26.2.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 63/17


Uverejnenie žiadosti o zmenu špecifikácie výrobku v súvislosti s názvom v sektore vinohradníctva a vinárstva v zmysle článku 105 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013

(2020/C 63/06)

Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti podľa článku 98 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013 (1) do dvoch mesiacov od dátumu tohto uverejnenia.

ŽIADOSŤ O ZMENU ŠPECIFIKÁCIE VÝROBKU

„delle Venezie“

PGI-IT-A0862-AM03

Dátum žiadosti: 5. 5. 2017

1.   Pravidlá vzťahujúce sa na zmenu

Článok 105 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013 – podstatná zmena

2.   Opis a dôvody zmeny

2.1.   Zmena názvu označenia z „delle Venezie“ na „Trevenezie“

Opis:

Názov „delle Venezie“ sa má nahradiť synonymom „Trevenezie“.

Dôvody:

Zmena názvu sa stala nevyhnutnou v nadväznosti na súbežne podanú žiadosť o ochranu CHOP „delle Venezie“, ktorým sa podporuje Pinot Grigio a druhy bieleho vína typické pre danú oblasť. Zmienka o uvedených vínach, najmä o „Pinot Grigio“, sa preto odstraňuje zo špecifikácie CHZO „Trevenezie“. Účelom tejto zmeny je teda odlíšiť výrobky dvoch hierarchických kategórií názvov (CHZO „Trevenezie“/„Tri Benečije“ a CHOP „delle Venezie“), aby sa podporovali vína s CHOP, ktoré sú typickejšie pre danú oblasť, a zvyšovala sa informovanosť spotrebiteľov o nich.

Tradičný status zemepisného označenia „Trevenezie“ je zrejmý z predchádzajúceho použitia názvu „Trevenezie“ alebo „Tre Venezie“ v prípade agropotravinárskych výrobkov, najmä vína, z danej zemepisnej, resp. správnej oblasti ako synonyma označenia „delle Venezie“.

Názov „Trevenezie“ sa historicky uznáva ako názov označujúci dnešnú oblasť Triveneto, súčasťou ktorej je provincia Trento, región Benátsko a región Furlansko-júlske Benátky a ktorá sa v historických dokumentoch označovala ako Tre Venezie (troje Benátky), a to Venezia Tridentina, Venezia Euganea a Venezia Giulia.

Preto sa názov „Trevenezie“ osobitne uvádza v opise súvislosti s oblasťou (ľudské a historické faktory) v existujúcej špecifikácii CHZO „delle Venezie“.

Táto zmena sa týka článku 1 a nasl. špecifikácie výrobku a bodu 1 jednotného dokumentu, konkrétne názvu.

2.2.   Doplnenie slovinského názvu „Tri Benečije“

Opis:

Ako alternatíva k názvu „Trevenezie“ sa dopĺňa aj preklad názvu do slovinčiny „Tri Benečije“.

Dôvody:

V zmene sa zohľadňujú potreby výrobcov patriacich k slovinskej jazykovej menšine v regióne Furlansko-júlske Benátky, ktorý je súčasťou výrobnej oblasti CHZO, ako sa stanovuje v právnych predpisoch EÚ, Talianska a regiónu Furlansko-júlske Benátky v súvislosti so vzťahmi medzi štátom a jazykovými menšinami.

Táto zmena sa týka článku 1 špecifikácie výrobku a bodu 1 jednotného dokumentu, konkrétne názvu.

2.3.   Odstránenie odrody Pinot Grigio z označenia odrody viniča

Opis:

Odroda Pinot Grigio sa odstránila z označenia odrody, resp. odrôd viniča.

Dôvody:

Odstránenie odrody Pinot Grigio z označenia odrôd viniča súvisí so súbežne podanou žiadosťou o registráciu na ochranu CHOP „delle Venezie“, keďže použitie odrody Pinot Grigio je vyhradené pre toto označenie. Toto rozhodnutie je podporené celým výrobným reťazcom a jeho cieľom je udeliť status najvyššieho označenia pôvodu vínu, ktoré sa získava z odrody Pinot Grigio.

Táto zmena sa týka článku 2 a nasl. špecifikácie výrobku a bodu 5 jednotného dokumentu, konkrétne opisu vín.

2.4.   Odstránenie odrody Ribolla Gialla z označenia odrody viniča

Opis:

Odroda Ribolla Gialla sa odstránila z označenia odrody, resp. odrôd viniča.

