1.3.2021   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 71/47


Oznámenie Komisie

Usmernenia k vykonávaniu nariadenia o jednotnej digitálnej bráne – Pracovný program na roky 2021 – 2022

(Text s významom pre EHP)

(2021/C 71/02)

Úvod

Cieľom nariadenia (EÚ) 2018/1724 o zriadení jednotnej digitálnej brány je uľahčiť online prístup k informáciám, administratívnym postupom a asistenčným službám, ktoré občania a podniky potrebujú na pohyb v rámci Únie a na obchodovanie, usadenie sa, ako aj expandovanie podnikov do ďalších členských štátov.

V článku 31 ods. 1 nariadenia sa stanovuje prijatie ročného pracovného programu, v ktorom sa určia opatrenia na uľahčenie vykonávania nariadenia. Prvý pracovný program, ktorý sa vzťahoval na obdobie od júla 2019 do decembra 2020, bol zverejnený 31. júla 2019 v úradnom vestníku (Ú. v. EÚ C 257).

Úzka spolupráca s členskými štátmi počas týchto dvoch rokov umožnila zrealizovať väčšinu úloh uvedených v prvom pracovnom programe, a najmä zabezpečiť včasné spustenie brány v decembri 2020, a to aj napriek kríze spôsobenej pandémiou COVID-19. Táto kríza takisto ešte viac poukázala na potrebu digitalizovanejších a používateľsky ústretovejších orgánov verejnej správy.

V tomto druhom pracovnom programe sa stanovuje časový rámec ďalších opatrení zameraných na splnenie požiadaviek jednotnej digitálnej brány so zákonnými lehotami v roku 2022 a 2023 a na zachovanie a zlepšenie jej služieb, ktoré už boli zavedené. Vzhľadom na to, že viaceré opatrenia majú spoločnú lehotu, a to december 2022, tento druhý pracovný program sa vzťahuje na obdobie od januára 2021 do decembra 2022. Od roku 2021 sa opatrenia budú zameriavať na:

monitorovanie a zvyšovanie kvality brány,

propagáciu,

prípravy na vykonávanie obcami do roku 2022,

prípravy na splnenie termínu stanoveného na rok 2023, pokiaľ ide o digitalizáciu a cezhraničnú dostupnosť postupov a systém „jedenkrát a dosť“.

Tento pracovný program bol 6. októbra 2020 prerokovaný s koordinačnou skupinou pre bránu, ako sa stanovuje v článku 31 ods. 2 nariadenia. Vykonávanie pracovného programu bude monitorovať koordinačná skupina pre bránu na svojej platforme pre online spoluprácu a na svojich stretnutiach.

Národní koordinátori sa vyzývajú, aby vypracovali národný pracovný program, v ktorom posúdia dosiahnutý pokrok a určia opatrenia na riešenie zostávajúcich nedostatkov. Vyzývajú sa, aby raz za rok preskúmali tento národný pracovný program a informovali o ňom Komisiu a koordinačnú skupinu.

Na účely tohto oznámenia Komisie sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

„príslušný orgán“ je ktorýkoľvek orgán alebo úrad členského štátu zriadený na celoštátnej, regionálnej alebo miestnej úrovni, ktorý má konkrétne povinnosti súvisiace s informáciami, postupmi a asistenčnými službami a službami riešenia problémov, na ktoré sa vzťahuje toto nariadenie o bráne,

„národní koordinátori“ sú zástupcovia vymenovaní členskými štátmi, ako sa uvádza v článku 28 nariadenia o bráne.

1.   Kvalita informácií a služieb

Cieľ 1.1: Zabezpečenie úplnosti a kvality informácií

Odkaz: články 4 a 5 nariadenia o prístupe k informáciám, článok 9 o kvalite informácií o právach, povinnostiach a pravidlách, článok 10 o kvalite informácií o postupoch, článok 12 o preklade, článok 19

Súvislosti

Brána poskytne občanom a podnikom dostatočne komplexné informácie, ktoré im umožnia uplatňovať si svoje práva vyplývajúce z právnych predpisov Únie a vnútroštátneho práva v plnom súlade s uplatniteľnými pravidlami a povinnosťami.

