe záväzkov. |
D. ZÁVER
1. Všeobecné informácie
|
(18) |
Na základe dostupných informácií sa dá usúdiť, že stále existujú niektoré z negatívnych podmienok, ktoré prevládali pred rozšírením a ktoré boli dôvodom na prijatie záväzkov. |
|
(19) |
Napriek tomu, že došlo k určitým zmenám v zásobovacom reťazci, pričom výrobné odvetvie Spoločenstva dodalo väčšie množstvo chloridu draselného do EÚ 10, informácie od rôznych zainteresovaných strán okrem toho naznačujú, že EÚ 10 môže čeliť krátkodobým ťažkostiam so zásobovaním príslušným výrobkom, hoci výrobné odvetvie Spoločenstva začalo so zvýšeným predajom v týchto štátoch. |
|
(20) |
Malo by sa tiež pripomenúť, že značný stupeň náročnosti plánovania, pokiaľ ide o odberateľov chloridu draselného na trhu EÚ 10, bol bezpochyby spôsobený: i) skutočnosťou, že na trhu prevládala neistota, pokiaľ ide o to, či v máji 2005 uplynie platnosť súčasných antidumpingových opatrení, keďže boli uložené na päť rokov, a ii) neznámymi výsledkami dvoch čiastočných predbežných preskúmaní v Rusku, ktoré Komisia začala v apríli 2004. |
|
(21) |
Vzhľadom na uvedené by sa do úvahy mala zobrať hlavne otázka záujmu Spoločenstva a obavy mnohých dovozcov a konečných odberateľov chloridu draselného v EÚ 10. Predpokladá sa, že ochrana zabezpečená súčasnými antidumpingovými clami by stále spôsobovala určité finančné ťažkosti dovozcom a konečným odberateľom, keby sa tieto antidumpingové clá mali uplatňovať v súčasnosti. |
|
(22) |
Z tohto dôvodu sa v rámci rovnováhy usúdilo, že prijatie nových osobitných záväzkov v súvislosti s rozšírením, ponúknutých príslušnými spoločnosťami na ďalšie obdobie, je opodstatnené, pretože tieto nielenže znížia hospodársky dosah na nákupcov v EÚ 10, ale aj v krátkom čase pomôžu zmierniť problémy so zásobovaním v EÚ 10. |
|
(23) |
Pokiaľ ide o dĺžku ďalšieho obdobia uplatňovania osobitných záväzkov v súvislosti s rozšírením, ako sa uvádza vyššie, preskúmanie uplynutia platnosti v Bielorusku a Rusku a čiastočné predbežné preskúmanie v Bielorusku sa začalo 13. apríla 2005. Vzhľadom na to, že preskúmanie uplynutia platnosti sa za normálnych okolností ukončí do dvanástich mesiacov, pokladá sa za primerané prijať nové osobitné záväzky v súvislosti s rozšírením do 13. apríla 2006. |
|
(24) |
Vzhľadom na to, že sa taktiež skúma úroveň antidumpingových opatrení pre Bielorusko a Rusko, pokladá sa za primerané ponechať úroveň MDC na tej istej úrovni dovtedy, kým nebudú známe výsledky týchto preskúmaní. |
|
(25) |
Čo sa týka úrovne množstvových stropov, ktoré sa majú uplatniť, malo by sa poznamenať, že tieto sa vzťahujú na množstvové stropy na počiatočné obdobie dvanástich mesiacov. |
|
(26) |
V súlade s nariadením (ES) č. 992/2004 zaväzujú tieto záväzky každého jednotlivého vyrábajúceho vývozcu udržiavať MDC v rámci dovozných stropov a s cieľom monitorovania záväzkov príslušní vyvážajúci výrobcovia taktiež súhlasili s tým, že budú v širokom meradle dodržiavať svoje tradičné štruktúry predaja jednotlivým zákazníkom v EÚ 10. Vyvážajúci výrobcovia sú si takisto vedomí, že v prípade zistenia podstatných zmien v týchto modeloch predaja alebo v prípade, že záväzky bude akýmkoľvek spôsobom zložité alebo nemožné monitorovať, má Komisia právo zrušiť prijatie záväzku spoločnosti a následne namiesto neho zaviesť konečné antidumpingové clá alebo môže prispôsobiť výšku limitov, alebo môže uskutočniť iné kroky na účely nápravy. |
|
(27) |
Podmienkou záväzkov je takisto fakt, že ak budú akýmkoľvek spôsobom porušené, Komisia bude oprávnená zrušiť ich prijatie a následne namiesto nich zaviesť antidumpingové clá. |
|
(28) |
Spoločnosti tiež poskytnú Komisii pravidelné a podrobné informácie, ktoré sa týkajú ich vývozu do Spoločenstva, aby Komisia mohla záväzky efektívne monitorovať. |
|
(29) |
Aby Komisia mohla efektívne monitorovať dodržiavanie záväzkov spoločností, ak je žiadosť o uvoľnenie do voľného obehu v súlade so záväzkom predložená príslušnému colnému orgánu, oslobodenie od cla bude závisieť od predloženia faktúry, ktorá obsahuje minimálne tie druhy informácií, ktoré sú uvedené v prílohe k nariadeniu (ES) č. 992/2004. Tento rozsah informácií je taktiež potrebný na to, aby sa colné orgány mohli s dostatočnou presnosťou ubezpečiť o tom, že náklad zodpovedá obchodným dokladom. V prípade, že nie je predložená takáto faktúra alebo nezodpovedá výrobku predloženému na preclenie, bude namiesto toho splatné príslušné antidumpingové clo. |
2. Informovanie zainteresovaných strán
|
(30) |
Všetky zainteresované strany, ktoré sa predtým prihlásili, boli informované o zámere prijať záväzky na ďalšie obdobie. Neboli však doručené žiadne pripomienky, ktoré by viedli Komisiu k zmene stanoviska v predmetnej veci. |
E. REGISTRÁCIA DOVOZOV
|
(31) |
Napriek tomu, že príslušné spoločnosti dodržali podmienky pôvodných záväzkov počas počiatočného obdobia ich uplatňovania, stále sa možný výskyt porušenia záväzkov pokladá za sprievodné riziko, najmä ku koncu obdobia uplatňovania týchto osobitných opatrení. |
|
(32) |
Z tohto dôvodu sa pokladá za primerané, že colné orgány zaregistrujú dovozy príslušného výrobku s pôvodom v Bielorusku a Rusku do Spoločenstva, vyvezené spoločnosťami, od ktorých boli prijaté osobitné záväzky v súvislosti s rozšírením a pre ktoré sa vyžaduje oslobodenie od antidumpingových ciel zavedených nariadením (EHS) č. 3068/92, naposledy zmeneným a doplneným nariadením (ES) č. 992/2004, na maximálne obdobie deviatich mesiacov v súlade s článkom 14 ods. 5 základného nariadenia, |
PRIJALA TOTO NARIADENIE:
Článok 1
Ponuka záväzkov ďalej uvedených vyvážajúcich výrobcov v súvislosti s antidumpingovým konaním, ktoré sa týka dovozu chloridu draselného pôvodom z Bieloruskej republiky a Ruskej federácie, sa týmto prijíma:
|
Krajina |
Spoločnosť |
Doplnkový kód Taric |
|
Bieloruská republika |
Republican Unitary Enterprise Production Amalgamation Belaruskali, Soligorsk, Bielorusko (výroba a predaj), alebo Republican Unitary Enterprise Production Amalgamation Belaruskali, Soligorsk, Bielorusko (výroba), a Belarus Potash Company, Minsk, Bielorusko, alebo JSC International Potash Company, Moskva, Rusko, alebo Belurs Handelsgesellschaft mbH, Viedeň, Rakúsko, alebo UAB Baltkalis, Vilnius, Litva (predaj prvému nezávislému odberateľovi v Spoločenstve, ktorý koná ako dovozca) |
A518 |
|
Ruská federácia |
JSC Silvinit, Solikamsk, Rusko (výroba), a JSC International Potash Company, Moskva, Rusko, alebo Belurs Handelsgesellschaft mbH, Viedeň, Rakúsko (predaj prvému nezávislému odberateľovi v Spoločenstve, ktorý koná ako dovozca) |
A519 |
|
Ruská federácia |
JSC Uralkali, Berezniki, Rusko (výroba a predaj), alebo JSC Uralkali, Berezniki, Rusko (výroba), a Uralkali Trading SA, Ženeva, Švajčiarsko (predaj prvému nezávislému odberateľovi v Spoločenstve, ktorý koná ako dovozca) |
A520 |
Článok 2
Colné orgány sú týmto usmernené na základe článku 14 ods. 5 nariadenia (ES) č. 384/96, aby uskutočnili primerané kroky na registráciu dovozov chloridu draselného pôvodom z Bieloruskej republiky alebo Ruskej federácie do Spoločenstva, na ktoré sa vzťahujú kódy KN 3104 20 10 (kódy TARIC 3104 20 10 10 a 3104 20 10 90), 3104 20 50 (kódy TARIC 3104 20 50 10 a 3104 20 50 90), 3104 20 90 (kódy TARIC 3104 20 90 00), ex 3105 20 10 (kódy TARIC 3105 20 10 10 a 3105 20 10 20), ex 3105 20 90 (kódy TARIC 3105 20 90 10 a 3105 20 90 20), ex 3105 60 90 (kódy TARIC 3105 60 90 10 a 3105 60 90 20), ex 3105 90 91 (kódy TARIC 3105 90 91 10 a 3105 90 91 20), ex 3105 90 99 (kódy TARIC 3105 90 99 10 a 3105 90 99 20), vyrábané a predávané alebo vyrábané a vyvážané spoločnosťami uvedenými v článku 1, pre ktoré sa vyžaduje oslobodenie od antidumpingových ciel zavedených nariadením (ES) č. 992/2004.
Registrácia uplynie deväť mesiacov po dni nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia.
