V Bruseli1. 6. 2018

SWD(2018) 303 final

PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE

KONZULTÁCIA SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI – SÚHRNNÁ SPRÁVA

Sprievodný dokument

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Iniciatíva EÚ zameraná na opeľovače

{COM(2018) 395 final}
{SWD(2018) 302 final}


Úvod

Komisia uskutočnila v období od decembra 2017 do marca 2018 rozsiahlu konzultáciu 1 so zainteresovanými stranami vrátane širokej verejnosti, orgánov verejnej moci zaoberajúcich sa ochranou prírody a poľnohospodárstvom, zástupcov akademickej obce, environmentálnych mimovládnych organizácií, zástupcov odvetvia včelárstva, poľnohospodárstva a ďalších sektorov priestorového manažmentu. V správe sú zhrnuté príspevky, ktoré boli získané v priebehu: i) otvorenej verejnej konzultácie, v ktorej sa zhromaždilo viac ako 66 000 odpovedí; ii) dvojdňového odborného seminára; iii) konzultácie s expertnými skupinami a výbormi Komisie. Správa sa zameriava na tri prioritné oblasti iniciatívy stanovené v pláne 2 .

1.Výsledky konzultačných činností

Priorita I: Zlepšenie vedomostí o opeľovačoch

Takmer všetci respondenti (viac ako 95 %), ktorí sa zapojili do verejnej konzultácie, sa domnievali, že je dôležité zlepšiť vedomosti o opeľovačoch a príčinách a dôsledkoch ich úbytku. Takmer dve tretiny zainteresovaných strán zo všetkých skupín 3 považovali úbytok opeľovačov za znepokojivý a domnievali sa, že je dôležité doplniť chýbajúce vedomosti, ktoré by mohli zakrývať rozsah problému.

Experti na seminári poukázali na jeden z kľúčových nedostatkov, ktorým sú chýbajúce údaje o abundancii a trendoch populácií voľne žijúcich opeľovačov. Poukázali na potrebu celoeurópskeho monitorovania s cieľom doplniť chýbajúce údaje. Experti navrhli vytvorenie rôznych nástrojov a prístupov na uľahčenie monitorovania, napríklad vytváranie čiarových kódov DNA (DNA barcoding) a strojové učenie. Tento cieľ by takisto bolo možné dosiahnuť širším zapojením verejnosti do vedeckého výskumu.

Takmer všetci respondenti vo verejnej konzultácii sa domnievali, že je dôležité skúmať hrozby pre opeľovače a vplyvy ich úbytku na prírodné ekosystémy a ľudskú spoločnosť. Experti na seminári poukázali na potrebu ďalšieho výskumu kombinácie účinkov rôznych hrozieb, odolnosti populácií opeľovačov a funkčného prepojenia medzi opeľovačmi a opeľovanými rastlinami. Zdôraznili aj potrebu zlepšiť dostupnosť údajov, a to najmä údajov o stave biotopov opeľovačov, využívaní poľnohospodárskej pôdy a priestorovom manažmente, ako aj o používaní pesticídov.

Vedecká komunita vo všeobecnosti zdôraznila, že je potrebné posilniť výskumné kapacity, a to najmä v menej preskúmaných regiónoch EÚ. Respondenti považovali za relevantné rôzne nástroje financovania, ako kľúčový však označili rámcový program EÚ pre výskum a inovácie.

Priorita II: Riešenie príčin úbytku opeľovačov

Prevažná väčšina respondentov, ktorí sa zapojili do verejnej konzultácie (75 % v sektore agropotravinárstva a viac ako 90 % v ostatných skupinách), označila za najvýznamnejšie hrozby pre opeľovače intenzívne poľnohospodárstvo a používanie pesticídov. Tri štvrtiny respondentov zo sektora agropotravinárstva ich označili za významné príčiny úbytku. V ostatných skupinách zainteresovaných strán bol podiel oveľa vyšší (95 % a viac). Aspoň polovica respondentov v jednotlivých skupinách zainteresovaných strán považovala za významné ďalšie hrozby, ako sú napríklad urbanizácia, znečistenie, invázne nepôvodné druhy, choroby a zmena klímy. Jednotlivci pripisujú zmene klímy a chorobám väčší význam než ostatné skupiny zainteresovaných strán.