Dôvody:

Rozhodnutie odstrániť odrodu s označením Ribolla Gialla je podporovaný celým výrobným reťazcom v dotknutej oblasti a jeho cieľom je podporovať vína získané z tejto pôvodnej odrody viniča v rámci iných označení z regiónu Furlansko-júlske Benátky.

Táto zmena sa týka článku 2 a nasl. špecifikácie výrobku a bodu 5 jednotného dokumentu, konkrétne opisu vín.

2.5.   Podmienky výroby vín s dvomi odrodami viniča uvedenými na etikete

Opis:

Upravili sa technické podmienky výroby druhov vín s názvami dvoch odrôd viniča uvedenými na etikete. Predovšetkým sa stanovilo, že v prípade daných vín musí hrozno odrody, ktorá tvorí menší podiel, predstavovať aspoň 15 %.

Dôvody:

Tieto pravidlá sú v súlade s právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi o označovaní a obchodnej úprave, za podmienok stanovených v osobitných ustanoveniach o označovaní, v ktorých sa umožňuje, aby boli na etikete takýchto vín uvedené dve odrody viniča.

Táto zmena sa týka článku 2 špecifikácie výrobku; netýka sa žiadneho bodu jednotného dokumentu.

2.6.   Výnos hrozna na hektár v prípade bielych vín získaných z hrozna odrody Pinot Grigio

Opis a dôvody:

V prípade bielych vín patriacich do kategórií víno a perlivé víno a získaných z odrody Pinot Grigio sa doplnil výnos hrozna na hektár na úrovni 19 000 kg na hektár, aj keď sa táto odroda viniča neuvádza na etikete. Zodpovedá to účinnému výnosu z produkcie získaného z tejto odrody.

Táto zmena sa týka článku 4 ods. 3 špecifikácie výrobku a bodu 6 jednotného dokumentu, konkrétne bodu 6 písm. b) maximálne výnosy.

2.7.   Zákaz uvádzania odrôd Pinot Grigio a Ribolla Gialla pri označovaní

Opis:

Touto zmenou sa zakazuje uvádzať odkazy na odrody Pinot Grigio a Ribolla Gialla v názve a pri obchodnej úprave vín v súlade s ustanoveniami platných právnych predpisov EÚ.

Dôvody:

Tento zákaz je v súlade so zmenami opísanými v predchádzajúcom texte. Celý vinohradnícky sektor považoval za užitočné, aby sa opätovne zaviedol zákaz uvádzania odkazov na odrody Pinot Grigio a Ribolla Gialla pri označovaní, s cieľom vyhradiť ich použitie na podporu iných chránených označení z tejto oblasti.

Táto zmena sa týka posledného odseku článku 7 špecifikácie výrobku a bodu 10 jednotného dokumentu, konkrétne ďalších základných podmienok.

2.8.   Súvislosť s oblasťou – dôvody na používanie názvu „Trevenezie“/„Tri Benečije“

Opis a dôvody:

Stanovili sa dôvody zmeny názvu na „Trevenezie“, čo je synonymum názvov, ktoré sa v minulosti používali pre danú zemepisnú oblasť („Tre Venezie“, „Le Venezie“ a „delle Venezie“). Tieto dôvody sú v súlade s uvedenými zmenami, ktoré sa týkajú zmeny názvu zemepisného označenia z „delle Venezie“ na „Trevenezie“ a v slovinčine „Tri Benečije“.

Táto zmena sa týka posledného odseku článku 8 písm. a) špecifikácie výrobku a bodu 9 jednotného dokumentu, konkrétne opisu súvislostí.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

1.   Názov výrobku

Trevenezie

Tri Benečije

2.   Členský štát

Taliansko

3.   Druh zemepisného označenia

CHZO – chránené zemepisné označenie

4.   Kategórie vinohradníckych/vinárskych výrobkov

1.

Víno

8.

Perlivé víno

5.   Opis vína (vín)

Biele v kategóriách víno a perlivé víno, a to aj s označením odrody alebo odrôd viniča s výnimkou odrôd Pinot Grigio a Ribolla Gialla

Biele vína sú v zásade svieže a čisté, mladé, s dobrou kyslosťou a vyvážené z hľadiska alkoholu. Ich farba sa pohybuje od svetložltej cez slamovú po zlatožltú, niekedy so zelenkavými a ružovými odleskami.