Článok 3
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie a zostáva v platnosti do 13. apríla 2006.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli 6. júna 2005
Za Komisiu
Peter MANDELSON
člen Komisie
(1) Ú. v. ES L 56, 6.3.1996, s. 1. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 461/2004 (Ú. v. EÚ L 77, 13.3.2004, s. 12).
(2) Ú. v. EÚ L 182, 19.5.2004, s. 23.
(3) Ú. v. EÚ L 183, 20.5.2004, s. 16. Nariadenie zmenené a doplnené nariadením Komisie (ES) č. 588/2005 (Ú. v. EÚ L 98, 16.4.2005, s. 11).
(4) Ú. v. ES L 308, 24.10.1992, s. 41.
(5) Ú. v. ES L 112, 11.5.2000, s. 4. Korigendum: Ú. v. ES L 2, 5.1.2001, s. 42.
(6) Ú. v. EÚ C 70, 20.3.2004, s. 15.
(7) Ú. v. EÚ C 93, 17.4.2004, s. 2 a 3.
|
7.6.2005 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 143/16 |
NARIADENIE KOMISIE (ES) č. 859/2005
zo 6. júna 2005,
ktorým sa určujú výrobné ceny Spoločenstva a dovozné ceny Spoločenstva pre klince a ruže v rámci uplatňovania dovozného režimu niektorých kvetinárskych produktov pochádzajúcich z Jordánska
KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,
so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,
so zreteľom na nariadenie Rady (EHS) č. 4088/87 z 21. decembra 1987, ktorým sa určujú podmienky uplatňovania preferenčného dovozného cla na niektoré kvetinárske produkty pochádzajúce z Cypru, Izraela, Jordánska a Maroka, ako aj z Predjordánska a z pásma Gazy (1), a najmä na článok 5 ods. 2 písm. a),
keďže:
|
(1) |
Článok 2 ods. 2 a článok 3 nariadenia (EHS) č. 4088/87 stanovujú, že dovozné ceny Spoločenstva a výrobné ceny Spoločenstva sa určujú každé dva týždne pre jednokveté klince (štandard) a viackveté klince (spray), veľkokveté ruže a malokveté ruže a sú uplatniteľné počas dvoch týždňov. Podľa článku 1 nariadenia Komisie (EHS) č. 700/88 zo dňa 17. marca 1988 o niektorých spôsoboch aplikácie režimu uplatniteľného pri dovoze niektorých kvetinárskych produktov na územie Spoločenstva, pochádzajúcich z Cypru, Izraela, Jordánska a Maroka, ako aj z Predjordánska a pásma Gazy (2), tieto ceny sú stanovené na obdobie dvoch týždňov na základe vyvážených údajov poskytnutých členskými štátmi. |
|
(2) |
Uvedené ceny je dôležité stanoviť bez odkladu, aby bolo možné určiť clo, ktoré sa má uplatniť. |
|
(3) |
V dôsledku pristúpenia Cypru k Európskej únii 1. mája 2004 nie je potrebné stanoviť dovozné ceny pre túto krajinu. |
|
(4) |
S prihliadnutím na zmluvy prijaté rozhodnutím Rady 2003/917/ES z 22. decembra 2003 o uzavretí Dohody vo forme výmeny listov medzi Európskym spoločenstvom a štátom Izrael, pokiaľ ide o recipročné liberalizačné opatrenia a nahradenie protokolov 1 a 2 k Dohode o pridružení ES–Izrael (3), rozhodnutím Rady 2003/914/ES z 22. decembra 2003 o uzavretí Dohody vo forme výmeny listov medzi Európskym spoločenstvom a Marockým kráľovstvom o recipročných liberalizačných opatreniach a nahradení protokolov 1 a 3 k Dohode o pridružení ES–Maroko (4) rozhodnutím Rady 2005/4/ES z 22. decembra 2004 o uzavretí Dohody vo forme výmeny listov medzi Európskym spoločenstvom a Organizáciou pre oslobodenie Palestíny (OOP), konajúcou v prospech Palestínskej samosprávy pre západný breh Jordánu a pásmo Gazy, týkajúcej sa recipročných liberalizačných opatrení a nahradenia protokolov 1 a 2 k dočasnej dohode o pridružení medzi Európskym spoločenstvom a Palestínskou samosprávou (5), nie je potrebné naďalej stanovovať dovozné ceny pre Izrael, Maroko, ako aj Zajordánsko a pásmo Gazy. |
|
(5) |
V období medzi rokovaniami Riadiaceho výboru pre živé rastliny a pestovanie kvetov musí Komisia prijať tieto opatrenia, |
PRIJALA TOTO NARIADENIE:
Článok 1
Výrobné ceny Spoločenstva a dovozné ceny Spoločenstva pre jednokveté klince (štandard), mnohokveté klince (spray), veľkokveté ruže a malokveté ruže v zmysle článku 1 nariadenia (EHS) č. 4088/87, sú stanovené v prílohe k tomuto nariadeniu pre obdobie od 8. do 21. júna 2005.
Článok 2
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahom a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli 6. júna 2005
Za Komisiu
J. M. SILVA RODRÍGUEZ
generálny riaditeľ pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka
(1) Ú. v. ES L 382, 31.12.1987, s. 22. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 1300/97 (Ú. v. ES L 177, 5.7.1997, s. 1).
(2) Ú. v. ES L 72, 18.3.1988, s. 16. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 2062/97 (Ú. v. ES L 289, 22.10.1997, s. 1).
(3) Ú. v. EÚ L 346, 31.12.2003, s. 65.
PRÍLOHA
|
(EUR/100 kusov) |
||||
|
Obdobie: od 8. do 21. júna 2005 |
||||
|
Výrobné ceny Spoločenstva |
Jednokveté klince (štandard) |
Viackveté klince (spray) |
Veľkokveté ruže |
Malokveté ruže |
|
|
15,16 |
11,23 |
29,32 |
13,14 |
|
Dovozné ceny Spoločenstva |
Jednokveté klince (štandard) |
Viackveté klince (spray) |
Veľkokveté ruže |
Malokveté ruže |
|
Jordánsko |
— |
— |
— |
— |
|
7.6.2005 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 143/18 |
SMERNICA KOMISIE 2005/38/ES
zo 6. júna 2005,
ktorou sa stanovujú metódy odberu vzoriek a metódy analýzy hodnôt toxínov Fusarium v potravinách pri úradných kontrolách
(Text s významom pre EHP)
KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,
so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,
so zreteľom na smernicu Rady 85/591/EHS z 20. decembra 1985, ktorá sa týka zavedenia metód Spoločenstva na odoberanie vzoriek a analytických metód na monitorovanie potravín určených na ľudskú spotrebu (1), a najmä na jej článok 1 ods. 1,
keďže:
|
(1) |
Nariadením Komisie (ES) č. 466/2001 z 8. marca 2001, ktorým sa stanovujú maximálne hodnoty obsahu určitých cudzorodých látok v potravinách (2), stanovuje maximálne hodnoty toxínov Fusarium v určitých potravinách. |
|
(2) |
Smernica Rady 89/397/EHS zo 14. júna 1989 o úradnej kontrole potravín (3) stanovuje všeobecné princípy na vykonávanie kontroly potravín. Smernica Rady 93/99/EHS z 29. októbra 1993 o dodatočných opatreniach týkajúcich sa úradnej kontroly potravín (4) zavádza systém noriem kvality pre laboratóriá poverené členskými štátmi úradnou kontrolou potravín. |
|
(3) |
Pri presnosti určenia hodnôt toxínov Fusarium, ktoré sú v položke rozložené veľmi heterogénne, zohráva odber vzoriek kľúčovú úlohu. |
|
(4) |
Je potrebné určiť všeobecné kritériá, podľa ktorých sa má riadiť metóda analýzy s cieľom zabezpečiť, že v kontrolných laboratóriách sa používajú spoľahlivé metódy analýzy s porovnateľnou úrovňou. |
|
(5) |
Opatrenia stanovené v tejto smernici sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre potravinový reťazec a zdravie zvierat, |
PRIJALA TÚTO SMERNICU:
Článok 1
Členské štáty zabezpečia, že odber vzoriek na úradnú kontrolu hodnôt toxínov Fusarium (deoxynivalenol, zearalenón, fumonizíny B1 a toxíny B2, T-2 a HT-2) v potravinách sa vykoná v súlade s metódami stanovenými v prílohe I.
Článok 2
Členské štáty zabezpečia, že príprava odberu vzoriek a metódy analýzy použité pri úradnej kontrole hodnôt toxínov Fusarium (deoxynivalenol, zearalenón, fumonizíny B1 a toxíny B2, T-2 a HT-2) v potravinách sú v súlade s kritériami stanovenými v prílohe II.
Článok 3
1. Členské štáty uvedú do účinnosti zákony, iné právne predpisy a administratívne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou najneskôr do 1. júla 2006. Bezodkladne informujú Komisiu o znení týchto právnych predpisov, ako aj o znení porovnávacej tabuľky medzi týmito ustanoveniami a touto smernicou.
Členské štáty uvedú priamo v prijatých opatreniach alebo pri ich úradnom uverejnení odkaz na túto smernicu. Spôsob, akým sa tento odkaz vykoná, určia členské štáty.
2. Členské štáty oznámia Komisii znenie hlavných ustanovení vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré prijali v oblasti upravenej touto smernicou.
Článok 4
Táto smernica nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jej uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.
Článok 5
Táto smernica je určená členským štátom.
V Bruseli 6. júna 2005
Za Komisiu
Markos KYPRIANOU
člen Komisie
(1) Ú. v. ES L 372, 31.12.1985, s. 50. Smernica zmenená a doplnená nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1882/2003 (Ú. v. EÚ L 284, 31.10.2003, s. 1).
(2) Ú. v. ES L 77, 16.3.2001, s. 1. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 856/2005 (pozri stranu 3 tohto úradného vestníka).
