European flag

Úradný vestník
Európskej únie

SK

Séria C


C/2024/884

6.2.2024

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Upravený balík pre novú generáciu vlastných zdrojov

[COM(2023) 330 final]

Zmenený návrh rozhodnutia Rady, ktorým sa mení rozhodnutie (EÚ, Euratom) 2020/2053 o systéme vlastných zdrojov Európskej únie

[COM(2023) 331 final – 2021/0430 (CNS)]

(C/2024/884)

Spravodajkyňa:

Katrīna ZARIŅA

Spoluspravodajca:

Philip VON BROCKDORFF

Žiadosť o konzultáciu

Európska komisia, 18. 7. 2023

Rada Európskej únie, 19. 7. 2023

Právny základ

článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre hospodársku a menovú úniu, hospodársku a sociálnu súdržnosť

Prijaté v sekcii

5. 10. 2023

Prijaté v pléne

25. 10. 2023

Plenárne zasadnutie č.

582

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

169/04/04

1.   Závery a odporúčania

1.1.

Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) uznáva úsilie Komisie navrhnúť nové vlastné zdroje a zaručiť spoľahlivý a udržateľný rozpočet EÚ. Z dlhodobého hľadiska predstavuje rozpočet EÚ jeden z hlavných pilierov hospodárskej integrácie a sociálnej súdržnosti EÚ a jej globálnej konkurencieschopnosti.

1.2.

EHSV podporuje návrh týkajúci sa strednodobej revízie viacročného finančného rámca (VFR) na roky 2021 – 2027 postupne zvyšovať podiel vlastných zdrojov EÚ k pomeru príjmu získanému z príspevkov členských štátov založených na ich HND. Hospodársky pokles spôsobený pandémiou covidu-19, nástroj NextGenerationEU, Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti, podpora poskytovaná Ukrajine na jej obnovu, politiky zamerané na strategickú autonómiu a spravodlivá, zelená a digitálna transformácia mali vplyv na rozpočtové potreby EÚ, ktoré si budú vyžadovať zvýšenie príspevkov členských štátov k existujúcim vlastným zdrojom EÚ.

1.3.

EHSV takisto vo všeobecnosti podporuje upravený balík Európskej komisie pre novú generáciu vlastných zdrojov, pričom chápe, že je dočasný a obmedzuje sa na splácanie finančných prostriedkov použitých na financovanie nástroja NextGenerationEU.

1.4.

EHSV vyzýva Európsky parlament a Radu EÚ, aby prijali upravený balík pre novú generáciu vlastných zdrojov ešte pred budúcimi voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2024 a pred skončením súčasného politického funkčného obdobia.

1.5.

EHSV sa však domnieva, že otázke vlastných zdrojov a rozpočtovej kapacity EÚ nebola venovaná dostatočná pozornosť potrebná na vyriešenie všetkých jej aspektov. Hĺbková, ale časovo ohraničená diskusia so sociálnymi partnermi a organizáciami občianskej spoločnosti by sa mala uskutočniť bezodkladne a v súlade s ďalším funkčným obdobím inštitúcií EÚ. Ide o mimoriadne naliehavú diskusiu, ktorá by sa mala zamerať aj na fiškálnu schopnosť EÚ financovať svoj vlastný ambiciózny, ale potrebný program. Dôležitým príspevkom do tejto diskusie sú v tejto súvislosti návrhy týkajúce sa vlastných zdrojov, ktoré Európsky parlament predložil 10. mája 2023 (1) a ktoré EHSV vo všeobecnosti podporuje.

1.6.

EHSV zdôrazňuje, že vplyvom výdavkov z rozpočtu Únie súvisiacich so splácaním nástroja NextGenerationEU sa nesmie znížiť financovanie iných programov alebo investícií EÚ v rámci súčasného a budúceho VFR. Tento aspekt má naďalej zásadný význam z hľadiska hospodárskej integrácie a sociálnej súdržnosti EÚ, ako aj globálnej konkurencieschopnosti EÚ a postpandemickej obnovy v strednodobom horizonte.

1.7.

EHSV uznáva, že je potrebné a naliehavé doplniť úpravy už navrhovaných nových vlastných zdrojov a predložiť nové dodatočné vlastné zdroje. EHSV zároveň opakuje, že je nutná štrukturálna modernizácia systému vlastných zdrojov, ktorá by mala podporovať digitálne a environmentálne ciele a ciele týkajúce sa udržateľného hospodárskeho rastu.

