V Bruseli23. 3. 2020

COM(2020) 119 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

Súčasný stav, pokiaľ ide o neuplatňovanie reciprocity v oblasti vízovej politiky


I. ÚVOD

Komisia predložila 12. apríla 2016 oznámenie o súčasnom stave a možnosti vývoja v oblasti neuplatňovania reciprocity, pokiaľ ide o vízovú politiku, vo vzťahu k určitým tretím krajinám 1 . V uvedenom oznámení sa uvádza, že prevažná väčšina oznámených prípadov neuplatňovania reciprocity, ktoré sa týkali tretích krajín, sa za aktívnej podpory zo strany Komisie vyriešila 2 . V oznámení sa však opätovne upozorňuje na skutočnosť, že ak dotknutá tretia krajina nezrušila vízovú povinnosť do 12. apríla 2016, Komisia je podľa nariadenia Rady (ES) č. 539/2001 z 15. marca 2001 zmeneného nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1289/2013 z 11. decembra 2013 povinná prijať delegovaný akt, ktorým sa na obdobie 12 mesiacov pozastaví oslobodenie od vízovej povinnosti pre štátnych príslušníkov danej tretej krajiny 3 . V nariadení sa požaduje aj to, aby Komisia zohľadnila dôsledky pozastavenia oslobodenia od vízovej povinnosti na vonkajšie vzťahy EÚ a jej členských štátov 4 .

V oznámení z apríla 2016 sa posudzujú dôsledky a vplyv pozastavenia oslobodenia od vízovej povinnosti na občanov EÚ a podniky z EÚ, ako aj na štátnych príslušníkov dotknutých tretích krajín a Európsky parlament a Rada sa v ňom vyzývajú, aby rokovali o najvhodnejšom ďalšom postupe. Komisia následne predložila päť nadväzujúcich oznámení: v júli 5 a decembri 6 2016, v máji 7 a decembri 8 2017 a v decembri 2018 9 . Vo svojich posledných oznámeniach o vízovej reciprocite z decembra 2017 a decembra 2018 Komisia uviedla prehľad súčasného stavu a ďalší postup, pokiaľ ide o posledný zostávajúci prípad neuplatňovania reciprocity, ktorý sa týka Spojených štátov (oznámený Bulharskom, Cyprom, Chorvátskom, Poľskom a Rumunskom).

Posledné oznámenie predložil 15. januára 2019 Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci.

V tomto oznámení sa sumarizuje pokrok, ktorý sa v otázke vízovej reciprocity so Spojenými štátmi dosiahol od decembra 2018, a najmä sa v ňom informuje o pokroku, ktorý dosiahlo Poľsko, ktoré sa v novembri 2019 zapojilo do programu bezvízového styku Spojených štátov.

Toto oznámenie prichádza v čase zavádzania vízových opatrení, ktoré mnohé krajiny prijali na boj proti globálnej pandémii COVID-19. Rozšírili sa opatrenia, ktorými sa na globálnej úrovni dočasne obmedzuje doprava, ktorá nie je nevyhnutná. Spojené štáty americké zaviedli od 13. marca 2020 dočasné cestovné obmedzenia pre cudzích štátnych príslušníkov, bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť, ktorí boli fyzicky prítomní v schengenskom priestore, alebo ktorí ho navštívili počas predchádzajúcich 14 dní 10 . Tieto obmedzenia boli 16. marca rozšírené na Írsko a Spojené kráľovstvo 11 . Tieto opatrenia súvisia s obmedzeniami vstupu do Spojených štátov na základe fyzickej prítomnosti v dotknutých oblastiach, a nie na základe štátnej príslušnosti cestujúcich, a preto s vízovou reciprocitou nesúvisia. Európska únia podnikla podobné kroky na obmedzenie cestovania z tretích krajín, ktoré nie je nevyhnutné 12 . Toto oznámenie sa musí čítať s prihliadnutím na súčasnú rýchlo sa vyvíjajúcu situáciu 13 .

Komisia sa aj napriek mimoriadnej situácii z hľadiska vykonávania vízových politík na celom svete naďalej domnieva, že je dôležité, aby sa v tomto oznámení informovalo o opatreniach prijatých vo vykazovanom období, najmä v priebehu roka 2019 pred vypuknutím globálnej pandémie COVIDI-19, aby sa dosiahla úplná vízová reciprocita so Spojenými štátmi pre všetky členské štáty. Toto úsilie sa obnoví po tom, ako sa súčasná výnimočná situácia vráti do normálneho stavu.