(3) Ú. v. ES L 186, 30.6.1989, s. 23.
(4) Ú. v. ES L 290, 24.11.1993, s. 14. Smernica zmenená a doplnená nariadením (ES) č. 1882/2003.
PRÍLOHA I
METÓDY ODBERU VZORIEK NA ÚRADNÚ KONTROLU HODNÔT TOXÍNOV FUSARIUM V URČITÝCH POTRAVINÁCH
1. Cieľ a rozsah
Vzorky určené na úradné prekontrolovanie hodnôt obsahu toxínov Fusarium v potravinách sa odoberajú podľa metód stanovených v tejto prílohe. Súhrnné vzorky, ktoré sa takto získajú, sa považujú za reprezentatívne vzorky jednotlivých položiek. Súlad s maximálnymi hodnotami stanovenými v prílohe I k nariadeniu Komisie (ES) č. 466/2001 sa určí na základe hladiny stanovenej pri laboratórnych vzorkách.
2. Vymedzenie pojmov
Na účely tejto prílohy sa uplatňujú tieto pojmy:
2.1. Položka: identifikovateľné množstvo potravinového materiálu dodaného v rovnakom čase, o ktorom úradná osoba zistí, že má jednotné znaky, ako je pôvod, sorta, druh balenia, baliareň, typ balenia, odosielateľ alebo označovanie.
2.2. Podpoložka: vymedzená časť veľkej položky s cieľom uplatňovať metódu odberu vzoriek na tejto vymedzenej časti, každá podpoložka musí byť fyzicky oddelená a identifikovateľná.
2.3. Čiastková vzorka: množstvo materiálu odobratého z jedného miesta položky alebo podpoložky.
2.4. Súhrnná vzorka: kombinovaný súčet všetkých čiastkových vzoriek odobratých z položky alebo podpoložky.
3. Všeobecné ustanovenia
3.1. Zamestnanci
Odber vzoriek vykoná oprávnená osoba určená členským štátom.
3.2. Materiál na odber
Každá položka, ktorá sa má preskúmať, sa musí odobrať samostatne. V súlade s bodom 4.3 sa veľké položky musia ďalej rozdeliť na podpoložky a odber vzoriek sa musí vykonať samostatne.
3.3. Bezpečnostné opatrenia
Počas odberu vzoriek a prípravy bezpečnostných opatrení pri odbere vzoriek sa musí predísť akýmkoľvek zmenám, ktoré by mali vplyv na obsah toxínu Fusarium a mali nepriaznivý vplyv na analytické určenie alebo by spôsobili, že súhrnné vzorky by už nemohli byť reprezentatívne vzorky.
3.4. Čiastkové vzorky
Ak je možné, čiastkové vzorky sa odoberajú na rôznych miestach položky alebo podpoložky. Odchýlka od takéhoto postupu sa musí zaznamenať.
3.5. Príprava súhrnných vzoriek
Súhrnná vzorka sa vytvorí spojením čiastkových vzoriek.
3.6. Opakované vzorky
Opakované vzorky na účely úradného potvrdenia, (obhajoby) obchodu a na (odbornoznalecké) referenčné účely sa odoberajú z homogenizovanej súhrnnej vzorky, pokiaľ tento postup nie je v rozpore s pravidlami členských štátov.
3.7. Balenie a preprava vzoriek
Každá vzorka sa uloží do čistej inertnej nádoby poskytujúcej primeranú ochranu pred kontamináciou a pred poškodením pri prenose. Vykonajú sa všetky potrebné bezpečnostné opatrenia, ktorými sa predíde akejkoľvek zmene v zložení vzorky, ku ktorej by mohlo dôjsť počas prevozu alebo skladovania.
3.8. Zapečatenie a označenie vzoriek
Každá vzorka odobratá na úradné použitie sa zapečatí na mieste jej odberu a označí podľa predpisov v jednotlivých členských štátoch.
O každom odobratí vzorky sa musí viesť záznam, pričom sa jednotlivé položky jasne označia a uvedie sa dátum a miesto ich odberu so všetkými dodatočnými údajmi, ktoré by mohli pomôcť pri analýze.
4. Osobitné ustanovenia
4.1. Rôzne typy položiek
Potravinový materiál, s ktorým sa obchoduje, môže byť voľne uložený v nádobách alebo v samostatných baleniach, napr. vo vreckách, taškách, maloobchodných baleniach. Proces odoberania vzoriek sa môže uplatňovať na všetky rôzne formy, ktorými sa tovar uvádza na trh.
Bez toho, aby boli dotknuté osobitné ustanovenia určené v bodoch 4.3, 4.4 a 4.5, je možné ako návod na odoberanie vzoriek položiek, s ktorými sa obchoduje v samostatných baleniach, ako napr. vrecká, tašky, maloobchodné balenia, použiť tento vzorec:
|
— |
hmotnosť: v kg, |
|
— |
frekvencia odberu vzoriek (SF): každé vrecko alebo taška, z ktorého sa musí odobrať čiastková vzorka (desiatkové číslice by sa mali zaokrúhliť na celé čísla). |
4.2. Hmotnosť čiastkovej vzorky
Hmotnosť čiastkovej vzorky musí byť približne 10 gramov, pokiaľ nie je v prílohe uvedené inak. V prípade položiek v maloobchodných baleniach je hmotnosť závislá od hmotnosti maloobchodného balenia.
4.3. Všeobecný prehľad postupu odberu vzoriek pre obilniny a výrobky z obilnín
Tabuľka 1
Ďalšie delenie položiek na podpoložky v závislosti od výrobku a hmotnosti položky
|
Tovar |
Hmotnosť položky (v tonách) |
Hmotnosť alebo počet podpoložiek |
Počet čiastkových vzoriek |
Hmotnosť súhrnnej vzorky (v kilogramoch) |
|
Obilniny a výrobky z obilnín |
≥ 1 500 |
500 ton |
100 |
10 |
|
> 300 a < 1 500 |
3 podpoložky |
100 |
10 |
|
|
≥ 50 a ≤ 300 |
100 ton |
100 |
10 |
|
|
< 50 |
— |
3–100 (*1) |
1–10 |
4.4. Proces odberu vzoriek pre obilniny a výrobky z obilnín pre položky ≥ 50 ton.
|
— |
Len ak možno podpoložku fyzicky oddeliť, musí sa každá položka ďalej rozdeliť na podpoložky podľa tabuľky 1. Vzhľadom na to, že hmotnosť položky nepredstavuje vždy presnú niekoľkonásobnú hodnotu hmotnosti podpoložiek, môže hmotnosť podpoložky prevýšiť uvedenú hmotnosť maximálne o 20 %. |
|
— |
Každá podpoložka sa musí odobrať osobitne. |
|
— |
Počet čiastkových vzoriek: 100. Hmotnosť súhrnnej vzorky = 10 kg. |
|
— |
Ak nemožno uskutočniť metódu odberu vzoriek stanovenú v tomto bode z dôvodu obchodných dôsledkov vyplývajúcich z poškodenia položky vzhľadom na formy balenia, prostriedky prepravy, môže sa uplatniť alternatívna metóda odberu vzoriek za predpokladu, že ide v najvyššej možnej miere o reprezentatívnu vzorku, ku ktorej je priložený úplný opis a dokumentácia. |
4.5. Postup pri odbere vzoriek pre obilniny a výrobky z obilnín pre položky < 50 ton
Pre položky obilnín a výrobkov z obilnín s hmotnosťou do 50 ton sa musí uplatniť plán odberu 10 až 100 čiastkových vzoriek v závislosti od hmotnosti položky, ktorého výsledkom je súhrnná vzorka s hmotnosťou 1 až 10 kg. V prípade veľmi malých vzoriek (≤ 0,5 tony) sa môže odobrať nižší počet čiastkových vzoriek, ale súhrnná vzorka zjednocujúca všetky čiastkové vzorky je v tom prípade tiež najmenej 1 kg.
Pomocou čísel v tabuľke 2 sa určuje počet čiastkových vzoriek na odber.
Tabuľka 2
Počet čiastkových vzoriek na odber v závislosti od hmotnosti položky obilnín a výrobkov z obilnín
|
Hmotnosť položky (v tonách) |
Počet čiastkových vzoriek |
|
≤ 0,05 |
3 |
|
> 0,05–≤ 0,5 |
5 |
|
> 0,5–≤ 1 |
10 |
|
> 1–≤ 3 |
20 |
|
> 3–≤ 10 |
40 |
|
> 10–≤ 20 |
60 |
|
> 20–≤ 50 |
100 |
4.6. Postup odberu vzoriek pre potraviny určené dojčatám a malým deťom:
|
— |
Proces odberu vzoriek pre obilniny a výrobky z obilnín, ako je stanovené v bode 4.5, sa uplatňuje na potraviny určené dojčatám a malým deťom. Preto počet čiastkových vzoriek na odber závisí od hmotnosti položky, minimálne pri 10 a maximálne 100, podľa tabuľky 2 v bode 4.5. V prípade veľmi malých položiek (≤ 0,5 tony) sa môže odobrať menší počet čiastkových vzoriek, ale súhrnná vzorka vytvorená spojením čiastkových vzoriek je v tom prípade najmenej 1 kg. |
|
— |
Hmotnosť čiastkovej vzorky musí byť okolo 100 gramov. V prípade položiek v maloobchodnom balení závisí hmotnosť čiastkovej vzorky od hmotnosti maloobchodného balenia a v prípade veľmi malých položiek (≤ 0,5 tony) tmusia mať čiastkové vzorky takú hmotnosť, aby zjednotením čiastkových vzoriek vznikla súhrnná vzorka s hmotnosťou aspoň 1 kg. |
|
— |
Hmotnosť odberu súhrnných vzoriek = 1–10 kg dostatočne zmiešaných. |
4.7. Odber vzoriek na maloobchodnej úrovni
Odber vzoriek pri potravinách na maloobchodnej úrovni sa musí podľa možnosti vykonávať v súlade s ustanoveniami na odber vzoriek v bodoch 4.4 a 4.5. V prípade, že to nie je možné, možno použiť iné účinné postupy odberu vzoriek na maloobchodnej úrovni za predpokladu, že zaručia, aby položka, pri ktorej sa vzorka odobrala, bola v dostatočnej miere reprezentatívna.