V prílohe I k nariadeniu sa uvádza zoznam oblastí, v rámci ktorých boli Komisia a členské štáty povinné zabezpečiť, aby do 12. decembra 2020 boli dostupné online všetky informácie relevantné pre občanov a podniky s výnimkou informácií poskytovaných obcami, ktoré majú termín do roka 2022. Na portáli Vaša Európa sa uvádzajú práva a povinnosti v rámci celej EÚ. Tento portál zahŕňa aj informácie o vnútroštátnom vykonávaní a pravidlách, ktoré poskytli orgány členských štátov v prípade niektorých z tém uvedených v prílohe I. Takéto informácie sa postupne odstraňujú z portálu Vaša Európa a nahrádzajú sa 1) odkazmi na stránky na národných webových sídlach oznámené členskými štátmi a 2) nástrojom brány na vyhľadávanie.

Komisia okrem toho ponúkla členským štátom v roku 2020 prekladateľské služby. Vzhľadom na rozpočtové obmedzenia sa priorita využívania tejto služby kládla do konca roka 2020 na základné informácie vo všetkých oblastiach uvedených v prílohe I.

Ako a kedy?

Kedy

Čo

Kto

Prvý štvrťrok 2021 až štvrtý štvrťrok 2022

Overiť úplnosť a kvalitu informácií uvedených v prílohe I a riešiť problémy

Komisia

Národní koordinátori

Prvý a tretí štvrťrok každého roka

Polročné preskúmanie usmernení Komisie k vykonávaniu prílohy I

Komisia

Národní koordinátori

Štvrtý štvrťrok 2022

Zabezpečiť, aby informácie na komunálnej úrovni boli dostupné online a mali náležitú kvalitu a aby sa webové sídla oznámili Komisii

Príslušné orgány

Národní koordinátori

Prvý a druhý štvrťrok 2021

Vyskúšať dobrovoľný prístup na uľahčenie stanovenia špecifických vnútroštátnych požiadaviek na výrobky v spolupráci s vybranými ochotnými členskými štátmi.

Zaviesť opatrenia na zlepšenie výsledkov v oblasti požiadaviek na výrobky (vrátane potrebného vývoja informačných technológií)

Komisia

Národní koordinátori

Príslušné orgány

Štvrtý štvrťrok 2021

Zaviesť opatrenia na zlepšenie výsledkov v oblasti zdanenia (vrátane potrebného vývoja informačných technológií)

Komisia

Národní koordinátori

Príslušné orgány

Cieľ 1.2: Zabránenie duplicite

Odkaz: odôvodnenia 17 a 55, článok 19 ods. 6 a článok 30 nariadenia

Súvislosti

V nariadení sa členské štáty a Komisia vyzývajú, aby pri každej informácii vyžadovanej pre bránu uvádzali jednotné zdroje a aby predchádzali čiastočnej alebo úplnej duplicite vždy, keď je to možné. Tým sa má predísť nejasnostiam medzi používateľmi, ktorí sa stretávajú s rozličnými portálmi obsahujúcimi podobné, ale nie úplne zhodné informácie o rovnakej téme. Zameranie na jednotné zdroje informácií takisto uľahčuje aktualizácie a znižuje riziko prezentácie protichodných informácií.

Pre bránu sú oprávnené len informácie, ktoré sa zameriavajú výlučne na občanov a podniky a vysvetľujú ich platné práva a povinnosti. Nemali by sa miešať s iným obsahom, napríklad s informáciami o pripravovanej politike, ktoré sú zamerané na publikum, ako sú experti a štátni zamestnanci.

Komisia uplatňuje túto zásadu na svoju prítomnosť na webe a usiluje sa začleniť do portálu Vaša Európa a uvádzať na ňom všetky informácie na úrovni EÚ, ktoré oboznamujú občanov a podniky s ich právami a povinnosťami na jednotnom trhu. Jedinými výnimkami budú prípady, keď sa v samostatnom právnom predpise EÚ stanovuje vytvorenie konkrétneho webového sídla. Naproti tomu obsah opisujúci politiky a postupy sa bude uvádzať na webovom sídle Komisie a na samostatných webových sídlach príslušných generálnych riaditeľstiev.

Ako a kedy?

Kedy

Čo

Kto

Štvrtý štvrťrok 2021

Začleniť všetky informácie na úrovni EÚ výlučne do portálu Vaša Európa s výnimkou prípadov, keď to nedovoľujú právne predpisy.

