V Bruseli25. 3. 2020

JOIN(2020) 5 final

SPOLOČNÉ OZNÁMENIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

Akčný plán EÚ pre ľudské práva a demokraciu na roky 2020 – 2024


1.Úvod

Európska únia (EÚ) je založená na pevnom záväzku podporovať a chrániť ľudské práva, demokraciu a právny štát. Tento záväzok je stredobodom jej činností vo vnútornom prostredí, ako aj vo vzťahoch s inými krajinami a regiónmi. V súlade so strategickým programom na roky 2019 – 2024, ktorý prijala Európska rada, a politickými usmerneniami pre Európsku komisiu na roky 2019 – 2024 má EÚ strategický záujem na presadzovaní svojho celosvetového vedúceho postavenia v oblasti ľudských práv a demokracie s cieľom priniesť hmatateľné výhody ľuďom na celom svete. Dosť veľa sa už podarilo dosiahnuť. EÚ sa stala koordinovanejšou, aktívnejšou, viditeľnejšou a účinnejšou v spolupráci s tretími krajinami a v činnosti na ich území a výraznejšie sa angažovala na multilaterálnej úrovni od prijatia strategického rámca EÚ pre ľudské práva a demokraciu v roku 2012 1 , prvých dvoch akčných plánov EÚ v oblasti ľudských práv a demokracie (2012 – 2014 a 2015 – 2019) 2 , vymenovania prvého osobitného zástupcu EÚ pre ľudské práva (OZEÚ) v roku 2012 a prijatia záverov Rady o demokracii z roku 2019 3 .

EÚ je v meniacom sa geopolitickom prostredí naďalej neochvejným zástancom ľudských práv a demokracie. Nové geopolitické súperenie iba zdôrazňuje jej úlohu spoľahlivého, stabilného partnera a lídra multilaterálneho poriadku založeného na pravidlách. Celkový obraz v oblasti ľudských práv a demokracie je vo všeobecnosti zmiešaný: aj keď došlo k veľkému pokroku, pozornosť treba venovať otázke potláčania univerzálnosti a nedeliteľnosti ľudských práv a zhoršeniu situácie, pokiaľ ide o demokratické zriadenie. Po technickej stránke sa blížime k novej paradigme vyznačujúcej sa čoraz badateľnejším rozšírením ľudských schopností strojmi. V popredí stojí nová technika (najmä umelá inteligencia), ktorá prináša nové možnosti, ale aj hrozby. Ľudské práva sú zároveň čoraz viac prepojené s globálnymi environmentálnymi výzvami, ako je zmena klímy. Dozrel teda čas na to, aby EÚ predostrela nový geopolitický program v oblasti ľudských práv a demokracie.

Vychádzajúc z akčného plánu EÚ pre ľudské práva a demokraciu na roky 2015 až 2019 sa ako dôležitá javí potreba pretaviť dlhodobý záväzok EÚ v oblasti ľudských práv a demokracie do obnoveného operatívneho programu. Cieľom tohto oznámenia je predložiť nový akčný plán pre ľudské práva a demokraciu. Určujú sa v ňom ambície a priority na nasledujúcich 5 rokov v tejto oblasti vonkajších vzťahov a prispeje k dosiahnutiu silnejšej Európy vo svete. Akčný plán je jedinečný v tom, že je jediným nástrojom svojho druhu, keďže je zameraný na presadzovanie programu založeného na hodnotách na svetovej scéne.

V tomto spoločnom oznámení sa navrhuje:

Øposilnenie vedúcej úlohy EÚ pri presadzovaní a ochrane ľudských práv a demokracie na celom svete,

Østanovenie ambícií EÚ, určenie priorít a zameranie sa na implementáciu so zreteľom na geopolitické zmeny, digitálnu transformáciu, environmentálne výzvy a zmenu klímy,

Ømaximalizácia úlohy EÚ v celosvetovom meradle prostredníctvom rozšírenia súboru nástrojov v oblasti ľudských práv, jeho kľúčových nástrojov a politík, ako aj

Øpodpora jednotnej a prepojenej EÚ presadzovaním účinnejších a súdržnejších opatrení.

Komisia a vysoký predstaviteľ súbežne s týmto oznámením podľa článku 22 ods. 2 Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ) predkladajú Rade spoločný návrh, podľa ktorého by Rada mala vydať odporúčanie pre Európsku radu, aby prijala rozhodnutie, ktorým by sa oznámenie a akčný plán prijali ako rozhodnutie Európskej rady o strategických záujmoch a cieľoch Únie v zmysle článku 22 ods. 1 ZEÚ. Takéto rozhodnutie Európskej rady by Rade umožnilo prijať osobitné vykonávacie opatrenia pre akčný plán podľa článku 31 ods. 2 ZEÚ.

2.Čoraz väčšie výzvy v oblasti ľudských práv a demokracie: volanie po upevnení pozície EÚ ako lídra

V posledných rokoch bola EÚ vo svojom konaní viac strategická, svoju politickú silu a súbor nástrojov v oblasti ľudských práv účinnejšie využívala na riešenie porušovania ľudských práv a presadzovanie demokratických a odolných spoločností, ktoré žijú v mieri. V krajinách a regiónoch, v ktorých boli ľudské práva pod tlakom, prispela k dosiahnutiu významného pokroku tým, že presadzovala inovatívne zapájanie sa v oblasti hospodárskych a sociálnych práv a investície v tejto oblasti a zároveň poskytovala výdatnú politickú a finančnú podporu na ochranu a posilnenie obhajcov ľudských práv, občianskej spoločnosti a mediálnych aktérov. Na fórach Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva zohrávala vedúcu úlohu pri presadzovaní rezolúcií týkajúcich sa jednotlivých krajín a tematických iniciatív budovaním tematických a prierezových regionálnych koalícií, napr. s Organizáciou islamskej spolupráce. Medziregionálna iniciatíva „Pozitívne príbehy o ľudských právach“ posúva EÚ do popredia úsilia o obživenie príbehu ľudských práv vďaka propagácii príbehov o úspechu.

V oblasti ľudských práv však stále existujú rozsiahle výzvy. Ľudské práva a demokracia musia v mnohých krajinách po celom svete odolávať veľkému náporu. Čoraz viac sú ohrozené aj základné slobody, ako sú sloboda prejavu, sloboda zhromažďovania a sloboda médií. Vplyv systémového úsilia o oslabenie zásad právneho štátu, obmedzenie občianskeho a politického priestoru a oslabenie multilaterálneho poriadku založeného na pravidlách sa ešte vyostril v dôsledku toho, že niektorí tradiční partneri EÚ ustúpili od aktívnej podpory a obrany ľudských práv a demokratických hodnôt. Ilustrujú to niektoré trendy, okrem iného aj:

·zužovanie priestoru pre občiansku spoločnosť,

·oslabovanie právneho štátu,

·nárast hrozieb pre integritu volieb a demokratické procesy,

·nárast zastrašovania novinárov a ohrozovania nezávislých médií,

·nárast použitia násilia proti obhajcom ľudských práv a nárast ich zastrašovania (za posledné tri roky bolo zaznamenaných viac ako 2 600 útokov),

·rozšírená beztrestnosť v prípadoch porušovania ľudských práv a útoky na úlohu Medzinárodného trestného súdu,

·porušovanie medzinárodného humanitárneho práva v ozbrojených konfliktoch, a to aj v Sýrii, Jemene a v Južnom Sudáne,

·rastúci odmietavý postoj k právam žien a rodovej rovnosti, ako aj

·pretrvávanie zneužívania pracovných síl vrátane detskej práce.

Transformácia spojená s príchodom digitálneho veku prináša okamžité nové príležitosti a výzvy. Digitálna technika môže prispieť k pokroku v oblasti ľudských práv a demokratizácie tým, že uľahčí účasť verejnosti, zvýši zodpovednosť verejnej správy tým, že umožní monitorovanie a dokumentovanie porušovania a zneužívania, podporí rozvíjajúci sa internetový aktivizmus, informovanosť a prístup k vzdelávaniu a informáciám, uľahčí hospodárske a spoločenské začlenenie, ako aj prístup ku kvalitným verejným službám. Môže však naopak podporiť aj zneužívanie v podobe nezákonného obmedzovania pohybu a prejavu. Platformy sociálnych médií sa využívajú na cielené šírenie dezinformácií a nenávistných prejavov, ktoré často porušujú právo na súkromie a podkopávajú demokraciu i ľudské práva. Zneužívanie nových technológií vrátane umelej inteligencie nesie riziko zvýšeného monitorovania, kontroly a represie. V niektorých krajinách je už hromadné sledovanie občanov realitou. Dáta a algoritmy sa môžu vedome i nevedomky použiť na diskrimináciu jednotlivcov a skupín, čo vedie k zosilneniu spoločenských predsudkov.