5. Prijatie položky lebo podpoložky:
|
— |
Prijatie čiastkovej vzorky podlieha maximálnemu limitu s ohľadom na neistotu merania a korekciu vzhľadom na obnovu. |
|
— |
Odmietnutie v prípade, že čiastková vzorka jednoznačne prekročí príslušnú maximálnu hodnotu, s ohľadom na neistotu merania a korekciu vzhľadom na obnovu. |
(*1) V závislosti od hmotnosti položky – pozri tabuľku 2.
PRÍLOHA II
PRÍPRAVA VZORIEK A KRITÉRIÁ PRE METÓDY ANALÝZY POUŽITÉ PRI ÚRADNEJ KONTROLE HODNÔT TOXÍNOV FUSARIUM V URČITÝCH POTRAVINÁCH
1. Opatrenia
Keďže distribúcia toxínov Fusarium je nehomogénna, vzorky sa mimoriadne starostlivo pripravujú a špeciálne homogenizujú.
Všetok materiál, ktorý dostáva laboratórium, sa má použiť na prípravu skúšobnej vzorky.
2. Úprava vzorky dodanej do laboratória
Každá laboratórna vzorka sa musí jemne rozomlieť a poriadne zamiešať, pričom sa postupuje podľa predvedeného postupu na dokončenie homogenizácie.
V prípade, že sa maximálna hodnota uplatňuje na suchú hmotu, obsah výrobku sa určí v časti homogenizovanej vzorky, pričom sa postupuje podľa predvedeného postupu na presné určenie obsahu suchej hmoty.
3. Ďalšie rozdelenie vzoriek na účely úradného potvrdenia a obhajoby
Opakované vzorky na účely úradného potvrdenia, obchodu (obhajoby) a rozhodcovského konania sa odoberajú z homogenizovaného materiálu, pokiaľ to nie je v rozpore s pravidlami členských štátov pre odber vzoriek.
4. Metóda analýzy, ktorú má laboratórium použiť, a požiadavky na laboratórnu kontrolu
4.1. Vymedzenie pojmov
Od laboratórií sa vyžaduje používať tieto najčastejšie používané pojmy:
Najčastejšie uvádzané parametre presnosti sú opakovateľnosť a reprodukovateľnosť.
|
r |
= |
opakovateľnosť, hodnota, pri ktorej možno predpokladať, že absolútny rozdiel medzi dvoma samostatnými výsledkami skúšky, získanými za podmienok opakovateľnosti (t. j. rovnaká vzorka, rovnaký prevádzkovateľ, rovnaký prístroj, rovnaké laboratórium a krátky časový interval), sa môže nachádzať v rámci určitej pravdepodobnosti (obvykle 95 %) a preto r = 2,8 × sr |
|
sr |
= |
štandardná odchýlka vypočítaná z výsledkov získaných za podmienok opakovateľnosti |
|
RSDr |
= |
relatívna štandardná odchýlka vypočítaná z výsledkov získaných za podmienok |
|
R |
= |
reprodukovateľnosť, hodnota, pri ktorej možno predpokladať, že absolútny rozdiel medzi samostatnými výsledkami skúšky, získanými za podmienok reprodukovateľnosti, t. j. rovnaký materiál získaný prevádzkovateľmi v rôznych laboratóriách za použitia normalizovanej metódy testovania, sa môže nachádzať v rámci určitej pravdepodobnosti (obvykle 95 %); R = 2,8 × sR |
|
sR |
= |
štandardná odchýlka vypočítaná z výsledkov získaných za podmienok reprodukovateľnosti |
|
RSDR |
= |
relatívna štandardná odchýlka vypočítaná z výsledkov získaných za podmienok opakovateľnosti |
4.2. Všeobecné požiadavky
Metódy analýzy použité na kontrolu potravín musia byť v súlade s ustanoveniami týkajúcimi sa položiek 1 a 2 prílohy k smernici 85/591/EHS.
4.3. Osobitné požiadavky
4.3.1. Kritériá účinku
V prípade, že právne predpisy Spoločenstva nevyžadujú žiadne osobitné metódy na určenie hodnôt toxínov Fusarium v potravinách, laboratóriá si môžu zvoliť akúkoľvek metódu za predpokladu, že zvolená metóda spĺňa tieto kritériá:
|
a) |
Charakteristika účinku pri deoxynivalenole
|
|||||||||||||||
|
b) |
Charakteristika účinku pri zearalenóne
|
|||||||||||||||
|
c) |
Charakteristika účinku pri fumonizíne B1 a B2
|
|||||||||||||||
|
d) |
Charakteristika produkcie/účinkovania pri toxínoch T-2 a HT-2
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Detekčné limity použitých metód nie sú uvedené, pretože sa pri koncentráciách v laboratórnej vzorke uvádzajú hodnoty zhodnosti.
Hodnota zhodnosti sa vypočíta z Horwitzovej rovnice:
|
|
RSDR = 2(1-0,5logC) |
kde:
|
|
RSDR je relatívna štandardná odchýlka vypočítaná z výsledkov získaných za podmienok reprodukovateľnosti |
|
|
C je podiel koncentrácie (t. j. 1 = 100 g/100 g, 0,001 = 1 000 mg/kg). |
To je zovšeobecnený výpočet zhodnosti, ktorý sa považuje za nezávislý od analytu a matrice a pri najbežnejších analytických metódach závisí výlučne od koncentrácie.
4.3.2. Prístup pod názvom „účelový fitness“
V prípade, že počet úplne schválených metód analýzy je obmedzený, môže sa alternatívne použiť prístup pod názvom „účelový fitness“, ktorý vymedzuje jediný parameter, funkciu fitness na hodnotenie prijateľnosti metód analýzy. Funkcia fitness je funkcia neistoty, ktorá špecifikuje maximálny stupeň neistoty považovaný za vhodný na tento účel.
Pri obmedzenom počte metód analýzy, úplne schválených kolaboratívnym pojednávaním najmä pri určení toxínov T-2 a HT-2, prístup funkcie neistoty, špecifikujúci maximálnu prijateľnú neistotu, sa tiež môže použiť na hodnotenie vhodnosti metódy analýzy („účelový fitness“), ktorá sa používa v laboratóriu. Laboratórium môže používať metódu, ktorá poskytuje výsledky v rámci maximálnej štandardnej neistoty. Maximálna štandardná neistota sa môže vypočítať podľa tohto vzorca:
kde:
|
— |
Uf je maximálna štandardná neistota (μg/kg), |
|
— |
LOD je detekčný limit metódy (μg/kg), |
|
— |
α je konštantný číselný faktor, ktorý sa má používať v závislosti od hodnoty C. Hodnoty, ktoré sa majú používať, sú uvedené v tabuľke 3, |
|
— |
C je príslušná koncentrácia (μg/kg). |
Ak analytická metóda poskytuje výsledky s neistotou merania menšou ako maximálna štandardná neistota, táto metóda sa považuje za rovnako vhodnú ako tá, ktorá spĺňa kritériá účinku uvedené v bode 4.3.1.
Tabuľka 3
Číselné hodnoty, ktoré sa majú použiť pri α ako konštanta vo vzorci stanovenom v tomto bode, v závislosti od príslušnej koncentrácie
|
C (μg/kg) |
α |
|
≤ 50 |
0,2 |
|
51–500 |
0,18 |
|
501–1 000 |
0,15 |
|
1 001 –10 000 |
0,12 |
|
> 10 000 |
0,1 |
4.4. Výpočet obnovy a oznamovanie výsledkov
Analytický výsledok sa má oznámiť opravený alebo neopravený na účely obnovy. Spôsob oznámenia a stupeň obnovy sa musia zaznamenať. Analytický výsledok opravený na účely obnovy sa používa na kontrolu zhody (pozri prílohu I bod 5).
Analytický výsledok sa má oznamovať ako x +/– U, kde x je analytický výsledok a U je rozšírená neistota merania.
U je rozšírená neistota pri použití koeficientu pokrytia 2, ktorý zabezpečuje približne 95 % úroveň spoľahlivosti.
4.5. Normy kvality laboratórií
Laboratóriá musia byť v súlade so smernicou 93/99/EHS.
II Akty, ktorých uverejnenie nie je povinné
Komisia
|
7.6.2005 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 143/27 |
ROZHODNUTIE KOMISIE
z 27. novembra 2002
o uzatvorení Dohody o spolupráci medzi Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a Kazašskou republikou v oblasti riadenej jadrovej syntézy
[oznámené pod číslom K(2002) 4572]
(2005/419/Euratom)
KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,
so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu, najmä na druhý odsek jej článku 101,
so zreteľom na schválenie Radou (1),
keďže sa musí uzatvoriť Dohoda o spolupráci medzi Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a Kazašskou republikou v oblasti riadenej jadrovej syntézy,
ROZHODLA TAKTO:
Článok 1
Týmto sa v mene Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu uzatvára Dohoda medzi Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a vládou Kazašskej republiky v oblasti riadenej jadrovej syntézy.
Znenie dohody je pripojené k tomuto rozhodnutiu.
Článok 2
Člen Komisie zodpovedný za výskum alebo ním navrhnutý zástupca je oprávnený podpísať dohodu v mene Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu tak, aby zaväzovala Európske spoločenstvo pre atómovú energiu.
V Bruseli 27. novembra 2002
Za Komisiu
Philippe BUSQUIN
člen Komisie
(1) 12188/01 (press 333), 27.9.2001.
