Dovozné podmienky a požiadavky na karanténu v prípade vtákov

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (EÚ) č. 139/2013 – podmienky pre zvieratá pri dovoze určitých druhov vtákov do EÚ a súvisiace podmienky karantény

SÚHRN

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

V nariadení sa stanovuje, ktoré druhy vtákov možno dovážať do EÚ a podmienky, ktoré musia spĺňať.

Cieľom je zaistiť, aby určité druhy vtákov so sebou neprinášali nákazy ako vtáčia chrípka alebo pseudomor hydiny.

HLAVNÉ BODY

Povolený je len dovoz druhov vtákov zo schválených chovných stredísk v krajinách mimo EÚ.

Vtáky museli byť odchované v zajatí, testované na prítomnosť vírusov jeden až dva týždne pred zaslaním a nesmeli byť očkované proti vtáčej chrípke.

Každý vták musí mať veterinárne osvedčenie a individuálne identifikačné číslo, ktoré sa nachádza buď na krúžku umiestnenom na nohe alebo v mikročipe.

V každej krajine EÚ sa nachádzajú schválené karanténne strediská, do ktorých sa vtáky prepravia v zaplombovaných vozidlách do deviatich hodín po kontrole na hranici.

Vtáky musia zostať v karanténe najmenej 30 dní a ako minimálne predbežné opatrenie je potrebné ich vyšetriť na začiatku a na konci ich pobytu.

Počas karantény sa vzorky z vtákov testujú na prítomnosť vtáčej chrípky a pseudomoru hydiny.

V prípade, ak sa nákaza potvrdí, všetky postihnuté vtáky sa zabijú a zlikvidujú, stredisko sa vyčistí a dezinfikuje a karanténu nesmú opustiť žiadne ďalšie vtáky, až kým sa výsledky ich vlastných testov na prítomnosť vírusu nepreukážu ako negatívne.

Ak sa u papagájov, papagájcov a kakadu zistí infekcia, môžu sa liečiť a musia zostať v karanténe až po dobu minimálne dvoch mesiacov po tom, čo bol zaznamenaný posledný prípad.

Vnútroštátne orgány musia do 24 hodín od prepuknutia vtáčej chrípky alebo pseudomoru hydiny o tom informovať Európsku komisiu.

Komisii musia zároveň predkladať výročné správy o počte dovážaných vtákov, ich úmrtnosti a o všetkých prípadoch nákazy zistenej v karanténe.

Právne predpisy sa nevzťahujú na hydinu, spoločenské zvieratá, poštové holuby, vtáky určené pre programy ochrany zvierat, zoologické záhrady, cirkusy, zábavné parky alebo pokusy alebo na tie, ktoré sa dovážajú z Andorry, Lichtenštajnska, Monaka, Nórska, San Marína, Švajčiarska alebo Vatikánu.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Nariadenie nadobudlo účinnosť 12. marca 2013.

AKT

Vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 139/2013 zo 7. januára 2013, ktorým sa ustanovujú zdravotné podmienky pre zvieratá pri dovoze určitých druhov vtákov do Únie a podmienky karantény (Ú. v. EÚ L 47, 20.2.2013, s. 1 – 17)

Posledná aktualizácia 05.01.2016