1.8.

EHSV sa domnieva, že príjmy pochádzajúce zo systému obchodovania s emisiami (ETS) by mali podporovať úsilie členských štátov zavádzať opatrenia na dekarbonizáciu podnikov pôsobiacich v odvetviach, v ktorých sa príjmy vyberajú. Podiel príjmov z ETS určených do rozpočtu EÚ by mal preto podliehať prísnemu posúdeniu a konsenzu medzi Komisiou a členskými štátmi.

1.9.

EHSV sa domnieva, že k prioritám by mali patriť produktivita a konkurencieschopnosť európskych podnikov. Zároveň uznáva, že potenciálny vplyv tohto nového vlastného zdroja na konkurencieschopnosť podnikov vrátane možnej revízie vnútroštátnych politík v oblasti dane z príjmov právnických osôb by sa mal riadne posúdiť a že administratívne zaťaženie orgánov verejnej správy a podnikov by sa malo obmedziť na minimum. Zdroje by sa mali využívať strategicky, aby sa posilnila konkurencieschopnosť a udržateľnosť EÚ a podporovali sa inovácie, ako aj sociálna a fiškálna spravodlivosť a environmentálne ciele.

1.10.

EHSV poukazuje na to, že štatistický vlastný zdroj založený na ziskoch podnikov by mohol pre národné štatistické úrady a podniky predstavovať administratívnu záťaž, ktorá je neoddeliteľne spojená s každým novým vlastným zdrojom. Hoci sa táto dodatočná záťaž v porovnaní s alternatívami považuje za okrajovú, EHSV zdôrazňuje, že administratívnej záťaži – najmä v prípade podnikov – by sa malo predchádzať alebo by sa táto záťaž mala minimalizovať.

1.11.

EHSV považuje za potrebné použiť kvantitatívne analýzy na posúdenie toho, ako by sa navrhované opatrenia realizovali v praxi. Objem očakávaných príjmov z každého nového vlastného zdroja a navrhované technické úpravy musia byť podložené komplexnými prognózami a mala by sa zaručiť transparentnosť, aby ich členské štáty akceptovali. Komisia by preto mala vypracovať hodnotenia na úrovni jednotlivých krajín a v prípade potreby aj na regionálnej úrovni s cieľom stanoviť očakávané príspevky z rozpočtov členských štátov.

1.12.

EHSV súhlasí s Komisiou, že vykonávanie prvého piliera dohody OECD/G20 by malo mať prednosť pred ostatnými opatreniami v digitálnom sektore. EHSV sa domnieva, že je nevyhnutné urýchliť ratifikáciu tejto dohody. V tejto súvislosti by chcel EHSV zdôrazniť, že Komisia by mala urýchlene nadviazať na vykonávanie prvého piliera OECD začatím technickej práce na podporu smernice EÚ o vlastnom zdroji založenom na prvom pilieri.

1.13.

EHSV uznáva, že vo všeobecnosti by dočasný štatistický vlastný zdroj mohol prispieť k financovaniu nástroja NextGenerationEU až do zavedenia mechanizmu BEFIT. EHSV zároveň požaduje dôkladné posúdenie účinnosti existujúcich vlastných zdrojov a poukazuje na to, že je nevyhnutné zabezpečiť dodržiavanie už zavedených pravidiel a dokončiť a vykonávať začaté reformy.

2.   Všeobecné pripomienky

2.1.

V decembri 2021 Komisia navrhla tri nové vlastné zdroje na financovanie rozpočtu EÚ: príspevok zo systému obchodovania s emisiami (ETS), príspevok z mechanizmu uhlíkovej kompenzácie na hraniciach (CBAM) a vlastný zdroj založený na podiele zo zostatkového zisku nadnárodných podnikov podľa dohody OECD/G20 (prvý pilier).

2.2.

EHSV plne podporuje návrh týkajúci sa strednodobej revízie VFR na roky 2021 – 2027 postupne zvyšovať podiel vlastných zdrojov EÚ k pomeru príjmu získanému z príspevkov členských štátov založených na HND (2). Od prijatia VFR vznikli nové potreby financovania EÚ vzhľadom na hospodársky pokles spôsobený pandémiou covidu-19, nástroj NextGenerationEU, Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti, podporu poskytovanú Ukrajine na jej obnovu a financovanie investícií zameraných na zaistenie strategickej autonómie EÚ v rôznych oblastiach, najmä v ekologickom priemysle.

