Bezpečné a zdravé pracovné prostredie

Skúma sa v ňom pokrok, ktorý sa dosiahol v Európskej únii (EÚ) v oblasti bezpečného a zdravého pracovného prostredia, identifikujú sa výzvy, ktorým je ešte potrebné čeliť, a plánuje sa stratégia na obdobie rokov 2014 - 2020.

AKT

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o strategickom rámci EÚ v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci na obdobie rokov 2014 - 2020 [COM(2014) 332 final zo 6. júna 2014].

SÚHRN

AKÝ JE CIEĽ TOHTO OZNÁMENIA?

Skúma sa v ňom pokrok, ktorý sa dosiahol v Európskej únii (EÚ) v oblasti bezpečného a zdravého pracovného prostredia, identifikujú sa výzvy, ktorým je ešte potrebné čeliť, a plánuje sa stratégia na obdobie rokov 2014 - 2020.

HLAVNÉ BODY

Napriek výraznému zníženiu počtu úrazov a lepšej prevencii sa ochrana zdravia a bezpečnosť pri práci v EÚ musia aj naďalej zlepšovať:

Viac než 4 000 pracovníkov každý rok zomrie v dôsledku úrazu pri práci a viac než tri milióny pracovníkov sa stanú obeťou závažného úrazu.

Približne 25 % pracovníkov uvádza, že ich práca predstavuje riziko pre ich zdravie a bezpečnosť.

Náklady v dôsledku nemocenskej dovolenky súvisiacej so zamestnaním sú neprijateľne vysoké.

V oznámení sa navrhuje program opatrení, ktoré sa majú vykonávať v spolupráci s krajinami EÚ a ďalšími zainteresovanými stranami a ktoré sa zameriavajú na sedem strategických cieľov:

1.

posilniť úlohu EÚ pri podpore vnútroštátnych stratégií;

2.

uľahčiť uplatňovanie právnych predpisov v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci, najmä v prípade menších podnikov;

3.

zlepšiť podporu a presadzovanie právnych predpisov krajinami EÚ;

4.

zjednodušiť existujúce právne predpisy;

5.

riešiť problémy súvisiace so starnúcou pracovnou silou, vznikajúcimi novými rizikami a prevenciou chorôb súvisiacich so zamestnaním;

6.

zlepšiť zber štatistických údajov a informácií o nehodách a zlom zdravotnom stave súvisiacom so zamestnaním; a

7.

lepšie koordinovať úsilie EÚ a medzinárodné úsilie a spolupracovať s medzinárodnými organizáciami.

Okrem prijatia prípadných nových zákonov sa v oznámení navrhuje, že by sa mali použiť aj iné prostriedky, ako je napríklad referenčné porovnávanie, výmena osvedčených postupov, zvyšovanie informovanosti, dobrovoľné normy a používateľsky ústretové nástroje IT.

Krajinám EÚ sa odporúča, aby v období rokov 2014 - 2020 využili európske štrukturálne a investičné fondy (EŠIF) v záujme podpory týchto cieľov.

Európska komisia sa zaväzuje, že bude pozorne monitorovať a hodnotiť pokrok.

KONTEXT

Strategický cieľ Európskej komisie spočíva v zaisťovaní bezpečného a zdravého pracovného prostredia pre viac než 217 miliónov pracovníkov v EÚ. Jej jednoznačnou úlohou je pomôcť účinne riešiť tento problém, keďže riziká, ktoré hrozia pracovníkom z hľadiska ochrany zdravia a bezpečnosti, sú v celej EÚ veľmi podobné.

Ďalšie informácie:

Posledná aktualizácia 30.09.2015