ISSN 1725-5236

doi:10.3000/17255236.C_2011.074.slk

Úradný vestník

Európskej únie

C 74

European flag  

Slovenské vydanie

Informácie a oznámenia

Zväzok 54
8. marca 2011


Číslo oznamu

Obsah

Strana

 

I   Uznesenia, odporúčania a stanoviská

 

STANOVISKÁ

 

Európska centrálna banka

2011/C 074/01

Stanovisko Rady guvernérov Európskej centrálnej banky z 3. marca 2011 k odporúčaniu Rady o vymenovaní člena Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (CON/2011/16)

1

 

IV   Informácie

 

INFORMÁCIE INŠTITÚCIÍ, ORGÁNOV, ÚRADOV A AGENTÚR EURÓPSKEJ ÚNIE

 

Rada

2011/C 074/02

Závery Rady o investovaní do zdravotníckeho personálu budúcnosti v Európe – priestor pre inovácie a spoluprácu

2

2011/C 074/03

Závery Rady Inovačné prístupy ku chronickým ochoreniam v oblasti verejného zdravia a systémov zdravotnej starostlivosti

4

 

Európska komisia

2011/C 074/04

Výmenný kurz eura

6

 

V   Oznamy

 

KONANIA TÝKAJÚCE SA VYKONÁVANIA POLITIKY HOSPODÁRSKEJ SÚŤAŽE

 

Európska komisia

2011/C 074/05

Oznámenie ministra hospodárstva, poľnohospodárstva a inovácií Holandského kráľovstva podľa článku 3 ods. 2 smernice Európskeho parlamentu a Rady 94/22/ES o podmienkach udeľovania a používania povolení na vyhľadávanie, prieskum a ťažbu uhľovodíkov

7

SK

 


I Uznesenia, odporúčania a stanoviská

STANOVISKÁ

Európska centrálna banka

8.3.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 74/1


STANOVISKO RADY GUVERNÉROV EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKY

z 3. marca 2011

k odporúčaniu Rady o vymenovaní člena Výkonnej rady Európskej centrálnej banky

(CON/2011/16)

2011/C 74/01

Úvod a právny základ

Európska centrálna banka (ECB) prijala 18. februára 2011 žiadosť predsedu Európskej rady o stanovisko k odporúčaniu Rady z 15. februára 2011 (1) o vymenovaní člena Výkonnej rady Európskej centrálnej banky.

Právomoc Rady guvernérov ECB vydať stanovisko je založená na článku 283 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

Všeobecné pripomienky

1.

Odporúčanie Rady, ktoré bolo predložené Európskej rade a ktoré sa konzultuje s Európskym parlamentom a Radou guvernérov ECB, odporúča vymenovať pána Petra Praeta za člena Výkonnej rady ECB na funkčné obdobie ôsmich rokov s účinnosťou od 1. júna 2011.

2.

Rada guvernérov ECB je toho názoru, že navrhovaný kandidát je významným, uznávaným a skúseným odborníkom v menovej a bankovej problematike, ako sa vyžaduje v článku 283 ods. 2 Zmluvy.

3.

Rada guvernérov ECB nemá žiadne námietky k odporúčaniu Rady, aby bol pán Peter Praet vymenovaný za člena Výkonnej rady ECB.

Vo Frankfurte nad Mohanom 3. marca 2011

prezident ECB

Jean-Claude TRICHET


(1)  Ú. v. EÚ C 56, 22.2.2011, s. 1.


IV Informácie

INFORMÁCIE INŠTITÚCIÍ, ORGÁNOV, ÚRADOV A AGENTÚR EURÓPSKEJ ÚNIE

Rada

8.3.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 74/2


Závery Rady o investovaní do zdravotníckeho personálu budúcnosti v Európe – priestor pre inovácie a spoluprácu

2011/C 74/02

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

1.

PRIPOMÍNA, že podľa článku 168 Zmluvy o fungovaní Európskej únie majú činnosti Únie dopĺňať vnútroštátne politiky a zameriavať sa na zlepšenie verejného zdravia; tiež majú podporovať spoluprácu medzi členskými štátmi v oblasti verejného zdravia, a ak je to nevyhnutné, poskytovať podporu ich činnosti a zároveň plne rešpektovať zodpovednosť členských štátov za organizáciu a poskytovanie zdravotníckych služieb a zdravotnej starostlivosti.

2.

PRIPOMÍNA, že podľa článku 168 Zmluvy o fungovaní Európskej únie majú členské štáty v spojení s Komisiou navzájom koordinovať svoje politiky a programy.

3.