2.3.

Návrh Komisie je naliehavý vzhľadom na to, že dlhopisy EÚ, ktoré slúžia na financovanie Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, sa splácajú s vyššími úrokovými sadzbami. EHSV súhlasí s rozsahom pôsobnosti návrhu a podporuje jeho skoré prijatie pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu. V súlade s uznesením Európskeho parlamentu však EHSV zdôrazňuje, že v budúcnosti je potrebné zabezpečiť viac príjmov pre rozpočet EÚ. Výbor sa domnieva, že tento druhý krok musí nasledovať po naliehavo potrebnej hĺbkovej diskusii o fiškálnej schopnosti EÚ udržateľne financovať spoločné európske ciele, v ktorej by organizovaná občianska spoločnosť mala zohrávať kľúčovú úlohu.

2.4.

EHSV uznáva úsilie Komisie – v súlade s článkom 322 ods. 2 ZFEÚ a článkom 9 ods. 3 rozhodnutia Rady (EÚ, Euratom) 2020/2053 (3) – navrhnúť nové vlastné zdroje a zaručiť silný a udržateľný rozpočet EÚ. Z dlhodobého hľadiska predstavuje rozpočet EÚ jeden z hlavných pilierov hospodárskej integrácie a sociálnej súdržnosti EÚ a jej globálnej konkurencieschopnosti.

2.5.

EHSV uznáva potrebu stabilného rámca, ktorým sa zaručí, že európsky rozpočet bude pružne reagovať na nepredvídané otrasy, ktoré sa môžu vyskytnúť v budúcnosti. V tomto rámci sa musí zohľadniť, že je nutné splatiť kapitál a úroky z financovania nástroja NextGenerationEU, na ktorom sa členské štáty dohodli počas pandémie covidu-19.

2.6.

EHSV zdôrazňuje, že vplyvom výdavkov z rozpočtu Únie súvisiacich so splácaním nástroja NextGenerationEU sa nesmie znížiť financovanie iných programov alebo investícií EÚ v rámci súčasného a budúceho viacročného finančného rámca. Tento aspekt má v strednodobom horizonte naďalej zásadný význam pre hospodársku integráciu a sociálnu súdržnosť EÚ, ako aj pre globálnu konkurencieschopnosť EÚ počas postpandemickej obnovy.

2.7.

EHSV už vo svojich dvoch predchádzajúcich stanoviskách na tému Návrh rozhodnutia o vlastných zdrojoch (4) a na tému Druhý súbor nových vlastných zdrojov (5) uznal, že je potrebné a naliehavé doplniť úpravy už navrhovaných vlastných zdrojov a predložiť nové vlastné zdroje. Je to nevyhnutné na to, aby sa zabránilo zvýšeniu príspevku zo zdroja založeného na HND, keďže príspevky z balíka týkajúceho sa vlastných zdrojov predloženého v decembri 2021 sú nedostatočné.

2.8.

EHSV v zásade víta analýzu Komisie a jej návrh uverejnený v júni 2023 a týkajúci sa nového balíka vlastných zdrojov, ktorý zahŕňa revíziu pôvodného návrhu z decembra 2021 na vytvorenie troch nových zdrojov príjmov pre EÚ vrátane nového dočasného štatistického vlastného zdroja založeného na ziskoch podnikov. EHSV zároveň opakuje, že je nutná štrukturálna modernizácia systému vlastných zdrojov, ktorá by mala podporovať úsilie členských štátov o dosiahnutie cieľov digitálneho, ekologického a udržateľného hospodárskeho rastu.

2.9.

Európsky parlament v máji 2023 predložil celý rad nových zdrojov príjmov pre rozpočet EÚ vrátane vlastných zdrojov založených na dani z príjmov právnických osôb, dane z finančných transakcií, spravodlivého mechanizmu na hraniciach, dane z kryptoaktív, zelených vlastných zdrojov a vnútroštátnych príspevkov založených na štatistikách.

2.10.

