Zapojenie súkromného sektora do tvorby pracovných miest a rastu v rozvojových krajinách

V oznámení Európskej komisie (EK) sa stanovuje strategický rámec pre posilnenie úlohy súkromného sektora v rozvojových krajinách. Cieľom je zvýšiť rast a zamestnanosť prostredníctvom pomoci ponúknutej príjemcom na zlepšenie ich podnikateľského prostredia a prístupu k novým finančným trhom.

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Silnejšia úloha súkromného sektora vzhľadom na dosiahnutie inkluzívneho a udržateľného rastu v rozvojových krajinách (COM(2014) 263 final z 13. mája 2014).

SÚHRN

V oznámení Európskej komisie (EK) sa stanovuje strategický rámec pre posilnenie úlohy súkromného sektora v rozvojových krajinách. Cieľom je zvýšiť rast a zamestnanosť prostredníctvom pomoci ponúknutej príjemcom na zlepšenie ich podnikateľského prostredia a prístupu k novým finančným trhom.

AKÉ SÚ HLAVNÉ CIELE OZNÁMENIA?

Hlavné výzvy

Súkromný sektor v rozvojových krajinách predstavuje 90 % pracovných miest, takže je významným partnerom v boji proti chudobe. Čelí však veľkým výzvam. Patrí k nim nedostatočný prístup k finančným prostriedkom (najmä pre stredne veľké podniky), slabá konkurencieschopnosť vývozu, neefektívne daňové systémy, infraštruktúrne a energetické nedostatky, právna neistota a korupcia.

UDRŽATEĽNÝ RAST

S cieľom pomôcť rozvojovým krajinám pri vykonávaní politík na podporu súkromného sektora Európska komisia chce:

posilniť potenciál súkromného sektora ako partnera v oblasti financovania, zástupcu alebo sprostredkovateľa. Ide o to, aby podpora Európskej únie (EÚ) bola účinnejšia a efektívnejšia v oblasti miestneho rozvoja a v takých oblastiach, ako je udržateľná energetika a poľnohospodárstvo, ako aj infraštruktúra;

zastávať významnejšiu úlohu ako sprostredkovateľ, pokiaľ ide o vlastnú účasť spoločností v oblasti rozvoja, a to povzbudzovaním k zodpovednému investovaniu do udržateľných dodávateľských reťazcov a výrobných modelov.

VYTVÁRANIE PRACOVNÝCH MIEST

Pomoc EÚ môže pokrývať širokú škálu opatrení, ktoré majú vytvoriť lepšie podnikateľské prostredie, ktoré priláka zahraničné investície a zároveň zvýši produktivitu, čím dôjde k zlepšeniu príjmových a pracovných príležitostí.

Ďalšie druhy podpory môžu zahŕňať:

zníženie byrokracie a regulačných prekážok pre podnikanie;

preskúmanie zákonov a politík s cieľom podporiť obchod;

poskytovanie takých služieb, ako je napríklad vzdelávanie a informačné služby, ktoré majú zlepšiť manažérske zručnosti a podporiť know-how a prenos technológií;

posilnenie miestnych mikropodnikov, malých a stredných podnikov.

Prioritou je aj mikrofinancovanie. Nízkopríjmovým skupinám v rozvojových krajinách možno ponúknuť rad úverových, sporiacich a poistných produktov.

SPOLUPRÁCA S PARTNERMI

Pri realizácii podpory by EÚ spolupracovala s medzinárodnými organizáciami (napríklad s Európskou investičnou bankou a agentúrami Organizácie Spojených národov), verejnými inštitúciami z partnerských krajín, súkromnými spoločnosťami, občianskymi alebo súkromnými organizáciami (napríklad s obchodnými komorami) a s krajinami EÚ.

Bude potrebné vypracovať politiky na propagáciu verejno-súkromných partnerstiev a kombinovaných projektov (ktoré zahŕňajú finančné prostriedky z rôznych zdrojov).

Pomoc EÚ v rokoch 2014 - 2020

Tento strategický rámec je vyjadrený v plánovaní rozvojovej pomoci EÚ z obdobia rokov 2014 - 2020, najmä v tematických programoch nástroja rozvojovejspolupráce.

Ďalšie informácie nájdete aj na webovej lokalite Európskej komisie o rozvoji súkromného sektora.

Posledná aktualizácia 05.11.2014