Vyvinúť integrovaný prístup medzi portálom Vaša Európa a ostatnými portálmi EÚ, ktoré sú súčasťou brány, aby sa zabezpečila bezproblémová navigácia a zabránilo sa duplicite

Komisia

Prvý štvrťrok 2021 až štvrtý štvrťrok 2022

Jasne oddeliť informácie o platných pravidlách pre občanov a podniky, ktoré sú uvedené na portáli Vaša Európa, a informácie o pripravovanej politike, ktoré sú uvedené na webovom sídle Komisie a na samostatných webových sídlach GR

Komisia

Prvý štvrťrok 2021 až štvrtý štvrťrok 2022

Prijať opatrenia na zníženie duplicity v konkrétnych oblastiach vrátane všeobecného nariadenia o ochrane údajov, digitalizácie podnikov, finančných prostriedkov pre podniky, požiadaviek na výrobky, zdanenia, dovozu/vývozu

Komisia

Prvý štvrťrok 2021 až štvrtý štvrťrok 2021

Vyvinúť integrovaný prístup na vnútroštátnej úrovni, aby sa zabránilo duplicite informácií o špecifických témach na jednotlivých národných portáloch

Národní koordinátori

Príslušné orgány

Prvý štvrťrok 2021 až štvrtý štvrťrok 2022

Monitorovať duplicitu na webových sídlach Komisie a členských štátov a preskúmať možné riešenia na zlepšenie šírenia obsahu

Komisia

Národní koordinátori

Príslušné orgány

2.   Vývoj informačných technológií, digitalizácia postupov, zber údajov

Cieľ 2.1: Digitalizácia postupov

Odkaz: článok 6 nariadenia o postupoch poskytovaných plne online

Súvislosti

Brána ponúka používateľom jednoduchý prístup k vnútroštátnym administratívnym postupom. Na tento účel sa v nariadení od všetkých členských štátov vyžaduje, aby zabezpečili, že používatelia budú mať prístup ku ktorémukoľvek postupu uvedenému v prílohe II a budú ho môcť dokončiť plne online. To znamená, že používateľ by mal byť schopný vykonať všetky kroky elektronicky, na diaľku a prostredníctvom online služby. V nariadení sa takisto uvádza neúplný zoznam osobitných kritérií, ktoré treba splniť.

Hoci konečný termín digitalizácie postupov je v decembri 2023, členské štáty by mali zintenzívniť svoju prácu na tomto projekte a hľadať príležitosti na vykonanie požiadaviek v dostatočnom predstihu pred termínom v rámci svojich prebiehajúcich programov elektronickej verejnej správy, ako to už niektoré z nich začali robiť počas krízy spôsobenej pandémiou COVID-19.

Dosiahnuť tento cieľ pomôžu členským štátom programy EÚ, ako napríklad Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti, Horizont Európa, program Digitálna Európa a Európsky fond regionálneho rozvoja. Príslušné orgány sa vyzývajú, aby kontaktovali svojich národných koordinátorov zodpovedných za finančné programy vo svojom členskom štáte.

Komisia poskytla v roku 2020 vysvetlivku k postupom uvedeným v prílohe II a táto téma sa bude naďalej riešiť na stretnutiach koordinačnej skupiny.

Ako a kedy?

Kedy

Čo

Kto

Prvý a druhý štvrťrok 2021

Poskytnúť koordinačnej skupine informácie o pokroku dosiahnutom pri digitalizácii postupov uvedených v prílohe II

Príslušné orgány

Národní koordinátori

Druhý štvrťrok 2021 až štvrtý štvrťrok 2022

Riešiť nedostatky zistené prostredníctvom už uvedenej úlohy

Príslušné orgány

Národní koordinátori

Štvrtý štvrťrok 2023

Všetky postupy uvedené v prílohe II musia byť plne online

Národní koordinátori

Príslušné orgány

Cieľ 2.2: Zabezpečenie prístupu cezhraničných používateľov k online postupom

Odkaz: článok 13 nariadenia o cezhraničnom prístupe k online postupom

Súvislosti:

V nariadení sa uvádza, že postupy, ktoré sú už online, sú plne sprístupnené pre cezhraničných používateľov. To znamená, že ak je postup dostupný pre štátneho príslušníka konkrétneho členského štátu, musí byť vo všetkých svojich krokoch dostupný aj pre používateľov z iných členských štátov alebo používateľov z toho istého členského štátu, ktorí žijú v inom členskom štáte, alebo ktorí už predtým v minulosti žili, pracovali, študovali alebo podnikali v inom členskom štáte.