DOHODA
o spolupráci medzi vládou Kazašskej republiky a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu v oblasti riadenej jadrovej syntézy
VLÁDA KAZAŠSKEJ REPUBLIKY na jednej strane a EURÓPSKE SPOLOČENSTVO PRE ATÓMOVU ENERGIU, ďalej len „Spoločenstvo“, na druhej strane, obaja ďalej len „zmluvná strana“ alebo „zmluvné strany“, podľa kontextu,
PRIPOMÍNAJÚC, že Európske spoločenstvá a ich členské štáty a Kazachstan podpísali 23. januára 1995 dohodu o partnerstve a spolupráci;
SO ŽELANÍM, aby sa uľahčilo získanie energie zo syntézy ako z potenciálneho, z hľadiska životného prostredia akceptovateľného, ekonomicky konkurencieschopného a prakticky nevyčerpateľného zdroja energie;
BERÚC NA VEDOMIE, že program syntézy Spoločenstva je širším komplexným programom založeným na magnetickom poli prsteňovitého tvaru na ohraničenie plazmy;
BERÚC NA VEDOMIE, že program syntézy Kazachstanu je cieleným programom zameraným na špecifický význam výskumu a technológie syntézy v Kazachstane;
UZNÁVAJÚC vzájomnú užitočnosť vytvorenia užších vzťahov medzi vedeckými spoločenstvami zmluvných strán, ktoré pracujú v oblasti riadenej jadrovej syntézy;
ROZHODNUTÍ posilniť spoluprácu medzi zmluvnými stranami v oblasti riadenej jadrovej syntézy prostredníctvom pravidelných konzultácií,
SA DOHODLI TAKTO:
Článok 1
Cieľom tejto dohody je udržiavať a prehĺbiť spoluprácu medzi zmluvnými stranami v oblastiach zahrnutých do ich vlastných programov syntézy za základe vzájomnej užitočnosti s cieľom rozvíjať vedecké poznatky a technologické možnosti energetického systému syntézy.
Článok 2
Spolupráca na základe tejto dohody sa môže uskutočniť v týchto oblastiach:
|
a) |
experimentálny a teoretický výskum ohraničenia, prenosu, ohrevu plazmy a budiaci prúd (vrátane vývoja súvisiacich RF systémov) a diagnostika v magnetických prístrojoch; |
|
b) |
technológia syntézy; |
|
c) |
aplikovaná plazmová fyzika; |
|
d) |
stratégie a plány programu; a |
|
e) |
iné dohodnuté oblasti. |
Článok 3
Do spolupráce v oblastiach uvedených v článku 2 môžu patriť tieto činnosti:
|
a) |
výmena a poskytovanie informácií; |
|
b) |
výmena a poskytovanie personálu; |
|
c) |
stretnutia rôznych foriem; |
|
d) |
výmena a poskytovanie vzoriek, nástrojov a prístrojov na experimentálne a hodnotiace účely; |
|
e) |
vyvážená účasť na spoločných výskumoch a činnostiach; |
|
f) |
zapojenie sa do príspevku každej zmluvnej strany v rámci programov syntézy alebo projektov, na ktorých spolupracujú tretie strany, s prihliadnutím na prípadný potrebný súhlas príslušných tretích strán; a |
|
g) |
iné dohodnuté oblasti. |
Článok 4
1. Do potrebnej miery sa dohodnú konkrétne činnosti spolupráce medzi:
|
|
Spoločenstvom alebo inou organizáciou, ktorá s ním spolupracuje v rámci programu syntézy Spoločenstva, navrhnutým Spoločenstvom na tento účel, a |
|
|
vládou Kazašskej republiky, výkonným orgánom, ktorým je na tieto účely Ministerstvo energetiky a minerálnych zdrojov Kazašskej republiky, alebo akoukoľvek inou organizáciou navrhnutou Kazašskou republikou na tento účel. |
2. Zmluvné strany sa vzájomne dohodnú na konkrétnych podmienkach nevyhnutných na implementáciu úprav a opatrení uvedených v článku 3, do ktorých patria:
|
a) |
konkrétne podrobnosti, postupy a opatrenia týkajúce sa financovania jednotlivých činností spolupráce; |
|
b) |
pridelenie zodpovednosti jednej organizácii alebo operačnému pracovníkovi za operačné riadenie príslušnej činnosti; |
|
c) |
podrobné podmienky šírenia informácií a ošetrenie duševného vlastníctva. |
3. Obe zmluvné strany koordinujú svoje činnosti vykonávané na základe tejto dohody s inými medzinárodnými činnosťami súvisiacimi s výskumom a vývojom v oblasti riadenej jadrovej syntézy, v ktorých je druhá zmluvná strana účastníkom s cieľom, aby sa čo najviac znížila duplicita.
Článok 5
1. Zmluvné strany zriadia koordinačný výbor, ktorý bude koordinovať a dohliadať na výkon tejto dohody. Každá zo zmluvných strán vymenuje rovnaký počet členov do koordinačného výboru a nominuje jedného zo svojich vymenovaných členov za vedúceho delegácie. Koordinačný výbor sa stretáva raz za rok, striedavo v Spoločenstve a v Kazachstane alebo na inom dohodnutom mieste a v inom dohodnutom čase. Vedúci delegácie prijímajúcej zmluvnej strany predsedá stretnutiu.
2. Do funkcií koordinačného výboru patrí:
|
a) |
hodnotenie stavu spolupráce na základe tejto dohody; |
|
b) |
stanovenie špecifických úloh, ktoré sa majú vykonať v oblastiach uvedených v článku 2 tejto dohody bez toho, aby boli dotknuté nezávislé rozhodnutia zmluvných strán v súvislosti s ich vlastnými programami. |
3. Všetky rozhodnutia koordinačného výboru sa prijímajú jednomyseľne.
4. Na obdobia medzi stretnutiami koordinačného výboru nominuje každá zmluvná strana výkonného tajomníka, aby konal v jej mene vo všetkých záležitostiach týkajúcich sa spolupráce na základe tejto dohody. Výkonní tajomníci sú zodpovední za každodenné riadenie tejto spolupráce.
Článok 6
Všetky náklady spojené so spoluprácou hradí tá zmluvná strana, ktorá ich spôsobí, pokiaľ nie je osobitne, s písomným súhlasom implementačných agentúr, dohodnuté inak.
Článok 7
Spracovávanie a šírenie informácií a práv duševného vlastníctva vrátane priemyselného vlastníctva, patentov a autorských práv spojených s činnosťami spolupráce na základe tejto dohody sú v súlade s prílohami, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť tejto dohody.
Článok 8
Nič v tejto dohode sa nevykladá tak, aby to ohrozilo existujúce alebo budúce úpravy a opatrenia spolupráce medzi zmluvnými stranami.
Článok 9
1. Plnenie záväzkov dohody zmluvnými stranami je podmienené dostupnosťou príslušných finančných prostriedkov.
2. Spolupráca na základe tejto dohody je v súlade s platnými zákonmi a inými právnymi predpismi.
3. Obe zmluvné strany vynaložia všetko úsilie na to, aby v rámci platných zákonov a iných právnych predpisov uľahčili výkon formalít spojených s pohybom osôb, prevodom materiálu, výstroje a meny potrebnej na uskutočnenie spolupráce.
4. Kompenzácia škôd vzniknutých počas implementácie tejto dohody je v súlade s platnými zákonmi a inými právnymi predpismi.
Článok 10
S prihliadnutím na platné zákony a iné právne predpisy urobia zmluvné strany všetko pre to, aby počas konzultácií medzi sebou vyjasnili všetky otázky spojené s touto dohodou.
Článok 11
1. Táto dohoda vstupuje do platnosti dátumom (1), ktorý zmluvné strany dohodnú výmenou diplomatických nót, a ostáva v platnosti na úvodné obdobie 10 rokov.
2. Po tomto čase sa táto dohoda automaticky predĺži na obdobie piatich rokov, pokiaľ jedna zo zmluvných strán nepožiada najneskôr do 6 mesiacov pred uplynutím jej platnosti o jej vypovedanie alebo opätovné prerokovanie.
3. S prihliadnutím na činnosti spolupráce, ktoré začnú pred podaním žiadosti o vypovedanie alebo prerokovanie, a s cieľom implementovať úpravy a opatrenia uvedené v článku 4, ostáva v prípade vypovedania alebo opätovného prerokovania dohody táto zmluva v platnosti vo svojej pôvodnej forme.
4. Vypovedanie tejto dohody nemá vplyv na práva a povinnosti v zmysle článku 7.
Článok 12
Pokiaľ ide o Spoločenstvo, táto dohoda sa uplatňuje na územia, na ktoré sa uplatňuje Zmluva o založení Spoločenstva pre atómovú energiu, a na územia štátov, ktoré sa zúčastňujú na programe syntézy Spoločenstva ako plne spolupracujúce tretie krajiny.
Článok 13
Táto dohoda je vyhotovená v dánskom, holandskom, anglickom, fínskom, francúzskom, nemeckom, gréckom, talianskom, portugalskom, španielskom, švédskom, kazašskom a ruskom jazyku, pričom všetky znenia sú rovnako autentické.
V Bruseli 29. novembra 2002
Za Európske spoločenstvo pre atómovú energiu
Philippe BUSQUIN
Za vládu Kazašskej republiky
Akhmetzhan S. YESSIMOV
(1) 13. apríl 2004.