Respondenti, ktorí sa zapojili do verejnej konzultácie, sa domnievali, že medzi najdôležitejšie opatrenia na riešenie úbytku opeľovačov patrí: i) posúdenie rizík, ktoré predstavujú pesticídy pre opeľovače; ii) podpora ich biotopov, osobitne vo vidieckych oblastiach, a to v rámci lokalít sústavy Natura 2000 i mimo nich. Prevažná väčšina respondentov (aspoň polovica v každej skupine zainteresovaných strán) sa domnievala, že je dôležité reagovať aj na ďalšie hrozby pre opeľovače a zapojiť do opatrení súkromný sektor a miestne komunity.

Experti sa na seminári zamerali hlavne na obnovu a zachovanie biotopov opeľovačov vo vidieckej a mestskej krajine a na riešenie hrozieb, ktoré predstavujú pesticídy pre opeľovače. Väčšina expertov označila za hlavné nástroje na ochranu a podporu ekosystémov opeľovačov smernicu a biotopoch a spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ. Prevažná väčšina expertov sa zhodla na tom, že zapojenie poľnohospodárov by malo zásadný význam z hľadiska vytvorenia priaznivého prostredia pre opeľovače vo vidieckych oblastiach. Upozornili aj na význam mestských oblastí a potenciál rozsiahlej infraštruktúry, ktorú tvoria napríklad dopravné a energetické sústavy, z hľadiska vytvorenia biotopov a zabezpečenia ich prepojenia so širšou krajinou.

Experti zdôraznili, že v záujme zmenšenia hrozby súvisiacej s pesticídmi je potrebné zlepšiť posudzovanie rizík a znížiť vystavenie opeľovačov pesticídom. Experti ďalej považovali za dôležité zahrnúť do posúdenia voľne žijúce druhy opeľovačov, ako aj konkrétne opatrenia na zníženie vplyvu pesticídov na opeľovače podľa smernice EÚ o trvalo udržateľnom používaní pesticídov 4 .

Priorita III: Zvýšiť informovanosť a zlepšiť spoluprácu a výmenu vedomostí

Viac ako 90 % respondentov, ktorí sa zapojili do verejnej konzultácie, poukázalo na význam zvyšovania informovanosti, účasti verejnosti na riešeniach a uľahčenia spolupráce a výmeny vedomostí. Respondenti zdôraznili potrebu iniciatívy EÚ na podporu opatrení na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni. Návrhy, ako vedomosti široko sprístupniť, sa síce líšia, zainteresované strany sa však všeobecne zhodli na potrebe centrálnej znalostnej platformy s otvoreným prístupom.

Experti výrazne podporili zapojenie verejnosti do vedeckého výskumu a uznali význam vzdelávacích inštitúcií, ako sú školy a múzeá, ktoré môžu pôsobiť ako katalyzátory. Existuje síce niekoľko platforiem na podporu spolupráce zainteresovaných strán, experti sa však domnievali, že schopnosť spolupracovať by sa mala ešte viac posilniť.

Záver

Boli zohľadnené všetky príspevky do konzultácie, ale vzhľadom na to, že rozsah vyjadrených názorov je veľmi široký, záverečný politický dokument nemusí vyjadrovať všetky z nich. Iniciatíva sa zameria na riešenie identifikovaných potrieb vedomostí prostredníctvom opatrení, ktoré spoja doterajšie vedomosti v tejto oblasti, široko ich sprístupnia a zároveň budú získavať nové vedomosti na doplnenie chýbajúcich. Iniciatívou sa ďalej budú riešiť jasne určené hrozby pre opeľovače, a to priame hrozby (intenzívne poľnohospodárstvo a používanie pesticídov, invázne cudzie druhy) i nepriame hrozby (zmena klímy, choroby a znečistenie). Iniciatívou sa podporí spolupráca a opatrenia na všetkých úrovniach s cieľom umožniť koordinovanú reakciu EÚ na tento problém. Bude prebiehať aj úsilie o väčšie zapojenie verejnosti prostredníctvom propagácie a podpory činností širokej verejnosti a súkromného sektora.

(1)

      http://ec.europa.eu/environment/nature/conservation/species/pollinators/index_en.htm

(2)

      https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/initiative/136668/attachment/090166e5b6db6927

(3)

     Na základe analýzy verejnej konzultácie sú respondenti rozdelení na jednotlivcov a štyri skupiny organizácií (z oblasti agropotravinárstva, včelárstva, prírody/životného prostredia a ostatné).

(4)

     Smernica 2009/128/ES.