Členské štáty môžu v prípade potreby použiť alternatívne, technicky samostatné technické riešenie pre cezhraničných používateľov, ale v týchto situáciách by sa mala venovať osobitná pozornosť tomu, aby sa zabezpečilo, že postup bude viesť k rovnakému výsledku a nebude viac zaťažujúci ako postup, ktorý sa ponúka vnútroštátnym používateľom.

Osobitnú pozornosť treba venovať prekážkam pre cezhraničných používateľov, ako sú formuláre, v ktorých sa vyžadujú vnútroštátne telefónne čísla, vnútroštátne predvoľby telefónnych čísel alebo vnútroštátne poštové smerovacie čísla, platby poplatkov, ktoré možno vykonať len prostredníctvom systémov, ktoré nie sú (široko) dostupné cezhraničným používateľom, nedostatok podrobných informácií v jazyku, ktorému cezhraniční používatelia rozumejú, nemožnosť predložiť elektronické dôkazy a neakceptovanie prostriedkov elektronickej identifikácie vydaných v iných členských štátoch.

V určitých oblastiach (napr. smernica o službách, smernica o odborných kvalifikáciách, smernica o verejnom obstarávaní) je už nediskriminačný prístup cezhraničných používateľov k postupom právnou požiadavkou popri zásade nediskriminácie zakotvenej v Zmluve o fungovaní Európskej únie.

Komisia poskytla v roku 2020 vysvetlivku k cezhraničnej dostupnosti postupov uvedených v prílohe II a táto téma sa bude naďalej riešiť na stretnutiach koordinačnej skupiny.

Ako a kedy?

Kedy

Čo

Kto

Prvý a druhý štvrťrok 2021

Poskytnúť koordinačnej skupine informácie o pokroku dosiahnutom v súvislosti s cezhraničnou dostupnosťou online postupov

Príslušné orgány

Národní koordinátori

Druhý štvrťrok 2021 až štvrtý štvrťrok 2022

Riešiť zostávajúce prekážky

Príslušné orgány

Národní koordinátori

Štvrtý štvrťrok 2023

Online postupy dostupné pre cezhraničných používateľov nediskriminačným spôsobom

 

Cieľ 2.3: Prispievanie k vývoju nástrojov IT na úrovni EÚ a zabezpečeniu interoperability medzi nástrojmi ES a vnútroštátnymi nástrojmi IT

Odkaz: články 8, 15, 18, 19, 21 nariadenia o zodpovednosti za IKT aplikácie na podporu brány

Súvislosti

Ako sa uvádza v nariadení, fungovanie brány umožňujú technické nástroje, medzi ktoré patria: nástroj vyhľadávania a spoločný vyhľadávač pomoci, ktorý usmerňuje koncových používateľov k informáciám, postupom a asistenčným službám; nástroj spätnej väzby od používateľov na kvalitu služieb; nástroj spätnej väzby od používateľov na prekážky na jednotnom trhu; nástroj na zber štatistických údajov o používaní a informačný panel ako rozhranie pre verejné orgány.

Komisia prijala v júli 2020 vykonávacie nariadenie o štatistických údajoch o používateľoch a spätnej väzbe od používateľov [vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2020/1121] a zabezpečila, aby boli v roku 2020 všetky tieto nástroje dostupné. Vnútroštátne orgány museli zabezpečiť súlad s týmto vykonávacím aktom, poskytnúť informácie potrebné na fungovanie týchto nástrojov a uviesť prepojenie na niektoré z nich na svojich národných webových sídlach. K vloženiu prepojení na národných webových sídlach boli poskytnuté usmernenia.

Ako a kedy?

