2.12.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 417/59


Uverejnenie žiadosti o zmenu podľa článku 17 ods. 6 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 110/2018 z o definovaní, popise, prezentácii, označovaní a ochrane zemepisných označení liehovín a o zrušení nariadenia (EHS) č. 1576/89

(2020/C 417/10)

Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti podľa článku 27 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/787 (1).

HLAVNÉ ŠPECIFIKÁCIE TECHNICKEJ DOKUMENTÁCIE

„VASI VADKÖRTE PÁLINKA“

Číslo spisu: PGI-HU-02408 – 22.12.2017

1.   Zemepisné označenie na zápis

„Vasi vadkörte pálinka“

2.   Kategória liehoviny

Ovocný destilát [kategória 9 v prílohe II k nariadeniu (ES) č. 110/2008]

3.   Opis liehoviny

3.1.   Fyzikálne, chemické a/alebo organoleptické vlastnosti

Chemické a fyzikálne vlastnosti:

Obsah kyseliny kyanovodíkovej: maximálne 5 g/hl zo 100 % obj. alkoholu

Obsah medi: maximálne 9 mg/l konečného výrobku

Organoleptické vlastnosti:

Číra, bezfarebná.

Aróma sa vyznačuje decentnou vôňou a trpkosťou a zároveň výraznými tónmi hrušky, citrusových plodov a korenia.

Má suchú, decentne sviežu a korenistú chuť s jemnými medovými a dymovými tónmi a ostrý koniec; takisto môže mať citrusové arómy, decentnú trpkosť a zemitý charakter.

Po odležaní si zachováva charakteristickú chuť a arómu ovocia, ktoré sa použilo na jej výrobu.

3.2.   Špecifické vlastnosti (ktorými sa líši od iných liehovín rovnakej kategórie)

Organoleptické vlastnosti liehoviny „Vasi vadkörte pálinka“ prispievajú k jej jedinečnosti: jej svieža, charakteristická mierne trpká citrusová príchuť a chuť, korenisté medové tóny a štruktúra, ktorá je skôr zemitá než jemná vďaka divým hruškám, ktoré sa používajú pri príprave kvasu na výrobu liehoviny „Vasi vadkörte pálinka“.

„Vasi vadkörte pálinka“ sa vyrába z plodov štátom uznaných miestnych odrôd hrušiek pestovaných v administratívnej oblasti žúp uvedených v bode 4. Základnú prísadu liehoviny „Vasi vadkörte pálinka“ tvoria s podielom aspoň 75 % divé hrušky, zvyšok (najviac 25 %) tvoria štátom uznané miestne odrody hrušiek (Bosc kobak, Conference, Clapp kedveltje, Hardenpont téli vajkörte, Tüskés körte, Sózó körte). Prenikavá trpkosť a sviežosť liehoviny „Vasi vadkörte pálinka“ vznikajú vďaka nízkemu obsahu cukru a trpkosti divých hrušiek, ktoré tvoria najmenej 75 % kvasu a ich zber je náročný.

4.   Zemepisná oblasť

Oblasť výroby liehoviny „Vasi vadkörte pálinka“ je ohraničená administratívnymi hranicami Vašskej a Zalianskej župy. Mletie, fermentácia, destilácia a odležanie sa môžu vykonávať v komerčných páleniciach, ktoré sa nachádzajú výlučne v tejto zemepisnej oblasti.

5.   Spôsob výroby liehoviny

Hlavné fázy výroby pálenky:

a)

výber a schválenie ovocia;

b)

mletie a fermentácia;

c)

destilácia;

d)

odležanie a uchovávanie pálenky;

e)

výroba, spracovanie a miešanie pálenky.

a)   Výber a schválenie ovocia

Pokiaľ ide o odrodu, aspoň 75 % zo schválených hrušiek musia byť divé hrušky (bežná hruška planá Pyrus pyraster, poddruh pyraster). Zvyšná časť, ktorej podiel nesmie predstavovať viac než 25 %, musí pozostávať z uznaných miestnych odrôd hrušiek.

Štátom uznané miestne odrody hrušiek sú Bosc kobak, Conference, Clapp kedveltje, Hardenpont téli vajkörte, Tüskés körte a Sózó körte.

Pálenka sa vyrába z primerane dozretých plodov, t. j. plodov s obsahom sušiny aspoň 14 % referenčnej hodnoty, dobrej alebo výbornej kvality. Množstvo schváleného ovocia sa odvíja od hmotnosti. Pri schvaľovaní sa kvalita ovocia hodnotí na základe odobratých vzoriek. Organoleptické hodnotenie (zrelosť – zrelé až prezreté – zdravé, čisté, bez cudzorodých látok – hliny, listov, vetvičiek, kamienkov, kovov alebo iných látok – a bez plesne či hniloby atď.) a skúška obsahu sušiny tvoria základ kontroly kvality a schválenia (meranie obsahu cukru a pH). K ovociu musia byť takisto priložené doklady potvrdzujúce jeho pôvod. Dodávateľ je povinný deklarovať pôvod ovocia a dodržanie ochrannej lehoty.

b)   Mletie a fermentácia

Mletie:

Jedinečnou vlastnosťou fázy mletia pri výrobe liehoviny „Vasi vadkörte pálinka“ je obsah cukru, ktorý je na úrovni 3 – 5 %, a to vďaka nízkemu obsahu cukru divých hrušiek používaných na jej výrobu.

