26.6.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

CI 212/9


Závery Rady o reakcii na krízu spôsobenú pandémiou COVID-19 v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy

(2020/C 212 I/03)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

ZDÔRAZŇUJÚC, ŽE:

1.

Pandémia COVID-19 zasiahla systémy vzdelávania a odbornej prípravy na celom svete a v celej Únii a v jej dôsledku sa ocitli pod bezprecedentným tlakom. Zásadným spôsobom zmenila to, ako sa učíme, ako vyučujeme, komunikujeme a spolupracujeme v rámci našich komunít v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy a medzi nimi. To má vplyv na vzdelávajúce sa osoby (1), ich rodiny, učiteľov, školiteľov, vedúce osobnosti jednotlivých inštitúcií, ako aj na širšiu spoločnosť.

2.

Od vypuknutia pandémie členské štáty a inštitúcie vzdelávania a odbornej prípravy vyvinuli značné úsilie, aby zaistili bezpečnosť a dobré podmienky pre vzdelávajúce sa osoby a zamestnancov, ako aj pokračovanie učenia sa a výučby s cieľom zachovať právo na vzdelanie.

3.

Väčšina členských štátov na núdzovú situáciu zareagovala celoplošným fyzickým zatvorením inštitúcií vzdelávania a odbornej prípravy, pričom urýchlene mobilizovali alternatívne možnosti a podporu dištančného učenia sa a výučby, a to najmä digitálne riešenia. Táto zmena priniesla rôzne výzvy pre systémy vzdelávania a odbornej prípravy a zainteresované strany v členských štátoch, najmä pre vzdelávajúce sa osoby a ich rodiny, učiteľov a školiteľov, poskytla im však aj cennú skúsenosť s učením sa a urýchlila ďalšiu digitálnu transformáciu inštitúcií vzdelávania a odbornej prípravy.

4.

Za týchto výnimočných okolností sa rozvinula pozoruhodná spolupráca medzi členskými štátmi, ktoré v čase krízy preukazujú solidaritu a vzájomnú podporu, a to pravidelnou výmenou informácií o svojich vnútroštátnych situáciách, výzvach, plánovaných alebo už realizovaných opatreniach a plánoch, a ak je to možné, aj sprístupnením vzdelávacích zdrojov.

S VEDOMÍM, ŽE:

5.

Na začiatku krízy, keď inštitúcie vzdelávania a odbornej prípravy vo väčšine členských štátov stále fungovali v bežnom režime, sa pozornosť sústredila na to, ako zaistiť bezpečnosť vzdelávajúcich sa osôb a zamestnancov, okrem iného zavedením ochranných a hygienických opatrení a poskytovaním informácií a usmernení, na čom spolupracovali vnútroštátne orgány zodpovedné za vzdelávanie a zdravotníctvo.

6.

S vývojom situácie sa vo väčšine členských štátov fyzicky zatváralo stále viac inštitúcií vzdelávania a odbornej prípravy a členské štáty, inštitúcie vzdelávania a odbornej prípravy a príslušné zainteresované strany s cieľom zabezpečiť pokračovanie vzdelávacieho procesu vynaložili značné úsilie, aby prispôsobili a pripravili vzdelávací obsah a zabezpečili jeho využívanie v dištančnom vzdelávaní. Toto úsilie bolo podporené vhodnými usmerneniami v kombinácii s pružným riadením, nepretržitým monitorovaním, neustálymi zlepšeniami a legislatívnymi úpravami v závislosti od vnútroštátnych situácií. V tejto súvislosti je možné, že členské štáty, ako aj inštitúcie vzdelávania a odbornej prípravy mali rôzne východiskové pozície, pokiaľ ide o digitálnu pripravenosť systémov vzdelávania a odbornej prípravy vrátane dostupnosti digitálnych nástrojov vzdelávania a materiálov a pripravenosti učiteľov a školiteľov na realizáciu dištančného vyučovania.

7.