Ďalšia kľúčová transformácia pramení z globálnych environmentálnych problémov, ako sú degradácia životného prostredia, znečistenie a zmena klímy. Prepojenie medzi týmito výzvami a ľudskými právami je čoraz jasnejšie. Mladí ľudia sa ozývajú hlasnejšie. Občianska spoločnosť a environmentálni obhajcovia ľudských práv zohrávajú kľúčovú úlohu, keď upozorňujú na porušovanie ľudských práv a volajú po opatreniach na ochranu planéty a jej klímy. Zabezpečenie udržateľnej budúcnosti v oblasti životného prostredia je kľúčovým cieľom, ktorý sa tiahne naprieč tradičnými líniami hospodárstva a bezpečnosti, ako aj vnútornými a vonkajšími rozmermi politiky. Negatívne vplyvy degradácie životného prostredia a zmeny klímy môžu znásobiť súvisiace výzvy a ohrozujú celý rad práv – v oblasti zdravia, potravy, vody, všeobecného vzdelania a dokonca samotného života.

Zároveň došlo k prehĺbeniu konfliktov a objavujú sa aj nové nebezpečenstvá. Konflikty a nestabilita ohrozujú živobytie miliónov ľudí na celej planéte a svet zaznamenáva najvyšší počet vysídlených osôb v histórii. Investovanie do ľudských práv, demokracie a zásad právneho štátu je najlepší spôsob, ako sa dá zabezpečiť, aby spoločnosti neskĺzli do krízy. Ľudské práva a demokracia musia stáť v popredí úsilia EÚ v oblasti predchádzania konfliktom a riešenia kríz. Krízové situácie predstavujú osobitné výzvy pre účinné uplatňovanie a ochranu ľudských práv a sú skúškou pre fungovanie nášho demokratického zriadenia. Príklady ako pandémia COVID-19 poukazujú na naliehavú potrebu spoločného celosvetového úsilia a solidarity.

To znamená včasné zapojenie sa do riešenia porušovania ľudských práv a podpory demokracie aj prostredníctvom mediácie a predchádzania volebnému násiliu. Obnovený dôraz na ľudské práva a demokraciu podporí odolnosť štátov a spoločnosti. Keď sú zaručené občianske a politické, ako aj hospodárske, sociálne a kultúrne práva, prospieva to bezpečnosti. Bez ľudských práv pre všetkých niet udržateľnej bezpečnosti. Kľúčom k tomu je zabezpečenie zodpovednosti a boj proti beztrestnosti.

Ciele agendy OSN do roku 2030 a ciele udržateľného rozvoja sú mimoriadnou príležitosťou na zabezpečenie toho, aby sa záväzok presadzovať inklúziu stal súčasťou podpory ľudských práv a demokracie na celom svete. Záväzok „na nikoho nezabudnúť“ je výzvou na posilnenie ľudských práv všetkých bez diskriminácie z akýchkoľvek dôvodov. Táto výzva je historicky najväčšia teraz, v čase rastúcej nerovnosti v dôsledku hospodárskych rozdielov, ktoré sú čoraz väčšmi politicky zakorenené a rozdeľujú spoločnosť.

3.Pohľad vpred: nový akčný plán EÚ pre ľudské práva a demokraciu

V novom akčnom pláne sa stanovia ambície EÚ a určia sa priority činnosti v rámci piatich vzájomne prepojených a vzájomne sa posilňujúcich oblastí činnosti:

I.ochrana a posilnenie postavenia jednotlivcov,

II.budovanie odolných, inkluzívnych a demokratických spoločností,

III.podpora globálneho systému pre ľudské práva a demokraciu,

IV.nové technológie: využívanie príležitostí a riešenie výziev, ako aj

V.plnenie cieľov prostredníctvom spolupráce.

Týchto päť oblastí činnosti sa rozpracuje v novom akčnom pláne s cieľom poskytnúť strategický a všeobecný smer. V akčnom pláne sa stanoví rámec pre delegácie a úrady EÚ spolu s veľvyslanectvami členských štátov s cieľom určiť konkrétne operatívne opatrenia na úrovni krajiny, regiónu a na multilaterálnej úrovni so zohľadnením miestnych okolností a špecifík.

Aby sa dosiahli výsledky v týchto nových piatich oblastiach činnosti, EÚ využije na podporu a ochranu ľudských práv, demokracie a právneho štátu širokú škálu politík a nástrojov, ktoré má k dispozícii. Patria k nim verejné diplomatické a komunikačné kampane, vyjadrenia a vyhlásenia EÚ, ale i tematické a osobitné rezolúcie týkajúce sa jednotlivých krajín na viacstranných fórach venovaných ľudským právam. Zahŕňajú aj diskrétnejšie nástroje diplomacie, ako sú demarše, politické dialógy, pravidelné dialógy o ľudských právach a dialóg o odvetvovej politike. V priebehu rokov sa ukázalo, že dialógy o ľudských právach s čoraz väčším počtom krajín sú kľúčovým nástrojom presadzovania programu EÚ v oblasti ľudských práv v jej širších politických vzťahoch.

V tomto novom svete je mimoriadne dôležité o ľudských právach komunikovať. Stále je síce potrebné vystupovať proti porušovaniu ľudských práv, no nevyhnutné je aj šírenie pozitívneho príbehu ľudských práv. Táto úloha si v polarizovanom informačnom prostredí, v ktorom čoraz významnejšiu úlohu zohrávajú sociálne médiá, vyžaduje konsolidované úsilie.

Nový akčný plán využije možnosti, ktoré ponúka nový viacročný finančný rámec (VFR), predovšetkým väčšiu flexibilitu, s cieľom zabezpečiť súdržnosť spolupráce medzi jednotlivými krajinami s podporou organizácií pôsobiacich v oblasti ľudských práv a občianskej spoločnosti. Na náhle zlepšenie alebo zhoršenie stavu v oblasti ľudských práv a demokracie by EÚ mala reagovať prispôsobením rozsahu a vyvážením svojej podpory určenej vládnym inštitúciám a občianskej spoločnosti.

Hlavným cieľom akčného plánu bude zlepšiť súdržnosť a odstrániť bariéry medzi vnútornou a vonkajšou politikou. EÚ zintenzívni úsilie o začlenenie ochrany ľudských práv, demokracie a právneho štátu do všetkých oblastí vonkajšej činnosti. Posilnia sa napríklad synergie medzi obchodnou politikou a politikou v oblasti ľudských práv opierajúc sa o prácu v oblasti dohôd EÚ o obchodných preferenciách. Ľudské práva budú začlenené aj do vnútorných politík, najmä v prioritných oblastiach vytýčených v zelenej dohode, ako napríklad v oblasti životného prostredia, ale aj v oblasti migrácie a bezpečnosti, pričom prístup k rozvoju založený na právach sa rozšíri aj na ďalšie oblasti vonkajšej politiky.

EÚ sa bude usilovať o to, aby bola pohotovejším a efektívnejším aktérom, pokiaľ ide o ľudské práva na úrovni jednotlivých krajín, teda tam, kde je to najdôležitejšie. Cieľom nového akčného plánu bude posilniť postavenie aktérov v teréne. Vedúci delegácií EÚ zohrávajú v tejto súvislosti dôležitú úlohu ako propagátori a podporovatelia ľudských práv a demokracie, a táto ich úloha sa bude ďalej rozvíjať. Občianska spoločnosť je naďalej kľúčovým partnerom v dosahovaní udržateľnej zmeny a pri monitorovaní a vyhodnocovaní pokroku.

Účinné plnenie akčného plánu si bude vyžadovať jednotnejší prístup, a to aj s členskými štátmi, aby sa zabezpečila väčšia súdržnosť a významnejší vplyv zapojenia EÚ na všetkých úrovniach a vo všetkých nástrojoch a politických oblastiach. Osobitný zástupca EÚ pre ľudské práva bude v súlade so svojím mandátom naďalej kľúčovým politickým aktérom a aj ďalej bude zohrávať ústrednú úlohu pri usmerňovaní dynamického plnenia akčného plánu s cieľom dosiahnuť udržateľný pokrok.

