8.6.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 162/12


Výzva na predloženie návrhov – Inštitút Európskej investičnej banky navrhuje v rámci svojho vedomostného programu tri nové finančné podpory EIBURS

2012/C 162/10

Inštitút Európskej investičnej banky vedie väčšinu svojich inštitucionálnych vzťahov s vysokými školami prostredníctvom vedomostného programu, ktorý pozostáva z troch rôznych programov:

EIBURS, program EIB na sponzorovanie vysokoškolského výskumu (EIB University Research Sponsorship Programme),

STAREBEI (STAges de REcherche BEI), program financovania mladých výskumníkov, ktorí pracujú na spoločných projektoch EIB a vysokých škôl, a

Vysokoškolské siete EIB, mechanizmus spolupráce pre vysokoškolské siete, ktorých črty majú zvláštny význam pre podporu cieľov skupiny EIB.

Z programu EIBURS sa poskytujú granty vysokoškolským výskumným centrám, ktoré sa zaoberajú témami s veľkým významom pre banku. Finančná podpora EIB v objeme až 100 000 EUR ročne na obdobie troch rokov sa prostredníctvom súťaže poskytuje zainteresovaným katedrám vysokých škôl alebo výskumným strediskám, ktoré sú pridružené k vysokým školám v EÚ, v kandidátskych alebo potenciálnych kandidátskych krajinách a majú uznávané odborné zázemie v oblastiach určených EIB, takže môžu v týchto oblastiach svoje činnosti naďalej rozširovať. Z úspešných návrhov vzíde celá škála výstupov (výskum, organizovanie kurzov a seminárov, budovanie sietí, šírenie výsledkov atď.), ktoré budú predmetom zmluvnej dohody uzatvorenej s EIB.

Na akademický rok 2012/2013 sa v programe EIBURS vybrali tieto tri nové línie výskumu:

Meranie vplyvov nad rámec finančnej návratnosti

Vzhľadom na globálnu finančnú krízu, ktorá sa začala v roku 2008, si vo verejnej diskusii získava veľkú pozornosť „vplyvové investovanie“ a otázka, ako finančné trhy môžu lepšie slúžiť potrebám spoločnosti a vytvárať hodnoty trvalo udržateľným spôsobom. Hoci sa zdá, že existuje zhoda v tom, že sociálny vplyv musí pri investičnom rozhodovaní zohrávať významnejšiu úlohu, doterajší pokrok pri definovaní prostredia vplyvového investovania a tvorbe koncepcií na začlenenie kritérií sociálnych a environmentálnych vplyvov do investičného procesu a na meranie výsledkov daných vplyvov je len nepatrný.

Cieľom projektu je preskúmať spôsoby merania a vyjadrenia sociálneho vplyvu vyvolaného investičnou činnosťou v oblasti sociálneho podnikania, obchodných modelov zameraných na udržateľnosť a v oblasti mikrofinancovania. Výskum by mal navrhnúť spôsoby, ako začleniť ciele sociálneho alebo environmentálneho vplyvu do metodiky investičného rozhodnutia investorov, ktorí realizujú ciele politík.

Výskumná práca by mala zahŕňať empirickú štúdiu o tom, ako vplyvovo zameraní investori z inštitucionálneho aj neinštitucionálneho prostredia stanovujú vo svojich investičných aktivitách ciele vplyvov a v akej fáze dochádza k stanoveniu týchto cieľov. Ďalej by mala analyzovať dynamiku, ktorú tieto vplyvové ciele vytvárajú v procese investičného rozhodovania a pri sledovaní a riadení investície po jej realizácii. Osobitný záujem predstavuje dynamika vzťahu medzi sociálnym/environmentálnym vplyvom a finančnou návratnosťou a porovnanie výsledkov vplyvu vzniknutého pri divestícii s predpokladaným vplyvom v prvotnom rozhodnutí o investícii.

Na základe takejto empirickej analýzy by štúdia mala priniesť trhové dôkazy o zlučiteľnosti sociálnych/environmentálnych a finančných cieľov a opísať, za akých okolností táto dynamika platí.

V návrhoch by mala byť podrobne opísaná metodika výskumu podľa odporúčania vysokoškolského centra, ktorá môže popri empirickej štúdii zahŕňať aj kurzy, semináre/konferencie, prieskumy a tvorbu databáz týkajúcich sa projektu. Vo výskumných návrhoch treba preukázať, ako návrh môže využiť praktické poznatky z prevádzkovej činnosti skupiny Európskej investičnej banky (a najmä Európskeho investičného fondu) v tomto prostredí. Vzhľadom na vznik tohto nového trhového segmentu podporujeme cezhraničnú spoluprácu vysokých škôl, ktorá vo výberovom procese bude vnímaná ako pozitívum.

Finančná gramotnosť

Nedávne globálne hospodárske krízy poukázali na dôležitosť finančnej gramotnosti, t. j. súboru zručností a vedomostí, ktoré umožňujú jednotlivcom robiť informované a efektívne rozhodnutia vďaka pochopeniu finančnej sféry. Z dôkazov vyplýva, že nedostatočná finančná gramotnosť mohla prispieť k hypotekárnej kríze a súvisiacim krízam. To podnietilo vznik mnohých štátnych programov v rôznych krajinách Európy, ako aj v iných krajinách.