PRÍLOHA I
Hlavné zásady prideľovania práv duševného vlastníctva (*1) vyplývajúce zo spoločného výskumu v zmysle dohody o spolupráci v oblasti riadenej jadrovej syntézy
I. VLASTNÍCTVO, PRIDEĽOVANIE A VÝKON PRÁV
|
1. |
Všetok výskum uskutočnený v zmysle tejto dohody je „spoločný výskum“. Účastníci spoločne vyvíjajú jednotné plány riadenia technológie (PRT) (*2) so zreteľom na vlastníctvo a využitie, vrátane uverejnenia, so zreteľom na informácie a duševné vlastníctvo (DV) vytvorené v priebehu spoločného výskumu. Zmluvné strany schvália tieto plány pred uzatvorením akýchkoľvek konkrétnych zmlúv o spolupráci v oblasti výskumu a vývoja. Plány riadenia technológie sa vytvoria s prihliadnutím na ciele spoločného výskumu, pomerné príspevky účastníkov, výhody a nevýhody licencovania podľa územia alebo oblasti použitia, požiadaviek v zmysle platných zákonov a iných faktorov, ktoré účastníci považujú za náležité. V spoločných plánoch riadenia technológie sa tiež ustanovia práva a povinnosti hosťovských výskumníkov spojené s výskumom, pokiaľ ide o duševné vlastníctvo (DV). |
|
2. |
Informácie alebo duševné vlastníctvo vytvorené počas spoločného výskumu, a ktoré nie sú spomenuté v pláne riadenia technológie, sa prideľujú so súhlasom zmluvných strán podľa zásad ustanovených v pláne riadenia technológie. V prípade nesúhlasu vlastnia takéto informácie alebo duševné vlastníctvo všetci účastníci spolupracujúci na spoločnom výskume, z ktorého také informácie alebo duševné vlastníctvo pochádza, spoločne. Každý účastník, na ktorého sa vzťahuje toto ustanovenie, má právo použiť také informácie alebo DV na jeho vlastné komerčné ciele bez územných obmedzení. |
|
3. |
Každá zmluvná strana zabezpečí, že tá druhá zmluvná strana a jej účastníci majú práva na DV, ktoré im boli pridelené v súlade s týmito zásadami. |
|
4. |
Každá zmluvná strana udržiava v oblastiach, na ktoré sa vzťahuje táto dohoda, podmienky konkurencieschopnosti a súčasne urobí všetko pre to, aby sa práva nadobudnuté podľa tejto dohody uplatňovali spôsobom zvlášť podporovaným:
|
II. DIELA S AUTORSKÝMI PRÁVAMI
S autorskými právami zmluvných strán alebo ich účastníkov sa zaobchádza v súlade s Bernským dohovorom (1971, Parížsky akt).
III. VEDECKÉ LITERÁRNE DIELA
Bez toho, aby bola dotknutá časť IV, a ak nie je v PRT dohodnuté inak, zmluvné strany alebo účastníci spoločného výskumu uverejňujú výsledky výskumu spoločne. S prihliadnutím na predchádzajúce všeobecné pravidlo sa uplatňujú tieto postupy:
|
1. |
V prípade, keď jedna zmluvná strana uverejní vedecké a technické časopisy, články, správy, knihy, vrátane videa a softvéru týkajúceho sa spoločného výskumu podľa tejto dohody, druhá zmluvná strana je oprávnená k licencii kdekoľvek na svete, bezvýhradne, neodvolateľne a bez poplatku za poskytnutie práv tieto diela preložiť, reprodukovať, upraviť a verejne distribuovať. |
|
2. |
Zmluvné strany zabezpečia, že literárne diela vedeckej povahy spojené so spoločným výskumom podľa tejto dohody a uverejnené nezávislými vydavateľmi sa čo najviac rozšíria. |
|
3. |
Na všetkých výtlačkoch diel chránených autorskými právami, ktoré sa majú verejne distribuovať a pripraviť podľa tohto ustanovenia, sú vytlačené mená autora(-ov) diela, iba ak by autor alebo autori výslovne odmietol alebo odmietli byť menovaní. Na výtlačkoch je tiež vytlačené jasne viditeľné oznámenie o spoločnej podpore zmluvných strán. |
IV. NEZVEREJŇOVANÉ INFORMÁCIE
A. Písomne nezverejňované informácie
|
1. |
Každá zmluvná strana, prípadne účastníci, označia čo najskôr, podľa možnosti už v pláne riadenia technológie, tie informácie, ktoré si neželajú podľa tejto zmluvy zverejniť a vezmú pritom inter alia do úvahy tieto kritériá:
Zmluvné strany a účastníci môžu v určitých prípadoch súhlasiť s tým, že ak nie je určené inak, časti alebo celá poskytnutá informácia vymenená alebo vzniknutá počas spoločného výskumu podľa tejto zmluvy sa nezverejňuje. |
|
2. |
Každá zmluvná strana zabezpečí, že nezverejňované informácia podľa tejto zmluvy a jej následne privilegovaná povaha ako taká je druhou zmluvnou stranou ľahko rozpoznateľná, napríklad pomocou vhodného označenia alebo nápisu „obmedzené“. Toto platí tiež na akúkoľvek reprodukciu danej informácie v celku alebo jej časti.
Zmluvná strana, ktorá prijme nezverejňovanú informáciu podľa tejto dohody rešpektuje jej privilegovanú povahu. Tieto obmedzenia automaticky neplatia po tom, čo ju jej vlastník zverejnil bez obmedzení vzhľadom na odborníkov v danej oblasti. |
|
3. |
Zmluvná strana môže zverené nezverejňované informácie rozširovať medzi osoby zmluvnej strany alebo osoby, ktoré zamestnáva, a iné príslušné oddelenia alebo agentúry prijímajúcej zmluvnej strany, ktoré sú autorizované na špeciálne účely prebiehajúceho spoločného výskumu, za predpokladu, že všetky informácie rozširované týmto spôsobom sú predmetom dohody o utajovaní a ako také sú ľahko rozpoznateľné vyššie uvedeným spôsobom. |
|
4. |
S predchádzajúcim písomným súhlasom zmluvnej strany, ktorá nezverejňované informácie podľa tejto dohody poskytuje, môže prijímajúca zmluvná strana tieto nezverejňované informácie rozšíriť na širší okruh adresátov, ako je uvedené v odseku 3. Zmluvné strany spolupracujú na vývoji postupov žiadania a získavania predchádzajúceho písomného súhlasu na uvedené širšie rozšírenie informácií a každá zmluvná strana bude garantovať taký súhlas do miery povolenej jej domácimi stratégiami, nariadeniami a zákonmi. |
B. Nepísané nezverejňované informácie
Zmluvné strany alebo ich účastníci zaobchádzajú s nepísanými nezverejňovanými informáciami alebo inými tajnými či privilegovanými informáciami poskytnutými na seminároch a iných stretnutiach organizovaných podľa tejto dohody alebo s informáciami, ktoré vzniknú počas krátkodobého pracovného pomeru personálu, využitia zariadení alebo spoločných projektov v súlade s pravidlom definovaným pre písomné informácie v dohode za predpokladu, že prijímateľ daných nezverejňovaných alebo iných tajných či privilegovaných informácií bol v čase ich prijatia oboznámený so skutočnosťou, že príslušné informácie sú tajné.
C. Kontrola
Každý zmluvná strana urobí všetko pre to, aby zabezpečila, že nezverejňované informácie, ktoré sa prijmú podľa tejto dohody, sú kontrolované tak, ako je ustanovené v dohode. V prípade, že jedna zo zmluvných strán zistí, alebo sa dá logicky očakávať, že nebude schopná dodržať ustanovenia o nešírení informácií v odsekoch A a B, okamžite o tom informuje druhú zmluvnú stranu. Zmluvné strany potom prediskutujú a určia ďalší vhodný postup.
(*1) Definície pojmov uvádzaných v týchto zásadách sú uvedené v prílohe II.
(*2) Určujúce charakteristiky týchto plánov sú uvedené v prílohe III.
PRÍLOHA II
DEFINÍCIE
1. DUŠEVNÉ VLASTNÍCTVO: má význam uvedený v článku 2 Dohovoru Svetovej organizácie duševného vlastníctva podpísaného v Štokholme 14. júla 1967.
2. ÚČASTNÍK: každá fyzická alebo právnická osoba, vrátane zmluvných strán, ktorá sa zúčastňuje na projekte podľa tejto dohody.
3. SPOLOČNÝ VÝSKUM: výskum, ktorý sa implementuje a/alebo financuje spoločnými príspevkami zmluvných strán a podľa potreby v spolupráci s účastníkmi oboch zmluvných strán.
4. INFORMÁCIE: vedecké alebo technické údaje, výsledky alebo metódy výskumu a vývoja, ktoré pochádzajú zo SPOLOČNÉHO VÝSKUMU, alebo iné informácie, ktoré zmluvné strany a/alebo účastníci zapojení do SPOLOČNÉHO VÝSKUMU považujú za nevyhnutné poskytnúť alebo vymeniť podľa tejto zmluvy alebo výskumu v jej zmysle.
