Vnútorný trh s elektrinou (od roku 2021)
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Smernica (EÚ) 2019/944 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou
AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?
- Touto smernicou sa stanovujú pravidlá výroby, prenosu, distribúcie, dodávky a uskladňovania elektriny spolu s aspektmi týkajúcimi sa ochrany spotrebiteľov s cieľom vytvoriť integrované konkurenčné, spotrebiteľsky orientované, flexibilné, spravodlivé a transparentné trhy s elektrinou v EÚ.
- Okrem iného obsahuje pravidlá týkajúce sa maloobchodných trhov s elektrinou, kým nariadenie (EÚ) 2019/943, ktoré bolo prijaté v tom istom čase, obsahuje najmä pravidlá súvisiace s veľkoobchodným trhom a prevádzkou sústav.
- Zrušuje sa ňou smernica 2009/72/ES (pozri zhrnutie k dokumentu Vnútorný trh s elektrinou), a to od 1. januára 2021.
HLAVNÉ BODY
Práva odberateľov
V smernici sa objasňujú a posilňujú existujúce práva odberateľov a zavádzajú sa nové práva:
- právo na slobodný výber dodávateľa a obmedzenia týkajúce sa poplatkov súvisiacich so zmenou dodávateľa a s vypovedaním zmluvy s výnimkou prípadu, keď odberateľ vypovie zmluvu s pevnou cenou, ktorá bola uzavretá na určitú dobu, pred uplynutím jej platnosti,
- právo na prístup aspoň k jednému nástroju na porovnávanie cien, ktorý spĺňa určité požiadavky na dôveryhodnosť; pre súkromne prevádzkované nástroje, ktoré spĺňajú tieto požiadavky, sa môže vydať značka dôveryhodnosti,
- právo na vstup do občianskeho energetického spoločenstva a zároveň si ponechať všetky práva spotrebiteľa vrátane práva vystúpiť zo spoločenstva bez sankcií,
- právo na zmluvu s dynamickou cenou (založenou na cenách na spotových alebo denných trhoch) aspoň od jedného dodávateľa a od každého dodávateľa, ktorý má viac než 200 000 odberateľov a právo na poskytnutie informácií o príležitostiach a rizikách takýchto zmlúv,
- právo na zmluvu o agregácii nezávislú od dodávky elektriny,
- právo vyrábať, spotrebovávať, skladovať a predávať elektrinu individuálne alebo prostredníctvom agregátora*,
- právo požadovať inštalovanie inteligentného meracieho zariadenia do štyroch mesiacov od žiadosti, pričom krajiny EÚ musia zabezpečiť zavedenie inteligentných meracích systémov s výnimkou prípadov, keď sa to ešte nepovažuje za nákladovo efektívne,
- právo energeticky chudobných alebo zraniteľných odberateľov na cielenú ochranu, pričom stanovenie regulovaných cien sa povoľuje len za určitých podmienok,
- právo odberateľov, ktorým hrozí odpojenie, na informácie o alternatívnych opatreniach, ako sú platobné plány alebo moratórium, poskytnuté s dostatočným predstihom.
Vyúčtovanie
- Faktúry by mali byť prehľadné, presné, stručné a upravené tak, aby ich bolo možné ľahko porovnávať.
- Informácie o vyúčtovaní by sa mali poskytovať aspoň raz za šesť mesiacov alebo raz za tri mesiace na požiadanie, alebo ak sa koncový odberateľ rozhodol pre elektronické vyúčtovanie, a aspoň raz mesačne, ak meradlá umožňujú diaľkový odpočet.