Ich vôňa sa môže pohybovať od jemnej po intenzívnu. Vo všeobecnosti je určená vôňami hlavných odrôd viniča použitých na výrobu vína. Chuť je v zásade ľahká a svieža, niekedy prenikavá a s dobrou štruktúrou. Biele perlivé vína, od suchých po polosladké, sú harmonické, majú svetložltú až slamovú farbu, sú ľahké a svieže na podnebí, vyvážené, majú dobrú kyslosť a mierny obsah alkoholu. Vyznačujú sa aromatickým nádychom, ktorý sa pohybuje od kvetinového po intenzívne ovocný, od ovocia s bielou dužinou po tropické ovocie.

Analytické parametre, ktoré nie sú uvedené v nasledujúcej tabuľke, zodpovedajú limitom stanoveným vo vnútroštátnych právnych predpisoch a v právnych predpisoch EÚ.

Všeobecné analytické vlastnosti

Maximálny celkový obsah alkoholu (v obj. %)

 

Minimálny skutočný obsah alkoholu (v obj. %)

 

Minimálna celková kyslosť

3,5 gramu na liter, vyjadrená ako kyselina vínna

Maximálny obsah prchavých kyselín (v miliekvivalentoch na liter)

 

Maximálny celkový obsah oxidu siričitého (v miligramoch na liter)

 

Červené v kategóriách víno a perlivé víno, a to aj s označením odrody alebo odrôd viniča s výnimkou odrody Marzemino v prípade provincie Trento.

Farba červených vín sa môže pohybovať od svetločervenej cez rubínovú po granátovú v závislosti od odrody viniča a obdobia dozrievania. Majú intenzívne vône viac či menej zrelého červeného ovocia a typický bylinný nádych v prípade odrôd Bordeaux. Vo všeobecnosti môžu byť červené vína svieže so zníženou kyslosťou. Keď sú vyzreté, sú komplexné s dobrou štruktúrou, zamatové a harmonické s plnou chuťou, ideálnym obsahom tanínov a dobrou vyváženosťou kyselín. Vo všeobecnosti sú jemné, dobre sa pijú a spracovaním a zrením sa stávajú komplexnejšie. Červené perlivé vína majú sviežu a živú chuť, dobre vyváženú kyslosť a výrazný aromatický nádych zrelého ovocia.

Analytické parametre, ktoré nie sú uvedené v nasledujúcej tabuľke, zodpovedajú limitom stanoveným vo vnútroštátnych právnych predpisoch a v právnych predpisoch EÚ.

Všeobecné analytické vlastnosti

Maximálny celkový obsah alkoholu (v obj. %)

 

Minimálny skutočný obsah alkoholu (v obj. %)

 

Minimálna celková kyslosť

3,5 gramu na liter, vyjadrená ako kyselina vínna

Maximálny obsah prchavých kyselín (v miliekvivalentoch na liter)

 

Maximálny celkový obsah oxidu siričitého (v miligramoch na liter)

 

Ružové v kategóriách víno a perlivé víno, a to aj s označením odrody alebo odrôd viniča s výnimkou odrody Marzemino v prípade provincie Trento.

Ružové vína sa vyznačujú ružovou farbou rôznej intenzity, ktorá niekedy prechádza do čerešňovo-ružovej, sú príjemné, ovocné a aromatické s jemnou vôňou, v ktorej sa prejavujú všetky možné obmeny kvetín a čerstvého ovocia. Niekedy majú aromatický nádych, v ktorom sa odrážajú použité odrody viniča. Majú rozmanitú chuť od suchej, resp. trpkej po sladkú, sú prenikavé a svieže, vyvážené a zvyčajne majú mierny obsah alkoholu. Perlivé ružové vína majú sviežu a živú chuť s vyváženou kyslosťou a výrazným aromatickým nádychom, ktorý sa pohybuje od čerešní cez bobuľové ovocie po miestne ovocie s bielou dužinou a niekedy až po tropické ovocie.

Analytické parametre, ktoré nie sú uvedené v nasledujúcej tabuľke, zodpovedajú limitom stanoveným vo vnútroštátnych právnych predpisoch a v právnych predpisoch EÚ.