(1)

  https://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/EN/foraff/131181.pdf .

(2)

      https://eeas.europa.eu/sites/eeas/files/eu_action_plan_on_human_rights_and_democracy_en_0.pdf .

(3)

  https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-12836-2019-INIT/en/pdf .


V Bruseli25. 3. 2020

JOIN(2020) 5 final

PRÍLOHA

k

SPOLOČNÉMU OZNÁMENIU EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY

Akčný plán EÚ pre ľudské práva a demokraciu na roky 2020 – 2024


V akčnom pláne EÚ pre ľudské práva a demokraciu na roky 2020 – 2024 sa vytyčuje úroveň ambícií a definujú priority EÚ a jej členských štátov v tejto oblasti vo vzťahoch so všetkými tretími krajinami. Ľudské práva a demokracia sa budú jednotne a súdržne presadzovať vo všetkých oblastiach vonkajšej činnosti EÚ (napr. v oblastiach obchodu, životného prostredia, rozvoja).

Účinné plnenie cieľov vytýčených v akčnom pláne si vyžaduje, aby EÚ a jej členské štáty konali koordinovaným spôsobom za súčasného dodržiavania rozdielnych inštitucionálnych úloh a právomocí: vysoký predstaviteľ/podpredseda Komisie (VP/PK), ktorému pomáha Európska služba pre vonkajšiu činnosť, Európska komisia, Rada a členské štáty. Osobitný zástupca EÚ pre ľudské práva (OZEÚ) bude aj naďalej kľúčovým politickým aktérom a bude zohrávať ústrednú úlohu pri usmerňovaní implementácie akčného plánu s cieľom dosiahnuť udržateľný pokrok. Európsky parlament má osobitnú úlohu a význam pri podporovaní presadzovania ľudských práv a demokracie.

V akčnom pláne sa stanovujú všeobecné priority a ciele politiky EÚ v oblasti ľudských práv na nasledujúcich 5 rokov. Ciele akčného plánu sa premietnu do všetkých úrovní a budú sa implementovať na každej z nich: na úrovni krajín, regiónov, aj na multilaterálnej úrovni. Z operačného hľadiska sa päť oblastí činnosti bude implementovať priamo v partnerských krajinách.

Vedúcu úlohu v tejto implementácii budú zohrávať delegácie a úrady EÚ, ktorých je vo svete viac ako 140, a veľvyslanectvá členských štátov, pričom priority a ciele budú prispôsobovať miestnym podmienkam a o dosiahnutých výsledkoch budú informovať. Na základe rámca vytýčeného v akčnom pláne budú delegácie EÚ spolupracovať s členskými štátmi na vymedzovaní konkrétnych priorít na päťročné obdobie v krajinách, v ktorých pôsobia; ich činnosť sa bude podporovať zo spoľahlivých finančných a politických zdrojov. K dosiahnutiu týchto cieľov budú prispievať programy a projekty vykonávané na národnej, regionálnej a celosvetovej úrovni, ako aj misie a operácie v rámci spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky (SBOP).

Dosiahnutie týchto cieľov si bude vyžadovať systematické a koordinované využívanie celej škály nástrojov, ktorými disponuje EÚ. Patria medzi ne:

·politické dialógy, dialógy o ľudských právach a odvetvové politické dialógy s partnerskými krajinami a regionálnymi organizáciami;

·konzultačné a monitorovacie misie zamerané na vykonávanie všeobecného systému preferencií (VSP) EÚ;

·tematické a geografické nástroje ako súčasť viacročného finančného rámca na roky 2021 – 2027 (osobitné projektové a programové dojednania budú závisieť od kontextu);

·aktivity na multilaterálnych a regionálnych fórach o ľudských právach: tematické a geografické rezolúcie z iniciatívy EÚ, ktoré sú venované riešeniu celého radu otázok o ľudských právach, podporovanie iných relevantných rezolúcií, vyhlásenia a intervencie EÚ, účasť na interaktívnych dialógoch, verejných diskusiách a brífingoch, podujatia na podporu ľudských práv a demokracie;

·verejné obhajovanie ľudských práv a demokracie: aktivity v oblasti verejnej diplomacie a komunikácie, kampane na zvyšovanie informovanosti, verejné vyhlásenia a demarše odsudzujúce porušovanie ľudských práv a zneužívanie v tejto oblasti a uznanie opatrení, ktoré sa prijímajú na podporu a ochranu ľudských práv;

·sledovanie súdnych procesov s ochrancami ľudských práv;

·13 usmernení EÚ v oblasti ľudských práv 1 – prostriedky a nástroje, ktoré majú k dispozícii delegácie EÚ a veľvyslanectvá členských štátov na účely presadzovania politík EÚ v oblasti ľudských práv;

·pozorovanie volieb a prijímanie následných opatrení;

·pravidelný dialóg s občianskou spoločnosťou, organizáciami pre ľudské práva a podnikateľským sektorom;

·spolupráca a koordinácia s multilaterálnymi inštitúciami pre ľudské práva a orgánmi monitorujúcimi zmluvy Organizácie Spojených národov (OSN) v oblasti ľudských práv.

I.Ochrana a posilnenie postavenia jednotlivcov

Chrániť a posilniť postavenie jednotlivcov znamená zabezpečiť, aby mohol každý naplno požívať občianske a politické práva, rovnako ako aj hospodárske, sociálne a kultúrne práva. Posilnenie postavenia všetkých ľudí (zásada „na nikoho nezabudnúť“) spočíva v tom, že sa každému umožní, aby mohol naplno využívať svoj potenciál ako rovnocenný a aktívny člen spoločnosti. Právny štát je základným kameňom spoločenskej súdržnosti, solidarity a dôvery tak vo vzťahu medzi štátom a občanmi, ako aj medzi občanmi.

ØSpôsoby implementácie: politický dialóg, dialógy o ľudských právach, odvetvové politické dialógy, monitorovacie misie VSP +/„všetko okrem zbraní“ (EBA), využívanie príslušných usmernení EÚ v oblasti ľudských práv pomocou konkrétnych nástrojov na dosiahnutie tematických cieľov, rezolúcie Rady OSN pre ľudské práva a tretieho výboru Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN), tematické a geografické finančné nástroje (príslušné programy a projekty), priame podporovanie obhajcov ľudských práv, monitorovanie súdnych konaní, presadzovanie ratifikácie a implementácie príslušných dohovorov OSN a Medzinárodnej organizácie práce (MOP) a opčných protokolov, vyhlásenia o zneužívaní a porušovaní ľudských práv, verejná diplomacia a cielené kampane, konferencie a iné podujatia, dialóg s občianskou spoločnosťou a inými neštátnymi subjektmi.

A.Ochraňovanie ľudí a odstraňovanie nerovností, diskriminácie a vylúčenia

·Pracovať na tom, aby sa všade vo svete zrušil trest smrti. Trvať na tom, aby sa v krajinách, kde ešte stále existuje trest smrti, dodržiavali minimálne štandardy, a pracovať na zavedení moratória na popravy, čo je prvý krok k zrušeniu trestu smrti.

·Snažiť sa o globálne odstránenie mučenia prostredníctvom prevencie, zákazu, vyvodzovania zodpovednosti a nápravy pre obete, a to aj prostredníctvom podporovania Aliancie za obchod bez mučenia.

·Podporovať obhajcov ľudských práv, ako aj ich právnych zástupcov a zohľadniť dosah ich práce na ich rodiny. Pracovať na tom, aby sa skutočne uznalo, akú dôležitú úlohu zohrávajú obhajcovia ľudských práv. Upozorňovať na individuálne prípady, ktoré sa týkajú okrem iného pozemkových práv, pracovných práv, prírodných zdrojov, environmentálnych otázok a zmeny klímy, ako aj na prípady zneužívania práv páchaného podnikmi.

·Zintenzívniť opatrenia zamerané na boj proti všetkým formám diskriminácie vrátane diskriminácie na základe pohlavia, rasy, etnického alebo sociálneho pôvodu, náboženského vyznania alebo viery, politického alebo iného zmýšľania, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie a rodovej identity a naďalej vyzývať všetky štáty, aby rešpektovali, chránili a dodržiavali ľudské práva príslušníkov menšín vrátane národnostných, etnických, náboženských a jazykových menšín.