II. VÝVOJ VO VYKAZOVANOM OBDOBÍ

1.Zaradenie Poľska do programu bezvízového styku Spojených štátov

Ak niektorá krajina zjavne spĺňa všetky požiadavky programu bezvízového styku, ministerstvo zahraničných vecí USA ju môže formálne navrhnúť na zaradenie do programu bezvízového styku. Ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA potom určí, či daná krajina požiadavky spĺňa, a posúdi, či by zaradenie danej krajiny do programu bezvízového styku nemohlo mať nepriaznivý vplyv na záujmy Spojených štátov, a v nadväznosti na to môže minister pre vnútornú bezpečnosť zaradiť danú krajinu do programu bezvízového styku.

Dňa 4. októbra 2019 Ministerstvo zahraničných vecí USA oficiálne nominovalo Poľsko na zaradenie do programu bezvízového styku. Dňa 6. novembra 2019 Ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA po tom, ako potvrdilo, že Poľsko spĺňa potrebné štatutárne 14 a politické požiadavky, zaradilo Poľsko do programu bezvízového styku. Občania Poľska môžu od 11. novembra 2019 požiadať o cestovanie do Spojených štátov na účely cestovného ruchu alebo podnikania do 90 dní bez potreby získať víza do USA.

Komisia víta zaradenie Poľska do programu bezvízového styku, ktoré je výsledkom aktívnej diplomatickej angažovanosti a úzkej spolupráce so všetkými stranami. Tento prístup prispel k vyriešeniu predchádzajúcich prípadov neuplatňovania reciprocity a priniesol výsledky aj v prípade Spojených štátov amerických. Z dosiahnutých výsledkov vyplýva, že hmatateľný pokrok možno v tomto smere dosiahnuť prostredníctvom vytrvalej angažovanosti a diplomatických kontaktov.

2.Prehľad stretnutí medzi EÚ a Spojenými štátmi a následné opatrenia

Počas vykazovaného obdobia pokračovali kontakty medzi EÚ a Spojenými štátmi na politickej a odbornej úrovni intenzívnym tempom. Komisia pri každej možnej príležitosti i naďalej naliehala na Spojené štáty, aby pokračovali v spolupráci s príslušnými členskými štátmi a rýchlejšie napredovali k úplnej vízovej reciprocite. Komisia v súčinnosti s dotknutými členskými štátmi opakovane vyzývala, aby sa toto úsilie na základe objektívnych kritérií pretavilo do intenzívnejších a konkrétnych opatrení na všetkých stranách.

V tejto súvislosti sa počas vykazovaného obdobia rokovalo o vízovej reciprocite na všetkých príslušných oficiálnych stretnutiach EÚ a Spojených štátov, a to najmä na vysokej politickej úrovni na polročných stretnutiach ministrov spravodlivosti a vnútorných vecí EÚ a USA, ktoré sa konali v máji 2019 v Bukurešti a v decembri 2019 vo Washingtone D.C. O tejto otázke sa dôkladne diskutovalo aj na odbornej úrovni, a to počas polročných zasadnutí vyšších úradníkov EÚ a USA v oblasti spravodlivosti a vnútorných vecí, ktoré sa konali vo februári 2019 v Bukurešti, v septembri 2019 v Bruseli a v marci 2020 v Rovinji, ako aj počas trojstranných stretnutí (Komisie, Spojených štátov a dotknutých členských štátov) v máji 2019 vo Washingtone D.C. a v novembri 2019 v Bruseli.

Trojstranné stretnutie vo Washingtone D.C. (máj 2019)

Trojstranné stretnutie na úrovni vyššieho manažmentu sa uskutočnilo v máji 2019 vo Washingtone D.C a prebiehalo v konštruktívnej atmosfére. Bolo to druhýkrát, čo sa trojstranné rozhovory na pozvanie Spojených štátov amerických uskutočnili vo Washingtone D.C. Toto gesto strana EÚ uvítala, keďže sa tým umožnili ďalšie stretnutia so širokým okruhom partnerov z USA a ďalších kľúčových aktérov. Komisia vysvetlila politický kontext v tom čase sa blížiacich volieb do Európskeho parlamentu a naliehavú potrebu dosiahnuť ďalší pokrok. Počas stretnutia sa riešili technické požiadavky programu bezvízového styku a hovorilo sa na ňom aj o politickom význame dosiahnutia úplnej vízovej reciprocity.

