Rozdelenie právomocí v rámci Európskej únie
SÚHRN
EÚ má len tie právomoci, ktoré boli na ňu prenesené v zmluvách (zásada prenesenia právomocí). Podľa tejto zásady môže EÚ konať len v medziach právomocí, ktoré na ňu preniesli krajiny EÚ v zmluvách na dosiahnutie cieľov, ktoré sú v nich vymedzené. Právomoci, ktoré na EÚ neboli v zmluvách prenesené, zostávajú právomocami krajín EÚ. V Lisabonskej zmluve sa spresňuje rozdelenie právomocí medzi EÚ a krajinami EÚ. Tieto právomoci sa rozdeľujú do troch hlavných kategórií:
Tri hlavné typy právomocí
Výlučné právomoci (článok 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie – ZFEÚ) sa týkajú oblastí, v ktorých EÚ môže vykonávať len legislatívnu činnosť a prijímať právne záväzné akty. Krajiny EÚ môžu konať len vtedy, keď ich EÚ splnomocní na vykonávanie týchto aktov. EÚ má výlučnú právomoc v týchto oblastiach:
Spoločné právomoci (článok 4 ZFEÚ) – EÚ a krajiny EÚ môžu vykonávať legislatívnu činnosť a prijímať právne záväzné akty. Krajiny EÚ vykonávajú vlastnú právomoc v oblastiach, v ktorých EÚ nevykoná svoju právomoc, alebo v ktorých sa rozhodla nevykonávať svoju právomoc. Spoločná právomoc EÚ a krajín EÚ sa uplatňuje v týchto oblastiach:
Podporné právomoci (článok 6 ZFEÚ) – EÚ môže zasiahnuť prostredníctvom činností na podporu, koordináciu alebo doplnenie činnosti krajín EÚ. V právne záväzných aktoch EÚ sa nesmie vyžadovať harmonizácia právnych predpisov alebo nariadení krajín EÚ. Podporné právomoci sa vzťahujú na tieto oblasti politiky:
Osobitné právomoci
EÚ môže prijať opatrenia s cieľom zabezpečiť, aby krajiny EÚ koordinovali svoju hospodársku, sociálnu politiku a politiku zamestnanosti na úrovni EÚ.
Spoločná zahraničná a bezpečnostná politika sa vyznačuje osobitnými inštitucionálnymi prvkami, ako je obmedzená účasť Európskej komisie a Európskeho parlamentu v rozhodovacom procese a vylúčenie akejkoľvek legislatívnej činnosti. Politiku vymedzuje a vykonáva Európska rada (ktorá pozostáva z hláv štátov a vlád krajín EÚ) a Rada (ktorá pozostáva zo zástupcov jednotlivých krajín EÚ na ministerskej úrovni). Predseda Európskej rady a vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku zastupujú EÚ vo veciach spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky.
Výkon právomoci
Výkon právomocí EÚ podlieha dvom základným zásadám stanoveným v článku 5 Zmluvy o Európskej únii:
Posledná aktualizácia 26.01.2016