European flag

Úradný vestník
Európskej únie

SK

Séria C


C/2023/148

16.10.2023

Žaloba podaná 1. septembra 2023 – Baltic International Bank/ECB

(Vec T-551/23)

(C/2023/148)

Jazyk konania: lotyština

Účastníci konania

Žalobkyňa: Baltic International Bank, SE (Riga, Lotyšsko) (v zastúpení: M. Supe a V. Supe, advokáti)

Žalovaná: Európska centrálna banka

Návrhy

Žalobkyňa navrhuje, aby Všeobecný súd:

zrušil rozhodnutie Európskej centrálnej banky ECB-SSM-2023-LV-2 WHD-2022-0014 z 3. júla 2023 o odňatí povolenia úverovej inštitúcii pod dohľadom,

uložil Európskej centrálnej banke povinnosť nahradiť trovy konania, ktoré vynaložila Baltic International Bank SE.

Na podporu svojej žaloby žalobkyňa uvádza štyri žalobné dôvody.

1.

Prvý žalobný dôvod je založený na tvrdení, že Európska centrálna banka sa dopustila nesprávneho posúdenia tým, že nezohľadnila skutočnosť, že Finanšu un kapitāla tirgus komisija (Komisia pre finančný a kapitálový trh) porušila povinnosť stanovenú v § 196 ods. 4 Latvijas Republikas Kredītiestāžu likums (zákon o úverových inštitúciách Lotyšskej republiky) prijať právnu úpravu stanovujúcu kritériá závažného porušenia právnych predpisov v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

2.

Druhý žalobný dôvod je založený na povinnosti vykonať dôkladné a objektívne preskúmanie všetkých okolností prejednávanej veci.

3.

Tretí žalobný dôvod je založený na porušení povinnosti odôvodnenia stanovenej v článku 296 ZFEÚ, ktorá zodpovedá právu stanovenému v článku 41 ods. 2 písm. c) Charty základných práv Európskej únie a ktoré chráni právo na účinný prostriedok nápravy zakotvené v článku 47 Charty.

4.

Štvrtý žalobný dôvod je založený na porušení zásady riadnej správy vecí verejných, ktorá zodpovedá právu každého byť vypočutý, zakotvenému v článku 41 ods. 2 písm. a) Charty, ako aj právu každého na prístup k spisu, ktorý sa ho týka, ktoré je stanovené v článku 41 ods. 2 písm. b) Charty a ktoré chráni právo na účinný prostriedok nápravy zakotvené v článku 47 Charty.


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/148/oj

ISSN 1977-1037 (electronic edition)