PRIPOMÍNA závery Rady z 2. júna 2006 o spoločných hodnotách a zásadách v zdravotníckych systémoch Európskej únie, v ktorých sa zdôrazňuje najmä potreba zabezpečiť prístupnosť a poskytovanie vysoko kvalitnej a bezpečnej starostlivosti založenej na dôkazoch.

4.

PRIPOMÍNA zelenú knihu Komisie o „pracovnej sile v európskom zdravotníctve“ z 10. decembra 2008 a správu o otvorenej konzultácii v súvislosti so zelenou knihou o pracovnej sile v európskom zdravotníctve z 15. decembra 2009, v ktorej sa určila naliehavá otázka súčasného a budúceho nedostatku zdravotníckeho pracovníkov, najmä odborných lekárov a zdravotných sestier.

5.

PRIPOMÍNA oznámenie Komisie s názvom „Európa 2020 – stratégia na zabezpečenie inteligentného, udržateľného a inkluzívneho rastu“ z 3. marca 2010, v ktorom sa navrhlo sedem hlavných iniciatív vrátane „Programu pre nové zručnosti a nové pracovné miesta“, ktorý sa zameriava na vytvorenie podmienok pre modernizáciu trhov práce s cieľom zvýšiť mieru zamestnanosti a zaistiť udržateľnosť sociálnych modelov, a iniciatívy „Mládež v pohybe“.

6.

PRIPOMÍNA Globálny kódex správania WHO prijatý Svetovým zdravotníckym zhromaždením 21. mája 2010, ktorý slúži ako etický rámec pre usmernenie členských štátov pri nábore zdravotníckeho personálu.

7.

VÍTA ministerskú konferenciu na tému „investovanie do zdravotníckeho personálu budúcnosti v Európe: priestor pre inovácie a spoluprácu“, ktorá sa uskutočnila 9. – 10. septembra 2010 v La Hulpe a na ktorej sa zdôraznila potreba rozvinúť vhodné iniciatívy na investovanie do dostatočného počtu motivovaných a vhodne kvalifikovaných odborníkov v zdravotníctve, aby sa zabezpečila únosnosť a prístupnosť systémov zdravotnej starostlivosti.

8.

ZDÔRAZŇUJE, že rastúci počet vážnych a chronických ochorení, starnutie obyvateľstva a zdravotníckych pracovníkov, meniace sa potreby pacientov a systémov zdravotnej starostlivosti, rastúca mobilita pacientov a odborníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti, vedecký pokrok a nástup nových technológií predstavujú kľúčové výzvy pre všetky členské štáty a vyžadujú si inovačný prístup k zdravotníckemu personálu budúcnosti.

9.

UZNÁVA vzájomné prepojenie medzi členskými štátmi, pokiaľ ide o politiky v oblasti ľudských zdrojov v sektore zdravotnej starostlivosti, a najmä v súvislosti s mobilitou odborníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti.

10.

VYZÝVA členské štáty, aby:

posilnili spoluprácu a výmenu osvedčených postupov, a to aj pokiaľ ide o zber vysokokvalitných a porovnateľných údajov, do budúcnosti lepšie podporovali rozvoj politík členských štátov v oblasti zdravotníckeho personálu, prispievali k rovnakému prístupu k starostlivosti pre všetkých a aby pri tom osobitnú pozornosť venovali prognóze budúcich potrieb zdravotníckeho personálu a účinnému plánovaniu v tejto oblasti v celej Európskej únii,

zvyšovali informovanosť o význame atraktívnych pracovných prostredí, pracovných podmienok a príležitostí profesijného rozvoja pri motivovaní zdravotníckeho personálu a zaisťovaní kvality a bezpečnosti poskytovanej starostlivosti,

stimulovali odbornú prípravu a vzdelávanie zdravotníckeho personálu s cieľom ďalej podporovať kvalitu a bezpečnosť starostlivosti a zvážili, ako najlepšie využiť nástroje EÚ na financovanie tejto činnosti, bez toho aby bol dotknutý budúci finančný rámec,

dodržiavali Globálny kódex správania WHO pre nábor na medzinárodnej úrovni.

11.

VYZÝVA členské štáty a Komisiu, aby:

za súčasného zohľadnenia právomocí členských štátov vypracovali akčný plán s možnosťami podpory rozvoja politík členských štátov v oblasti zdravotníckeho personálu, a najmä v oblastiach hodnotenia profilov spôsobilostí, zlepšovania metodík plánovania, pričom sa zohľadnia potreby týkajúce sa zdravia, priebežného profesijného rozvoja a stratégií súvisiacich s náborom a udržaním zamestnancov, a aby riešili kľúčové výzvy, ktorým čelí zdravotnícky personál v celej EÚ zo strednodobého a dlhodobého hľadiska,

do vypracovania tohto akčného plánu zapojili zástupcov pacientov a zdravotníckeho personálu, ako aj iné príslušné zainteresované strany zo sektora zdravotníctva,

pri vypracovaní tohto akčného plánu vzali na vedomie možný prínos iných oblastí politík, a to najmä vzdelávania, práce, sociálnych vecí a vnútorného trhu.