Jednou z hlavných výziev bolo a je zabezpečenie inklúzie a rovnakého prístupu ku možnostiam kvalitného dištančného vyučovania. Niektoré vzdelávajúce sa osoby, ako aj učitelia, školitelia a rodiny môžu mať nedostatočné digitálne zručnosti, nedostatočný prístup k technológiám alebo internetu, čo môže predstavovať závažnú prekážku, najmä pre vzdelávajúce sa osoby zo znevýhodneného prostredia a z vidieckych a odľahlých, ako aj vysoko urbanizovaných oblastí. Patria tu aj vzdelávajúce sa osoby so špeciálnymi vzdelávacími potrebami, ktoré pri učení potrebujú poradenstvo a dodatočnú podporu. Zatvorenie inštitúcií vzdelávania a odbornej prípravy predstavuje navyše mimoriadnu výzvu pre sociálno-ekonomicky znevýhodnené vzdelávajúce sa osoby, ktorých domácnosti s veľkou pravdepodobnosťou nepredstavujú vhodné prostredie na domáce štúdium alebo ktoré majú zvyčajne nárok na bezplatné školské stravovanie, ako aj pre vzdelávajúce sa osoby, ktorým hrozí predčasné ukončenie školskej dochádzky.

8.

Inštitúcie vzdelávania a odbornej prípravy nie sú len miestami, kde sa ľudia učia, vyučujú a školia – poskytujú tiež bezpečné prostredie a vytvárajú pocit štruktúry a spolupatričnosti, ako aj príležitosti na socializáciu. Vzhľadom na úzkosť a stres spôsobené strachom z pandémie a sociálnou izoláciou, ktorá je osobitne náročná pre osoby, ktoré čelia domácemu násiliu alebo ktorým takéto násilie hrozí, je nevyhnutné aktívne komunikovať a poskytovať psychologickú a emocionálnu podporu, aby sa zabezpečila pohoda a fyzické a duševné zdravie vzdelávajúcich sa osôb, ako aj ich rodín, učiteľov a školiteľov.

9.

Učitelia a školitelia sa museli rýchlo prispôsobiť zmene z prezenčného vyučovania na dištančné. Keďže nie všetci učitelia a školitelia (2) mali skúsenosti, istotu, vedomosti, zručnosti a kompetencie potrebné na to, aby efektívne zorganizovali a vykonávali dištančné vyučovanie, vznikla potreba dodatočnej cielenej odbornej prípravy. Učitelia a školitelia sa často angažovali nad rámec odučenia hodín a vynakladali dodatočné úsilie, aby zabezpečili pokrok v štúdiu a pohodu vzdelávajúcich sa osôb. Potreba rýchlo sa prispôsobiť novému pracovnému prostrediu mohla priniesť zvýšené pracovné zaťaženie a ovplyvniť tak rovnováhu medzi ich pracovným a súkromným životom. Za týchto okolností učitelia a školitelia a pomocní zamestnanci preukázali obdivuhodné odhodlanie a kreativitu, ako aj ochotu spolupracovať, spoločne tvoriť a učiť sa od partnerov.

10.

Hoci má prechod na digitálne vyučovanie a učenie sa významnú úlohu pri umožňovaní pokračovania vzdelávacieho procesu, digitálne vzdelávanie nemôže plne nahradiť kvalitné prezenčné vyučovanie a učenie sa. Náhly prechod na digitálne vyučovanie a učenie sa bol okrem toho v mnohých prípadoch skôr reakciou na núdzovú situáciu než plánovaným optimálnym zavedením rozsiahleho digitálneho dištančného vzdelávania. Niektorí učitelia a školitelia vyučovali online po prvýkrát a hoci si ich odolnosť a prispôsobivosť zaslúžia pochvalu, digitálne dištančné vyučovanie a učenie sa, ktoré sa realizovali z dôvodu pandémie COVID-19, by sa nemali automaticky považovať za všeobecnú normu pre digitálne dištančné vzdelávanie, hoci boli cenným prínosom.

11.