Od výskumného vysokoškolského centra, ktoré získa podporu v rámci programu EIBURS, sa očakáva vypracovanie výskumného programu zameraného na kritické preskúmanie existujúcich iniciatív s cieľom určiť faktory úspechu a osvedčené postupy. Na tento účel možno použiť alternatívne metodiky hodnotenia vplyvu týchto iniciatív, ako napríklad ekonometrické testovanie alebo rámce posudzovania vplyvov. Centrum by okrem toho vykonalo analýzu nedostatkov vo vybraných krajinách EÚ.

Regionálne by sa návrhy mali zameriavať na členské krajiny organizácie OECD, no nielen na nich. Uchádzačom sa pri realizácii výskumu odporúča vytvoriť partnerstvá s inými univerzitami a výskumnými centrami. Projekt môže zahŕňať aj ďalšie činnosti, ktoré by vysokoškolské výskumné centrum malo byť pripravené uskutočniť s finančnou podporou v rámci danej oblasti výskumu, ako napríklad:

organizácia kurzov, letných škôl, konferencií a seminárov,

tvorba databáz,

prieskumy.

Analýza nákladov a výnosov v oblasti výskumu, vývoja a inovácií

Obťažnosť merania alebo hodnotenia nákladov a výnosov infraštruktúry výskumu, vývoja a inovácií (VVI) je všeobecne známa. Globálne politické diskusie sa však čoraz viac zameriavajú na inovácie a vedomostnú ekonomiku ako na hnaciu silu dlhodobo udržateľného rastu. Na skúmanie spoločensko-hospodárskych vplyvov sa používa množstvo metód a ukazovateľov. Banka v súčasnosti uplatňuje konzervatívnu metodiku podľa „Príručky pre analýzu nákladov a výnosov investičných projektov“ Generálneho riaditeľstva pre regionálnu politiku. Tento dokument však sám osebe nepostačuje na vysvetlenie sektora VVI.

V záujme počiatočného prekonania tohto nedostatku tím programu JASPERS určil konzultanta, aby spolu s českými úradmi vypracoval príručku analýzy nákladov a výnosov v infraštruktúre výskumu a vývoja. Niekoľko rokov praktických skúseností s využitím tohto usmernenia umožnilo vypracovať dobrú databázu, získať prehľad o trendoch v danom odvetví a pochopiť hodnoty a obmedzenia súčasnej príručky.

Interné preskúmanie príručky vytvorilo rad vhodných peňažne vyjadrených hodnôt spojených s touto príručkou, ale odhalilo aj oblasti potrebné na ďalší rozvoj tohto usmernenia.

Zároveň sa do popredia záujmu dostáva celkový záujem o analýzu nákladov a výnosov v tomto odvetví. V porovnaní s obdobím, kedy vznikala prvá príručka, máme k dispozícii omnoho viac štúdií daného sektora, ktoré realizuje manažment veľkých výskumných zariadení, ako aj špeciálne vytvorené fóra na túto tému [ako dobrý príklad možno uviesť FenRIAM (http://www.fenriam.eu/ alebo http://www.fenriam.eu/doc/FenRIAM%20full%20guide.pdf)].

Cieľom projektu je nadviazať na existujúce vnútorné preskúmanie a vytvoriť model, ktorý bude vedecky vierohodný, spoľahlivý, ale zároveň ľahko použiteľný a ľahko posúditeľný. Na dosiahnutie tohto cieľa bude výskumný tím musieť preskúmať súčasnú najnovšiu literatúru z danej oblasti, posúdiť metódy ochoty platiť zo strany členských štátov v súvislosti s rôznymi výhodami, ktoré zvyčajne vznikajú z týchto projektov, pochopiť prípadné trhové hodnoty spojené s takýmito potenciálnymi výhodami a pochopiť typický typ projektov infraštruktúry VVI, ktoré sa uchádzajú o financovanie. To všetko sa musí vykonať podľa vhodného teoretického rámca.

Výstupy:

Očakáva sa, že vysokoškolské výskumné stredisko, ktoré získa podporu z programu EIBURS, vypracuje výskumný program zameraný na preskúmanie existujúcich metodík a prognóz potrieb investícií do infraštruktúry a vypracuje jednotnú metodiku prognózovania nákladov a výnosov na účely použitia v banke a inými subjektmi (ideálne navrhovateľmi projektu). Keďže ide o trojročnú štúdiu, uchádzačom sa odporúča navrhnúť časový rámec dodávania priebežných údajov. Projekt môže zahŕňať aj ďalšie činnosti, ktoré by vysokoškolské centrum malo byť pripravené uskutočniť s finančnou podporou v rámci danej oblasti výskumu, ako napríklad:

organizácia kurzov, letných škôl, konferencií a seminárov,

tvorba databáz,

prieskumy.

Tento projekt by mal byť doplnkom každej príručky analýzy nákladov a výnosov, ktorú vytvoria alebo aktualizujú významné európske inštitúcie.

Návrhy sa musia predložiť v anglickom alebo francúzskom jazyku. Termín na predloženie návrhov je 14. september 2012. Návrhy predložené po tomto termíne sa nebudú brať do úvahy. Návrhy treba poslať na nasledujúce adresy:

 

Elektronická verzia:

universities@eib.org

a

 

Papierová verzia:

EIB Institute

98-100, boulevard Konrad Adenauer

2950 Luxembourg

LUXEMBOURG

For the attention of Ms Luísa FERREIRA, Co-ordinator.

Podrobnejšie informácie o výberovom procese v programe EIBURS, ako aj iných programoch a mechanizmoch nájdete na internetovej stránke: http://institute.eib.org/