Komitológia

Pojem „komitológia“ označuje súbor postupov, ktorými Európska komisia uplatňuje svoje vykonávacie právomoci, ktoré na ňu preniesol zákonodarný zbor Európskej únie (EÚ), a pomáhajú jej pri tom výbory zložené zo zástupcov členských štátov EÚ.

Podľa článku 291 Zmluvy o fungovaní Európskej únie môže zákonodarný zbor EÚ splnomocniť Komisiu na prijímanie „vykonávacích aktov“ prostredníctvom doplnenia konkrétnych pravidiel do legislatívneho aktu („základný akt“). Robí sa to vtedy, keď je na vykonávanie práva EÚ potrebné zaviesť jednotné podmienky namiesto toho, aby ho každý členský štát mohol vykonávať samostatne potenciálne odlišným spôsobom.

Praktické pravidlá a všeobecné zásady, ktoré sa majú v súvislosti s komitológiou dodržiavať, sú stanovené v nariadení (EÚ) č. 182/2011 („nariadenie o komitológii“). Podľa neho sa Komisia radí o návrhoch vykonávacích aktov s výborom zloženým zo zástupcov všetkých členských štátov, ktorému predsedá Komisia. Výbory používajú dva druhy postupov:

Tieto postupy sa líšia pravidlami hlasovania a spôsobom, akým hlasy ovplyvňujú možnosti Komisie pri prijímaní príslušného vykonávacieho aktu. Výber postupu pre daný akt prináleží zákonodarnému zboru EÚ a závisí od povahy vykonávacích právomocí, ktoré sú stanovené v základnom akte (nariadení, smernici alebo rozhodnutí).

POZRI AJ