Všeobecné analytické vlastnosti

Maximálny celkový obsah alkoholu (v obj. %)

 

Minimálny skutočný obsah alkoholu (v obj. %)

 

Minimálna celková kyslosť

3,5 gramu na liter, vyjadrená ako kyselina vínna

Maximálny obsah prchavých kyselín (v miliekvivalentoch na liter)

 

Maximálny celkový obsah oxidu siričitého (v miligramoch na liter)

 

Novello v kategórii víno, a to aj s označením odrody alebo odrôd viniča s výnimkou odrody Marzemino v prípade provincie Trento.

Vína typu Novello sú v zásade červené a ich farba sa môže pohybovať od svetločervenej cez rubínovú po granátovú. V závislosti od odrody môžu mať jemnú až intenzívnu vôňu, ktorá pripomína viac či menej zrelé ovocie vrátane tropického ovocia, s nápadnou prítomnosťou korenistého nádychu karbonickej macerácie. Ich chuť môže byť polosladká až suchá, intenzívna a značne prenikavá.

Analytické parametre, ktoré nie sú uvedené v nasledujúcej tabuľke, zodpovedajú limitom stanoveným vo vnútroštátnych právnych predpisoch a v právnych predpisoch EÚ.

Všeobecné analytické vlastnosti

Maximálny celkový obsah alkoholu (v obj. %)

 

Minimálny skutočný obsah alkoholu (v obj. %)

 

Minimálna celková kyslosť

3,5 gramu na liter, vyjadrená ako kyselina vínna

Maximálny obsah prchavých kyselín (v miliekvivalentoch na liter)

 

Maximálny celkový obsah oxidu siričitého (v miligramoch na liter)

 

6.   Vinárske výrobné postupy

a)   Základné enologické postupy

Žiadne.

b)   Maximálne výnosy

Biele, červené a ružové vína vyrábané v autonómnej provincii Trento

23 000 kg hrozna na hektár

Vína, a to aj s uvedením odrody viniča, vyrábané v autonómnej provincii Trento

19 500 kg hrozna na hektár

Biele, červené a ružové vína vyrábané v regiónoch Furlansko-júlske Benátky a Benátsko, a to aj s uvedením odrody viniča

23 000 kg hrozna na hektár

Vína vyrábané v regiónoch Furlansko-júlske Benátky a Benátsko s označením odrôd viniča Cabernet Franc, Chardonnay, Incrocio Manzoni B, Moscato Giallo

19 000 kg hrozna na hektár

Vína vyrábané v regiónoch Furlansko-júlske Benátky a Benátsko s označením odrôd viniča Moscato Rosa, Pinot Bianco, Pinot Nero, Riesling Renano

19 000 kg hrozna na hektár

Vína vyrábané v regiónoch Furlansko-júlske Benátky a Benátsko s označením odrôd viniča Sauvignon a Traminer Aromatico

19 000 kg hrozna na hektár

Biele vína vyrábané v regiónoch Furlansko-júlske Benátky a Benátsko z hrozna odrody Pinot Grigio

19 000 kg hrozna na hektár

7.   Vymedzená zemepisná oblasť

Do vymedzenej oblasti v prípade vín so zemepisným označením „Trevenezie“/„Tri Benečije“ patria:

v autonómnej provincii Trento: celé územie provincie,

v regióne Benátsko: celé správne územie provincií Belluno, Padova, Rovigo, Treviso, Benátky, Verona a Vicenza,

v regióne Furlansko-júlske Benátky: celé správne územie provincií Pordenone, Udine, Gorica a Terst.

8.   Hlavné muštové odrody

Cabernet Franc N. – Cabernet

Cabernet Sauvignon N. – Cabernet

Chardonnay B.

Lagrein N.

Mantonico Bianco B.

Manzoni Bianco B. – Incrocio Manzoni 6.0.13 B.

Marzemino N. – Berzamino

Merlot N.

Meunier N.

Moscato Giallo B. – Moscato

Moscato Giallo B. – Moscatello

Moscato Giallo B. – Moscatellone

Moscato Giallo B. – Goldmuskateller

Moscato Rosa Rs. – Moscato delle Rose

Moscato Rosa Rs. – Rosen Muskateller

Müller Thurgau B. – Riesling x Sylvaner

Nosiola B.

Pinot Bianco B. – Pinot Blanc

Pinot Grigio – Pinot Gris

Pinot Grigio – Ruländer

Pinot Nero N. – Blauburgunder

Pinot Nero N. – Blauber Spätburgunder

Rebo N.