12.

VYZÝVA Komisiu, aby:

povzbudzovala spoluprácu medzi členskými štátmi a podporovala vypracovanie akčného plánu do roku 2012,

odbornú prípravu a vzdelávanie zdravotníckeho personálu zahrnula medzi prioritné oblasti a zvážila, ako najlepšie využiť nástroje EÚ na ich financovanie bez toho, aby bol dotknutý budúci finančný rámec, a v súlade s hlavnými iniciatívami „Program pre nové zručnosti a nové pracovné miesta“ a „Mládež v pohybe“,

zabezpečila, aby sa do pracovného plánu programu v oblasti zdravia na rok 2011 mohla začleniť spoločná činnosť, ktorou sa vytvorí platforma pre spoluprácu medzi členskými štátmi, pokiaľ ide o prognózu potrieb zdravotníckeho personálu a plánovania v tejto oblasti v úzkej spolupráci s Eurostatom, OECD a WHO.


8.3.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 74/4


Závery Rady „Inovačné prístupy ku chronickým ochoreniam v oblasti verejného zdravia a systémov zdravotnej starostlivosti“

2011/C 74/03

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

1.

PRIPOMÍNA, že podľa článku 168 Zmluvy o fungovaní Európskej únie činnosti Únie majú dopĺňať vnútroštátne politiky a zameriavať sa na zlepšenie verejného zdravia; tiež majú podporovať spoluprácu medzi členskými štátmi v oblasti verejného zdravia, a ak je to nevyhnutné, poskytovať podporu ich činnosti a zároveň plne rešpektovať zodpovednosť členských štátov za organizáciu a poskytovanie zdravotníckych služieb a zdravotnej starostlivosti.

2.

PRIPOMÍNA, že podľa článku 168 Zmluvy o fungovaní Európskej únie majú členské štáty v spojení s Komisiou navzájom koordinovať svoje politiky a programy.

3.

ZDÔRAZŇUJE, že zásady a všeobecné hodnoty – univerzálnosť, prístup ku kvalitnej starostlivosti, rovnosť a solidarita, ako sa schválili v záveroch Rady o spoločných hodnotách a zásadách v zdravotníckych systémoch EÚ z 2. júla 2006, sú pre pacientov s chronickými ochoreniami mimoriadne dôležité.

4.

PRIPOMÍNA, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) majú chronické ochorenia dlhodobý a vo všeobecnosti pomalý priebeh. Chronické ochorenia sú s veľkým predstihom najvýznamnejšou príčinou úmrtnosti vo svete, keď zapríčiňujú 60 % všetkých úmrtí vo svete, a predstavujú mimoriadnu záťaž pre každodenný život pacientov a ich príbuzných, ako aj pre spoločnosť ako celok. V nasledujúcom desaťročí dôjde k nárastu výskytu chronických ochorení vzhľadom na starnutie európskeho obyvateľstva.

5.

PRIPOMÍNA, že Komisia vo svojej bielej knihe: Spoločne za zdravie: strategický prístup EÚ na obdobie 2008 – 2013 z 23. októbra 2007 (1), v ktorej rozvíja stratégiu EÚ v oblasti zdravia, uviedla, že pre nasledujúce roky sú kľúčovými cieľmi podpora dobrého zdravia v starnúcej Európe a dynamických systémov zdravotníctva a nových technológií.

6.

PRIPOMÍNA oznámenie Komisie: „Európa 2020 – stratégia na zabezpečenie inteligentného, udržateľného a inkluzívneho rastu“ z 3. marca 2010 (2), predovšetkým hlavnú iniciatívu Európska platforma na boj proti chudobe, a oznámenie Komisie: „Hlavná iniciatíva stratégie Európa 2020 – Únia inovácií“ zo 6. októbra 2010 (3), v ktorej sa predstavuje pilotný projekt európskeho partnerstva v oblasti inovácií zameraného na aktívne a zdravé starnutie.

7.