·Zasadzovať sa o to, aby sa odstránilo sexuálne a rodovo motivované násilie, aby sa mu predchádzalo a aby sa zabezpečila ochrana pred takýmto násilím. Patria sem okrem iného aj škodlivé normy a praktiky, ako je mrzačenie ženských pohlavných orgánov, vraždenie novonarodených dievčat, detské, skoré a nútené manželstvo a diskriminácia. Podporiť rýchlu ratifikáciu a implementáciu Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor).

·Pracovať na tom, aby sa v plnej miere a účinne implementovala Pekinská akčná platforma a akčný program Medzinárodnej konferencie o populácii a rozvoji 2 , ako aj výsledky konferencií zameraných na ich preskúmanie, a naďalej podporovať záväzok chrániť sexuálne a reprodukčné zdravie a súvisiace práva.

·Zintenzívniť opatrenia zamerané na prevenciu a boj proti všetkým formám diskriminácie lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych osôb (LGBTI) vrátane homofóbneho násilia a nenávistných prejavov voči osobám LGBTI komunity.

·Podporovať preventívne aj reaktívne opatrenia v rámci boja proti všetkým formám násilia páchaného na deťoch. Pomáhať partnerským krajinám pri budovaní a posilňovaní systémov na ochranu detí. Podporovať rozvoj kvalitnej náhradnej starostlivosti a prechod od ústavnej starostlivosti ku kvalitnej rodinnej a komunitnej starostlivosti o deti, ktoré sú bez rodičovskej starostlivosti.

·Zasadzovať sa o to, aby sa migrantom, utečencom, vnútorne vysídleným osobám a osobám bez štátnej príslušnosti poskytla osobitná ochrana, na ktorú majú nárok. Podporovať opatrenia na zlepšenie integrácie, sociálnej súdržnosti a prístupu ku kvalitným základným službám.

·Podporovať opatrenia zamerané na odstránenie vysokého rizika, že zmena klímy a strata biodiverzity vážne zasiahnu do ľudských práv, ako sú právo na život, zdravie, vodu, potraviny, bývanie a primeranú životnú úroveň vrátane dramatickej situácie ľudí vysídlených v dôsledku zmeny klímy.

·V súvislosti s riadením migrácie podporovať prístup založený na ľudských právach a posilniť kapacitu štátov, občianskej spoločnosti a partnerov OSN, aby tento prístup dokázali implementovať.

B.Posilnenie postavenia ľudí

·Podporovať štátne orgány, aby všetkým ľudom zaručili právnu identitu, a predovšetkým zabezpečili univerzálny zápis narodenia.

·Zabezpečiť, aby sa deti a mládež na všetkých úrovniach zmysluplne zapájali do rozhodnutí, ktoré sa ich dotýkajú, a to aj pokiaľ ide o tvorbu a implementáciu politík EÚ.

·Zasadzovať sa za to, aby partnerské krajiny ratifikovali a implementovali Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Napomáhať prevenciu a odstraňovanie názorových, inštitucionálnych a environmentálnych prekážok. Zabezpečiť prístup k infraštruktúre, doprave a informačným a komunikačným technológiám (IKT) a zaistiť inkluzívne služby, ako sú vzdelávanie (vrátane diaľkového vzdelávania), zdravotná starostlivosť, spravodlivosť a zamestnanosť.

·Podporovať pôvodné obyvateľstvo tak, že sa bude presadzovať jeho zapájanie do príslušných procesov súvisiacich s ľudskými právami a rozvojom, a že sa bude dodržiavať zásada slobodného, predchádzajúceho a informovaného súhlasu v prípade každého rozhodnutia, ktoré sa tohto obyvateľstva dotýka.

C.Presadzovanie základných slobôd a posilnenie občianskeho a politického priestoru

·Podporovať bezpečné a priaznivé prostredie, v ktorom môže občianska spoločnosť ako taká fungovať. Rozumie sa pod tým aj dlhodobé strategické podporovanie budovania kapacít občianskej spoločnosti a jej zmysluplné zapojenie na národnej, regionálnej a celosvetovej úrovni.

·Vyvinúť nástroje, vďaka ktorým bude možné zachytiť skoré náznaky uzatvárania občianskeho priestoru a priestoru pre občiansku spoločnosť a zasiahnuť proti takémuto vývoju tak, že sa napríklad využijú digitálne technológie a protiteroristické opatrenia, pričom sa bude vychádzať z najlepších postupov a podporí sa úsilie o potlačenie takéhoto trendu; vyvinúť nástroje, vďaka ktorým bude možné monitorovať príležitosti na otvorenie občianskeho priestoru.

·Chrániť slobodu prejavu, ako aj slobodu a pluralitu médií, a to online aj offline. Zvyšovať povedomie verejnosti a stimulovať verejnú diskusiu o opatreniach na boj proti dezinformáciám.

·Prispieť k zlepšovaniu bezpečnosti a ochrane novinárov odsúdením útokov. Zabezpečiť, aby sa zastrašovaným alebo ohrozeným osobám poskytla pomoc prostredníctvom mechanizmov EÚ na ochranu obhajcov ľudských práv. Podporovať mediálne iniciatívy a apelovať na štátne orgány, aby predchádzali takémuto násiliu, odsúdili ho a prijali účinné opatrenia, ktoré skoncujú s beztrestnosťou.

·Predchádzať porušovaniu slobody pokojného zhromažďovania a združovania, resp. proti nemu zakročiť, a to aj vtedy, keď sa to týka organizácií občianskej spoločnosti, či pracovníkov a zamestnávateľov.

·Podporovať dialóg a mierové riešenie politických kríz a masových protestov v súlade so štandardnými postupmi v oblasti ľudských práv. Budovať kapacitu občianskej spoločnosti a politických aktérov, aby dokázali reagovať na sťažnosti vyjadrené spontánnymi občianskymi hnutiami.

·Nadviazať kontakt s náboženskými a konfesionálnymi aktérmi a posúdiť, akým spôsobom by mohli byť zapojení do medzináboženských mierových iniciatív, procesov zmieru a mediácie, a nájsť synergie s prebiehajúcimi iniciatívami OSN.

·Podporovať opatrenia zacielené na ochranu akademickej slobody a autonómie vzdelávacích inštitúcií, ako aj ich kapacity poskytovať online vzdelávanie a diaľkové vzdelávanie pre ľudí.

D.Podporovanie zásad právneho štátu a spravodlivého výkonu spravodlivosti

·Presadzovať zásady právneho štátu v partnerských krajinách a podporovať právo na spravodlivý súdny proces, aby sa zabezpečilo dodržiavanie ľudských práv pri výkone spravodlivosti.

·Zlepšiť prístup k spravodlivosti a k právnej pomoci vrátane bezplatnej právnej pomoci, zvlášť v prípade ľudí, ktorí žijú v stave najväčšej zraniteľnosti. Mali by sa na to využiť okrem iného aj digitálne technológie.

·Podporovať zavádzanie mechanizmov alternatívneho riešenia sporov, a týmto spôsobom obmedziť právne, praktické a iné prekážky vo výkone spravodlivosti v prípade obetí porušovania ľudských práv.

·Podporovať rozvoj justičných systémov, ktoré zohľadňujú potreby detí a ktoré majú slúžiť všetkým deťom, ktoré prišli do styku so zákonom a sú pozbavené osobnej slobody.

·V súlade s medzinárodnými štandardmi podporovať zlepšovanie väzenských podmienok, ako aj lepšie zaobchádzanie s osobami pozbavenými osobnej slobody.

E.Odstraňovanie nedostatkov vo vyvodzovaní zodpovednosti, boj proti beztrestnosti a podporovanie spravodlivosti v prechodnom období

·Vypracovať nový horizontálny globálny sankčný režim EÚ v oblasti ľudských práv s cieľom riešiť závažné porušovanie ľudských práv a zneužívanie v tejto oblasti na celom svete.

·Vypracovať prístupy EÚ, ktorými sa zaistí vyvodzovanie zodpovednosti, najmä pokiaľ ide o zodpovednosť za závažné porušovanie ľudských práv a zneužívanie v tejto oblasti tak, že sa prepojí vnútroštátne a medzinárodné úsilie a bude sa vychádzať z politík EÚ, ktoré sa napríklad týkajú detí v ozbrojených konfliktoch, obetí, ktoré prežili sexuálne násilie súvisiace s konfliktmi, spravodlivosti v prechodnom období, boja proti mučeniu, ako aj inému zlému zaobchádzaniu a Medzinárodného trestného súdu.