Je potrebné posilniť spoluprácu medzi rodinami vzdelávajúcich sa osôb a učiteľmi a školiteľmi, ako aj záväzok umožniť dištančné vzdelávanie. Pre rodičov a opatrovateľov, ktorí pracujú z domu, je náročné vykonávať svoje pracovné úlohy a zároveň pomáhať deťom pri vzdelávaní a plniť si povinnosti týkajúce sa starostlivosti o deti. Rodičia a opatrovatelia, ktorí nemôžu pracovať z domu, musia riešiť ďalšiu výzvu, ktorou je nájsť dennú starostlivosť pre mladšie deti.

12.

Realizácia praktických častí učebných plánov je v kontexte dištančného vzdelávania obzvlášť náročná. Toto je osobitne relevantné v prípade odborného vzdelávania a prípravy, v rámci ktorých praktická výuka tvorí veľkú časť učebných plánov. Je preto možné, že vzdelávajúce sa osoby, ktoré sa zúčastňujú na odbornom vzdelávaní a príprave, čelia ďalšej nevýhode, keďže kríza zasiahla mnohých zamestnávateľov zapojených do učenia sa prácou a učňovského vzdelávania. Vzhľadom na to, že učni sú v niektorých prípadoch závislí od platieb a náhrad od zamestnávateľov, táto situácia má vplyv na ich živobytie.

13.

Dospelé vzdelávajúce sa osoby, najmä tie s nízkou kvalifikáciou, niekedy nemajú digitálne zručnosti potrebné na to, aby sa zapojili do digitálneho vzdelávania, čo môže ovplyvniť ich možnosti zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácie.

14.

Jednou z najväčších výziev je otázka, ako uskutočniť hodnotenie a klasifikáciu, pričom niektoré členské štáty kladú dôraz na formatívne hodnotenie a zohľadnenie rôznych podmienok vzdelávania. To je spojené s výzvou efektívne dokončiť školský a akademický rok, čo je obzvlášť dôležité v súvislosti so záverečnými skúškami a diplomovými skúškami, ktoré majú vplyv na zápis do ďalších programov vzdelávania a odbornej prípravy. Východiskom pre užitočný koordinovaný prístup môžu byť v tejto súvislosti výmena informácií, spolupráca a dialóg medzi príslušnými zainteresovanými stranami v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy vrátane orgánov zabezpečujúcich kvalitu a uznávanie a sociálnych partnerov. Toto môže byť osobitne užitočné pri rozhodovaní o požiadavkách na zápis do inštitúcií vysokoškolského vzdelávania, s náležitým prihliadnutím na ich autonómiu a vnútroštátne špecifiká.

15.

Pandémia má vplyv aj na možnosti využívať vzdelávaciu mobilitu v európskom a medzinárodnom meradle. Keďže sa zatvorili mnohé inštitúcie vzdelávania a odbornej prípravy, vzdelávajúce sa osoby využívajúce mobilitu sa stretávajú s rôznymi problémami, pokiaľ ide o pokračovanie obdobia mobility, prístup k ubytovaniu a zdravotnej starostlivosti, nárok na granty a štipendiá alebo návrat do domovských krajín. Vzdelávajúce sa osoby využívajúce mobilitu tiež môžu čeliť sociálno-ekonomickým ťažkostiam súvisiacim so stratou rodinných príjmov v dôsledku krízy pracovného trhu, ktorú spôsobila pandémia COVID-19.

16.

Mnohé aktivity v rámci projektu Erasmus+ a Európskeho zboru solidarity sa odložili alebo zrušili a miesto plánovanej mobility sa podporuje virtuálna spolupráca.

17.

Okrem nevyhnutných investícií na riešenie zdravotných a sociálno-ekonomických dôsledkov krízy je dôležité zamerať súčasné investičné priority na vzdelávanie a odbornú prípravu. V tejto súvislosti je nevyhnutné uznať, že vysokokvalitné vzdelávanie a odborná príprava rozhodujúcim spôsobom prispievajú k dobrým životným podmienkam a osobnému a profesijnému rozvoju občanov, ako aj k odolnosti spoločnosti a hospodárstva, pričom zohrajú dôležitú úlohu pri ich obnove. Pri vypracúvaní európskeho plánu obnovy je potrebné túto skutočnosť zohľadniť.

UZNÁVAJÚC, ŽE:

18.