VÍTA ministerskú konferenciu o inovačných prístupoch k chronickým ochoreniam v oblasti verejného zdravia a systémov zdravotnej starostlivosti, ktorá sa konala 20. októbra 2010 v Bruseli a na ktorej sa zdôraznila potreba nájdenia inovačných spôsobov nákladovo efektívnej prevencie bežných rizikových faktorov s cieľom: vytvoriť prostredie, ktoré občanom uľahčí prijímanie zdravých rozhodnutí; zohľadniť sociálno-ekonomické nerovnosti pri podpore zdravia a v zdravotnej starostlivosti; uľahčiť lepšiu koordináciu systémov zdravotnej starostlivosti v záujme zabezpečenia integrovanej starostlivosti zameranej na pacienta; podporovať integrovaný výskum v oblasti podpory zdravia, primárnej prevencie, sekundárnej prevencie (vrátane včasnej diagnostiky), liečby a starostlivosti o chronicky chorých pacientov.

8.

VYZÝVA členské štáty, aby:

ďalej rozvíjali politiky v oblasti podpory zdravia, primárnej prevencie a sekundárnej prevencie, liečby a starostlivosti o chronicky chorých pacientov, ktoré sa budú sústreďovať predovšetkým na pacienta, a to v spolupráci s príslušnými zainteresovanými stranami, hlavne organizáciami pacientov,

zabezpečovali, aby tieto politiky prispievali k znižovaniu nerovností v oblasti zdravia, zohľadňujúc zdravie vo všetkých politických prístupoch,

identifikovali osvedčené postupy v súvislosti s týmito politikami a existujúcimi porovnateľnými údajmi o výskyte a rozšírení chronických ochorení a ich klinických a sociálnych dôsledkoch a aby si tieto osvedčené postupy vymieňali.

9.

VYZÝVA členské štáty a Komisiu, aby:

začala proces reflexie s cieľom identifikovať možnosti ako dosiahnuť čo najlepšiu reakciu na výzvy, ktoré predstavujú chronické ochorenia, ako aj spoluprácu členských štátov a aby výsledky procesu reflexie zhrnula v dokumente, ktorý vypracuje do roku 2012,

viedla tento proces reflexie v úzkom dialógu s príslušnými zainteresovanými stranami vrátane pacientov, odborníkov, platcov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a aby pritom zohľadnila elektronické zdravotníctvo a potenciálny príspevok ďalších relevantných oblastí politiky, predovšetkým oblasti zamestnanosti, zdravotného postihnutia, vzdelávania a bývania,

do tohto procesu reflexie zahrnula aj priestor na činnosti v týchto oblastiach:

podpora zdravia a prevencia chronických ochorení: všetkým občanom uľahčiť zdravé rozhodnutia v ich živote, pre všetky chronické ochorenia zaviesť komunikačné stratégie na podporu zdravia zahŕňajúce posolstvá a intervencie, integrovať zdravie do vzdelávacích programov, ďalej rozvíjať kvantitatívnu analýzu efektívnosti nákladov podpory zdravia a prevencie a ich prínosov pre zdravie, na základe vedeckých zistení preskúmať priestor na včasné odhaľovanie príslušných rizikových faktorov chronických ochorení, posilňovať prevenciu uplatňovaním zásad zdravia vo všetkých politikách,

zdravotná starostlivosť: identifikovať a vymieňať si osvedčené postupy v súvislosti so spôsobmi, ktoré pacientom s chronickými ochoreniami umožňujú v maximálnej možnej miere zachovať si autonómiu a kvalitu života; v súvislosti s efektívnymi a proaktívnymi včasnými intervenciami; so sekundárnou prevenciou; s cenovou dostupnosťou a prístupom k starostlivosti o chronicky chorých pacientov; s realizáciou modelov inovačnej starostlivosti o chronicky chorých pacientov, a to hlavne v prípade primárnej zdravotnej starostlivosti a starostlivosti na úrovni komunity; a v súvislosti so spôsobmi znižovania zdravotných nerovností v tejto oblasti,

výskum chronických ochorení: ako založiť praktickú realizáciu prevencie, včasné intervencie a starostlivosť na existujúcich vedeckých poznatkoch o chronických ochoreniach s cieľom skvalitniť stratégie, technológie a podporu, a umožniť tak aktívne a zdravé starnutie,

informácie porovnateľné na európskej úrovni o výskyte, rozšírení, rizikových faktoroch a výsledkoch v súvislosti s chronickými ochoreniami, zohľadnenie rôznych existujúcich mechanizmov, ako je napr. EHES, vypracúvanie štatistík úmrtnosti v rámci ESTAT, existujúce registre a iné zdroje umožňujúce referenčné porovnávanie a vypracúvanie podloženej politiky,

10.