Riesling Renano B. – Riesling

Sauvignon B. – Sauvignon Blanc

Schiava Gentile N. – Vernatsch

Schiava Gentile N. – Schiava

Schiava Gentile N. – Kleinvernatsch

Schiava Gentile N. – Mittervernatsch

Schiava Grossa N. – Schiava

Schiava Grossa N. – Vernatsch

Schiava Grossa N. – Großvernatsch

Schiava Grossa N. – Edelvernatsch Gr

Teroldego N.

Traminer Aromatico Rs. – Gewürztraminer

Casetta N.

Franconia N.

Goldtraminer B.

Gosen N.

Groppello di Revò N. – Groppello

Kerner B.

Lambrusco a Foglia Frastagliata N. – Lambrusco

Lambrusco a Foglia Frastagliata N. – Enantio N.

Negrara N.

Petit Verdot N

Riesling Italico B. – Riesling

Riesling Italico B. – Welschriesling

Rossara N.

Schiava Grigia N. – Schiava

Schiava Grigia N. – Grauvernatsch

Schiava Grigia N. – Vernatsch

Sennen N.

Sylvaner Verde B. – Sylvaner

Sylvaner Verde B. – Grüner Sylvaner

Syrah N. – Shiraz

Trebbiano Toscano B. – Trebbiano

Trebbiano Toscano B. – Biancame B.

Trebbiano Toscano B. – Procanico

Trebbiano Toscano B. – Ugni Blanc

Carmenère N. – Cabernet

Carmenère N. – Cabernet Nostrano

Lagarino B.

Verdealbara B.

Verdealbara B. – Erbamat B.

Paolina B.

Maor B.

Saint Laurent N.

Barbera N.

Bianchetta Trevigiana B. – Bianchetta

Malvasia Istriana B. – Malvasia

Marzemina Grossa N. – Marzemina Bastarda

Pinot Nero N. – Pinot Noir

Glera B. – Serprino

Glera Lunga B. – Glera

Glera Lunga B. – Serprino

Tocai Friulano B. – Tai

Tocai Friulano B. – Friulano

Trevisana Nera N.

Turca N.

Turca N. – Serbina N.

Moscato Bianco B. – Gelber Muskateller

Moscato Bianco B. – Moscatello

Moscato Bianco B. – Moscatello

Moscato Bianco B. – Moscato

Moscato Bianco B. – Moscatellone

Moscato Bianco B. – Muscat

Moscato Bianco B. – Muskateller

Cavrara N.

Corbina N. – Corbinella

Garganega B. – Garganego

Garganega B. – Grecanico Dorato B.

Grapariol B.

Malbech N.

Moscato Giallo B. – Muscat

Moscato Giallo B. – Muskateller

Pinella B. – Pinello

Pinella B. – Pinella Bianca

Raboso Piave N. – Raboso

Raboso Piave N. – Friularo

Raboso Veronese N. – Raboso

Refosco dal Peduncolo Rosso N. – Refosco

Refosco dal Peduncolo Rosso N. – Malvoise

Turchetta N.

Incrocio Bianco Fedit 51 C.S.G. B.

Marzemina Bianca B. – Marzemina

Manzoni Moscato N. – Incrocio Manzoni 13.0.25

Manzoni Rosa Rs. – Incrocio Manzoni 1-50

Sangiovese N. – Sangioveto

Malvasia Bianca di Candia B. – Malvasia

Malvasia Bianca di Candia B. – Malvoisie

Malvasia Bianca di Candia B. – Malvoisier

Lambrusco Maestri N. – Lambrusco

Lambrusco Maestri N. – Groppello Maestri

Boschera B.

Incrocio Manzoni 2.15 N. – Manzoni Rosso

Marzemino N. – Berzemino

Perera B.

Recantina N.

Verdiso B.

Verduzzo Friulano B. – Verduzzo

Verduzzo Trevigiano B. – Verduzzo

Wildbacher N.

Incrocio Manzoni 2-14 N.

Incrocio Manzoni 2-3 B.

Lambrusco di Sorbara N. – Lambrusco

Ancellotta N. – Lancellotta

Fertilia N.

Flavis B.

Italica B.

Nigra N.

Prodest N.

Tocai Rosso N. – Alicante N.

Tocai Rosso N. – Garnacha Tinta N.

Tocai Rosso N. – Granaccia N.