Aby prekonali tieto výzvy, členské štáty a ich inštitúcie vzdelávania a odbornej prípravy v závislosti od vnútroštátnych okolností rýchlo zaviedli početné opatrenia, ako sú napríklad:

vypracovanie a zdieľanie kvalitného vzdelávacieho obsahu, materiálov a postupov prispôsobených dištančnému vzdelávaniu na úrovni krajín a/alebo inštitúcií,

podpora virtuálnych vzdelávacích prostredí, umožnenie využívania existujúcich vzdelávacích online platforiem (alebo vývoj nových) a využívanie nástrojov tímovej spolupráce,

využívanie televízneho vysielania a iných médií na sprostredkovanie vzdelávacieho obsahu,

príprava rôznych usmernení a pokynov, ako sa zapojiť do dištančného vzdelávania a poskytovať vyučovanie dištančne, napríklad so zameraním na bezpečné používanie digitálnych nástrojov a online hodnotenie,

poskytovanie príležitostí na cielený profesijný rozvoj učiteľov a školiteľov a ďalších pedagogických pracovníkov,

identifikácia vzdelávajúcich sa osôb, ktoré sa nemôžu zapojiť do dištančného vzdelávania, a ich podpora poskytovaním potrebného vybavenia a prístupu k internetu, najmä pokiaľ ide o osoby z geograficky izolovaných alebo sociálne a ekonomicky znevýhodnených oblastí a prostredí, ako aj prípadnou distribúciou tlačených vzdelávacích materiálov,

poskytovanie cielenej podpory pre vzdelávajúce sa osoby so špeciálnymi vzdelávacími potrebami,

uľahčenie prístupu k digitálnemu obsahu v knižniciach,

poskytovanie stravy pre vzdelávajúce sa osoby zo sociálne a ekonomicky znevýhodneného prostredia,

poskytovanie rôznych foriem psychologickej podpory pre vzdelávajúce sa osoby, rodiny, učiteľov a školiteľov,

zabezpečenie dennej starostlivosti o mladšie deti, ktorých rodičia a opatrovatelia nemôžu pracovať z domu, najmä ak ide o kľúčových pracovníkov v kritických odvetviach, ako sú zdravotnícke služby,

poskytovanie rôznych druhov podpory pre prichádzajúce a odchádzajúce osoby zapojené do vzdelávacej mobility,

pravidelné poskytovanie informácií vzdelávajúcim sa osobám, učiteľom a školiteľom, inštitúciám vzdelávania a odbornej prípravy, rodinám, ako aj ďalším relevantným zainteresovaným stranám,

rozvoj spolupráce s miestnymi a regionálnymi orgánmi a mimovládnymi organizáciami, ako aj s podnikmi vrátane telekomunikačných spoločností, poskytovateľov internetových služieb a vydavateľov, ktorí v niektorých prípadoch bezplatne poskytli materiály a nástroje,

v rámci možností podpora a stimuly pre telesnú výchovu a pohybové aktivity, v súlade s preventívnymi bezpečnostnými opatreniami.

19.

Komisia v reakcii na krízu spôsobenú pandémiou COVID-19 umožnila flexibilnejšie vykonávanie programu Erasmus +, pričom doplnila praktické informácie pre účastníkov programu Erasmus + a národné agentúry. Popri úsilí v rámci Rady tiež Komisia sprostredkovala ďalšie možnosti spolupráce a výmeny informácií medzi členskými štátmi.

20.

Situácia sa vyvíja a v súvislosti s možným uvoľňovaním opatrení proti šíreniu ochorenia na základe odporúčania zdravotníckych orgánov vyvstávajú ďalšie otázky týkajúce sa opätovného otvorenia inštitúcií vzdelávania a odbornej prípravy, ako aj podnikov zapojených do učenia sa prácou, okrem iného pokiaľ ide o organizačné a bezpečnostné opatrenia a najmä opatrenia týkajúce sa obmedzenia kontaktu medzi ľuďmi, sanitácie a hygieny. V tejto súvislosti sa niektoré výzvy týkajú stavu ľudských zdrojov, ako aj pripravenosti a udržateľnosti zariadení vzdelávania a odbornej prípravy, a najmä toho, ako sú prispôsobené na vykonávanie potrebných opatrení.

