1.9.2006   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 210/47


Výzva na vyjadrenie záujmu o miesto člena správnej rady Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín

(2006/C 210/13)

Vyzývame záujemcov, aby sa uchádzali o miesto člena správnej rady Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (ďalej len „EÚBP“ alebo „úrad“), zriadeného nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 z 28. januára 2002, ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva, zriaďuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a stanovujú postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín. (1) Úrad má sídlo v Parme, v Taliansku.

Jeden z členov správnej rady EÚBP, vymenovaný do 30. júna 2008, odstúpil a je potrebné ho nahradiť až do skončenia jeho funkčného obdobia, t. j. do 30. júna 2008.

Úrad pre bezpečnosť potravín

Úrad pre bezpečnosť potravín (EÚBP) je kľúčovým pre hodnotenie rizík, pokiaľ ide o bezpečnosť potravín a krmív v Európskej únii. Úrad bol zriadený nariadením (ES) č. 178/2002 s cieľom poskytovať odborné poradenstvo a podporu legislatíve a politikám Spoločenstva vo všetkých oblastiach, ktoré môžu mať priamy alebo nepriamy vplyv na bezpečnosť potravín a krmív, ako aj v otázkach úzko spojených s oblasťou zdravia zvierat, starostlivosti o zvieratá a zdravia rastlín. Úrad poskytuje nezávislé informácie o týchto otázkach a informuje o rizikách. Jeho úlohou je taktiež poskytovanie odborného poradenstva v oblasti výživy, najmä vo vzťahu k právnym predpisom Spoločenstva a GMO (geneticky modifikovaným organizmom), ako aj vrátane nových potravinových technológií. Úrad si medzi zainteresovanými stranami rýchlo získal dobré meno ako uznávané referenčné miesto na základe svojej nezávislosti, kvality svojich odborných stanovísk a verejných informácií, prehľadnosti svojich postupov a vytrvalosti pri plnení svojich úloh. Okrem toho, že úrad má svoj vlastný odborný personál, podporujú ho siete kompetentných organizácií v Európskej únii.

Právny základ

V súlade s článkom 25 uvedeného nariadenia sa „členovia správnej rady budú vymenovávať tak, aby boli zabezpečené čo najvyššie normy kvalifikácie, široký rozsah príslušných skúseností a v súlade s tým čo najširšie geografické rozmiestnenie v rámci Únie“. Navyše štyria členovia správnej rady „budú pochádzať z organizácií zastupujúcich spotrebiteľské a iné záujmy v potravinovom reťazci“.

Okrem toho odôvodnenie 40 uvedeného nariadenia ustanovuje, že„spolupráca s členskými štátmi je tiež nutná“ a v odôvodnení 41 sa uvádza, že „správna Rada mala byť vymenovaná tak, aby bola zabezpečená najvyššia úroveň kvalifikácie, široký rozsah príslušných skúseností, napríklad v riadení a vo verejnej správe a čo najširšie možné geografické rozšírenie v Únii. Toto by malo umožniť striedanie členov správnej rady z rôznych krajín pôvodu bez toho, že by bol niektorý post vyhradený pre štátnych príslušníkov ktoréhokoľvek konkrétneho členského štátu.“

Úloha a činnosť správnej rady

Medzi povinnosti správnej rady patrí najmä:

celkový dohľad nad činnosťou úradu s cieľom zabezpečiť, aby úrad plnil svoje poslanie a vykonával pridelené úlohy nezávisle a transparentne v súlade so svojim mandátom;

vymenovanie výkonného riaditeľa spomedzi osôb uvedených na zozname zostavenom Komisiou a v prípade potreby jeho odvolanie;

vymenovanie členov vedeckého výboru a komisií, ktorí sú zodpovední za poskytovanie odborných stanovísk úradu;

prijatie ročných a viacročných pracovných programov úradu a všeobecných správ činností za rok;

prijatie vnútorných predpisov a rozpočtových pravidiel.

Činnosť rady sa uskutočňuje formou formálnych zasadnutí, súkromných stretnutí, neformálnych kontaktov medzi členmi a formou korešpondencie. Dokumenty EÚBP, korešpondencia správnej rady a súkromné alebo neformálne stretnutia sú v angličtine. Na formálnych stretnutiach sa tlmočí podľa potreby členov. Rada sa zvyčajne stretáva päťkrát za rok väčšinou v Parme, ale podľa potreby aj v iných mestách Európskej únie.

Zloženie správnej rady

Správna rada sa skladá zo štrnástich členov vymenovaných Radou po porade s Európskym parlamentom, a z jedného zástupcu Komisie. Medzi štrnástimi členmi vymenovanými 15. júla 2002 rozhodnutím Rady (2) sa siedmim členom správnej rady skončí funkčné obdobie 30. júna 2008. Ďalším siedmim členom sa funkčné obdobie skončilo 30. júna 2006. Rada vymenovala sedem členov rozhodnutím z 19. júna 2006 na funkčné obdobie, ktoré sa skončí 30. júna 2010 (3).