·Podporovať vnútroštátne iniciatívy zacielené na boj proti beztrestnosti porušovania ľudských práv a zneužívania v tejto oblasti a podporovať procesy spravodlivosti v prechodnom období, okrem iného aj posilnením vzťahov s OSN.

·Podporovať trvalé politické odhodlanie uplatňovať zodpovednosť za ochranu (R2P) a jej sfunkčnenie prostredníctvom uľahčovania dialógu a angažovanosti v kontexte OSN a prostredníctvom uplatňovania tejto koncepcie ako analytického nástroja v konkrétnych podmienkach jednotlivých krajín 3 .

·Bojovať proti beztrestnosti všetkých páchateľov, ktorí sa podieľajú na obchodovaní s ľuďmi, v snahe zabrániť takémuto obchodovaniu a úplne ho odstrániť. Pomáhať obetiam, najmä ženám a deťom, a chrániť ich.

F.Posilnenie hospodárskych, sociálnych, kultúrnych a pracovných práv

·Posilniť prepojenie medzi ľudskými právami a životným prostredím (vrátane zmeny klímy) v rámci vonkajšej činnosti EÚ. Podporovať aktivity, ktoré sú zacielené na zvyšovanie informovanosti o tom, ako zmena klímy a zhoršovanie životného prostredia zasahujú do ľudských práv.

·Efektívne začleniť hospodárske, sociálne, kultúrne a pracovné práva do dialógov o ľudských právach, ktoré EÚ vedie s partnerskými krajinami, a zároveň zabezpečiť synergie s ostatnými konzultáciami a monitorovacími misiami VSP +/EBA.

·Presadzovať politiku nulovej tolerancie voči detskej práci a odstraňovanie nútenej práce okrem iného aj tak, že sa budú podporovať partnerstvá na všetkých úrovniach, pracovné práva v obchodných vzťahoch EÚ, presadzovanie náležitej starostlivosti v otázke ľudských práv v globálnych dodávateľských reťazcoch a úsilie o presadenie ratifikácie protokolu MOP o nútenej práci.

·Podporovať úlohu verejných orgánov pri prijímaní a zabezpečovaní dodržiavania environmentálnych právnych predpisov, ktoré sú zamerané na zaistenie bezpečného, čistého, zdravého a udržateľného životného prostredia, a to aj tak, že sa bude presadzovať dobrá správa v oblasti riadenia prírodných zdrojov a zásady právneho štátu, prístup k informáciám, účasť verejnosti na rozhodovacom procese a prístup k spravodlivosti v otázkach životného prostredia a klímy.

·Pomáhať štátnym orgánom pri tvorbe a implementácii takých zákonov, iných právnych predpisov a politík týkajúcich sa potravín, pôdy, prírodných zdrojov, bývania a majetku, ktorými sa podporujú ľudské práva.

·Podporovať univerzálny prístup k bezpečnej pitnej vode a sanitácii a zdôrazňovať aspekt ľudských práv v týchto oblastiach.

·Potláčať nerovnosti presadzovaním nediskriminačného prístupu k sociálnym službám, čo zahŕňa aj kvalitnú a cenovo dostupnú zdravotnú starostlivosť a vzdelávanie (aj online), a budovať kapacity odborníkov, aby dokázali prakticky reagovať na osobitné potreby žien, mužov, osôb LGBTI, detí, osôb so zdravotným postihnutím, migrantov, utečencov a ľudí v zraniteľnom stave.

·Podporovať rovnaký prístup k preventívnej zdravotnej starostlivosti a právo kedykoľvek využiť lekársku starostlivosť, a to najmä v časoch krízy.

·Podporovať dôstojnú prácu a takú budúcnosť práce, v ktorej bude práca sústredená na človeka, a to prostredníctvom aktualizovaného prístupu EÚ, ktorým sa zaistí dodržiavanie základných zásad a práv pri práci, právo na bezpečné a zdravé pracovné podmienky a svet práce bez násilia a obťažovania. Podporovať sociálny dialóg, ako aj ratifikáciu a účinnú implementáciu príslušných dohovorov a protokolov MOP. Posilniť zodpovedné riadenie v globálnych dodávateľských reťazcoch a prístup k sociálnej ochrane.

·Zlepšiť pracovné podmienky migrujúcich pracovníkov vrátane odstránenia všetkých foriem nútenej práce a vykorisťovania. Posilniť postavenie migrujúcich pracovníkov, najmä žien, a ich komunít, aby mohli brániť svoje práva, oznamovať porušovanie týchto práv, domôcť sa spravodlivosti a organizovať sa na účely presadzovania svojich záujmov.

II.Budovanie odolných, inkluzívnych a demokratických spoločností

Dodržiavanie ľudských práv je základným prvkom odolných, inkluzívnych a demokratických spoločností. Takéto spoločnosti stoja na nezávislých médiách, zodpovedných inštitúciách, reprezentatívnych parlamentoch a angažovaných občanoch, pričom zaisťujú bezpečné a priaznivé prostredie, v ktorom občianska spoločnosť a nezávislé médiá môžu nahlas vyjadriť svoje obavy, ovplyvňovať politiky, monitorovať činiteľov s rozhodovacou právomocou a volať ich na zodpovednosť.

ØSpôsoby implementácie: politický dialóg, dialógy o ľudských právach, volebné pozorovateľské misie a prijímanie následných opatrení, civilné a vojenské misie v rámci spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky (SBOP), cielená odborná príprava zamestnancov EÚ v delegáciách, využívanie príslušných usmernení EÚ v oblasti ľudských práv pomocou konkrétnych nástrojov na dosiahnutie tematických cieľov, tematické rezolúcie Rady OSN pre ľudské práva a tretieho výboru Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN), tematické a geografické finančné nástroje (príslušné programy a projekty), presadzovanie ratifikácie a implementácie príslušných dohovorov a opčných protokolov OSN, vyhlásenia o porušovaní ľudských práv a zneužívaní v tejto oblasti, verejná diplomacia a cielené kampane, konferencie a iné podujatia, dialóg s občianskou spoločnosťou a inými neštátnymi subjektmi.

A.Posilnenie demokratických, zodpovedných a transparentných inštitúcií

·V partnerských krajinách podporovať deľbu moci, nezávislosť a nestrannosť súdnictva, efektívnosť, kvalitu a zodpovednosť justičného systému a ústavné záruky.

·Zlepšiť integritu volebných procesov tak, že sa podporia nezávislé domáce volebné pozorovateľské misie a ich regionálne a medzinárodné siete a posilnia sa kapacity orgánov pre riadenie volieb, ako aj orgánov verejnej správy.

·Prijať kroky v nadväznosti na odporúčania volebných pozorovateľských misií EÚ a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a využiť na to tak politické nástroje, ako aj nástroje spolupráce. Podporovať spoločný prístup k nadväzujúcim opatreniam v medzinárodnom spoločenstve pozorovateľov, najmä v spolupráci s Africkou úniou a OSN.

·Vypracovať a vylepšiť metodiku pozorovania volieb, ktorá má slúžiť na monitorovanie a posúdenie toho, či sa pri využívaní sociálnych médií a iných digitálnych technológií počas volebných kampaní dodržiavajú medzinárodné štandardy, s cieľom pripraviť sa na narušenie volieb, resp. predísť pokusom o ich narušenie.

·Podporovať tvorbu politických rámcov, ktoré pravidlá offline týkajúce sa volieb a demokratických procesov uplatňujú v prostredí online, a pomáhať pri budovaní kapacít na implementáciu takýchto rámcov. Opierať sa o úsilie, ktoré v tomto smere vyvíja samotná EÚ, vrátane akčného plánu proti dezinformáciám 4 , volebného balíka Komisie 5 , kódexu postupov proti šíreniu dezinformácií 6 a pripravovaného akčného plánu pre európsku demokraciu.

·Poskytnúť všestrannú pomoc na predchádzanie korupcii a boj proti nej tak, že sa podporí reforma verejnej správy, účinné protikorupčné stratégie a právne rámce vrátane ochrany oznamovateľov, špecializovaných orgánov, parlamentov, nezávislých médií a občianskej spoločnosti a vypracujú sa protikorupčné usmernenia. Podporovať ratifikáciu a implementáciu Dohovoru OSN proti korupcii.