Fermentácia:

Počas fermentácie sa musí udržiavať teplota 16 – 23 oC a musí sa dosiahnuť optimálna hodnota pH 2,8 – 3,2. Optimálny čas trvania fermentácie je v závislosti od vnútorných vlastností hrušiek 10 dní.

Kvas sa musí čo najskôr destilovať alebo sa musia zabezpečiť základné podmienky pre správne uchovávanie až do času, keď môže začať destilácia [teplota musí byť čo najnižšia (0 – 10 °C), nádoby musia byť vodotesne uzavreté a naplnené po okraj].

c)   Destilácia

„Vasi vadkörte pálinka“ sa môže pripravovať pomocou jednostupňového destilačného prístroja s rektifikačnou kolónou alebo tradičnou periodickou destiláciou v destilačných kotloch. Obsah alkoholu v destilovanom výrobku je 55 – 85 obj. %.

d)   Odležanie a uchovávanie pálenky

Po rafinácii sa pálenka musí nechať odležať v nádobách z nehrdzavejúcej ocele a musí sa uchovávať v nezriedenom stave.

e)   Výroba, spracovanie a miešanie pálenky

Pálenka sa musí vychladiť na teplotu –5 až –3 °C a ostatné nečistoty sa musia odstrániť filtrovaním pomocou doskového filtra. Po filtrácii sa pálenka uchováva dovtedy, kým sa nezohreje na 18 – 20 °C. Pálenka sa môže miešať len ak je zabezpečené, že aspoň 75 % kvasného cukru dodaného ako surovina pochádza z divých hrušiek a najviac 25 % z ostatných uvedených odrôd hrušiek.

Pred fľašovaním sa musí obsah alkoholu pálenky upraviť na úroveň vhodnú na konzumáciu pridaním pitnej vody s prihliadnutím na určenú toleranciu pre fľašovaný výrobok (±0,3 obj. %).

6.   Súvislosť so zemepisným prostredím alebo zemepisným pôvodom

6.1.   Podrobné údaje o zemepisnej oblasti alebo pôvode, ktoré sú rozhodujúce pre súvislosť

Divá hruška, hovorovo známa ako poľná hruška, je pôvodný druh hrušky pochádzajúci z Vašskej a Zalianskej župy. Najčastejšie rastie v prírodných zalesnených oblastiach.

Západná časť Vašskej a Zalianskej župy sa nachádza na úpätí Álp a jej povrch je smerom od západu na východ viac zvlnený. Väčšinu oblasti pokrývajú lesy. Miestne pôdy sú prevažne hnedé, podobné černozemi, sú stredne ťažké a mierne kyslé. Vďaka svojej polohe sa tieto dve župy nachádzajú v jednom z najdaždivejších regiónov Maďarska Alpokalja („úpätie Álp“), hoci od západu na východ ročný úhrn zrážok klesá. Podnebie týchto žúp sa v rôznych častiach mierne líši: smerom od západu na rovinatejší východ regiónu je suchšie a kontinentálnejšie, hoci teplota v okolí rozsiahlych zalesnených častí regiónu je nižšia než na nezalesnených územiach. Mierne svahy úpätí hôr a ich bezprostredné okolie tvoria oblasť, kde rastie divá hruška. Priemerný úhrn zrážok v tejto oblasti je 600 až 800 mm ročne, hoci v čase dozrievania divej hrušky, v septembri a októbri, je úhrn zrážok nízky. Táto oblasť sa teší hojnému slnečného svitu, a to 1 700 až 1 800 hodín ročne. Vďaka blízkosti Álp je mierne chladnejšia než susedné župy.

Divá hruška obľubuje suché a slnečné stanovištia s južnou orientáciou, ktoré nie sú premokrené a v čase dozrievania teplé. Okrem toho jej vyhovujú aj hutnejšie pôdy podobné černozemi nachádzajúce sa v týchto oblastiach a lesy s nižším korunovým zápojom. So správnou pôdou a mikroklímou, napríklad takými, aké sú v tejto zemepisnej oblasti, dokáže divá hruška prežiť desiatky, ba možno aj stovky rokov. Poveternostné podmienky meniace sa z roka na rok môžu mať vplyv na výnosy.

6.2.   Špecifické vlastnosti liehoviny, ktoré možno pripísať zemepisnej oblasti

Súvislosť medzi liehovinou „Vasi vadkörte pálinka“ a zemepisnou oblasťou vychádza z kvality a dobrej povesti výrobku.

