Integrácia Rómov v oblasti bývania

 

SÚHRN

V odporúčaní Rady prijatom v roku 2013 sa vyzýva na prijatie opatrení v niekoľkých oblastiach vrátane bývania s cieľom posilniť integráciu Rómov, ktorí sú najväčšou etnickou menšinou v Európe.

AKÝ JE CIEĽ TOHTO ODPORÚČANIA?

Dosvedčuje sa ním silný a spoločný politický záväzok všetkých krajín EÚ na posilnenie úsilia v záujme:

boja proti sociálnemu vylúčeniu a diskriminácii a

dosiahnutia skutočných zlepšení pri presadzovaní integrácie Rómov v oblasti bývania, vzdelávania, zamestnania a zdravia.

HLAVNÉ BODY

V súvislosti s prístupom k bývaniu Rómov odporúčanie obsahuje výzvu pre krajiny EÚ na prijatie opatrení s cieľom zabezpečiť, aby:

odstránili akúkoľvek priestorovú segregáciu (t. j. oblasti, v ktorých sa sústreďujú určité skupiny) a aby podporovali desegregáciu (t. j. zmiešanejšie susedstvá);

podporovali nediskriminačný prístup k sociálnemu bývaniu;

zabezpečovali táboriská pre kočovných Rómov, a to primerane k miestnym potrebám;

zabezpečovali prístup k verejným službám (ako napríklad voda, elektrina, a plyn) a infraštruktúre potrebnej pre bývanie v súlade s požiadavkami vnútroštátnych právnych predpisov.

Krajiny EÚ by v prípade potreby mali takisto:

zabezpečiť, aby žiadosti miestnych orgánov o opätovný rozvoj alebo obnovu miest obsahovali aj rozvoj bývania pre marginalizované komunity;

podporovať miestny rozvoj, do ktorého sú zapojené miestne spoločenstvá a/alebo integrované investície na rozvoj územia podporované z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Monitorovanie a hodnotenie

Krajiny EÚ musia monitorovať a hodnotiť efektívnosť opatrení, ktoré prijímajú, z hľadiska ich vnútroštátnych stratégií pre integráciu Rómov aj z hľadiska širšej politiky sociálneho začlenenia.

Môžu to zabezpečiť stanovením cieľov alebo zbieraním kvalitatívnych alebo kvantitatívnych údajov o sociálnych a hospodárskych vplyvoch prijatých opatrení.

Agentúra EÚ pre základné práva vytvorila viacročný program pre Rómov (2012 – 2020). Pravidelne zostavuje správy o dosiahnutom pokroku a poskytuje poradenstvo vychádzajúce z údajov inštitúciám EÚ a krajinám EÚ na základe údajov zozbieraných v celej EÚ. V roku 2009 vypracovala správu o diskriminácii Rómov v oblasti bývania.

Podávanie správ a nadväzujúce opatrenia

Krajiny EÚ majú poslať správu Európskej komisii do 1. januára 2016 o všetkých opatreniach, ktoré boli prijaté v spojitosti s týmto odporúčaním. Neskôr budú poskytovať tieto informácie na ročnom základe.

Komisia na druhej strane zabezpečuje, aby využila poskytnuté informácie ako základ pri zostavovaní svojej výročnej správy o vykonávaní vnútroštátnych stratégií pre Rómov.

Tieto výsledky sa uplatňujú aj v postupe európskeho semestra pre koordináciu hospodárskych politík. Od roku 2012 Rada v rámci európskeho semestra vydala odporúčania pre jednotlivé krajiny adresované piatim krajinám s veľkou rómskou komunitou (Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko).

KONTEXT

AKT

Odporúčanie Rady z 9. decembra 2013 o účinných opatreniach na integráciu Rómov v členských štátoch (Ú. v. EÚ C 378, 24.12.2013, s. 1 – 7)

SÚVISIACE AKTY

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Rámec EÚ do roku 2020 pre vnútroštátne stratégie integrácie Rómov [COM(2011) 173 final z 5. apríla 2011]

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Správa o realizácii rámca EÚ pre vnútroštátne stratégie integrácie Rómov do roku 2015 [COM(2015) 299 final zo 17. júna 2015]

Pracovný dokument útvarov Komisie – Riešenie bezdomovectva v Európskej únii – sprievodný dokument k oznámeniu Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: K sociálnym investíciám do rastu a súdržnosti – vrátane realizácie Európskeho sociálneho fondu v rokoch 2014 – 2020 [SWD(2013) 42 final z 20. februára 2013]

Posledná aktualizácia 15.10.2015