Kedy

Čo

Kto

Prvý a druhý štvrťrok 2021

Monitorovať zhromažďovanie spätnej väzby a štatistických údajov

Monitorovať, či boli na národných internetových stránkach, ktoré sú súčasťou brány, pridané prepojenia na:

spoločný nástroj spätnej väzby od používateľov na internetových stránkach, ktoré nedisponujú národným nástrojom spätnej väzby od používateľov,

vyhľadávač asistenčných služieb,

nástroj pre prekážky na jednotnom trhu

Komisia

Národní koordinátori

Prvý štvrťrok 2021 až štvrtý štvrťrok 2022

Zachovať a ďalej zlepšovať nástroje IT pre jednotnú digitálnu bránu na základe spätnej väzby od používateľov

Komisia

Prvý až tretí štvrťrok 2021

Preskúmať dopyt po spoločných nástrojoch IT na automatický zber a prenos štatistických údajov obcami a to, do akej miery je realizovateľný vývoj takýchto nástrojov IT, a podporovať digitalizáciu postupov

Komisia

Národní koordinátori

Druhý štvrťrok 2022

Vyvinúť takéto nástroje v závislosti od tejto analýzy

Komisia

Štvrtý štvrťrok 2023

Zaviesť v rámci IMI pracovné postupy pre administratívnu spoluprácu (článok 15)

 

Cieľ 2.4: Jedenkrát a dosť

Odkaz: článok 14 nariadenia

Súvislosti

Komisia v spolupráci s členskými štátmi zriadi technický systém na výmenu dôkazov týkajúcich sa online postupov uvedených v prílohe II k nariadeniu a postupov stanovených v smernici o službách (1), smernici o odborných kvalifikáciách (2) a dvoch smerniciach o verejnom obstarávaní (2014/24/EÚ a 2014/25/EÚ).

Komisia vypracovala v rokoch 2019 a 2020 architektúru systému a spolupracovala s členskými štátmi na niekoľkých pracovných balíkoch týkajúcich sa technických a prevádzkových riešení. Na podporu tejto práce Komisia vykonala aj štúdie a pilotné projekty.

Ako a kedy?

Kedy

Čo

Kto

Prvý štvrťrok 2021

Záverečné preskúmanie výsledkov, ktoré priniesli pracovné balíky

Koordinačná skupina

Prvý štvrťrok 2021

Predložiť návrh vykonávacieho aktu, v ktorom sa stanovujú technické a prevádzkové špecifikácie technického systému

Komisia

Prvý štvrťrok 2021

Predbežná práca na vykonávacom akte

Koordinačná skupina

Druhý štvrťrok 2021

Predložiť stanovisko k návrhu vykonávacieho aktu a k základným a generickým službám, ktoré sa vyvíjajú

Výbor

Druhý štvrťrok 2021

Prijať vykonávací akt

Komisia

Prvý štvrťrok 2022

Zverejniť podrobnejšie technické špecifikácie a rámec pre správu s cieľom doplniť vykonávací akt na základe vstupných informácií získaných prostredníctvom konkrétnych pracovných balíkov a po diskusii s koordinačnou skupinou

Komisia

Prvý štvrťrok 2022

Zaviesť rámec pre správu technického systému

Komisia

Národní koordinátori

Príslušné orgány

Začiatok tretieho štvrťroka 2021

Vyvinúť základné prvky a technické faktory umožňujúce fungovanie technického systému a zaviesť nevyhnutné prevádzkové opatrenia na úrovni EÚ

Komisia

Začiatok tretieho štvrťroka 2021

Vyvinúť a prispôsobiť národnú stranu technického systému vrátane dôveryhodných zdrojov informácií, sprostredkovateľov elektronickej verejnej správy/sprostredkovateľských platforiem a portálov elektronickej verejnej správy, ako aj nevyhnutných prevádzkových opatrení na vnútroštátnej úrovni

Národní koordinátori

Príslušné orgány

Prvý štvrťrok 2023

Testovanie a zavádzanie

Komisia

Národní koordinátori

Príslušné orgány

Štvrtý štvrťrok 2023

Technický systém pre zásadu „jedenkrát a dosť“ zavedený a pripravený na použitie

 

Cieľ 2.5: Podávanie správ o fungovaní brány a jednotného trhu

Odkaz: články 19, 24, 25, 26, 27 a 36 nariadenia

Súvislosti

V nariadení sa uvádza, že členské štáty a Komisia analyzujú a prešetrujú problémy nastolené používateľmi prostredníctvom nástroja na odstraňovanie prekážok na jednotnom trhu, a pokiaľ je to možné, riešia ich vhodnými prostriedkami.

V nariadení sa takisto uvádza, že Komisia uverejňuje online súhrnné prehľady problémov, ktoré sa objavili v správach predložených používateľmi brány prostredníctvom nástroja na odstraňovanie prekážok na jednotnom trhu a na ktoré sa poukázalo na základe zhromaždených spätných väzieb od používateľov a štatistických údajov.