V súlade so záväzkami poskytnúť dotknutým členským štátom konkrétnejšie usmernenia Spojené štáty predložili podrobný dotazník (vypracovaný ministerstvom vnútornej bezpečnosti) 15 s cieľom prehľadnejšie zmapovať technické bezpečnostné požiadavky programu bezvízového styku. Na rozdiel od sebahodnotiacej matice, ktorá sa v roku 2018 poskytla dotknutým členským štátom, aby mohli sledovať plnenie základných požiadaviek programu bezvízového styku, dotazník poskytuje oveľa podrobnejší prehľad týchto požiadaviek. Strany uznali, že dotazník poskytuje väčšiu transparentnosť a jasnosť vo všetkých aspektoch bezpečnostných požiadaviek programu bezvízového styku, a preto sa dohodli, že dotknuté členské štáty poskytnú v dohodnutej lehote vyplnené dotazníky. Spojené štáty v ďalšom kroku vyplnené dotazníky následne posúdia, aby identifikovali možné oblasti, na ktorých je ešte potrebné pracovať, aby boli požiadavky programu bezvízového styku splnené. Počas ďalšieho trojstranného stretnutia naplánovaného na november 2019 by sa pokračovalo v rokovaniach s cieľom prijať opatrenia v daných oblastiach.

Účastníci trojstranného stretnutia uznali, že v dotazníku nie je zahrnutá miera zamietnutých žiadostí o udelenie víza, hoci je pre väčšinu dotknutých členských štátov jednou z hlavných právnych prekážok zapojenia sa do programu bezvízového styku. Spojené štáty americké vysvetlili, že s dotknutými členskými štátmi spolupracujú prostredníctvom konzulárnych úsekov veľvyslanectiev Spojených štátov v príslušných hlavných mestách. Konzulárne úseky spolupracujú s miestnymi orgánmi s cieľom znížiť mieru zamietnutých žiadostí o udelenie víza a zároveň zabezpečiť nezávislosť konzulárnych úradníkov Spojených štátov pri výkone ich práce pri rozhodovaní o udelení víza. Hoci Komisia a členské štáty uznávajú prebiehajúcu konzulárnu spoluprácu a potrebu chrániť nezávislosť konzulárnych zamestnancov Spojených štátov pri rozhodovaní o udelení víza, Spojené štáty opätovne vyzvali, aby poskytli podrobný rozpis údajov o miere zamietnutých žiadostí o udelenie víza. Takýto rozpis s údajmi o konkrétnych miestach alebo trendoch na kľúčových konzulárnych úradoch s vysokou mierou zamietnutých žiadostí o udelenie víza by členským štátom pomohol lepšie zacieliť informačné kampane a ďalej tak znížiť mieru zamietnutých žiadostí o víza.

Uskutočnili sa sprievodné stretnutia s rôznymi zainteresovanými stranami vrátane zamestnancov kongresu s cieľom zvýšiť informovanosť o otázke vízovej reciprocity v súvislosti s opatreniami, ktoré EÚ prijala na posilnenie svojich vonkajších hraníc a vnútornej bezpečnosti. Ako vysvetlili kľúčoví partneri Spojených štátov amerických, Spojené štáty americké považujú program bezvízového styku nielen za program na uľahčenie cestovania, ale aj za bezpečnostný program. Strana EÚ poukázala na bezpečnostné výhody, ktoré vyplývajú pre Spojené štáty z rozšírenia programu bezvízového styku na všetky členské štáty EÚ.

Zasadnutie ministrov spravodlivosti a vnútorných vecí EÚ a USA v Bukurešti (jún 2019)

Na zasadnutí ministrov spravodlivosti a vnútorných vecí EÚ a USA, ktoré sa konalo 19. júna 2019 v Bukurešti, rumunské predsedníctvo Rady EÚ a Komisia opätovne potvrdili naliehavosť rozšírenia programu bezvízového styku na všetky členské štáty EÚ. Na zasadnutí sa uznal dosiahnutý pokrok, vzal sa na vedomie proces dohodnutý na trojstrannom stretnutí v máji 2019 a schválil sa ďalší postup, t. j. USA posúdia odpovede členských štátov na dotazníky USA a to bude slúžiť ako základ pre budúce rokovania s cieľom podniknúť konkrétne kroky. Obe strany sa zaviazali pracovať na tomto základe a podávať správy o dosiahnutom pokroku na politickej úrovni.