Agregátori
Krajiny EÚ musia:
- zabezpečiť, aby agregátori mohli odberateľom ponúkať zmluvy o agregácii bez toho, aby odberatelia museli získať súhlas svojho dodávateľa,
- zabezpečiť spravodlivú účasť agregátorov na trhoch s elektrinou a to, aby prevádzkovatelia prenosových sústav a prevádzkovatelia distribučných sústav zaobchádzali s agregátormi rovnako ako s ostatnými účastníkmi trhu, a to aj vtedy, keď obstarávajú služby,
- stanoviť transparentné pravidlá, ktoré jasne stanovujú úlohy a povinnosti všetkých účastníkov trhu, a stanoviť pravidlá výmeny údajov medzi účastníkmi trhu,
- stanoviť pravidlá kompenzácie medzi agregátormi a dodávateľmi v prípadoch, keď aktivácia riadenia odberu spôsobí odchýlky; takáto kompenzácia kryje výhradne vzniknuté náklady a pri jej výpočte sa môžu zohľadňovať systémové výhody riadenia odberu.
Občianske energetické spoločenstvá
- sú subjekty riadené spoločníkmi alebo členmi založené na dobrovoľnej a otvorenej účasti, ktoré majú právo zapojiť sa do výroby, distribúcie, dodávky, spotreby, služieb energetickej efektívnosti alebo služieb nabíjania elektrických vozidiel či do poskytovania iných energetických služieb svojim členom alebo spoločníkom,
- majú právo pripojenie do distribučných sústav a na to, aby neboli diskriminované z hľadiska regulácie alebo prístupu ku všetkým trhom s elektrinou,
- majú právo na spoločné využívanie svojej výroby elektriny svojimi členmi v súlade s analýzou nákladov a výnosov distribuovaných zdrojov energie,
- ak to povoľuje dotknutá krajina EÚ, majú právo vlastniť, zriaďovať, kupovať alebo prenajímať si distribučné sústavy podľa platných právnych predpisov.
Prístup k údajom a interoperabilita
- Smernicou sa aktualizujú pravidlá týkajúce sa prístupu k údajom z merania a k údajom o spotrebe a výrobe zo strany prevádzkovateľov sústav, spotrebiteľov, dodávateľov a poskytovateľov služieb. Navyše sa v nej predpokladá, že Európska komisia v rámci sekundárnych právnych predpisoch stanoví pravidlá interoperability s cieľom uľahčiť výmenu údajov.
- Správcovia údajov musia zabezpečiť nediskriminačný prístup k údajom z inteligentných meracích systémov v súlade s pravidlami v oblasti ochrany údajov.
Elektromobilita
- Krajiny EÚ musia vytvoriť regulačný rámec, ktorý umožní pripojenie nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá do distribučnej sústavy.
- Prevádzkovatelia distribučnej sústavy* môžu vlastniť, vyvíjať, spravovať alebo prevádzkovať nabíjacie stanice iba vtedy, keď nijaký iný subjekt neprejavil záujem v rámci otvoreného výberového konania, ktoré podlieha schváleniu regulačným orgánom a je v súlade s pravidlami prístupu tretích strán.
Prevádzkovatelia distribučnej sústavy (PDS):
- zodpovedajú za zabezpečovanie dlhodobej schopnosti sústavy uspokojovať dopyt po distribúcii elektriny vrátane nákladovo efektívnej integrácie nových zariadení na výrobu elektriny, a najmä zariadení, ktoré vyrábajú elektrinu z obnoviteľných zdrojov, ako aj za poskytovanie informácií používateľom sústavy potrebných na získanie účinného prístupu a na používanie sústavy,
- musia uverejňovať plány rozvoja sústavy, v ktorých sú uvedené plánované investície na ďalších päť až desať rokov,
- ak sú súčasťou vertikálne integrovaného podniku, musia byť aspoň z hľadiska svojej právnej formy, organizácie a rozhodovania nezávislí od iných činností, ktoré nesúvisia s distribúciou,
- nesmú vlastniť, vyvíjať, spravovať alebo prevádzkovať zariadenia na uskladňovanie energie s výnimkou prípadov, keď sú splnené určité osobitné podmienky.