·Pomáhať parlamentným inštitúciám, aby zvyšovali svoju kapacitu vykonávať funkciu dohľadu, ako aj legislatívne a rozpočtové funkcie, a to aj pomocou partnerských výmen.

·Podporovať iniciatívy týkajúce sa elektronickej správy vecí verejných v záujme toho, aby bol verejný sektor transparentnejší a zodpovednejší, a zvýšila sa tak dôvera verejnosti k vládnym činiteľom.

B.Podporovanie ústretového, inkluzívneho, participatívneho a reprezentatívneho rozhodovania

·Zvýšiť zmysluplné zapojenie žien a mládeže, v celej rozmanitosti tejto časti spoločnosti, do všetkých oblastí verejného života, a to aj presadzovaním ich zaradenia na zoznamy politických strán na zvoliteľné miesta a budovaním kapacity kandidátov.

·Zvýšiť kapacitu politických strán a agentúr dohľadu, najmä v oblastiach postihnutých konfliktom a počas prechodných období. Podporovať aliancie politických strán a dialógy medzi viacerými stranami o politických otázkach spoločného záujmu.

·Rozvíjať pluralitné stranícko-politické systémy a kapacity politických strán nestranným spôsobom a napomáhať uplatňovanie medzinárodných štandardov tykajúcich sa transparentného financovania politických strán, vnútornej demokracie a inkluzívnosti pri výbere kandidátov a držiteľov funkcií. Podporovať, aby sa vo všetkých politických stranách zavádzali kódexy správania zacielené na predchádzanie volebnému násiliu, a rozvíjať kapacitu parlamentov chrániť a obhajovať ľudské práva a základné slobody.

·Posilniť úlohu občianskej spoločnosti v oblasti dohľadu a zodpovednosti tak vo verejnom, ako aj v súkromnom sektore podporujúc využívanie online technológií.

·Podporovať aktívne občianstvo a zapájanie sa do verejného a politického života. Občianske vzdelávanie (aj formou diaľkového vzdelávania) a aktivity na podporu internetovo-mediálnej gramotnosti by sa mali zacieliť najmä na ženy, deti, mládež, osoby so zdravotným postihnutím, osoby patriace k menšinám, pôvodné obyvateľstvo a iné zraniteľné osoby.

C.Podporovanie nezávislých a pluralitných médií, prístup k informáciám a boj proti dezinformáciám

·Podporovať legislatívne iniciatívy týkajúce sa prístupu k informáciám, práva na súkromie a práva na ochranu osobných údajov v súlade s európskymi a medzinárodnými štandardmi a ich účinné vykonávanie.

·Chrániť slobodu a pluralitu médií podporovaním nezávislých médií a podporovaním prístupu k spoľahlivým informáciám. Podporovať nezávislé médiá, investigatívnu žurnalistiku a občiansku spoločnosť v tom, aby monitorovali, aké výsledky dosahujú vlády pri správe vecí verejných a dodržiavaní záväzkov týkajúcich sa ľudských práv.

·Podporovať snahu o boj proti dezinformáciám, nenávistným prejavom a extrémistickému a teroristickému obsahu, čo zahŕňa aj podporovanie internetovo-mediálnej gramotnosti a digitálnych zručností. Podporovať nezávislé overovanie faktov a výskum, investigatívnu spravodajskú činnosť a kvalitnú žurnalistiku, a to aj na miestnej úrovni.

·Podporovať zásadu otvoreného, bezpečného, cenovo dostupného, prístupného a nediskriminačného prístupu na internet pre všetkých. Bojovať proti odstávke internetu, najmä v súvislosti s voľbami a porušovaním ľudských práv.

D.Posilňovanie ľudských práv a participatívneho prístupu v oblasti predchádzania konfliktom a riešenia kríz

·Podporovať začleňovanie mladých ľudí (najmä mladých žien) a ich zapájanie do všetkých snáh vyvíjaných s cieľom predchádzať konfliktom a budovať a udržiavať mier.

·Budovať kapacity miestnych organizácií občianskej spoločnosti a občianskych hnutí, aby boli schopné vykonávať pravidelné monitorovanie a dokumentovanie porušovania ľudských práv a zneužívania v tejto oblasti, a to aj v období konfliktov.

·Pokračovať v posilňovaní prepojenia medzi ľudskými právami, bezpečnosťou a zmenou klímy, ktorá predstavuje potenciálny multiplikátor hrozieb, v rámci politických dialógov, opatrení na predchádzanie konfliktom a rozvojových a humanitárnych opatrení, ako aj v rámci stratégií na znižovanie rizika katastrof.

·Účinne implementovať strategický prístup, ktorý EÚ uplatňuje voči ženám, mieru a bezpečnosti.

·Pokračovať v začleňovaní otázky ľudských práv a detí v ozbrojených konfliktoch do všetkých aspektov opatrení, ktorými EÚ reaguje na konflikty a krízy, a to najmä v rámci misií a operácií SBOP, mediácie, reforiem sektora bezpečnosti a predchádzania konfliktom.

·Zintenzívniť úsilie zamerané na prevenciu a ukončenie hrubého porušovania práv detí zasiahnutých ozbrojeným konfliktom a podporovať demobilizáciu, dlhodobú rehabilitáciu a reintegráciu okrem iného aj prostredníctvom existujúcich mechanizmov OSN.

·Ďalej posilňovať politickú súdržnosť medzi politikami, ktoré EÚ uplatňuje v súvislosti s ľudskými právami a reakciami na krízy, a medzi aktivitami, ako sú misie a operácie SBOP, reformy sektora bezpečnosti a stratégie EÚ v oblasti ľudských práv a demokracie pre jednotlivé krajiny.

·Vypracovať politiku náležitej starostlivosti EÚ v oblasti ľudských práv s cieľom zabezpečiť, aby sa prípadné podporovanie sektora bezpečnosti EÚ (a to aj v kontexte misií a operácií SBOP) uskutočňovalo v súlade s právnymi predpismi v oblasti ľudských práv a medzinárodným humanitárnym právom.

·Naďalej zabezpečovať špecializované moduly MHP v rámci odbornej prípravy ozbrojených síl tretích krajín prostredníctvom vojenských výcvikových misií EÚ.

III.Podporovanie globálneho systému pre ľudské práva a demokraciu

Podporovanie globálneho systému pre ľudské práva a demokraciu je jadrom záväzku, ktorý prijala EÚ v súvislosti s posilňovaním multilateralizmu. EÚ strategicky reaguje na meniace sa medzinárodné prostredie tak, že upevňuje svoje súdržné a jednotné vystupovanie na multilaterálnych fórach, rozširuje a prehlbuje bilaterálne partnerstvá a buduje nové medziregionálne koalície.

ØSpôsoby implementácie: politický dialóg, dialógy o ľudských právach, odvetvové politické dialógy, monitorovacie misie VSP +/„všetko okrem zbraní“ (EBA), tematické a geografické rezolúcie Rady OSN pre ľudské práva a tretieho výboru Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN), tematické a geografické finančné nástroje (príslušné programy a projekty), presadzovanie ratifikácie a implementácie príslušných dohovorov OSN a MOP a opčných protokolov, presadzovanie toho, aby sa vplyvu zhoršovania životného prostredia a zmeny klímy na ľudské práva venovala väčšia pozornosť, cielená odborná príprava zamestnancov EÚ v delegáciách, súbor nástrojov: prístup EÚ k rozvojovej spolupráci založený na právach vrátane všetkých ľudských práv, vyhlásenia o porušovaní ľudských práv a zneužívaní v tejto oblasti, demarše, verejná diplomacia a cielené kampane, konferencie a iné podujatia, dialóg s občianskou spoločnosťou, inými neštátnymi subjektmi a podnikateľským sektorom.

A.Multilaterálna spolupráca

·Vytvoriť flexibilnejšiu sieť partnerov okrem iného aj prostredníctvom selektívneho angažovania sa v závislosti od konkrétnych problémov. Osloviť nových partnerov, uprednostniť budovanie koalícií s regionálnymi skupinami na základe vybraných rezolúcií a posilniť vzťahy s podobne zmýšľajúcimi krajinami.

·Začať včas spolupracovať s novými členmi Rady OSN pre ľudské práva, ktorí nepodporujú určité rezolúcie týkajúce sa konkrétnych krajín alebo tematické rezolúcie.