Zoznam súčasných členov rady je k dispozícii na internetovej stránke EÚBP http://www.efsa.europa.eu/en/mboard/members.html

Toto uverejnenie sa týka nahradenia člena správnej rady EÚBP, ktorý odstúpil. Funkčné obdobie voľného miesta je do 30. júna 2008 (koniec funkčného obdobia člena, ktorý odstúpil). Táto výzva sa bude môcť takisto využiť na nahradenie iných členov, ktorí nebudú môcť ukončiť svoje funkčné obdobie.

Kvalifikačné požiadavky

Členovia správnej rady musia mať kvalifikáciu a celkové odborné znalosti potrebné na vedenie úradu v záležitostiach súvisiacich s jeho poslaním, najmä pokiaľ ide o zabezpečenie:

1.

poskytnutia náležitého odborného poradenstva a podpory tak, aby sa splnili požiadavky Európskeho spoločenstva v súvislosti s jeho legislatívou a politikami, ako aj jeho prácou vo verejnom záujme;

2.

uplatnenia náležitých pricípov riadenia a verejnej správy;

3.

jeho fungovania podľa princípov celistvosti, nezávislosti, transparentnosti, etiky a vysokej odbornej kvality a súčasného udržiavania nepostrádateľnej spolupráce s členskými štátmi;

4.

styku s verejnosťou a jej informovania o odborných otázkach;

5.

budovania a udržavania dobrého mena u zainteresovaných strán, pokiaľ ide o vysokú úroveň kvality, objektívnosti a spoľahlivosti.

6.

postupu nevyhnutnej koherencie medzi funkciami hodnotenia rizika, manažmentu rizika a funkciou oznamovania rizika.

Kandidáti musia preukázať, že sú schopní účinne prispieť k jednej alebo viacerým z uvedených oblastí. Musia mať 15 rokov praxe v jednej alebo viacerých oblastiach vrátane 5 rokov praxe v riadiacej funkcii. Kanditáti majú najmenej 5 rokov skúseností s prácou v oblasti bezpečnosti potravín a krmív alebo v iných oblastiach, ktoré sa týkajú poslania úradu, najmä v oblasti zdravia zvierat a starostlivosti o zvieratá, ochrany životného prostredia (4), zdravia rastlín a výživy. Kandidáti vedia preukázať solídne skúsenosti s činnosťou v multijazyčnom, multikultúrnom a multidisciplinárnom prostredí. Kandidáti budú vyberaní na základe porovnateľných kvalít v súvislosti s uvedenými kritériami a v súlade s nimi na základe čo najširšieho geografického rozmiestnenia v rámci Únie.

Nezávislosť konania a vyhlásenia o záväzkoch a záujmoch

Členovia rady budú menovaní jednotlivo. Bude sa od nich vyžadovať, aby sa zaviazali konať nezávisle vo verejnom záujme a aby urobili vyhlásenie v súvislosti zo záujmami, ktoré by im v nezávislom konaní mohli brániť. V súlade s týmito princípmi nezávislého pôsobenia v rade sa preto od kandidátov žiada, aby vo formulári žiadosti uviedli všetky priame či nepriame vzťahy, ktoré podľa nich súvisia s činnosťou úradu.

Účasť na zasadnutiach rady

Členovia sa musia veľmi prísne zaviazať zúčastňovať sa na zasadnutiach správnej rady. Vo formulári žiadosti sa od nich žiada, aby uviedli, do akej miery sú schopní aktívnej účasti v správnej rade. Odhaduje sa, že správna rady sa bude stretávať štyri až šesťkrát za rok. Členovia rady nedostávajú honorár, ale bežné cestovné a existenčné náklady sa im preplácajú. Za každý deň strávený na zasadnutí dostanú tiež náhradu v súlade s článkom 15 rokovacieho poriadku správnej rady, ktorý ustanovuje, že „členovia správnej rady, ktorí nie sú zástupcom Komisie a ktorých nezamestnáva národný štátny orgán alebo inštitúcia, dostanú dennú náhradu vo výške 300 eur za každé stretnutie rady, ktorého sa zúčastnia.“

Členovia správnej rady, ktorí pochádzajú z organizácií zastupujúcich spotrebiteľské a iné záujmy v potravinovom reťazci

Od kandidátov sa žiada, aby uviedli, či sa ich žiadosť môže považovať za vyjadrenie záujmu v kontexte takýchto členov rady a v prípade, že áno, je potrebné, aby uviedli podrobnosti svojho pôsobenia v organizáciách zastupujúcich spotrebiteľov a iné záujmy v potravinovom reťazci.

Funkčné obdobie

Okrem zástupcu Komisie, ktorého vymenúva Komisia, členov správnej rady vymenúva Rada, po porade s Európskym parlamentom, zo zoznamu vytvoreného Komisiou na základe výzvy na vyjadrenie záujmu. Funkčné obdobie miesta, ktoré je predmetom tejto výzvy, trvá do 30. júna 2008, čo je koncom funkčného obdobia člena, ktorý odstúpil. Možno ho obnoviť. Kandidáti by mali vziať na vedomie, že zoznam Komisie sa zverejňuje. Osoby, ktoré neboli vymenované do funkcie, ale nachádzajú sa na zozname Komisie, môžu byť požiadané, aby ostali na náhradnom zozname, ktorý sa môže použiť v prípade potreby nahradenia iných členov správnej rady EÚBP, ktorí by nemohli dokončiť svoje funkčné obdobie.