Uznalo sa tiež, že mnohé požiadavky programu bezvízového styku patria do rámca bilaterálnej spolupráce medzi Spojenými štátmi a jednotlivými členskými štátmi. Práca bude preto pokračovať súbežne – na bilaterálnej úrovni a počas trojstranných stretnutí za účasti Komisie.

V spoločnom vyhlásení 16 , ktoré bolo vydané po zasadnutí ministrov, sa uvádza, že EÚ a Spojené štáty sa zhodli na dôležitosti ďalšieho pokroku smerom k recipročnému bezvízovému styku v rámci svojich príslušných právnych rámcov. Takisto sa v ňom víta pokrok príslušných členských štátov pri plnení požiadaviek programu bezvízového styku, ktorý sa vezme do úvahy pri posudzovaní ich zaradenia do programu.

Trojstranné stretnutie v Bruseli (november 2019)

Trojstranné stretnutie, ktoré sa uskutočnilo 13. novembra 2019 v Bruseli, bolo príležitosťou informovať o zaradení Poľska do programu bezvízového styku Spojených štátov. Poľskí zástupcovia boli nabádaní, aby sa o svoje skúsenosti, pokiaľ ide o ich úspešný prístup k riešeniu požiadaviek programu bezvízového styku, podelili s ostatnými dotknutými členskými štátmi.

Spojené štáty aj Komisia sa zaviazali pokračovať v spolupráci so zostávajúcimi štyrmi dotknutými členskými štátmi. Rokovania boli zamerané na individualizované pracovné plány, ktoré príslušné orgány USA poskytli každému zo štyroch dotknutých členských štátov na základe odpovedí ich príslušných vnútroštátnych orgánov na podrobný dotazník USA. Pracovné plány obsahujú opatrenia týkajúce sa dodržiavania bezpečnostných požiadaviek programu bezvízového styku. Zatiaľ čo všetky štyri dotknuté členské štáty a Komisia privítali vypracovanie pracovných plánov a uznali, že vďaka nim je tento proces transparentnejší, členské štáty vyjadrili želanie, aby k týmto opatreniam boli pripojené lehoty. Všetky štyri dotknuté členské štáty sa zaviazali pracovať na základe pracovných plánov, predložiť USA ďalšie pripomienky a začať nepretržitý dialóg o opatreniach navrhnutých v príslušných pracovných plánoch. Komisia navrhla, že nasledujúce trojstranné stretnutie by mohlo byť príležitosťou na zhodnotenie pokroku.

Zasadnutie ministrov spravodlivosti a vnútorných vecí EÚ a USA vo Washingtone D.C. (december 2019)

Na zasadnutí ministrov spravodlivosti a vnútorných vecí EÚ a USA, ktoré sa uskutočnilo 11. decembra 2019 vo Washingtone D.C., fínske predsedníctvo Rady EÚ a Komisia opätovne zdôraznili význam dosiahnutia úplného recipročného bezvízového styku so Spojenými štátmi. Ocenilo sa zaradenie Poľska do programu bezvízového styku ako významný pokrok a zároveň sa zdôraznilo, že zaistenie bezvízového styku pre štyri zvyšné členské štáty zostáva prioritou.

Konštatovalo sa, že individualizované pracovné plány, ktoré Spojené štáty vypracovali pre štyri dotknuté členské štáty, účinne prispeli k dosahovaniu pokroku, pretože vnášajú veľmi potrebnú jasnosť a poskytujú konkrétne usmernenia zamerané na dosiahnutie súladu s bezpečnostnými požiadavkami programu bezvízového styku.

Ďalšie trojstranné stretnutie, ktoré sa uskutoční na jar 2020 17 , bude príležitosťou na prehodnotenie pokroku, ktorý sa dosiahol v súvislosti s pracovnými plánmi každého zo štyroch zostávajúcich členských štátov, a táto otázka sa opätovne preskúma na účely monitorovania pokroku na nadchádzajúcom zasadnutí ministrov v Chorvátsku v máji 2020.