·Posilniť strategickú spoluprácu s Úradom vysokého komisára OSN pre ľudské práva, a to tak na ústrednej úrovni, ako aj s miestnymi kanceláriami.

·Podporovať efektívnosť a účinnosť Rady OSN pre ľudské práva a zabezpečiť lepšie prepojenie s činnosťou tretieho výboru VZ OSN, ako aj synergie s inými multilaterálnymi fórami venovanými ľudským právam.

·Podporovať účasť organizácií občianskej spoločnosti na multilaterálnych fórach venovaných ľudským právam.

B.Regionálne partnerstvá

·Posilniť strategické partnerstvo s Radou Európy (vrátane Benátskej komisie) a Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) s cieľom zvýšiť súdržnosť a komplementárnosť prostredníctvom vyberanej a diverzifikovanej spolupráce.

·Posilniť regionálnu spoluprácu s Africkou úniou, Organizáciou amerických štátov, so Združením národov juhovýchodnej Ázie, stretnutím Ázia – Európa, s Ligou arabských štátov a Organizáciou islamskej spolupráce.

·Podporovať a stimulovať partnerské učenie medzi regionálnymi inštitúciami pôsobiacimi v oblasti ľudských práv vrátane súdov pre ľudské práva a nezávislých sietí inštitúcií pre ľudské práva.

C.Bilaterálna spolupráca

·Zabezpečiť prepojenia a synergie medzi dvojstrannými vzťahmi EÚ (vrátane politických dialógov, dialógov o ľudských právach a odvetvových politických dialógov, monitorovania ľudských a pracovných práv v rámci VSP a činností zameraných na pracovné práva v rámci dohôd o voľnom obchode) a jej mnohostrannými vzťahmi. Ďalej sa sústreďovať na nadväzujúce opatrenia.

·Identifikovať konkrétne akčné body pri každom kole dialógov a konzultácií s partnerskými krajinami o ľudských právach a zabezpečiť ich následné plnenie, pričom v dialógoch so zvýhodnenými krajinami podľa VSP treba zvlášť zohľadniť ciele monitorovania VSP +/EBA.

·Posilniť implementáciu ustanovení o ľudských právach v obchodnej politike EÚ, a to aj prostredníctvom VSP a presadzovaním pracovných práv v súvislosti s dohodami o voľnom obchode. Naplno využiť potenciál monitorovacích mechanizmov a ešte viac podporovať transparentnosť, informovanosť a spoluprácu so zainteresovanými stranami.

·Naplno využívať synergie medzi politickými a odvetvovými politickými dialógmi vrátane dialógov o rozpočtovej podpore s cieľom podporiť ľudské práva, demokraciu a zásady právneho štátu v partnerských krajinách.

·Systematicky začleňovať zásady a štandardy platné v oblasti ľudských práv do bilaterálnej a regionálnej spolupráce EÚ prostredníctvom posilnenia a aktualizácie metodiky v súbore nástrojov: prístup EÚ k rozvojovej spolupráci založený na právach vrátane všetkých ľudských práv 7 .

D.Občianska spoločnosť a národné inštitúcie pre ľudské práva

·Prehĺbiť spoluprácu s pluralistickou občianskou spoločnosťou a intenzívnejšie ju podporovať, nevynímajúc obhajcov ľudských práv, sociálnych partnerov, nezávislé mediálne združenia a novinárov, akademických pracovníkov, právnikov a organizácie humanitárnej pomoci, s cieľom brániť ich právo slobodne vykonávať svoje úlohy bez akejkoľvek formy zastrašovania, diskriminácie alebo násilia.

·Podporovať nezávislé vnútroštátne inštitúcie a komisie pre ľudské práva, ombudsmanov a orgány pre rovnosť v súlade s parížskymi a benátskymi zásadami a spolupracovať s nimi v kontexte dialógov o ľudských právach.

·Podporovať štruktúrované a pravidelné dialógy medzi štátnymi aktérmi, občianskou spoločnosťou (vrátane sociálnych partnerov) a medzinárodným spoločenstvom.

·Podporovať a posilňovať dlhodobé partnerstvá s aktérmi občianskej spoločnosti a hnutiami za ľudské práva/sociálnymi hnutiami, okrem iného aj tak, že sa naplno využijú príležitosti na financovanie miestnych organizácií.

E.Podnikateľský sektor

·Spolupracovať s podnikateľským sektorom, aby sa aktívne zapájal do presadzovania a podporovania ľudských práv, antikorupčných opatrení a najlepších postupov, pokiaľ ide o sociálnu zodpovednosť podnikov, náležitú starostlivosť, vyvodzovanie zodpovednosti a prístup k prostriedkom nápravy (napr. dodávateľské reťazce, nulová tolerancia detskej práce).

·Posilňovať dialóg vrátane zlepšovania koordinácie medzi príslušnými útvarmi Komisie, Európskou službou pre vonkajšiu činnosť, osobitnými zástupcami Európskej únie pre ľudské práva a členskými štátmi s cieľom aktívne presadzovať a podporovať úsilie partnerských krajín pri implementácii hlavných zásad OSN v oblasti podnikania a ľudských práv, a to aj prostredníctvom národných akčných plánov a príslušných usmernení v oblasti náležitej starostlivosti.

·Podporovať multilaterálne postupy s cieľom rozvíjať, implementovať a posilňovať štandardy v oblasti podnikania, ľudských práv a náležitej starostlivosti a spolupracovať s rozvojovými bankami a medzinárodnými finančnými inštitúciami. Podporovať regionálne projekty, partnerské učenie a výmenu osvedčených postupov.

·Zintenzívniť zapojenie podnikov do vytvárania dôstojných pracovných miest, udržateľného rozvoja a súvisiacich propagačných činností v celom dodávateľskom reťazci.

·Vypracovať nástroje a materiály odbornej prípravy venované podnikaniu a ľudským právam, zodpovednému podnikateľskému správaniu, dialógu medzi súkromným a verejným sektorom a náležitej starostlivosti v oblasti ľudských práv, aby sa mohli delegácie EÚ intenzívnejšie angažovať v oblasti podnikania a ľudských práv.

F.Súlad s medzinárodným právom v oblasti ľudských práv a humanitárnym právom

·Posilniť účinnosť systému orgánov monitorujúcich zmluvy OSN v oblasti ľudských práv a mechanizmu MOP pre dohľad nad dodržiavaním štandardov.

·Ďalej presadzovať a podporovať iniciatívy zacielené na posilnenie súladu s medzinárodným humanitárnym právom a zabezpečenie humanitárneho priestoru.

·Podporovať Medzinárodný trestný súd, ktorý je nosným pilierom v boji proti beztrestnosti, a budovať siete, ktoré budú presadzovať univerzálnosť a integritu Rímskeho štatútu, ako aj jeho zásady komplementárnosti.

IV.Nové technológie: využiť príležitosti a riešiť výzvy

Digitálne technológie musia byť sústredené na človeka. Nové technológie môžu významne prispieť k ochrane a podpore ľudských práv a demokracie tým, že sa zjednoduší a zefektívni zapojenie verejnosti, zlepší sa prístup k verejným službám, uľahčí sa dokumentácia porušovaní a zneužívaní a podporí sa online aktivizmus. Vplyv týchto technológií však môže byť aj negatívny, keďže môžu uľahčiť prístup ku konkrétnemu nelegálnemu obsahu, a tomu treba zabrániť.

ØSpôsoby implementácie: politický dialóg, dialógy o ľudských právach, tematické a geografické finančné nástroje (príslušné programy a projekty), multilaterálna a regionálna angažovanosť, cielená odborná príprava zamestnancov EÚ v delegáciách, verejná diplomacia a cielené kampane, konferencie a iné podujatia, dialóg s občianskou spoločnosťou, inými neštátnymi subjektmi a podnikateľským sektorom.

A.Budovanie kapacít a účinné monitorovanie

·Spolupracovať s vládami, občianskou spoločnosťou, podnikmi a agentúrami OSN s cieľom posúdiť, ako by sa mohli posilniť rámce upravujúce ľudské práva v digitálnom veku.

·Monitorovať podporné úlohy, ktoré by mohli prípadne zohrávať nové technológie vrátane umelej inteligencie, a výzvy, ktoré by mohli predstavovať pre ľudské práva a demokracie, a to na medzinárodnej úrovni aj na úrovni jednotlivých krajín.

·Posilniť výmeny a rozvíjať odbornú prípravu zamestnancov EÚ venovanú využívaniu digitálnych technológií a umelej inteligencie a ich vplyvu na ľudské práva a demokratické procesy.