V nariadení sa okrem toho požaduje, aby Komisia do 12. decembra 2022 preskúmala uplatňovanie nariadenia a predložila návrh správy, v ktorej posúdi fungovanie brány a vnútorného trhu na základe zhromaždených štatistických údajov, spätnej väzby od používateľov a správ o prekážkach na jednotnom trhu.

V nariadení sa uvádza niekoľko nástrojov, ktoré Komisii pomôžu zhromaždiť relevantné informácie týkajúce sa digitalizácie verejných služieb v EÚ. Komisii pomôžu prijať informované rozhodnutia v oblasti vnútorného trhu súhrnné prehľady problémov a správy vypracované dvakrát do roka, ako aj ďalšie nástroje (t. j. štatistická správa založená na vybraných ukazovateľoch zverejnených v aktualizovanom prehľade výsledkov jednotného trhu, výročná správa o výkonnosti jednotného trhu atď.). Pomôžu aj členským štátom identifikovať nahlásené problémy a riešiť ich primeraným spôsobom.

Ako a kedy?

Kedy

Čo

Kto

Opatrenia nadväzujúce na štatistické údaje a spätnú väzbu od používateľov

Prvý štvrťrok 2021 až štvrtý štvrťrok 2022

Opatrenia nadväzujúce na spätnú väzbu a štatistické údaje

Národní koordinátori

Príslušné orgány

Komisia

Opatrenia nadväzujúce na spätnú väzbu týkajúcu sa nástroja na odstraňovanie prekážok na jednotnom trhu

Tretí a štvrtý štvrťrok 2021

Začleniť spätnú väzbu získanú prostredníctvom asistenčných služieb v rámci nástroja na odstraňovanie prekážok na jednotnom trhu

Komisia

Zverejnenie súborov údajov brány ako otvorených dát

Štvrtý štvrťrok 2021

Zverejniť údaje o štatistikách

Komisia

Štvrtý štvrťrok 2021

Zverejniť údaje z úložiska odkazov

Komisia

Online súhrnné prehľady

Štvrtý štvrťrok 2021

Zverejniť súhrnné prehľady po diskusii s koordinačnou skupinou

Komisia

Správa o fungovaní brány a jednotného trhu

Druhý štvrťrok 2022

Prediskutovať informácie, ktoré Komisia použije pri príprave svojho návrhu správy

Koordinačná skupina

Štvrtý štvrťrok 2022

Predložiť správu Parlamentu a Rade

Komisia

Ukazovatele pre prehľad výsledkov jednotného trhu

Prvý štvrťrok 2021

Poskytnúť jednotnej digitálnej bráne ukazovatele, ktoré sa majú uverejniť v prehľade výsledkov jednotného trhu v roku 2021

Komisia

Koordinačná skupina

Prvý štvrťrok 2021

Vymedziť súbor ukazovateľov jednotnej digitálnej brány pre prehľad výsledkov jednotného trhu v roku 2022 a nasledujúcich rokoch

Komisia

Koordinačná skupina

3.   Asistenčné služby

Cieľ 3.1: Zabezpečenie dostupnosti informácií o asistenčných službách a o ich kvalite

Odkaz: články 7, 11 a 16 nariadenia

Súvislosti

Brána ponúka používateľom prostredníctvom vyhľadávača asistenčných služieb spusteného v roku 2020 jednoduchý prístup k širokej škále asistenčných služieb, informuje ich o tom, čo môžu od danej služby očakávať, a nasmeruje ich k tej najvhodnejšej.

Okrem služieb uvedených v prílohe III sa k bráne od jej spustenia pripojili aj ďalšie asistenčné služby: Europe Direct, európske spotrebiteľské centrá a asistenčná služba pre otázky práv duševného vlastníctva.

Komisia podporila asistenčné služby v tomto postupe v roku 2019 tým, že poskytla kontrolný zoznam a posúdenie aktuálneho stavu.

Ako a kedy?