VYZÝVA ČLENSKÉ ŠTÁTY, ABY S NÁLEŽITÝM ZRETEĽOM NA ZÁSADU SUBSIDIARITY A V ZÁVISLOSTI OD OKOLNOSTÍ V JEDNOTLIVÝCH ŠTÁTOCH:

21.

Pokračovali vo vzájomnej výmene informácií, skúseností a najlepších postupov, pokiaľ ide o to, ako sa vzdelávanie a odborná príprava môžu v závislosti od ďalšieho vývoja krízy spôsobenej pandémiou COVID-19 čo najlepšie prispôsobiť súčasnej situácii, a to aj pokiaľ ide o rôzne opatrenia týkajúce sa opätovného otvorenia inštitúcií vzdelávania a odbornej prípravy, zabezpečenia rovnosti, podpory dobrých životných podmienok vzdelávajúcich sa osôb a pedagogických pracovníkov a poskytovania psychologickej podpory. V tejto súvislosti je potrebné podporovať efektívny a koherentný tok informácií a optimálne využívať existujúce siete.

22.

V súvislosti s opätovným otvorením inštitúcií vzdelávania a odbornej prípravy s ohľadom na miestnu, regionálnu a celoštátnu situáciu prijali potrebné opatrenia na zaistenie bezpečnosti vzdelávajúcich sa osôb a pedagogických pracovníkov, vrátane vhodných sanitárnych a hygienických podmienok, a obnovili činnosti v oblasti prezenčného vzdelávania a učenia sa, a to pri súčasnom zabezpečení rovnakých príležitostí.

23.

Na základe skúseností získaných v súvislosti s krízou spôsobenou pandémiou COVID-19 a vzhľadom na potenciálny dlhodobý vplyv tejto krízy na budúcnosť vzdelávania a odbornej prípravy preskúmali možnosti inovácie a vyvinuli ďalšie úsilie s cieľom urýchliť digitálnu transformáciu systémov vzdelávania a odbornej prípravy a v prípade potreby posilnili digitálne kapacity inštitúcií vzdelávania a odbornej prípravy a zmenšovali digitálnu priepasť.

24.

S ohľadom na skúsenosti získané počas krízy spôsobenej pandémiou COVID-19 podporovali ďalší rozvoj digitálnych zručností a kompetencií učiteľov a školiteľov s cieľom uľahčiť výučbu a hodnotenie v prostredí digitálneho vzdelávania.

25.

Pri náležitom zohľadnení inštitucionálnej autonómie preskúmali možnosť integrácie vysokokvalitného digitálneho vzdelávania ako súčasti ponuky vzdelávania a odbornej prípravy na všetkých úrovniach a vo všetkých typoch vzdelávania a odbornej prípravy. Je pri tom potrebné venovať pozornosť vhodnosti digitálnych nástrojov vzhľadom na vek a špeciálne potreby vzdelávajúcich sa osôb, ako aj na dodržiavaniu pravidiel ochrany údajov, ochrany súkromia, etických hľadísk a požiadaviek týkajúcich sa bezpečnosti a kybernetickej bezpečnosti.

26.

Preskúmali možnosti zlepšenia vyučovania a učenia sa prostredníctvom monitorovania a hodnotenia na základe hĺbkovej analýzy údajov o vzdelávaní s dôrazom na existujúce údaje, vzdelávacej analytiky a využívania umelej inteligencie s náležitým ohľadom na dodržiavanie všeobecného nariadenia o ochrane údajov (EÚ) 2016/679.

27.

Pri poskytovaní možností dištančného, digitálneho a zmiešaného učenia venovali osobitnú pozornosť zabezpečeniu rovnakých príležitostí a nepretržitého prístupu k vysokokvalitnému vzdelávaniu a odbornej príprave pre vzdelávajúce sa osoby všetkých vekových skupín a aby pri tom zabezpečili kvalitu a podporovali potvrdzovanie a uznávanie nadobudnutých výsledkov vzdelávania. Potvrdili právo na vzdelanie a venovali pritom osobitnú pozornosť predchádzaniu potenciálnemu nárastu prípadov predčasného ukončenia školskej dochádzky v dôsledku krízy spôsobenej pandémiou COVID-19.