V spoločnom vyhlásení 18 , ktoré bolo vydané po zasadnutí ministrov, sa uvádza, že Európska únia a Spojené štáty americké privítali zaradenie Poľska do programu bezvízového styku, pričom pripomenuli, že sa tým zdôrazňuje užitočnosť tripartitného procesu a nádejného pokroku, ktorý dosiahli štyri ďalšie členské štáty smerom k recipročnému bezvízovému styku v rámci príslušných právnych rámcov. Obe strany sa v príslušných rámcoch zaviazali pokračovať v spolupráci s cieľom podporiť zostávajúce štyri dotknuté členské štáty EÚ v ich úsilí o zaradenie do programu bezvízového styku.

3.Požiadavky programu bezvízového styku USA a vývoj

V oznámení sa opisuje vývoj, pokiaľ ide o najrelevantnejšie požiadavky programu bezvízového styku USA, a mapuje sa pokrok, ktorý dotknuté členské štáty dosiahli vo vykazovanom období v súvislosti s plnením požiadaviek programu bezvízového styku USA.

Miera zamietnutých žiadostí o udelenie víza

Podľa právnych predpisov Spojených štátov, konkrétne podľa zákona Spojených štátov o imigrácii a štátnej príslušnosti (Immigration and Nationality Act), musí byť v krajinách, ktoré sa uchádzajú o zaradenie do programu bezvízového styku, miera zamietnutých žiadostí o udelenie iného ako prisťahovaleckého víza nižšia ako 3 % ročne, resp. nižšia ako 2 % za dvojročný priemer. Podľa štatistiky o zamietnutých žiadostiach o udelenie víza za rozpočtový rok 2019 miera zamietnutých žiadostí o udelenie víza v prípade troch zo štyroch dotknutých členských štátov zostáva nad požadovanou 3 % prahovou hodnotou (Bulharsko 9,75 %, Chorvátsko 4,02 % a Rumunsko 9,11 %). Možno však pozorovať celkový pokrok, keďže sa v posledných rokoch zaznamenal všeobecný klesajúci trend.

Chorvátsko zaznamenalo výrazný pokles z 5,92 % v roku 2018 na 4,02 % v roku 2019, čím sa blíži k 3 % zákonnej prahovej hodnote.

V Bulharsku bolo v posledných rokoch zaznamenané kontinuálne znižovanie miery zamietnutých žiadostí o udelenie víza, pričom miera týchto zamietnutí sa znížila zo 17,3 % v roku 2015 na 16,9 % v roku 2016, ďalej na 14,97 % v roku 2017, na 11,32 % v roku 2018 a následne na 9,75 % v roku 2019. Znižovanie bolo zaznamenané aj v Rumunsku, a to z 11,76 % v roku 2017 na 10,44 % v roku 2018 a následne na 9,11 % v roku 2019. Bulharsko a Rumunsko sa tak po prvýkrát dostávajú pod úroveň 10 %. Cyprus zostal pod 3 % prahovou hodnotou, pričom miera zamietnutých žiadostí bola 2,78 % 19 .

Spojené štáty uverejňujú mieru zamietnutých žiadostí o udelenie víza pre všetky krajiny na celom svete na konci rozpočtového roka 20 . Miera zamietnutých žiadostí o udelenie neprisťahovaleckého víza pre krajiny s bezvízovým stykom do Spojených štátov však nie je porovnateľným ukazovateľom. V prípade krajín, ktoré už sú členmi programu bezvízového styku USA, sa vízová povinnosť vzťahuje len na cestujúcich, ktorí nie sú oprávnení podať žiadosť prostredníctvom elektronického systému cestovných povolení (ESTA).

Bezpečnostné požiadavky programu bezvízového styku

Ako už bolo uvedené v predchádzajúcich oznámeniach, na to, aby sa mohlo uvažovať o zaradení krajiny do programu bezvízového styku, je daná krajina povinná nielen podpísať Dohodu o predchádzaní závažnej trestnej činnosti a boji proti nej, ale na základe cielených zlepšení, ktoré Ministerstvo vnútornej bezpečnosti Spojených štátov zaviedlo v roku 2017, túto dohodu aj plne vykonávať. Všetky dotknuté členské štáty pokročili vo svojom úsilí o splnenie tohto kritéria. Bulharsko, Cyprus, Chorvátsko a Rumunsko túto dohodu so Spojenými štátmi americkými už podpísali a ratifikovali a ďalej pracujú na jej úplnom vykonaní 21 .

