Systém monitorovania priestoru EÚ bez hraníc

V tomto právnom predpise sa vytvára rámec pre osobitný monitorovací mechanizmus, ktorý slúži na kontrolu uplatňovania tzv. schengenských právnych predpisov Európskej únie. Cieľom je zabezpečiť praktické uplatňovanie vysokej úrovne jednotných noriem v členských štátoch Európskej únie (EÚ), ktoré patria do schengenského priestoru. Tento priestor pozostáva z 26 krajín, pričom 22 z nich sú členské štáty EÚ a 4 sú krajiny mimo EÚ. V tomto priestore sa neuplatňujú žiadne kontroly na vnútorných hraniciach.

AKT

Nariadenie Rady (EÚ) č. 1053/2013 zo 7. októbra 2013 , ktorým sa vytvára hodnotiaci a monitorovací mechanizmus na overenie uplatňovania schengenského acquis a ktorým sa zrušuje rozhodnutie výkonného výboru zo 16. septembra 1998 , ktorým bol zriadený Stály výbor pre hodnotenie a vykonávanie Schengenu

SÚHRN

Hlavným cieľom hodnotiaceho a monitorovacieho mechanizmu je zabezpečiť vysokú úroveň vzájomnej dôvery medzi krajinami, ktoré patria do schengenského priestoru, s prihliadnutím na ich kapacity v oblasti riadneho vykonávania príslušných pravidiel vo všetkých oblastiach schengenských právnych predpisov EÚ (tzv. schengenské acquis).

ROZSAH PÔSOBNOSTI MECHANIZMU

Hodnotiaci mechanizmus sa vzťahuje na všetky hľadiská právnych predpisov v tejto oblasti. V súvislosti s hranicami sa týka účinnosti kontrol na vonkajších hraniciach, ako aj neexistencie kontrol na vnútorných hraniciach.

Členské štáty EÚ a Komisia majú spoločnú zodpovednosť za vykonávanie celého mechanizmu, pričom Komisia zabezpečuje celkovú koordináciu.

OHLÁSENÉ ALEBO NEOHLÁSENÉ KONTROLY

V rámci vykonávania hodnotiaceho mechanizmu sa zostavuje viacročný (päťročný) a ročný program kontrol, ktoré koordinuje Komisia. Tieto hodnotenia by sa mali vykonávať pravidelne na území všetkých schengenských štátov v podobe ohlásených a neohlásených kontrol.

AKČNÝ PLÁN NA NÁPRAVU NEDOSTATKOV

Hodnotenia na mieste musia vykonávať osobitne vyškolení odborníci, ktorých vymenúvajú členské štáty EÚ, a musia sa vyberať neutrálne na základe analýzy rizík poskytnutej agentúrou Frontex (v súvislosti s vonkajšími hranicami) a s podporou orgánov Europol, Eurojust a ďalších príslušných orgánov EÚ pôsobiacich v oblastiach, na ktoré sa vzťahuje ich mandát.

Po tejto analýze a výsledkoch kontroly na mieste odborníci zostavujú správu v koordinácii s Komisiou. Následne sa kontrolovanému členskému štátu EÚ môžu poslať odporúčania. Ak sa vykonávanie právnych predpisov v danej krajine považuje za nedostatočné, alebo ak sa zistilo vážne porušenie jej záväzkov, musí táto krajina predložiť akčný plán na riešenie týchto otázok.

MONITOROVANIE A ĎALŠÍ POSTUP

Správa o vykonávaní tohto akčného plánu sa musí predložiť každých 6 mesiacov Komisii a ostatným členským štátom EÚ s cieľom potvrdiť, že monitorovaný členský štát EÚ prijal požadované opatrenia a kroky na nápravu nedostatkov. Nasledovať môžu rôzne ďalšie pravidelné správy na sledovanie vykonávania opatrení. V prípade potreby môže Komisia zaviesť nové kontroly.

REFERENCIE

Akt

Nadobudnutie účinnosti

Termín transpozície v členských štátoch

Úradný vestník Európskej únie

Nariadenie (EÚ) č. 1053/2013

26. novembra 2013

-

Ú. v. EÚ L 295, 6.11.2013, s. 27

SÚVISIACE AKTY

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1051/2013 z 22. októbra 2013, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 562/2006 s cieľom stanoviť spoločné pravidlá pri dočasnom obnovení kontroly vnútorných hraníc za výnimočných okolností (Ú. v. EÚ L 295, 6.11.2013, s. 1).

Posledná aktualizácia 06.10.2014