PRÍLOHA III
PRÍZNAČNÉ VLASTNOSTI PLÁNU RIADENIA TECHNOLÓGIE (PRT)
PRT je špecifickou dohodou, ktorú uzatvoria účastníci medzi sebou, o implementácii spoločného výskumu a príslušných právach a povinnostiach jednotlivých účastníkov. Vzhľadom na DV, PRT sa zvyčajne inter alia týka: vlastníctva, ochrany, použitia práv na účely výskumu a vývoja, využívania a šírenia, vrátane úprav a postupov na spoločné zverejnenie, práv a povinností hosťovských výskumníkov a postupy pri urovnávaní sporov. PRT môže tiež upravovať predchádzajúce a podkladové informácie, licencovanie a dosiahnuté výsledky.
|
7.6.2005 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 143/34 |
ROZHODNUTIE KOMISIE
z 2. júna 2005,
ktorým sa mení a dopĺňa dodatok A k prílohe VIII k Aktu o pristúpení z roku 2003, pokiaľ ide o niektoré prevádzkarne v sektore mlieka, rýb a mäsa v Lotyšsku
[oznámené pod číslom K(2005) 1609]
(Text s významom pre EHP)
(2005/420/ES)
KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,
so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,
so zreteľom na Akt o pristúpení Českej republiky, Estónska, Cypru, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Malty, Poľska, Slovinska a Slovenska (1), a najmä na jeho prílohu VIII kapitolu 4 oddiel B pododdiel I ods. 1 písm. d),
keďže:
|
(1) |
Lotyšsku sa poskytli prechodné obdobia, ktoré sa týkajú niektorých prevádzkarní uvedených v dodatku A (2) k prílohe VIII k Aktu o pristúpení z roku 2003. Tento dodatok sa zmenil a doplnil rozhodnutiami Komisie 2004/460/ES (3) a 2004/472/ES (4). |
|
(2) |
Lotyšsko predložilo vyhlásenie, v ktorom uvádza, že niektoré prevádzkarne v sektore mlieka, rýb a mäsa dokončili modernizačný proces a v súčasnosti úplne vyhovujú právnym predpisom Spoločenstva. Okrem toho niektoré prevádzkarne ukončili svoju činnosť. |
|
(3) |
Je preto vhodné príslušne zmeniť a doplniť dodatok A k prílohe VIII k Aktu o pristúpení z roku 2003. V záujme zrozumiteľnosti by sa však dodatok mal nahradiť. |
|
(4) |
O opatreniach ustanovených v tomto rozhodnutí bol informovaný Stály výbor pre potravinový reťazec a zdravie zvierat, |
PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:
Článok 1
Dodatok A k prílohe VIII k Aktu o pristúpení z roku 2003 sa nahrádza znením prílohy k tomuto rozhodnutiu.
Článok 2
Toto rozhodnutie je určené členským štátom.
V Bruseli 2. júna 2005
Za Komisiu
Markos KYPRIANOU
člen Komisie
(1) Ú. v. EÚ L 236, 23.9.2003, s. 33.
(2) Ú. v. EÚ C 227, 23.9.2003, s. 104.
PRÍLOHA
„Dodatok A
podľa kapitoly 4 oddielu B pododdielu I bodu 1 prílohy VIII (*1)
Zoznam prevádzkarní vrátane nedostatkov a časových lehôt na ich odstránenie
Prevádzkarne na spracovanie mäsa
|
Č. |
Vet. č. |
Názov prevádzkarne |
Nedostatky |
Dátum dosiahnutia úplného súladu |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
1. |
|
Talsu gaļa, Akciju sabiedrība |
smernica Rady 64/433/EHS:
smernica Rady 77/99/EHS:
smernica Rady 94/65/ES:
|
31.12.2005 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
2. |
|
Tukuma gaļas pārstrādes sabiedrība, Akciju sabiedrība |
smernica Rady 64/433/EHS:
smernica Rady 77/99/EHS:
smernica Rady 94/65/ES:
|
31.12.2005 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
3. |
|
Triāls filiāle „Valmieras gaļas kombināts“, Sabiedrība ar ierobežotu atbildību |
smernica Rady 64/433/EHS:
smernica Rady 77/99/EHS:
smernica Rady 94/65/ES:
|
31.12.2005 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
4. |
|
Gravendāle, Sabiedrība ar ierobežotu atbildību |
smernica Rady 64/433/EHS:
smernica Rady 77/99/EHS:
smernica Rady 94/65/ES:
|
31.12.2005 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
5. |
|
Putnu fabrika Ķekava, Akciju sabiedrība |
smernica Rady 71/118/EHS:
smernica Rady 77/99/EHS:
smernica Rady 94/65/ES:
|
31.12.2005 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
6. |
|
Erso7, Sabiedrība ar ierobežotu atbildību |
smernica Rady 64/433/EHS:
smernica Rady 77/99/EHS:
|
31.12.2005 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
7. |
|
Strautmaļi, Zemnieku saimniecība |
smernica Rady 64/433/EHS:
smernica Rady 77/99/EHS:
|
31.12.2005 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
8. |
|
Bērzlejas, Zemnieku saimniecība |
smernica Rady 64/433/EHS:
smernica Rady 77/99/EHS:
|
31.12.2005 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
9. |
|
GPC Smārde, Sabiedrība ar ierobežotu atbildību |
smernica Rady 64/433/EHS:
smernica Rady 77/99/EHS:
|
31.12.2005“ |
(*1) Znenie prílohy VIII pozri: Ú. v. EÚ L 236, 23.9.2003, s. 824.
|
7.6.2005 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 143/38 |
ROZHODNUTIE KOMISIE
z 3. júna 2005,
ktorým sa mení a dopĺňa dodatok B k prílohe IX k Aktu o pristúpení z roku 2003, pokiaľ ide o niektoré prevádzkarne v sektore mäsa, mlieka a rýb v Litve
[oznámené pod číslom K(2005) 1633]
(Text s významom pre EHP)
(2005/421/ES)
KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,
so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,
so zreteľom na Akt o pristúpení Českej republiky, Estónska, Cypru, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Malty, Poľska, Slovinska a Slovenska (1), a najmä na jeho prílohu IX kapitolu 5 oddiel B pododdiel I ods. 1 písm. d),
keďže:
|
(1) |
Litve sa poskytli prechodné obdobia, ktoré sa týkajú niektorých prevádzkarní uvedených v dodatku B prílohy IX k Aktu o pristúpení z roku 2003. |
|
(2) |
Dodatok B k prílohe IX k Aktu o pristúpení z roku 2003 sa zmenil a doplnil rozhodnutiami Komisie 2004/472/ES (2) a 2004/473/ES (3). |
|
(3) |
V súlade s úradným vyhlásením príslušného litovského úradu ukončili niektoré prevádzkarne v sektore mäsa, mlieka a rýb modernizačný proces a sú tak v úplnom súlade s právnymi predpismi Spoločenstva. Okrem toho niektoré prevádzkarne ukončili svoju činnosť. |
|
(4) |
Dodatok B k prílohe IX k Aktu o pristúpení z roku 2003 by sa preto mal zodpovedajúcim spôsobom zmeniť a doplniť. V záujme zrozumiteľnosti by sa mal nahradiť. |
|
(5) |
O opatreniach ustanovených v tomto rozhodnutí bol informovaný Stály výbor pre potravinový reťazec a zdravie zvierat, |
PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:
Článok 1
Dodatok B k prílohe IX k Aktu o pristúpení z roku 2003 sa nahrádza znením prílohy k tomuto rozhodnutiu.
Článok 2
Toto rozhodnutie je určené členským štátom.
V Bruseli 3. júna 2005
Za Komisiu
Markos KYPRIANOU
člen Komisie
(1) Ú. v. EÚ L 236, 23.9.2003, s. 33.
PRÍLOHA
„Dodatok B
podľa kapitoly 5 oddielu B pododdielu I prílohy IX (*1)
Zoznam prevádzkarní vrátane nedostatkov a časových lehôt na ich odstránenie
PREVÁDZKARNE NA SPRACOVANIE MÄSA
Prvotný zoznam
|
Č. |
Vet. č. |
Názov prevádzkarne |
Nedostatky |
Dátum dosiahnutia úplného súladu |
||||||||||||||||||||||||
|
1. |
77-23 |
UAB „Jatkančių mėsinė“, Jatkančių k., Tauragės r., Tauragės aps. |
smernica Rady 64/433/EHS:
smernica Rady 77/99/EHS:
|
1.11.2006 |
||||||||||||||||||||||||
|
2. |
77-02 |
UAB „Stragutės mėsa“ |
smernica Rady 64/433/EHS:
smernica Rady 77/99/EHS:
|
1.11.2006 |
||||||||||||||||||||||||
|
3. |
88-01 |
AB „Grabupėliai“ |
smernica Rady 64/433/EHS:
smernica Rady 77/99/EHS:
|
1.11.2006 |
||||||||||||||||||||||||
|
Vysokokapacitné prevádzkarne na spracovanie mäsa |
||||||||||||||||||||||||||||
|
4. |
41-20 |
UAB „Rukesa ir ko“ |
smernica Rady 64/433/EHS:
smernica Rady 77/99/EHS:
|
1.5.2006 |
||||||||||||||||||||||||
|
5. |
72-01 |
BĮ „Litmos“ |
smernica Rady 64/433/EHS:
smernica Rady 77/99/EHS:
smernica Rady 94/65/ES:
|
1.11.2006 |
||||||||||||||||||||||||
|
6. |
11 |
AB „Vilniaus mėsos kombinatas“ |
smernica Rady 77/99/EHS:
|
1.12.2004 |
||||||||||||||||||||||||
|
7. |
01-23 |
UAB „Esla“ |
smernica Rady 77/99/EHS:
|
1.12.2004 |
||||||||||||||||||||||||
|
8. |
01-29 |
UAB „Naujasodžio mėsa“ |