EHSV vo svojom predchádzajúcom stanovisku na tému Druhý súbor nových vlastných zdrojov privítal niekoľko návrhov Európskeho parlamentu a predložil svoje vlastné odporúčania týkajúce sa možných nových vlastných zdrojov. EHSV pri tej istej príležitosti zopakoval, že každý návrh týkajúci sa vlastných zdrojov by mal byť sprevádzaný posúdením vplyvu ich účinnosti a vplyvu na podniky a domácnosti. EÚ by preto mala prioritne preskúmať ďalšie možnosti budúcich príjmov do rozpočtu EÚ, ktorými sa minimalizuje daňové zaťaženie európskych podnikov alebo občanov.

2.11.

Komisia vykonala analýzu potenciálnych možností nových zdrojov príjmov do rozpočtu EÚ, avšak EHSV s poľutovaním konštatuje, že viaceré možnosti navrhnuté Európskym parlamentom a EHSV sa v konečnom dôsledku nepovažovali za dostatočne vhodné a spoľahlivé na to, aby boli začlenené do návrhu Komisie. To znamená, že štatistický vlastný zdroj založený na odhade ziskov podnikov sa považuje za účinné dočasné riešenie, ktoré má „vysokú potenciálnu pridanú hodnotu“ (6).

2.12.

EHSV opakuje, že Komisia musí pri rozhodovaní o otázkach týkajúcich sa rozpočtu EÚ iniciovať širokú spoločenskú diskusiu a získať názory občanov, mimovládnych organizácií a organizácií občianskej spoločnosti, podnikov, orgánov verejnej správy a všetkých zainteresovaných strán. Touto zásadou by sa mali spoluzákonodarcovia EÚ vždy riadiť pri navrhovaní takých opatrení, ktoré neohrozujú financovanie iných programov EÚ a ktoré sú v súlade so zásadami proporcionality a sociálnej spravodlivosti.

2.13.

EHSV vyzýva Komisiu, aby vykonala ďalšie posúdenia a hodnotenia navrhovaných opatrení identifikovaných ako potenciálne vlastné zdroje, a vyjadruje pochybnosti o dlhodobej účinnosti a udržateľnosti zdrojov navrhnutých na splatenie finančných prostriedkov získaných na financovanie nástroja obnovy NextGenerationEU.

2.14.

V tejto súvislosti sa EHSV domnieva, že kritériá, ktoré Komisia použila vo svojom posúdení, napr. potenciál príjmov, jednoduchosť a rýchla mobilizácia príjmov, sú pomerne obmedzené. Hodnotenie ôsmich potenciálnych vlastných zdrojov vychádzalo z troch zásad čerpaných z obmedzeného počtu existujúcej literatúry o otázke príjmov EÚ. V dôsledku toho majú výsledky posúdenia väčšinou kvalitatívny charakter (7) a vytvárajú ďalšiu nejednoznačnosť, pokiaľ ide o dlhodobú účinnosť a udržateľnosť zdrojov.

2.15.

Na odstránenie tohto nedostatku EHSV považuje za potrebné použiť kvantitatívne analýzy navrhovaných opatrení. Objem očakávaných príjmov z každého nového vlastného zdroja a navrhované technické úpravy musia byť podložené komplexnými prognózami a mali by zaručovať transparentnosť, aby ich členské štáty mohli akceptovať. Komisia by preto mala vypracovať hodnotenia na úrovni jednotlivých krajín a v prípade potreby aj na regionálnej úrovni s cieľom stanoviť očakávaný tlak na rozpočty členských štátov. V prognózach by sa mali zohľadniť aj budúce scenáre vrátane hospodárskych otrasov alebo nových zdrojov finančnej nestability, v dôsledku ktorých dôjde k ďalším obmedzeniam rozpočtov členských štátov.

2.16.

EHSV tiež vyjadruje znepokojenie nad harmonogramom týkajúcim sa predloženia návrhu o nových vlastných zdrojoch. Vzhľadom na priority, ktoré predložilo španielske predsedníctvo Rady EÚ, a nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu v júni 2024 EHSV naliehavo vyzýva zúčastnené strany, aby do skončenia súčasného politického funkčného obdobia prijali upravený balík vlastných zdrojov.

2.17.