Prevádzkovatelia prenosovej sústavy (PPS)*:
- musia zabezpečovať dlhodobú schopnosť sústavy uspokojovať dopyt po prenose elektriny, a to v úzkej spolupráci so susednými prevádzkovateľmi prenosových sústav a prevádzkovateľmi distribučných sústav,
- spravujú bezpečnú prevádzku sústavy vrátane udržiavania rovnováhy medzi ponukou elektriny a dopytom po nej,
- nesmú vlastniť, vyvíjať, spravovať alebo prevádzkovať zariadenia na uskladňovanie energie za podobných podmienok, aké platia v prípade prevádzkovateľov distribučných sústav.
Národné regulačné orgány v oblasti energetiky:
Čistá energia
Táto smernica je súčasťou balíka opatrení v oblasti čistej energie pre všetkých Európanov.
ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?
Uplatňuje sa od 1. januára 2021.
Smernicou (EÚ) 2019/944 sa reviduje a nahrádza smernica 2009/72/ES a v krajinách EÚ mala byť transponovaná do 31. decembra 2020.
Pôvodná smernica 2009/72/ES mala byť do právnych predpisov krajín EÚ transponovaná do roku 2011.
KONTEXT
Ďalšie informácie:
HLAVNÉ POJMY
Agregátor: fyzická alebo právnická osoba, ktorá zlučuje viacero odberných miest alebo vyrobenej elektriny na účely predaja, nákupu alebo aukcie na akomkoľvek trhu s elektrinou.
Prevádzkovateľ distribučnej sústavy: fyzická alebo právnická osoba zodpovedná za prevádzku a rozvoj elektrickej distribučnej sústavy v danej oblasti a jej prepojení s inými sústavami a za zabezpečovanie dlhodobej schopnosti sústavy uspokojovať primeraný dopyt po distribúcii elektriny.
Prevádzkovateľ prenosovej sústavy: fyzická alebo právnická osoba, ktorá je zodpovedná za prevádzku a rozvoj elektrickej prenosovej sústavy v danej oblasti a jej prepojení s inými sústavami a za zabezpečovanie dlhodobej schopnosti sústavy uspokojovať primeraný dopyt po prenose elektriny.
HLAVNÝ DOKUMENT
Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/944 z 5. júna 2019 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou a o zmene smernice 2012/27/EÚ (prepracované) (Ú. v. EÚ L 158, 14.6.2019, s. 125 – 199)
SÚVISIACE DOKUMENTY
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/941 z 5. júna 2019 o pripravenosti na riziká v sektore elektrickej energie a o zrušení smernice 2005/89/ES (Ú. v. EÚ L 158, 14.6.2019, s. 1 – 21)
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/942 z 5. júna 2019, ktorým sa zriaďuje Agentúra Európskej únie pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (Ú. v. EÚ L 158, 14.6.2019, s. 22 – 53)
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/943 z 5. júna 2019 o vnútornom trhu s elektrinou (Ú. v. EÚ L 158, 14.6.2019, s. 54 – 124)
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1999 z 11. decembra 2018 o riadení energetickej únie a opatrení v oblasti klímy, ktorým sa menia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 663/2009 a (ES) č. 715/2009, smernice Európskeho parlamentu a Rady 94/22/ES, 98/70/ES, 2009/31/ES, 2009/73/ES, 2010/31/EÚ, 2012/27/EÚ a 2013/30/EÚ, smernice Rady 2009/119/ES a (EÚ) 2015/652 a ktorým sa zrušuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 525/2013 (Ú. v. EÚ L 328, 21.12.2018, s. 1 – 77)
Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/2001 z 11. decembra 2018 o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov (Ú. v. EÚ L 328, 21.12.2018, s. 82 – 209)
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/72/ES z 13. júla 2009 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou, ktorou sa zrušuje smernica 2003/54/ES (Ú. v. EÚ L 211, 14.8.2009, s. 55 – 93)
Posledná aktualizácia 01.10.2019