smernica Rady 77/99/EHS:
|
1.12.2005 |
||||||||||||||||||||||||
|
Nízkokapacitné prevádzkarne na spracovanie mäsa |
||||||||||||||||||||||||||||
|
9. |
77-32 |
V. Pietarienės IĮ |
smernica Rady 64/433/EHS:
smernica Rady 77/99/EHS:
|
1.1.2006 |
||||||||||||||||||||||||
|
10. |
27-13 |
UAB „Guostė“ |
smernica Rady 64/433/EHS:
smernica Rady 77/99/EHS:
|
1.11.2006 |
||||||||||||||||||||||||
Dodatočný zoznam
|
Č. |
Veterinárne schvaľovacie číslo |
Názov a adresa prevádzkarne |
Sektor: mäso |
Dátum súladu |
|||
|
Činnosť prevádzkarní |
|||||||
|
Čerstvé mäso, zabitie, rozrábka |
Mäsové výrobky |
Mleté mäso, mäsové prípravky |
Chladia-renský sklad |
||||
|
1. |
16 |
UAB „Alytaus mėsinė“, Pramonės g. 16, Alytaus m., Alytaus aps. |
X |
|
|
|
1.5.2005 |
|
2. |
84 02 |
UAB „Samsonas“, Striūpų k., Šakių sen., Šakių r., Marijampolės aps. |
X |
|
|
|
1.5.2005 |
|
3. |
57 03 |
ŽŪB „Antašavos centras“, Astravų k., Kupiškio r., Panevėžio aps. |
X |
|
|
|
1.5.2005 |
|
4. |
87 11 |
ŽŪB „Kontautėliai“, Kantautalių k., Šilalės r., Tauragės aps. |
X |
|
|
|
1.5.2005 |
|
5. |
88 19 |
UAB „Aisytė“, Vilkyčių k., Šilutės r., Klaipėdos aps. |
X |
X |
X |
|
1.5.2005 |
|
6. |
91 01 |
UAB „Kužių agroįmonė“, Kužių k., Šiaulių r., Šiaulių aps. |
X |
X |
X |
1.5.2005 |
|
|
7. |
54 13 |
UAB „Molavėna“, Beržėnų k., Kelmės r., Šiaulių aps. |
X |
X |
X |
|
1.5.2005 |
|
8. |
65 23 |
ŽŪK „Getautų ūkininkas“, Getautų k., Pakruojo r., Šiaulių aps. |
X |
X |
X |
1.5.2005 |
|
|
9. |
32 02 |
UAB „Norpa“, Šapnagių k., Akmenės r., Šiaulių aps. |
X |
X |
X |
1.5.2005 |
|
|
10. |
71 16 |
UAB „Ropokalnis“, Žvejų g. 2, Šeduva, Radviliškio r., Šiaulių aps. |
X |
X |
X |
|
1.5.2005 |
|
11. |
68 03 |
UAB „Burgis“, Babrungėnų k., Babrungo sen., Plungės r., Telšių aps. |
X |
X |
X |
|
1.5.2005 |
|
12. |
41 05 |
UAB „Cesta“, Žemoji Riešė, Vilniaus r., Vilniaus aps. |
X |
X |
X |
1.5.2005 |
|
|
13. |
85 18 |
UAB „Olkusjana“, Jašiūnų k., Šalčininkų r., Vilniaus aps. |
X |
X |
X |
|
1.5.2005 |
|
14. |
81 07 |
UAB „Geras skonis“, Alionių k., Ukmergės r., Vilniaus aps. |
X |
X |
X |
1.5.2005 |
|
|
15. |
49 03 |
UAB „Gelombickienė ir partneriai“, Slėnio g. 2, Rumšiškės, Kaišiadorių r., Kauno aps. |
|
X |
|
|
1.5.2005 |
|
16. |
51 08 |
I. Medžiuvienės f. „Čečeta“, Čečetų k., K. Rūdos sen., K. Rūdos sav., Marijampolės aps. |
|
X |
X |
|
1.5.2005 |
|
17. |
39 24 |
UAB „Damsa“, Basanavičiaus g. 57, Kybartai, Vilkaviškio r., Marijampolės aps. |
|
X |
X |
|
1.5.2005 |
|
18. |
51 10 |
UAB „Sasnelė“, Bitikų k. Sasnavos sen., Marijampolės sav., Marijampolės aps. |
|
X |
X |
1.5.2005 |
|
|
19. |
51 02 |
UAB „Lavirda“, Patašinės k., Marijampolės sen., Marijampolės sav., Marijampolės aps. |
|
X |
X |
|
1.5.2005 |
|
20. |
91 08 |
Šlepkų ŽŪB, Gergždos k., Šiaulių r., Šiaulių aps. |
X |
X |
X |
|
1.5.2005 |
|
21. |
47 26 |
ŽŪB „Delikatesas“, Kudirkos g. 2, Joniškio r., Šiaulių aps. |
X |
X |
X |
1.5.2005 |
|
|
22. |
34 04 |
UAB „Agrogrupė“, Katlierių k., Skiemonių sen., Anykščių r., Utenos aps. |
X |
X |
X |
|
1.5.2005 |
|
23. |
67 14 |
ŽŪK „Mikoliškio paukštynas“, Mykoliškio k., Pasvalio r., Panevėžio aps. |
X |
|
|
1.5.2005 |
|
PREVÁDZKARNE NA SPRACOVANIE RÝB
Prvotný zoznam
|
Č. |
Vet. č. |
Názov prevádzkarne |
Nedostatky |
Dátum dosiahnutia úplného súladu |
||||||||||
|
1. |
66-25 |
UAB „Lipresa“ |
smernica Rady 91/493/EHS:
|
1.11.2006 |
||||||||||
|
2. |
55-27 |
UAB „Myxum“ |
smernica Rady 91/493/EHS:
|
1.11.2006 |
Dodatočný zoznam
|
Č. |
Veterinárne schvaľovacie číslo |
Názov a adresa prevádzkarne |
Sektor: ryby |
Dátum súladu |
|
Činnosť prevádzkarní |
||||
|
Ryby a rybie výrobky |
||||
|
1. |
55 31 |
L. Šemetulskio IĮ, Girkaliai, Kretingalė, Klaipėdos r. |
X |
1.5.2005 |
PREVÁDZKARNE NA SPRACOVANIE MLIEKA
Prvotný zoznam
|
Č. |
Vet. č. |
Názov prevádzkarne |
Nedostatky |
Dátum dosiahnutia úplného súladu |
||||
|
1. |
54-01P |
UAB „Kelmės pieninė“ |
smernica Rady 92/46/EHS:
|
1.11.2006 |
Dodatočný zoznam
|
Č. |
Veterinárne schvaľovacie číslo |
Názov a adresa prevádzkarne |
Sektor: mlieko |
Dátum súladu |
|
Činnosť prevádzkarní |
||||
|
Mlieko a mliečne výrobky |
||||
|
1. |
47 01 P |
ŽŪB „Bariūnai“, Bariūnų k., Joniškio r., Šiaulių aps. |
X |
1.5.2005“ |
(*1) Znenie prílohy IX pozri: Ú. v. EÚ L 236, 23.9.2003, s. 836.
|
7.6.2005 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
L 143/45 |
ROZHODNUTIE KOMISIE
z 3. júna 2005,
ktorým sa povoľuje Francúzsku, aby používalo systém stanovený v hlave I nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1760/2000 nahrádzajúci štatistické zisťovania o hovädzom dobytku
[oznámené pod číslom K(2005) 1626]
(Iba francúzsky text je autentický)
(Text s významom pre EHP)
(2005/422/ES)
KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,
so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,
so zreteľom na smernicu Rady 93/24/EHS z 1. júna 1993 o štatistických zisťovaniach, ktoré sa majú vykonávať v oblasti výroby z hovädzieho dobytka (1), a najmä na jeho článok 1 ods. 2 a 3,
keďže:
|
(1) |
Hlava I nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (2) (ES) č. 1760/2000 zavádza systém na identifikáciu a registráciu hovädzieho dobytka. |
|
(2) |
Rozhodnutie Komisie 2001/399/ES uznáva plne prevádzkyschopný charakter francúzskej databázy pre hovädzí dobytok (3). |
|
(3) |
V súlade so smernicou 93/24/EHS možno členským štátom na ich vlastnú žiadosť povoliť používanie informačných administratívnych zdrojov, ktoré nahrádzajú štatistické zisťovania o hovädzom dobytku, aby spĺňali záväzky dotknutej smernice. |
|
(4) |
Francúzsko predložilo 5. októbra 2004 žiadosť vzhľadom na nahradenie štatistického zisťovania o hovädzom dobytku používaním systému identifikácie a registrácie hovädzieho dobytka (SIEB). Na základe jej žiadosti Francúzsko postúpilo technickú dokumentáciu o štruktúre a najnovšej databáze, ktoré sú uvedené v hlave I nariadenia (ES) č. 1760/2000, ako aj o výpočtových metódach štatistických informácií. |
|
(5) |
Francúzsko osobitne navrhlo výpočtové metódy na získanie štatistických informácií pre kategórie uvedené v článku 3 ods. 1 smernice 93/24/EHS, ktoré sa nenachádzajú priamo v databáze uvedenej v hlave I nariadenia (ES) č. 1760/2000. Francúzsko by malo vziať do úvahy všetky náležité opatrenia na zabezpečenie presnosti štatistických údajov pri výpočtových metódach. |
|
(6) |
Po preskúmaní a analýze technickej dokumentácie oznámenej francúzskymi orgánmi vyplýva, že by mala byť žiadosť prijatá. |
|
(7) |
Uvedené rozhodnutie je v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre poľnohospodársku štatistiku ustanoveného rozhodnutím Rady 72/279/EHS (4), |
PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:
Článok 1
Francúzsko je oprávnené nahradiť štatistické zisťovania o hovädzom dobytku podľa smernice 93/24/EHS použitím systému pre identifikáciu a registráciu hovädzieho dobytka stanoveného v hlave I nariadenia (ES) č. 1760/2000, aby získalo všetky požadované štatistické informácie, s cieľom zohľadniť povinnosti požadované dotknutou smernicou.
Článok 2
Ak systém uvedený v prvom článku prestane byť výkonný alebo ak bude jeho obsah prinášať iba slabé štatistické informácie pre všetky alebo určité kategórie hovädzieho dobytka, Francúzsko sa znovu vráti k používaniu systému štatistických zisťovaní, na účely vyhodnotiť všetok hovädzí dobytok alebo jeho príslušné kategórie.
Článok 3
Toto rozhodnutie je adresované Francúzskej republike.
V Bruseli 3. júna 2005
Za Komisiu
Joaquín ALMUNIA
člen Komisie
(1) Ú. v. ES L 149, 21.6.1993, s. 5. Smernica naposledy zmenená a doplnená nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1882/2003 (Ú. v. EÚ L 284, 31.10.2003, s. 1).
(2) Ú. v. ES L 204, 11.8.2000, s. 1. Nariadenie zmenené a doplnené Aktom o pristúpení z roku 2003.