28.

S cieľom zmierniť negatívny vplyv krízy spôsobenej pandémiou COVID-19 na fyzickú cezhraničnú mobilitu a spoluprácu podporovali využívanie virtuálnych možností mobility a spolupráce.

29.

Spolupracovali na odstránení prekážok cezhraničnej mobility v oblasti vzdelávania, ktoré súvisia s pandémiou COVID-19, a zohľadnili pri tom možné dôsledky rozdielnych prístupov k hodnoteniu a prípadných oneskorených alebo zrušených skúšok a oneskorených zápisov, ktoré môžu mať v budúcich rokoch negatívny vplyv na možnosť zapojiť sa do vzdelávacej mobility.

30.

Spolupracovali na zabezpečení možností vzdelávania pre vzdelávajúce sa osoby, ktoré denne dochádzajú zo susedných členských štátov, najmä v prípade predĺženého uzavretia hraníc.

31.

Podporovali ďalší rozvoj digitálnej infraštruktúry, ako aj digitálnych zručností a kompetencií využitím dostupného financovania z programov a fondov Únie, najmä programu Erasmus+, Európskeho zboru solidarity a európskych štrukturálnych a investičných fondov, programu na podporu štrukturálnych reforiem a programov, ktoré na ne nadväzujú, ako aj nového programu Digitálna Európa.

VYZÝVA KOMISIU, ABY V SÚLADE SO SVOJIMI PRÁVOMOCAMI A S NÁLEŽITÝM OHĽADOM NA ZÁSADU SUBSIDIARITY:

32.

Uskutočnila výskum vplyvu pandémie COVID-19 a šírila jeho výsledky, ako aj poznatky získané na rôznych úrovniach vzdelávania a odbornej prípravy, a to so zameraním na dištančné učenie sa a výučbu a digitálne kapacity systémov vzdelávania a odbornej prípravy v členských štátoch, ako zdroj pre posilnenie tvorby vnútroštátnych politík a spolupráce na úrovni Únie, ktoré budú založené na dôkazoch, s cieľom budovať odolnosť a pripravenosť, aby bola reakcia na núdzové situácie v budúcnosti včasná, účinná a primeraná.

33.

Pri vypracúvaní návrhu európskeho plánu obnovy zohľadňovala transformačný potenciál vzdelávania a odbornej prípravy ako hnacej sily, ktorá umožní úspešné oživenie, a potrebu investícií do vzdelávania a odbornej prípravy, najmä v súvislosti s digitálnym vzdelávaním vrátane infraštruktúry a digitálnych zručností.

34.

Podporovala členské štáty pri poskytovaní príležitostí investovať do udržateľnej infraštruktúry vzdelávania a odbornej prípravy v súlade s európskou zelenou dohodou a zohľadnila pritom kapacity potrebné na zaistenie bezpečnosti a organizačné opatrenia potrebné v reakcii na krízu spôsobenú pandémiou COVID-19.

35.

Pri rozvoji európskeho vzdelávacieho priestoru a tvorbe strategického rámca pre európsku spoluprácu vo vzdelávaní a odbornej príprave na obdobie po roku 2020, nového akčného plánu digitálneho vzdelávania a aktualizovaného programu v oblasti zručností zohľadňovala poznatky získané z krízy spôsobenej pandémiou COVID-19 súvisiace s digitálnou transformáciou systémov vzdelávania a odbornej prípravy a aby pri tom venovala osobitnú pozornosť kvalite a spoločenským výzvam, ako sú napríklad zabezpečenie inklúzie, poskytovanie rovnakých príležitostí, podpora súdržnosti a boj proti dezinformáciám.

36.