·Vymieňať si osvedčené postupy v oblasti boja proti dezinformáciám, nenávistným prejavom a extrémistickému a teroristickému obsahu, a to aj prostredníctvom podporovania internetovo-mediálnej gramotnosti a digitálnych zručností.

·Preskúmať regulačné a neregulačné prístupy k IKT, pokiaľ ide o podporovanie ľudských práv a demokracie. Podporovať výmeny najlepších medzinárodných postupov v oblasti technologickej regulácie, ktorá je v súlade s ľudskými právami.

B.Presadzovanie ľudských práv a demokracie v oblasti používania digitálnych technológií vrátane umelej inteligencie

·Podporovať rozvoj, hodnotenie a implementáciu príslušných rámcov a medzinárodných štandardov, ktoré chránia ľudské práva a demokraciu v digitálnom prostredí, a uskutočňovať rozsiahle konzultácie, do ktorých sa zapoja aj poskytovatelia platforiem a občianska spoločnosť. Presadzovať primeranú náležitú starostlivosť (vrátane plánov na zmierňovanie) a účinné posúdenie vplyvu na ľudské práva.

·Zapojiť sa do multilaterálnych postupov, ktoré sa sústreďujú na rámce upravujúce ľudské práva v online prostredí.

·Zabezpečiť budovanie kapacít a inú podporu, ktorá umožní vnútroštátnym orgánom účinne rozvíjať a vykonávať príslušné medzinárodné štandardy v online priestore (napr. ochrana detí). Zapojiť na tento účel expertov z odboru dátovej vedy, ako aj ďalších kompetentných odborníkov v tejto oblasti. Aby sa predišlo vzniku medzier v ochrane, vnútroštátne zákony a predpisy upravujúce digitálne otázky by mali odrážať medzinárodné právo v oblasti ľudských práv.

·Chrániť právo jednotlivca na súkromie a ochranu údajov, a to aj v kontexte digitálneho priestoru a s ohľadom na neprimeraný prístup a kontrolu zo strany vlády. Podporovať konvergenciu smerom k vysokej úrovni ochrany zohľadňujúc pozitívne príklady, medzi ktoré patrí všeobecné nariadenie o ochrane údajov. Podporiť pristúpenie k Dohovoru Rady Európy o ochrane údajov.

·Podporovať opatrenia EÚ, ako aj celosvetovú a regionálnu snahu o zabezpečenie dodržiavania ľudských práv a demokratických zásad pri rozvoji umelej inteligencie vychádzajúc z prístupu, ktorý zaujala EÚ k etickému využívaniu umelej inteligencie 8 .

·Zintenzívniť úsilie zacielené na to, aby mohla občianska spoločnosť využívať výhody nových technológií vrátane online vzdelávania a diaľkového vzdelávania, a klásť pritom osobitný dôraz aj na zmierňovanie rizík ohrozujúcich obhajcov ľudských práv.

·Podporiť snahu chrániť slobodu prejavu, ako aj slobodu a pluralitu médií v online prostredí.

·Presadzovať, aby boli technológie dostupné pre každého, a teda aj pre osoby so zdravotným postihnutím, a to už vo fáze navrhovania nových technológií vo všetkých sektoroch vrátane vzdelávania.

·Zabezpečiť, aby pri používaní technológií bolo možné vyvodiť zodpovednosť, okrem iného aj prostredníctvom zákonného prístupu k elektronickému dôkazovému materiálu.

V.plnenie cieľov prostredníctvom spolupráce

Vďaka tomuto akčnému plánu môže EÚ reagovať na vznikajúce výzvy prostredníctvom cielených opatrení a koordinovaného úsilia, pričom vykonávanie a monitorovanie tohto plánu by malo byť predmetom rozsiahleho dialógu medzi zainteresovanými stranami. Inštitúcie EÚ a členské štáty budú spolupracovať, aby pri vykonávaní tohto akčného plánu postupovali koordinovane, pričom každá strana bude konať v súlade so svojimi právomocami vyplývajúcimi zo zmlúv a strany si budú navzájom vymieňať najlepšie postupy a poznatky. Osobitný zástupca EÚ pre ľudské práva (OZEÚ) je kľúčovým politickým aktérom a bude zohrávať ústrednú úlohu pri usmerňovaní implementácie akčného plánu s cieľom dosiahnuť udržateľný pokrok. Európsky parlament má osobitnú úlohu a význam pri podporovaní presadzovania ľudských práv a demokracie. Delegácie a úrady EÚ a veľvyslanectvá členských štátov budú zohrávať vedúcu úlohu pri ochrane ľudských práv a implementácii akčného plánu na úrovni krajiny. Kľúčovými partnermi sú takisto aj organizácie občianskej spoločnosti pôsobiace na globálnej úrovni, úrovni EÚ a vnútroštátnej úrovni.

A.Implementácia a hodnotenie

·Sledovať pokrok, ktorý sa dosiahol pri plnení cieľov tohto akčného plánu, pričom sa plne zohľadnia ciele udržateľného rozvoja, a to najmä prostredníctvom tematickej časti výročnej správy EÚ o ľudských právach a demokracii vo svete. Upraviť štruktúru správy tak, aby odrážala vykonávanie prioritných opatrení.

·Vykonať preskúmanie implementácie akčného plánu v polovici trvania.

·Organizovať pravidelné výmeny názorov v Rade v súvislosti s najlepšími postupmi a pokrokom, ktorý dosiahli inštitúcie EÚ a členské štáty pri implementácii akčného plánu, okrem iného aj v kontexte diskusií o vykonávaní usmernení EÚ v oblasti ľudských práv.

·Zabezpečiť, aby stratégie v oblasti ľudských práv a demokracie pre jednotlivé krajiny odrážali prioritné činnosti akčného plánu zohľadňujúc špecifický kontext konkrétnej krajiny.

·Nadviazať na uznesenia a diskusie Európskeho parlamentu, ktoré sú relevantné z hľadiska implementácie akčného plánu.

·Pravidelne diskutovať s občianskou spoločnosťou o celkovej implementácii akčného plánu a v tejto súvislosti zorganizovať osobitnú výročnú konzultáciu.

·Rozšíriť rozsah aktualizovaného súboru nástrojov tak, že sa prístup EÚ k rozvojovej spolupráci založený na právach vrátane všetkých ľudských práv bude uplatňovať na všetky programy vonkajšej činnosti EÚ a že sa budú ďalej rozvíjať spoločné iniciatívy s členskými štátmi založené na právach, a to aj prostredníctvom spoločnej tvorby programov.

B.Verejná diplomacia a strategická komunikácia

·Vybudovať efektívne siete sociálnych médií s cieľom dosiahnuť väčšiu angažovanosť, rozsiahlejšie zdieľanie obsahu a podporu vplyvných osobností na internete v snahe zvýšiť informovanosť a vyvolať zmenu postojov.

·Komunikovať o príslušných politikách a iniciatívach, a to tematicky (ako je to bežné v kampani), a zohľadňovať pritom postoj verejnosti a miestne jazyky.

·Identifikovať prostriedky na meranie účinnosti verejnej diplomacie a kampaní a rozvíjať najúspešnejší obsah a spôsoby interakcie s verejnosťou.

·Identifikovať a ďalej propagovať pozitívne príbehy o ľudských právach a využiť ich potenciál, aby sa v oblasti ľudských práv uľahčili ďalšie pozitívne zmeny v praxi.

(1)

      https://eeas.europa.eu/generic-warning-system-taxonomy/404_en/8441/Human%20Rights%20Guidelines .

(2)

    https://www.un.org/en/development/desa/population/migration/generalassembly/docs/globalcompact/A_CONF.177_20.pdf .

(3)

      https://www.un.org/en/genocideprevention/about-responsibility-to-protect.shtml .

(4)

      https://eeas.europa.eu/sites/eeas/files/action_plan_against_disinformation.pdf .

(5)

      https://ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/eu-citizenship/electoral-rights_en#electionsnetwork .

(6)

      https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/code-practice-disinformation .

(7)

      http://register.consilium.europa.eu/doc/srv?l=EN&f=ST%209489 %202014 %20INIT .

(8)

     Pozri dokument Komisie „Biela kniha o umelej inteligencii – európsky prístup k excelentnosti a dôvere“, COM(2020) 65 final z 19.2.2020.