Tocai Rosso N. – Grenache N.

Tocai Rosso N. – Tai Rosso

Cortese B. – Bianca Fernanda

Corvina N. – Cruina

Corvinone N.

Durella B. – Durello

Molinara N.

Rondinella N.

Trebbiano di Soave B. – Trebbiano

Trebbiano di Soave B. – Turbiana

Trebbiano di Soave B. – Verdicchio Bianco B.

Croatina N. – Bonarda

Dindarella N.

Forsellina N.

Malvasia Bianca Lunga B. – Malvasia

Malvasia Bianca Lunga B. – Malvoisie

Malvasia Bianca Lunga B. – Malvoisier

Oseleta N.

Rossignola N. – Rossetta

Trebbiano Giallo B. – Rossetto

Trebbiano Giallo B. – Trebbiano

Trebbiano Romagnolo B. – Trebbiano

Veltliner B. – Grüner Veltliner

Pedevenda B.

Vespaiola B. – Vespaiolo

Freisa N.

Ciliegiolo N. – Morettone

Groppello Gentile N. – Groppello

Picolit B.

Ribolla Gialla B. – Ribolla

Vitouska B.

Gamay N.

Pignolo N.

Schioppettino N.

Terrano N. – Refošk

Refosco Nostrano N. – Malvoise

Refosco Nostrano N. – Refosco

Refosco Nostrano N. – Refosco Grosso

Refosco Nostrano N. – Refoscone

Cividin B.

Sciaglin B.

Ucelut B.

Cjanorie N.

Forgiarin N.

Piculit-Neri N.

Semillon B.

Piccola Nera N.

Tazzelenghe N.

Pinot Bianco B. – Weiß Burgunder

Pinot Bianco B. – Weißburgunder

Pinot Bianco B. – Weissburgunder

Pinot Nero N. – Spätburgunder

9.   Opis súvislostí

„Trevenezie“/„Tri Benečije“ v prípade všetkých kategórií vín (víno a perlivé víno)

Podrobné údaje o zemepisnej oblasti

Prírodné faktory, ktoré sú rozhodujúce pre súvislosť: súčasťou oblasti je Trentino, Furlansko-júlske Benátky a Benátsko. Pre krajinu je typický horský oblúk na severe, ktorý obklopuje oblasť pestovania a ochraňuje ju pred chladnými vetrami zo severu a severovýchodu. Tečú cez ňu početné rieky so značným prietokom a stálym tokom, vďaka čomu je oblasť kolískou vinohradníctva. Podnebie sa vyznačuje priemernými ročnými teplotami v rozpätí od 10 do 14 °C. Najchladnejšie mesiace sú december a január a najteplejšie júl a august. Priemerné ročné zrážky sú 700 – 1 300 mm. Napriek vysokým zrážkam majú pôdy primeranú odvodňovaciu schopnosť. Vďaka zrážkam a dostupnosti dobrých vodných zásob si pôdy uchovávajú dostatok vody. Zmierňujúce účinky horského oblúka na severe a Jadranského mora na juhu majú významný vplyv na teplotu, keďže v lete a v zime zmierňujú teplotné extrémy. V dôsledku pohybu vzduchových más, ktorý je ovplyvnený morom a horským systémom, dochádza k regulácii ich prúdenia, a teda aj súvisiacich zrážok. Zmeny smeru vetrov počas dňa v auguste a septembri vedú k zmenám teploty optimálnym na dozrievanie hrozna. Vďaka trom faktorom, teda alpskému regiónu a alpskému úpätiu, Jadranskému moru a systému riek, ktoré pretekajú celou oblasťou od severu na juh, je celá oblasť pestovania homogénna.

Z pôdneho hľadiska sa alpské úpätie a kopce skladajú najmä z vápenatých alebo vápenato-dolomitických formácií z obdobia druhohôr so štruktúrou pôdy vhodnou na odvodňovanie.

V nížinných oblastiach sa nachádzajú aluviálne naplaveniny tvorené materiálom preneseným rôznymi riekami, ktoré celou oblasťou pretekajú, a pôdy, ktorých štruktúra sa pohybuje od piesčito-hlinitej po piesčito-siltovo-hlinitú, niekedy s hlbinnými ílovito-siltovými sedimentmi, pre ktoré je vo všeobecnosti typické dobré odvodňovanie.