Naďalej uľahčovala výmenu informácií v súvislosti s výzvami a opatreniami členských štátov, a to aj prostredníctvom prepojenia, zlepšenia prístupu k databázam otvorených vzdelávacích zdrojov a ich dostupnosti, s cieľom uľahčiť výmenu rôznych metodík, nástrojov a materiálov v oblasti dištančného vzdelávania. V tejto súvislosti je potrebné vychádzať z existujúcich príležitostí, ako sú napríklad príležitosti dostupné prostredníctvom platforiem eTwinning, School Education Gateway a Elektronickej platformy vzdelávania dospelých v Európe (EPALE). Podporovala používanie nástrojov sebahodnotenia, ako sú SELFIE a HEInnovate, s cieľom podporiť digitálnu kapacitu a transformáciu škôl a inštitúcií vysokoškolského vzdelávania.

37.

Predkladala a ďalej šírila praktické informácie pre členské štáty o možnostiach financovania potrieb systémov vzdelávania a odbornej prípravy pri zmierňovaní následkov pandémie COVID-19 v rámci investičných iniciatív v reakcii na koronavírus (CRII a CRII+) a iných vhodných mechanizmov financovania.

38.

Pokračovala v pravidelnej výmene informácií so zúčastnenými stranami a vykonávacími orgánmi programov Erasmus+ a Európskeho zboru solidarity o možnostiach pružných riešení v súvislosti s uskutočňovaním vzdelávacej mobility a projektov v kontexte krízy spôsobenej pandémiou COVID-19.

39.

Spolu s členskými štátmi preskúmala spôsoby, ako riešiť najnaliehavejšie potreby počas obmedzenia fyzickej mobility tým, že sa umožní flexibilita prerozdeliť podľa potreby nečerpané prostriedky v rámci akcií programu Erasmus +.

40.

Podporovala členské štáty v ďalšom rozvoji digitálnych vzdelávacích postupov a príležitostí pre digitálne vzdelávanie a odbornú prípravu a pri riešení dôsledkov krízy spôsobenej pandémiou COVID-19 pre najzraniteľnejšie skupiny vzdelávajúcich sa osôb prostredníctvom dostupných príležitostí v rámci programu Erasmus+.

41.

Šírila a podporovala využívanie relevantných materiálov a nástrojov vrátane skúseností v oblasti virtuálnej spolupráce, ktoré sú výsledkom projektov v rámci programu Erasmus+ a Európskeho zboru solidarity a činností európskej koalície i národných koalícií pre digitálne zručnosti a pracovné miesta, ktoré môžu byť v duchu solidarity medzi členskými štátmi zdrojom užitočnej dodatočnej podpory v reakcii na krízu spôsobenú pandémiou COVID-19.

42.

V spolupráci s členskými štátmi a s náležitým ohľadom na inštitucionálnu autonómiu a vnútroštátne súvislosti začala pracovať na opatreniach na odstránenie prekážok súvisiacich s pandémiou COVID-19 a aby po skončení tejto krízy znova stimulovala využívanie príležitostí cezhraničnej vzdelávacej mobility, a to aj poskytnutím jasných usmernení o tom, ako zjednodušiť využívanie vzdelávacej mobility v rámci programu Erasmus+.

43.

Podporovala kvalitnú virtuálnu mobilitu a spoluprácu, ako aj rozvoj zmiešanej mobility v rámci programu Erasmus+, berúc pritom do úvahy skutočnosť, že virtuálna mobilita zohráva dôležitú doplňujúcu úlohu, aj keď nemôže nahradiť fyzickú mobilitu.

44.

Úzko spolupracovala s medzinárodnými organizáciami, ako sú napríklad Rada Európy, Unesco a OECD, pri poskytovaní a šírení informácií týkajúcich sa vplyvu pandémie COVID-19 na vzdelávanie a odbornú prípravu.

(1)  Na účely tohto dokumentu sa pojem „vzdelávajúca sa osoba“ má chápať v širšom význame ako pojem vzťahujúci sa na vzdelávajúce sa osoby vo všetkých typoch a na všetkých úrovniach vzdelávania a odbornej prípravy vrátane vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve, všeobecného vzdelávania, odborného vzdelávania a prípravy, vzdelávania dospelých a vysokoškolského vzdelávania.

(2)  Podľa prieskumu OECD s názvom TALIS (2018) má pocit, že sú dobre pripravení na používanie IKT vo výučbe, menej ako 40 % učiteľov.