Kedy

Čo

Kto

Prvý štvrťrok 2021 až štvrtý štvrťrok 2022

Monitorovať pomocou zhromaždenej spätnej väzby od používateľov a štatistických údajov informácie poskytnuté o asistenčných službách a ich kvalitu a nadväzné opatrenia

Komisia

Národní koordinátori

Príslušné orgány

Cieľ 3.2: Rozširovanie siete

Odkaz: článok 7 nariadenia

Súvislosti:

Komisia a národní koordinátori sa môžu okrem asistenčných služieb uvedených v prílohe III rozhodnúť pre iné asistenčné služby, ak spĺňajú podmienky stanovené v nariadení.

Ak je to z hľadiska uspokojenia potrieb používateľov potrebné, národní koordinátori môžu takisto Komisii navrhnúť, aby sa rozhodla pre súkromné alebo polosúkromné asistenčné služby, ak spĺňajú požiadavky brány na kvalitu.

V rokoch 2019 a 2020 sa priorita kládla na začlenenie asistenčných služieb, ktoré sú financované alebo spolufinancované a/alebo riadené Komisiou. To viedlo k pripojeniu Europe Direct, európskych spotrebiteľských centier a asistenčnej služby pre otázky práv duševného vlastníctva.

V roku 2021 sa bude priorita naďalej pripisovať prípravám na začlenenie ďalších asistenčných služieb, ktoré sú financované alebo spolufinancované a/alebo riadené Komisiou. Zároveň budú mať národní koordinátori možnosť zvoliť si asistenčné služby na vnútroštátnej úrovni po tom, ako overia, či tieto služby spĺňajú požiadavky brány na kvalitu a či dopĺňajú služby, ktoré už sú súčasťou brány.

Národní koordinátori budú mať počínajúc rokom 2022 možnosť navrhnúť Komisii, že sa rozhodnú pre súkromné alebo polosúkromné asistenčné služby.

Ako a kedy?

Kedy

Čo

Kto

Prvý štvrťrok 2021

Poskytnúť praktické podrobnosti o postupe pri rozhodovaní sa pre asistenčné služby

Komisia

4.   Propagácia

Cieľ 4.1: Propagácia brány

Odkaz: články 22 a 23 nariadenia o propagácii, názve, logu a značke kvality

Súvislosti

Brána bola spustená 12. decembra 2020.

Komisia v spolupráci s členskými štátmi vypracovala v roku 2020 komunikačný plán na propagáciu brány. Predpokladá sa v ňom uskutočnenie kampane na úrovni EÚ, ako aj na vnútroštátnej úrovni v roku 2021 a koordinácia činností na propagáciu brány a webových sídel, ktoré sú jej súčasťou. Kampaň zahŕňa aj digitálnu propagačnú kampaň s online informačnými stretnutiami po celej Európe v národných jazykoch. Cieľom je:

dosiahnuť, aby sa portál Vaša Európa stal medzi občanmi a podnikmi známou značkou,

zvýšiť vyhľadateľnosť brány,

informovať Európanov o právach a pravidlách EÚ a vnútroštátnych právach a pravidlách v rámci vnútorného trhu,

aktívne ich zapojiť do uplatňovania týchto práv a do nahlasovania problémov, s ktorými sa stretnú,

podnietiť používateľov, aby poslali spätnú väzbu na verejné služby.

Ako a kedy?

Kedy

Čo

Kto

Prvý štvrťrok 2021

Uskutočniť úvodné podujatia

Komisia

Národní koordinátori

Príslušné orgány

Prvý a druhý štvrťrok 2021

Uskutočniť ďalšiu propagačnú činnosť

Komisia

Národní koordinátori

Príslušné orgány

Štvrtý štvrťrok 2021

Zhodnotiť úspech kampane

Komisia

Štvrtý štvrťrok 2021 až prvý štvrťrok 2022

Zrevidovať komunikačný plán

Komisia

Národní koordinátori

Prvý až štvrtý štvrťrok 2022

Zaviesť zrevidovaný komunikačný plán

Komisia

Národní koordinátori

Príslušné orgány

Prvý štvrťrok 2021 až štvrtý štvrťrok 2022

Ďalej optimalizovať portál Vaša Európa a národné webové sídla na vyhľadávanie vo vyhľadávačoch prístupných širokej verejnosti

Komisia

Národní koordinátori

Príslušné orgány

Prvý štvrťrok 2021 až štvrtý štvrťrok 2022

Ďalej propagovať bránu reklamou zameranou na vnútroštátne a miestne príslušné orgány

Národní koordinátori

Komisia


(1)  Smernica 2005/36/ES

(2)  Smernica 2006/123/ES