Dohoda medzi EÚ a Medzinárodným trestným súdom (MTS)
ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:
Rozhodnutie 2006/313/SZBP o uzavretí Dohody medzi Medzinárodným trestným súdom a Európskou úniou o spolupráci a pomoci
Dohoda medzi Medzinárodným trestným súdom a Európskou úniou o spolupráci a pomoci
Rozhodnutie 2011/168/SZBP o Medzinárodnom trestnom súde
AKÝ JE CIEĽ ROZHODNUTÍ A DOHODY?
- Rozhodnutím 2006/313/SZBP bola dohoda MTS a EÚ o spolupráci a pomoci schválená v mene EÚ.
- V dohode sú vymedzené podmienky spolupráce a pomoci medzi EÚ a MTS. Dohoda je záväzná pre EÚ, nie pre krajiny EÚ.
- Cieľom rozhodnutia 2011/168/SZBP je prehlbovať všeobecnú podporu Rímskeho štatútu, čo je zmluva o ustanovení MTS, v záujme zachovania integrity Rímskeho štatútu, podpory nezávislosti MTS a jeho efektívneho a účinného fungovania, podpory spolupráce s MTS a podpory vykonávania zásady komplementárnosti*.
- Rozhodnutím 2011/168/SZBP sa zrušuje spoločná pozícia 2003/444/SZBP.
HLAVNÉ BODY
Rada EÚ a vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku sú zodpovední za koordináciu opatrení prijímaných EÚ a krajinami EÚ na vykonávanie článkov 2 až 5 rozhodnutia 2011/168/SZBP, najmä v súvislosti s týmito troma záležitosťami:
Prehlbovanie všeobecnej podpory
- EÚ a krajiny EÚ prispievajú k cieľu najširšej možnej účasti na Rímskom štatúte tým, že túto záležitosť nastoľujú v rokovaniach a politickom dialógu s krajinami mimo EÚ (tretími štátmi) alebo regionálnymi organizáciami, a/alebo prijímaním iniciatív, ktoré podporujú hodnoty, zásady a pravidlá Rímskeho štatútu.
- EÚ a krajiny EÚ spolupracujú so zainteresovanými štátmi, medzinárodnými inštitúciami a mimovládnymi organizáciami s cieľom prehlbovať všeobecnú podporu.
- Krajiny EÚ si so zainteresovanými štátmi vymieňajú skúsenosti s vykonávaním štatútu. EÚ a krajiny EÚ okrem toho prispievajú k legislatívnej práci potrebnej na účasť krajín mimo EÚ na Rímskom štatúte a na jeho vykonávanie týmito krajinami.
Zaručenie nezávislosti MTS
EÚ a krajiny EÚ s cieľom zaručiť nezávislosť MTS:
- nabádajú zmluvné štáty, aby platili svoj príspevok do rozpočtu MTS,
- nabádajú na pristúpenie k Dohode o výsadách a imunitách MTS a na jej ratifikáciu,
- podporujú rozvoj odbornej prípravy a pomoci pre sudcov, prokurátorov, úradníkov a právnych zástupcov pri práci súvisiacej s MTS.
Podpora efektívnej spolupráce
- EÚ a krajiny EÚ pozorne sledujú vývoj v oblasti spolupráce s MTS. Na podporu efektívneho fungovania MTS môžu uzatvárať dohody alebo dojednania ad hoc. Takou dohodou je aj dohoda medzi EÚ a MTS o spolupráci a pomoci.
- EÚ a krajiny EÚ prijímajú opatrenia na zabezpečenie plnohodnotnej spolupráce krajín mimo EÚ s MTS vrátane rýchleho vykonávania zatýkacích rozkazov.
- Reakcia EÚ na nespoluprácu s MTS zo strany krajín mimo EÚ z roku 2013 sa zameriava na to, ako majú EÚ a krajiny EÚ riešiť nespoluprácu.
Akčný plán
Akčný plán, ktorý nadväzuje na rozhodnutie 2011/168/SZBP, je zameraný na:
- koordináciu činností EÚ na vykonávanie cieľov rozhodnutia,
- všeobecnosť a integritu Rímskeho štatútu,
- nezávislosť MTS,
- spoluprácu s MTS a
- vykonávanie zásady komplementárnosti.
NADOBUDNUTIE PLATNOSTI
Dohoda nadobudla platnosť 1. mája 2006.
KONTEXT
MTS so sídlom v Haagu v Holandsku je prvý a jediný stály medzinárodný trestný súd na svete. MTS vyšetruje a v oprávnených prípadoch súdi osoby obvinené z najzávažnejších trestných činov, ktoré znepokojujú medzinárodné spoločenstvo: genocídy*, vojnových zločinov*, zločinov proti ľudskosti* a trestného činu agresie*. Je zriadený a riadi sa podľa Rímskeho štatútu, ktorý nadobudol účinnosť 1. júla 2002 a ratifikovali ho všetky krajiny EÚ.
HLAVNÉ POJMY
Komplementárnosť: v tejto súvislosti je to zásada, podľa ktorej je Medzinárodný trestný súd súdom poslednej inštancie, a teda by mal viesť vyšetrovanie a trestné stíhanie len v prípade zlyhania vnútroštátnych súdov.
Genocída: skutky spáchané s úmyslom zničiť, či už úplne alebo čiastočne, národné, etnické, rasové alebo náboženské skupiny.
Vojnové zločiny: spáchané skutky, ktoré porušujú právo a zvyklosti uplatňované v ozbrojených konfliktoch (napr. Ženevský dohovor). Patrí sem napríklad týranie vojnových zajatcov, zabíjanie rukojemníkov alebo úmyselné ničenie miest alebo dedín.
Zločiny proti ľudskosti: skutky spáchané v rámci rozsiahleho alebo systematického útoku voči civilnému obyvateľstvu, ktoré si je útoku vedomé.
Trestný čin agresie: plánovanie, príprava, začatie alebo vykonanie činu agresie osobou, ktorá vo svojom postavení môže účinne vykonávať kontrolu nad politickými alebo vojenskými činmi štátu, keď tento čin agresie svojou povahou, závažnosťou a rozsahom predstavuje zjavné porušenie Charty Organizácie spojených národov.
HLAVNÉ DOKUMENTY
Rozhodnutie Rady 2006/313/SZBP z 10. apríla 2006 o uzavretí Dohody medzi Medzinárodným trestným súdom a Európskou úniou o spoluprácu a pomoci (Ú. v. EÚ L 115, 28.4.2006, s. 49)
Dohoda medzi Medzinárodným trestným súdom a Európskou úniou o spolupráci a pomoci (Ú. v. EÚ L 115, 28.4.2006, s. 50 – 56)
Rozhodnutie Rady 2011/168/SZBP z 21. marca 2011 o Medzinárodnom trestnom súde a o zrušení spoločnej pozície 2003/444/SZBP (Ú. v. EÚ L 76, 22.3.2011, s. 56 – 58)
Posledná aktualizácia 15.05.2020