Protokol o pobrežiach pomáha chrániť Stredozemné more pred znečistením

EÚ pristúpila k Protokolu o pobrežiach, ktorý je súčasťou Barcelonského dohovoru, s cieľom posilniť svoj záväzok ochraňovať Stredozemné more pred znečistením spôsobeným prieskumom a využívaním pobreží.

AKT

Rozhodnutie Rady 2013/5/EÚ zo 17. decembra 2012 o pristúpení Európskej únie k Protokolu o ochrane Stredozemného mora pred znečisťovaním spôsobeným prieskumom a využívaním kontinentálneho šelfu a morského dna a jeho podložia (Protokol o pobrežiach)

SÚHRN

Rozhodnutie Rady 2013/5/EÚ umožňuje EÚ pristúpiť k Protokolu o pobrežiach (Protokol o ochrane Stredozemného mora pred znečisťovaním spôsobeným prieskumom a využívaním kontinentálneho šelfu a morského dna a jeho podložia), ktorý nadobudol platnosť 24. marca 2011.

Protokol o pobrežiach je jedným z niekoľkých protokolov Barcelonského dohovoru a jeho cieľom je ochraňovať Stredozemné more pred znečistením. Stranami Barcelonského dohovoru je všetkých 21 krajín, ktoré hraničia so Stredozemným morom a s EÚ.

Rozhodnutie Rady vyzýva stredomorské členské štáty EÚ, ktoré ešte nepristúpili k protokolu (jediným členským štátom, ktorý pristúpil, je Cyprus), aby prijali potrebné kroky na pristúpenie.

Protokol o pobrežiach vychádza z článku 7 platného znenia Barcelonského dohovoru. Tento článok ukladá zmluvným stranám povinnosť urobiť všetko, čo je v ich silách v boji proti znečisťovaniu Stredozemného mora spôsobenému prieskumom a využívaním kontinentálneho šelfu a morského dna a jeho podložia.

V Stredozemí sa nachádza viac ako 200 aktívnych morských plošín. Ďalšie plošiny sú vo fáze plánovania v dôsledku objavenia veľkých ložísk fosílnych palív. V prípade havárie by tieto platformy a ďalšie platformy, o ktorých sa uvažuje v súvislosti s ďalšími nerastnými surovinami, predstavovali veľkú hrozbu pre hospodárstvo Stredomoria, ako aj pre jeho krehké morské a pobrežné ekosystémy.

Riešenie rizika znečistenia je takisto v súlade s povinnosťou členských štátov dosiahnuť a zachovávať dobrý environmentálny stav svojich morských vôd v Stredozemí, ako sa to vyžaduje v rámcovej smernici o morskej stratégii.

Protokol o pobrežiach pokrýva široký záber činností prieskumu a využívania a okrem iného sa zameriava na požiadavky týkajúce sa povolení, odstraňovanie opustených alebo nepoužívaných inštalácií, používanie a odstraňovanie škodlivých látok, požiadavky na uplatnenie zodpovednosti a kompenzácie a na koordináciu s ostatnými stranami Barcelonského dohovoru na regionálnej úrovni.

Strany protokolu sú povinné samostatne alebo prostredníctvom dvojstrannej alebo viacstrannej spolupráce prijať všetky vhodné opatrenia na prevenciu a zmiernenie znečisťovania oblasti protokolu spôsobeného prieskumom a využívaním pobrežných oblastí, na boj proti tomuto znečisťovaniu a jeho kontrolu. Zároveň sa zaväzujú používať najlepšie dostupné postupy, ktoré sú ekologicky účinné a vhodné z ekonomického hľadiska.

Zodpovednosť za vykonávanie niektorých podrobných opatrení protokolu, ako je napr. vnútroštátny monitorovací systém, nesú krajiny a ich príslušné orgány.

REFERENCIE

Akt

Nadobudnutie platnosti

Termín transpozície v členských štátoch

Úradný vestník

Rozhodnutie Rady 2013/5/EÚ

17.12.2012

-

Ú. v. EÚ L 4, 9.1.2013

SÚVISIACE AKTY

Protokol o ochrane Stredozemného mora pred znečisťovaním spôsobeným prieskumom a využívaním kontinentálneho šelfu a morského dna a jeho podložia.

Dohovor o ochrane morského prostredia a pobrežnej oblasti Stredozemného mora (Barcelonský dohovor).

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2008/56/ES zo 17. júna 2008, ktorou sa ustanovuje rámec pre činnosť Spoločenstva v oblasti morskej environmentálnej politiky (rámcová smernica o morskej stratégii) (Ú. v. EÚ L 614, 25.6.2008).

Posledná aktualizácia: 21.02.2014