EHSV vyzýva Komisiu, aby naďalej identifikovala nové zdroje financovania na splácanie nástroja NextGenerationEU a financovanie rozpočtu EÚ. Ako už bolo uvedené, je zásadné, aby sa diskusia o skúmaní ďalších možností a riešení ich potenciálneho vplyvu v strednodobom a dlhodobom horizonte rozšírila a aby sa do nej zapojili všetci sociálni a hospodárski aktéri. EHSV sa domnieva, že zapojenie sociálnych partnerov a organizovanej občianskej spoločnosti do formálnych konzultácií má zásadný význam pre zavedenie vlastných zdrojov na financovanie splácania Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, ako aj pre revíziu širšieho systému vlastných zdrojov. Uľahčilo by sa tým dosiahnutie európskeho sociálneho konsenzu v súvislosti s rozpočtom EÚ. Výbor vyzýva Komisiu, aby sa vydala týmto smerom.

3.   Konkrétne pripomienky

3.1.

EHSV súhlasí s Komisiou, že vykonávanie prvého piliera dohody OECD/G20 by malo mať prednosť pred ostatnými opatreniami v digitálnom sektore. Keďže prvý pilier dohody OECD už rieši výzvy súvisiace so zdaňovaním v digitálnom sektore a technická práca na jeho vykonávaní stále prebieha, EHSV sa domnieva, že je nevyhnutné urýchliť ratifikáciu tejto dohody. V tejto súvislosti by chcel EHSV zdôrazniť, že Komisia by mala urýchlene nadviazať na vykonávanie prvého piliera dohody OECD začatím technickej práce na podporu smernice EÚ o vlastnom zdroji založenom na prvom pilieri.

3.2.

EHSV uznáva, že nedávny vývoj na trhoch s uhlíkom zvýšil príjmový potenciál systému obchodovania s emisiami (ETS). Hoci sa očakáva, že trhové ceny zostanú podľa Komisie (8) v nadchádzajúcich rokoch pevne nad úrovňou 55 EUR, EHSV sa domnieva, že príjmy z ETS by mali takisto podporovať úsilie členských štátov o zavedenie opatrení na dekarbonizáciu podnikov pôsobiacich v odvetviach, z ktorých sa vyberajú príjmy. Podiel príjmov z ETS určených do rozpočtu EÚ by mal preto podliehať prísnemu posúdeniu a konsenzu medzi Komisiou a členskými štátmi. Je však znepokojený úpravou vlastného zdroja založeného na ETS a návrhom zvýšiť sadzbu výberu na 30 % všetkých príjmov vytvorených systémom EÚ na obchodovanie s emisiami v porovnaní s pôvodne navrhovanými 25 %. To so sebou prináša riziko spomalenia procesov dekarbonizácie a vo všeobecnosti zelených investícií na národnej úrovni.

3.3.

Dosiahnutie klimatickej neutrality si vyžaduje značné úsilie členských štátov a zároveň zohľadnenie rôznych potrieb, nástrojov a opatrení špecifických pre jednotlivé krajiny. Preto je nutné podporovať ich kapacity a úsilie o dosiahnutie cieľov súvisiacich s klímou bez toho, aby sa narušil ich záväzok splatiť nástroj NextGenerationEU.

3.4.

EHSV víta skutočnosť, že navrhovaný štatistický vlastný zdroj má dočasný charakter. Zároveň uznáva, že potenciálny vplyv tohto nového vlastného zdroja na konkurencieschopnosť podnikov vrátane možnej revízie vnútroštátnych politík v oblasti dane z príjmov právnických osôb by sa mal riadne posúdiť a že administratívne zaťaženie orgánov verejnej správy a podnikov by sa malo obmedziť na minimum.

3.5.

EHSV berie na vedomie vyhlásenie Komisie, že nedostatočná daňová harmonizácia v EÚ odôvodňuje štatistický vlastný zdroj založený na ziskoch podnikov. Veľké nadnárodné podniky profitujú z tejto situácie presúvaním ziskov, daňovým plánovaním a využívaním asymetrie medzi daňovými systémami členských štátov. Je však potrebné mať jasnejší obraz o problematických aspektoch návrhu Komisie a vykonať dôkladné posúdenie potenciálnych príjmov. EHSV sa preto domnieva, že návrh na tento nový zdroj príjmov by sa mal opierať o komplexné posúdenie vplyvu.

3.6.

