Angažovanosť EÚ v súvislosti so snahami o zjednotenie noriem medzinárodného súkromného práva
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Rozhodnutie 2006/719/ES – pristúpenie k Haagskej konferencii medzinárodného súkromného práva
AKÝ JE CIEĽ TOHTO ROZHODNUTIA?
- Umožnilo sa ním Európskemu spoločenstvu (v súčasnosti Európska únia) pristúpiť k Haagskej konferencii medzinárodného súkromného práva*.
- Cieľom Haagskej konferencie medzinárodného súkromného práva je pracovať na postupnom zjednotení noriem medzinárodného súkromného práva* zúčastnených krajín.
HLAVNÉ BODY
- V ďalšom vyhlásení (príloha III) sa EÚ zaviazala preskúmať, či je v jej najlepšom záujme pripojiť sa k existujúcim haagskym dohovorom, v prípade ktorých má právomoc.
ODKEDY SA ROZHODNUTIE UPLATŇUJE?
EÚ je členom Haagskej konferencie od 3. apríla 2007.
KONTEXT
- Rada rozhodnutím z 28. novembra 2002 poverila Európsku komisiu dohovoriť podmienky a spôsoby pristúpenia k Haagskej konferencii medzinárodného súkromného práva.
- Aby mohla EÚ – organizácia regionálnej ekonomickej integrácie – pristúpiť, bolo nutné štatút Haagskej konferencie medzinárodného súkromného práva zmeniť. V júni 2005 prijala diplomatická konferencia Haagskej konferencie medzinárodného práva vzájomnou zhodou nevyhnutné zmeny.
- Po úspešných rokovaniach s Haagskou konferenciou predložila Komisia návrh tohto rozhodnutia Rady o pristúpení Európskeho spoločenstva (v súčasnosti Európska únia) k Haagskej konferencii. Európsky parlament tento návrh schválil v septembri 2006.
- Osemdesiatdva krajín a EÚ sú členmi Haagskej konferencie.
HLAVNÉ POJMY
Haagska konferencia medzinárodného súkromného práva: medzinárodná medzivládna organizácia, ktorá pracuje na postupnom zjednotení noriem medzinárodného súkromného práva v zúčastnených krajinách. Pripravuje mnohostranné právne nástroje (vrátane nezáväzných nástrojov) a zabezpečuje potrebné následné opatrenia.
Medzinárodné súkromné právo: označované tiež ako kolízia právnych poriadkov je súbor noriem procesného práva, na základe ktorého sa určuje súdny systém, ktorý je pre daný právny spor rozhodujúci, ako aj štát a jeho právne predpisy, ktoré sa naň vzťahujú. Tieto normy sa uplatňujú, ak právny spor obsahuje medzinárodný prvok, ktorým môže napríklad byť zmluva uzavretá zmluvnými stranami so sídlom v rôznych štátoch.
HLAVNÝ DOKUMENT
Rozhodnutie Rady 2006/719/ES z 5. októbra 2006 o pristúpení Spoločenstva k Haagskej konferencii medzinárodného súkromného práva (Ú. v. EÚ L 297, 26.10.2006, s. 1 – 14)
Posledná aktualizácia 04.12.2017