Komisia sa rozhodla, že nezoberie do úvahy predošlú výzvu na vyjadrenie záujmu, ale že vyhlási novú výzvu, aby mohla lepšie zabezpečiť cieľ „čo najširšieho geografického rozmiestnenia“ uľahčený „striedaním členov správnej rady z rôznych krajín pôvodu“.

Je potrebné pripomenúť, že šiesti členovia, ktorých funkčné obdobie trvá do 30. júna 2008, sú štátnymi príslušníkmi Fínska, Nemecka, Írska, Talianska, Portugalska a Spojeného kráľovstva a že členovia vymenovaní do 30. júna 2010 sú štátnymi príslušníkmi Maďarska, Belgicka, Dánska, Grécka, Holandska, Francúzska a Švédska. V správnej rade doteraz neboli štátni príslušníci Cypru, Českej republiky, Estónska, Lotyšska, Litvy, Luxemburska, Malty, Poľska, Slovenska alebo Slovinska.

Okrem toho v súčasnom zložení má správna rada iba jedného člena, ktorý preukázal schopnosti a odborné znalosti získané v spotrebiteľských organizáciách, pričom viacerí ďalší členovia získali časť svojich schopností a odborných znalostí v organizáciách spojených s inými záujmami potravinového reťazca.

Táto situácia vyplýva z nedostatočného množstva kandidátov, ktorí by zodpovedali požadovaným kritériám, pokiaľ ide o schopnosti a odborné znalosti, a ktorí by prichádzali z organizácií aktívnych v oblasti ochrany spotrebiteľa.

Preto sa podporujú žiadosti, ktoré by umožnili zlepšiť reprezentatívnosť správnej rady.

Táto výzva je otvorená pre príslušníkov ktoréhokoľvek členského štátu Európskej únie. Kandidáti musia byť štátnymi príslušníkmi jedného z členských štátov EÚ.

Rovnosť príležitostí

Európska únia dáva veľký pozor, aby predišla akejkoľvek forme diskriminácie a aktívne podporuje žiadosti podávané ženami.

Postup pri podávaní žiadostí a dátum uzávierky

Žiadosti spĺňajú tieto požiadavky, v opačnom prípade sa nevezmú do úvahy:

(1)

Osoby, ktoré majú o výzvu záujem, musia použiť formulár, ktorý je možné získať na internetovej stránke Generálneho riaditeľstva pre zdravie a ochranu spotrebiteľa: http://europa.eu.int/comm/food/efsa/efsa_ board_en.htm

(2)

Žiadosť musí byť úplná. Musí pozostávať zo žiadosti podľa odseku 3.

(3)

Žiadosť musí obsahovať:

a)

motivačný list (podpísaný);

b)

vyplnený formulár žiadosti (podpísaný);

c)

životopis v rozsahu najmenej 1,5 strany.

(4)

Motivačný list, formulár žiadosti, životopis a podporné dokumenty musia byť napísané v úradnom jazyku Európskeho spoločenstva. Bolo by však žiaduce priložiť prehľad skúseností a ostatné príslušné informácie v angličtine s cieľom uľahčiť výberové konanie. Všetky žiadosti budú spracúvané dôverne. Podporné dokumenty sa musia na požiadanie predložiť neskôr.

(5)

Konečný termín na predloženie žiadostí je 15. október 2006.

(6)

Úplná žiadosť sa musí zaslať pokiaľ možno doporučene najneskôr do 15. októbra 2006, pričom rozhoduje dátum na poštovej pečiatke, na túto adresu:

European Commission

Health and Consumer Protection Directorate-General

Unit 03 — Science and Stakeholder relations

For the attention of Mr R. Vanhoorde („Application for the Management Board“)

F-101 04/168

B-1049 Bruxelles

(7)

Predložením žiadosti predkladateľ prijíma podmienky tak, ako sú opísané v tejto výzve a v dokumentoch, na ktoré sa výzva odvoláva. Pri zostavovaní svojich žiadostí sa predkladatelia za žiadnych okolností nesmú odvolávať na žiadne dokumenty, ktoré predložili v predchádzajúcich žiadostiach. Akýkoľvek nesprávny výklad týkajúci sa poskytnutia požadovaných informácií môže viesť k vylúčeniu z tejto výzvy.


(1)  Ú. v. ES L 31, 1.2.2002, s. 1. Naposledy zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 575/2006 (Ú. v. EÚ L 100, 8.4.2006, s. 3).

(2)  Ú. v. ES C 179, 27.7.2002, s. 9.

(3)  Ú. v. EÚ L 189, 12.7.2006, s. 7.

(4)  Ekológia, ochrana biodiverzity.