V nadväznosti na politické schválenie ďalšieho postupu na zasadnutí ministrov spravodlivosti a vnútorných vecí EÚ a USA v júni 2019 sa pokračovalo v práci na bezpečnostných požiadavkách na základe dotazníka Spojených štátov (pozri oddiel II.2) a individuálne prispôsobených pracovných plánov pre každý dotknutý členský štát. Ďalšie trojstranné stretnutie naplánované na jar v roku 2020, ak to okolnosti umožnia, bude zamerané na pokrok v opatreniach uvedených v pracovných plánoch. Komisia bude v úzkej spolupráci s dotknutými členskými štátmi podľa potreby tento proces naďalej koordinovať a podporovať.

Skutočnosť, že jeden členský štát sa nedávno zapojil do programu bezvízového styku USA a že zostávajúce členské štáty sú v prebiehajúcom procese orientovanom na výsledky, celkovo naznačuje, že všetky štyri dotknuté členské štáty majú na základe objektívnych požiadaviek reálnu perspektívu dosahovania ďalšieho pokroku. Niektoré zo štyroch členských štátov sú k splneniu týchto požiadaviek a k zváženiu na zaradenie do programu bezvízového styku zrejme bližšie, konkrétne vyhliadky na pokrok však existujú vo všetkých týchto štátoch, a to bez ohľadu na súčasnú výnimočnú situáciu týkajúcu sa globálnej pandémie COVID-19.

III. ĎALŠIE KROKY A ZÁVERY

Komisia opätovne zdôrazňuje svoj zámer aktívne podporovať štyri dotknuté členské štáty a úzko s nimi spolupracovať s cieľom pomôcť im splniť požiadavky na zaradenie do programu bezvízového styku USA. Hoci väčšina požiadaviek spadá do oblasti bilaterálnej spolupráce medzi Spojenými štátmi a dotknutým členským štátom, vízová reciprocita je základnou zásadou vízovej politiky EÚ, čo zaručuje neustálu účasť a angažovanosť Komisie.

Nadchádzajúce stretnutia budú na všetkých úrovniach vrátane odbornej a politickej úrovne v trojstrannom aj bilaterálnom formáte príležitosťou udržať dynamiku. Na ďalšom trojstrannom stretnutí naplánovanom na jar 2020 (ak to okolnosti umožnia) by sa malo pokročiť v odbornej práci na základe pracovných plánov, ktoré Spojené štáty poskytli každému zo štyroch zostávajúcich členských štátov, a členským štátom by sa malo umožniť, aby zaviedli bezpečnostné požiadavky programu bezvízového styku.

Ďalšie zasadnutie ministrov spravodlivosti a vnútorných vecí EÚ a USA, ktoré sa plánuje v máji 2020, ak to okolnosti umožnia, bude príležitosťou na posúdenie pokroku dosiahnutého na politickej úrovni. Komisia je aj naďalej odhodlaná dosiahnuť úplnú vízovú reciprocitu pre všetky členské štáty a túto úlohu považuje za svoju prioritu.

Len čo sa výnimočná situácia súvisiaca s globálnou pandémiou COVID-19 vráti do normálneho stavu, Komisia bude pokračovať v spolupráci so Spojenými štátmi a s príslušnými členskými štátmi s cieľom rýchlejšie napredovať k úplnej vízovej reciprocite. V súčasnosti, najmä vzhľadom na zaradenie Poľska do programu bezvízového styku Spojených štátov a pokračujúci pokrok, ktorý ostatné dotknuté členské štáty dosiahli, Komisia trvá na svojom stanovisku, že spolupráca a spoločné diplomatické úsilie, pri ktorých je Komisia v úzkej koordinácii s dotknutými členskými štátmi, sú naďalej najvhodnejšou cestou, ako napredovať.

Na základe týchto skutočností sa Komisia v súčasnosti domnieva, že prijatie delegovaného aktu, ktorým by sa dočasne pozastavilo oslobodenie od vízovej povinnosti pre štátnych príslušníkov Spojených štátov, by bolo v tejto chvíli kontraproduktívne a neprispelo by k dosiahnutiu cieľa, ktorým je zaistenie bezvízového styku pre všetkých občanov EÚ.

V tejto súvislosti je nevyhnutné, aby EÚ naďalej vystupovala v tejto dôležitej otázke jednotne. Komisia bude pokračovať v úzkej spolupráci s Európskym parlamentom a Radou na dosiahnutí úplnej vízovej reciprocity a bude ich informovať o ďalšom vývoji.

