Ochrana a riadenie rybolovných zdrojov na otvorenom mori v južnom Tichom oceáne

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Dohovor o ochrane a riadení rybolovných zdrojov na otvorenom mori v južnom Tichom oceáne

Rozhodnutie 2011/189/EÚ o podpise v mene Európskej únie Dohovoru o ochrane a riadení rybolovných zdrojov na otvorenom mori v južnom Tichom oceáne

Rozhodnutie 2012/130/EÚ o schválení Dohovoru o ochrane a riadení rybolovných zdrojov na otvorenom mori v južnom Tichom oceáne v mene Európskej únie

Uloženie schvaľovacej listiny Dohovoru o ochrane a riadení rybolovných zdrojov na otvorenom mori v južnom Tichom oceáne zo strany EÚ

AKÝ JE CIEĽ DOHOVORU A ROZHODNUTIA?

HLAVNÉ BODY

Zmluvné strany dohovoru musia prijať preventívnyekosystémový prístup a uplatňovať tieto zásady.

Zmluvné strany pri uplatňovaní preventívneho prístupu:

Ekosystémový prístup je integrovaný prístup, v rámci ktorého sa prijímajú rozhodnutia na ochranu širších morských ekosystémov a na zabezpečenie dlhodobého zachovania a udržateľného využívania zdrojov.

Organizácia

Dohovorom sa zriaďuje Regionálna organizácia pre riadenie rybárstva v južnom Tichom oceáne (SPRFMO). SPRFMO sa skladá z nasledujúcich orgánov a tiež z akýchkoľvek pomocných orgánov, ktoré môže komisia podľa dohovoru zriadiť.

Každá zmluvná strana dohovoru je členom komisie a vymenúva jedného zástupcu do komisie a do výborov. Tohto zástupcu môžu sprevádzať náhradní zástupcovia, odborníci a poradcovia. Každý člen komisie vrátane EÚ musí:

Ochrana a riadenie

Komisia je zodpovedná za stanovenie:

Komisia môže uplatniť mimoriadne opatrenia v prípade, keď rybolov predstavuje vážne ohrozenie udržateľnosti rybolovných zdrojov alebo morského ekosystému alebo keď prírodný jav alebo katastrofa spôsobená ľudskou činnosťou má alebo pravdepodobne bude mať významný negatívny vplyv na rybolovné zdroje.

Nové alebo prieskumné oblasti rybolovu môžu byť pre rybolov otvorené len vtedy, keď komisia prijala obozretné predbežné ochranné a riadiace opatrenia.

Komisia musí zaviesť vhodné spoločné postupy na monitorovanie a kontrolu rybolovu a dohľad nad ním, aby zabezpečila dodržiavanie dohovoru.

Komisia tiež musí ustanoviť pozorovateľský program s cieľom zbierať overené údaje o úlovku a rybolovnom úsilí, iné vedecké údaje a ďalšie informácie, ktoré súvisia s rybolovnou činnosťou a jej vplyvmi na morské prostredie.

Zmluvné strany dohovoru

Členmi SPRFMO sú v súčasnosti Austrália, Cookove ostrovy, Čile, Čína, Dánsko (za Faerské ostrovy), Ekvádor, EÚ, Južná Kórea, Kuba, Nový Zéland, Peru, Rusko, Spojené štáty, Taiwan (Čínsky Tchaj-pej) a Vanuatu.

Prílohy

V prílohách k dohovoru sa vymedzujú:

NADOBUDNUTIE PLATNOSTI

Znenie dohovoru bolo dohodnuté v roku 2009 a dohovor bol otvorený na podpis od 1. februára 2010 do 31. januára 2011. EÚ podpísala znenie dohovoru 26. júla 2010 a schválila ho 3. októbra 2011.

Dohovor nadobudol platnosť 24. augusta 2012 a naďalej je možné k nemu pristúpiť.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ DOKUMENTY

Dohovor o ochrane a riadení rybolovných zdrojov na otvorenom mori v južnom Tichom oceáne (Ú. v. EÚ L 67, 6.3.2012, s. 3 – 28)

Rozhodnutie Rady 2011/189/EÚ z 24. júna 2010 o podpise v mene Európskej únie Dohovoru o ochrane a riadení rybolovných zdrojov na otvorenom mori v južnom Tichom oceáne (Ú. v. EÚ L 81, 29.3.2011, s. 1 – 2)

Rozhodnutie Rady 2012/130/EÚ z 3. októbra 2011 o schválení Dohovoru o ochrane a riadení rybolovných zdrojov na otvorenom mori v južnom Tichom oceáne v mene Európskej únie (Ú. v. EÚ L 67, 6.3.2012, s. 1 – 2)

Dohovor o ochrane a riadení rybolovných zdrojov na otvorenom mori v južnom Tichom oceáne – uloženie schvaľovacej listiny Európskou úniou (Ú. v. EÚ L 255, 21.9.2012, s. 2)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/975 zo 4. júla 2018, ktorým sa stanovujú opatrenia na riadenie, ochranu a kontrolu uplatniteľné v oblasti dohovoru Regionálnej organizácie pre riadenie rybárstva v južnom Tichom oceáne (SPRFMO) (Ú. v. EÚ L 179, 16.7.2018, s. 30 – 75)

Posledná aktualizácia 08.11.2021