EHSV zdôrazňuje, že treba jasnejšie vymedziť nadnárodné podniky pôsobiace vo finančnom a nefinančnom sektore. V súvislosti s pracovným dokumentom útvarov Komisie (9) sú potrebné transparentnejšie informácie, aby sa identifikovali harmonizované štatistiky o príjmoch alebo ziskoch podnikov a ich zložení. Pomocou výpočtov založených na údajoch extrapolovaných z databázy Eurostatu NFSA by Komisia mala poskytnúť ľahko dostupné informácie na monitorovanie príspevku každého členského štátu do rozpočtu EÚ prostredníctvom dočasného štatistického vlastného zdroja.

3.7.

EHSV uznáva, že dočasný štatistický vlastný zdroj by vo všeobecnosti mohol prispieť k financovaniu programu NextGenerationEU až do zavedenia mechanizmu BEFIT.

V Bruseli 25. októbra 2023

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Oliver RÖPKE


(1)   Uznesenie Európskeho parlamentu o vlastných zdrojoch: nový začiatok pre financie EÚ, nový začiatok pre Európu.

(2)  Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Moderný rozpočet pre Úniu, ktorá chráni, posilňuje a obraňuje – Viacročný finančný rámec na roky 2021 – 2027 [COM(2018) 321 final] Návrh nariadenia Rady, ktorým sa stanovuje viacročný finančný rámec na roky 2021 až 2027 [COM(2018) 322 final/2 – 2018/0166 (APP)] Návrh rozhodnutia Rady o systéme vlastných zdrojov Európskej únie [COM(2018) 325 final – 2018/0135 (CNS)] Návrh nariadenia Rady o metódach a postupe sprístupňovania vlastných zdrojov založených na spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb, na systéme Európskej únie na obchodovanie s emisiami a na nerecyklovanom odpade z plastových obalov a o opatreniach na zabezpečenie požiadaviek na pokladničnú hotovosť [COM(2018) 326 final – 2018/0131 (NLE)] Návrh nariadenia Rady, ktorým sa stanovujú vykonávacie opatrenia týkajúce sa systému vlastných zdrojov Európskej únie [COM(2018) 327 final – 2018/0132 (APP)] Návrh nariadenia Rady, ktorým sa mení nariadenie (EHS, Euratom) č. 1553/89 o konečných jednotných dohodách o vyberaní vlastných zdrojov pochádzajúcich z dane z pridanej hodnoty [COM(2018) 328 final – 2018/0133 (NLE)] (Ú. v. EÚ C 440, 6.12.2018, s. 106).

(3)  Rozhodnutie Rady (EÚ, Euratom) 2020/2053 zo 14. decembra 2020 o systéme vlastných zdrojov Európskej únie a o zrušení rozhodnutia 2014/335/EÚ, Euratom (Ú. v. EÚ L 424, 15.12.2020, s. 1).

(4)  Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov Nová generácia vlastných zdrojov pre rozpočet EÚ [COM(2021) 566 final] – Návrh nariadenia Rady, ktorým sa mení nariadenie (EÚ, Euratom) 2020/2093, ktorým sa stanovuje viacročný finančný rámec na roky 2021 až 2027 [COM(2021) 569 final – 2021/0429 (APP)] – Návrh rozhodnutia Rady, ktorým sa mení rozhodnutie (EÚ, Euratom) 2020/2053 o systéme vlastných zdrojov Európskej únie [COM(2021) 570 final – 2021/0430 (CNS)] (Ú. v. EÚ C 323, 26.8.2022, s. 48).

(5)  Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Druhý súbor nových vlastných zdrojov (prieskumné stanovisko) (Ú. v. EÚ C 293, 18.8.2023. s. 13).

(6)   Návrh správy o vlastných zdrojoch: nový začiatok pre financie EÚ, nový začiatok pre Európu, Výbor pre rozpočet, Európsky parlament.

(7)  Zmenený návrh Rozhodnutie Rady, ktorým sa mení rozhodnutie (EÚ, Euratom) 2020/2053 o systéme vlastných zdrojov Európskej únie [COM(2023) 331 final].

(8)  Zmenený návrh Rozhodnutie Rady, ktorým sa mení rozhodnutie (EÚ, Euratom) 2020/2053 o systéme vlastných zdrojov Európskej únie [COM(2023) 331 final].

(9)  Zmenený návrh Rozhodnutie Rady, ktorým sa mení rozhodnutie (EÚ, Euratom) 2020/2053 o systéme vlastných zdrojov Európskej únie [COM(2023) 331 final].


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/884/oj

ISSN 1977-1037 (electronic edition)