Dohoda o vzájomnom uznávaní medzi EÚ a Austráliou (DVU)
ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:
Dohoda o vzájomnom uznávaní medzi Európskym spoločenstvom a Austráliou
Rozhodnutie 98/508/ES o uzavretí Dohody o vzájomnom uznávaní medzi Európskym spoločenstvom a Austráliou
AKÝ JE CIEĽ DOHODY A ROZHODNUTIA?
Cieľom dohody o vzájomnom uznávaní (DVU)* je podporovať obchod s tovarom medzi EÚ a Austráliou prostredníctvom odstránenia technických prekážok.
Podľa dvojstrannej dohody, ktorú krajiny EÚ odsúhlasili 11. novembra 2005, EÚ a Austrália uznávajú výsledky posudzovania zhody*, ktoré každá zo strán vykonáva pre konkrétne priemyselné výrobky.
Rozhodnutím sa v mene EÚ prijíma dohoda o vzájomnom uznávaní s Austráliou.
HLAVNÉ BODY
Dohoda sa vzťahuje na tieto sektory:
- správna výrobná prax pre lieky,
- zdravotnícke pomôcky,
- koncové telekomunikačné zariadenia a zariadenia družicových pozemných staníc,
- nízkonapäťové elektrické zariadenia,
- elektromagnetická kompatibilita* zariadení,
- priemyselné strojové zariadenia vrátane vežových a pojazdných žeriavov,
- tlakové zariadenia,
- automobilové výrobky.
Dohodou sa:
- umožňuje spoločnostiam z EÚ, aby svoje výrobky, ktoré musia byť v súlade s austrálskymi požiadavkami, testovali a certifikovali v EÚ, a potom ich mohli vyvážať na austrálsky trh a naopak,
- pre každý sektor uvádza zoznam právnych predpisov, nariadení a administratívnych pravidiel, na ktoré sa dohoda vzťahuje,
- ustanovuje podmienky recipročného uznávania výsledkov posudzovania zhody,
- stanovujú postupy pre vymenovanie orgánov posudzovania zhody* pre každý sektor,
- vyžaduje, aby orgány EÚ a Austrálie vykonávali audit, kontrolu a monitorovanie vymenovaných orgánov posudzovania zhody s cieľom zabezpečiť správny výkon ich práce,
- ustanovuje pozastavenie činnosti vymenovaného orgánu posudzovania zhody,
- ustanovuje spoločný výbor predstaviteľov EÚ a Austrálie na riešenie všetkých záležitostí, ktoré by mohli vzniknúť v súvislosti s touto dohodou.
ODKEDY SA DOHODA UPLATŇUJE?
Uplatňuje sa od 1. januára 1999.
KONTEXT
Vo svojom uznesení z 21. decembra 1989 vlády krajín EÚ súhlasili so zásadami dohôd o vzájomnom uznávaní. Dňa 21. septembra 1992 poverili Európsku komisiu rokovaniami o dohodách o vzájomnom uznávaní v mene EÚ s určitými krajinami mimo EÚ.
Ďalšie informácie:
HLAVNÉ POJMY
Dohoda o vzájomnom uznávaní: medzinárodná dohoda, pri ktorej si dve alebo viaceré zmluvné strany vzájomne uznávajú výsledky posudzovania zhody.
Posudzovanie zhody: postup, pri ktorom sa výrobok pred uvedením na trh testuje, kontroluje a certifikuje s cieľom zabezpečiť jeho súlad s príslušnými právnymi predpismi.
Elektromagnetická kompatibilita: vzájomné pôsobenie elektrických a elektronických zariadení s ich elektromagnetickým prostredím a s inými zariadeniami. Všetky elektronické zariadenia majú potenciál vyžarovať elektromagnetické polia.
Orgány posudzovania zhody: posudzujú, či výrobok spĺňa príslušné legislatívne alebo regulatórne požiadavky.
HLAVNÉ DOKUMENTY
Dohoda o vzájomnom uznávaní, pokiaľ ide o posudzovanie zhody, certifikáty a označovania medzi Európskym spoločenstvom a Austráliou (Ú. v. ES L 229, 17.8.1998, s. 3 – 60)
Následné zmeny dohody boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.
Rozhodnutie Rady 98/508/ES z 18. júna 1998 o uzavretí Dohody o vzájomnom uznávaní posudzovania zhody, certifikátov a označení medzi Európskym spoločenstvom a Austráliou (Ú. v. ES L 229, 17.8.1998, s. 1 – 2)
Pozri konsolidované znenie.
SÚVISIACE DOKUMENTY
Uznesenie Rady z 21. decembra 1989 o globálnom prístupe v oblasti posudzovania zhody (Ú. v. ES C 10, 16.1.1990, s. 1 – 2)
Posledná aktualizácia 24.07.2018