K jedinečným organoleptickým vlastnostiam liehoviny „Vasi vadkörte pálinka“ prispieva skutočnosť, že najmenej 75 % divých hrušiek používaných na výrobu kvasu má pôvod vo Vašskej a Zalianskej župe.

Tieto divé hrušky dobre dozrievajú vďaka vysokému počtu hodín slnečného svitu a režimu zrážok. Na zber divých hrušiek sú potrebné isté zručnosti: zrelosť možno zistiť podľa farby a na dotyk. Cieľom je nazbierať čo najzrelšie plody.

Mierne kyslé hnedé pôdy podobné černozemi a pomerne chladné podnebie tejto oblasti vysvetľujú vyššiu kyslosť plodov divej hrušky, ktorá sa premieta do aromatických zložiek liehoviny – dodáva jej sviežosť a citrusovú príchuť a istú mieru trpkosti.

Keďže divá hruška má omnoho nižší obsah cukru než iné druhy ovocia, na výrobu jednotky pálenky je potrebné väčšie množstvo divých hrušiek než pri bežných hruškových pálenkách. Vysoký podiel divého ovocia používaného na výrobu liehoviny „Vasi vadkörte pálinka“ je zrejmý z jej aromatických zložiek. Divá hruška dodáva liehovine „Vasi vadkörte pálinka“ nielen jej charakteristickú trpkosť, ale aj ostrosť, skôr zemitú než jemnú štruktúru a korenisté medové tóny.

Keďže vďaka vysokému podielu divých hrušiek v zložení má „Vasi vadkörte pálinka“ mierne trpkú chuť, iba znalci dokážu určiť správny čas na oddelenie destilátu od „hlavy“ destilátu, aby sa doň nedostali žiadne príchute, ktoré by mohli pokaziť jeho chuť.

O dobrej povesti liehoviny „Vasi vadkörte pálinka“ svedčia aj tieto ocenenia, ktoré získala:

v roku 2011 zlatá medaila na druhej verejnej súťaži páleniek a destilátov Vašskej župy;

v roku 2013 strieborná medaila na štvrtej verejnej súťaži páleniek a destilátov Vašskej župy;

v roku 2015 strieborná medaila na šiestej verejnej súťaži páleniek a destilátov Vašskej župy;

v roku 2015 zlatá medaila na súťaži páleniek a destilátov z jadrového ovocia Vašskej župy;

v roku 2016 strieborná medaila na siedmej verejnej súťaži páleniek a destilátov Vašskej župy;

v roku 2017 bronzová medaila na súťaži páleniek a destilátov z jadrového ovocia Vašskej župy.

„Vasi vadkörte pálinka“ bola od roku 2006 predstavená na niekoľkých veľkých celoštátnych prezentačných a degustačných podujatiach. Medzi tieto podujatia patrí každoročný festival pálenky v meste Gyula, festival pálenky v Budapešti, festival piva a bravčových kolien v Békešskej Čabe, karneval Savária v meste Szombathely, gastronomický festival v Šoproni (Ízutazás) a medzinárodné veľtrhy Sirha, FeHoVa a národná poľnohospodárska a potravinárska výstava OMÉK v Budapešti.

7.   Právne predpisy Európskej únie alebo vnútroštátne/regionálne právne predpisy

zákon XI z roku 1997 o ochrane ochranných známok a zemepisných označení,

zákon LXXIII z roku 2008 o pálenke, pálenke z hroznových výliskov a Národnej rade pre pálenku,

nariadenie vlády č. 158/2009 z 30. júla 2009, ktorým sa ustanovujú podrobné pravidlá ochrany zemepisných označení poľnohospodárskych výrobkov a potravín a overovania výrobkov,

nariadenie vlády č. 22/2012 z 29. februára 2012 o Národnom úrade pre bezpečnosť potravinového reťazca,

vyhláška ministra pre rozvoj vidieka č. 49/2013 z 29. apríla 2013 o medzných hodnotách niektorých znečisťujúcich a škodlivých látok prírodného pôvodu v potravinách a o požiadavkách na isté materiály a predmety určené na styk s potravinami.

8.   Žiadateľ

8.1.   Členský štát, tretia krajina alebo právnická/fyzická osoba:

Názov: Birkás Pálinka Kft.

8.2.   Úplná adresa (názov ulice a číslo domu, mesto a PSČ, krajina):

Adresa: Győrvár, 9821 Győrvár, Hrsz. 435, 9821 Maďarsko

E-mail: birkas@birkaspalinka.hu

Tel. +36 302563066

9.   Doplnenie zemepisného označenia

10.   Osobitné pravidlá týkajúce sa označovania

Okrem prvkov stanovených v právnych predpisoch označenie obsahuje aj tieto slová:

„földrajzi árujelző“ [zemepisné označenie] (oddelene od názvu),

názov „Vasi vadkörte pálinka“ musí byť uvedený na prednej aj zadnej etikete.


(1)  Ú. v. EÚ L 130, 17.5.2019, s. 1.