(1)    COM(2016) 221 final z 12. apríla 2016.
(2)    V roku 2014 boli Komisii doručené oznámenia o prípadoch neuplatňovania reciprocity od piatich členských štátov: Bulharska, Cypru, Chorvátska, Poľska a Rumunska. Tieto oznámenia sa týkali Kanady, Spojených štátov, Austrálie, Bruneja a Japonska. Všetky prípady neuplatňovania reciprocity s Kanadou, Austráliou, Brunejom a Japonskom boli vyriešené dosiahnutím úplnej reciprocity v oblasti oslobodenia od vízovej povinnosti.
(3)    Pozri článok 1 ods. 4 uvedeného nariadenia. Rovnaká povinnosť je teraz stanovená v článku 7 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1806 zo 14. novembra 2018 uvádzajúceho zoznam tretích krajín, ktorých štátni príslušníci musia mať víza pri prekračovaní vonkajších hraníc členských štátov. a krajín, ktorých štátni príslušníci sú oslobodení od tejto povinnosti (kodifikované znenie), Ú. v. EÚ L 303, 28.11.2018, s. 39, ktorým bolo kodifikované nariadenie 539/2001.
(4)    Pozri teraz článok 7 nariadenia 2018/1806.
(5)    COM(2016) 481 final z 12. júla 2016.
(6)    COM(2016) 816 final z 21. decembra 2016.
(7)    COM(2017) 227 final z 2. mája 2017.
(8)    COM(2017) 813 final z 20. decembra 2017.
(9)    COM(2018) 855 final z 19. decembra 2018.
(10)       https://www.dhs.gov/news/2020/03/11/homeland-security-acting-secretary-chad-f-wolf-s-statement-presidential-proclamation .
(11)       https://www.dhs.gov/news/2020/03/16/department-homeland-security-outlines-new-process-americans-returning-schengen-area .
(12)    COM(2020) 115 final zo 16. marca 2020.
(13)    Spojené štáty americké vyhlásili 19. marca v súvislosti so zdravím najvyšší, štvrtý stupeň výstrahy na globálnej úrovni pre celý svet a odporučili necestovať. V dôsledku toho je poskytovanie bežných služieb súvisiacich s vízami do USA na celom svete dočasne pozastavené.
(14)    V súvislosti s Poľskom miera zamietnutých žiadostí o udelenie víza za rozpočtový rok 2019 klesla z 3,99 % na 2,76 %, a dostala sa tak pod zákonom požadovanú 3 % prahovú hodnotu. Poľsko a Spojené štáty 12. júna 2019 podpísali požadovanú Dohodu o predchádzaní závažnej trestnej činnosti a boji proti nej, čím sa otvorila cesta k intenzívnejšej spolupráci v oblasti verejnej bezpečnosti a migrácie medzi týmito dvoma krajinami.
(15)    Dotazník bude zároveň nástrojom na monitorovanie sústavného plnenia požiadaviek programu bezvízového styku všetkými súčasnými členmi programu bezvízového styku. Spojené štáty členstvo v programe bezvízového styku pravidelne preskúmavajú a členovia musia požiadavky programu naďalej spĺňať.
(16)       https://www.consilium.europa.eu/sk/press/press-releases/2019/06/19/joint-eu-u-s-statement-following-the-eu-u-s-justice-and-home-affairs-ministerial-meeting/ .
(17)    Predbežne naplánované, berúc do úvahy výnimočnú situáciu spôsobenú globálnou pandémiou COVID-19.
(18)       https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2019/12/11/joint-eu-us-statement-following-the-eu-us-justice-and-home-affairs-ministerial-meeting/ .
(19)    Hoci Cyprus požiadavku 3 % miery zamietnutých žiadostí o udelenie víza už splnil, Spojené štáty naznačili, že všetky relevantné okolnosti posudzujú ako celok a že rozdelenie ostrova zostáva značným problémom.
(20)    Dostupné na webovom sídle ministerstva vnútornej bezpečnosti: https://travel.state.gov/content/dam/visas/Statistics/Non-Immigrant-Statistics/RefusalRates/FY18.pdf .
(21)    Poľsko a Spojené štáty 12. júna 2019 podpísali požadovanú Dohodu o predchádzaní závažnej trestnej činnosti a boji proti nej a úspešne pracovali na jej úplnom vykonaní.