VYZÝVA Komisiu, aby:

podporovala členské štáty a zainteresované strany v procese reflexie a výsledky tohto procesu zhrnula v dokumente, ktorý vypracuje do roku 2012,

chronické ochorenia podľa možností zahrnula ako prioritu do súčasných a budúcich európskych výskumných a akčných programov a výsledok procesu reflexie zohľadnila pri vykonávaní iniciatívy v rámci stratégie EÚ 2020,

ďalej posilňovala spoluprácu s WHO a OECD v oblasti chronických ochorení.


(1)  Dokument 14689/07.

(2)  Dokument 7110/10.

(3)  Dokument 14035/10.


Európska komisia

8.3.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 74/6


Výmenný kurz eura (1)

7. marca 2011

2011/C 74/04

1 euro =


 

Mena

Výmenný kurz

USD

Americký dolár

1,4028

JPY

Japonský jen

115,15

DKK

Dánska koruna

7,4572

GBP

Britská libra

0,86100

SEK

Švédska koruna

8,8755

CHF

Švajčiarsky frank

1,2960

ISK

Islandská koruna

 

NOK

Nórska koruna

7,7600

BGN

Bulharský lev

1,9558

CZK

Česká koruna

24,226

HUF

Maďarský forint

271,66

LTL

Litovský litas

3,4528

LVL

Lotyšský lats

0,7061

PLN

Poľský zlotý

3,9732

RON

Rumunský lei

4,2005

TRY

Turecká líra

2,2473

AUD

Austrálsky dolár

1,3803

CAD

Kanadský dolár

1,3616

HKD

Hongkongský dolár

10,9242

NZD

Novozélandský dolár

1,8985

SGD

Singapurský dolár

1,7733

KRW

Juhokórejský won

1 565,87

ZAR

Juhoafrický rand

9,6253

CNY

Čínsky juan

9,1975

HRK

Chorvátska kuna

7,4072

IDR

Indonézska rupia

12 321,23

MYR

Malajzijský ringgit

4,2470

PHP

Filipínske peso

60,659

RUB

Ruský rubeľ

39,4734

THB

Thajský baht

42,673

BRL

Brazílsky real

2,3211

MXN

Mexické peso

16,8308

INR

Indická rupia

63,2000


(1)  Zdroj: referenčný výmenný kurz publikovaný ECB.


V Oznamy

KONANIA TÝKAJÚCE SA VYKONÁVANIA POLITIKY HOSPODÁRSKEJ SÚŤAŽE

Európska komisia

8.3.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 74/7


Oznámenie ministra hospodárstva, poľnohospodárstva a inovácií Holandského kráľovstva podľa článku 3 ods. 2 smernice Európskeho parlamentu a Rady 94/22/ES o podmienkach udeľovania a používania povolení na vyhľadávanie, prieskum a ťažbu uhľovodíkov

2011/C 74/05

Minister hospodárstva, poľnohospodárstva a inovácií Holandského kráľovstva týmto oznamuje, že prijal žiadosť o povolenie na vyhľadávanie uhľovodíkov v bloku E5 vyznačenom na mape, ktorá tvorí prílohu 3 k nariadeniu o ťažbe (Mijnbouwregeling) [vládny vestník (Staatscourant) 2002, č. 245].

S odkazom na smernicu uvedenú v úvode a na článok 15 banského zákona (Mijnbouwwet) [zbierka zákonov (Staatsblad) 2002, č. 542] minister hospodárstva, poľnohospodárstva a inovácií vyzýva zúčastnené strany, aby predložili konkurenčné žiadosti o povolenie na vyhľadávanie uhľovodíkov v bloku E5 holandského kontinentálneho šelfu.

Orgánom oprávneným udeľovať povolenia je minister hospodárstva, poľnohospodárstva a inovácií. Kritériá, podmienky a požiadavky uvedené v článku 5 ods. 1, článku 5 ods. 2 a v článku 6 ods. 2 uvedenej smernice sú ustanovené v banskom zákone (zbierka zákonov a nariadení 2002, č. 542).

Žiadosti sa môžu podávať počas 13 týždňov od uverejnenia tohto oznámenia v Úradnom vestníku Európskej únie na tejto adrese:

De minister van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie

ter attentie van dhr. P. Jongerius, directie Energiemarkt

ALP/562

Bezuidenhoutseweg 30

Postbus 20101

2500 EC Den Haag

NEDERLAND

Žiadosti doručené po tomto termíne sa nebudú brať do úvahy.

Rozhodnutie o žiadostiach sa prijme najneskôr do 12 mesiacov od uplynutia uvedenej lehoty.

Ďalšie informácie môžete získať od pána E. J. Hoppela na telefónnom čísle: +31 703797088.