Európsky systém hraničného dozoru (EUROSUR)

V záujme zlepšenia integrovanej správy hraníc a predchádzania cezhraničnej trestnej činnosti a nelegálnemu prisťahovalectvu Európska únia (EÚ) vytvorila európsky systém hraničného dozoru (EUROSUR).

AKT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1052/2013 z 22. októbra 2013, ktorým sa zriaďuje európsky systém hraničného dozoru (EUROSUR).

SÚHRN

V októbri 2013 EÚ prijala nariadenie, ktorým sa zriaďuje európsky systém hraničného dozoru (EUROSUR).

Viacúčelový systém

EUROSUR je viacúčelový systém na predchádzanie nelegálnemu prisťahovalectvu a cezhraničnej trestnej činnosti na vonkajších hraniciach. Zároveň prispieva k zabezpečovaniu ochrany a záchrane životov migrantov, ktorí sa snažia dosiahnuť pobrežie Európy.

Poskytuje mechanizmus, ktorý umožňuje pohraničným dozorným agentúram rýchlo si vymieňať informácie a spolupracovať. Všetky vnútroštátne orgány členských štátov EÚ zodpovedné za dozor na hraniciach (napr. pohraničná stráž, polícia, pobrežná hliadka, námorné sily atď.) musia prostredníctvom národných koordinačných centier koordinovať svoje činnosti s činnosťami ostatných členských štátov EÚ a s pohraničnou agentúrou EÚ Frontex.

Rýchlejšia reakcia vďaka lepšej informovanosti

EUROSUR uplatňuje prístup vychádzajúci zo spravodajských informácií, ktorý umožňuje národným agentúram a agentúram EÚ lepšie pochopiť, čo sa deje na vonkajších hraniciach a rýchlejšie reagovať na nové trasy a metódy, ktoré využívajú zločinecké siete.

Schopnosť rýchlej reakcie

EUROSUR umožňuje členským štátom EÚ rýchlejšie reagovať nielen na jednotlivé incidenty, ale aj na kritické situácie, ku ktorým dochádza na vonkajších hraniciach EÚ. Na tento účel sa pozemné a námorné hranice rozdelili na tzv. úseky hraníc, ktorým sa priradil nízky, stredný alebo vysoký stupeň vplyvu. Vďaka tomuto postupu je možné identifikovať kritické miesta na vonkajších hraniciach a, ak je to potrebné, štandardne reagovať na vnútroštátnej úrovni a na úrovni EÚ.

Základné práva

Členské štáty EÚ, ktoré uzavreli Schengenskú dohodu a agentúra Frontex musia plne dodržiavať základné práva, a najmä zásadu zákazu vyhostenia alebo vrátenia (ktorá zakazuje vrátiť skutočnú obeť prenasledovania k prenasledovateľovi) a ochranu osobných údajov.

Nadobudnutie účinnosti

Od decembra 2013 sa EUROSUR vykonával v 19 členských štátoch EÚ, ktoré uzavreli Schengenskú dohodu, a ktoré sa nachádzajú na južných a východných vonkajších hraniciach. Ostatných 11 schengenských krajín sa k systému EUROSUR pripojilo 1. decembra 2014.

Spojené kráľovstvo (1), Írsko a Dánsko sa nezapojili do prijatia tohto nariadenia. Schválilo sa však, že Spojené kráľovstvo (1) a Írsko môžu spolupracovať so systémom EUROSUR prostredníctvom regionálnych sietí. Dánsko sa neskôr rozhodlo zapojiť do systému EUROSUR.

REFERENCIE

Akt

Nadobudnutie účinnosti

Termín transpozície v členských štátoch

Úradný vestník Európskej únie

Nariadenie (EÚ) č. 1052/2013

26. novembra 2013

-

Ú. v. EÚ L 295, 6.11.2013

Posledná aktualizácia 22.04.2014



(1) Spojené kráľovstvo vystupuje z Európskej únie a od 1. februára 2020 je treťou krajinou (krajinou mimo EÚ).