Vďaka všetkým uvedeným pôdnym a klimatickým vlastnostiam je oblasť obzvlášť vhodná na pestovanie viniča a výrobu vín najvyššej kvality.

Historické faktory, ktoré sú rozhodujúce pre súvislosť: „Trevenezie“/„Tri Benečije“ je názov, ktorým sa aj dnes označuje oblasť historicky súvisiaca najprv s Benátskou republikou a potom s Rakúsko-Uhorskom. Benátska republika zanechala svoju stopu aj na obhospodarovaní lesov a riadení poľnohospodárstva. Benátski patricijovia postupovali hore prúdom riek, postupne zaberali oblasť a rozvíjali riadenie fariem v súlade s vtedajšími inovatívnymi systémami. Po páde Benátskej republiky bola celá oblasť niekoľko storočí súčasťou Rakúsko-Uhorska. Vďaka svojej stredomorskej polohe je oblasť veľmi dôležitá z hľadiska výroby potravín vrátane vína. Práve v tomto období sa stal názov „Trevenezie“ dobre známy v rámci monarchie, ako aj v susednom Talianskom kráľovstve. Tento zemepisný názov bežne používali rakúsko-uhorské aj talianske orgány. Vinohradníci používali pojem „Trevenezie“ na označenie stolových vín až do roku 1977, keď sa prijal zemepisný názov „delle Venezie“ s názvom „Trevenezie“ ako synonymum. Názov „Trevenezie“ sa používal aj v slovinčine, t. j. „Tri Benečije“, aby sa zohľadnili potreby výrobcov patriacich k slovinskej jazykovej menšine.

Školy v obciach San Michele all’Adige a Conegliano vydláždili cestu modernému vinohradníctvu školiacimi činnosťami a šírením nových vinohradníckych a enologických techník. Zásadným spôsobom prispeli vinohradníci z tejto oblasti, ktorí zaviedli postupy a metódy riadenia vinohradov, v ktorých sa spájala environmentálna a hospodárska udržateľnosť s inovatívnymi vinárskymi technológiami, čím zabezpečili úspešnú výrobu a dobré meno zemepisného označenia.

„Trevenezie“/„Tri Benečije“, kategória víno

Informácie o osobitných vlastnostiach výrobku, ktoré možno pripísať zemepisnému pôvodu, a príčinnej súvislosti so zemepisnou oblasťou

Biele vína sú v zásade svieže, mladé a čisté, s dobrou kyslosťou a vyvážené z hľadiska alkoholu. Ich farba sa pohybuje od svetložltej cez slamovú po zlatožltú, niekedy so zelenkavými a ružovými odleskami.

Ich vôňa sa môže byť rôzna od jemnej po intenzívnu. Vo všeobecnosti je určená vôňami hlavných odrôd viniča použitých na výrobu vína. Chuť je v zásade ľahká a svieža na podnebí, niekedy prenikavá s dobrou štruktúrou. Sú harmonické a suché až polosladké.

Farba červených vín sa môže pohybovať od svetločervenej cez rubínovú po granátovú v závislosti od odrody viniča a obdobia dozrievania. Majú intenzívne vône viac či menej zrelého červeného ovocia a typický bylinný nádych v prípade odrôd Bordeaux. Vo všeobecnosti môžu byť červené vína svieže so zníženou kyslosťou. Keď sú vyzreté, sú komplexné s dobrou štruktúrou, zamatové a harmonické s plnou chuťou, ideálnym obsahom tanínov a dobrou vyváženosťou kyselín. Vo všeobecnosti sú jemné, dobre sa pijú a spracovaním a zrením sa stávajú komplexnejšie.

Ružové vína sa vyznačujú ružovou farbou rôznej intenzity, ktorá niekedy prechádza do čerešňovo-ružovej, sú príjemné, ovocné a aromatické s jemnou vôňou, v ktorej sa prejavujú všetky možné obmeny kvetín a čerstvého ovocia, niekedy s aromatickým nádychom, ktorý odráža použité odrody. Majú rozmanitú chuť od suchej, resp. trpkej po sladkú, sú prenikavé a svieže, vyvážené a zvyčajne majú mierny obsah alkoholu.

Vína typu Novello sú v zásade červené a ich farba sa môže pohybovať od svetločervenej cez rubínovú po granátovú. V závislosti od odrody môžu mať jemnú až intenzívnu vôňu, ktorá pripomína viac či menej zrelé ovocie vrátane tropického ovocia, s nápadnou prítomnosťou korenistého nádychu karbonickej macerácie. Ich chuť môže byť polosladká až suchá, intenzívna a značne prenikavá.

