Opatrenia v oblasti klímy

Opatrenie v oblasti klímy je úsilie vyvíjané v záujme boja proti zmene klímy a jej následkom. Súčasťou tohto úsilia je zníženie emisií skleníkových plynov (zmiernenie zmeny klímy) a/alebo prijatie opatrení, ktorých cieľom je príprava na aktuálne účinky zmeny klímy, ako aj na jej predpokladané vplyvy v budúcnosti a prispôsobenie sa týmto účinkom (adaptácia na zmenu klímy).

Európska únia od 90. rokov 20. storočia stojí v popredí medzinárodných rokovaní v oblasti zmeny klímy a zohrala významnú úlohu pri príprave Rámcového dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy a pri rokovaniach o Kjótskom protokole a Parížskej dohode.

S cieľom zabrániť tomu, aby zmena klímy dosiahla nebezpečnú úroveň, sa medzinárodné spoločenstvo zhodlo, že globálne otepľovanie sa musí udržať pod hranicou 2 °C nad predindustriálnou úrovňou, a snaží sa o obmedzenie zvýšenia teploty na 1,5 °C. EÚ usilovne pracuje na znížení svojich emisií a povzbudzuje ďalších významných znečisťovateľov, aby konali.

EÚ už je na dobrej ceste k splneniu svojho cieľa znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2020 a Komisia navrhla plán na ďalšie zníženie emisií aspoň o 55 % do roku 2030. EÚ sa usiluje o to, aby bola klimaticky neutrálna do roku 2050.

Opatrenie v oblasti klímy, a najmä zníženie emisií skleníkových plynov, je kľúčovým prvkom Európskej zelenej dohody. Medzi iniciatívy v rámci Európskej zelenej dohody patria:

ĎALŠIE INFORMÁCIE