Kvalitatívne vlastnosti vín sú dané vplyvom pôdnych a klimatických podmienok v oblasti pestovania. Mierne, chladné a veterné podnebie, pôdy s dobrým odvodňovaním a dostatočnou dostupnosťou vody v dôsledku zrážok, ktoré padajú aj v letných mesiacoch, a výrazné rozdiely medzi nočnými a dennými teplotami pri dozrievaní hrozna zaisťujú optimálne dozrievanie strapcov hrozna, vďaka čomu má hrozno vhodný obsah cukru a kyselín v kombinácii s inými kvalitatívnymi a organoleptickými vlastnosťami, ktoré sú typické pre jednotlivé odrody a prejavujú sa vo vínach, ktoré sa z nich vyrábajú.

Príčinná súvislosť sa preto zakladá na osobitnej kvalite výrobku, ktorú možno pripísať jeho zemepisnému pôvodu.

„Trevenezie“/„Tri Benečije“, kategória perlivé víno

Informácie o osobitných vlastnostiach výrobku, ktoré možno pripísať zemepisnému pôvodu, a príčinnej súvislosti so zemepisnou oblasťou

Vďaka pene, ktorá umocňuje vône odrôd viniča, sú vína v kategórii perlivého vína vo všeobecnosti príjemné a výrazné, niekedy komplexné a s chutnými kyslastými tónmi.

Biele perlivé vína majú svetložltú až slamovú farbu, sú ľahké a svieže na podnebí, vyvážené, majú dobrú kyslosť a mierny obsah alkoholu. Vyznačujú sa aromatickým nádychom, ktorý sa pohybuje od kvetinového po intenzívne ovocný, ktorý pripomína čerstvé ovocie s bielou dužinou alebo tropické ovocie.

Červené a ružové vína sú výrobkami, ktoré sú pre oblasť veľmi typické a odvodzujú sa najmä od pôvodných odrôd Rabosi, Schiave a Corvine. V prípade červených vín sa farba pohybuje od svetločervenej po granátovú, ružové vína sú ružovej farby rôznej intenzity, ktorá niekedy prechádza do čerešňovo-červenej. Červené vína majú sviežu a živú chuť, dobre vyváženú kyslosť a výrazný aromatický nádych zrelého ovocia. Ružové vína sú na druhej strane príjemné vína vhodné na sezónnu konzumáciu s jemnou vôňou pripomínajúcou ovocie od čerešní cez bobuľové ovocie po miestne ovocie s bielou dužinou a niekedy tropické ovocie, majú sviežu a živú chuť a vyváženú kyslosť.

Kvalitatívne vlastnosti vín sú dané vplyvom pôdnych a klimatických podmienok v oblasti pestovania. Mierne, chladné a veterné podnebie a pôdy s dobrým odvodňovaním a dostatočnou dostupnosťou vody v dôsledku zrážok, ktoré padajú aj v letných mesiacoch, zaisťujú obmedzenú, ale sústavnú zásobu vody, čo strapcom hrozna umožňuje dozrievať rovnomerne. Vďaka tomu možno získať hrozno, ktoré má kvalitatívne a analytické vlastnosti vhodné na výrobu perlivého vína. Získanie takýchto surovín závisí najmä od výrazných rozdielov medzi dennými a nočnými teplotami v období dozrievania strapcov hrozna, ktorými sa podporuje rast hrozna s vyváženým profilom kyselín a aromatickým profilom.

Príčinná súvislosť sa preto zakladá na osobitnej kvalite výrobku, ktorú možno pripísať jeho zemepisnému pôvodu.

10.   Ďalšie základné podmienky

Dodatočné ustanovenia o označovaní

Právny rámec: Právne predpisy EÚ

Druh ďalšej podmienky: Dodatočné ustanovenia týkajúce sa označovania

Opis podmienky:

V súlade s ustanoveniami platných právnych predpisov EÚ sa názvy odrôd Pinot Grigio a Ribolla Gialla nesmú používať v prípade bielych, červených a ružových druhov vín získaných z týchto odrôd v kategórii víno a perlivé víno.

Odkaz na špecifikáciu výrobku

https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/12852


(1)  Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 671.